17.1 Helft van nieuw inanagementsteam Vlaardingen is al weer verdwenen 'Evenwicht is volkomen zoek' ?OZB moet met veertien procent omhoog' Gedistilleerd Museum in Verrassend Nederland Inloop in Het Gebouw Braziliaanse beelden in Stedelijk Museum Kijkje in de eendenkooi Fietsen voor pannenkoek Troost Rotterdams Dagblad Dinsdag 14 mei 1996 Het TROS tv-programma 'Verrassend Nederland' be steedt morgen om 19.00 uur aandacht aan 'Het Ge heim van Holland'. Het Geheim van Holland is een samenwerkingsverband tussen de zes Oud-Holland se steden Delft, Dordrecht, Gouda, Haarlem, Leiden en Schiedam. Het doel van de samenwerking is het toerisme in de steden te versterken. In Schiedam zijn opnamen gemaakt van het Neder lands Gedistilleerd Museum 'De Gekroonde Bran- dersketel'. Het museum wordt overigens 1 juni ge opend voor publiek. Vanaf woensdag 15 mei kunnen vrouwen niet alleen op vrijdagochtend, maar ook op woensdag van 10.00 tot 13,00 uur een kopje koffie komen drinken bij de Stichting SVO in 'Het Gebouw' aan het Broersveld in Schiedam. Zij kunnen dan meteen informatie vra gen over activiteiten in de stad en cursussen van de stichting. Er is een leestafel met kranten, tijdschrif ten en folders en tegen geringe bijdrage kunnen vrouwenboeken worden geleend. Op vrijdag is er kinderopvang voor kinderen van 0 tot 4 jaar. In het Stedelijk Museum zijn vanaf 18 mei Brazili aanse beelden te zien. Dan begint de tentoonstelling 'Beelden uit Brazilië. Cétia Cymbalista, Ester Grin- spum. Carmela Gross en Georgia Kyriakakis*. üe tentoongestelde werken zijn afkomstig van vier kun stenaars uit Sao Paulo, die van 1992 tot 1995 in het Europees Keramisch Werkcentrum in Den Bosch hebben gewerkt. De expositie zal tot zondag 30 juni in het Stedelijk Museum te zien zijn. Woensdag 22 mei houdt het museum zijn jaarlijkse algemene leden vergadering. De vergadering vindt plaats in de aula van het museum en begint om 20.00 uur. De vereniging Natuurmonumenten geeft de komen de weken demonstralies in de eendenkooi Aalkeet- buitenpolder. Belangstellenden kunnen een blik werpen op het vangen van eenden. Een karwei dat in vergelijking met vroeger, toen eenden nog hoog scoorden op de menulijsten, niet erg is veranderd. In de Aalkcetbuitenpolder, het natuurgebied langs de snelweg tussen Vlaardingen en Maassluis, komen veel eenden voor. In de eendenkooi - een waterplas met uit lopers en omringd door een bos - dienen tam me eenden als lokaas. Als de wilde eenden opduiken, probeert de kooiker met de hulp van z'n hondje de dieren te vangen. Belangstellenden die dat werk eens met eigen ogen willen aanschouwen kunnen op 14,21 en 28 mei om 19.00 terecht in de eendenkooi. Vooraf aanmelden kan op dinsdag tot en met donderdag van 9.00 tot 12,00 uur onder telefoonnummer 010-4741032. Redactie Waterweg: Jelle Gunneweg, Menno Haddeman, Ben van Haren, Danielle Hermans, Mariëtte Olsthoorn, Jan Rozendaal, Caret van der Velden Westhaven plaats 22 3131BT Vlaardingen Postbus 4008 3130 KA Vlaardingen Telefoon 2340055 Telefax 4349754 Sportredac tie: Sander Son- nemans Telefoon 2340055 4004310 De afdeling Vlaardingen van hetNivon houdt zondag 19 mei een fietstocht van ongeveer 35 kilometer lang. Tussen 10.30 en 11.00 uur kan worden geltart vanaf de Hoogkamer aan de Van Baerlestraat 252 in Vlaar dingen. Kinderen tot 12 jaar betalen ƒ1,25. Iedereen die ouder is moet een rijksdaalder