13 Gebied betaald parkeren wordt groter Monumenten stralen weer Rotterdams Dagblad Vechtersbazen lieten slachtoffer naakt in de vrieskou achter Belanghebbendenregeling straks ook in Oost, de Brandersbuurt en de Schil Shell en ROVS met gemeente in gesprek over toekomst sportpark O s t< Raad kritisch over aanpak bodemsanering Broersveld Vrijgesproken van incest Groot strandfeest De Pijpelaar begint gezondheids centrum Poging tot beroving 'Praten over glastuinbouw op kustlocatie is voorbarig' Plan Westwijk goed ontvangen VELDHOEN ROMEÏJN Uw regiomakelaar - Oud-Beijerland, tel 0186-619300 - Alblasserdam, telJjQ78-69Ïf Ui Waterweg Woensdag 8 mei 1998 Door Carel van der Velden Schiedam De mogelijkheden om gratis te parkeren in het Sehiedamse centrum worden steeds kleiner. Werd op 1 maart van dit jaar een systeem van betaald parkeren ingevoerd in de directe omgeving van de winkels in de binnenstad, nu stelt het college van b en w voor deze 'betaalzone' flink uit te brei den. Gratis parkeren behoort in de toekomst ook in de Bran dersbuurt, het gebied tussen de Lange Haven en de Westvest en grote delen van Schiedam-Oost tot het verleden. Het college van b en w nam dit be sluit gisteren op initiatief van wet houder L. A. Hafkamp (ruimtelij ke ordening). Directe aanleiding vormen signalen van bewoners dat de parkeerdruk aan de rand van het centrum de laatste maan den onaanvaardbare vormen heeft aangenomen. Dit wordt ge zien als een gevolg van het 'uitwij- keffect'. Parkeertellingen van de Dienst Gemeentewerken bevesti gen het beeld. Op zoek naar een gratis parkcer- plaatsje wijken veel centrumbe zoekers sinds enkele maanden uit naar straten als de Westvest. de Rotterdamsedijk, de Tuinlaan ei» de Brandersbuurt. Door in deze straten een belanghebbendenre geling voor bewoners en bedrij ven in te voeren, denkt wethouder Hafkamp de overlast te kunnen beteugelen. In de binnenstad is dit beleid inmiddels succesvol ge bleken. De bewoners aan de rand van de binnenstad moeten wel een pry's betalen voor het weren van op gra tis parkeerplaatsen beluste cen trumbezoekers. In ruil voor de ze kerheid in de eigen straat te kun nen parkeren betalen particulie ren straks 120 gulden per jaar. Bedrijven zijn 420 gulden kwijt voor een eigen parkeerplaats. Be zoekers kunnen op straat parke ren bij een zeer beperkt aantal parkeermeters. De gemeente ziet het liefst dat deze categorie auto mobilisten het blik stalt in één van de parkeergarages (bij het ABC-warenhuis of naast de Nieu we Passage). Een derde garage is gepland op het huidige parkeer- teirein aan de Buitenhavenweg. Alle betrokken bewoners krijgen deze week een informatiepakket over de regeling in de bus. Vol gende week start een schriftelijke inspraakronde voor de voorgestel de uitbreiding van het parkeerge bied, gevolgd door een in spraakronde op 4 juni. Daarbij staan alleen de grenzen van het belanghebbendengebied ter dis cussie, waarschuwt de gemeente bij voorbaat. De hoogte van het vergunningtarief en de tijden waarop de regeling geldt, zijn al eerder vastgesteld. Volgens plan ning velt de gemeenteraad in juni een definitief oordeel over de uit breiding, die in het najaar zou moeten in gaan. Op dit moment beschikken 620 particulieren over een parkeervergunning. Er ko men er 1009 by als de gemeente raad de voorgestelde grenzen van het parkeergebied overneemt. Worden ze allemaal verkocht, dan bezorgt dit de gemeente Schiedam een extra jaarlijkse in- komstenpost van 120.000 gulden. Schiedam Het CDA heeft be zwaar tegen de wijze, waarop de gemeente Schiedam de vervuilde bodem wil saneren op een stukje bouwgrond aan het Broersveld. De vieze grond wordt niet