finanlëk Kinderbescherming naar 'Noordsingel* 4 eun voor proef met basisinkomen problemen Gerechtsgebouw wordt voor bijna 20 miljoen gulden opgeknapt Striptease op Coolsingel als cadeautje Bisdom beperkt dekenaten Oogkleppen op bij breken van pannenkoeken-record Watermeters voor 400.000 woningen Douaniers op cursus in Marseille Minister als eerste over Erasmusbrug Tieners slaan eerste paal Provinciehuis Zebrapad voor De Catamaran Meer berovingen Sativar Juweliers vele modellen 14 krt. gouden armbanden colliers 35,- p.gr. RL SN SZ RY Zaterdag 20 april 1996 Rotterdam a> Rotterdam Het transport- en overslagbedrijf CMI ontkent in fi nanciële problemen te zgn geko men. Dat het bedrijf geen op dracht heeft gegeven om de res ten van de brand van 28 februari op te mimen, komt niet doordat er financiële problemen zijn, maar door de slechte medewerking van de eigenaren van de opgeslagen stoffen, zegt een woordvoerder van het bedrijf. Het college van b en w van Rotter dam maakte deze week bekend zelf het opruimen van resten van de twee uitgebrande loodsen ter hand te zullen nemen. Volgens het college is dit besloten omdat het bgdrijf heeft aangegeven hier toe niet m staat te zijn wegens ge brek aan financien. Het college wil de kosten van de schoonmaak- operatie verhalen op CMI. Het bedrijf bestrijdt by monde van raadsman R. Slotboom ook de conclusie van minister De Boer van Milieubeheer dat uit voorlo pig onderzoek is komen vast te staan dat CMI op verschillende punten niet voldeed aan de op slagvergunning voor chemicali ën. Zo zou er volgens De Boer geen deskundige op het gebied van chemische stoffen zijn ge weest en ontbrak een lijst met op geslagen stoffen. In de regio is onrust ontstaan over de verplaatsing van chemicaliën uit de niet door brand verwoeste loods van CMI. Woordvoerder R. Kuijper van de DCME Milieu dienst Rijnmond bevestigt dat de stoffen inmiddels elders zijn op geslagen. CMI heeft volgens hem hiervoor een loods van het bedrijf Bans op industrieterrein Halfweg in Spgkenisse gehuurd. Baris heeft een vergunning voor het op slaan van de chemische stofft aldu^Kuijper. Door Peter de Lange Rotterdam De Raad voor de Kinderbescherming wordt de nieuwe gebruiker van het gerechtsgebouw aan de Noordsin- gel. Zodra het justitieel apparaat dit najaar is verhuisd naar de nieuwe rechtbank op de Kop van Zuid, begint de verbouwing van het ruim een eeuw oude gerechtsgebouw tot een modern kantoorpand, De Kinderbescherming en de Rijksgebouwen dienst zijn dat in principe overeengekomen. De formele goed keuring van het ministerie van justitie wordt over enkele we ken verwacht. Met de verbouwing van 'de Noordsingel' is een bedrag van 15 a 20 miljoen gulden gemoeid. Naar verwachting kan de Kinder bescherming, thans gehuisvest m een huurpand aan de Wijnhaven en enkele kantoren buiten de stad, haar nieuwe onderkomen aan de Noordsingel medio 1997 in gebruik nemen. Volgens ir. W.H. Klos van de di rectie Zuid-West van de Rijksge bouwendienst, biedt gebruik van de arrondissementsrechtbank door een solide instelling als de Kinderbescherming de beste ga rantie voor het voortbestaan van het pand. Klos: „We wilden dit ge bouw per se in de ryksvoorraad houden. Het is voor ons een be langwekkend monument uit de vorige eeuw. Verkoop hebben we niet overwogen, al is er van ver schillende zijde interesse ge toond. Wij vroegen ons van meet af aan af: zijn wij in staat een ver antwoord verbouwingsplan te ma ken waar de kantorensector iets aan heeft? En toen bleek dat het antwoord 'ja' was, hebben wij daar een gebruiker bij gezocht." De verhuizing van justitie naar de Wilhelminahof op de Kop van Zuid heeft geen gevolgen voor de aan de