14 Meer steun voor minima 'Omzet in Alexandrium-II is in orde' K#; Celstraf geëist wegens moord Nummertoren op Kop van Zuid Stad mag meepraten over nieuw beleed Extra geld voor 'arme' Rotterdammers Kamerleden: twijfels over mafla-offensief Rotterdam w <5;- F&fK, Metrobuis wordt in dertig dagen afgepeld Ahoy' is startklaar voor glimmend verjaarsfeest Zweefvliegers kunnen tijdelijkverhuizen Zuid-Holland stelt harde voorwaarden aan regio-tv mi Rotterdams Dagblad Woensdag 15 mei 1996 fi f v* ,TJ"' r. -V-V -e Rotterdam Met de aanleg van een betonnen dak, twee meter onder maaiveld, is in 1994 begonnen met de bouw van het nieuwe metrostation Wilhelmi- naplein op de Kop van Zuid. Daarna werden dam- wanden geslagen op een kleine tien meter van de mttrobuizen. De grond boven en naast de metrobuis kon vervolgens worden weggehaald. V-vormige stempels, die tussen de metrobuis en het betonnen dak werden bevestigd, zorgen ervoor dat het waterde metrotunnel niet zou opstuwen. Nu de metrobuis over een lengte van 120 meter helemaal is 'uitgegra ven' en beveiligd met trekpalen {zeven meter diep verankerd in het pleistocene zand) en een betonnen vloer, kan het tunnelgedeelte over een lengte van 120 meter worden afgepeld zonder dat de waterdruk de buis doet opstijgen. Aangezien de slopers de tunnel in twee richtingen moeten afbreken, moet er 240 meter aan gewapend beton worden afgepeld. De aannemer verwacht het karwei in dertig werkdagen te kunnen klaren. Dat betekent dat de betonknabbelaars begin juli klaar kunnen zijn. De bouwvan metrostation Wilhelminaplein kost zo'n honderd miljoen gulden. Na de bouwvak begint de Belgische aannemer met de inrichting van het sta tion zelf. In april 1997 wordt de ondergrondse metro halte opgeleverd. Om de bouw mogelijk te maken wordt per uur vijftienhonderd kubieke meter water bemaald, een hoeveelheid die nooit eerder in Neder land is voorgekomen. De onderste vloer bevindt zich op twaalf meter onder NAP. Rotterdam Alleen de slingers en de verjaardags taart ontbreken nog, maar verder is Ahoy' klaar voor de ontvangst van de duizenden gasten die vanaf van daag de 25-ste veijaardag van het evenementencom- plex komen meevieren. Ahoy' viert zijn jubileum met het HOG American Wheels Festival, dat morgen offi cieel begint en duurt tot en met zondag. Amerikaan se trucks, pick-ups en duizenden Harley-rijders zijn ervoor uitgenodigd om het publiek een kjjkje van dichtbij te gunnen op de American dreams van glim mend chroom. Tijdens de vier dagen worden bezoekers binnen en buiten diverse stunts voorgeschoteld. Douglas Mac- Valley legde gisteravond in de ÏJsselhal de laatste hand aan zijn Globe of Death, een bol van staal van vier meter doorsnee waarin drie stuntrijders op oude Indians elkaar by een snelheid van negentig kilome ter per uur moeten zien te ontwijken. In de achterste hal komen de trucks te staan. Eén van de meest imposante is een gigantisch Amerikaans le gervoertuig waarvan de eigenaar met zeer veel moei te een .50 machinegeweer in de gevechtskoepel tilt. De zes glimmende Peterbilts uit Orlando ernaast, lij ken er bijna dwergen bij. De eerste deelnemers aan het HOG-American Wheels Festival komen vanavond om zeven uur in Hoek van Holland aan. Het gaat om een groep van enkele honderden Harley-rijders en truckers uit En geland, die begeleid door de motorpolitie in konvooi via Beneluxtunnel, rijksweg A15 en Vaanweg naar Ahoy' rijden. De motorrijders slapen op een speciaal voor deelnemers ingerichte camping, op het voorma lig Plompertterrein naast het evenementencomplex. Zij parkeren hun peperdure motorfietsen op een pare fermé, vlak voor de voordeur van Ahoy'- Die streng bewaakte parkeerplaats zal in de loop van donderdag volstromen met duizenden fietsen van HOG-members uit andere delen van Europa. Honder den van hen rijden vrijdagavond mee in een verlich te optocht door het zuidelijk stadsdeel. De start is om 21,00 uur waarna de feeëriek verlichte streng over de Zuiderparkweg naar Oldegaarde gaat, over de Vin- kenbaan naar de Boulevard Zuid en van daar over de Putselaan, Dordlselaan langs het Zuidplein terug naar Ahoy'. Een dag later, zaterdag, start om 11.00 uur de Grand Parade die ook over de Willemsbrug naar het centrum