13 Ziekenverzorgster stal voor 40 mille m SS! Rotterdams Dagblad Omdat justitie niet ingreep werden meer patiënten bestolen Kolpabad maakt zich op voor laatste seizoen Verander Berkendreef maar in Puindreef Gymzaal moet weg voor studentenhuisvesting Nolet spekt herbouwfonds De Walvlsch met een ton Incestzaak: derde verdachte aangehouden Inbrekers aangehouden Hardrijders op de bon Weinig drank in verkeer 'hj Nieuwe bezwaren tegen de metro Minder werklozen Waterweg Woensdag 17 april 1996 Schiedam De politie heeft in de Schiedamse incestzaak een derde verdachte aangehouden. Het gaat om een 31-jarige zoon van de 68-jarige hoofdverdach te. De zoon wordt ervan ver dacht jarenlang ontucht te hebben gepleegd met kinde ren in de familie. Hij zou en kele slachtoffers hebben ver kracht. De Schiedamse recherche kwam de omvangrijke incest zaak in september op het spoor. Zij hield de vaderen een 40-jarige zoon in maart aan. Die hebben bekend tussen 1980 en 1996 zeventien vrou wen en kinderen in Rotterdam en Schiedam te hebben ver kracht of seksueel misbruikt. De vader bleek met vijf vroege re buurtbewoners en zijn twee dochters jarenlang ontuchtige handelingen te hebben ge pleegd. Hij heeft één van zijn dochters drie keer zwanger ge maakt. Daaruit zijn twee kin deren geboren. De derdezwan gerschap is bce'm digd door een abortus, toendedochter 14 jaar oud was. Kleinkinderen Ook is uit de verhoren geble ken dat de hoofdverdachte vijf kleinkinderen misbruikte of verkrachtte. De 40-jarige zoon wordt verdacht van verkrach ting van en incest met vijf fa milieleden. Hij is inmiddels te ruggekeerd naar de tbs-kliniek die hem met proefverlof had gestuurd. De politic verhoort momenteel de 31-jarige zoon. In het totale onderzoek heeft de Schiedam se politie inmiddels dertien aangiften van slachtoffers op genomen. Schiedam De Schiedamse poli tie heeft vannacht bij een ver keerscontrole bij toeval een auto vol inbrekersspullen aan de kant gezet. De drie mannen die erin za ten zijn voor nader onderzoek in een cel gezet. De bestuurder van auto, die van de rijksweg Schiedam in kwam rijden, bleek niet over een rijbe wijs te beschikken. Toen de agen ten een kijkje in de wagen namen zagen ze breekijzers, schroeven draaiers en spullen om gestolen auto's aan de praat te krijgen lig gen. In de kofferbak lagen drie ta- sen met onder meer gestolen kle ding en gouden sieraden. Vlaardingen Tien automobilis ten kregen dinsdagmiddag een bekeuring omdat zij te hard reden op de Zwanensingel in Vlaardin gen. De hoogst gemeten snelheid be droeg 65 kilometer per uur. In to taal werden driehonderd bestuur ders gecontroleerd. Schiedam De politie heeft gis teravond in Schiedam op diverse plekken alcoholcontroles gehou den. De conclusie luidde dat de bestuurders zich in overgrote meerderheid keurig aan de regels hielden. By twee controles op de Rotter- damsedijk moesten in totaal vier honderd automobilisten blazen. Daarbij werden drie processen- verbaal uitgeschreven. Een con trole in het Hargapaik, onder sporters na de trainingsavond, le verde geen overtredingen op. Wel werd later op de avond op de Van Swindensingel een rijverbod op gelegd aan een automobilist. Ook in Maassluis hield de politie gisteren tussen 15.00 en 23.00 uur alcoholcontroles op belangrijke wegen. Geen van de bestuurders had teveel gedronken. In totaal werden 284 blaastesten afgeno men. Eén automobilist kreeg een be keuring omdat hij al een jaar ach tereen zonder rijbewijs reed. Tïnnr Mpnnn HarlHpmnn dimmn ?ehleven waren. We heb- nen en later weer worden terneree- we haar met zo eemakkelnk kun Door Menno Haddeman Vlaardingen Het Openbaar Ministerie heeft gefaald in de zaak tegen de 28-jarige Vlaardingse ziekenverzorgster die half maart is aangehouden op verdenking van