16 Wat 'Discussie Hemaplein zet aan tot tekenen' Deelraad ruziet over benoeming Van der Pol Visserijmuseum en theater starten samen kinderproject 'Avalance is meer dan hoempapa-muziek' Architecten Van der Laan Bouma en Droog geven iedereen hun zin genda Goedkope na-aperij Eerste paal Kluphuis Oost Senioren naar expositie Vermeer Gratis zakjes compost Bewegen en sport USA-week in Dol-Fijn Chemocar maakt ronde Expositie in Schuurkerk Rotterdams Dagblad iiT 16 april 1996 §fL Een stadspark op het Hemaplein? Laat me niet lachen! Hoe komen ze erbij? Wat koopt'de gemeënte~er"Voor? Geld moet er binnenko men. Bouwen dus. Winkeltjes met een leuk pleintje ervoor waar een straatartiest op een zonnige zaterdag voor een vrolijke noot kan zorgen en het straatbeeld van in glanzende trainingspakken slenterende Öananten, voorzien van patatje in de ene en blikje fris in de andere hand, een beetje kan veraangenamen. Wat moeten we met een parkje? Waarschijnlijk zien naast Milieudefensie en Gemeente belangen alleen de hangjongeren van winkelcentrum De Nieuwe Passage dat zitten. Kunnen ze op koopavond bij het invallen van de duisternis ongehinderd flikflooien. Nee, Mïliedefensie met Gemeentebelangen in z'n kielzog, heeft op die druilerige zaterdagmorgen de plank finaal misgeslagen. Met al leen een boompje en wat nietszeggende takjes planten maak je geen indruk. En op voorhand met champagne toasten op de goede afloop is wel erg voorbarig, naïef ook. Daarmee maak je geen indruk op de heren in het stadskantoor. Was nou het hele terrein onder trompetge schal door honderden volgelingen (als die er zijn overigens) volge propt met groen, dan had ik het zo net nog niet geweten. Dan zou er gisteren waarschijnlijk zelfsnietmet de opgravingen begonnen kun nen zijn. Ik ga terug naar 1992. Toen werden in het Vlaardingse Lickebaertbos duizenden boompjes geplant om de vuilstort te voorkomen. Heel Vlaardingen stond op z'n kop. De landelijke media, tot televisie toe, gaf acte de présence. Kijk, daar scoor je mee. Met met goedkope na- aperij dat waarschijnlijk'niet voor niets zo weinig milieu-vrienden trok. Dat ene kastanjetje is trouwens zo door een wethouder weer verplantnaar misschienwel zijn eigen tuin. Nee, je moet met veel meer komen. Dan bereik je pas iets. Neem de Turken, laatst met de dreigende sluiting van hun moskee, maar als voorbeeld. De gebeds ruimte is ondanks het oordeel van de advocaat nog altijd in gebruik. En dan nog wat Als iedereen zomaar met allerlei acties op gemeente grond zijn eigen belangen wil behartigen, wordt het natuurlijk een zooitje; Wat als Ben van der Kooij er echt een sekstent had willen be- ginnen en ter beargumentatie van zijn dadendrang maar alvast een wip-caravan had neerzet? Nee, Milieudefensie, u fcai zich moeten ge dragen als de normale burgers. Die mogen, hoewel ik daar weinig heil in zie, meepraten over de binnenstadsplannen. Jullie, groen- vrienden, dus ook. Maar praat niet voor je beurt. Gemeentebelangen zou zich overigens, tenminste als men die naam eer aan wil doen, ook anders moeten gedragen.. Want zolang leden van die partij bij mij in de wijk hun hond overal laten poepen, haal ik voor de belangenbehartigers mijn neus op. SANDEESÜNNEMANS Wethouder A. F. de Leede slaat morgen aan het Van 't Hoffplein de eerste paal voor de nieuwbouw van Kluphuis Oost. Hij wordt daarbij geassisteerd door vijf raadsleden. De plechtigheid vindt plaats om 10.00 uur, In september 1997 hoopt het nieuwe club huis de deuren