betalen. Aan het eind van de tocht krijgt Iedereen een pannenkoek en een kopje koffie. Wie niet genoeg heeft aan één pan nenkoek kan er voor een piek nog één extra kopen. Ais SP begrijpen wij uw moeilijkheid om over de huidige Vlaardingse gemeenteraad nog iets spannends te melden. PvdA, CDA, WD en D66 houden elkaar-moeiteloos onder het maaiveld. Wie een mening geeft, wordt terug het hok in getrokken. In drie kolommen gaf het Rotterdams Dagblad aan Hoe dat werkt. De ambtenaren rekenen, het college onder tekent en de vier fractievoorzitters van de coalitie zetten er een mooie krul doorheen. Na de overwinning van de SP bij de laatste verkiezingen hebben ze elkaar in een dodelijke omarming genomen om tot dusver niet meer los te laten. De in W2000 verzamelde afvalligen roepen nog wat. Maar als we weten dat de hoofdafvallige als voormalig PvdA-wethouder voor zo'n slordige twaalf miljoen gulden aan een mislukte reorganisatie heeft ver spild, hebben we daar ook niets aan. De coalitiepartijen houden ook de bevolking in een houdgreep. Wat te doen? Daar zitten we als SP mee in onze maag, dat mag u gerust weten. Na het vertrek van Remï Poppe naar 'Den Haag' zijn we niet in een diep gat gevallen, zeals u schrijft. We zijn alleen terecht gekomen voor de deur van een volledig gestoten hok. De SP-fractie bestaat uit nuchtere mensen die weten waarvoor ze staan. Natuurlijk was het moeilijk, ineens de grootste fractie en Poppe met zijn ervaring naar 'Den Haag', voortdurend een spelletje te moeten spelen om een millimeter of veel minder te 'winnen', terwijl je ziet hoe de bevol king per strekkende meter de rekening krijgt opgediend, is onze politie ke stiel bepaald niet. Natuurlijk staan wij op de bres voor de mensen die in de hoek worden - gezet of straks komen te zitten. Voor de bewoners van de Westwijk waar, omdat er teveel goedkope huurwoningen zouden zijn, zonodig gesloopt moet worden om dure koopwoningen te kunnen bouwen en daarvoor ook de laatste sportvoorzieningen nog te slopen. We komen op voor de banenpoolers, die al jaren door de gemeente wor den misbruikt om loonkosten te besparen. Ook de vrijwilligers van tal van maatschappelijke organisaties laten we niet aanmodderen. De SP voert actie, samen met de mensen van de thuiszorg om de afbraak te stoppen! En wat te denken van de huurders, die in vijf jaar tijd al dertig procent huurverhoging moesten ophoesten en nu weer gepakt dreigen te wor den. De SP voert met de huurders actie om een landelijke huurstaking te organiseren tegen de moordende huurverhoging, ook in Vlaardingen. Ons werk in de raad is moeizaam. Maar het gesloten front van politieke knerperigheid kan geen stand houden. Daar zijn de kiezers te welden kend voor. We doen ons politieke werk ook in de raad, maar zonder in het 'zwarte gat' van het stadhuis op te willen lossen. Er is nog veel te doen, maar dan gaan we dan ook voor. Qua ledental is de SP nu de vijfde partij van Nederland en groeit als kool. Kennelijk zijn er genoeg mensen die de manier van politiek bedrij ven van de SP wel kunnen waarderen. Ton van Immerzeel, namens SP-fraetie Vlaardingen Door Ben van Haren Vlaardingen Met de be noeming per 1 september 1992 van F AM. Schreiner tot directeur van de 'vak- dienst Wonen Werken' rondde, bijna vier jaar ge leden, het college van bur gemeester en wethouders van Vlaardingen zijn voor bereiding af voor een mo derne