afge graven, maar geïsoleerd van de omgeving. Het stukje grond in de Vlaardingen De rechtbank in Botterdam heeft gisteren de 53-ja- rige J.H. vrijgesproken. De Vlaar- dinger werd verdacht van jaren lange incest met zijn jongste dochter, maar volgens de recht bank is dit niet bewezen. Officier van justitie mr. G. Mun- nichs eiste twee weken geleden vijfjaar cel tegen de Vlaardinger. Het slachtoffer verklaarde tegen over de politie vanaf haar zeven tiende jaar regelmatig geweldda dig door haar vader te zijn ver kracht. Eerder had de vrouw de incest gemeld bij hulpverleners. Op aandrang van haar huisarts, het Riagg en Slachtofferhulp deed de inmiddels 26-jarige vrouw vorig jaar aangifte. De vader ontkende alle beschuldi gingen. Volgens zyn advocaat, mr. A Roeïofs, is de verklaring van de vtouw ongeloofwaardig. „Ze lijdt aan een ziekte waarbij de grens van fantasie en waarheid heel vaag is," aldus Roeiofs. Hoek van Holland Hemelvaarts dag^ per traditie de dag, waarop het Hoekse strand weer officieel het seizoen inluidt. Ook op don derdag 16 mei zaj het weer feest zijn op het strand en in de omge ving. De hele dag is er een brade rie met ruim tweehonderd kra men. Om kwart voert een helikopter de vlaggen aan, die in de mast wor den gehesen ten teken dat het sei zoen 1996 officieel is begonnen. De drumband van 'Rotterdam aan Zee' zal medewerking verlenen. Verschillende strandexpoitaties bieden de hele dag levende mu ziek. Het feest wordt 's avonds om half elf afgesloten met een vuur werk vlakbij zee. omgeving van winkelcentrum de Nieuwe Passage wordt bebouwd met een winkel plus bovenwo ning. Raadslid P. van Mansum (CDA) vindt het spijtig dat wethouder A. F. de leede voor de beperkte saneringsvariant heeft gekozen omdat de gemeente volgens hem een voorbeeldfunctie heeft als het om milieuzorg gaat. „Het gevolg is dat er nu een gebruiksbeper king voor de grond geldt. Alleen het ingediende bouwplan mag er op worden gerealiseerd." Volgens Van Mansum was het be ter geweest als de grond volledig schoon zou zijn opgeleverd. Er zit onder meer lood, koper en zink in de bodem. Ook raadslid J. Pool man (Groenlinks) bepleit een vol ledige saneringsvariant. De be perkte isolatie maakt beheer en geregelde controle nodig. In navolging van het CDA vindt hij dit een halfbakken oplossing. Volgens Poolmans partijgenoot wethouder De Leede is de geko zen variant echter zeer wel te ver dedigen, Het perceel Broersveld 116 ligt in een gebied waar van oudsher industriële en ambachte lijke activiteiten hebben plaatsge had. „Deze locatie is omgeven door grond waar vergelijkbare vervuilingen optreden. Lood, ko per en zink zijn bovendien niet mobiel. Er is qua volksgezond heid geen reden om verdergaand te saneren." De uitvoering van de gekozen sa neringsvariant kost het gemeen telijk Grondbedrijf 50.000 gulden. De bepleite afgraving van de grond zou veel kostbaarder zyn. Naast graafkosten moeten er dan forse bedragen op tafel komen voor afvoer en stort van de ver vuilde grond. „Als we hier zouden afgraven, zou dat ook bij de belendende perce len moeten," stelt De Leede. „Het is een kwestie van prioriteit. Het voor het milieu bestemde geld kan maar één keer worden uitge geven. Een extra investering op deze plek zou betekenen dat het geld elders niet inzetbaar is. El ders is er vermoedelijk een hoger rendement mee te behalen." De beslissing om bij de bodemsa nering aan het Broersveld de be- beersvariant door te voeren is vol gens de WD het gevolg van ad- hoc beleid. De partij pleit voor duidelijker criteria, waardoor dis cussies van geval-tot-geval over de te kiezen saneringsvariant overbodigworden. Na hetvertrek van