diefstal van onge veer 40.000 gulden aan sieraden en geld van patiënten. In juli vorig jaar al is het OM in kennis gesteld van de praktijken van de vrouw. Doordat justitie toen geen stappen ondernam, kon de vrouw het afgelopen jaar ongehinderd veel meer slachtof fers maken. De 28-jarige ziekenverzorgster werd m juli vorig jaar bij haar toenmalige werkgever aan dc kant gezet De directie van het Schiedamse verzorgingstehuis Frankenland verdacht de '/rouw van diefstal van goederen van pa tiënten. De vrouw was verbonden aan Frankenland, maar niet in vaste dienst, waardoor /e vrij eenvou dig kon worden 'ontslagen'. De directie van Frankenland is vervolgens met haar 'sterke ver moedens' jegens de Vlaardingse naar de Schiedamse politie ge stapt Volgens een woordvoerder heeft de politie de zaak daarna doorgespeeld naar het Openbaar Ministerie. Justitie heeft echter mets gedaan met de aantijgingen van de directie van Frankenland. Die ziekenverzorgster daarente gen zat met stil. Met behulp van een uitzendbureau vond ze op nieuw werk en zette haar illegale praktijken voort in andere verzor- gmgs- en bejaardentehuizen m de regio. In een klem jaar tijd wist de vrouw achttien van haar patiën ten, veelal doodzieke en demente ouderen, te bestelen van geld, sie raden, cheques en bankpasjes met pincode De buit die /e daar bij binnenhaalde ligt volgens de politie rond de 40 000 gulden Onbegrijpelijk „Ik vind het onbegrijpelijk dat de vrouw zo haar gang kon gaan," vertelt de dochter van een besto len patient. ,Mijn moeder had twee hersenbloedingen gehad en werd door de vrouw verzorgd. Ze was de vaste verzorgster van mijn moeder en ontzettend lief voor haar patiënten." Op het moment dat haar moeder erg ziek werd, heeft de dochter al de sieraden van haar moeder af gedaan en in een kastje opgebor gen. „Na een maand of twee ble ken die sieraden plotseling ver dwenen." vertelt de dochter. „Nie mand van de farm he wist waar die dingen gebleven waren. We heb ben de vermissing gemeld bij de directie van het huis. Zij hebben het vervolgens onderzocht en uit eindelijk de verzorgster van mijn moeder aan de kant gezet. De hele situatie is natuuriyk erg verve lend, maar het huis verwijt ik mets." Hoofd verzorging Roel van Ton geren van verzorgingshuis Fran kenland legt uit dat wanneer er m het huis iets verdwijnt het altijd moeilijk is de oorzaak te achterha len. „We hebben hier regelmatig te maken met spullen die verdwy- ne n en later weer worden terugge vonden. Een aantal van onze be woners is dement en weet soms niet meer precies wat ze doen. Zo kan het voorkomen dat zij dingen ergens neerleggen en vervolgens melden dat ze zijn gestolen." Volgens Van Tongeren is nooit be wezen dat de Vlaardingse zieken verzorgster werkelijk de spullen had gestolen. „Toch hadden we duidelijke aanwijzingen. Dit heb ben we ook aan de politie gemeld. Gelukkig was de vrouw bij ons al leen in loondienst. Wanneer ze in vaste dienst was geweest, hadden we haar met zo gemakkelijk kun nen ontslaan." Dat de vrouw na haar ontslag haar illegale praktij ken via een uitzendbureau in an der huizen voortzette vindt Van Tongeren een kwalijke zaak. „Het is alleen moeilijk te voorkomen. De vrouw had goede papieren en zo iemand is in de verzorgmgswe- reid een geliefd persoon." De vrouw zit. in afwachting van het onderzoek naar de diefstallen, nog steeds vast. Justitie in Rotterdam weigerde de afgelopen dagen om commentaar te geven. Hoewel de temperaturen het al toe laten, moeten de Viaardingers nog tot 4 mei wachten voordat het buitenbad van het Kolpabad open gaat. Momenteel wordt er nog hard gewerkt om het enige Vlaardingse buitenbad 'zwemklaar' te krijgen. Daarmee maakt het In 1955 geopende Kolpabad zich op voor het laatste seizoen. Als in april 1997 