Scherpere controle van politie op vrachtwagens Roparun: op naar miljoen Franse complimenten na oprollen van harddrugsbende Brandweer boeit peuters op schoolplein Straffen variëren van boetes tot overhevelen van ladingen Topschaatsers in promotieloop Ai Rotterdam zet koers op 2005 Rotterdams Dagblad Dinsdag 14 mei 1996 Door Donald Bax Rotterdam De incidenten doen zich vrijwel dagelijks voor. Te zwaar en met de Franse slag bela den. vrachtwagens waarvan de handelswaar pardoes over het wegdek wordt uitgestort. De ge volgen graven diep: kettingbot singen, enorme materiele en li chamelijke schade en files, tien tallen kilometerslange files. De verkeerspolitie Rotterdam- Rijnmond pakt die misstanden de komende weken bij kop en kont vast. Geschrokken van het cijfer materiaal - zeven procent van de circa zevenduizend verkeerson gevallen ontstaat door zulke nala tigheden-wordt de controle op het zwaardere wegvervoer aan zienlijk aangescherpt. Niet voor niets, zo bleek gisteren onder het viaduct van de afslag Charlois/Rhoon van rijksweg A15. Vooral wagens met aanhan gers moesten het ontgelden in de ogen van de verkeerspolitie. Zoals de op een container gelijkende oplegger, volgeladen met planten die Naaldwijk als eindbestem ming hadden. De chaufeur was zich van geen kwaad bewust ('Mij was verteld dat het allemaal pri ma in orde was1). Maar hij schrok zich een ongeluk toen hij hoorde dat de aanhanger vijftienhonderd kilogram zwaarder was dan toege staan. „Ze zeiden tegen mij dat ze die planten altijd zo vervoerden," stamdelde hij. Het was een van de vele voorbeel den die de motorrijders van de verkeerspolitie van de weg haal den. Drie dagen eerder - op don derdag - was de noodzaak van de controles al aangetoond. Van de dertig combinaties die toen wer den gecontroleerd, voldeden er liefst 25 niet aan de eisen Dertien combinaties hadden hun goede ren dusdanig ondeugdelijk beves tigd dat de kans groot was dat zy op enig moment hun spullen had den verloren. Gisteren werd op het Groene Kruisplein bijvoor beeld een met pallets beladen vrachtwagen aan de kant gezet, omdat slechts de laatste set met pallets was vastgesnoerd. De rest stond weliswaar klem, maar één onverhoedse rijbeweging en de la ding was op het wegdek beland. De verkeerspolitie is vanaf no vember bezig geweest met de voorbereidingen op deze contro les. „Er zijn," aldus hoofdmede werker verkeerssurveiiiance E. Krijgsman, „door de jaren heen heel veel van zulke incidenten ge weest. We hebben allerlei spulle tjes van de rijbaan moeten halen. Dat varieerde van dekzeilen en kruiwagens tot stalen balken. We zagen eerder een toe- dan een af name, We hebben ons toen twee vragen gesteld: hoe erg is het pro bleem en wat kunnen we het bes te doen om het te voorkomen?" De eerste cijfers werden door de verkeerspolitie niet als schok kend ervaren. Die waren zo laag dat men in de regio Rotterdam- Rijnmond een eigen registratie ging bijhouden. Krijgsman: „Die cijfers klopten duidelijk niet met onze ervaringen. Wij hebben toen besloten die ongevallen veel beter bij te houden. Vervolgens kwa men wij uit op zeventig tot tachtig meldingen per maand, We heb ben ook met justitie kortgesloten hoe we moeten optreden. Tegen alle vrachtwagens waarvan de la ding los ligt of niet deugdelijk is vastgemaakt, worden maatrege len getroffen. De boetes lopen op van 110 tot en met 220 gulden. Uit praktische overwegingen gaan we heel selectief te werk. Daardoor komen we uit op een hoger per centage dat fout is." Van de controle gaat ook een pre ventieve werking uit De ver keerspolitie geeft folders uit waar in duidelijk is te lezen aan welke voorwaarden de lading moet vol doen. Ook wordt in de vakbladen van Transport Logistiek Neder land (TLN) en de ondernemings organisatie voor transport en lo gistiek aandacht besteed aan de