rechtbank grenzende ge vangenis aan de Noordsingel. Het Huis van Bewaring blijft voorlo pig gehandhaafd op de huidige plaats, al is er volgens Klos sprake van een lastige situatie, omdat de gemeente de locatie van het ge bouwencomplex op papier een groenbestemming heeft gegeven. „Dat betekent dat we voor toe komstige verbouwingen geen ver gunning zullen krijgen." Kantongerecht Wel ontruimd wordt het kanton gerecht aan de Henegouwerlaan. Dit pand wordt waarschijnlijk verkocht aan een ontwikkelaar, die het een woonbestemming wil geven. De onderhandelingen daarover lopen al enige tijd. Marktonderzoek heeft uitgewe zen dat de bouw van luxe apparte menten. onder andere wegens het verkeerslawaai, in dit complex met haalbaar is. Wel zou er be langstelling bestaan voor koop flats in een lagere prijsklasse. Behalve justitie verhuist in de loop van dit jaar ook de Rotter damse Belastingdienst naar de Wilhelminahof. Eerder maakte de Rijksgebouwendienst bekend dat als gevolg hiervan het centrale be lastingkantoor aan de Puntegaai- straat was verkocht aan de stich ting Studentenhuisvesting Rot terdam. Deze stichting wil er ruim tweehonderd appartementen in onderbrengen. aldu^ Rotterdam >Het bestuur van het bisdom Rotterdam wil het huidige aantal van veertien dekenaten be perken tot zes. Reden voor de beperking is dat een aantal kleinere dekenaten niet meer in staat is de taken naar behoren uit te voeren. Het gaat volgens het bisdom niet om een bezuiniging. De namen die zijn voorgesteld voor de zes nieuwe dekenaten zijn Kuststreek Noord, Groene Hart, Haaglanden Noord, Haaglanden Zuid, Rijnmond en Zuid-Holland Zuid. Bisschop Van Luyn zal deze zo mer een besluit nemen over de nieuwe indeling. Het is de bedoe ling dat de nieuwe dekenaten eind 1997 van start gaan. Eerst zat-ie er wat onwennig bij, Z'n collega's hadden op de Coolsingel - nabij de Coolse Poort - op het pas geplaveide plein zo maar een stoel neergezet voor de 35 geworden bouwvakker. Pas toen een 'ghettoblaster' op de grond werd gezet en een fraai gevormde, schaars geklede jongedame uit de belendende bouwkeet huppelde, drong tot het tot de jarige door dat hij het 'slachtoffer' was van een grap. Meel- burg Het zich de door Jacqueline opgevoerde striptease gre tig welgevallen. Hij was overigens niet de enige die van het spektakel genoot. Ook een trambestuurder nam het een vijftal minuten niet al te nauw met de dienstregeling. Na af loop dacht Meerburg wel te weten wie hem deze poets had gebakken. „M'n vrouw Annette," lachte hij. ,,lk denk dat we het van avond met z'n tweetjes nog eens dunnetjes over doen." Foto Jaap Rozema/Rotterdams Dagblad Rotterdam Hoe bak je 32.000 pannenkoeken, in 59 uur? Doe 600 kilogram bloem, 4000 eieren, 8 ki lo suiker, 1200 liter melk en 250 li ter vloeibare margarine in een be tonmolen. Voeg een snufje zout van 8 kilo toe. Even roeren, et voi lé: bakken maar. Zo moet het er ongeveer aan toe gaan, vandaag en morgen, in de Tarwewijk op Zuid. In die 59 uur willen Ronald Eysker en Robin Wallach het we reldrecord pannenkoeken bak ken verbreken. Het begon allemaal als een 'gewo ne' opzoomeractie: een straat- Rotterdam—Het Waterbedrijf Eu ropoort zal vanaf 1997 gedurende tien jaar watermeters en keer- kleppen plaatsen in 400.000 hui zen in Rotterdam, Dordrecht, Ca- pelle aan den IJssel, Albrands- waard en andere gemeenten waar nog geen watermeters zijn. Men sen met een watermeter betalen een bedrag per kubieke meter en een vastrecht. Voor het verbeteren van de veilig heid plaatst het waterbedrijf tege lijk met de meter een keerklep. Dit is een voorziening die ervoor zorgt dat er geen verontreinigd water vanuit de woning in het lei- dingennet