11 Onderwijs profiteert van budget Melkertbanen mm Boomgaard prachtig in bloei Rotterdams Dagblad Nieuwbouw aan de Korte Hoogstraat Eis van vijf jaar voor verdachte van incest Schoolconciërges krijgen nu een echte baan 'Troubadour-zaak zorgvuldig behandeld door schoolleiding' Opzoomervirus bereikt ook Dirk Schaferplein Paniek door losgebroken koe Speeltuinclub benadeeld Aanrijding met letsel Ongeval door dronkenschap*" Rëspijt voor Vluchtelingenwerk voor kantoor- verpakking- en decoratiemateriaal TAV Donderdag 25 april 1996 Waterweg Maassluis De politie en enkele omstanders moesten gisteravond hun uiterste best doen om een los gebroken koe in veiligheid te brengen. Het dier wilde de rijks weg A-20 oplopen en wist enkele omstanders van zich af te schud den door in de Boonervliet te stap pen. Aan de overkant wist een po litieagent de koe tegen de grond te krijgen en de poten vast te bin den. Schiedam Een 38-jarige Sehiedamse vrouw heeft bekend dat- zij afgelopen jaar bij een speeltuinvereniging ongeveer 17.<k)0 gulden heeft verduisterd. De vrouw die is aangehouden, was daar vrijwillig werkzaam als penningmeester. Het geld, dat ze m£f een pinpas van de rekening haalde, gebruikte ze om schulden af te lossen. Tegen haar is proces verbaal opgemaakt. Hoek van Holland Een 46-jarige automobiliste uit Hoek van Hol land en een 41-jarige man uit Brielle raakten gistermiddag ge wond na een botsing op de Har- wichweg in Hoek van Holland. De vrouw stond stil op de weg om linksaf te slaan. Een 42-jarige man uit Schiedam merkte dat te Iaat en botste achterop de wagen. De vrouw en haar bijrijder liepen hoofd- en nekletsel op. Een 35-jarige automobilist ui- Hoek van Holland kwam met de schrik vrijtoen hij woensdag avond op de Rietdijkstraat een lantaarnpaal uit de grond reed. De man week uit omdat hij vermoe delijk schrok van een auto die van links kwam. Schiedam -Twee beschonken Schiedammers kwamen vannacht met-hun auto in de knoei op de Churchillweg in Schiedam-Noord. Zij Vergaten' op de kruising bij de Hargalaan de bocht te nemen en botsten op de andere weghelft tegen een lan taarnpaal. Vervolgens kantelde de auto en kwam onder het via duct terecht. Een van de Schiedammers is naar het Schie* landziekenhuis gebracht, Schiedam De afdeling Onderwijs profiteert flink van het budget, dat het rijk voor 1996 aan de gemeente Schiedam be schikbaar heeft gesteld voor het invullen van zogenoemde Melkert 1 banen. Van de vijfendertig beschikbaar gestelde ba nen worden er vierentwintig ingevuld in de sector onderwijs. Het geld wordt gebruikt om schoolconciërges vanuit de ba nenpool door te laten stromen naar de Melkertregeling. De betrokken werknemers ont- krijgt geld om vier volwaardige vangen in de Melkertregeling het minimumloon. De promotie biedt veel banenpoolers echter niet of nauwelijks financieel voordeel. Volgens het college van b en w zijn er zelfs extra maatregelen no dig om te voorkomen dat sommi ge doorstromers na hun promotie minder geld op hun bankreke ning ontvangen. Als bezetter van een Melkerlbaan verliezen ze soms bepaalde inconveniëntietoe- slagen, die tot dusver een aardige aanvulling op het salaris vormen. De gemeente schat, dat er dit jaar maximaal 92.000 gulden nodig is om een mogelijk inkomensverlies van de bezetters van de Melkert banen te compenseren. Dit be drag kan worden betaald van de post waarvan normaliter de in- leenvergoedingta voor de banen pool worden betaald. Hiervoor is het Fonds Additionele Werkgele genheid ingesteld. Dc promotie van 24 conciërges be- tekent een ontlasting voor de on derwijsbegroting in Schiedam. De Dienst Educatie betaalt-nu een tn- leenvergoeding. van. 35ö0; gulden per