20 Aicher wil Nedstaal overnemen Unilever Export Schiedam dicht, dertig hanen weg Jacht geopend op gekopieerde cd's Nieuwe haventransportbeurs in Ahov' Proef containervervoer begint eind deze maand Resultaat Hollandia valt sterk tegen Alblasserdamse staalfabriek schrapt 120 van de 810 banen Wijers wil één groot stroomproductiebedrijf 'Shell doet nu veel aan milieu in Nigeria' 'Gewoon rijden op zondag' Opnieuw oproep boycot Birma Dasawil aandeel in Thomson Nederland helpt Kroatië Lakeman vrijuit na klacht Dasa Inflatie stabiel op twee procent Apple richt zich op Internet Dakdekken is gevaarlijk vak Rotterdams Dagblad Dinsdag 14 mei 1996 Schiedam Unilever Export (UEBV) wil zijn vestiging in Schiedam siuiten. De directie van het bedrijf wil de exportactivitei ten en ontwikkeling van de markt in Oost-Europa en de Balkan overdragen aan Uniiever-onder- nemmgen in Centrael-Europa. In Schiedam vervallen dertig ar beidsplaatsen, Nog eens tien functies van UEBV in Centraal en Oost-Europa worden bij andere bedrijfsonderdelen in de Tegio on dergebracht. Gedwongen ontsla gen wil Unilever zoveel mogelijk voorkomen door middel van her plaatsing. Een adviesaanvraag hgt bij de ondernemingsraad van UEBV. Unilever heeft vanaf 1991 naar ei gen zeggen in Centraal- en Oost- Europa en op de Balkan sterke lo kale bedrijven opgebouwd, onder meer door overnames. Die zijn nu rijp om als vooruitgeschoven post te dienen, om deskundigheid te leveren en fysieke ondersteuning te bieden, aldus een woordvoer der. Unilever mikt vooral op on dersteuning vanuit de eigen be drijven in Polen en Hongarije. Het concern produceert in de re gio alleen in Hongarije Polen, Tsjechie en in St Petersburg (toi letartikelen). De rest van Oost-Eu ropa en de Balkan worden via ex port (UEBV) bediend. De totale omzet van de produktïebedrijven in de regio is -uim 1,5 miljard. De VHP en Industriebond FNV willen met de directie van UEBV gaan praten over de sociale conse quenties, aldus Leo Overkleeft van de VHP. „Als het absoluut niet anders kan, zijn we niet tegen de ingreep, maar dan moeten alle mensen wel binnen of buiten Uni lever onder de pannen worden ge bracht." Verder wacht de onder nemingsraad vam UEBV rog op een onderzoek van extern des kundige KPMG naar de cijfers waarop de ingreep wordt geba seerd. In 1991 is er bij UEBV ook al gereorganiseerd. Vorig jaar zijn er weer mensen aangenomen, al dus Overkleeft. Alblasserdam Nedstaal in Alblasserdam wordt mogelijk ver kocht aan het Beierse staa'concem Aicher. Daarover wordt momenteel onderhandeld door de huidige moeder, het even eens Duitse Thyssen-concern. Dat heeft Nedstaal-directeur J. D. Glimmerveen bevestigd. Zoetetmeer— De verladersorgani satie EVO heeft minister Jorrits- ma (Verkeer en Waterstaat) ge- vraagd het zondagsrijverbod voor vrachtauto's met onmiddelijke in gang op te heffen. Opheffing heeft volgens de EVO belangrijke bedrijfseconomische voordelen en kan meehelpen doordeweekse files te bestryden. Londen DeBirmaanse dissiden te en Nobelprijswinnares, Aung San Suu Kyi, heeft het Britse be drijfsleven opgeroepen voorlopig geen investeringen te doen in* haar land. Zij meent dat de cor ruptie en de onderdrukking door het militaire regime nog steeds toeneemt. Ze wijst erop dat haar land volop gebruik maakt van dwangarbeid om infrastructurele projecten uil te voeren. Heineker. houdt toch vast aan de bouw van een brouwerij in Birma. Parijs Dasa. het Deutsche Ae rospace, heeft belangstelling ge toond voor het Franse defensie- en elektronicaconcern Thomson, dat nog dit jaar wordt geprivati seerd. Dasa wil samenwerken met het Franse Matra en British Ae rospace. Matra wil de leiding in het Europees consortium dat zich over het verlieslijdende Thomson wil ontfermen. Volgens Matra- topman