terug kan stromen. Dat zou kunnen vanuit de wasmachi ne-aansluiting. In het vooijaar van 1997 zullen de eerste watermeters worden ge plaatst. Het plaatsen van terugs- troombeveiliging begint in de ou de wijken, omdat daar de situatie het meest urgent is. De nieuwere wijken zijn daarna aan de beurt. lunch voor zo'n twintig bewoners. „Dat wilden we echter op een lu dieke manier afluiten," zegt Wal lach, die in het dagelijkse leven cateringmedewerker is. „Mijn col lega Ronald Eysker vatte het idee op het huidige wereldrecord pan nenkoeken bakken te verslaan. Dat staat nu nog op 30.006." Het spektakel moet 59 uur gaan duren. „Hoe we wakker blijven? Weet ik niet," zegt Wallach schou derophalend. „Oogkleppen op, verstand op nul en doorgaan. Al moeten we met stokjes overeind worden gehouden, wij gaan door tot het bittere eind." De bereiding van het beslag heeft nog heel wat voeten in aarde. Aan vankelijk zou het goedje in een betonwagen worden bereid. „Dat gaf echter problemen," zegt Wal lach. „De coating aan de binnen zijde van de ketel heeft een che mische samenstelling. Om het re cord te behalen moeten de pan nenkoeken eetbaaT zijn. Dus nu komt er een gewone betonmo len." Maandagmorgen om elf uur moet de klus geklaard zijn. Daarna vindt een pannenkoeken-eetwed- strijd plaats tussen Sparta en Feyenoord. De opbrengst -de pannenkoeken kosten 2,50 per stuk - is bestemd voor het fami liehuis van de Daniël den Hoed kliniek. „Sparta heeft al toegezegd dat ze komen," zegt Wallach, „Of Feye noord komt, is nog niet zeker, dat horen we vanmiddag. Die zitten misschien in een dipje na die 3-0 nederlaag. Mochten ze niet ko men opdagen, dan moeten we im proviseren. Zetten we een buurt team in of zo." Wallach verwacht dat zo'n 12.000 mensen op het evenement af zul len komen. „Wat ik na afloop ga doen?" vraagt hij verbaasd. „Sla pen, heel lang slapen." Door Peter de Lange Rotterdam De vakcentrale FNV zal graag meewerken een Rotter dams experiment rond het basis inkomen. FNV-voorzitter J. Ste kelenburg verklaarde dit gisteren in het Rotterdamse stadhuis tij dens een conferentie die was ge wijd aan alternatieven voor het huidige uitkeringensysteem. Het liefst ziet Stekelenburg dat een proefneming wordt geba seerd op het model dat de FNV eerder presenteerde in de nota 'Tijd voor nieuwe zekerheid'. Kort samengevat, gaat deze variant uit van een basisuitkering van 900 gulden, Van iedere gulden die daar bovenop wordt verdiend, mag de ontvanger veertig cent houden. Op die manier worden mensen met een uitkering ge prikkeld werk te zoeken. Maar Stekelenburg verklaarde met na druk dat een basisinkomen nooit mag leiden tot verlaging van het sociale minimum. „Aan de hoogte van de uitkeringen mag niet wor den getornd, die zijn eigenlijk al te laag," Ondernemer R. Lubbers (voorma lig voorzitter van de Regionale Ar beidsvoorziening Rijnmond) pre senteerde op de conferentie een alternatief voor het FNV-model. Lubbers' plan gaat uit van een so- lidariteitstoeslag aan niet-wer- kenden tot een bestaansmini mum van circa 1200 gulden, het huidige bijstandsniveau. Daarbo ven zou bijverdienen tot circa 500 gulden mogelijk moeten zijn. Wie meer dan 1700 gulden overhoudt, betaalt een deel van de basistoe slag weer terug. Om bureaucrati sche rompslomp te voorkomen zou controle en verrekening eens per maand telefonisch plaats moeten vinden via een 06-num- mer. Beide modellen zijn, hoe verschil lend ook, bedoeld om de deelna me van uitkeringsgerechtigden aan het arbeidsproces te vergro ten. Te veel mensen zitten thuis en leven op een bestaansmini mum omdat de huidige sociale wetgeving hun pogingen om bij te verdienen eerder bestraft dan aanmoedigt. 