banenpooler; Nii ze Melkert banen gaan bezetten hoeft de Dienst Educatie niet langer mee te betalen aan de salariskosten. Bij de afdeling Interne.Zaken van de gemeente Schiedam stromen twee mensen door vanuit de ba nenpool naar een Melkertbaan. Bij de Bedrijfsgemeensehap Scniemond gebeurt dit met vijf mensen. Op die manier kan een klein deel van de lange wachtlijst voor een werkplek in de sociale werkplaats worden weggewerkt Het Openbaar Nutsbedrijf (ONS) arbeidsplaatsen te creëren. De door de verschuiving vrijko mende banenpoolplaatsen wor den 'zoveel als mogelijk' ter be schikking gesteld aan het wijk- en buurtbeheer. Het college stelt de gemeenteraad voor dertig banen poolers voor dit doel in te lenen. Binnen deze sector is het plan met gemengde gevoelens ontvan gen. Enerzijds is er blijdschap dat er een personele impuls komt voor het wijk- en buurtbeheer, dat be doeld is om de leefbaarheid van de diverse wijken te bevorderen. In plaats van met banenpoolers had men de personele omvang lie- ver versterkt met 'echte' banen volgens de Melkertregeling. Pensioenopbouw, een goede ziek teverzekering en een vast dienst verband vormen voor de vervuiler van een Melkertbaan de belang rijkste voordelen ten opzichte van een banenpooler. Het geld.om de banenpoolers in te huren ont breekt op dit moment echter bin nen de sector wijk- en heer. De inleenvergoedim 100.000 gulden valt volgens :i zegsman binnen deze sector niet op te hoesten. Naast de vijfendertig Melkert-ba- nen die binnenkort door de raad worden verdeeld is Schiedam geld in het vooruitzicht gesteld om 82 langdurig werklozen aan de slag te helpen. Dat gebeurde in maart. Veertig mensen kunnen aan de slag in zogenoemde buurt- servieeteams. Ook voor verzor gers van ouderen en zieken en toezichthouders in winkelcentra wprden banen gecreëerd. Schiedam De Dienst Educatie en het bestuur van openbare ba sisschool De Troubadour in Schiedam vinden dat "zij uiterst zorgvuldig zijn omgegaan met de ontueht-affaire op hun school. De zaak. kwam aan het rolien toen drie moeders bij de pe'itie aangif te deden van verkrachting en aan randing van hun dochters door klasgenoten. Het Sehiedamse raadslid M, Engin (PvdA) vindt echter dat de school er beter aan had gedaan psychische hulp voor de betrokkenen in te roepen. Engin heeft deze week een ge sprek gehad met de ouders van de jongen die er van wordt verdacht een U-jarig meisje te hebben ver kracht. „Het was een zeer indrin gend gesprek. Wanneer je zo'n verhaal hoort, merkje al snel dat er alleen maar verliezers zijn. Alle betrokken kinderen is schade aangedaan door deze affaire." Het Sehiedamse raadslid heeft di rect na het horen van het verhaal het maatschappelijk werk inge schakeld. „Betrokken ouders en kinderen moeten gebruik kunnen maken van psychische hulp. Het was beter geweest als dat direct was gebeurd." De school en de Dienst Educatie menen dat zij op grond van hun pedagogische verantwoordelijk heid een uiterste inspanning heb ben gedaan om de betrokken leer lingen een goede voortgang van het onderwijs te waarborgen. Het PvdA-raadslid heeft de affaire op de Troubadour aan de orde ge steld tijdens de commissieverga dering algemene zaken. Zijn vra gen richtten zich vooral op het op treden van B. Schellevis, hoofd jeugd- en zedenzaken van de poli tie Schiedam. „De politie-agent had in een krantenartikel gezegd dat er kinderen van buitenlandse afkomst bij de affaire waren be trokken," vertelt Engin. „Uit dat zelfde artikel blijkt dat Schellevis om die reden vreest voor spannin gen in de wijk." „Ik ben nogal geschrokken van deze uitspraak," vertelt Engin. „Wanneer de politie niet wil dat er spanningen komen, moet