gemeentelijke organi satie. Frits Schreiner was het laatste lid van het vier koppen tellende Centraal Management Team (CMT), dat met behulp van de head hunters van KPMG in Utrecht was samengesteld om het ambtelijke apparaat efficiën ter en klantvriendelijker te Ia- ten werken. Bij de inhuldiging van dr- s. L. W. (Bert) Stam tot burge meester van Vlaardingen, op 16 september 1992, kreeg deze Zaankanter een nieuwe organi satie-opzet en -voor de uitvoe- ring ervan - een fris topteam op een dienblad aangereikt. Zijn met pensioen vertrekkende voor ganger A. A J. M. (Fred) van Lier kon hem een organigram aanrei ken dat bovenaan was inge kleurd. Een aardig cadeau voor de uit het driekwart kleinere Scha- gen afkomstige burgemeester. Op dat moment waren naast de vier directieposten nog zc'n twin tig topfuncties verdeeld in de ambtenarij van VTaardingen- nieuwe-stijl. Naar de resterende 780 banen konden korte tijd later alle overige gemeente-ambtena ren solliciteren, die in onzeker heid waren gebleven over hun toekomst. Doorlichten Eindjaren tachtig was gestart met een onderzoek naar de verbete ring van de gemeentelijke organi satie in Vlaardingen. Niet alleen de ambtelijke organisatie werd doorgelicht, maar ook het functio neren van de gemeenteraad en het college van burgemeester en wethouders. In het Badhotel in Rockanje moesten burgemeester Van Lier en de wethouders Goud- riaan, Maarieveld, Madern en Van Roon zich bijvoorbeeld onderwer pen aan allerlei tesien. Lang niet iedereen was hier gelukkig mee. Van het nieuwe topteam van gemeentelijke managers zijn alleen detwee Jannen, De Kramer (it den-links) en Brinkman, nog over. Na Trees van Miltenburg (rechts) neemt binnenkort ook Frits Schreiner (links) afscheid. Foto Archief Roel Dijkstra De conclusie was uiteindelijk, dat Vlaardingen de toen ook in grote re gemeenten gehanteerde rich ting van 'concemvorm' op moest. Besturen op afstand, manage- mentsovereenkomsten en meer delegatie van bevoegdheden aan ambtenaren, luidden de kreten. De politiek moest zich op de grote lijnen richten en pietluttigheden als scheve lantaarnpalen aan de daarvoor aangewezen ambtena ren overlaten. Een strakkere orga nisatie zou tot sneller werken, het schrappen van dubbel werk en dus ook bezuinigingen leiden, re deneerde de politiek en de ambte lijke top. De toen voor personeelszaken verantwoordelijke wethouder B. (Bas) Goudriaan 'geloofde wel in het nut van een efficiëntere orga nisatie, en zag mogelijkheden om vijftig banen te schrappen, maar hij gruwde van de concernge dachte. „Vlaardingen is daar veel te klein voor. Hier moet eer. burger voor zijn eigen belangen op kunnen komen bij een bezoek aan een wethouder. Politici moeten hier ook met dagelijkse zaken bezig blijven," zei de wethouder, die ge woon was om voor de uitgifte van een bouwvergunning voor een kippenhok, waarin een bestem mingsplan niet voorziet, zelf ter plaatse poolshoogte te nemen. Burgemeester Van Lier, de toen malige directeur van de Gemeen telijke Sociale Dienst ir. Th. A A (Trees) van Miltenburg-Kraak man, en de door Goudriaan als di recteur Centrale Personeels dienst naar voren geschoven drs. A (Anja) van Gorsel kwamen na een serie brainstormingsbijeen- komsten tot de conclusie dat niet kon worden volstaan met. eën hark halen door de verschillende onderdelen van de gemeentelijke organisatie. Het groepje van drie verwierf politieke