controles en de gevolgen. Voor de aardigheid mocht een van de peuters even een brandweerjas aan en een heuse brandweerhelm op. Hij verzoop erin, wat menig verterende glimlach bij de ouders opleverde. De peuterspeelzaal Dribbel aan de Van Brakelstraat sloot gisteren een project over brandweer en veiligheid af met de komst van een heuse brandweerwagen naar de school. De kleintjes waren een beetje beduusd van al die drukte. Foto Cees Kuiper/Rotterdams Dagblad Door Tom Tibfaoel Rotterdam Runners World, het team dat de laatste twee uitgaven van Rotterdam-Parijs-Run op zijn naam bracht, verdedigt zijn titel niet voor de vijfde editie van het gewéldige hardloopevenement, dat morgen even voor het mid daguur vanaf de Müllerpier van start gaat. Het ongenaakbare team kon de organisatie deze keer niet rond krijgen. Zeker met tot spyt van de andere teams, die het Bredase team verwijten dat het vorig jaar alleen voor de eerste prijs liep en geen dubbeltje spon sorgeld ovér had voor de Daniel den Hoed Kliniek, het ziekenhuis waar het met de Roparun allemaal om begonnen is. Als favorieten voor de eerste plaats in het eerste lustrum van de Roparun worden genoemd: AV Flakkee (vorig jaar als Island Runners 2de), Rotterdam Atletiek 1 (in '95 3de), Haag Atletiek, het Parijse brandweerteam, Eleetriei- teitsbedrijf Zuid-Holland (EZH) en het Euromast-team. Ook aan het leger verbonden teams als de KMA, 200 B&T Bataljon en 400 Geneeskundig Bataljon worden goede kansen toegedicht. Het tot nu toe enige team van vrouwen van Olympus'70 uit het Westland krijgt concurrentie van twee an dere formaties: HRT-girls en To tal Women Bleiswijk. Het enige scholenteam in het deelnemers veld wordt gevormd door CSG Ja cob van Liesveldt uit Helle- voetsluis. Teamcaptain Jos Koniuscek van Runners World, dat in 1994 de tot heden snelste tijd aflegde van 30.57 uur, had eerder dit voorjaar al een onaangenaam voorgevoel. RotterdamVooraf aan het offi ciële startschot van de Roparun om 12.45 uur vanaf de Oldegaar- de overbruggen de 632 lopers in een presentatieloop de afstand van de Müllerpier naar 'Zuid'. Daarbij passeren ze de Daniël- den Hoed Kliniek. Aan deze promotieloop, waar- yoor voorzitter Peter van de Noord van de Stichting Roparun -precies om 12.00 uur het startpi- stool laat knallen, doet ook een aantal prominenten mee.'" Onder hen drie leden van de kernploeg langebaanschaatsen: wereldkampioen op de 10 kilo meter Gianni Romme, Jeroen 'Straathof, wereldkampioen op de, 1500 meter en Martin Hersman. Van het kleurige lint lopers maken ook Aart Stigter, Nederlands marathonkampioen 1994, en marathonschaatser Ruud Borst deel uit Prominent deelnemer aan de marathones tafette naar de Frans hoofdstad zelf is George Brouwer; de pro vinciaal gedeputeerde doet al voor de vierde keer mee. De snelste ploeg wordt donderdag avond in Parijs verwacht, de langzaamste arriveert vrij dagmiddag. De route van de Müllerpièr naar Müllerpier, St. Jobsweg, Parksluis, Broogleever Foriuynpiem, Parkhaven, Westerkade, Veerhaven, Westplein, Van Vollenhovenstraat, Seheepstutimer- ntanslaan, Westzeedijk, Boompjes, Wil lemsbrug, Koninginnebrug, Nassauka- de, Oranjeboomstraat, Röntgenstraal, Rosestraat, Colosseum weg, Woudspol derstraat, Rrederlaan, Groene HxUedyk, Vmkenbaan.Oidegaarde. De eerste kilometers van de estafetteloop voeren vanaf tie Öldegaarde werdeLan- Charioise Lagedlik, Vrijen- "t>. Car- genhorst, burgweg. Voordijk (Barendrecfat), nisseweg, Kilweg, door de Heinenoord- tunnel de Hoeksehe Waard in. Over de route Klaaswaal, Harmgvlietbrug, Dinte- .loord. Steenbergen en Bergen op Zoom gaat het gezelschap bij Putte de grens over, Hij raakte door twee operaties aan zijn knie in tijdnood om de niet geringe voorbereidingen te tref fen, waarmee elk team van de Ro parun wordt geconfronteerd, „Ik kon weinig