F eyenoord zet nog één keer aan Ajax: 'Successen na alle drama's' Louis van Gaai vreest ook vertrek van Nwanko Kanu Sparta ongenaakbaar tegen PSV 'Dit seizoen een van de mooiste' IPPfNC 41] Bevredigend eompetitieslot na behalen van derde en UEFA Cup-plaats Elf arrestaties in Breda bij NAC-Feyenoord Sleutelrol voor Roda JC op slotdag competitie Gewonden bij strijd om kaarten UEFA Cup-finale Leo van Veen schrikt van Go Ahead Eagles Lot FC Utrecht nog aan zijden draad Rotterdams Dagblad Maandag 29 april 1996 Amsterdam Het is vijf uur in de zondagmiddag. Het theater De Watergraafsmeer is voorgoed ge sloten. Willem II is verslagen, Ajax is kampioen. Louis van Gaal neemt plaats ach ter een grote tafel en blikt anek dotisch terug op het afgelopen sei zoen. Hij vertelt over de moord op de broer van Finidi. over de trage die van de familie Putman. „En ook die van de familie Huivert." Hij verhaalt over de vele blessu res, over het 'ongelooflijk' zware seizoen. Van Gaal heeft het over die jon gen van achttien. Die vorig jaar invaller was in de finale van de Champions League en het win nende doelpunt maakte. „Wat heeft hij nog te halen, vroeg ieder een zich af." zei de technisch di recteur. Om er aan toe ie voegen: „Nou. we hebben het gezien." Van Gaal noemde dat hel 'hart van Ajax'. „Geen van de spelers is ooit verzadigd. Steeds weer willen ze winnen. Dat is hun instelling. Daarom zijn we zover gekomen. Opnieuw zo ver gekomen." Die jongen van achttien was Pa trick Huivert. Ondanks de trage die rond zijn betrokkenheid bü een auto-ongeval met dodelijke afloop werd hij het talent van het jaar. In moeilijke tijden liet hij spel van een hoog niveau zien. Zo als heel Ajax dat deed als hel no dig was. Verwende spelers, een te smalle selectie, geen goede vervanger voor de vertrekkende Rijkaard? Van Gaal lachteer zondagmiddag om. „We zijn weer kampioen. En we staan weer in de finale van de Champions League." Tot de winterstop speelde Ajax goed. Bleef het, als in het gehele vorige seizoen, ongeslagen. Natio naal en internationaal. Daarna kwam het verval. Door vermoei ende trips van Madrid naar Tokyo, van Zaragoza naar Boeda pest. Bovenal waren er de blessures. Santos (achillespees), Overmars (kniebanden), Reuser (been breuk) vielen voor minstens een half jaar weg. Daarnaast kregen De Ajacieden, getooid met door Sonny SHooy verstrekte kampioenspetten, gingen in het stadion al uit hun dak. Later op de avond dedende kampioenen van Nederland het nogeensdunnetjesoverop hetLefdseplein. fcioanp nog zes spelers te maken met spierblessures. Ook sprak Van Gaal van het Ne derlands elftal. Waar zijn spelers zich ook moesten bewijzen. „Iedereen zei: Waarom u-ei bij Ajax- en niet bij het Nederlands elf tal Ook dat legde een extra druk op onze selectie. Ook daar hebben ze zich waargemaakt." Het was een utopie, vervolgde Van Gaal, om de successen van vorig seizoen te herhalen. Het is - bijna- gelukt. „We hebben het waargemaakt." zei hij. „Ongeloof lijk. Ongehoord. Niet normaal." Hij prees de jeugd, die -allen op hun niveau- de verwachtingen waarmaakten. Hij prees de spe lersgroep in totaliteit. Hij prees de gehele technische staf. En het be stuur. Van Gaal heeft gelijk, de presta ties van de Amsterdamse topclub zijn bijna niet te evenaren. De veerkracht evenmin. Wat te den ken van dc 3-0 in Athene bij Pa- nathinaikos. na eerder thuis met 1-0 te hebben verloren. Wat te denken van de wijze waarop Real Madrid en Borussia Dortmund op eigen veld werden vernederd. In de competitie was het lang niet zo swingend als vorig seizoen wat Ajax liet zien. Het was de laatste maanden zelfs matig. Bepalende spelers als Blind, Litmanen en Frank