te kunnen openen. Vlaardingen De derde 'Kunstbus voor Senioren' rijdt vrijdag 19 april naar de tentoonstelling 'Delftse Meesters, Tijd genoten van Vermeer' in Stedelijk Museum het Prin senhof in Delft. De bus vertrekt om 11.45 uur vanuit het Hollandiagebouw in Vlaardingen en is om 16.00 uur weer terug. De kosten bedragen ƒ26,-. Informa tie over deelname verkrijgbaar bij de administratie van de Vrije Academie, tel. 4356225. De afdeling stadsreiniging van de gemeente Vlaar dingen gaat binnenkort weer gratis zakjes compost uitdelen. Iedere Vlaardinger kan maximaal vijf zak jes krijgen. Geïnteresseerden moeten zich voor 5 mei aanmelden bij stadsreiniging. Dat kan door het in vullen en inzenden van de antwoordbon die deze week op de infopagina van Groot Vlaardingen staat Er zijn in totaal drieduizend zakjes beschikbaar, die vorig jaar snel waren verdwenen. Ook kan het com post (maximaal een kubieke meter) los worden opge haald. De GGD Waterweg-Noord besteedt in april extra aan dacht aan bewegen en sport. De GGD wil met de actie mensen die erover denken meer te gaap bewegen een steuntje in de rug geven. Bij de Gezondheidswi]- zer aan de Van Hogendorplaan is een informatiepak ket 'verstandig bewegen is gezond' verkrijgbaar. De Gezondheidswijzer is open van 10.00 tot 14.00 uur. Het sport- en reereatiebad Dol-Fijn staat in de week van 22 tot en met 26 april in het teken van de Ver enigde Staten van Amerika. Behalve dat het zwem bad op zijn Amerikaans wordt aangekleed, zijn er verschillende activiteiten. Zo mogen de schoolzwem- groepen 1995-1996 uit Maassluis dinsdagmorgen te gen gereduceerd tarief komen zwemmen. Er mag worden betaald met een 2 dollar biljet. Woensdag middag kan de jeugd een olympisch diploma halen en 's avonds geeft een country-dance groep een de monstratie squeere-danee. Een aquarobic-les in countiy-stijl staat donderdag avond op het programma. Country-muziek wordt ook gedraaid tijdens de disco op vrijdagavond. Wie hon gerig is na het zwemmen kan een originele Ameri kaans hot-dog of een hamburger bestellen. De chemocar maakt op maandag 22 april en woens dag 24 april zijn maandelijkse ronde. Hier kunnen wijkbewoners hun milieuboxen met het opgespaarde chemisch afval legen. De halteplaatsen zijn her kenbaar aan een speciaal ehemocar-bord. Het che misch afval kan ook ingeleverd worden bij het ge meentelijk depot annex milieustraat. Joop Westra uit Hoek van Holland en Gerard Bos man uit Vlaardingen houden een expositie in het Theater Schuurkerk. Beide kunstenaars zijn lid van de Rotterdamse vrije schildersgroep Imabna. Westra wordt betiteld als een typische expressionist. Van Bosman is abstract werk te zien. De expositie is te be zichtigen tijdens de openingsuren van het theater. Redactie Waterweg: Jelle Gunneweg, Menno Haddeman, Ben van Haren, Daniëlle Hermans, Mariêtte Olsthoorn, Jan Rozendaai, Carel van der Velden Westhaven plaats 22 3131BT Vlaardingen Postbus4008 3130 KA Vlaardingen Telefoon 2340055 Telefax 4349754 Sportredac tie: Sander Son- nernans Telefoon 2340055 4004310 Door Carel van der Velden Schiedam Architecten heb ben 'een bibliotheek aan beelden' in hun hoofd zitten, legt architect W. J. Droog uit. Tijdens de afwas aan de rand van Spaland stond er ineens zo'n afbeelding op het net vlies van zijn collega T. C. T. van der Laan Bouma. Hij zag de Place de Vosges in Parijs voor zich. „Pats, boem dat is de oplossing voor het He maplein," bedacht hij. Het concept kwam niet zomaar uit de