N. Forgeard is ook zeker dat de Britse GEC-groep zich bij de Matra-plannen wit aansluiten Zagreb Nederland en Kroatië slaan de handen meen bij het ont wikkelen van de Kroatische eco nomie. De eerste projecten zullen liggen op het terrein van land bouw en transport Dat slaat in een samenwerkingsovereen komst die staatssecretaris Van Dok (Economische Zaken) en de Kroatische minister Stem (Econo mische Zaken) gisteren in Zagreb hebben ondertekend. De projec ten op landbouw- en transportge bied moeten dit jaar al van start gaan. Het gaat om de havens van Split en Rijeka, de luchthaven van Zagreb en telecommunicatie. Amsterdam De rechtbank in Amsterdam heeft P. Lakeman, di recteur van de Stichting Onder zoek Bedrijfsinformatie (SOBI), gisteren vrijgesproken van een geval van smaad. In eèn ander ge- va! is de officier van justitie met ontvankelijk verklaard. Lakeman werd beschuldigd van smaad na een klacht van Deutsche Aerospa ce (Dasa) en voormalig topman Jurgen Schrempp. De officier had een boete van 5D0Q gulden voor waardelijk geëist. Lakeman had melding gemaakt van geruchten over betaling van smeergelden door Dasa aan voormalig Fokker topman E.J. Nederkoom. Voorburg De gemiddelde prijs van consumentenproducten lag in april 2 procent hoger dan in de zelfde maand vorig jaar. Sinds be gin dit jaar schommelt de inflatie rond dit percentage. De prijzen la gen in april 0,1 procent hoger dan tn maart. Vooral benzine werd duurder: de prijs van deze auto brandstof is in een maand tijd met 4,2 procent gestegen. Verder werd vers fruit duurder. De eierprijzen blijven ook stijgen. Een ei kost nu al een kwart meer dan een jaar ge leden. Verse groenten werden de afgelopen maand juist goedkoper. San Jose Internet krijgt in de strategie van Apple een centrale plaats. De verlieslijdende Ameri kaanse computerfabrikant gaat voortaan al zijn productgroepen van een aansluiting op dit wereld wijde computernetwerk voorzien. Om in te spelen op de „explosieve groei" van het gebruik van Inter net wil topman Gilbert Amelio de toegang tot het netwerk voor de gebruiker eenvoudiger maken. Amelio liet tevens weten Apple beter te gaan stroomlijnen om het bedrijf uit de rode cijfers te halen. De onderneming leed in het eer ste kwartaal een verlies van 69 miljoen dollar en in het tweede kwartaal 740 miljoen. Glimmerveen maakte gister avond ook bekend dat hij het be drijf ingrijpend gaat reorganise ren Doordat de eigen productie van staal fors wordt terugge bracht gaan 120 van de 810 banen verloren. Zestig mensen worden ontslagen, de andere banen ver vallen door natuurlijk verloop. Het Duitse moederconcern van Nedstaal wil al geruime tijd af van de Alblasserdamse dochter. Vol gens Glimmerveen is Aicher een interessante partner, omdat die ook actief is in de productie van lange staalprodueten. Nedstaal maakt onder meer hoogwaardig staaldraad voor de automobielin dustrie (bouten, kogellagers, ve ren en schokdempers). LondenShell doet heden ten da ge mede na de aanbevelingen van Van Dessels milieudienst, veel om het milieu in Nigeria te verbe teren. Vorig jaar trok de onderne ming hiervoor 150 miljoen dollar uit. Dat zal dit jaar nog meer wor den. Bovendien wordt 20 miljoen dollar per jaar besteed aan sociale projecten voor de bevolking in de Niger delta. Zo reageert Shell op de kritiek van de voormalige stafmedewer ker B. van Dessel, die tot eind 1994 voor de onderneming werk te. Shell zou zich volgens hem Woerden Het is slecht gesteld met de veiligheid en de gezond heid van dakdekkers. Vaak ont breken veiligheidsmiddelen als hekken, gordels en dakrandbe veiligingen. In de branche wer ken 2500 mensen. Bij nieuwbouwprojecten zijn de steigers vaak ai weg als de dak dekkers nog moeten beginnen. Ze sjouwen te vaak met te zware spullen