'Niet beschaafd' „De bijstand dwingt tot inactivi teit," betoogde prof. dr. W. Derk- sen, lid van de Wetenschappelijke Raad voor het Regeringsbeleid en van de Werkgelegenheids Advies raad Rotterdam, „Je mag er bijna niet uit, dat lukt alleen met een volledige baan op het niveau van het minimumloon. Wil je een paar uur, of een paar dagdelen werken, dan kan dat niet." Om dit soort re denen vindt Derksen het bestaan de sociale stelsel 'niet beschaafd'. Het systeem is frustrerend voor de betrokkenen en kostbaar voor de samenleving. Mocht er een experiment van de grond komen, dan pleit Derksen voor individuele contracten tus sen de deelnemers en de sociale dienst, en niet voor algemene re gelgeving. Hoe meer regels, hoe meer beperkingen, en de bedoe ling is juist het omgekeerde: meer vrijheden en mogelijkheden scheppen voor mensen die thans gedwongen buiten het arbeids proces staan. Alhoewel er, bena drukte Derksen, een duidelijke grens ingebouwd moet worden tot hoeveel iemand met een basisin komen mag bijverdienen. „An ders accepteert de samenleving het niet." Ondanks de vele onzekerheden en bezwaren, lijkt een experiment met een basisuitkering te kunnen rekenen op de steun van veel Rot terdammers die beroepshalve te maken hebben met de sociale wetgeving. De toehoorders op de conferentie spraken gisteren een voorzichtige voorkeur uit voor het model-Lubbers, omdat dit het minst omslachtig zou zijn en het snelst tot zichtbare resultaten zou leiden. Twijfels De ironie wilde dat juist de ge spreksgroep rond PvdA-raadslid P. Aubert de meeste twijfels uitte over de haalbaarheid van een ex periment, Aubert hield eerder in deze krant een warm pleidooi voor een proef met honderd uitke ringgerechtigden die gedurende een jaar een basisinkomen van circa 900 gulden ontvangen en de gelegenheid krijgen daar een aan vullend inkomen bij te verdienen. Maar, vroegen Auberts gespreks partners zich af: waar moeten al die banen dan vandaan komen? Is er wel zoveel werk? De Sugba. een stichting die de be langen van uitkeringsgerechtig den behandelt, stond om dezelfde reden niet te juichen bij het voor uitzicht van een proefneming. De stichting beschouwt het huidige niveau van de uitkeringen reeds als een absoluut minimum. Dat veel clienten van de sociale dienst in staat zouden zijn een aanvul lend deel van hun inkomen te ver dienen, gelooft de Sugba niet: „Er staan 60,000 werklozen in Rotter dam geregistreerd, terwijl het aantal vacatures 2500 bedraagt." Burgemeester Peper noemde m zijn slotwoord recente cijfers die zouden wijzen op een licht dalend aantal uitkermgsclienten en een stijgend aantal banen. Een basis inkomen kan ook volgens Peper een manier zijn om arbeid en geld beter te verdelen. „Dus ïaten we de instituten die het aangaat zover zien te krijgen dat ze ruim hartige experimenten toestaan." Peper wil een proefneming liefst plaatselijk houden: als de lande lijke politiek zich er eerst over moet uitspreken, verzandt het ini tiatief vermoedelijk in een princi piële discussie over arbeidsethos. P. Aubert, een van de organisato ren van de conferentie, verklaar de na afloop dat hij en het CDA- raadlid R. Becqué, ook een en thousiast voorstander van het ba sisinkomen, hard aan de slag gaan om een voorstel voor de ge meenteraad te formuleren. Bec qué liet blijken dat hij liever nog vandaag dan morgen aan de slag gaat: „In Godsnaam, laten we gaan experimenteren." K# Douaniers Hugo Kortekaas uit Spijkenisse (links) en zijn collega Frits Vogel uit Helle- voetsluis (2e van links) inspecteren samen met twee Franse collega's in de Joiiette-ha- ven in Marseille een vracht kruiden. Korte kaas en Vogels, die binnenkort gezelschap krijgen van een derde Nederlandse collega, verblijven sinds maandag voor een periode van drie maanden in de Zuid-Franse haven stad in het kader van een uitwisselingspro gramma. Sinds maandag verbfijven drie Franse douaniers in het Rotterdamse haven gebied. 