de Beer kregen een hevige vormcrisis. Van Gaal besloot Lit manen de maand februari zelfs vakantie te geven. Het was een beslissing die goud waard bleek. Zie de belangrijke treffers van de Fin in de laatste maanden. Ajax gaat naar Rome en heeft best kans nog de Champions League te winnen. Van Gaal begon giste ren alvast met de verbale voorbe reiding. „Misschien kan Ronald de Boer niet meedoen. Dan spelen we gewoon met het tweede tegen Juventus." Van Gaal houdt er niet van dat bepaalde spelers naar vo- Door Marcel van der Kraan Rotterdam Jules Deelder, mis schien wel de meest loyale en be kendste supporter van Sparta, moest heel ver teruggaan in de ge schiedenis om zich zon mooi sei zoen op het Kasteel te herinneren. „Ik weet nog," sprak de 'nachtburgemeester' van Rotter dam na afloop van Sparta's dik verdiende zege op PSV (2-1), „dat we kampioen van Nederland wer den in 1959. We hebben daarna ook nog een mooie tijd gehad met Cor Brom als trainer en spelers als Ray Clarke. Maar dit seizoen schaar ik zeker bij het allermooi ste." De aucteur vond de dubbele over winning op de 'grootverdieners' uit Eindhoven de mooiste presta tie van 'zijn' Sparta. „Er is slechts een club in Nederland die het heeft klaargespeeld om ook uit bij PSV te winnen. Dat is Sparta!" Deelder hoopt vurig dat de Rotter dammers de derde keer ook van PSV kunnen winnen. Hij moet, wanneer Sparta's avonds voor de competitie aantreedt, nog wel eens een partijtje missen doordat hij op de bühne staat. „Ik heb nu eenmaal met contracten te ma ken," Maar voor 16 mei. de dag dat Sparta in de Kuip de bekerfi nale tegen de winnaar van PSV- Roda JC afwerkt, heeft hij alles opzij gezet. Deelder: „Daar moet ik echt bij zijn. Als ze dan straks ook nog Europa in gaan, probeer ik ze opnieuw te volgen." Zo trots als Jules Deelder op het huidige Sparta is, zo blij is ook trainer Henk ten Cate. Hij is de man die op Spangen de basis heeft gelegd voor al het moois dat het publiek krijgt voorgeschoteld. De broers De Nooijer, Nico Jalink en John Veldman zijn de steunpi laren van de Rotterdamse ploeg, maar het werkelijke fundament is gebouwd door Ten Cate, die Spar- John Veldman kreeg in de tweede helft plotseling te maken met Ronaido,die zijn rentree maakte bij PSV. Voor de neo-interna- tionalvan Oranje was het geen pro bleem. Foto Fred Emst/Cor Vos ta dit seizoen het beste voetbal van de laatste tien jaar heeft laten spelen. In de laatste thuiswedstrijd kwa men de toeschouwers in vergelij king met de andere topwedstrij den niet helemaal aan hun trek ken, maar het resultaat vergoedde uiteindelijk alles. Op de tribunes speelden zich Braziliaanse tafere len af, omdat supporters met bel len en trommels polonaise liepen voor het ereterras. De doelpunten van Alfons Groe nendijk en Nico Jalink brachten het rood-witte legioen in de twee de helft geheel in extase. De goals waren werkelijk om in te lijsten. Eerst krulde Jalink vanaf de rand van het strafschopgebied de bal om de muur heen, vervolgens le verde 'Knalfons' (zoals zijn bij naam op het Kasteel luidt) van veel grotere afstand een kanons kogel af, die Ronald Waterreus slechts voorbij hoorde vliegen en in de kruising zag belanden. „Het waren allebei 'beauties'," glunderde Henk ten Cate. „Ik weet niet eens welke van de twee mooier was. Voor Groenendijk was het de derde maal dit seizoen dat hij van zijn specialiteit ge bruik maakte, Jalink deed het zelfs vier keer. Het was een wran ge speling van het lot dat de doel puntenmakers in de laatste thuis wedstrijd de spelers zijn die over hoop liggen met de leiding van Sparta en zo goed ais zeker ko mend seizoen de rood-witte kleu ren niet meer dragen. Jalink: „Het is echt voorbij. Ik heb een prachtig seizoen achter de rug, Sparta is voor mij een heerlij ke club en met Henk ten Cate heb ik een prima verstandhouding. Maar op dit moment heb ik een zakelijk conflict. Als ik bij NAC veel meer geld kan verdienen, zal niemand dat mij kwalijk nemen. In de maatschappij nemen men sen ook dit soort beslissingen." Ook Groenendijk, die in de be langstelling staat van Sunder land, zegt dat er geen weg meer terug is. „Het bestuur hoeft niet meer bij mij aan te kloppen. Het is nu echt te laat. Ik kijk inmiddels verder. Jammer, want ik speel nu met de beste middenlinie (Groe nendijk, Van der Laan, Jalink) in mijn 14-jarige loopbaan. Zonde dat dat middenveld straks hele maal uit elkaar valt." Dick Advocaat kon niet om de klasse van Sparta heen. Zelfs met de wetenschap dat hij voor een kleine twintig miljoen op de bank had zitten (Nilis, Ronaldo, Menzo, Pahlplatz en Wouters), vond de coach van de Brabanders dat zijn elftal zich in Rotterdam schanda lig verkocht. „We hebben ver diend verloren. Sparta had veel meer wil om te winnen. Als je bij PSV speelt, hoor je de juiste in stelling te hebben. Of je nu basis speler bent of niet." Een lichtpuntje voor Advocaat was de rentree van Ronaldo. De Braziliaan kwam in de tweede helft in het veld voor René Eijkel- kamp, maar bleek nog niet de scherpte te bezitten van vóór zijn knieblessure. „Ronaldo heeft speeltijd nodig, die hebben we hem gegeven," sprak Advocaat, die hoopt dat hij zijn Zuid-Ameri kaanse spits deze week in de hal ve bekerfinale tegen Roda JC op nieuw kan inzetten. Nilis en Wouters werden door PSV gespaard. Voorde Eindhove- naren, die alleen via Phillip Cocu nog tegenscoorden, was dit week einde de competitie niet meer in teressant. Ei- telt nog slechts een ding en dat is de eindstrijd van de Amstel Cup in de Kuip tegen Sparta. „Ik wil geen derde keer verliezen van Sparta," blikte Ad vocaat vooruit. „Dat we die finale halen, is zeker. We hebben ge noeg kracht en zelfvertrouwen om Roda te verslaan." ren worden gehaald. Het geheim achter dc successen is het collec tief. Toch was er een revelatie in het afgelopen seizoen. Edgar Da vids. De 'kleine' Rijkaard groeide uittot een groot speler, dat hij ver trekt is een verlies. Zelfs voor Ajax. Amsterdam Edgar Davids en Michael Reiziger namen giste ren geëmotioneerd afscheid van het thuispubliek van Ajax. In de rust van de kampioenswedstrijd tegen Willem II, met een gerief lijke 3-0 voorsprong op zak, kon digde trainer Louis van Gaal al aan dat hij het tweetal tegelijk van het veld zou halen. Met tra nen in zijn ogen wachtte Van Gaal een kwartier na de pauze zijn vertrekkende spelers op bij de zijlijn. Tijdens de traditionele perscon ferentie bekende de trainer dat hij naast het vertrek van Davids en Reiziger serieus rekening houdt met een buitenlandse transfer van Kanu. Net als zijn landgenoot Finidi George heeft de Nigeriaanse aanvaller al twee nieuwe aanbiedingen van Ajax geweigerd. Ongeacht de keuze van Kanu, voor wie Inter Milan nog steeds in. de markt is, wil Ajax de selectie aanvullen met drie k vier aankopen. Heeft Davids nog een Cham pions League-finale met Ai2* voor de boeg, de dan geschorste Reiziger rest niets meer dan de uitbeurt bij De Graafschap, ko mende zondag. „Daarom ben ik ook zo blij dat ik vandaag in ie der geval met een landstitel af scheid heb kunnen nemen van het Ajax-pubiiek," zei de rechts back gisteren. „De trainer zei dat hij mij en Edje een waardig afscheid wilde geven en dat is het ook geworden. Zéér waardig zelfs. Weggaan met een titel, dat is meer dan kicken." Terwijl Davids en Reiziger alle suggesties over hun voetbaltoe komst lachend