Tlslgte 15 B Ook wethouder wil Gorzen verkeersveiliger maken Schoolkinderen vegen hun buurt schoon m. Oude flats in Holy worden uitgebreid met lift 1 Opgekropte woede bij zoon leidt tot doodsteken vader Rotterdams Dagblad SP hekelt jubileumfeest banenpoolers Bewoners dreigen met openbreken straten als maatregelen uitblijven Architecten: Hemaplein moet woonhof worden Verbrand huis onbewoonbaar Snorfiets gestolen Vals geld Nep-NS'er opgepakt 'mï&b - Dinsdag 16 april 1996 Vlaardmgen De fractie van de Socialistische Party (SP) in Vlaar dmgen is niet bly met het feestje dal de stichting Maatwerk vorige week vierde ter gelegenheid van het 5-jarig bestaan De stichting, die vera ntwooi de lijk is voor de uitvoering van de banenpoolregc- hng, doet te weming om de poolers aan een vaste baan te hei pen. Ook wethouder Kool (werkgelegenheid) voldoet vol gens de SP met. De fractie is de wethouder liever kwyt dan rijk. De grootste (oppositie)party m de Vlaardingse gemeenteraad ergert /.ich aan het feit dat wethouder Kool tijdens het jubileumfeestje goede sier wilde maken met de banenpoolers Zij kregen allemaal een frisse ruiker overhandigd van de bestuurder. De poolers waren volgens de SP echter gelukkiger geweest als '/ij het door dc gemeente aan de bloe men bestede geld hadden ontvan gen Er valt volgens dc partij voor de banenpoolers toch niets te vie ren met het karige loon dat zij ont vangen. De SP meent dat de banenpoolers snel aan een vaste baan moeten worden geholpen. Dat daar geen geld voor is vindt de partij onzin. ..Dan stoppen ze maar met het wachtgeld voor wethouders," meent J. Fousert van de SP. Om hun onvrede nog wat te bena drukken heeft de partij vragen ge steld aan het college van burge meester en wethouders. Met de vragen wil de partij uitleg hebben over hoeveel banenpoolers er in de gemeente zijn. waar ze aan het werk zijn en hoeveel er inmiddels een vaste baan hebben. Volgens Fousert is de banenpoolers min oi' meer een vaste baan beloofd toen zij vijfjaar geleden begonnen met werken. Dat nu nog maar weinig poolers een vaste job hebben stelt de partij zeer teleur, Fousert: ..Er is dc mensen van alles beloofd maar /e hebben uiteindelijk niets gekregen." Schiedam Een brand op de eer ste verdieping van een woning aan de Punter in Schiedam moest maandagochtend door de brand weer worden geblust. De brand was ontstaan nadat de bewoonster een brandende kaars had omge gooid. Buurtbewoners wisten de vrouw en haar twee honden in vei ligheid te brengen. De vrouw is met rookvergiftigingsverschijn selen opgenomen in het Schie- land Ziekenhuis. Haar woning is door de brand en de rookschade onbewoonbaar geworden. Schiedam Twee Rotterdam mers zijn maandagavond op de Rotterdamsedijk in Schiedam aangehouden omdat ze !e hard re den op een snorfiets. Bij controle van de gevens bleek dat de twee- wieler in 1994 was gestolen in Am sterdam. De politie heeft de twee jongens meegenomen naar het bureau. Maassluis Een Maassluis be drijf heeft gisteren een vals brief je van 25 gulden bij de politie af gegeven. Het briefje zat bij de dagopbrengst en was nauwelijks van echt te onderscheiden. De po litie heeft een onderzoek inge steld om te weten te komen of er sprake is van meer roulerende valse geldbriefjes. Hoek van Holland Een 21-jarige man uit Veenendaa! is gisteroch tend op het terrein van de Neder landse Spoorwegen in Hoek van Holland aangehouden door de po litie. Een werknemer van de NS zag de man in een uniform over het terrein lopen maar herkende hem niet. De werknemer schakel de de politie in en deze nam de in dringer mee. Op het bureau verklaarde de man de werkkleding te hebben gesto len. Ook bekende hij een aantal