ze dit soort dingen niet zeggen. Deze in formatie is niet relevant en wekt onnodige spanningen onder de bewoners van de wijk op. Ik heb daarom de burgemeester ge vraagd opheldering te geven." Een politiewoordvoerder van de Sehiedamse politie zegt dat de journalist van het Algemeen Dag blad die het bewuste artikel heeft geschreven de zaken uit zijn ver band heeft gerukt. „Schellevis heeft bevestigd dat er jongens van buitenlandse afkomst bij betrok ken waren en heeft benadrukt om dat niet te melden. De journalist heeft daar zelf de conclusie uit ge trokken dat de politie voor span ning vreest. Dat heeft Schellevis nooit gezegd." Na de koude winter en de droge voorjaarsweken moeten veel bomen nog uitlopen, maar de boomgaard van boerderij Hoogstad staat reeds in volle bloei. Het vroegere domein van wijlen dokter Moerman is normaliter niet voor publiek toegankelijk, maar aanstaande zondag kunnen belangstellenden voor één keer de bloemenpracht van nabij aanschouwen. Bezoekers kunnen onder de overkap ping van de hooiberg een kopje koffie nuttigen. Tevens is op deze zondagmiddag het eveneens op het terrein gevestigde museum Hoogstad geopend. Er zijn vrijwilligers die uitleg geven. Volwassenen kunnen voor twee gulden het museum ïn, kinderen kunnen reeds voor de helft van dit bedrag naar binnen. Foto Roei Dijkstra Vlaardingen Het gemeentelijke pla& om Vluchtelingenwerk Vlaardingen (VWV) onderdak te verlenen bij diverse buurthuizen in de stad is voorlopig van de baan. Wethouder A. Kool zei gister avond in de commissievergade ring, waarin de 'ue/uiningsplan- nen op VWV aan de orde kwamen, dat hij van mening is dat de orga nisatie niet hoeft te verhuizen zo lang er geen andere plannen voor het huidige onderkomen aan dc Oosterstraat bestaan. Slechte zaak Vluchtelingenwerk koerste gis teravond bij monde van voorzitter T. van Lint aan op een dergelijk respijt. VWV zou het een slechte zaak.vlnden als de organisatie on derdak moet gaan zoeken bij de buurthuizen in Vlaardingen. Daarmee zou de basis onder de hulp aan vluchtelingen -het bie den van een veilige plek- vol gens hem wegvallen. Van Lint vroeg om een jaar uitstel. Die pe- l riode zegt ze nodig te hebben om te onderzoeken of een alternatief onderkomen, samen met gelijk- i gestemde organisaties als bijvoor- l beeld het PEC, tot de mogelijkhe- I den behoort. I Concrete plannen Dat verzoek werd door een aantal raadsfracties overgenomen. A. At- I terna (PvdA) wees er op dat het niet''de bedoeling kan zijn dat Vluchtelingenwerk op 1 januari 1 1997 weggaat uit de Oosterstraat en dat dit pand dan leeg komt te s staan. „Er moeten eerst concrete /plannen voor die plek komen." eiste Attema. Wethouder Kool ondersteunde .Hij wilde daar echter niet. zo- v a;s Vluchtelingenwerk vroeg, een j termijn van een jaar aan koppe- ien. „Maar we zullen het pand niet ontruimen om leeg te laten staan." Vluchtelingenwerk moet van b en w met ingang van volgend jaar zestigduizend gulden bezuinigen. Dat zijn de kosten van de huisves ting in de Oosterstraat. Het colle ge wil dat Vluchtelingenwerk over de stad wordt verdeeld in buurt- en clubhuizen. Dat vindt de hulporganisatie echter afbreuk doen aan haar werk. Ze denkt dat daarmee een grote inbreuk wordt gepleegd op de privacy van de buurtverenigingen. Bovendien meent VWV dat er te weinig ruim te beschikbaar is in de buurthui zen. Wethouder K. van der Windt (stadsontwikkeling) liet gister avond desgevraagd weten dat er inderdaad nog geen plannen be staan voor de Oosterstraat. Dit be tekent hoogst waarschijnlijk dat de gemeente op 1 januari volgend jaar geen aanspraak zal maken op het pand. Het gebouw met veertien apparte menten, waarvan