zoals rollen lood van hon derd kilo, zakken dakmortel van 40 kilo en stapels pannen van 25 kilo. Normaal zou er boven de 18 kilo met een kraantje getild moe ten worden. Deze gegevens kwa men naar boven tijdens een lan delijk onderzoek dat de Bouw- en Nedstaal lijdt al jaren verliezen. De directie denkt de situatie nu te kunnen verbeteren door minder staal z.elf te produceren Doordat de staalfabriek in Alblasserdam is verouders, is het goedkoper staal m te kopen bij moeder Thyssen, bij Aicher-dochter Maxhutte en vooral bij Hoogovens in IJmui- den. Nedstaal zal zich dan gaan concentreren op het blok- en draadwalsen. Alleen specialis tisch staal voor onder meer kogel lagers en gereedschappen wil de fabriek zelf blijven gieten. De vakbonden zijn woedend over de reorganisatieplannen. ..Dit is paniekvoetbal," reageert bestuur der F. Szablewski van de Indus triebond FNV in Dordrecht. „Dit veel te weinig hebben aangetrok ken van waarschuwingen over milieuvervuiling als gevolg van zijn oliewinning in Nigeria. De waarschuwingen waren afkom stig van de eigen afdeling voor milieustudies. „Waar ik ook kwam, kon ik zien dat Shell niet op een behoorlijke manier met zijn eigen installaties omging," al dus Van Dessel, die uit protest ontslag nam. „Ze voldeden niet aan hun eigen normen, ze volde den niet aan internationale nor men. Iedere vestigingsplaats van Shell was vervuild." Houtbond FNV hield onder dak dekkers. De bond bezocht in een maand tijd zo'n 150 bouwplaatsen en or ganiseerde landelijke-bijeenkom- sten. Tijdens die inspectietocht legde de I-SZW (de arbeidsinspec tie) vier werken stil omdat de ar beidsomstandigheden levensge vaarlijk waren. Uit het onderzoek blijkt ook dat bij renovatieklus- sen vaak onduidelijk is of er met asbest gewerkt wordt. Volgens coordinator T. Rutten van de Bouwbond c-n Houtbond FNV wordt het hoog tijd dat de werkgevers en werknemers geza menlijk afspraken maken over de arbeidsomstandigheden. plan van de directie biedt geen op lossing voor de problemen waarin Nedstaal verkeert, het is visieloos Het risico van de ondernemer wordt afgewenteld op de beurs van de werknemers." Hiermee doelt Szablewski op een tweede 'poot* onder het reorgani satieplan: een voorgestelde be span ng van 15 procent op de ar beidsvoorwaarden. Volgens Sza blewski wil Nedstaal de komende jaren de m de CAO overeengeko men loonsverhoging met uitbeta len, wat de werknemers recht streeks 5 procent kost ..Daar naast zouden mensen bij ziekte 15 procent salaris moeten inleveren en twee vakantiedagen. Ook wil de directie alle toeslagen - voor overwerk, voor ploegendienst, voor vuil werk- afbouwen. En dan moeten de mensen ook nog hun bonus inleveren." Szablewski zegt bereid te zijn mee te denken over kostenbespa ringen. .JVfaar het moet niet zo Krimpen aan den IJssel De resul taten van de Hollandia Industri ële Maatschappij over vorig jaar vallen sterk tegen. Dat heeft de di rectie van het Krimpense concern gisteren laten weten. Het bedrijf maakte vooruitlopend op het uit komen van het jaarverslag 1995 bekend dat het boekjaar over vo rig jaar moest worden afgesloten met een 'beperkt' resultaat van 0,19 miljoen gulden. In 1994 no teerde Hollandia nog een positief verschil van 5,8 miljoen. Als de voornaamste reden voor de zijn dat de werknemers de pop die in de etalage staat moeten optui gen voor de verkoop. Het lijkt er op dat deze sanering nodig is om hel bedrijf geschikt te maken voor de verkoop,"' aldus de be stuurder, die echter zijn twijfels heeft over de kans van slagen. „Het halveren van de staalfabriek lijdt niet tot een kansrijke positie voor de toekomst. Het bedrijf werkt gewoon met verouderde technologieën en heeft een ach terstand op de concurrentie. Nu is men in paniek geraakt." Szablewski