'Lekker cocoonen in Maassluise Bnrgemee s ter s wij k' Speuren naar grutto, kievit en gans in Vlietlanden Duizend-dingen-dagen zijn voorbeeld van samenwerking wijkbewoners In de stromende regen achter de bal aan Informatie-avond over sanering Steendijkpolder Heldhaftige Schiedammer redt slechtziende man uit water Rotterdams Dagblad Zaterdag 4 mei 1996 De rondvaart van Natuurmonumenten door de Vlietlanden had voor sommige liefhebbers best wat langer mogen duren Foto Roei Dijkstra Door Danielle Hermans Vlaardingen Voor de meeste na tuurliefhebbers is het bijzondere gebied tussen Vlaardingen. Maas land en Delft geen onbekend ter rein. Menigeen fietst en wandelt er regelmatig. Minder vaak komt het voor dat ze de Vlietlanden vanaf het water bekijken. Plezier- vaarders mogen er namelijk met komen. Gelukkig geldt dit verbod niet voor de Vereniging Natuurmonu menten. De vrijwilligers verzor gen al enkele jaren vaarexcursies door het waterrijke gebied. Afge lopen woensdag meldden zich vijftien mensen aan de kade van de Vlaardingervaart bij Schiplui den, klaar voor de eerste excursie van dit seizoen. Terwijl de stabiele, open schuit traag over het water glijdt, vertelt Aart van Gameren van Natuurmo numenten de passagiers over het ontstaan van het natuurgebied. Door een samenloop van omstan digheden werd het stuk land nooit ingepolderd. Het is nog steeds een nat, moerassig gebied, waar door het land als het ware op het water drijft. Een ideale stek voor vogels en planten die van natte voeten houden. „Op sommige plaatsen zak je tot aan je knieén weg. Het is net een spons," aldus Van Gameren, die de Vlietlanden op zijn duimpje kent. Tijdens zijn vele tochten door de plassen, houdt de gids de vogel stand bij. Zo weel hij zijn aan dachtig gehoor te vertellen dat er dit jaar minder vogels zijn. „Dat geldt overigens voor heeï Neder land. Wij denken dat het aan de droogte ligt," aldus de kenner in zijn groene outfit. Büitje Na een kwartiertje varen komt aan die wekenlange droogte ech ter plotsklaps een einde. De mees te passagiers hadden al rekening gehouden met een buitje en trek ken de capuchon van de regenjas over hun hoofd of steken een pa raplu in de lucht. De verrekijker blijft binnen hand bereik. Want de excursieleider mag dan met zijn 'arendsogen' al lerlei vogels tussen het riet ontwa ren, 'normale mensen' kunnen de fladderaars zonder hulpmiddelen nauwelijks ontdekken. „Daar zwemmen twee wilde een den. Het zijn mannetjes die hun vrouwtje na de paring in de steek hebben gelaten. Die moeten het verder maar alleen uitzoeken. Zij hebben hun werk gedaan. Tja, het is hier een echte mannenwereld," vertelt Van Gameren. Hij wijdt het gedrag van deze 'soepeenden' aan het feit dat ze niet raszuiver zijn. Naast wilde eenden, wordt het ge mêleerde gezelschap tijdens de twee uur durende tocht attent ge maakt op de karekiet, kievit, lepe laar, Canadese gans, kuifeend en gierzwaluw. Enthousiaste kreten als 'Oh ja, daar gaat ie' en 'is dat nou een grutto?' weerkaatsen over het water. De passagiers beleven zichtbaar veel plezier aan het uitstapje. Een mevrouw vertelt dat ze de Vliet landen in haar jeugd goed heeft leren kennen. Haar vader contro leerde of de boeren die vroeger de velden bewerkten, zich wel aan de regels hielden. „Hij sprong dan met een polstok van veld naar veid. Niet dat ik met mijn vader