en ambtelijke steun en werd uitgebreid met wet houder Goudriaan (toen ook Per soneelszaken) en gemeentesecre taris mr. P. C. (Piet) Franken. Beiden hielden zich er slechts korte tijd mee bezig omdat ze, elk na een lange, respectievelijk poli tieke en ambtelijke, diensttijd, het Vlaardingse stadhuis verlie ten. Anja van Gorsel haakte kort daarna ook af, zij koos voor de baan van directeur van de dienst Milieu Beheer bij de gemeente Leiden. Andere eisen „Er waren reorganisaties en her- onriëntaties geweest bij alle dien sten en op alle niveau's, maar het geheel was nooit bekeken. De maatschappij was echter wel an dere eisen aan de overheid gaan stellen. Een gron- dige herziening is 'i gewenst," ver- klaarde Trees van Miltenburg in sep tember 1992 de noodzaak tot ver nieuwing van het ambtelijke apparaat. Meldedrievanbuiien gekomen nieuwe ma nagers vormde zij het ambtelijke topteam. dat toen op het balkon van het oude stadhuis gefo tografeerd werd. Zij was inmiddels be noemd in de vacature van gemeentesecretaris en tot voorzitter van- het CMT. Ook was zij toen de laatste van de voorbereidings- groep, die nog bij de ge- fff meente Vlaardingen werkte. Van Lier ging immers in au- 3? gustus 1992 met pensioen. - Begin vorig jaar schreef Van I Miltenburg haar afscheids- f brief. Zij vertrok als gemeente secretaris na een jaar vruchte loos steun zoeken bij burge meester en wethouders om de bevoegdheid tot het doorhakken van knopen binnen het manage- mentsteam. A in 1993 waren bin nen het stadhuis de discussies hoog opgelaaid over het (disfunc tioneren van de belangrijke Dienst Stadswerk, waartoe 'Wo nen Werken' later werd inge kort, onder leiding van Frits Schreiner. Momenteel onderhan delt deze, via een advocaat, met het gemeentebestuur over een met gouden handdruk bezegeld vertrek. Van het in 1992 gevormde top- kwartet nieuwe managers is nog maar de helft over. De twee Jan nen, J.J. de Kramer (Welzijn) en mr. ing. J. Brinkman, die na het vertrek van Van Miltenburg ge meentesecretaris werd, zoals KPMG al in 1992 aan het gemeen tebestuur had geadviseerd. Het echelon daaronder is inmid dels ook uitgedund door het ver trek van enkele ambitieuze afde lingshoofden. Zelfs een ingehuur de interim-manager heeft kort geleden zijn opdracht teruggege ven, Het aantal, gemeentelijke diensten, en dus managers, zal overigens inkrimpen tot drie. Vol gens de laatste plannen. Vlaardingen Burgemeester en wethouders van Vlaardingen schrijven in de Voorjaarsnota 1996 dat de achttien miljoen be zuinigingen evenwichtig zijn ver deeld; afslanking eigen organisa tie (29 procent), schrappen van ta ken en subsidies (27), belasting verhogingen (27) en efficiencyver beteringen (17). „Dit leidt tot de conclusie dat nog steeds sprake is van een evenwichtige verdeling van de lasten in onze sanerings operatie," aldus b en w. Op papier is dat ook wel zo, zei M.W. Lensvelt (SGP/RPF/GPV) vanmiddag, „Maar in de praktijk is deze evenwichtigheid echter volkomen zoek." Aan de hand van een Vlaardingse familie schetste Lensvelt het beeld van opa en oma die niet meer naar het dien stencentrum kunnen omdat er door de samenwerking met de buurtcentra allemaal luidruchtige jongelui rondhangen. Moeder kan zich niet meer laten bij- of om scholen bij het PEC, omdat de cur sussen door de opgelegde bezui nigingen (94.000 gulden) niet meer worden gegeven of de wachtlijsten lang