sluit niet uit dat er ac ties komen bij Nedstaal om de di rectie en de raad van commissa rissen (Thyssen) onder druk te zetten. „Maar voorlopig heeft pa niekvoetbal geen zin; dat doet de directie al." Stervensbegeleiding Ook de Industrie- en Voedings bond CNV mist toekomstperspec tief bij de reorganisatie, nadat tegenvaller noemt Hollandia de onzekerheid over de betaling van een project in Amerika. Hiervoor moest een voorziening van 3,25 miljoen gulden worden getroffen. Ook het wegvallen van baten van in het verslagjaar verkochte deel nemingen heeft het resultaat na delig beïnvloed. Beleggingsfonds Holland ia Industriële Maatschap pij iaat verder weten dat de moge lijkheid de onderneming om te vormen in een groen beleggings- Nedstaal in de voorbije jaren al flink is ingekrompen. Een woord voerder spreekt van „stervensbe geleiding", omdat volgens de bond onvoldoende wordt gedaan om de financiële structuur van de onderneming te verbeteren en de technologische achterstand weg te werken. Voor beide bonden is de reorga- nistatie onaanvaardbaar. In het verleden kon inkrimping opge vangen worden door een regeling voor 55-plussers, maar volgens CNV-bestuurder Hendrix is dat nu met meer mogelijk. Sinds februari werkt Nedstaal bij gebrek aan orders met een vier daagse werkweek, waarvoor het personeel wekelijks een vakantie dag inlevert. In 1994 leverde het personeel ook al loon in om het bedrijf overeind te houden. In de afgelopen jaren is het personeels bestand al teruggelopen van 1200 naar 810. fonds, zoals in het jaarverslag 1994 werd voorgesteld, geen reële optie is gebleken. Het Krimpense bedrijf heeft gemerkt dat de grote financiële instellingen het beleg gen in groen en de groene project financiering met grote voortva rendheid ter hand hebben geno men. De vennootschap kan pas weer een bredere basis krijgen, wan neer ze op 'oorlogspad7 gaat e ac quisities uitvoert, zo hebben com missarissen en directie geconclu deerd na intensief overleg met fi- Zeist De Nederlandse verko pers van compact-discs hebben de jacht geopend op de producenten van illegale kopieen. De Neder landse Vereniging van Grammo- foonplatendetaillisten gaf giste ren in Zeist het startsein om een deel van de gederfde jaaromzet, naar schatting 150 miljoen gul den, terug te halen. De cd-handel en -industrie wil daarbij samen werken met de overheid. Het illegale kopiëren is een inter nationaal probleem. Naar Ameri kaanse schattingen leidt de kopi eerdrift in China en een aantal Oosteuropese landen tot een schadepost van bijna tien miljard gulden in de VS. De Nederlandse auteursrechten organisatie BUMA/STEMRA pro beert via een uitbreiding van het aantal inspecteurs greep te krij gen op de illegale productie en verkoop. BUMA/STEMRA wil niet zeggen hoeveel inspecteurs zich daarmee bezighouden. Zowel de auteursrechtenorgani- ArnhemMinister Wijers (Econo mische Zaken) gaat wijze mannen polsen om binnen de elektrici teitssector de weg te effenen naar één grootschalig stroom-produe- tiebedrijf in ons land. Dat zei di recteur Ketting van de Samen werkende elektriciteits-produk- tiebedrijven (SEP) gisteren in een nanciële adviseurs. De top denkt vooral aan overnames in de indus triële en dienstensector. Door de op dit moment beperkte activiteiten van Hollandia ener zijds en de onzekere situatie over de financiering van een windpark in het Amerikaanse California an derzijds, vindt de Krimpense on derneming het moeilijk om een verwachting uit te spreken voor het verslagjaar 1996. Het tempo en de kwaliteit van de acquisities zijn daarvoor bepalend, zo stelt de directie. satie ais de Economische Controle Dienst beseffen dat samenwer king noodzakelijk is in de strijd tegen de cd-piraterij. „Die samen werking is er momenteel niet. Bij de ECD werken