1 De douaniers bekijken eikaars methodes om verdachte transporten te selecteren. - -j ,..V Foto George Gobet/AFP 1 Rotterdam JMBmstet* Jqrnifr-' ma (Verkeer/en - Waterstaat) 'stapt vrijdagmorgen3'méi'als .eerste;oyer de dan,compleet gesloten" Erasmusimig.fDe plaatsing van het laatste brug- deel begint'die morgen 'dm zé- "ven 'uur, na, èériVs^bofisch!' startsein door 'de ministër.ITij- "dens de sluiting van* de brug,; verzorgt 'Jules'-Decider" een-- yoofdrach.t en'geeft' hêLWestr iandsMannenkóor óp,de brug C een concert. Als.tweeuur laten de brug zal zijn .gesloten délt Jomstma";er;"ai9^rster-; overheen.'Daarna'is er^fo^ dé bouwers en-zo'n Itw^hbndetd'^ genodigden groot feest.^-v'h// De - Erasmusbrug' hwprÜt- '6pT woensdagji'sej^tembei: qöïeëf'1 geopend:i .£y'_ Den Haag Drie tieners uit Rot terdam en de Alblasserwaard heb ben gistermiddag in Den Haag de eerste paal geslagen voor een nieuwe hoekvleugel van het Pro vinciehuis. Jan-Willem Leem huis, zoon van de commissaris der koningin in Zuid-Holland, trok met zijn moeder aan de touwen van het heiblok, met onder ande ren Arjan Heijkoop en Jurriaan Brouwer, zonen van leden van Ge deputeerde Staten. Zij gaven daarmee het startsein voor een pand, waarover langdu rig is gedebatteerd. Jarenlang heeft de provincie getwijfeld wat met het 'oude' gebouw tegenover het Malieveld moest gebeuren: re noveren, of slopen en nieuwbouw plegen. Uiteindelijk is besloten tot nieuwbouw. Die gaat 150 mil joen gulden gaat kosten en krijgt een markant uiterlijk. Opvallend is vooral de golfbeweging in de hoek van de twee vleugels. De bouw moet eind 1997 klaar zyn. De bedoeling is dat de provincie Zuid-Holland, die nu tijdelijk el ders in Den Haag onderdak heeft gevonden, begin 1998 het nieuwe pand betrekt. Rotterdam—Basisschool De Cata maran uit Lombardijen heeft ein delijk een voetgangersoversteek plaats over de drukke CatuUus- weg. Schoolleiding en medezeggen schapsraad hebben tweeënhalf jaar strijd geleverd met de ambte lijke molens van de deelgemeen te, terwijl de uiteindelijke aanleg slechts een kwestie van een paar dagen was. De zebra is gistermid dag na schooltijd in aanwezigheid van alle 218 leerlingen in gebruik genomen. De deelgemeente was niet uitgenodigd. De medezeggenschapsraad (MR) van De Catamaran heeft zich er zeer aan geërgerd dat een verbe tering van de route naar school voor de kinderen zo lang heeft moeten duren. Begin deze week kreeg De Cata maran eindelijk een uitnodiging van de deelgemeente om de ope ning van het zebrapad,op 20 april bij te wonen. Voorzitter mevrouw De Waal van de MR: „Maar het was te laat om de leerlingen voor de ingebruikneming van het ze brapad op een zaterdag te mobili seren, En we wilden ze er allemaal bij hebben om ze het gebruik van het zebrapad ter plaatse uit te leg gen, Vandaar dat we het direct na schooltijd hebben gedaan." De deelgemeente betreurt het dat de school niet bij de opening aanwe zig kon zijn. Rotterdam De 19-jarige Rotter dammer die donderdag werd aan gehouden nadat hij op de Söder- blomplaats in Ommoord een 79- jarige vrouw van haar tas en por temonnee had beroofd, heeft nog meer berovingen op zijn kerfstok staan. De dienstplichtige militair beken de op 11 april in Ommoord nog drie vrouwen van hun tasjes te hebben beroofd. Hij is voorgeleid aan de militaire rechtbank. GROTE COLLECTIE GROTE COLLECTIE

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1996 | | pagina 1