13 Huurders delen plaagstoten uit naar sociale verhuurders i Steun voor opbouwwerker VaIMib005 m 'Aanleg A4 strijdig met rijksbeleid' Gemeente wil fors energie besparen Rotterdams Dagblad Minister opent jenevermuseum 'Dodenherdenking anders invullen' SOBO: 'Trek machtiging huurafsehrijving in; betaal pas bij herinnering' Ontslag terecht na weigeren straalklus met inleenkracht Controle op snelheid Ü}J OCfff Telefoon leegeroofd Vrouw slaat met appels W2000: dan Stadsgehoorzaal maar dicht Man ramt voertuigen UUKPSy I HAAI 174 - BAHhNDHECHT rEUTFfBÖ-611löCr Waterweg Dinsdag 7 mei 1996 Door Pieter Vermaas Schiedam Het Schiedams Overleg Bewonersorganisaties (SOBO) heeft de huurders opgeroepen de machtiging tot auto matische afschrijving van de huur in te trekken. Met de op roep maakt het SOBO een start met al eerder aangekondigde protestacties. De te fors geachte huurverhoging is inzet van de strijd. Woningbouwvereniging Schiedam (WbS) komt met een gemiddelde huurverhoging van 4,4 procent. Woningstich ting Noordvest (WSN) brengt haar huurders vanaf 1 juli ge middeld 4,55 procent meer in rekening. Om de huurders een handje te helpen bij het intrekken van de machtiging heeft het SOBO een 'rode kaart' opgesteld en ver spreid onder de huurders van WbS en WSN. Als de huurders de kaart naar hun verhuurder stu ren, stopt de automatische af schrijving. „De verhuurder is dan verplicht om een acceptgiro te sturen," houdt het SOBO de huur ders voor. „Deze acceptgiro hoeft u niet te betalen. Wacht gewoon op de herinnering en betaal deze wel. Dit geeft de verhuurder veel extra werk." Verder roept het SO BO de huurders op bezwaarschrif ten in te sturen tegen de huurver hoging nadat het definitieve be sluit tot huurverhoging de huur ders eind mei heeft bereikt. De actie tegen de sociale verhuur ders heeft niet zo'n vriendelijk ka rakter, bevestigt SOBO-vertegen- woordiger G. Leenderts. „Ja, we maken het ze moeilijker: de actie kost hen meer tijd en geld. Maar zij maken het de huurder ook steeds moeilijker. Eerder overleg met hen heeft geen enkel resul taat opgeleverd. Of deze actie nu helpt moeten we afwachten, maar het is voor de huurders in elk ge val een manier om hun ongenoe gen te laten blijken. Misschien heeft dat voor dit of volgend jaar wel effect." De sociale verhuurders lijken in een eerste reactie niet onder de indruk van de plaagstoten van het SOBO, „We zuilen het wei zien," reageert F. A. de Graaf, directeur van de WbS. „Het is jammer dat het SOBO zich zo machteloos voelt, dat het deze actie is gestart. De actiemethode zal wel wat chaos geven, maar omdat de auto matisering razendsnel werkt, zal het best meevallen." WSN-voorliehtster T. Hurkmans reageert net zo min geschrokken. „Ik kan natuurlijk moeilijk zeg gen dat we blij zijn met deze actie, maar het is het goed recht van de huurder om iets te doen: de huur der bepaalt hoe hij zijn huur be taalt." De sociale verhuurders benadruk ken dat zij niet van plan zijn de huurverhoging alsnog te verzach ten. Binnenkort ontvangen alle huurders van beide sociale ver huurders het definitieve bericht over de huurverhoging. Daarin herhalen de verhuurders hun ar gumenten voor de huurverho ging. Na de eerdere aankondiging van de huurverhoging ontvingen WbS (in totaal 5000 huurders) en WSN (12.000 huurders) respectie velijk 650 en 2000 protestbrieven van hun huurders. Schiedam Minister J.J. van Aartsen (Landbouw en Visserij) komt woensdag 29 mei naar Schiedam om het Nederlands ge distilleerd museum De Gekroon de Brandersketel te openen. De nieuwe toeristische trekpleister in Schiedam belicht de geschie