meeging, hoor. Ik ben nooit ver der gekomen dan slootje sprin gen," zegt ze lachend. Wandelen De vaartocht is niet alleen voor haar een feest van herkenning. Een sportief geklede Vlaardinger brengt eveneens veel tijd in De Vlietlanden door. Meestal maakt hij lange wandelingen, 'omdat je dan toch het meeste ziet'. On danks zijn hoge leeftijd (bijna 74 jaar) doet hij nog elk jaar mee met de wandelvierdaagse in Apeldoorn. „Die vierdaagse van Nijmegen vind ik niets. Dan loop je in colonne over het asfalt te marcheren. Nee, geef mij de na tuur maar." Na een tussenstop bij de Alkeet- buitenpolder vaart de boot langs het otterbos - vroeger zaten er ot ters- en het uilenbos terug. Een flauw zonnetje breekt door het wolkendek en doet een veld met gele dotters goudgeel glanzen. „Over een maandje staan ook de paarse orchideeën in de buurt van het Schelpenpad weer in bloei," deelt Van Gameren het groepje natuurvrienden mee. Twee vrou wen in het gezelschap nemen zich voor de bloemenpracht later deze maand alsnog te komen bewonde ren. Ze reageren een beetje ver baasd als de thuishaven weer in zicht komt. „Zijn we nu al terug? De tijd is werkelijk omgevlogen." Met tegenzin stappen ze weer aan wal. De excursieboot van Natuurmo numenten vaart deze maand uit op woensdag 15 en 29 mei om 14.00 en 19.00 uur, en op zaterdag 11 en 18 mei om 09.00 en 13.00 uur. Aanmelden kan van dinsdag tot en met donderdag, telefoon 0104741032. Door Jelle Gunneweg Maassluis Het integraal wijkbeheer begint langzaam voet aan de grond te krjgen in de Burgemeesterswijk in Maas sluis. Sinds de start van het project in de zomer van 1995, zijn er al verschillende successen geboekt in de samenwerking tussen de bewoners en beheerders van de wijk. Het wijkbe- heerteam vond dit een goede reden voor een feestje: dat zijn Duizend-dingen-dagen, die van woensdag 8 tot en met zater dag 11 mei rondom wijkgebouw De Flat plaats vinden. „We hebben sinds de start al flink wat bereikt" vertelt coördinator sociale vernieuwing Areke Schou- werwou met gepaste trots. „Er is een wijkkrant verschenen, er zijn twee hang- en lummelplekken voor de jeugd geplaatst en er is eind januari een wijkpost ge opend in de voormalige vergader kamer van wijkvereniging De Flat. Het loopt nog niet echt storm tijdens de spreekuren van wijk agent Jan Voorham, opbouwwer ker Gérard Neesen en het wijkbe- heerteam, maar toch weten steeds meer mensen ons in de wijkpost te vinden." Integraal wijkbeheer, dat bete kent dat bewoners samen met de beheerders uit de wijk (de wo- Sommmigen hadden nog nooit tegen een bal getrapt. Of Hepen op gewone schoe nen over het voetbalveld te banjeren. Jongens en meis jes door elkaar. Het kon atle- maal gisteren tijdens het elf de Schtedams Scholenvoet bal Kampioenschap voor de groepen 3 en 4 van de basis school. Dat was nog eens wat an ders dan de normale voet baltoernooien die sportver eniging HBSS organiseert. Er waren spelertjes bij die ach teraf spijt kregen dat ze zich hadden opgegeven en In trai nen het veld opgingen. Het valt ook niet mee om de hele dag in de stromende regen achter een bal aan te ren nen. Alle spelertjes van de In to taal 34 teams waren door weekt, in tegenstelling tot de vele vaders, moeders, opa's, oma's en docenten die verscholen onder para plu's de wedstrijden van hun kroost volgden. Andere ou ders hadden de taak van coach op zich genomen en hielden de bijna 350jongens en meisjes onder hun hoede. In zeven poules werd er op het Hargaterreln vol overga ve gestreden om de wissel beker. Basisschool De Gor zen, die vorig jaar met de eer ging strijken, liet het dit jaar afweten. Aan het eind ging de Violier uit Spaland er met de beker vandoor. Foto Roel Dijkstra ningstichting, de gemeente, de Stichting Samenlevingsopbouw en de politie) aan een schone, leef bare en veilige wijk werken. 