rijdt. Den Haag Het doek is nog niet gevallen voor de ZweefVliegdub Rotterdam (ZCR) en de Delftse Stu denten Aeroclub (DSA) op het vliegveld Ypenburg. Hoewel de staat gisteren in kort geding heeft geëist dat vanaf 1 juli de clubs het veld ruimen, is ook een alternatieve plek op Ypenburg aangeboden. Ook tijdens de zitting konden de partijen het niet eens worden over het conflict, Landsadvocaat mr. W. de Vries bood de vliegers wel een compromis aan: ze zouden desgewenst tot mei volgend jaar op Ypen burg kunnen bly ven vliegen, maar dan op een meer oostelijk gedeelte van de voormalige luchtmachtba sis. Dit zou dan wel op vrijwillige basis moeten ge beuren, waardoor de clubs, die daar al 65 jaar vliegen, een eventuele schadevergoeding mis kunnen lopen. Voorzitter K. Warmenhoven van de ZCR zei niet ne gatief tegenover de tijdelijke nieuwe locatie te staan, maar hij had wel moeite met het uitblijven van een redelij ke schadevergoeding. Volgens ZCR-woordvoerder C, van Sprundel zou een negatieve uitspraak de definitieve doodsteek voor de beide clubs betekenen. Zij hebben namelijk tot op heden nog geen ander onderkomen voor de 27 zweef vliegtuigen, één motorzwever en de clubaccommoda ties kunnen vinden. Opzijn vroegst in maart volgend jaar is de uitslag te verwachten over een eventuele verhuizing naar een terrein in de gemeente Heinen- oord in de Hoeksehe Waard. Rechtbankpresident mr. A. van Delden doet woens dag 29 mei uitspraak. Den Haag De provineie Zuid-Holland wil slechts onder 'harde voorwaarden' meewerken aan het op zetten van regionale televisie. Gedeputeerde Staten zijn bereid tijdelijk de financiële verantwoordelijk heid voor de ontwikkeling van de publieke regionale televisie te dragen, mits de totale omroeplasten voor de burger gelijk blijven. Een andere voorwaarde van GS is dat het Rijk de kosten vanaf 2000 overneemt Uit hel voorstel van GS blijkt weliswaar dat de provincie niet afwijzend tegenover regionale televisie staat, maar dat zij er zo weinig mogelijk bestuurlijke en financiële bemoei enis mee wil hebben. Dat is nu juist wel wat staatsse cretaris Nuis (Media) van de provincies verlangt voor het welslagen van het project vensterprogramme- ring. Rotterdam Om huishoudens die op of onder de armoede grens leven tegemoet te komen, wordt het Rotterdamse Woonlastenfonds fors uitgebreid. Wethouder Simons (sociale zaken) wil het fonds bereikbaar maken voor zo'n twintigdui zend gezinnen. Tot nu toe maken alleen huishoudens uit de' stadsvernieuwingswijken er gebruik van. De afgelopen twee jaar waren dat er zo'n 3200. Zij kregen gemiddeld negenhon derd gulden per jaar uitgekeerd. De uitbreiding die Simons voorstaat betekent dat de gemeente Rotterdam voortaan geen 3,5, maar 11 miljoen gulden per jaar in het fonds moet storten. Een uitkering uit het Woonlasten fonds is volgens Simons voor veel minima onontbeerlijk om de stij gende huurprijzen te kunnen op vangen. Na aftrek van de huur subsidie, wordt nu al gemiddeld 25 tot 30 procent van bet inkomen uitgegeven aan huur. Worden energie, water en belastingen daarbij opgeteld, dan gaat veertig procent van het inkomen op aan woonlasten. Simons heeft zijn plan voor uit breiding van het Woonlasten- fonds vanmorgen ontvouwd tij dens een symposium van de Na tionale Woningraad in Amster dam. Onder de toehoorders be vond zich ook minister Melkert (Sociale Zaken). De Rotterdamse wethouder kondigde overigens nog meer maatregelen aan om de financiële nood van de circa twin tigduizend Rotterdammers die reeds armoede lijden of dreigen daartoe te vervallen, te verlichten. Zo wil Simons structureel bijzon dere bijstand gaan verlenen aan groepen inwoners die aantoon baar in de problemen zitten. Hij denkt daarbij aan een periodieke uitkering voor het kopen van duurzame gebruiksgoederen Den Haag De plannen, van de Rotterdamse politie om een offen sief tegen mafia uit de Oost- en Midden-Europese landen te ont ketenen, is niet overal onverdeeld positief ontvangen. De Kamerle den Van Traa (PvdA) en De Graaf (D66) vragen zich af of de Rotter damse politie haar bevoegdheden niet te buiten gaat. Minister Dijk stal (Binnenlandse Zaken) moet opheldering verschaffen over de Rotterdamse plannen. Maandag maakte de