andere inbraken, waaronder één in het Fort in Hoek van Holland. Schiedam Mei name voor spelende kinderen en oude ren in de buurt moet de om geving van de Ridderkerkse- straat veiliger worden. Dat vindt een groep buuitbewo- ners, die de laatste weken 120 handtekeningen heeft opgehaald. In dit deel van de Gorzen ontstaan regelmatig ongelukken, volgens de be woners omdat er veel te hard wordt gereden. De Actiegroep Veilige Gory en, on der leiding van woordvoerster C Bervoets, dringt bij de gemeente al jaren aan op het ti elfen arh ver keersmaatregelen. Tot voor kort /ondör resultaat, maar nu een ge sprek met verantwoordelijk wet houder L A. Hafkamp hebben de Gommaren er sinds kort goede hoop op dat er alsnog actie woidt ondernomen In de nieuwbouw aan de Riddei- kerksestraat wonen t el a tie f veel kinderen Omdat automobilisten er flink do vaart in zetten, houden veel nuclei ■- hun hart vast als de kiPrlcien op stidat spelen In 1990 ond' i nam de gemeente na het openbreken \an de Gioenelaan dooi be won ei s niet enkele aan passingen een poging om de wijk veiligi i te maken maar dat liep op een mislukking uit ..In 11)92 nebben we daaiom hel ver zoek gedaan om ver keerd tempers aan te leggen.' /egt wnorrh oei stel Ben oei-. Ei weid nog steeds keihaidgei eden De gemeente rei school /ich toen achter het i esultaat an een beu o- nersenquete uil 1988. Het punt n dat dL meeste bewoners van toen hier mei meer wonen Hel gaat ei- om wat wij nu vinden Een ande re groep bewtmeia. tot welke Ber voets met behoort, /egt inmiddels genoeg te hebben van de lakse houdmg van de gemeente. Dreigement Zij dieigen opnieuw mei het openbreken van slLaten. Dit keer /ouden de Nieuwe Maasstraat, de Lekstraat, de Ru/(en bui gei straat en de Havendyk aan de beurt zijn. .On/e actiegioep staat daar met achter, maar we hebben de wet houder duidelijk gemaakt dat wij hen niet kunnen tegenhouden als de gemeente niets doet Volgens wethouder Hatkamp is er voor 'harde actie' geen enkele re den. „Ik ben het met de bewoners eens dat het niet de bedoeling is dat mensen als gekken door de wijk crossen Helaas is het niet zo dal mensen zelf de discipline kun nen opbiengen niet harder te rij den dan dertig in smalle woon straten Teneinde de omgeving van de RidderkerksesLaat toch ver keersveiliger te maken, heeft Haf kamp zyn verkeer sambtenaren aan heiwerk gezet. De wethouder verwacht uiterlijk over acht we ken een plan van aanpak te kun nen presenteren voor het gebied. ..We gaan in kaart brengen welke maatregelen nodig zijn. We ne men de Ridderkerksestraat als uitgangspunt, maar we bekijken de zaak breder. Het werkt verwar rend als automobilisten in de ene woon straat dertig mogen rijden en de volgende weer vijftig kilo- me1 er per uur." Voor de wethouder staat bij voor baat vast dat met 'heel de Gorzen wordt volgestopt met ver keersdrempels' Er zijn volgens Hafkamp andere maatregelen denkbaar om de snelheid van het autoverkeer te remmen. Wegver smallingen en de afsluiting van bepaalde weggedeelten behoren ook tot de mogelijkheden. De raadscommissie ruimtelijke orde ning bepaalde onlangs dat er meer zogenoemde 30-kilometer- gebieden in de stad moeten ko men. De door de Gorzen aren gevraagde maatregelen passen prima in dit beieid, aldus Hafkamp. De wet houder weet alleen nog niet of de te treffen maatregelen in de Gor zen kunnen worden betaald uit de lopende begroting of dat er extra geld nodig is. Niet alleen het schoolplein kreeg gisteren een schoonmaakbeurt, maar ook de omliggende straten werden grondig geveegd door de leerlingen van de Sint Willi* brordesschool. Samen met buurtbewoners en het Openbaar Nutsbedrijf Schiedam (ONS) maakten zij gistermiddag