kinderdagverblijf Katja hebben de panden Lange Haven 107 en 109 hun woonbestemmingterug. fotoCsreivan der velden/Roei Dijkstra Schiedam Wethouder A Reijnhout (monumentenbeleid) verricht zaterdagmid dag de officiële opening van de gerestau reerde monumenten aan de Lange Haven 107-109 in Schiedam. De twee panden boden vroeger onderdak aan kinderdagverblijf Katja. Na een ingrijpende restauratie doen de bovenverdiepingen van de panden, sinds een paar maanden weer dienst als woon huis. Op de begane grond zyn kantoren in gericht De panden zijn in samenwerking met Mo numentenzorg in oude luister hersteld. De restauratie was ingrijpend. Op de achterter reinen aan de zijde van de Westvest werden vervallen schoollokalen gesloopt en vervan gen door garages en twee tuinen. Inpandig werd er zeer fors verbouwd. In de laatste de cennia waren de originele interieurs nage noeg geheel gesloopt, als onderdeel van ver bouwingen die nodig werden geacht om het gebouw de bestemming van school- en kin derhuis te geven. Bij de herstelwerkzaamheden stuitten de initiatiefnemers op forse tegenvallers. As gevolg van onvoldoende onderhoud in het verleden waren zware eikenhouten balken by hun oplegging in de muur totaal verkrui meld. Met behulp van de moderne polyes- tertechniék werden de ophangingen her steld, waardoor enkele bijzondere vloeren die hierop steunen konden worden gered. School Het pand Lange Haven 109 (rechts op de fo to) kreeg reeds in 1846 een functie als school. De toenmalige pastorie werd in dat jaar in gebruik genomen als school van de Liefdevolle Zusters van de Katholieke Do- minicanesser orde. De geschiedenis van bei de panden gaat terug tot de zestiende eeuw, al stamt het huidige exterieur uit de tweede helft van de achttiende eeuw. Het buurhuis, dat de laatste jaren ook in ge bruik was by Katja, is achtereenvolgens be woond door een baljuw, burgemeester, do minee en branders. De laatsten hadden in de 18de en 19de eeuw hun stokeryen op het achterterrein. Het verbeterproject aan de Lange Haven be trof een particulier initiatief. Het echtpaar Witberg en de heren Luteyn en Hage koch ten de panden, waarna de restauratie in gang werd gezet 'De regie was in handen van W. Hage, die restauratie-architect is. Zijn woning en kantoor zijn na de restaura tie aan de lange Haven 109 gevestigd. Vlaardingen Buurthuis de Pijpelaar in Vlaardingen wil na de zomervakantie beginnen met een informatiecentrum ■waar wijkbewoners terecht kunnen met vragen op het ge bied van gezondheidszorg. Dit steunpunt moet de drempel naar de reguliere instellingen verkleinen. „Onze ervaring is dat mensen moeilijk de weg weten te vin den naar officiële instanties op het gebied van gezondheids zorg," zegt Leida van Groot- veld van het buurthuis in de Vettenoordse Polder. „Daarbij stuitten zij op allerlei proble men, neem alleen al het eom- munieatieprobleemdatveel al lochtonen in de wijk hebben." Het is volgens Van Grootveid niet de bedoeling om het werk van reguliere instellingen over te nemen. Het steunpunt is zuiver en alleen bedoeld als klankbord en informatievoor ziening aan buurtbewoners, „Wij richten ons op de wijk en willen mensen de gelegenheid bieden om ergens dicht by huis met hun vragen terecht te kunnen.'" Het Steunpunt Gezondheids zorg wordt gerund door vrijwil ligers, die daarbij worden on dersteund door instanttós als de Geneeskundige en Gezond heidsdienst Nieuwe Waterweg Noord (GGD) en de Thuiszorg. Door Menno Haddeman Rotterdam/Maassluis Volstrekt ongeïnteresseerd zitten de twee Maassluise relschoppers in het beklaagdenbankje van de Rotter damse rechtbank. Veel zinnigs weten of, zoals de officier ver moedt, kunnen ze tijdens