zijn. En vader, die problemen heeft op zijn werk, kan voorlopig niet meer terecht bij het Instituut Burger Raadslie den en ook bij de Stichting Maat schappelijke Dienstverlening komt hij op de wachtlijst (geza menlijk moeten deze instellingen het met 100.000 gulden minder doen). De kinderen zullen zich gaan vervelen, omdat ze niet meer bij sportclub, scouting en/of CJV terecht kunnen. De contribu tie is door de opgelegde bezuini gingen te hoog geworden. Uitkeringen „Dit zijn -bovenop de belasting verhogingen- de consequenties van de Voorjaarsnota. Wij delen uw zorg over de tweedeling van onze maatschappij, maar uw voor stellen dragen hiertoe eerder een steentje bij dan dat ze deze twee deling tegengaan," aldus Lens velt. GroenLinks-fractievoorzitter B. E, van der Velde heeft een gro te achterstand bij de sociale dienst gesignaleerd. Volgens hem is het 'eerder regel dan uitzonde ring' dat mensen drie maanden of langer moeten wachten op een uilkering en moeten leven van voorschotten. GroenLinks eist van b en w dat daaraan zo snel mogelijk een eind wordt gemaakt; 'achttien miljoen tekort of niet'. Ook de PvdA wil dat het herstel len van de dienstverlening door de sociale dienst 'absolute priori teit' krijgt. Een greep uit de algemene be schouwingen: - GroenLinks is tegen het opgaan van de Dienst Milieu in Stads werk. „Opgaan in, is onderge schikt worden aan en dat bete kent weinig goeds voor het mi lieu." - D66 daarentegen pleit voor meer samenwerking op milieuge bied in regioverband. Ook vraagt de fractie zich af of 'we met min der mensen kunnen proberen hetzelfde produktte handhaven'. - Burger Belangen, GroenLinks en SGP/RPF/GPV willen dat ge stopt wordt met de 'geldverspil ling' door het ongedaan maken van het openstellen van de busba nen en afsluitingen. Ook de PvdA wil -zoals al eerder aangekon digd - eerst kijken of het gereser veerde bedrag nog niet op is. As dat wel het geval is hoeven de ove rige afsluitingen niet meer te wor den onderzocht, omdat het dan toch geen zin heeft. - De PvdA wil dat het huisves tingsprobleem van de muziekver enigingen wordt opgelost als het Kolpabad sluit. As optie wordt de Deltaweg opgevoerd, "maar wij zijn in voor ieder beter alterna tief. - Burger Belangen stelt voor te onderzoeken of de artotheek en bibliotheek kunnen worden sa mengevoegd. Volgens de fractie kunnen de boeken- en kunstuit leen volgens hetzelfde admini stratieve systeem worden uitge voerd. - D66 wil dat er een plan van aan pak komt om meer rotondes aan te leggen. Volgens de democraten komt dat de verkeersveiligheid ten goede. - Uitkeringsgerechtigden moe ten door een actieve benadering van de gemeente erop worden ge wezen dat ze aanspraak kunnen maken op kwijtschelding van tal van gemeentelijke belastingen en heffingen, bepleit Burger Belan gen. Nu wordt slechts geadver teerd op de gemeentepagina in een huis-aan-huisblad. - De PvdA wil dat b en w nog voor de zomer komt met een inventari satie van de knelpunten die zyn ontstaan door de invoering van de 34-urige werkweek bij de gemeen te. Fractievoorzitter A. Attema zei vanmiddag dat zij 'verontrusten de signalen' had opgevangen van de ambtenaren, die sinds 1 janua ri vier dagen per week (achtenhalf uur) werken. Dinsdag 14 mei SCHIEDAM Wijkcentrum Nieuwland. Healings- avond, 20.00u. Podium. Jamsessie olv Richard, 21.30u. VLAARDINGEN De Pïjpelaar. Bingo, 20.00u. ROTTERDAM