denis van het vaderlands gedis tilleerd tussen de middeleeuwen en nu. De restauratie en de in richting van de panden van de vroegere distilleerderij Melehers aan de Lange Haven heeft 6,6 miljoen gulden gekost. Van Aartsen is de tweede be windsman die het nieuwe mu seum bezoekt. Enkele maanden geleden was zijn collega J. Wijers (Economische Zaken) al te gast in het toen nog volop in aanbouw zijnde museum. Kwam Wijers naar Schiedam om het comman deurschap van het nieuwe Gene- vergenootsehap in ontvangst te nemen, Van Aartsen valt de eer te beurt het museum te openen. De gezamenlijke distillateurs zien er een belangrijk visitekaar- tj e van hun industrie in. In het museum is een werkende moutwijnbranderij te zien. Het betreft een reconstructie van een ambachtelijke branderij, waar van er vroeger tientallen binnen de Schiedamse grachtengordel te vinden waren. Moutwijn vormt ook nu nog een belangrij ke grondstof voor ambachtelijke j eneverprodukten, vandaar dat verschillende distillateurs zich reeds als klant van de nieuwe branderij hebben gemeld. Hoofdsponsors De Vereenigde Glasfabrieken NV en de VSB bank Schiedam Vlaardingen zijn hoofdsponsors van het museumproject, dat een initiatief is van de gemeente Schiedam en de gezamenlijke distillateurs in Nederland. De in richting van het museum is op dit moment in volle gang. Omwonenden mochten onlangs een kijkje komen nemen bij de verbouwing in het pand. Sommi gen vroegen bij het zien van de grote, lege ruimten af hoe het museum in hemelsnaam tijdig kan worden opgeleverd. Van de vitrines was nog geen spoor aan wezig. En de ruimte waar straks een proeflokaal wordt gevestigd ligt er ook nog maagdelijk bij. Volgens de initiatiefnemers is er echter geen reden tot zorg. De werkzaamheden liggen precies op het sinds enige tijd gehan teerde schema. Het proeflokaal wordt ingericht door een gespe cialiseerd ijoreca-inriehtingsbe- drijf. In die bedrijfstak is men gewend razendsnel een interieur te plaatsen. De moutwijnbranderij herrijst elf jaar nadat het pand van Melehers bij een felle brand in 1985 werd verwoest. Het plan voor herbouw en de vestiging van het museum ontstond in 1990. Het oorspronkelijke stre ven de trekpleister te openen in 1995 werd niet gehaald. Van de nood wordt nu een deugd ge maakt Dit jaar kan de opening worden gepresenteerd als een markante gebeurtenis in het lan delijke jaar van het Industrieel Erfgoed. Het museumpand heeft vanaf de achtiende eeuw een in dustriële functie gehad als bran derij en distilleerderij. - Voorzitter J, Ma- dem van de Stichting Nationale Gedenkdagen vindt het een goed Idee om een discussie op gang te brengen over een andere invulling van de dodenherden king in Vlaardingen. Zelf voelt hij meer voor een algemene her denking, dan voor het accentu eren van een specifieke groep. „Er worden niet alleen groepen mensen verdrukt, maar er rijn ook zoveel landen waarvan de Joevolking wordt onderdrukt cn„ ..vervolgd," naeént Madera. De voorzitter 'vïSAi(fêséftchting Nationale Gedenkdagen be treurt de opschudding rondom de viering.van de dodenherden king aan het Verploegh Chassé- plein. Twee raadsleden deelden daar zaterdagavond roze drie hoeken uit, uit protest tegen het besluit van de stichting om geen extra aandacht te vragen voor onderdrukte homoseksuelen in andere landen.