'Sa men de schouders eronder' om de problemen in de wijk het hoofd te bieden, luidt de gedachte achter het wijkbeheer. Bij de start van het project heeft het wijkbeheerteam eerst een wandeling door de Burgemees terswijk gemaakt om de bekijken wat er verbeterd kan worden. Zo werd er geconstateerd dat er in de wijk relatief veel jongeren wonen, waarvoor weinig voorzieningen aanwezig zijn, Verder is er nauwe lijks contact tussen de grote groep allochtonen onderling en met de autochtonen. En is er relatief veel doorstroming in de flats, waar door vrijwel niemand zich betrok ken voelt bij de wijk. Wijkplan Aan de hand van de genoteerde aandachtspunten, is er een wijk plan opgesteld met een opsom ming van de sterke en zwakke kanten van de wijk. Areke Schou werwou: „De sterke punten laten we rasten, onze aandacht gaat nu eerst uit naar de punten die ver betering behoeven. Die gaan we fasegewijs aanpakken, waarbij we per stadium steeds meer mensen willen betrekken." Bij de eergte fase zyn vooral de in de wijk actieve organisaties en vertegenwoordigers van bewo nersorganisaties betrokken. Zij vormen samen het wijkbeheer team, hebben het wijkplan opge steld en de Duizend-dingen-da gen bedacht. „De samenwerking heeft een enorme meerwaarde. We gebruiken eikaars netwerk en voelen ons veel meer bij eikaars werk betrokken. Daardoor krijg je zaken van de grond die anders nooit gelukt waren." Volgens de enthousiaste coördi natrice zijn de Duizend-dingen- dagen een goed voorbeeld van wat je met een goede samenwerking allemaal kunt bereiken. De week begint aanstaande woensdag met een grote schoonmaak in de Bur gemeesterswijk. 's Ochtends om tien uur starten 175 scholieren en medewerkers van de afdeling Stads- en milieubeheer met het vegen, papier prikken, poepzui- gen en het schoonharken van de grond tussen het groen. Ook de Woning Stichting Maassluis (WSM) geeft op deze dag de por tieken en entrees van de flats een flinke schoonmaakbeurt. Aan de bewoners van de wijk wordt ge vraagd tussen tien en twaalf uur de buitenkant van hun woningen schoon te maken. Tussen de middag krijgen de scholieren een versnapering, om voldoende nieuwe energie te ver zamelen om een perk tussen het wijkgebouw en het kinderdagver blijf te beplanten. In de middag uren blijven de medewerkers van de gemeentelijke diensten en de WSM actief om klusjes op te knappen, schoon te maken en op te ruimen. Na deze zware dag wordt het tijd voor ontspanning. Op het par keerterrein aan de Burgemeester Wesselinkstraat vermaken don derdag alle leerlingen van de Kar dinaal Alfrinkschool zich met ou derwetse en moderne straatspel letjes als hinkelen, tollen, op blik jes lopen en frisbeeën. Tussen twaalf uur en kwart voor één is er picknick, waarna jongens en meisjes uit de groepen 5 en 6 van drie basisscholen uit de wijk een sportieve strijd met elkaar aan gaan tijdens een voetbaltoernooi. Ook