gemiddeld tien van de in totaal 160 controleurs aan de jacht op intellectueel ei gendom zoals J. Stalenhoef, ad junct-directeur van de ECD, het uitdrukt. De ECD rolde vorige maand een bende op die zich be zighield met de productie en dis tributie van illegale software. Daarbij werden 14.000 illegale ed- roms in beslag genomen. Vooral verzamel-cd's worden in grote oplages op de markt ge bracht. Vorige maand nam de ma rechaussee 75.000 illegale cd's in beslag. Die zending kwam groten deels uit Tsjechië, waar de schijf jes voor vijf gulden per stuk wor den verkocht. Tn Nederland voor zien illegale handelaren ze van een verpakking en verkopen ze tegen kleine prijsjes in cafés, sportkantines en scholen. Rotterdam De haventransport beurs Freight Show gaat vanaf 1998 met de gelijksoortige en vo rig jaar voor de eerste maal geor ganiseerde beurs Freight Select vrijwel zeker op in de nieuwe vakbeurs Transport Internatio nal Rotterdam. Het is de bedoeling dat deze nieuwe beurs voortaan om de twee jaar in de eerste week van september in het Ahoy'-eompiex wordt gehouden. In diezelfde week worden (vanaf dit jaar) on der meer de Rotterdamse pu- blieks-havendagen en de voor de belangrijke relaties van de haven bedoelde internationale haven dalen gehouden. In elk geval gaat de voor volgend jaar op het programma staande tweejaar lijkse Freight Show (mede van wege de verbouwing van het Ahoy'-eompiex) niet door. Minimaal De Freight Show werd vorig jaar voor de laatste maal in Ahoy' ge houden, maar de deelname van Rotterdamse cargadoors- en stu- wadoorsbedrijven was toen mini maal Het organisatiebureau Toon Pro Design sprong daar op in met de organisatie van de betas Freight Select, die kort vóór Kertmis vorig jaar in het Maasgebouw van het Feyenoord- stadion werd gehouden. Deze beurs was een succes en voor de organisatie aanleiding dit jaar meerdere vakbeurzen van twee dagen in het Maasge bouw op te zetten. Gisteren werd de speciaal op het gebied van ex peditie en binnenvaart gerichte Select-beurs geopend. Dit jaar volgen nog beurzen voor de sec toren distributie, communicatie/ automatisering en voor aan de haven gerelateerde bedrijven (dienstverlening e.d.). Op 10 en 11 december wordt voor de twee de maal de Freight Select voor cargadoors en stuwadoors gehou den. Directeur drs. H.J. Welters van de Havenondernemersver eniging SVZ opende gistermid dag de expeditie- en binnen- vacrtbeurs. Hij zei daarbij dat de Rotterdamse haven de laatste tijd steeds meer concurrentie van buitenlandse havens onder vindt en dat 'er hard geknokt moet worden voor het marktaan deel', Welters: „Achter alles zit een markt en die heeft aandacht nodig. Daarom is een beurs als deze nodig. Het gaat om promo tie van de bedrijven naar de markt toe." Volgens Welters vol deed de opzet van de Freight Show de laatste jaren niet meer aan de wensen van de markt en zijn de organisatoren van Freigt Select tijdig in het daardoor onts tane gat gedoken. Krimpen aan den IJssel Eind deze maand starten bij Holec Ridderkerk de proeven met de onbeman de containertrekkers van het Krimpense vervoers plan Combi Road. Dat heeft ir. E. Heere, directeur van het project waaraan de Hollandia Industriële Maatschappij een voorname bijdrage levert, giste ren laten weten. De testen, d;e worden uitgevoerd met een prototype-voertuig op een tweehonderd meter lange proefbaan, duren tot half augustus. Combi Road is een vervoerssysteem voor contai ners, waarbij op afstand bestuurde 'electro-trek- kers' continu rijden over een vrije baan. Volgens Heere is uit de eerste fase van het haalbaarheids onderzoek gebleken dat Combi Road kansrijk is. „Het plan is levensvatbaar, ook technisch kan het. Daarnaast zien we strategisch-economisch goede mogelijkheden," zegt de optimistisch