het nieuwe zwembad De Ku/k, schuin tegenover hot Kolpabad, de deuren opent, wordt het oude bad gesloopt. Op het vrijkomende terrein aan de Westlandseweg worden woningen gebouwd. Foto Oennes van der Wel/Roel Dijkstra Deze bomen inviaardin- gen-Holy moeten als de plannen van de gemeente doorgaan ver dwijnen. De bewoners van de buurt zijn hier fel op te gen. Foto Dennes vandGrwel/HoeJ Dijkstra Vlaardingen Met de rigoureuze kapparty in het plantsoentje aan de Kornoeljedreef m Vlaardin- gen-Holy nog vers in het geheu gen, tekenden gisteravond enkele bewoners van de wijk bezwaar aan tegen een andere op handen zijnde snoeipartij van de gemeen te. De gemeente Vlaardingen meent nog een flink aantal ber ken en eken te moeten kappen omdat deze bomen na het opho gen van de buurt niet meer le venskrachtig zjjn. Onzin," meent een aantal bewo ners van de wijk. Volgens hen is het niet bewezen dat de bomen sterven als er door het ophogen- van de wijk dertig centimeter grond tegen de bomen aan komt te liggen. „Berken en elzen kun nen volgens instanties als Staats bosbeheer en het Instituut voor Bos- en Natuuronderzoek gemak kelijk een ophoging van dertig centimeter doorstaan," zei woord voerder P. van der Lelij gister avond tijdens de vergadering van de commissie voor bezwaar- en beroepsschriften. De bewoners vinden dat de ge meente de bomen moet laten staan. Zelfs wanneer er op sommi ge stukken meer dan dertig centi meter grond wordt gestort. „Het is toch mogelijk om de bomen te laten staan en te bekijken of ze het halen of niet. Dode bomen zyn snel genoeg weggehaald," merkte Van der Leb] op. Daarnaast is het voor de bewoners onduidelijk hoeveel bomen er precies moeten worden gekapt. De gemeente heeft het volgens hen over vijftien bomen, terwijl de bewoners zelf ongeveer vijftig bomen hebben geteld. „De teke ningen waarop staat aangegeven waar moet worden gekapt zijn zeer onduidelijk. Zo heeft de ge meente het over een 'bosplant soen', maar legt niet uit wat ze be doelt met die term." De commissie gaat naar aanlei ding van wat er gisteravond is be sproken nu de gemeenteraad ad viseren. Toch blijven debewoners 'zeer teleurgesteld' over het optre den van de gemeente. Ooit zijn zij naar Vlaardingen gekomen omdat het gemeentebestuur er prat op ging 'de groenste gemeen te in de regio' te zijn. Nu is daar van volgens hen weinig meer over. „Haal het naambordje van onze straat waarop staat Ber kendreef maar weg en vervang het door Puindreef." Schiedam Net als vorige week dient de provincie Zuid-Holland zich binnenkort opnieuw te bui gen over bezwaren die burgers en andere belanghebbenden hebben tegen de aanleg van een metro verbinding tussen het Marco- niplein in Rotterdam en Hoog vliet, Stond verleden week het traject in Schiedam centraal, vol gende maand buigen GS zich over de bezwaren die zijn aangevoerd tegen de andere delen van het tra cé. De loop van de metro buiten Schiedam is vastgelegd in de be stemmingsplannen Beneiuxtun- nel en Beneluxlijn LMÖ Het eer ste plan regelt dê loop van de me tro tussen de Beneluxtunnel en Hoogvliet. In het tweede plan is het tracé tussen het Marconiplein en de Sehiedams/Rotterdamse grens getekend. Hoek van Holland Het deelge- meentebestuur streeft naar het terugdringen van de werkloos heid in Hoek van Holland met tien procent. Om hieraan uitvoe ring te geven, zet Hoek van Hol land een bureau Werkgelegen heid op. Er ivordt een samenwer kingsverband aangegaan met de diverse partijen op de Hoekse ar beidsmarkt. Het bureau Werkgelegenheid moet er voor zorgen dat de projec ten worden uitgevoerd die in het actieplan Werk 1996 staan. Eén van de initiatieven is de vraag- en aanbodzijde van de Hoekse ar beidsmarkt door middel van een Hoekse Individuele Traject Bena dering (ITB) tot elkaar