trainen, geen ver vanger vinden om mijn sportzaak draaiende te houden, terwijl vier lopers uit het team, net als ik le den van atletiekvereniging Spirit, er de brui aan gaven. Die hadden in het Daanseizoen te veel nawee- en ondervonden van de Ropa run." Koniuscek, die de wisselbeker graag voor de derde keer had wil len winnen omdat hij hem dan mocht houden, ligt met zijn team coördinator Ton Lemmens nog al tijd in onmin over de schuldvraag waarom geen- sponsorgeld werd afgedragen. Ze verwijten elkaar daarvoor onvoldoende inspannin gen te hebben verricht. Loterij Stichting Roparun mikt voor zijn eerste lustrum van de 514 kilome ter lange estafetteloop voor het goede doel op een opbrengst van een miljoen gulden. Dat is na de grote sprong voorwaarts van vorig jaar (van 350.000 naar 850.000 gul den) een nieuwe mijlpaal. Voorzit ter Peter van der Noord van de Stichting Roparun heeft er alle vertrouwen in dat het streefbe drag wordt gehaald. Niet in de laatste plaats omdat het record aantal deelnemende teams van 79 (in '95: 62) zijn verplicht elk dui zend Roparun-loten te verkopen van een rijksdaalder per stuk. „In totaal zijn er 125.000 loten ver kocht. Een fantastisch aantal. Er was zelfs waag naar nog meer. Door deze verplichting in te stel len, zijn we zeker van bepaalde in komsten en zijn er geen scheve gezichten meer tegenover de teams die weinig, of zoals Run ners World geen sponsorgeld in brengen naast het innschrijfgeld van tweeduizend gulden," zegt Roparuns pr-man Arie Wezemer, Een slordige rekensom leert dat uw De teamcaptains bijeen bij de EZH in de Waalhaven voor de laatste briefingvoor 's werelds langste estafetteloop. Derdevan links Roparun-voorzitter Petervan derNoord,naasthem (metbaard) Arie Wezemer. FotoCorVos de omvangrijke organisatie, over all en voor de teams, dik in de ze ven ton kost. Wezemer: „Dat is een misleidend bedrag. Je moet het zien als 'ter waarde van', omdat veel middelen beschikbaar worden gesteld. De zakelijke kos ten die in de wedstrijd zitten, zijn strikt gescheiden van de op brengst." Van der Noord: „Met het sponsor geld dat met allerlei acties voor de loop is verzameld, financieren we de uitgekozen goede doelen zelf, zodat we de zekerheid hebben dat het geld rechtstreeks op de juiste bestemming terechtkomt." Die doelen zijn dit jaar: de Ropa- run-afdeling in de Daniel den Hoed Kliniek, een project thuis zorg voor terminale kankerpati entjes in het Sophia Kinderzie kenhuis, de diniclowns en het Ro de Kruis, om vakanties te organi seren voor gezinnen met ernstig zieke kinderen, die een levens verwachting hebben van minder dan twee jaar. Voor kankerpatiën ten in Den Hoed heeft Roparun twee bungalows in eigendom in de Belgische Ardennen. Eiffeltoren De eindstreep van de Roparun ligt deze keer niet bij de Eiffelto ren in Parijs, maar buiten de Franse hoofdstad, vlakbij lucht haven Le Bourget. Van de Noord: „Finishen in het centrum van Parijs werd echt te link door de gi gantische drukte daar. Bovendien waren de autoriteiten niet al te happig om de benodigde vergun ningen te verstrekken. Als die ka ravaanvan lopers arriveerde, ging dat ook gepaard met nogal wat ge luidsoverlast Vorig jaar kregen we de vergunningen pas binnen over de fax, toen we al vijf uur on derwegwaren." Om het 'gemis' van het zicht op Parijs' bekendste blikvanger te compenseren, wordt een twaalf meter hoge replica, die is gemaakt door scholieren van het IJssel Col lege, per truck meevervoerd naar de finish. De eindstreep ligt op een m onbruik geraakt vervoers- centrum, ['Ancien Centre de Rou tier. Van de Noord: „Kwartiermakers van de Nederlandse landmacht jawel, daar hebben wij de beschik king over zijn al sinds vorige week bezig het terrein geschikt te maken voor het tentendorp. Grond egaliseren met een shovel, hekken en vangrail