worden er die middag spelle tjes gespeeld uit andere landen. De straatspeeldag eindigt met het oplaten van ballonnen om kwart over twee en de prijsuitreiking van het voetbaltoernooi rond drie uur Veiligheid Vrijdag 10 mei staat in het teken van de veiligheid in de wijk. De Maassluise politie-agenten die een school hebben geadopteerd, gaan bij 'hun' leerlingen langs om allerlei voorlichtingsmateriaal uit te delen. Ook de politie-agenten te paard brengen een bezoek aan di verse scholen, 's Middags presen teren politie en brandweer zich aan de wijkbewoners met allerlei wagens en demonstraties in de wijken by het wijkgebouw. Bij De Flat vindt 's avonds ook een pre ventie-avond plaats, waar bewo ners een inbraakpreventiepakket en een rookmelder kunnen aan schaffen." „We doen het de'eerste dagen wat zuinig aan, om zaterdag, tijdens de slotdag, te kunnen knallen met een groot feest waaraan iedereen in de wjjk plezier beleeft," aldus Schouwerwou. Drumfanfare Het Wapen van Maassluis krijgt de. taak alle wijkbewoners wakker te schudden voor deze dag. Om half elf start een vrijmarkt voor kinderen en buurtbewoners rondom het wijkgebouw. Op het plein staan tevens zes kramen op gesteld, waar buurtbewoners zelf gemaakte exotische hapjes verko pen. 's Middags zijn er optredens van buurtbewoners, de plaatselij ke popgroep Final Exit, de Suri naamse sprookjesverteller Paul Middellijn en de showballetgroep Maddies Act Dancers. De week wordt afgesloten met een feest avond voor de wijkbewoners in De Flat vanaf 20,00 uur, verzorgd door de vrijwilligers van de wijk vereniging. Areke Schouwerwou: „Wat we met deze week willen bereiken is dat de mensen hun flat uitkomen, dat ze weer met elkaar gaan pra ten. Natuurlijk kun je dat niet in een week bewerkstelligen, maar vergeleken met vijf jaar geleden lijken steeds meer mensen warm te lopen voor gezelligheid. Lekker cocoonen in je eigen wijk, dat is waar de mensen tegenwoordig voor gaan. Hopelijk is dat tijdens de Duizend-dingen-dagen goed te merken." Maassluis De provincie Zuid- Holland verzorgt woensdagavond 8 mei samen met de gemeente Maassluis een informatie-avond voor bewoners uit de wijk Steen- dijkpoIder-Zuid. Tijdens de in loop-bijeenkomst wordt informa tie verstrekt over de bodemsane ring, die in juni begint. De Steendijkpolder staat bekend als de grootste gifwijk van Neder land. Beginjaren zestig is de wijk opgespoten met baggerspecie uit de Rotterdamse haven. Bij de sa nering zijn zo'n 850 woningen be trokken. De verontreinigde grond in de tuinen wordt afgegraven, waarna er een leeflaag van schone grond van 1,3 meter wordt aange bracht. De kruipruimten onder de huizen worden geïsoleerd. De werkzaamheden nemen naar ver wachting twcc-cn-een-half jaar in beslag. De totale kosten van de sa nering en de herinrichting bedra gen 55 miljoen gulden. De sanering wordt in opdracht van de provincie Zuid-Holland uitgevoerd, De gemeente Maas sluis draagt aan het totale sane ringsbedrag zeven miljoen gul den bij. Dit bedrag komt bovenop de wettelijke bijdrage van 7,5 pro cent die gemeenten aan sane-% ringskosten bijdragen. Maassluis* heeft hiertoe in 1989 besloten om een leeflaag van 1,3 meter moge lijk te maken in plaats van de ge plande 0,7 meter die het Rijk voorstond. Tijdens de informatie-avond zijn alle instanties aanwezig die bij de sanering zijn