regiopolitie Rotterdam-Rijnmond bekend om, samen met de Amerikaanse FBI en andere Europese korpsen, de mafia uit het voormalige Oostblok actiever te wiüen bestrijden. De Rotterdam—Voor de rechtbank in Rotterdam is gisteren veertien jaar cel geëist tegen de 25-jarige R. M. wegens moord op zijn huis genoot G.M. Volgens de officier van justitie doodde de verdachte de man op 17 januari in diens ka mer met een pistoolschot door het hoofd. Beiden woonden in een pension in Rotterdam-Zuid. De verdachte heeft het slachtoffer, volgens getuigen, drie dagen voor zijn dood vyf gram harddrugs ge leverd. Huisgenoten hebben de politie verteld over de ruzie die tussen de twee ontstond, omdat G.M. niet had betaald. De ver dachte schoot zijn huisgenoot ver volgens doocl. De officier eist veertien jaar cel, plus wat er nog aan voorwaardelij ke straffen uitstaat. R. M. is eer der al veroordeeld wegens zware mishandeling, afpersing en wa penbezit. De verdachte ontkent de beschuldigingen en zegt het slachtoffer niet te kermen. De verdachte zou nog geen twee maanden voor de moord op G. M. twee agenten met een klauwha mer hebben verwond aan hoofd en rug. De Rotterdamse recht bank achtte officier van justitie mr. G. Mos voor .vervolging van deze delicten niet ontvankelijk, omdat het gerechtelijk vooron derzoek nog niet is afgerond. De rechtbank doet op 28 mei uit spraak. (wasmachines, koelkasten). Voor deze regeling komen bijvoorbeeld mensen in aanmerking die reeds drie of vijf jaar in de bijstand zit ten. Op deze wijze zouden ook andere kostenposten kunnen worden be streden, zoals studiekosten voor gezinnen met kinderen van 12 tot 18 jaar of verhuiskosten van oude ren met alleen AOW. Simons waarschuwde dat de financiële consequenties van deze aanpak aanzienlijk zullen zijn. Het gaat naar schatting om tientallen mil joenen guldens. Het Rotterdamse college van bur gemeester en wethouders wil voor de zomervakantie de regels heb ben vastgesteld van een plaatse lijk armoedebeleid. Andere moge lijke onderdelen daarvan zijn kwijtschelding van de onroerend zaak belasting en het reinigings recht, een catalogus waarin de ar tikelen en diensten die via de bij zondere bijstand verkrijgbaar zijn overzichtelijk op een rijtje staan en meer individuele beslissings bevoegdheid van de bijstands- maatschappelijk werkers op de kantoren van de sociale dienst. Kamerleden Van Traa en De Graaf willen nu weten of dit een louter Rotterdamse initiatief is of dat de gehele Nederlandse politie meedoet. Zij wijzen de minister erop dat de bestrijding van die cri minaliteit al een taak is van de po litie uit Noord-Oost-Nederland. „Hoe verhoudt het Rotterdamse 'offensief zich met de verdeling van aandachtsvelden over de ver schillende kernteams, waarbij Oost-Europese georganiseerde criminaliteit was toebedacht aan het kernteam Noord-Oost-Neder- landvragen beide politici. Het Rotterdamse initiatief zou de activiteiten van het ministerie van Justitie ook wel eens in de wielen kunnen rijden. Het depar tement heeft namelijk ook al een programma ontwikkeld om de in ternationale criminaliteit, in sa menwerking met andere landen aan te pakken. „Hoe verhoudt de Rotterdamse wens om korpsen in Oost-Europese landen te advise ren, trainen en van moderne ap paratuur te voorzien zich met het door het ministerie van Justitie ondersteunde European Law En forcement College," willen Van Traa en De Graaf weten. De Ka merleden vragen minister Dijk stal verder of de plannen van het regiokorps Rotterdam-Rijnmond de instemming heeft van het Openbaar Ministerie. Gekscherend wordt de Wühelmlnakade nu al de Peter Wilsonkade genoemd. De architect, wiens ontwerp voor het nieuwe Luxor-theater juist Is uitverkoren, heeft voor dit stukje 'nieuw* Rotterdam tal van speelse objecten ontworpen die het flaneren op de Kop van Zuid moeten veraangenamen. Zo komen er onder meer speciale bankjes langs de kade, maar ook komt er een heus kunstwerk: de Tower of Numbers. Het is een toren, pal naast de oprit van de Erasmusbrug, waaraan allerlei borden met nummers, zoals die fri de Rotterdamse haven voorkomen, worden gehangen. Foto Niels van der HoeveiVRocterdams Dagblad Door Kor Kegel Rotterdam Burgemeester en wethouders van Rotterdam gaan 'op