- „Wij hebben ais stichting altüeL het standpunt gehuldigd dat de dodenherdenking zuiver in het licht staat van de gevallenen in de Tweede Wereldoorlog. Van Amnesty kregen wij een week vantèvoren het verzoek om op 4 mei handtekeningen in te zame len tegen de vervolging van ho moseksuelen. Dat was te kort om met alle leden te overleggen. Met het dagelijks bestuur heb ben wij toen besloten om het niet te doen. Over zoiets moet goed worden nagedacht. Tegen acties op straat hebben wij ver der niets," Madem is bang dat door één groep in het voetlicht te zetten, andere gebeurtenissen worden vergeten. „Daar moet je heel voorzichtig mee zijn," meent de voorzitter. „Er zijn de afgelopen jaren wel andere dingen ge beurd. Neem Bosnië bijvoor beeld. Maar ik vind het een goe-; de zaak om met,andere groepe- ringen- - die egngoéde afspiege ling vormerrvarrde Vlaardingse1 samenleving, dus ook vanLde jeugd - om'de tafel.te gaanzit- ten en te praten over hoe we ver- - der moeten. Over 25 jaarzyn er alleen., nog maar mensen diede oorlog niet hebben meege maakt" <- Raadslid A. Attema (PvdA) tea- geert verheugd op de woorden c van Madem. „Ik ben blij dat Ma-. dern het voorstel, dat Amnesty al eerder in een open brief heeft gedaan, oppakt. Het is een goed idee om met andere groeperin'- gen die er verstand van hebben om de tafel te gaan zitten. Het is van belang dat de dodenherden king volgend jaar, 52 jaar na de oorlog, wordt doorgetrokken naar het nu. Keert het toch alle maal weer ten goede en is onze actie niet voor niets geweest Zie ook pagina 15; Vrijheid hoort van alle mensen te zijn. Vlaardingen Een 38-jarige Rot terdammer is door de Vlaardingse werf J.W. Junius Zoon bv te recht ontslagen omdat hij bij een gritstraalklus niet wilde samen werken met een Turkse inleen kracht. De Hoge Raad heeft be slist dat de Rotterdammer geen discriminatie kan worden verwe ten, maar dat hij wel terecht de zak heeft gekregen wegens 'hard nekkige werkweigering'. Junius houdt zich bezig met het gritstralen en verven van scheepshuiden. Het werk is ge vaarlijk en gebeurt altijd in kop- Maassluis Op de Industrieweg in Maassluis is gistermorgen een snelheidscontrole gehouden. Van de 350 gecontroleerde voertuigen reden er veertig te hard. De hoogst gemeten snelheid bedroeg 79 kilometer per uur terwijl maxi maal vijftig is toegestaan. Ook in Hoek van Holland werd gecontroleerd op snelheid. Op de Dirk van de Burgweg passeerden driehonderd voertuigen de radar van de politie. Daarvan reden er zes te hard. De hoogst gemeten snelheid bedroeg 115 kilometer per uur terwijl vijftig is toege staan. pels. Bij grote drukte is het regel dat een werknemer van Junius met een inleenkracht van een an der straalbedrijf moet samenwer ken. Op 19 maart 1992 keeg de Rotter dammer van een voorman van Ju nius een inleenkracht toegewe zen. De Rotterdammer zei dat hij niet met 'die Turk' wilde werken omdat hij bang was voor ongeluk ken. De inleenkracht en de Rot terdammer kenden elkaar niet. Toen de voorman voet bij stuk hield, riep de werknemer van Ju nius: „Meld me maar ziek". Op 23 maart kreeg hij van Junius zijn ontslag op staande voet wegens werkweigering en discriminatie. De kantonrechter in Rotterdam, waar de man zijn ontslag aan vocht, oordeelde het ontslag te recht maar besliste dat van discri minatie geen sprake was. De werknemer had immers een goe de staat van dienst en had zich nog nooit eerder discriminerend over buitenlanders uitgelaten. Het weigeren van de straalklus kan echter niet door de beugel, al dus de kantonrechter. De Hoge Raad, waar de Rotterdammer de ze uitspraak aanvocht, onder schrijft het vonnis volledig. De Rotterdammer werkte zes jaar bij Junius. Hij vindt dat de werf hem> gezien zijn arbeidsverleden, een waarschuwing had kunnen geven in plaats van ontslag. Een tiental bewoners uit Schiedam-Oost heeft gisteravond in de gemeenteraad actie gevoerd