één met pen thouse, dat de Vlaardingse archi tect Chiel Verhoeff voor de hoek Korte Hoogstraat/Hoogstraat in zijn woonplaats heeft ontworpen, oogstte gisteravond bij de presen tatie bewondering van de leden van de raadscommissie voor stadsontwikkeling. Naast de nieuwbouw kort** een met glas overdekte \ts,. ver binding naar de Komesls öpeel- manstraat. Aan die zijde komt ook de toegang tot de in totaal vijft en woningen. De bouw kan pas star ten als C A zijn noodbehuizing beeft verlaten. WD-woordvoerdei, De Lange vroeg zich gisteren af of er nog wel vraag is naar een ioe- voeging van 800 vierkante meter winkeloppervlak op de begane grond. De Historische Vereniging Vlaardingen pleitte ervoor om het ook in het plan opgenomen pand De Vlijt aan de Hoogstraat geheel te restaureren in plaats van alleen de voorgevel. Stadsarcheoloog Jeroen ter Brugge zal hiervoor in gesprek treden met de projectontwikkelaar. Arl-impresslon Architecten bureau Chiel Verhoeff Door Pieter Vermaas Schiedam Waar maandenlang onderhoudswerkzaamheden, met bijbehorende vuilcontainers en zwerfvuil, voor een rommelig pleinbeeld zorgden, komt plotse ling het groen weer terug van on der het vuii. Het Schiedamse-Dirk Schaferplein krijgt een schoon maakbeurt en veel pleinbewoners helpen eraan mee. Die 'Opzoomeractie' in Groenoord- Midden was daarmee gisteren een succer. In G\ oenoord-Midden is het voor het eerst dat wijkbewoners het op- zoomeren in de praktijk brengen, een activiteit die werd geboren in de Rotterdamse Opzoomerstraat en bijvoorbeeld al succesvol is ge kopieerd in Schiedam-Zuid. „We doen dit om het plein leefbaar te houden," verklaart John van der Heiden, die met andere pieinbe- woners het initiatief nam voor het opzoomeren. „Vooral ook omdat het voor Groe- noord-Midden een primeur be treft, geven het ONS en het wijk en buurtbeheer ons alle steun." En dus wordt met een gezamenlij ke inspanning het vuil verwijderd Rotterdam/Vlaardingen „Heren, u moet niet te persoonlijk wor den," maande de rechtbankpresi dent mr. H. Harmsen gistermid dag voor de Rotterdamse recht bank. Zijn woorden waren gericht tot de officier van justitie mr. G. M. Munnichs en raadsman A. Roelofs. Zij lieten aan het eind van de rechtszitting, over het hoofd van een 53-jarige Vlaar dingse verdachte van incest, op niet mis te verstane wjjze hun minachting voor eikaars stand punten blijken. De Vlaardingse vrachtwagen chauffeur stond terecht op ver denking van het plegen van in cest met zijn nu 26-jarige dochter. Zij heeft bij de politie verklaard in de periocie van november 1986 tot januari 1995 zo'n twintig maal seksueel te zijn misbruikt door haarvader. „De officier van jusritie gelooft ook alles wat het slachtoffer zegt," zei de raadsman. Waarop de offi cier antwoordde dat de advocaat veel tijd had gestoken in zijn plei dooi maar dat de raadsman de plank volledig missloeg. „Ik heb geen zin om met u te gaan ping pongen, maar van wat u zegt deugt niets." Volgens de vrouw werd ze zowel thuis als in de vrachtwagencabine seksueel misbruikt. De eerste ke ren bleef het nog bij het betasten van haar borsten en haar vagina, maar al gauw ging hij verder. Hij dwong haar niet alleen hem af te trekken en te pijpen, zij moest ook dulden dat hij haar verkracht te. Dat ging de laatste jaren ge paard met veel geweld. Zo zou hij haar geschopt en geslagen heb ben. Ook bedreigde hij haar met de dood als ze het aan iemand zou vertellen. Het seksueel misbruik vond vaak plaats in de vrachtwagen. Eén keer was de dochter bij haar zus in Tilburg geweest.