Luxor Theater. Het Groot Niet Te Vermijden, 20.15u. De Doelen. Gr.z. Symfonie Orkest van hetSweet- linck Conservatorium, 20.15u. Kl.z. Wereld Muziektheaterfestival 1996, 20.15u. Dizzy. Special Delivery, pre sentatie debuutcd First Year, 22.00u. Rotterdamse Schouw- burg. Gr.z. Een maand op het land, 20.15u. Kl.z. Namens Münchhau- sen, 20.30u. Theater Zuidplein, Hold me down, 20.15u. R'dams Centrum voor Theater. Het Ver langen/de Sade, 20.30u. Alliance Francaise. Michel Butoret l'Emploi du temps, 20.00u. Zaal De Unie. De-Stad-Zonder-Eigenschappen- Show,20.30u. Woensdag 15 mei SCHIEDAM De 4 molens. Bingo, 13.30u.Thur- lede. Sjoelcompetitie, 14.00u. MAASSLUIS De Ark. Dia-avond Historische ver., 20.00u. ROTTERDAM Open Hof. Marktconcert, 11.00u. Rotterdams Conservatorium. Mu ziek voor Blazers, 12.45u. De Doe len. Gr.z. Lunchconcert, 12.45u. Ahoy'. Simply Red, 20.00u. Luxor Theater. Het Groot Niet Te Vermij den, 20.15u. DodoiTma. Hetu, 20.30u. Doelen Café. Latin Jazz Jam Session, 22.00u. Nighttown. Gay Surprise Party, 23.Ö0u. Amphi theater. In Bomen Kun Je Wonen, 15.00u. ROTTERDAM Calypso 1: 'Sense and Sensibility" (al) dag. 12.45-3.30-6.15-9.15. Calypso 2: "Casino' (16} dag. 8. Ca lypso 3: 'Shanghai Triad' (16) dag. 1.15-9.30. 'Antonia' (16) dag. 4- 6.45. Calypso 2 Riksbioscoop:'Ni ne Months' (al) dag. 12.45-3.30. Ci nerama 1: The Juror' (16) dag. 1.15-4-6.45-9.30. Cinerama 2: 'Lawn mower Man 2' Beyond Cybers pace (16) dag. 1.15-4-6.45-9.30. Cinerama 3:. 'Advocaat Van de Ha- nen" (16) dag. 1.15-4-6.45-9.30. Cinerama 4: 'Dead Man Walking' (16) dag. 1.15-4-6.45-9.30, Cine rama 5: 'Lord of Illusions' (16) dag. 6.45-9.30.do.vr.ma.di.ookl.l5-4, Corso: 'Critical Decision' (16) dag. I.15-4-6.45-9.30. jmax Theater; 'Survival Island' (af) dag. beh.ma. 2- 4. The Living Sea' (al) dag. beh.ma. 3, za.zo. ook 1. '12 Monkeys' (12) dag. 7.15-9.45. Vensterl: 'DeJurk' (16) dag. 8. 'Cyclo' (16) dag. beh. ma, 10. Venster 2: "2001, A Space Odyssey' (16) do. 8. vr. t/m di. 7.30. 'Egg s' (16) vr. t/m di. 10. Lantaren 2: The White Balloon' (16) dag. 8- 10. Lumière 1: 'Strange Days' (16) dag, 1.30-5.30-8.45. Lumière 2: 'Broken Arrow' (16) dag. 6.45-9.30. do.vr.ma.di. ook 1.15-4. Lumière3: 'Money train' (16) dag. 6.45-9.30. do.vr.ma.di. ook 1.15.-4. lumière 4: 'Heat' {16} dag. 8.30. do.vr.ma.di. ook 1-4.30. Pathé 1: '12 Monkeys' (12) dag. 1-3.50-6.40-9.30. Pathé 2: The Birdcage' (al) zat 9;30. Pa thé 3: 'Get Shorty' (al) dag. 4.25- 6.50-9.15. do. ook2. Pathé 4:'Lea ving Las Vegas (16) dag. 11.40- 2.10-4.40-7.10-9.40. do. geen II.40. Pathé 5: Thingstodo in Den ver' When you're dead. (16) dag. 11.00-1.35-4.10-6.45-9.20. do. geen 11.00. Pathé 6: 'Up Close Personal' (al) dag. 1-3.45-6.30-9. Pathé 7: 'Cooycat' (16) dag. 12.30- 3.20-6.10-9. Toy Story'OV (al) dag. 6.05-3.10-10.15. za. alleen 6.05. Rex: Th ^.Younger the Better' (18) dag. 12.00'Öoorl.voorst Maassluis „Het is een beetje treurig verhaal, dat realiseer ik me," sprak wethouder L. Wesen- hagen van Maassluis gisteren tij dens de presentatie van de Voor jaarsnota 1996, „Maar het is niet alleen kommer en kwel. We 2ijn immers gestart met het uitbetalen van de schadeclaims aan de ex-be woners Steendijkpolder. De sane ring van deze met havenslib ver vuilde wijk start in augustus en de nieuwbouw voor de biblio theek staat eveneens op stapel." Sober Toch voert somberheid en sober heid de boventoon in haar