brengen. Er wordt een baan gezocht bij de werkloze, in plaats van een werk loze by de baan. Hierdoor kan voorkomen worden dat een werk loze naar een baan solliciteert die hem of haar niet past. Daarnaast zal het bureau Werkgelegenheid zich gaan richten op de individu ele werkgever. Door Jelle Gunneweg Schiedam De gymzaal aan de Franklinstraat in Schiedam-Oost wordt- binnen twee maanden ge sloopt om plaats te maken voor studentenhuisvesting. Volgens de plannen van projectontwikkelaar de Vernieuwde Stad bv verschijnt er eind dit jaar op de hoek Fran- klinstraat/Van Leeuwenhoeck- straat een gebouw van vier lagen, waarbij de bovenste laag onder een schuine kap schuilgaat. Het gebouw moet plaats bieden aan 21 wooneenheden van gemiddeld 28 vierkante meter. Met de sloop verdwijnt een doom uit het oog van vele Oostbewo ners. De gymzaal van de vroegere Edisonschool staat al meer dan tien jaar leeg en biedt een trooste loze aanblik door de dichtgetim merde ramen en deuren en be kladde muren. Acht jaar geleden leek er nieuwe bestemming ge vonden te zijn Voor het gebouw: de eigenaar van een Schiedamse sportschool wilde in het pand een dependance beginnen. Niet Jang daarna verkocht hij echter het ge bouw weer door aan een kleine projectontwikkelaar omdat hij de exploitatie niet rond kon krijgen. Deze ontwikkelaar heeft de gym zaal weer terugverkocht aan de gemeente. Omdat de school naast de gym zaal begin jaren tachtig wel ver bouwd is tot wooncomplex voor een- en tweepersoonshuishou dens, zat de gemeente met de aan palende gymzaal flink in haar maag. Sloop leek uitgesloten omdat het de wens was van de be wonersvereniging het pand te be houden vanwege de karakteristie ke gevel. "Vorig jaar werd projectontwikke laar de Vernieuwde Stad bv om die reden gevraagd te bekijken of en op welke manier de zaal behou den kon blijven. De Vernieuwde Stad is een gezamenlijk initiatief van de gemeente Schiedam en en kele particuliere bouwers en be doeld om ecR impuls te geven aan de stadsvernieuwing in de stad. Onderzoek leidde tot de conclusie dat behoud niet mogelijk was. De constructie heeft onvoldoende draagvlak om meerdere vloeren te kunnen dragen. Na overleg met de bewonersvereniging is orrt die reden besloten tot sloop en nieuw bouw met studentenhuisvesting. Een dergelijke vorm van huisves ting levert een relatief hoge op brengst op. En er is grote vraag naar studentenhuisvesting, zeker in een wijk die zo dicht by Rotter dam ligt. Architectenbureau Alynia-Ver- meer Architecten uit Naaldwijk heeft de opdracht gekregen om een nader plan uit te werken voor de studentenhuisvesting. Volgens dit plan sluit de nieuwbouw qua bouwstijl zoveel mogelijk aan by de bestaande omgeving. Het pand wordt opgetrokken uit rode bak stenen en krijgt een rode kap. De ingang verschijnt aan de Fran klinstraat. Op de begane grond komen bergingen, aan de achter kant een kleine buitenruimte en trappenhuis. Onbekend is nog wie de apparte menten gaat verhuren. Momen teel voert de projectontwikkelaar daarover onderhandelingen met de twee Schiedamse sociale ver huurders. De Vernieuwde Stad is ook nog in onderhandeling met de gemeente over de pry s voor de grond en de opstal.. .Problemen verwacht de projectontwikkelaar echter niet, omdat de gemeente bereid is de zaal te verkopen. De verwachting is dan ook dat het ge bouw binnen twee maanden ge sloopt kan worden, waarna spoe dig daarna de bouw begint. De nieuwbouwin Oost is hettwee- de project van de Vernieuwde Stad. Eerder al trad dit bedrijf naar buiten met het nieuwbouw project op de hoek Vlaardinger- dijk/Rembrandtlaan. De bedoe ling is dat hier enkele winkels, eengezinswoningen en apparte menten verschijnen. De palen zit ten al in de grond. Binnenkort gaat de bouw van start. Belangstellenden