lucht vallen. Het was de uitvoe rige discussie in de plaatselijke media die bij Van der Laan Bou ma en Droog in een gesprek de ge dachte deed postvatten zich op ei gen wijze met de toekomst van het plein te gaan bemoeien. Ze staken er een maand werk in. Zonder opdrachtgever, zonder uitzicht op een opdracht. De mo tieven zijn divers. „Wfj werken allebei veel in Schiedam. Het is leuk om mee te denken over dit soort zaken. Maar het is natuurlijk ook een mooie manier om ons te presenteren. En wie weet rolt er wel een mooie op dracht uit," lacht Droog. Hij is on der meer de ontwerper van een zogenoemd poortgebouw, dat dit jaar met uitzicht op het He maplein in de Lange Kerkstraat verrijst. Vlaardinger Droog en Schiedam mer Van der Laan Bouma werken beiden als zelfstandig architect. Ze kennen elkaar al jaren, maar het contact is intensiever sinds ze elkaar ontmoetten in het arehitec- tenoverleg voor plan De Velden in Spaland. Beiden hebben er wo ningen ontworpen. „Na veel omzwervingen ben ik te- ontwerp van woningen m de duurdere prijsklassen. Duur Maar wat voor kntick er ook komt op het plan voor een woonhof op het Hemaplein. het verwijt dat de door het duo ontworpen huizen te duur zijn zal niet snel klinken. Het idee om 159 woningen tc bouwen heten /e doorrekenen door projectontwikkelaar Boele en Van Eesteren Afhankelijk van de grootte zou den de ontworpen huizen tussen de 215.000 en 260.000 gulden moe ten gaan kosten. Dat is goedkoper dan de woningen die op dit mo ment worden opgeleverd op het Stadserf. Kijkend naar het plan is de verge lijking met het nieuwe Stadserf snel gemaakt. Het Hemaplein grenst aan het Stadserf, dat wordt vormgegeven door de architecten Reijnboutt en Ruyssenaars. Droog en Van der Laan Bouma zoeken aansluiting op de architec tonische typologie van het Stadserf. Die wordt gekenmerkt door een - strakke gevelopbouw met hoge arkades. Van der Laan Bouma „Zo'n klassieke benade ring heeft allure. In Italië zie je hele wijken die zo zijn. Olijk heeft het duo zelfs bet in aanbouw zijnde 'torentje van Ruijssenaars' gespiegeld, dat op Als de architecten Van der Laan Bouma en Droog hun zin krijgen, wordt het Hemaplein in de toekomst opgesierd meteen stads park. Slechts de randen van het braakliggende terrein worden bebouwd, zoals op de tekening iste zien. Ter oriëntatie zijn de ru ïne, het stadskantoor en het Proveniershuis duidelijk her kenbaar getekend. Tekening Van der Laan Bouma/Oroog rug in de stad waar ik tot mijn achtiende heb gewoond. De dis cussie in de krant heeft mij geïn spireerd," zegt Van der Laan Bou ma, die in Spaland een voorliefde aan de dag heeft gelegd voor het dit moment de restanten van het Huis de Riviere in de houdgreep neemt. Gezien vanaf de Broers- vest kan daardoor een symetri- sche entree van de woonhof van Droog en Van der Laan Bouma worden waargenomen. „Ruijsse naars mag de toren van ons ont werpen." haast de laatste te zeg gen. In het torentje is een grand-café voorzien. Net als op het Stadserf is de toren het frivole einde van een rechte wand. die doorloopt tot de hoek van de Kreupelstraat en de Lange Kerkstraat. Het is het enige stukje m het plan waar win kels zijn gepland De gevelwand vormt onderdeel van een U-vormig gebouw, dat de randen van het Hemaplein markeert. Aan de zijde van het stadskantoor kapselt een L- vormig gebouw de ruïne nog ver der in. De rechte wand ontneemt in dit deel van het plan het zicht op de blmde zijmuur van het m aanbouw zijnde theatergebouw „Dat is zeker niet het sterkste on derdeel van het bouwplan op het Stadserf," aldus de architecten. Slechts de randen van het grote, nu braakliggende terrein worden bebouwd, waardoor 'een voetbal veld' resteert voor recreatieve doeleinden. Er kan een groene plek ontstaan met gras, steentjes, bloemen, struiken en beelden. Zelf noemen ze het een 'rustige zijkamer van de Grote Omloop' Tijdens een discussie-avond van de PvdA-jongerenwerkgroep over het Hemaplein presenteren Van der Laan Bouma en Droog donderdagavond hun plannen aan belangstellenden in café 't Spui. Ze hopen wethouder Hafkamp by die gelegenheid voor hun plan te winnen. Voor de zekerheid heb ben ze alvast de naam 'Ontwikke- lmgscombinatie Bastide' bedacht om het plan uit te voeren. Vlaardingen Het Vlaardingse showkorps Avalance gaat dit voor jaar weer de straat op. Na een ja renlange dip, waarin het aantal spelende leden terugliep tot zes, gaat de vernieuwde paradeband - misschien al op Koninginne dag-naar buiten. 6 fepOok al zijn we maarniet z'n vijf?* „üav&Twe dan ook,' zegt secretaris Maijo Fooi van de muziekvereniging vastberaden. „Het bloed kruipt waar het niet gaan kan. Op een ge geven moment wil je weer met de toeters de wei in, zoals wij dat dan zeggen" Het bestuur en de leden hebben er de afgelopen periode alles aan gedaan het muziekkorps nieuw leven in te blazen. Vroegere le den, impressario's en organisato ren van evenementen werden be naderd. De groep groeide uit tot achttien leden en de eerste aan vragen voor optredens zijn al bin nen. „We waren goed en hopen dat in de toekomst weer te wor den," stelt de secretaris. Vooral het ontbreken van een ei gen verenigingsruimte heeft de laatste jaren een stempel gedrukt op het voormalige Tamboers- en Pijperkorps de Pijpers. „Nadat we uit het Weeshuis moesten, heb ben we geen eigen ontmoetings plek meer gehad," vertelt Fooi. „Daardoor hebben we.leden verlo ren en konden we geen nieuwe le den aantrekken." In die tijd heeft het grootste korps van Vlaardingen geprobeerd de vereniging overeind te hbuden door samen te werken met het muziekkorps Con Bravure uit Lei derdorp. De 'fusie' liep stuk opde christelijke opvattingen/^' korps -niet op zondai den- en de hoge kosten steeds heen en weer reizen. Repetities moesten steeds in an dere gymzalen en recreatiehallen worden gehouden en 's zomers vaak gewoon in de openlucht Voor de opslag van de instrumen ten moest om de paar maanden weer een nieuwe ruimte worden gezocht. Aan dat zwervende be staan is onlangs een einde geko men nu Avalance tot het einde van het jaar kan repeteren in de ruimte van muziekvereniging li berie in het Kolpabad. Jong Avalance, het jeugdkorps van de vereniging dat uit 35 leden bestaat, is de afgelopen jaren ge woon blijven optreden. Evenals de Percussiongroep, de Pieten- en de Kerstband en de Wintergard, Aan jonge leden heeft de christe lijke muziekvereniging nooit ge brek gehad. Vooral de overgang naar de Ame rikaanse stijl, eindjaren tachtig, is daarvan de oorzaak. Die sprak ouderen minder aan en deed hen Met de Winterguard-show behaalden de acht meiden van de colorguard van Avalance onlangs de tweede plaats op de Nederlandse kampioenschappen. In deze acht minuten durende show wordt met vlaggen, rifles en andere attributen in een eigen decor een muzikaal optreden neergezet. Foto Dernes van der Wet/Roel Dijkstra druppelsgewijs afhaken. Avalance is een muziekkorps op Amerikaanse leest geschoeid," legt Fooi uit. „Wij hebben