betrokken. Naast de gemeente en de provincie, is dit het nutsbedrijf ENECO, de Grondbank Rotterdam, ingeni eursbureau DHV, de Woning Stichting Maassluis, de GGD NWN, de bewonersorganisaties en de aannemerscombinatie Bos- kalis/Heijmans. SchiedamEchte helden bestaan nog. Met gevaar voor eigen leven sprong de 31-jarige Schiedammer Dino Sarris deze week in het kou de water van de Nieuwe Haven in Schiedam. Zonder aarzelen dook hij een 77-jarige slechtziende stadgenoot achterna die, nadat hij over een stoepsteen was gestrui keld, in het water belandde. Giste ren beloonde de politie de Schiedamse held met een flinke ruiker. „ïk ben een vrij goede zwemmer. Het is dan vanzelfsprekend dat je die man uit het water haalt," zegt Dino. Samen met zijn vrouw reed hij woensdag over de Westvest in Schiedam toen hij plotseling iets in het water zag vallen. „Ik wist niet precies wat er in de plomp viel. Het was in ieder geval flink groot. Toen mijn vrouw en ik uit stapten zag ze een blindenstok aan de kant liggen. Ik heb direct mijn jas uitgetrokken en ben het water ingegaan." Door zo adequaat te handelen. Dino Sarris redde een 77 jarige slecht ziende Schiedam mer uit het water van de Nieuwe Ha ven en kreeg daarvoor van de politie een bos bloemen. Foto Roel Dijkstra redde Dino de 77-jarige slecht ziende van een wisse verdrin kingsdood. „De man verdween steeds verder onder water," vertelt de redder in nood. „Met een paar flinke slagen was ik vlug bij hem. De man bleef opmerkelijk rustig. 'Ik breng je naar de kant', zei ik, waarna hij zich liet meevoeren," Omstanders hielpen Dino de man op de kant te hysen. Het inmid dels gearriveerde ambulanceper soneel onderzocht het slachtoffer meteen. „Volgens mij mankeerde hij niet zoveel," zegt Dino. „Hij was nog volledig bij en bedankte me. Hij wist ook te vertellen dat er normaal gesproken hekken langs hel water stonden maar dat er nu een was weggehaald. De oude baas had dat natuurlijk niet ge zien en was zo, struikelend over een stoeptegel, het water in geval len." Gisteren werd Dino door de poli tie bedankt voor zijn stoere daad. Een flinke bos bloemen viel hem ten deel. „Van mij had dat natuur lijk niet gehoeven," zegt de red der. „Ik vind het normaal dat je, wanneer je daartoe in staat bent, een medeburger helpt. Dat som mige mensen daar tegenwoordig anders over denken, zoals de poli tie me vertelde, vind ik maar een gekke zaak." Zaterdag 4 mei SCHIEDAM De Teerstoof. Mrs. Einstein. 20.30u. Filmhuis, Clerk, 20.30u.k Grote Kerk. Piano-recital door An na Fridman, 20.00u. Podium. My little sister, 22.00u. MAASSLUIS Grootekerk. Orgelconcert,20.30u. ROTTERDAM De Buurman. P.C.P. Schotse Kerk. Vocaal octet Ancora, 19.50m De Doelen. KLz. Coryfeeën spelen' kamermuziek, 20.15u. Baroeg. LA Doors, 21.00u. Nighttown. 24- 7 Spyz,21.00u. I/Esprit. EXPThe sound of Hendrix,22.00u. Podium. Café. My Little Sisters, 22.GÖU."' Sensi Café. Opscene's, 22.0ÖU.'-. Luxor Theater. Tineke Schouten? 20.30u. RO Theater. Three of al kind, 20.3ÖU. R'dams Centrum; voo r Theal er. De Anderen20.30u.- 't Kapelletje. De gouden vyveT 20.30u. Jeugdtheater Hofplein. De Droom van Mozart, lö.OOu. ROTTERDAM De Buurman. P.C.P. Schotse! Kerk. Vocaal octet Ancora, 19,50up De Doelen. KLz. Coryfeeën spelen" kamermuziek, 26.15u. Baroeg. LA Doors, 21.00u. Nighttown. 