een begin met de grote schoonmaak van Schiedam-Zuid. Wethouder A. Reijnhout (wijk- en buurtbeheer) gaf het startsein en deelde de eerste bezems uit. Bij toerbuurt gingen de klassen de straat op, op jacht naar zwerfvuil. „Op wat zand na, ziet het er lekker schoon uit," meldt directeur F. Woutersen. „Dat is een hele vooruitgang, 's Ochtends is de kinderen verteld hoe zij met hun afval om moeten gaan. Aan hun nu de taak om hun ouders milieubewust op te voeden." De grote schoonmaakactie in de Gorzen duurt nog de hele Week. Foto Roel Dijkstra Door Ben van Haren Vlaardingen Woningbedrijf Vlaardmgen wil de entrees van een groot dee! van haar galerij flats m Holy-Zuid moderniseren. Het gaat om het aanbrengen van een lift, intercom en afgrendelba- re centrale toegang. Een groot deel van de huurders is hier ook voor. maar het woningbedrijf vindt het percentage instemmers nog te laag om tot uitvoering van het werk over te gaan. Na raadpleging van de huurders is gebleken dat gemiddeld onge veer zestig procent een verhoging van de huurprijs met zo'n 35 gul den per maand acceptabel vindt. „Dat percentage is te laag, vmden wij. Gedeeltelijk komt het omdat mensen niet op de enquête heb ben gereageerd. Wij zitten nu ach ter deze groep aan om te kijken of het werkelijke percentage hoger uitvalt. Pas bij instemming van tachtig procent kunnen we de bij passende huurverhoging dwin gend opleggen en met de bouw beginnen," vertelt adjunct-direc- teur André Rouwers van Woning bedrijf Vlaardingen. „Half mei ho pen we een definitief besluit te kunnen nemen." Als eerste zullen de lage flats m hel centrale deel van de buurt on der handen worden genomen. Op de hoek van Meerkoetstraat en Spechtlaan is de bouw van een door Akropolis Architekten ont worpen liftgebouw met gezamen lijke toegangshal tussen de daar haaks op elkaar staande flatblok- ken gepland. Het andere blok van 'complex 245', aan de Patrijs straat, zou een lift by dc toegang aan de Spechtlaan krijgen. Het Het liftge bouw zoals [l door Akropo isArchitek- ten ontwor pen, dat de flats aan de Meerkoet- straat en de Spechtlaan met elkaar moet verbin den. Tekening Akropolis Architekten gaat in beide gevallen om een con structie van glas en staal met op alle dne verdiepingen een aan sluiting op de bestaande trappen huizen. Het vei beteringspakket bestaat niet uitsluitend uit de aanbouw van liften, waarvoor het rijk subsi die verleent. Ook knjgt elke flat een huistelefoon met opener vooi de deur van de centrale toegangs hal, waarin nieuwe post kastjes worden aangebracht. Verder ko men er nieuwe deuren met betci sluitwerk in de toegangen naar de bergingen op de begane grond, waarvan de gaaswand wordt dichtgetimmerd. De huisbaas, het voormalige ge meentelijke woningbedrijf, is vo rig jaar ai begonnen met het aan de huurders bekend maken van yijn* plannen Ook de bewoners van de twaalf hogere fiat gebou wen «aan Sperwerlaan, Spechtlaan en Torenvalklaan hebben een soortgelijk vooistel ontvangen. Hier gaat bet ovengens om een lift per complex van drie m U- vorm by elkaar staande fiatblok- ken. Hiei heelt 65 procent van de bcwoneis ja' gezegd tegen dc ver beten n gen en bybehoiende ver hoging van de huur met 25 gulden en de servicekosten met ongeveer 10 gulden pei maand. Subsidie is aangevraagd voor vier liften, bij de blokken Toren- vaiklaan 113-207. Spechtlaan 702- 796 en Sperwerlaan 341-435 en 541-635. Voorzitter Dick van der Werf van bewonersorganisatie De Toekomst betreurt dit „We had den gehoopt dat ook by ons twee haaks op elkaar staande flats met een lift uitgebreid zouden kunnen worden Technisch blijkt dit ech ter niet mogelijk Ook blijven sommige flatblokken buiten be