gestemde di recteur. Aan het systeem wordt al sinds oktober 1993 gewerkt. Combi Road, waaraan ook onder meer TNO, TU Delft, Terberg en Holec een bijdrage leveren, is m de ogen van Heere een uitgelezen systeem om de dreigende verstopping van het- Rotterdamse ha vengebied tegen te gaan. „Het is een geheel nieuw logistiek concept met een sterke technologische ontwikkeling," legt hy uit. Een alternatief voor de Betuwelijn, het nieuw aan te leggen goede- renspoor tussen Rotterdam en Duitsland, is Combi Road niet, stelt Heere beslist. ,,De Betuwelyn is be doeld voor vracht over afstanden langer dan twee honderd kilometer. Combi Road gaat meer over de kortere stukken." De Combi Road-directeur hoopt dat nog dit jaar een twee kilometer lange testbaan kan worden ge bouwd. Daarover worden gesprekken voor met on der meer het ministerie van Verkeer en Waterstaat en het Gemeentelijk Havenbedrijf Rotterdam. De plannenmakers hebben drie mogelijke plaatsen voor ogen: het knooppunt Arnhem-Nijmegen, de landtong ten westen van Rozenburg of de testbaan van de Rijksdienst voor het Wegverkeer in Lely stad. De verwachting is dat het nieuwe vervoers systeem in het jaar 2005 van start kan gaan. Jaar lijks is Combi Road goed voor het transport van zo'n anderhalf mifjoen containers. Heere vraagt zich af onder welke wetgeving Combi Road starks valt: die van de weg of van het spoor. „Dat wordt voer voor juristen, ik denk dat dit moei lijk in de bestaande wetgeving onder te brengen zal zijn." Voor Combi Road, wel eens aangeduid als 'gerobotiseerd wegvervoer', bestaat veel belang stelling. En niet alleen uit Nederland. „Vandaag heb ik drie Japanners op bezoek," zegt Heere. Met dit voer (foto boven) worden eind proeven met het Combi Ro- ad-systeem gestart. Dat gebeurt op een speciaal daar voor bij Holec Ridderkerkge bouwde baan (foto links). Foto s Combi Road toelichting op het jaarverslag. Dat nieuwe grootschalige bedrijf moet ontstaan uit een fusie van de vier regionale stroomproductiebe- drijven in ons land, en de Sep. Zo moet een onderneming ontstaan die zich staande kan houden tus- sende buitenlandse giganten op de toekomstige vrije Europese markt. De elektriciteits-distribu- tiebedrijven moeten de aandeel houders worden. Het nieuwe bedrijf betekent op den duur een jaarlijkse besparing van 180 miljoen gulden door ver betering van efficiency en schaal voordelen bij inkoop, aldus Ket ting. De grote centrales van de Sep-be- drijven zagen vorig jaar de gele verde stroom met 0,3 procent af nemen, terwijl het verbruik in ons land nog met meer dan één pro cent toenam. Ketting schrijft dat toe aan de mogelijkheid die zich vorig jaar voordeed om gunstige importcontracten te sluiten én aan de groei van het zogeheten decentrale vermogen, of wel cen trales die de distributiebedrijven samen bouwen met de industrie. Ketting vertrouwt erop dat de af spraken die met de industrie zijn gemaakt om een rem te zetten op deze ontwikkeling voldoende ef fect sorteren. Niettemin zal er volgens de jong ste inzichten van de SEP in 1999 een overcapaciteit zijn van 1800 megawatt, terwijl het opgestelde vermogen nu ruim 13.000 mega watt bedraagt. Ketting wil dit pro bleem ook aanpakken door de vraag naar elektriciteit te vergro ten. Zo zijn er plannen om in nieu we woongebieden (de zogeheten Vïnex-lokaties) de huizen niet te voorzien centrale verwarming op aardgas, maar van elektrische warmtepompen. Bovendien wor den met de overheid gesprekken gevoerd over meer elektrisch aan gedreven openbaar vervoer. Over elektrische en hybride auto's (die zowel op benzine als op stroom kunnen rijden) wordt gesproken met onder andere Financiën (be lastingvoordelen) en ANWB en KPN (post).

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1996 | | pagina 5