geen majorettes, maar een guard en we spelen met g-instrumenten, die een hogere klank hebben dan de gebruikelijke bes-itistrumenten. Daarbij spelen we modern reper toire: Brazil, Copacabana en de melodie van Mash, geluid dat goed in het gehoor ligt bij het pu bliek." Dat ouderwetse imago, waar veel muziekkorpsen onder lijden, heeft Avalance al lang van zich af geschud. „Traditionele marsmu ziek spelen we al jaren niet meer," zegt Paul Houkes van de vereni ging. „Gekozen is voor een swin gend Zuid-Amerikaans ritme. Het accent ligt op show. Avalance is veel meer dan een hoempapa-ge beuren." Hoek van HollandDe benoeming van Cees van der Pol als lid van de deelgemeenteraad in Hoek van Holland heeft nu al geleid tot een fikse ruzie over formaliteiten. Van der Pol is op de kieslijst de opvol ger van W. Doorn-van der Hou wen, die is benoemd tot burge meester van Amerongen, Op 7 maart ontving Van der Pol van de voorzitter van het centraal stembureau (toen nog Doom) de mededeling dat hij met ingang van die datum was benoemd tot lid van de deelgemeenteraad. Voorwaarde was dat Van der Pol uiterlijk 5 april schriftelijk moest hebben gemeld dat hij de benoe ming aanneemt. Daarbij dienden alle vereiste stukken te worden overlegd. „Ik heb op de avond van 4 april, na de afscheidsreceptie van Willie Doom, de stukken op het deelgemeentehuis in de brie venbus gedaan," zegt Van der Pol. „De coalitiebesprekingen hebben tot 3 april geduurd en toen bleek dat Rob Becqué geen voorzitter zou worden, heb ik op die dag be sloten weer in de deelgemeente raad terug te komen. Diezelfde avond heb ik de vereiste papieren in de bus gedaan." Maar volgens secretaris J. Broek man van de deelgemeente Hoek van Holland zijn de papieren pas op dinsdag 9 april ontvangen. Op 5 april was het namelijk Goede Vrijdag en toén was het deelge meentehuis gesloten, evenals op Tweede Paasdag. Dus formeel is pas op 9 april vernomen dat Van der Pol de benoeming aanneemt en dat is dus te laat. Inmiddels is de volgende kandidaat van de kieslijst van het CDA aangeschre ven. Van der Pol heeft formeel be zwaar aangetekend tegen de gang van zaken. Hij stelt dat nergens is terug te vinden dat de brief op 4 april tijdens kantooruren bezorgd diende te worden, zodat hij dus als uiterste tijd 23.59 uur had kun nen hanteren. Maar waarnemend- deelraadsvoorzitter L. Vreugd- enhil en portefeuillehoudster T. Brabander hebben inmiddels la ten weten dat het tijdstip op geen enkele manier is te controleren. Dat betekent vrijwel zeker dat Van der Pol op 25 april niet be noemd kan worden en gezien het feit dat er inmiddels een andere kandidaat is aangeschreven kan dit wellicht tot een vertraging van twee maanden leiden. „De kleinzieligheid in de Hoekse politiek heeft zich al weer doen gelden," vindt Van der Pol zelf. Het is niet te bewijzen dat ik de termijn heb overschreden. Wel heb ik een onlogisch bericht ge kregen over het feit dat de stuk ken wel zouden zijn geaccepteerd als ik een faxbericht had ge stuurd. Zelfs een eventuele bewa kingsdienst zou het tijdstip vol gens de secretaris hebben mogen verïfieren. Het gaat dus kennelijk niet over het inleveren tijdens kantooruren, maar om de be trouwbaarheid van het tijdstip van inleveren. Je moet dan echt denken aan het Land van Liliiput uit de roman Gullivers Reizen. Daarin vechten twee dwergvol ken oorlogen uit om gelijk te krij gen over de vraag aan welke kant je een ei moet pellen: de stompe of de scherpe." Van der Pol veronderstelt