- Daar werd ze door haar vader opgehaald, waar na hij haar volgens de verklaring wederom verkrachtte. Het mis bruik stopte tijdelijk toen dc dochter een vriend had, maar toen dat uitging, begon het weer van voren af aan. De verdachte ging daarbij agressiever te werk dan daarvoor, aldus de aanklacht De vrachtwagenchauffeur ont kende alles. Wel wilde hij wat kwijt over de tachograaf in zijn auto. De tijden dat de vrachtwa gen volgens de tachograaf had stilgestaan, kwamen overeen met enkele tijdstippen van hel ver meende seksueel misbruik. Maar de verdachte was volgens hem op die tijden op het voetbalveld, waar hij een elftal trainde. De dochter had op verzoek van de puli tie de tachografen bij de vader thuis opgehaald, maar pas de vol gende dag naar het bureau ge bracht. In die tussentijd kan ze de rusttijden van de tachograaf heb ben opgezocht en daar de tijden van de verkrachting op hebben gebaseerd, aldus de advocaat. De officier van justitie wierp te gen dat ze 'niet de helderheid van geest kon hebben om in een nacht tweehonderd tachografen' na te kijken. De raadsman gaf echter aan dat het vermeende incest- slachtofler niet alle tachografen hoefde te bekijken om tot, haar verhaal te komen. De raadsman van de vrachtwa genchauffeur stuurde erop aan, dat het slachtoffer de hele ge schiedenis had verzonnen om hulp le vragen voor andere pro blemen. In haar verklaringen zag hij een heleboel tegenstrijdighe den over plaatsen en tijdstippen van het misbruik. „Was er geen ziektebeeld geweest, dan zou ik zeggen dat ze het allemaal gelo gen heeft." Hij vroeg vrijspraak voor zijn cliënt. De officier van justitie noemde de politieverklaringen van het slachtoffer juist heel betrouw baar. ook al omdat ze aansloten op de beweringen van anderen, zoals een Teeks hulpverleners, haar vriendin, haar moederen haar ex- vriend. Bovendien had het star- offer een reeks lichamelijke psychische klachten die vaak voorkomen bij inceslslachtoffers. Hij eiste vijf jaar onvoorwaarde lijk op het Dirk Schaferplein. dat in gesloten wordt door vier flats. Bal lonnen en muziek vormen het de cor voor de schoonmaak. Tussen de bedrijven doornemen de plein bewoners tijd voor koffie en koek. De actie vindt plaats op het mo ment dat de uitvoering van groot onderhoud op het plein de eindfa se ingaatOok de Bokx-groep, uit voerder van het onderhoud, helpt mee om de sporen van de onder houdswerkzaamheden uit te wis sen. Prikstokken Op 1 Dirk Schaferplein steken bewoners van jong tot oud de han den uit de mouwen. Het erbij be trekken van de jongste pleinbe- woners lijkt een goede greep. „Vroeger gooide ik zelf ook aller lei rommel in de bosjes," zegt een 'bekeerde' pleinbewoner. „Ik dacht er gewoon niet bij na. De kinderen die hier meehelpen, zul len die fout waarschijnlijk niet meer maken." Het verwijderen van het zwerfvuil blijkt overigens lastiger, dan ge dacht. Ondanks het 'materieel' van het ONS -bezems, harken, prikstokken, scheppen, zwerf- vuilknijpersenveegwagens- ligt het meeste vuil diep tussen de struiken verscholen. ONS-milieu- controleur M. Dingenouts: „Dit soort struiken maakt het schoon maken zeer arbeidsintensief. Wat dat betreft kan een goed beleid op het moment van aanleg nog een hoop verbeteren." Bevvonersinitiatieven als deze ziet Dingenouts goedkeurend aan. „Als stadsreinigers proberen we ui te spelen op dit soort activitei ten. De wisselwerking tussen be woners en ONS is heel belangrijk. De leefbaarheid wordt daardoor blijvend, en dat is prettiger wo nen." He flatbewoners beamen die laat- woorden stilzwijgend. Als zij na de gezamenlijke inspanning vanaf hun galerij naar beneden kijken, straalt de voldoening uit hun ogen. UI rijesltaas 3J74 BA. HBNENOORD - LBQ.Iiurr acr.,>t,an g fin

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1996 | | pagina 1