wegwuifden, durfde een andere scheidende speler. Sonny Silooy, in elk ge val één naam van een belang stellende club te bevestigen. Die van FC Utrecht „Dat loopt nog steeds, ja, en er zijn nog wat an dere contacten in binnen- en buitenland." De 32-jarige verde diger wil eerst echter de finale tegen Juventus afwachten. „Want als ik die goed speel ko men er vanzelf meer clubs. Het kan nog wel een tijdje duren voordat ik ergens teken." Met de hardnekkige geruchten dat Patrick Huivert hij dezelfde club een voorcontract zou heb ben getekend, dat zou moeten ingaan in de zomer van 1997, lijkt Milan weer volledig op de Hollandse toer te gaan. En komt de droom van Davids, Reiziger. Huivert en Seedorf om ooit sa men in de serie A te spelen, steeds dichterbij. Gaston Tau- ment(m)inde knel tussen Tony Vidmar (r) en Rob Maas. Feyenoords rechterspits kwam er, zo als in dit ge val, niet aan te pas in Bre da. Foto John de Pater Door Piet Ocks Breda Het heeft nog even wat voeten in aarde gehad, mede vanwege de wijze waarop Fey.e- noord zich naar het slot van het seizoen sleepte. Achteraf is het allemaal meegevallen, Feye- noord plaatste zich in de voorlaatste competitieronde toch nog vrij eenvoudig voor de UEFA Cup - een noodzaak om in financieel opzicht te kunnen overleven - dankzij een simpele 0-3 overwinning bij NAC. Terwijl NAC, met Ton Lokhoff voorop, een ereronde liep ten af scheid van de aanvoerder en het oude stadion, vierde Fevenoord in alle rust de derde plaats in de eindrangschikking. Een toch nog bevredigend slot van een tegen vallend seizoen, de verloren halve finales in de Europa Cup IÏ en de KNVB-beker ten spijt. Feyenoord leek na de uitschake ling door Rapid Wien voor de Eu- repa Cup II aan het eind van zijn Latijn. De ploeg zat er doorheen, zo heette 't. Een extra dagje rust en een andere omgeving voor het handejvol internationals deden echter wonderen. Haan: „Ze wa ren redelijk fris. Ze wekten niet meer de indruk op hun tandvlees te lopen, zoals in de afgelopen we ken." Nog één keer bleek Feyenoord in staat de strijd te kunnen aangaan, nog één keer kon er voldoende werklust aan de dag worden ge legd ten einde de agressie van NAC het hoofd te kunnen bieden. „We kunnen ons in de competitie direct plaatsen voor Europees voetbal," had Arie Haan zijn spe lers voorgehouden. „We moeten laten zien wat we kunnen. In Eu ropa Cup-wedstrijden ben je af hankelijk van de vorm van de dag, in de competitie op langere termijn. Dit is de veiligste ma nier." Missie geslaagd Met genoegen kon Feyenoords trainer later constateren dat zijn missie was geslaagd. Niet dank zij wonderschone acties, niet vanwe ge de creativiteit en franje en evenmin dank zij de homogeni teit. Slechts op basis van noeste arbeid en een surplus aan kwali teit ten opzichte van sub-toppprs als NAC hervond Feyenoord als nog aansluiting bij de top-twee, al ging dat niet wekelijks even over tuigend. Zo min ais Feyenoord de laatste uitbeurt bij NAC naar zijn hand kon zetten. Na de snelle 1-0 van Rob Maas na een vrije trap van Ronald Koeman moest Feyenoord zich beperken tot het controleren van de voorsprong en zich slechts richten op de counter. Feyenoord hergroepeerde zich steeds op ei gen helft, waar Peter Bosz en Ro nald Koeman zich onderscheid den. „Daardoor kon Feyenoord nog enkele keren gevaarlijk wor den," moest Wim Rijsbergen later erkennen, „terwijl wij de creativi teit misten om kansen te cre- eren." Daartoe bleek Feyenoord wel in staat. Maar omdat Giovanni van Bronckhorst eerst op John Karei- se stuitte en vervolgens moeder ziel alleen voor de NAC-doelman naast schoof, bleef de voorsprong wankel, ook omdat Henke Lars- son tot twee