de rechtszitting niet uitbrengen. „Is het dan echt alleen maar lucht in jullie bovenkamers," steekt de of ficier. ,,'k Wee nie," reageert één van de verdachten. De twee werden in januari dit jaar opgepakt door de politie omdat ze kort daarvoor in Maassluis een discoganger hadden beroofd en mishandeld. Het slachtoffer was een avondje aan het stappen ge weest en wilde, na een bezoek aan discotheek Notre Dame, een vriend bellen om hem in Maas sluis op te komen halen. Bij de telefooncel gaat het mis. Tussen de twee verdachten en het slachtoffer ontstaat, zonder dui delijke reden, een scheldpartij. Vervolgens haalt, volgens het slachtoffer, de grote jongen plot seling naar hem uit en valt hij dui zelig op de grond. As het slachtoffer weer bij z'n po sitieven komt, pakt 'de grote' hem zijn telefoonkaart af om te voorko men dat hij daarmee de politie belt. De twee schoppen en slaan vervolgens flink op de discogan ger in. Het weerloze slachtoffer probeert de mannen tot stoppen te dwingen door te zeggen dat hij een tijd geleden in coma heeft ge legen en nog steeds niet helemaal is genezen. De verdachten trek ken zich er mets van aan en gaan door met het mishandelen van de discoganger. Dan roept, volgens het slachtof fer, één van de verdachten dat ze hem gaan vermoorden. De man schrikt hier zo van dat hij op zijn knieén gaat zitten en de verdach ten om een nekschot vraagt. „Doe het dan maar direct hier," roept het slachtoffer ontredderd uit. De twee Maassluisers pakken de discoganger vervolgens op en sleuren hem mee naar de derde etage van een portiek van een flat aan de Oleanderstraat. 'De kleine' gaat dan even weg waarop zijn compaan z'n broek laat zakken en het slachtoffer dwingt hem te pijpen. Wanneer 'de kleine' terug komt hijst de ander snel z'n broek op en dwingen ze het slachtoffer zich uit te kleden. Ook moet de man al z'n bezittingen, waaronder een busje medicijnen tegen z'n epilepsie-aanvallen, afstaan. Volledig ontdaan van kleding stukken krijgt het slachtoffer er vervolgens van langs met een ij zeren pijp. Eén van de daders trekt hem aan z'n tepels en scheldt de man uit. As de disco ganger dan opnieuw het bewust zijn verliest, verlaten de twee mannen de portiek en laten ze het slachtoffer ontkleed in de kou achter. Een bewoonster van de flat ontfermt zich over hem en belt de politie. Dronken' Tijdens de gistermiddag gehou den rechtszaak kan het tweetal weinig zinnigs zeggen over het motief voor hun daad. „We waren behoorlijk dronken," zegt 'de klei ne'. Volgens de ander was het slachtoffer begonnen. De disco ganger was volgens hem in "een vechthouding gaan staan. „Ik had geen zin om te wachten op de klap dus heb ik de eerste uitgedeeld. Wat moetje anders?" Hij ontkent dat hij het slachtoffer heeft ge dwongen hem te laten pijpen. Ook het verhaal van de ijzeren pijp en het dreigen met de dood is volgens hem niet waar. Op de vraag van officier van justi tie mr. G. Munnichs hoe het twee tal tot zo iets verschrikkelijks in staat was, antwoordt 'de grote'; „Het is erg rot voor hem. Maar ja, ik wist toch niet dat het slachtof fer last had van psychoses." Deze uitspraak doet voor de offi cier de deur dicht Hij eist tegen de twee een onvoorwaardelijke gevangenisstraf van vier jaar. De advocaten van de verdachten plei ten voor een mildere straf waar van een deel voorwaardelijk is. „Mijn diént heeft behoefte aan hulp. De eerdere gevangenisstraf die hij heeft gekregen heeft hem ook geen goed gedaan. Met hulp in een kliniek kan hij misschien z'n agressie leren beheersen." De rechtbank doet over dertien dagen uitspraak. Vlaardingen Drie onbekend ge bleven mannen hebben gister middag een 25-jarige