wegbranden, betonblokken weghijsen: een enorme klus. Het stadsbestuur heeft ons het terrein gratis be schikbaar gesteld. Als tegenpres tatie stellen we 55.000 Franse francs beschikbaar voor speel- meubilair aan Hópitat Necker, een kinderziekenhuis m Parijs. Dat doet ook met een team mee." Het tweede Franse team bestaat uit brandweermannen. les sapeurs-pompiers de Pans. Van der Noord omschryft ze als kans rijke outsiders voor de overwin ning. „Echte mannetjesputters. We hebben ze zien trainen. Dat gaat effe anders dan bij onze brandweer." Thea, echtgenote van de voorzitter van Roparun: „Mannetjesputters zijn het. Die klimmen met één arm en gestrek te benen m een tomv naar boven." De omvang van de organisatie van de Roparun laat zich niet in korte bewoordingen vangen. Het is een enorme logistieke operatie, waarby byna driehonderd auto's en vrachtwagens en acht motoren zijn betrokken. Ze zijn nodig voor bemanning van de zeven checkpoints onderweg, voor de medische teams, de wedstrijdlei ding, de communicatie, voor ver voer van uitvallers, bederfelijke etenswaar en materialen voor op bouw van het tentendorp met po dia, douches en toiletten bij Le Bourget. Ook ryden er pers- en promotiewagens van Roparun. Al leen al bij de wedstrijdloop, en by opvang en verblijf tot zondag van de lopers en hun gevolg bij Parijs, zijn 125 mensen betrokken. Elk team bestaat daarnaast uit gemid deld 25 personen, die twee auto's, een bus en minstens twee fietsen tot hun beschikking hebben voor begeleiding van de acht lopers. Het laat zien niet moeilijk raden dat de nog steeds langste estafet teloop ter wereld tot de grotere sportgebeurtenissen in ons land behoort. Dat zo'n evenement alles van menselijke trekjes behoudt, is ook ontegenzeglijk waar. Van der Noord en Wezemer herinne ren zich nog de stomme verbazing bij enkele passerende Franse agrariërs vorig jaar, toen een aan tal begeleiders van de Roparun langs de weg tegen de achter grond van een onafzienbaar tar weveld eendrachtig de broek liet zakken vooreen grote boodschap. Of de lol van het team dat een 'ear- wash' indook voor een verfrissen de douche. Van der Noord: „Eh, voor die boodschappen onderweg: we plaatsen dit jaar voor het eerst mobiele toiletten langs de route." Rotterdam Complimenten uit Frankrijk.'.. Even geen slecht woord over de narco état Neder land, maar louter lovende teksten over de werkwijze van de Rotter damse politie. Maar Fransen zou den geen Fransen zijn als ze het overweldigende succes -de ont manteling in Rotterdam-West van een in de tussenhandel opereren de harddrugsbende- niet voor een flink deel ook op zichzelf lie ten afstralen. Toch werd de persconferentie, die eind vorige week in LiUe ter gele genheid van deze 'overwinning' was uitgeschreven, eveneens aan gegrepen om een ander en boven alles positiever beeld te schetsen van de Nederlandse drugsaan- pak. Kort gezegd kwam het er op neer dat de Franse politie enorm onder de indruk was geraakt van de collega's uit Rottèrdam. nIk moet zeggen dat we op de werkvloer uitstekend samenge werkt hebben met de Fransen," zegt hoofd recherche H. J. S.M. Hoogstraten van het bureau Mar- coniplein. „Drie politiefunctiona rissen uit Lille hebben ons voor zien van heel veel bruikbare infor matie, zoals de veelvuldig voorko mende namen van een aantal le veranciers. Eén van hen is al in het voortraject by het onderzoek betrokken. We hebben vijf maan den lang projectmatig aan deze zaak kunnen werken waardoor we een laag hebben weggehaald in de lokale en internationale tussen handel." Die Franse schouderklopjes zyn, zeggen commissaris H. de Jong en Hoogstraten, niet eens de voor naamste winst van deze geld en manuren opslurpende operatie. „We hebben," vertelt De Jong niet zonder trots, „inéén keer het mes gehaald door een aantal forse drugsvertakkingen in de