schouwing omdat hier het percen tage voorstemmers niet hoog ge noeg zou zijn volgens de juridi sche regels. Wij menen echter dat het woningbedrijf met meer terug kan op de aanbieding, die ze de huurders heeft gedaan. Veel be woners zijn slecht ter been en kij ken echt uit naar de komst van een lift, waardoor ze kunnen blij ven wonen in het huis waaraan ze gewend zijn." Rouwers reageert hierop: „Van begin af aan hebben we gezegd dat we ons zouden beperken tot de bouw van vier liften en uitslui tend bij de iange flatblokken. Uit een oogpunt van huurbeleid, het handhaven van goedkope wonin gen, doen we dat. De keuze uit de acht lange flatblokken hebben we laten afhangen van het resultaat van de enquête." Schiedam Het nu nog braak liggende Hemaplein. moet wor den herschapen in een zoge noemde woonhof. Dat menen de in Schiedam actieve architecten T, C. T, van der Laan Bouma en W. J. Droog. Een stadspark ter grootte van een voetbalveld zou omzoomd moeten worden door twee appartementencomplexen, stelt het duo in een op eigen ini tiatief bij het gemeentebestuur ingediend bouwplan. Van der Laan Bouma en Droog denken met hun opvallende plan tegemoette kunnen komen aan de eisen die verschillende belanghebbenden aan het ter rein stellen. Parkachtig Partijen als de Bewonersvereni- ging Schiedam-Centrum en Mi lieudefensie vinden dat het ter rein een parkachtig karakter moet krygen. In het andere kamp zit het gemeentelijk Grondbedrijf. Dat meent dat er flink moet worden gebouwd op het terrein, dat tot verleden jaar in beslag werd genomen door, een houten winkel van.de Hema en een achterliggend parkeer terrein, Met het plan Bastide Broersvest denken de architecten tegemoet te komen aan de wensen, van beide paftijen. Met het bebou wen van de randen van de open vlakte ontstaat een klassieke woonhof, die de*architecten zelf doet denken aan de Place des Vosges in Parijs. Theater Het park tussen de nieuwe ge bouwen bestaat uit het He maplein eri de vlakte die in'de toekomst grenst aan de zijgevel van hetin aanbouw zijnde thea ter op het Stadserf aan de ande re - zijde van de,.^Broersvest. Langs deze 'blinde'.zijgevelvril- len de architecten een van de ap partementen bouwen.; i De woonhof wordt in hetr geko-, zen concept doorsneden door de- trambaan 'en der drukbereden Broersvest. .Ondanks het plan voor hetpark hoeft dé gemeente rich volgens hét architectenduo geen zorgen te maken: - V •- - 1 In de'bedachte opzét kan het Grondbedrijf volgens-de beden kers meer verdienen. dan 'het door-de gem eenterislnriiümum genoemde, bedrag van viérimil- joen gulden aan-'erfpachtcon tracten. 5 L Zie ook pagina 16 v 1- L T Door Menno Haddeman Rotterdam/Maassluis Met een paar flinke halen maakte zoon Ri chard drie maanden geleden een eind aan de jarenlange tirannie van zijn vader. Een aan beide kan ten geslepen mes van één-en- twintig centimeter doorboorde de bortskas, de wang, hals en de rug van vader. Na een korte dood strijd stierf de man in de huiska mer van zyn woning in de Maas- sluise Steendijkpolder. Richard bekende zyn daad onmiddellijk en werd meegenomen naar het politiebureau. Gisteren stond hij terecht voor de Rotterdamse rechtbank, waar hij probeerde duidelijk te maken hoe het op die bewuste maandagavond zo gru welijk uit de hand kon lopen. Zonder een spoor van emotie in zijn stem vertelt de 26-jarige Maassluizer hoe zijn vader die avond thuis kwam. „Ik zat, zoals altijd boven in mijn kamer mu ziek te draaien. Ik had niet ge hoord dat mjjn vader was thuis gekomen en mijn radio stond erg hard. Plotseling stond hij in mijn kamer en vroeg of die tering-her- rie zachter kon. „Ik zette de muziek zachter en vroeg of mijn vader mijn kamer