dat het vooral de bedoeling is geweest om zijn benoeming met enkele maan den te vertragen. Dinsdag 16 april SCHIEDAM Podium, Jamsessie olv Richard, 21.30u. DC De 4 Molens. Mode show, lO.OOu. ROTTERDAM Popular. Salsafeest. De Doelen. Gr.z. DeoCantemus, 20.00u. luxor Theater. Zzinderella, 20.15u. Thea ter Zuidplein. Mooi Katenarecht, 20.15u. Dizzy. Ineke van Doorn Band, 22.00u. Rotterdamse Schouwburg. SlaapZacht, 20.30u. Woensdag 17 april SCHIEDAM Jeugdbibliotheek Dr. Wibaut- pleln. Voorieesmiddag, 14.00u. Wijkpost Oost. Voorlichting medi cijngebruik, lO.OOu, Excelsior'20. Open dag jeugdvoetbal, 14.00u. Van 't Hoffplein. Slaan eerste paal Kluphuis Oost, lO.OOu. VLAARDINGEN Stadsgehoorzaal. 'Carmen", Frank Groothof, 19.30u. MAASSLUIS Schuurkerk. Concert Jaap van Zwe den en Aidert Vermeulen, 20.30u HOEK VAN HOLLAND De Hoekstee. Casper, 14.00u. ROTTERDAM Open Hof. Marktconcert, ll.OOu. De Doelen. Gr.z. Lunchconcert, 12.45u. Gr.z. Rotterdams Philhar- momsch Orkest, 20.l5u. Luxor Theater. Zzinderella, 20.15u, Thea ter Zuidplein. Mooi Katendrecht, 20.15u. RO Theater. Vaderlanders, een cursus voor ingezetenen, 20.15u. Rotterdamse Schouw burg. Slaap zacht, 2O.30u Grz ScapmoRotterdam,20.15u.Kl.z. De Rotterdamse Dansgroep, 20.30u. ROTTERDAM Calypso 1: 'Sense and Sensibility' (al) dag. 12.45-3.30-6.15-9.15. Calypso 2: The Usual Suspects' (16) dag. 6.45-9.30. Calypso 3: 'Antoma' (16) dag. 1.15-4-6.45- 9.30. Calypso 2 Riksbioscoop: 'Drop Zone" (16} dag. 12.45-3.30. Cinerama 1: 'Money Tram' dag. 1,15-4-6.45-9.30. Cinerama 2: 'Jumanji' (al) dag. 4-6.45-9.30. do- .vr.ma.di. ook 1.15. Cinerama 3: 'Braveheart' (16) dag. 1.15-4.30- 8.15. Cinerama 4: leaving las Vegas' (16) dag. 1.15-4-6.45-9.30. Cinerama 5:'DeJurk'(al) dag. 1.15- 4-6.45-9.30. Corso: 'BrokenArrow' (16) dag.'1.15-4-6,45-9.30. tmax Theater The UvingSea' (al) dag, 2- 4. 'Africa: The Serengeti' (al) dag, beh. ma. 3. za.zo ook 1 Toy Story' (al) dag. 5.15-7 15 'Casino' (16) dag. 9. Venster 1: 'Bye Bye' (16) dag. beh. ma. 10. 'Smoke' (al) dag. 7,30, 'Sneak Preview' ma. 10, Ven ster 2: 'L'Annee Demierea Manen- bad(16) dag.~7.30. do.vr.zo.wo. ook 2.30. "Tirez sur Ie Pianiste' (16) do- ,vr. 9.30. 'Baisers Volees' (16) za. 9.30. 'LesDeuxAngfaisesetieConti- nent' (16) zo. 9.30. 'L'Homme qui Airmail les Femmes' (16) di. 9.30. 'La Chambre Verte' (16) wo. 9.30. Venster3: 'Childerenof Nature' (16) (lag. 7,30. do.vr.zo.wo. ook 2.30. 'Ulysses'gaze' (16) dag. 9. Venster 4: 'Angel baby' (16) dag. 7.30. do .vr.zo.wo. ook 2.30. 'Blue in the Fa ce' (al) dag. 10, do.vr.zo.wo. ook 2.30. Lumière 1: 'Heat' (16) dag.4.30-8.30. do.vr.ma.di. ook 1. Lumière 2: 'Ace Ventura* When na ture calls (al) dag. 1.15-4-6.45- 9.30. Lumière 3: 'Sudden death' (16) dag. 6.45-9.30. do.vr.ma.dj. ook 1,15-4. Lumière 4: 'Clueless' (al) dag. 1.15-4-6.45. Pathé: 'Mur- dermtheFirst'(16) dag.9,30. Pathé 1: Toy Story' (al) dag. 6.05-8.10- 10.15, do.vr.ma.di. ook 11.50- 1.55-4. Pathé 2: 'Casino' (16) dag. 12.15-4,15-815. Pathé 3: 'Dead Man Walking' (16) dag. 11.05-1.45- 4.25-7.05,9.45. Pathé 4*. 