ver haal. Taken.afstoten, efficiënter werken, inkrimping van het aan tal formatieplaatsen en een flinke OZB-verhoging, dat zijn de kern begrippen in de rapportage. Voor het door het college opgestelde wensenlijstje is geen geld. Hierin staat onder meer een voorstel voor een bewaakte fietsenstalling bij de Koningshoek, bestrijding van de hondepoep, extra onder houd aan wegen en onderhoud aan beeldende kunst. „De kans is klein dat we aan dit lijstje toekomen. We moeten de komende jaren eerst financiële ruimte zoeken voor noodzakelijke uitgaven, pas daarna kunnen we de vraag stellen: wat willen we? Maar de discussie met de ge meenteraad bepaalt uiteindelijk aan welke onderwerpen we straks prioriteit geven." Tijdens deze discussie kan niet meer worden teruggevallen op de in het verleden veelvuldig toege paste kaasschaafmethode, meent de wethouder. „Die methode is te vaak gebruikt; daardoor zitten we nu in de problemen, Deiaad moet nu echt harde keuzes maken als we een sluitende begroting voor staan." Wesenhagen doelt daar mee op de weerstand vanuit de gemeenteraad tegen een fikse verhoging van de onroerende zaakbelasting. Die verhoging heeft de raad de laatste jaren steeds kunnen beperken. In 1997 is een extra opbrengst van 1 mil joen gulden echter onontkoom baar, meent de wethouder. „De burger kan nu niet langer ge spaard blijven. We moeten met elkaar de schouders eronder zet ten. Een verhoging van de OZB met veertien procent is noodzake lijk, want de financiële nood is hoog." Oude gewoonte Met de presentatie van een Voor jaarsnota haalt het stadsbestuur een oude gewoonte uit de kast. Vijfjaar geleden verschenen voor het laatst een Voorjaarsnota en een Najaarsnota. De jaren daarop werd genoegen genomen met overzichten als de management rapportages, de jaarrekening, de meerjarenbegroting en beleidsno ta's. Dit jaar is besloten de Voor jaarsnota toch weer in te voeren, als voorbereiding op de begroting voor het komende jaar. „Ondanks de bezuinigingen van de laatste jaren is er nog steeds nauwelijks ruimte om het beleid te wijzigen. Dat noopt ons tot een vroegtijdige afstemming: wat zijn de mogelijkheden en onmogelijk heden en welke oplossingen zijn er voor eventuele tegenvallers?" aldus Wesenhagen. Dat de gemeenteraad ook tussen tijds in de maandelijkse vergade ringen geïnformeerd kan worden en het beleid kan bijsturen, vindt Wesenhagen niet voldoende. „Een grote organisatie als de ge meente vraagt om een evenwich tige aanpak, niet om ad hoc-be- leid. De Voorjaarsnota plaatst de situatie van dit moment in een fi nancieel kader en is daarmee bij uitstek geschikt als sturingsin strument." Daarnaast is er nog een wezenlijk verschil met de andere rapporta ges, aldus Wesenhagen. „Het ac cent in de Voorjaarsnota ligt op het vooruitblikken. Bij de Marap en de jaarrekening ligt 'de nadruk op de terugblik." De inhaaldagen zifn als volgt: donderdag 16 mei wordt voor het GFT-afval: woensdag 15 mei voor het huisvuil: maandag 20 mei H vrijdag 17 mei wordt: dinsdag 21 mei Op Hemelvaartdag zijn de ONS en het Milieustation de gehele dag gesloten. De ONS blijft telefonisch bereikbaar op nummer 2621000 voor het melden van storingen in de levering van energie, drinkwater en radio- en televisiesignalen. N.V. OHS Van Heekstraat 15 Postbus 79 3100 AB Schiedam (010) 2621000

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1996 | | pagina 3