Schiedam mer geprobeerd te beroven. Het slachtoffer liep op de Ampère straat in Vlaardingen toen het drietal hem aansprak. Vervolgens kreeg hij enkele trappen, waar door hij op de grond viel. De man nen eisten geld, maar het slacht offer had niks bij zich. De overval lers gingen er daarop vandoor. Door Jan Rozendaal Vlaardingen Shell en ROVS gaan zich de komende weken met de gemeente Vlaardingen buigen over de toekomst van De Vijfslui zen. Het sportpark van de oliereus wordt betrokken bij de algehele herstructurering van de sportvel den in Vlaardingen. De ledenver gadering van de Rotterdamse Ontspannings Vereniging Shell (ROVS) heeft gisteravond een mandaat gegeven aan het bestuur om die gesprekken te voeren. De eerste afspraak is morgenmiddag. Dit besluit staat los van de even tuele komst van atletiekvereni ging Fortuna naar De Vyfsluizen, waarvoor de ledenvergadering gisteravond eveneens de deuren openzette. Fortuna (650 leden) moet in verband met de woning bouwplannen in de Westwijk weg van de Marathonweg. De gemeen te opteerde in eerste instantie voor de mogelijkheid om de atle tiekvereniging bij de ROVS onder te brengen. In ruil daarvoor zou onder meer een nieuwe atletiek baan worden aangelegd. Fortuna zelf voelt overigens meer voor een nieuw complex in de Broekpol der. Een dergelijk advies is ook door een ambtelyke werkgroep uitgebracht aan burgemeester en wethouders. De nieuwe ontwikkelingen rond De Vyfsluizen kunnen daarop echter weer een ander licht doen schijnen. De mogelijkheid die de uitspraak van de ledenvergade ring van de ROVS in zich heeft, is dat er ook andere verenigingen naar De Vyfsluizen verhuizen. Daarmee wordt het mooie sport park beter benut. Het kan, bevestigt ROVS-voorzit- ter K. Terpstra, ook de exact te genovergestelde richting opgaan; de Shell-sporters verlaten De Vijf- sluizen. Terpstra: „Het is be spreekbaar dat wij hier weggaan als wij een nieuwe locatie krijgen aangeboden met vergelijkbare of betere mogelijkheden. Alles is in principe bespreekbaar." Terpstra benadrukt dat dit overi gens geen wens is van de ROVS of Shell. „De directie heeft gister avond nog eens bevestigd dat er absoluut geen ideeën leven om het complex te sluiten en/of te verkopen." Evenals Fortuna, wacht ROVS op de gemeente. „Zij moeten de kar trekken." Sport-wethouder T.W. van der Steen is in elk geval verheugd met de medewerking van de ROVS-ledenvergadering. „We moeten nu snel rond de tafel om te kijken hoe de samenwerking kan worden uitgebreid," zegt de wethouder, die nog voor de zomer duidelijkheid wil hebben over de herstructurering van "de Vlaar- dingse sportvelden. In de emotioneel verlopen leden vergadering van de ROVS, waar op zo'n 180 leden waren afgeko men, ïs gisteravond ook afgespro ken dat de sportverenigingen in de toekomst niet louter uit Shell- werknemers hoeven te bestaan. Nu mogen alleen (oud-) Shell-me- dewerkers en naaste familieleden op het sportpark (met zwembui komen. Met name de voetballers van The Shell Boys (TSB) hebben' de afgelopen maanden een cam-I pagne voor de verruiming ge voerd. Het bestuur ziet dat als eni ge mogelijkheid om een gezonde vereniging in stand te houden, omdat veel medewerkers van Shell in hun woonplaats sporten. Binnenkort kunnen dus ook men sen zonder enige binding met het bedrijf lidworden vanTSB. Ande re verenigingen - de ROVS telt er 24- moeten zich nog beraden over het binnenhalen van niet Shell-mensen. MaaslandMaasland mag dan op enige afstand van de kust liggen, het dorp krijgt wel degelijk te ma- kenmet de gevolgen van de even tuele aanleg van een kustlocatie tussen Hoek van Holland en Scheveningen. As het uitbrei dingsgebied /oor woningen en bedrijven er komt, moet het dorp berekend zijn op de verkeersstro men van en naar het eiland in de zee. In de rapportage van het stadsge west Haaglanden wordt echter met geen woord gerept over de ontsluiting en de noodzakelijke infrastructuur. Dat Meek tijdens de commissievergadering alge meen bestuurlijke zaken. Burge meester M. Kokxhoorn: ;,Een ont sluiting over de Maasdijk is voor ons niet bespreekbaar. Maar wel het doortrekken van de N20 langs de Waterweg richting Coidenho- ve, en dan aansluiten op de A20." De A20 eindigt momenteel op Maaslands grondgebied bij be drijventerrein Coldenhove, van waar het verkeer zijn route verder kiest richting Hoek van Holland enWesteriee. In de haalbaarheidsstudie wordt de kustlocatie door de geestelijk vader van het plan, ir. Waterman, neergezet als oplossing voor het ruimtegebrek voor zowel woning bouw als de glastuinbouw in het bijzonder. Ook kunnen er nieuwe recreatiegebieden worden gerea liseerd, maar de behoefte daaraan is nog onbekend. Kokxhoorn noemde het te voorbarig om nu al over glastuinbouw op de kustloca tie te -eken, waarvoor zo'n vyf- hondfj hectare ingeruimd möèt worden. „We zijn juist bezig met de herstructurering van het West- land, mogelijk valt er straks zoki dertig procent van de tuinbouw af. We praten bij de kustlocatie over het jaar 2010, we mogen blij zijn dat we het Westland dan nog kunnen behouden." Maaslands burgemeester zegt de noodzaak van glastuinbouw op de kustlocatie dan ook niet te kun nen verdedigen. Afgezien nog van de haalbaarheid: de vierkante me- terprijs wordt naar alle waar schijnlijkheid erg hoog. Kokx hoorn hield de raadscommissie wel voor dat er iets aan de kustbe- veiliging gedaan moet worden om straks niet onder te lopen. Daar voor is een bedrag van zo'n ander half miljard gulden nodig. ,',De aanleg van de kustlocatie geldt dan als één van de oplossingen. Maar wat het ruimtegebrek be treft, is er tot nu toe op geen en kele wijze aangetoond dat er aan zo'n uitbreiding behoefte is." Vlaardingen Het bestemmings plan Westwijk 2005 is goed ont vangen. De kwaliteit van het plan van Teun Koolhaas Associates uit Alrnere krijgt ruime waardering in politieke kring, evenals de voorstellen voor inspraak via ta felgesprekken. Kritiek is er op de voorgestelde fasering en het nog ontbreken van een fmancierings- opzet. De bewonersvereniging PLN 720 Zuidbuurt deelde giste ren Rode Kaarten uit aan de frac ties die voor sloop van 180 van hun flats stemmen. Daarop bena drukt ze, dat sloop niet mag plaatshebben als er nog geen ver vangende woonruimte is gevon den. Nieuwbouw moet voorafgaan aan de eerste sloop, redeneert de vereniging. Leden van de raadscommissie vragen zich ook af of de voorge stelde tijdsplanning geen bijstel ling behoeft. SP en PvdA vrezen dat straks de in het centrumge bied geplande openbare basis school niet op tijd klaar is. De WD is bang dat de beoogde ver schuiving van de winkelactivitei ten naai' de Dr. Wiardi Beckmansingei vertraging op loopt door de handhaving van de winkelbestemming aan Van Baer- lestraat, Dirk de Derdelaan en Floris de Vijfdelaan. In overleg met de twee projectont wikkelaars, waaruit de gemeente straks een keuze maakt voor de ontwikkeling van het centrumge bied van de Westwijk, is het aan tal te bouwen woningen boven en naast de nieuwe scholen en win kels inmiddels gehalveerd. Een toevoeging van tweehonderd wo ningen zou te kostbare parkeer voorzieningen eisen. Nu wordt uitgegaan van de bouw van hon derd woningen in de omgeving van de Dr. Wiardi Beckmansingei enhetErasmusplein. Zie ook pagina 15

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1996 | | pagina 1