24^ 7 Spyz, 21.00u. L'Esprit. E X P The-; sound of Hendrix, 22.00u. Podium,' Café. My Little Sisters, 22.00U.!-: Sensi Café. Opscene's, 22.00ur>p Luxor Theater. Tineke SchoufèfË 20,30u. RO Theater. Three of%. kind, 20.30u. R'dams Centntih; voor theater. De Anderen, 2O.30u!i 't Kapelletje. De gouden vijver 20.30u, Jeugdtheater Hofplein."J De Droom van Mozart, 19.0ÖU. - - Zondag 5 mei SCHIEDAM Plantage Podium. (JeugdlRijn-*. mondband, n.n.b. De Teerstoof. Apollo Toneel, 2Q.30u. HeemtuinJ Fluitekruid-fietstocht, 13.30 en" 14.0Qu. NPB, Westvest 90. Af,, seheidsdienst Ds D. Koster„; 15.00u. Podium. De zondag an-w ders,21.30u. VLAARDINGEN Streekmuseum Jan Anderson. Wandeling door Ambacht, 14.30 en 15.30u. DC Babberspolder. Thé Dansant, 14.00u. ROTTERDAM De Doelen. KLz. Kamermuziek op zondagmorgen,11 .OOilKl.z. Zon- dagniatiriee,14.3(ju.M "Theater Zuidplein. Mooi Katendrecht, 14.00 en 20.15u. Dodorama.Seroo- ger!5.00u?Ahoy. Kenny Rogers, 20.QOu. .L'Esprit Jamsessie voor', beginners, 21.00u. Popular, Wink's Tolksjoo, 21.0ÖU. Podium, café. De Zondag Anders, 21.3ÖU. Rotterdamse Schouwburg. Gr.zX Don Giovanni, 14.3ÖU. KI.z. De^ Huisbewaarder, lö.OOu.'tKapelle^ tje. De gouden vijver, 14.30u. R'dam Centrum voor Theater. De- Anderen, 20.30u. Maritiem Mu-~ seura. Cmemaritiem, 13.0ÖU. Jeugdtheater Hofplein. Dec Droom van Mozart, 14.00u. Grote Visserijplein. Park 1943,13.0ÖU. Binnenrotteplein, Zuid-Hollands- Bevrijdingsfestival, 13.00u. ROTTERDAM Calypso 1: 'Sense and Sensibility-'4 (al) dag. 12,45-3,30-6.15-9.15. lypso 2: 'Shanghai Triad' (16) dag^l 6.45-9.30. Calypso 3: 'Antonia' HS)x! dag. 1.15-4-6.45-9.30. Calypsqvéq Riksbioscoop: 'Bullets over Bro adway' (al) dag. 12.45-3.30. Cing-H rama 1: 'Up Close Personal (aDu dag. 1.15-4-6.45-9.30. Cinerama's: C 'Lord of Illusions' (16) dag. 1.15'4-'f- 6.45-9,30,Cinerama3: 'Les Misera-? bles'(12)dag. 14.30-8.Cinerama4: 'Leaving Las Vegas'(16) dag. 1.15- 4-6.45-9.30. Cinerama 5: 'Bra-? veheart' (16) dag. 8.15 ma.di. odk;T I.154.30.Corso; 'Critical Decision'?, (16) dag. 1.154-6.45-9.30. Imaxy Theater: 'Survival Island' (al) dag.! beh.ma, 24-7, ma. alleen 7. 'The Li-'u vingSea'(al)dag.beh.ma.3. do.^m"' zo. ook 1'Toy Stoiy' (al) do. t/mzo._v I2.3G-5.15.'BrokenArrow,(!6)dag.',w 8.10. Venster 1: 'Cydo' (16) dag.-/ 7.30. 'The White Balloon' (16) dag. beh.ma. 10. Venster 2: 'Belle de Jour' (16) dag- 4.30. 'Saudade' (16) dag. 9.15-10.30. Lumière 1: 'Bro ken Arrow' (16) dag. 1.154-6.46- 9.30. Lumière 2: 'Heat' (16) dag. 8.30. ma,di. ook 14.30. Lumière 3: 'Money train' (16) dag. 6.45-9.30. ma.di. ook 1.154. Lumière 4: 'Before and after' (al) dag. 6.45- 9.30. ma.di. ook 1.154. Pathé 1: 'Up Close Personal' (al) dag. 12.30- 3.20-6.10-9. Pathé 2: 'Casino' (16) dag. 4,15-8.15. ma.di. ook 12.15. Pa thé 3: 'Dead man walking' (16) dag. II.05-1.454.25-7.05-9.45. Pathé 4: 'Get Shorty' (al) dag. 11.35-24.25*- 6.50-9.15. Pathé 5: '12 Monkeys' (12) dag. 1-3.50-6.40-9.30. Pathé 6: 'Copycat' (16) dag. 3.20-6.10-9. ma .di. ook 12.30. Pathé 7: 'Toy Stoiy' OV(al) dag. 6.05-8.10-10.15. ma.di. ook 11.50-1.55-3. Rex: 'Schoolgirls' (18) dag, 12.00 doorl.voorst Nachtvoorstellingen: Lumière 1: 'Critical decision'(16) vr.za. 00.15. Lumière 2: 'Demi Moore The Ju ror' 06) vrza. 00.15 Lumière 3: 'Money Train' (16)vr.za. 00.15. Lu mière 4: 'Broken Arrow' (16) vr.za, 00.15.

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1996 | | pagina 1