maal toe te zacht in schoot in kansrijke positie. Met de komst van Orlando Trust- full, die na zeventien minuten in de tweede helft Gaston Taument uit zijn lijden kwam verlossen, veerde Feyenoord op. De rechter spits kwam nooit los van zijn di recte opponent Maarten Atmodi- koro, zwalkte van links naar rechts op zoek naar ruimte, die hem niet werd gegund. Maar ook Tomek Iwan faalde als lin kerspits, terwijl Henke Larsson slechts met enkele lepe passjes de aandacht op zich kon vestigen, maar ook hy liet bij de afronding verstek gaan. Vrije trap Orlando Trustfull bracht als 'han gende' spits meer vaart in de aan val. Nadat hij eerst nog de voet van John Karelse had geraakt en Larsson in ideale positie had ge manoeuvreerd, tikte Trustfull vier minuten voor tjjd een door Larsson verlengde vrije trap van Ronald Koeman naar 0-2. Koenrn zelf schoot op de valreep uit een vrije trap vanaf twintig meter nog naai- 0-3. „De overwinning had wat hoger kunnen uitvallen." was de enige kritiek die Feyenoords trainer kon uiten. „Drie doelpunten uit spelhervat tingen," had Wim Rijsbergen moeten vaststellen. Ronald Koe man stond steeds aan de basis. Zoals heel Feyenoord op hem kon terugvallen als het in verdedi gend opzicht in het gedrang dreigde te komen. Hij bedacht op lossingen, bewaarde de rust en het vertrouwen om Feyenoord elke keer op weg te hèlpen. Zijn waarde voor Feyenoord blijkt ook uit de tien treffers die hij dit seizoen produceerde, waarmee hij zich topscorer van zijn ploeg mag noemen. Het is tekenend voor Feyenoords geringe scorende ver mogen. „We hebben onze kansen weer niet benut." moest Arie Haan dan ook andermaal constateren. „Maar dat probleem kennen we al een tijdje." Breda Rond de wedstrijd NAC-Feyenoord zijn gis termiddag elf Bredanaars aangehouden. Eén van hen krijgt een dagvaarding voor openlijke geweld pleging en één moet zich voor de rechter verantwoor den voor het brengen van de Hitler-groet. De 'negen anderen hebben zich schuldig gemaakt aan mishandeling en vernieling. Zij kregen direct boetes opgelegd, variërend van 100 tot 500 gulden. Voor en na de wedstrijd kwam het op enkele plaatsen tot kleine schermutselingen. De politie toonde zich redelijk tevreden over de gang van zaken rond de ri sicowedstrijd. Vooraf werd gevreesd dat de supporters na de wed strijd zouden beginnen met de sloop van het stadion. De politie zette 240 man in, onder wie 130 ME'ers. Daarnaast was NAC met 120 stewards vertegenwoor digd. Voor de wedstrijd probeerden 34 Feyenoord-suppor- ters zonder kaartje het stadion binnen te komen door in een grote groep medestanders de kaartjescontrole op te zoeken. De helft is voor de i ust al richting Rot terdam gestuurd. De overige zeventien konden zich niet identificeren en zijn voorgeleid aan de officier van justitie. Die liet hen zonder boete vertrekken. Rotterdam Roda JC vervult de komende weck een sleutelrol voor het Europees voetbal voor Nederland se clubs volgend seizoen. Donderdag speeitde ploeg van trainer Huub Stevens de halve finale om de be ker tegen PSV. Bij winst is de vierde plaats op de ranglijst niet meer interessant voor de clubs. Dan zijn PSV en Feyenoord als de nummers twee en drie in de competitie verzekerd van een plek in het UEFA Cup-toernooi. Wint PSV daarentegen, dan kan de vierde plaats inte ressant zijn;De Eindhovenaren strijden in dat geval op Hemelvaartsdag met Sparta om de beker. Bij winst speelt PSV in de Europa Cup voor bekerwin naars en komt de nummer vier uit in de UEFA Cup. Voor die plek komen nog vijf clubs in aanmerking: Roda JC (55 punten), Sparta en Heerenveen (53 pun ten) en NAC en Vitesse (52 punten). Roda speelt thuis tegen NAC. Bij