wijk." Het centrum van de tussenhandel was gevestigd in de Grote Visse rijstraat en directe omgeving, waar het aanbod aan Franse au to's dat van de Nederlandse roy aal te boven ging. Wezenlijk onderdeel „Een einde maken aan de over last," vult De Jong aan, „daar was het ons om te doen. Je kunt het de bewoners nooit goed vertellen waarmee we bezig zijn en waarom we sommige panden niet binnen vallen, We hebben heel lang in dit netwerk geïnvesteerd en een flink deel van de voedingsbodem weggenomen. We zijn onder meer een sa/ehouse (bewaarplaats voor drugs, red.) binnengevallen. Dat pand lag tussen twee woningen in. Die bewoners zullen weinig van de overlast gemerkt hebben, maar het was wel een wezenlijk onderdeel van die organisatie." Het oprollen van deze bende kan volgens De Jong niet worden los gezien van het rapport "Wijkveiligheid Delfshaven' van het Bureau Onderzoek Op Maat (BOOM). De onderzoekers heb ben zeshonderd inwoners van de deelgemeente geïnterviewd over alles dat met veiligheid te maken heeft Uit de enquête bleek onder meer dat dertig procent van de ondervraagden vond dat de veilig heid in Delfshaven in het afgelo pen jaar was verbeterd. Wijl un De Jcng: „De tussenhandel heeft zonder meer een relatie met de wijken. Die organisatie had een afzetgebied in verschillende pan den, dus was er sprake van over last. Gewoonlijk pakken we het uiteinde van de uitlopers aan. Op het moment dat we daar iets aan doen, wordt elders een nieuwe kop gevormd. De grotere laag was tot nu toe met aan te pakken. Een succes al dit draagt stevig bij aan het handhaven van de openbare orde en veiligheid." Hofleverancier Van de zeven verdachten die de politie tot op heden heeft opge pakt, maken er zeker vijf deel uit van de top van de criminele orga nisatie. De Franse politie was bij voorbeeld zeer goed te spreken over de aanhouding van een Ma rokkaan, die wordt bestempeld als de 'hofleverancier' van hero me aan 'heel' Noord-Frankrijk. Dit kopstuk wordt in Nederland berecht, omdat het delict in ons land is gepleegd. De Fransen zouden die verdachte maar wat graag in eigen land heel stevig in de armen willen sluiten om hem vervolgens voor dertig jaar achter de tralies te stoppen. „Hij voorzag de dealers van ver dovende middelen, zowel in Rot terdam-West als in Lille," licht Hoogstraten toe. „De organisatie had veel panden in beheer. Het is opvallend dat we de naam van de hoofd verdachte in vrijwel alle ver horen zijn tegengekomen." De handel in verdovende midde len, schetst Hoogstraten, heeft de vorm van een pyramide. In de on derlaag bevinden zich de gebrui kers en de kleinere dealers, ver volgens komt de tussenhandel en het topje wordt gevormd door de grote criminele organisaties. „In de onderlaag," vuh Hoogstraten aan „spreek je over tientjes, daar tussen over tonnen en in de top over miljoenen guldens. Dit was een goed gestructureerde crimi nele organisatie. Met een duidelij ke hiërarchie waarbinnen keihar de afspraken werden gemaakt." Door nu in één zo'n pyramide de tussenhandel weg te snijden, zijn de gevolgen voor zowel de top als de onderlaag duidelijk voelbaar. Diverse horeca-aangelegenheden waren het ontmoetingspunt voor de handelaren en de dealers. „Dus," zegt De Jong strijdvaardig, „gaan we zeker door met de harde lijn van het horeca-beleid in de deelgemeente. Wat niet voldoet, wordt gesloten." Vaker De eerste Franse drugstoeristen die dit weekeinde in Delfshaven werden aangehouden, waren al op de hoogte van hei succes van de Rotterdamse politie. Hoogstraten: „Ze kunnen nu in Lille in elk ge val een paar telefoonnummers doorstrepen als het gaat om het le veren van verdovende middelen. Als het aan ons ligt, gaat dat nog veel vaker gebeuren..." Elk van de zes wethouders van Rotterdam en ook burgemeester Bram Peper hebben tijdens hun retraite vandaag