wilde veriaten. Dat deed hij niet. Hij bleef preken. Ik maakte hem een aantal keer duidelijk dat hij weg moest gaan. Toen hij bleef weigeren pakte ik een mes om mijn woorden kracht bij te zetten. Hij bleef maar praten en probeer de het mes te pakken. Om dat te voorkomen maakte ik een steken de beweging naar zijn lichaam." Richard stak daarbij zijn 58-jarige vader voor de eerste keer. „Daar na bukte hy ora een ander mes te pakken dat op de grond lag. Om te voorkomen dat hij het ding zou gebruiken maakte ik weer een stekende beweging." Richard trof zjjn vader daarmee voor de twee de maal. Bloedend Hevig bloedend verliet de vader de kamer van zijn zoon. Richard liep direct achter hem aan omdat hij wilde weten wat zijn vader ging doen. „Ik liep achter hem de trap af. Toen we bijna beneden waren, draaide mijn vader zich plotseling om en stak mij in mijn onderbeen." Op dat zelfde mo ment haalde Richard voor de der de maal uit en stak daarbij met grote kracht het mes dwars door de wang van vader zijn nek in. Wankelend liep de man vervol gens naar de telefoon maar het lukte hem niet te bellen. In de huiskamer zakte hij ineen. Ri chard ging ondertussen opzoek naar de vriendin van zijn vader, die ook ergens in het huis moest zijn. Toen hij haar niet kon vin den, verbond Richard zijn wond aan zijn been en belde een ambu lance voor zijn vader. Tegenover de gearriveerde politie vertelde Richard direct dat hij z'n vader had neergestoken. Hij wist toen nog niet dat de 58-jarige man aan zijn verwondingen was be zweken. „Ik had niet het idee dat ik myn vader had gedood," zegt hy tij dens de rechtszitting tegen recht bank-president mr. F.J.W.M. van Dooren. „Ik kan me van het toebrengen van de steekwonden niet veel meer herinneren." Volgens de psychiaters die Ri chard onderzochten heeft hij ja renlang moeten leven met een verschrikkelijk autoritaire vader. De man veroordeelde alles wat zijn zoon deed. Tot drie maanden geleden wist Richard zijn woede gevoelens jegens zijn vader te on derdrukken. 'Hé lange' Mr. W. J. J. Trooster, de advocaat van de 26-jarige verdachte, pro beert met behulp van voorbeel den de rechtbank-president te overtuigen van de positie waarin zijn cliënt verkeerde. „Het slacht offer sprak zijn zoon nooit aan met zijn voornaam. Het was altijd 'hé lange'. Wanneer mijn client iets voor zijn vader probeerde te doen werd hij de gond in getrapt. Wanneer hij iets niet deed kreeg hij op zijn kop. Sinds de dood van zijn vrouw, vijftien jaar geleden, heeft het slachtoffer de opvoeding van de kinderen op zich geno men. Hi) is daar echter nooit in ge slaagd want ook zijn dochter kampt met problemen." Trooster verzet zich fel tegen de eis van de officier van justitie om Richard voor vijfjaar de gevange nis in te sturen. „Mijn cliënt handelde uit nood weer. De jarenlange opgekropte woede uitte hij dan wel op een on evenwichtige manier, toch vraag ik om vrijspraak." Als de rechtbank wil weten hoe het nu allemaal heeft kunnen ge beuren, verandert plots de hou ding van de 26-jarige Maassluizer. De tranen springen in z'n ogen en geemotioneerd vertelt hij dat hij nog steeds niet weet wat hij ervan moet vinden. Aan de ene kant is hij verlost van de jarenlange ti rannie, aan de andere kant mist hij ook zijn vader. Jammer „Ik deed er thuis altijd alles aan om de confrontatie met mijn va der te vermijden," vertelt hij. „Ik probeerde geen aandacht aan hem te schenken. Ook was ik op zoek naar andere woonruimte. Het is jammer dat het daar nooit van gekomen is. Dan had zich dit allemaal niet voor hoeven doen." De rechtbank 'doet over dertien dagen uitspraak.

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1996 | | pagina 1