winst is de Kerkraadse club vierde. Alleen bij ver lies hebben de andere ploegen nog kans. Sparta moet naar FC Groningen, Heerenveen naar Feyenoord en Vitesse naar Volendam. In de strijd om klassebehoud hebben NEC eh Go Ahead Eagles met allebei 22 punten de slechtste pa pieren. Eén van de twee degradeert rechtstreeks, de ander gaat met de nummer zestien nacompetitie spe len. Op die plek staat nu FC Utrecht (25 punten), maar ook Volendam (26 punten) en De Graafschap (28 punten) kunnen daar nog eindigen. De Doe- tinchemmers hebben tegen Ajax aan een punt vol doende voor klassebehoud. Volendam speelt tegen Vitesse en FC Utrecht moet naar FC Twente. NEC gaat op bezoek bij Willem II, terwijl Go Ahead Eagles in Eindhoven tegen PSV speelt. De enige wedstrijd waar zondag niets/meer op het spel staat is RKC-Fortuna S. Bordeaux—Bij de verkoop van kaartjes in Bordeaux voor de finale van de UEFA beker tassen Bordeaux en Bayem München zijn zeker vijftig mensen ge wond geraakt. Duizenden Franse voetbalfans wacht ten de hele nacht bij het verkooppunt voor de 10.000 beschikbare toegangsbewijzen met prijzen variërend van 50 tot 320 gulden voor de return wedstrijd op 15 mei. Er braken gevechten uit nadat een aantal men sen probeerde voor te dringen. Tien mensen werden gewond naar het ziekenhuis gebracht. Ruim veertig fans moesten ter plekke worden behandeld. Deventer Zijn huidige ploeg RKC dartelde op de steppe van de Adelaarshorst, maar echt vrolijk werd Leo van Veen er niet van. De toekomstige oefen- meester van Go Ahead Eagles gaf toe dat hij niet blij was met de simpele zege van de Waalwijkers: 1-3 Van Veen koos in het treffen tussen zijn huidige en zijn toekomstige werkgever voor de veilige plek op de tribune. Om de schijn van belangenverstrenge ling te vermijden gaf de oefenmeester zaterdagmor gen de touwtjes over aan zijn assistent Ton Verkerk, oud-doelman van Willem II. Van Veen moet zich vanaf de tribune doodgesehrok- ken zijn. Go Ahead Eagles speelde als een zekere de gradant die zich al bij het noodlot heeft neergelegd. Met alleen de uitwedstrijd tegen PSV op het pro gramma moet Go Ahead Eagles serieus rekening houden met directe degradatie. Woedende supporters die vijf minuten voor tijd het speelveld bestormden, maakten het drama voor Go Ahead compleet. Na een kleine 10 minuten hervatte scheidsrechter Blankenstein de wedstrijd, maar het leed was toen al geschied. Utrecht - FC Utrecht en De Graafschap krijgen vol gend:week pas uitsluitsel over het al dan niet ontlo pen van de nacompetitie. Beide clubs hadden giste ren weinig aan het gelijk spel.(1-1) in de onderlinge confrontatie. Het was een terechte uitslag van de meer spannende dan goede wedstrijd, waarin de doelpunten werden gemaakt door de beide aanvoer ders; Hennie Meijer, na 20 minutén (0-1), Mareel van der Net vlak voor tijd. Utrecht, met de snel van een knieblessure herstelde Van Ede weer in het doel, toonde zich niet aangesla gen door deze domper. Gesteund door een hartstoch telijk publiek in een uitverkocht stadion werd er enthousiast op de aanval gespeeld. Ook in het vervolg van het felle duel (met drie gele kaarten in de eerste 7 minuten) deden beide dubs weinig voor elkaar onder. Utrecht had weliswaar het meeste initiatief, maai- De Graafschap verdedigde bekwaam. Pas 6 minuten voor tijd, net nadat. John van Loen de kans op zijn 100e Nederlandse eompetitiedoelpunt had gemist, kreeg Utrecht zijn verdiende gelijkma ker. Een afstandsschot van Van der Net werd door verde diger Erik Redeker van richting veranderd, waar door de uitblinkende Olyslager kansloos was: 1-1.

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1996 | | pagina 7