voor het behoud van 'hun' op bouwwerker Frans Klijzen. De motor achter tal van maatschap pelijke initiatieven in de oude wijk moet tegen de zin van zijn opdrachtgevers (de bewonersvereniging) zijn werkterrein ver leggen naar de wijken West en Schiedam-Noord. Met het ontrollen van enkele spandoeken gaven de bewoners uiting aan hun misnoegen. „Om het pleit voor Frans te slech ten, zullen we keihard vechten," stond er te lezen op één van de doeken. „Wij tonen ons misprijzen, wij houden Klijzen," meldde een ander vaandel. De gemeenteraad repte met geen woord over het conflict in welzijnsland, dat wordt uitgevochten tussen de bewonersver enigingen en het bestuur van het iOBS, het instituut dat na mens het gemeentebestuur onder meer moet waken over de arbeidsvoorwaarden van de opbouwwerkers in de stad. Dit bestuur, waarin de raadsleden Reuderink en Collenburgzit ting hebben, besloot onlangs dat opbouwwerker Klijzen van werkplek moet ruilen met zijn collega Henk van der Velden. Oost vindt het onverteerbaar dat zonder overleg vooraf een werknemer met een schat aan kennis en ervaring van de wijk wordt weggehaald. De ruil van werkplek zou op 10 mei zijn beslag moeten krijgen. Verschillende bewonersverenigingen overwegen de maatregel te boycotten. Ze eisen het recht op zelf te bepalen wie er voor hun organisatie werkt. Foto oennes van der Wel/Roei Dijkstra Door Ben van Haren Vlaardingen De uitgangspun ten die b en w'van Vlaardingen hanteren bij hun beoordeling van de Trajectnota/MER voor de rijksweg door Midden-Delfland, zijn dezelfde als ze afgelopen zo mer in een brief aan Rijkswater staat hebben kenbaar gemaakt. De aanleg van de A4 wordt daarin strijdig genoemd met het afge sproken rijksbeleid op het gebied van de terugdringing van het au togebruik en de milieuhinder. Het gemeentebestuurheeft vori ge week de Stadsregio Rotter dam een afschrift van die brief toegezonden met de mededeling dat pas eind deze maand het defi nitieve oordeel over de nu in de officiële inspraak gebrachte tra jectnota kan volgen. De in juli formeel aan de minister van Verkeer en Waterstaat ge adresseerde brief bevat een aan tal overwegingen die volgens het college ongewijzigd zijn. De be langrijkste hiervan zijn de con stateringen dat de aaiüeg van de A4 strijdig is methet eigen beleid van het rijk. „Het beleid zoals verwoord in het Tweede Structuurschema Ver keer en Vervoer gaat ervan, uit, dat er geen toename van ge luidhinder als gevolg van weg verkeer mag zijn, dat een verdere versnippering van natuur en landschap voorkomen moet wor den en dat de groei van auto mobiliteit moet worden omgebo gen. De aanleg van de A4 - die ten koste gaat van het leefkli maat in Vlaardingen - past niet binnen dit beleid," waarschuwde het college Rijkswaterstaat vorig jaar. De brief is destijds geschreven omdat de gemeente Vlaardingen betrokken werd in een ambtelij ke overleggroep, die zich met de traeé/MER-studie bezighield. Een betrokkenheid, die de ge meente zei te waarderen, maar die wel op juiste waarde geschat moest worden. „Wij hechten-eraan te verklaren dat deze'medewerking overigens niet mag worden uitgelegd als (stilzwijgende) instemming met de te ontwikkelen plannen. Aan de hand van de dit najaar te ver wachten Trajectnota/MER zullen wij -mede op basis van de dan in beeld gebrachte milieu-effec ten - ons standpunt ten aanzien van bedoeld weggedeelte nader bepalen." De ambtelijke partici patie was slechts bedoeld om al tijdens de planvorming het Vlaardingse geluid te laten klin ken. In dat ambtelijke overleg is on der meer de handhaving over eengekomen van twee aanslui