en gisteren een presentatie gegeven van hoe de stad er in 2005 by ligt, indien het beleid ongewijzigd blijft. Het is nuttig om daar even by stil te staan: wat gebeurt er met Rot terdam als we mets doen. als we alleen maar voorthobbelen op dc ingeslagen weg en met tijdig bij sturen? Als je het resultaat van ongewijzigd beleid goed vooi ogen hebt staan, kun je haar scherp zien waar er verbeteringen nodig zyn Het was alleen al om die reden een verstand'g agenda punt tijdens de retraite. Het zou nog verstandiger zijn. als Peper en de zes wethouders hun presentatie nog eens overdoen, maar dan in het openbaar, in volle zalen met publick en live voorde camera's van Stads TV. Want als het gemeentebestuur er iets aan kan hebben bij het opstellen van een inspirerende toekomstvisie, dan kan de bevolking er ook veel aan hebben. Het is de bedoeling dat het stad huis de komende maanden veel overleg voert met het bedrijfsle ven en maatschappelijke organi saties over een gezamenlijke, wervende visie. Dus is liet handig als ook de insprekers kunnen ver nemen hoe het gaat ais het beleid niet wordt bygesteld. Dan zuilen veel meer Rotterdammers de noodzaak van beleidswyzigingen gaan inzien. Vaak weten mensen het waarom van allerlei nieuwe plannen onvoldoende. Dan heeft men kennis genomen van beslus- ten, maar het collectieve geheu gen is onvoldoende ontwikkeld om de voortgang in de bcsluitvoi- ming telkens in de juiste context te kunnen zien. Dit element woidt altijd verwaarloosd, nadat media en voorlichters hun op actualiteit gerichte rol hebben vervuld. Nieuw Rotterdam, koers 2005 Dat is het motto, dat door het col lege van b en w is bedacht voor de toekomstvisie. Erg pakkend is het met, maar wel duidelijk. Het motto slaat terug op Het Nieuwe Rotterdam, een succesvol thema dat veel inwoners heeft be trokken bij het Rotterdam van morgen. Het motto bedu A ook dat regeren vooruitzien is, waarby een kleine tien jaar vooruitkijken het midden houdt tussen droom en daad. Tien jaar is te overzien. De nieuwe koers moet echter spo ren met het Havenplan 2010. al worden de bestaande projecten ondergeschikt gemaakt aan de Toekomstvisie, Het college wil tenslotte openstaan voor forse veranderingen en daarby het lo pende beleid ter discussie stellen. Projectleider is wim Straasbeym. Hij is één van die ambtenaren die het ernstig nemen met de inbreng vanuit de bevolking en wiens aan stelling het hele project dus al ge loofwaardiger maakt. Het college wil een Toekomstberaad gaan vormen met leidende figuren uit de samenleving. Daarby kunnen we denken aan mensen die op een sympathieke manier gezag uit stralen en nog wijze dingen zeg gen ook. Als elke wijk daar nu een Top Tien van maakt, dan dragen we de meest voorkomende namen voor voor dat Toekomstberaad. Bij de Koers 2005 draait het alle maal om dc gemeente Rotterdam, maai- het is duidelijk dat omlig gende gemeenten erbij betrokken moeten worden. Het zwaartepunt ligt echter by de cömmunicatie mei de bevolking. Het college prijst Het Nieuwe Rotterdam als redelijk geslaagd project van be stuurlijke, economische en socia le vernieuwing, maar er zijn ook foutjes gemaakt; daar wil men nu van leren. Een voorbeeld is dat veel vernieuwing door de ge meente in gang werd gezet, en dat het vaak een poos duurde voordat organisaties in Rotterdam erop mee vibreerden. Daardoor is er te weinig uitwisseling tussen de overheid en de samenleving ont staan en wie weet is dat de voor- - naamste oorzaak geweest van het massale 'tegen' bij het referen dum in 1995, waarbij de kiezers een verdere vernieuwing blok keerden. Er moet nu meer samen spel tussen politiek en maat schappij ontstaan. Het zou ernstig zijn als we in 2005 weer moeten constateren dat dat opnieuw met gelukt is.

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1996 | | pagina 6