'Get Shorty' (al) dag. 11.35-2-4.25- 6.50-9.15. Pathé 5: 'BrokenArrow' dag. 11.00-1.35-4.10-6.45- 9.20. dialleen6.45-9.20. Pathé 6: 'Copycat' (16) dag. 3.20-6.10-21. do.vr.ma,df. ook 12,30. Pathé 7: 'Mr. Holiand'sOpus' (al) dag. 12.30- 4.30-8.30. Rex: 'Captain Lust' (18) dag. 12.00 doori.voorst Kindermatinees: Cinerama 2: 'De Boefjes' (a!) za.zo.wo. 1.15. Smac 'Pocahontas' (al) za.zo. 11.30. Toy Story' (al) dag. 5.15-7.15. Lumiere 1: 'Toy Story' (al) za.zo.wo. 12.30- 2.30. Lumière 3: 'Babe' (al) za- .zo.wo. 1.15-4. Pathé 1: Toy Story' (al) za.zo.wo. 11.50-1.55-4. Pathé 6: 'De Boefjes' (al) za.zo.wo. 1.30. Vlaardingen 'Schipper mag ik overvaren' en andere kinderlied jes vormden de rode draad tijdens de presentatie van een nieuw pro ject voor de Vlaardingse basis schoolleerlingen. In het project 'De Schelp' slaan de Stadsgehoor zaal en het Visserijmuseuin de handen ineen om een beeld te ge ven van de 10- en 11-jarigen in de Vlaardingse visserij in vervlogen tijden. Het project ging van start met een openingsmanifestatie. De «initiatiefnemers hoopten op die manier veel kinderen te trek ken. Maar de belangstelling viel uiteindelijk nogal tegen: slechts enkele tientallen jongeren had den de moeite genomen naar de Stadsgehoorzaal te komen. De belangstellenden werden be groet door een man in zeemanste nue die, zichzelf op een accordeon begeleidend, enkele zeemanslie deren zong. Maar er liepen nog meer mensen rond in kledij uit vroeger tijden. Zij waren voorna melijk afkomstig van het Vlaar- dings Musicalgezelschap dat in Vlaardingen 'De zee is ons land' heeft opgevoerd. Aanleiding tot dit project is een ander toneelstuk, genaamd 'De Schelp', dat in mei in de Stadsge hoorzaal in première gaat. Deze mime-uitvoermg gaat over het maken van verre reizen. Het Vis serijmuseum vond dat een mooi aanknopingspunt om basischool- leerlingen een programma 'vol spanning en avontuur' aan te bie den, waarin het leven van hun leeftijdgenoten van vroeger cen traal staat. Daarbij wordt geen romantisch beeld geschapen, ook al doen de kinderliedjes bij de presentatie anders vermoeden. Neem bij voorbeeld de prikkenbjjters. Zij moesten de koppen van prikken, kleine palinkjes, half doorbijten. De visjes waren dan zo verdoofd, dat ze dienst konden doen als aas voor grotere vissen. Maar de kin deren hadden ook vaak minder weerzinwekkende baantjes als koffiejongen of voor de meisjes als boetster, die de netten repa reerden. De visserskledij, hoe mooi ook, stal niet de show. Dat deed Alma Mater, één van de hoofdpersonen van het komende toneelstuk. Deze was in een groen gewaad, die compleet met hoofd deksel enigszins deed denken aan een Romeinse keizer. Alma Mater is dan ook een soort oermoeder, die alles in gang zet en op gang houdt, volgens de vertolker zelf. Na een korte presentatie zette het hele gezelschap van kinderen, de 'visserslui', de initiatiefnemers van het project en andere belang stellenden te voet koers naar het Visserijmuseum aan de Westha- venkade. Bij de Visbank namen mensen plaats in een klaarliggen de boot. Alma Mater wist zich met een bewonderenswaardig gevoel voor evenwicht staande te houden voorin de roeiboot. Met een vrien delijke glimlach bleef hij zwaaien naar de mensen die verwonderd aan de kant van de weg bleven stilstaan. In het Visserijmuseum was ook wethouder KL van der Windt (cul tuur) aanwezig om de presentatie een officieel tintje te geven. Alma Mater, die tot dan toe gezwegen had omdat dat paste in de rol van het toneelstuk, maakte in steek woorden duidelijk dat het project niet alleen bedoeld is om kinde ren iets te leren over het plaatse lijke verleden, maar ook dat het een gevolg was van bezuinigin gen op het cultuurbeleid. Deze mededeling kon de piet met drukken. De manifestatie werd dan ook afgesloten met het zin gen van enkele zeemansliederen.

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1996 | | pagina 2