tingen in Vlaardingen op de rijksweg. Hieruit rolde ook het voorstel voor een bijna drie me ter ophoging van de Burgemees ter Heusdenslaan, tussen Lepe laar- en Holysingel, met de aan sluitingvan een nieuwe afrit van af Hoek van Holland en een extra oprit naar de Beneluxtunnel. Verbreding van de A20 zal uit sluitend aan de zuidkant plaats hebben. Vlaardingen schreef toen ook niet akkoord te gaan met een ver hoging van de geyelbelasting van bebouwing langs'een eventuele nieuwe rijksweg. Het college vroeg verder aandacht voor haar plannen tot woningbouw op het terrein, dat vrijkomt na de ver plaatsing van het Holy Zieken huis en de uitbreidingen bij de bejaardenverzorgingstehuizen De Meerpaal en Vaartland. Ook meent het dat de aanwezigheid van sportvelden, volkstuintjes en een scoutingcentrum iangs de rijkswegen met het oog op ge luidhinder en luchtkwaliteit spe ciale aandacht inde MER zouden verdienen. Formeel worden re creatieterreinen niet als geluids- voelige bestemming aange merkt. Nu de rapportage gereed is en minister Jorritsma al heeft geroepen dat zij uitgaat van de aanleg van de rijksweg, werkt Vlaardingen aan een definitieve steliingname. De meerderheid van de gemeenteraad is, zo meld den b en w vorige week aan de Stadsregio, tegen de aanleg van een rijksweg tussen Delft en Schiedam. Schiedam Drie onbekende kna pen hebben gistermiddag rond kwart over één in een gebouw aan de Willem Pastoorstraat in Schiedam een telefoontoestel leeggeroofd. Het toestel is met een schroevendraaier opengebro ken, Onduidelijk is nog hoeveel geld er is ontvreemd. Vlaardingen—Een 38-jarige Vlaar dingse is gistermiddag aangehou den wegens diefstal met geweld. Toen de vrouw een winkel aan het Liesveltviaduct in Vlaardingen wilde verlaten, ging plots het alarm af. Een personeelslid van de winkel verzocht de vrouw haar zakken leeg te maken en de in houd van haar tas te laten zien. Vervolgens ontstond een worste ling waarbij de verdachte met een tas, gevuld met appels en groente, tegen het hoofd van de winkelbe diende sloeg. Omstanders zagen de vrouw wegrennen en vertelden de politie waar de vouw naar toe was gelopen. Vlaardingen Als het niet anders kan, dan moet de Stadsgehoorzaal maar dicht. Dat is in elk geval be ter dan 'de afbraak van voorzie ningen die hun nut voor de Vlaar dingse samenleving elke dag op nieuw bewijzen zoals sport en welzijn', die b en w van Vlaardin gen willen doorvoeren om het te kort van achttien miljoen gulden aan te zuiveren. Dat stelt W2000, de gemeenteraadsfractie van de twee jaar geleden uit de PvdA ge stapte Ranshuijsen en Ten Have. Volgens de oppositiepartij hebben b en w geen grip op de zaken: „Het geld glipt het college door de vingers." VV2GOO is de eerste par tij die in aanloop naar de bespre king van de Voorjaarsnota 1996, volgende week, een voorschot neemt op de algemene beschou wingen, die morgenmiddag nader worden toegelicht. De voor naamste kritiek is dat b en w in de visie van W2000 de belangen van vrijwilligersorganisaties misken nen. „W20G0 is tegen generieke belasting- en kortingsmaatrege len. Gewaakt moet worden tegen afbraak van voorzieningen voor mensen met de smalle beurs. Mensen die de steun van de ge meente goed kunnen gebruiken blijven in de kou staan. Er komt geen steun voor de bouw van goedkope woningen. Het minima beleid blijft onderontwikkeld." Schiedam Een 25-jarige Schiedammer heeft gistermorgen op de Brauwweg in Schiedam met zyn auto vijf voertuigen geramd en flink beschadigd. Agenten wil den de man op de kruising van de Industrieweg en de Vlaardinger- dijk controleren omdat hij voor