voor het project in Oost kunnen dinsdag 23 april een informatiebijeenkomst bijwo nen bij bewonersvereniging Schiedam-Oost aan de Franklin straat 11a. Aanvang 20.00 uur. Schiedam Adel verplicht Die gedachte moet Carel Nolet heb ben gehad toen hy 14 februari hoorde van de brand die *s nachts molen De Walvïsch in de as had gelegd. Eén van zyn voor vaders behoorde in 1794 tot de initiatiefnemers van de bouw van de stellingmolen, die tot de hoogste ter wereld behoort. No lets gedachte werd gisteren in daden omgezet. De Schiedamse distillateur reikte een cheque van 100.000 gulden uit voor de herbouw van de molen. Als sponsorwerver voor de Schiedamse molens en andere goede doelen in de stad is burge meester R. Scheeres gewend ge raakt aan gulle gevers. Maar in de-distilleerderij aan de Hoofd straat was Scheeres er toch even beduusd van toen hij de vette cheque in handen kreeg. Hem werd 50,000 gulden als bijdrage voor de werkzaamheden dit jaar en eenzelfde bedrag voor het vervolg in 2997 in het vooruit zicht gesteld. „Het is ongelofelijk mooi dat uw bedrijf dit voor Schiedam over heeft," sprak Scheeres, nadat hij over de eerste schrik heen was. „Ik ben blij dat de familie Nolet zich dit kan veroorloven, want het gaat niet alle distillateurs voor de wind. Ik ben er trots op dat de stamvader van de Schiedamse distillateurs dit doet." Carel Nolet, bedenker van het concept achter de succesvolle borrel Ketel 1, maakte zich er aanvankelijk met een kwinkslag van af. ,Ik heb het geld gewoon uit de spaarpot van mijn twee zo nen gehaald." Kort erna her vond hy echter zijn serieuze toon, al was het maar om te voor komen dat het idee zou kunnen ontstaan dat de Noletten licht zinnige rijkaards zijn die met hun geld geen raad weten. Want dat beeld strookt aller minst met de werkelijkheid. De in 1691 opgerichte distilleerderij is het oudste bedrijf in de stad. Nolet dankt deze status mede aan het feit, dat waarden als zui nigheid en vlijt van, vader op zoon worden overgedragen. Maar de Noletten hebben van oudsher ook een open oog voor noden in de omgeving. De fami lie richtte onder meer de Nolet- stichting op, het rooms-katholie- ke ziekenhuis dat inmiddels is - opgegaan in het Schieland. Carel Nolet, telg van de tiende generatie in het bedrijf: „De ochtend na de brand ben ik di- - reet met fmaneieel-directeur Jan IJff gaan praten. Bij ons- werkt het niet van 'hup, ho dat doen we wei even'. Vandaar dat we op ons gemak binnen de on derneming zijn gaan zoeken. Gelukkig zijn we er in geslaagd iets te reserveren voor de her bouw van de molen." Nolet hoefde gisteren met lang na te denken over het motief om De Walvisch te steunen. Ten eer ste is er natuurlijk de histori sche band tussen de Nolets en de molen. Cornelis Jansz. Nolet kocht bij de oprichting 3/23 par ten in de molen, die ging malen voor verschillende korenwijn- branders in de stad. Zyn zoon Anthonius legde in 1794 de eer ste steen. Aan de handeling van deze latere burgemeester herin nert een gevelsteen m de molen. „Onze stad is het waard om dit project te ondersteunen. Wij zijn ook welgemeend blij met de rol die de burgemeester in de stad speelt Hij zit er al lang en doet zyn best om( aan de stad te bouwen. Als Schiedammers zijn we daar heel blij mee." Sponsorwerving Staand onder een schilderij van Albert Slot met een afbeelding van De "Walvisch trad Nolet gis teren toe tot het comité van aan beveling, dat zich bezighoudt met de sponsorwerving. Inmid dels is er drie ton opgehaald met spontane acti es voor de herbouw van de molen. „En de echte sponsorwerving is eigenlijk nog niet eens begonnen," sprak een verheugde Scheeres gisteren by het verlaten van de distilleerde rij. Is-*

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1996 | | pagina 1