overgebogen in z'n auto zat. Toen hij door de politie werd aange sproken, reed hij snel weg waarna de achtervolging werd ingezet Vla de Matlingeweg en de 's-Gru- velandseweg reed hij de Brauw weg op en ramde vervolgens met hoge snelheid vijf geparkeerde voertuigen. Daarop vluchtte de verdachte zijn auto uit en liep een nabijgelegen pand binnen. Daar werd hij door de politie in een ka mer op de eerste verdieping aan getroffen. De man is meegeno men naar het bureau waar tevens een bloedproef werd afgenomen omdat het vermoeden bestond dat de man onder invloed van cocaïne verkeerde. Schiedam De gemeente Schiedam wil dat er de komende tien jaar twintig procent wordt be spaard op het energieverbruik in de stad. Die doelstelling is gefor muleerd in het gisteravond vast gestelde Energiebeleidsplan 1996-1999. De gemeenteraad was vol lof over het voorstel van wet houder A. F. de Leede, maar er be staan twijfels over de betaalbaar heid van de voorstellen. Het gemeentelijk energiebeleid gaat zich onder meer richten op de woningbouwsector, de indus triële bedrijven, de handel, de ho reca en de dienstverlening. De huidige omvang van het energie gebruik en de besparingsmoge- Ojkheden hebben een belangrijke rol gespeeld bij het vaststellen van deze doelgroepen. In deze sectoren denkt de gemeente veel besparingen te kunnen bewerk stelligen. In de eerste plaats denkt de ge meente de betrokkenen door aan passing van de regelgeving tot een lager energieverbruik aan te zetten. In de toekomst wil Schiedam onder meer energiebe sparingsvoorschriften opnemen in de milieuvergunningen, die als onderdeel van de Wet milieube- heerworden verstrekt aan bedrij ven. Verder introduceert de gemeente nieuwe financiële prikkels om Schiedammers aan te zetten tot milieubewuster gedrag. Doelgroe pen die energiebesparende maat regelen doorvoeren, worden be loond met een subsidie. Het draagvlak voor het energiebeleid denkt de gemeente verder te ver groten door intentieverklaringen met verschillende partijen af te sluiten. Gedacht wordt aan de ver schillende ondernemersvereni gingen in de stad en de twee so ciale verhuurders. Voor de uitvoering van de maatre gelen denkt wethouder De Leede tot het eind van de eeuw 830.000 gulden nodig te hebben. Dit jaar hoest de gemeente zelf 50.000 gul den op, de Europese Unie en de Nederlandse Maatschappij voor Energie en Milieu (Novem) ne men in 1996 90.000 gulden voor hun rekening. Verschillende raadsleden spra ken gisteren de vrees uit dat het energiebeleid in de praktijk wel eens veel duurder zou kunnen uitpakken dan De Leede nu denkt. „De cijfers zijn rijkelijk voorbarig," meende raadslid M, Siljée. „In de exploitatie-opzet loopt u vooruit op besparingen die nog moeten worden gereali seerd." Siljée, met in zijn kielzog de raadsleden De Swart (WD) en Van Mansum (CDA), doelde op de besparingsopbrengsten die door De Leede tot 1999 zijn begroot op 250.000 gulden. De gemeente denkt dit bedrag te verdienen aan besparingen op het energiege bruik in gemeentelijke gebou wen. De Leede noemde de genoemde bedragen realistisch. Raadslid De Swart betwijfelde echter sterk of de voor 1997 opgevoerde bespa ring van 60.000 gulden haalbaar is. „Het is goed denkbaar dat we volgend jaar met een gat van 60.000 gulden zitten. Je moet eerst maatregelen doorvoeren. Pas een jaar later kan het geld opleveren." In het budget van de sector milieu ontbreekt op dit moment nog 300.000 gulden om het plan door te voeren. Dit geld hoopt De Leede binnen te slepen bij de be grotingsbehandeling 1997.

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1996 | | pagina 1