een nieuwe manier' beleid maken: veel meer in overleg met men sen die in Rotterdam wonen en werken. Het college wil breken met de gewoonte om eerst zelf oplossingen te zoeken en dan aan het be drijfsleven en maatschappelijke organisaties voor te leggen. Beter is het om tevoren al die organisaties erbij te betrekken, zodat nieuw beleid een resultante wordt van intensieve uit wisseling. Op die manier moet voor het beleid een veel groter draagvlak kunnen ontstaan, hoopt het college. Gisteravond zei burgemeester Peper dat het college tijdens de retraite van maandag en dinsdag veel aandacht heeft besteed aan de nieuwe manier waarop het stadhuis met de be volking en ondernemers wil omgaan. Door de samenleving nauwer te betrekken bij het op lossen van sociale, economische en ruimtelijke knelpunten, moet een breed élan kunnen ont staan voor de vernieuwing en verbetering van Rotterdam op weg naar 2095. Het college sluit met dit voornemen aan op aanbevelingen van de hoogleraar bestuurskunde, prof. dr. R. in 't Veld. De wethouders hebben tijdens de retraite pre sentaties gegeven om duidelijk te maken hoe de stad er over negen jaar bij ongewijzigd be leid voor staat. De stukken hierover, onder meer van onderwijsdirecteur dr. G. de Kleijn en andere hoofden van dienst, gaan de komen de dagen naar de gemeenteraad en vervolgens de openbaarheid in. Peper zegt dat het 'inderdaad' de bedoeling is om de Rotterdammers op die manier een beter inzicht te geven in de problematiek die zich de komende jaren aandient. Komende maanden al neemt het college een voorschot op de nieuwe manier van beleid ma ken, door ondernemers, organisaties en bur gers te betrekken bij het toekomstscenario 'Nieuw Rotterdam, koers 2ÖÖ5'. Rotterdam "Wat nou tegenval lende resultaten? De onderne mers in koopcentrum Alexan- drium-II reageren zowel verbaasd als gepikeerd. Wie zijn die twee onderzoekers van de Technische Universiteit in Delft dan wel, dat ze zo stellig beweringen doen die kant noch wal raken? „Mij heb ben ze nooit iets gevraagd, ik had beslist een ander geluid laten ho ren," zegt een middenstander ver bolgen. De omzetten van de mega-stores in Alexandrium-II kunnen er best mee door. En in sommige geval len is dat voorzichtig uitgedrukt. Dat zeggen vertegenwoordigers van vijf, willekeurig gekozen, fili aalbedrijven in Neerlands eerste Geconcentreerde Grootschalige Detailhandelsvestiging (GDV). Een mededeling die haaks staat op de bevindingen van drs. P, Guyt en ir. J. Th. Gantvoort van de TU Delft, „Het loopt niet zo goed," concluderen zij in hun af gelopen weck verschenen onder zoeksrapport 'Hoe functioneert Alexandrium-II'. Guyt en Gantvoort stuurden eind vorig jaar, vrij kort na de opening, een veldwerker naar Alexan drium-II in Rotterdam-Oost met de opdracht te onderzoeken hoe groot de publieke belangstelling was voor dit novum op winkelge bied: een conglomeraat van zes tien superstores, als een soort sa telliet gekoppeld aan'een gewoon winkelcentrum (Oosterhof).De Delftse wetenschappers handel den niet in opdracht, maar op ei gen initiatief. Omdat ze ooit op de zelfde manier Oosterhof hadden geanalyseerd. Hun bevindingen moesten de stof vormen voor deel één van een serie informatieve boekjes getiteld 'Winkelmarkt'. Veldwerk Op twee koude dagen in decem ber 1995 interviewde de veldwer ker in totaal een kleine duizend bezoekers in OosterhoffAlexan- drium. Voorts telde hij op diverse punten het aantal voorbijgangers. Een volledige telling gedurende een hele week werd wegens ge brek aan geld achterwege gelaten. Daarom ook kreeg het onderzoek niet de status van absolute waar-" heid mee, maar draagt het een 'in dicatief en voornamelijk kwanti tatief karakter'. Wat zoveel wil zeggen als: hejt geeft een redelijk goede indruk (van het succes van Alexandrium-II). Dat succes valt volgens de onder zoekers tegen. De formule om een aantal mega-stores bij elkaar on der één dak te brengen levert geen gigantische bezoekersstro men op (de veldwerker telde er minder dan in Oosterhof toen dat net open was) en de klanten strooien, hoe groot het assorti ment ook is, bepaald niet met gro te bedragen: tweederde van alle aankopen ligt onder de vijftig gul den. Bovendien snoepen de me- gastores omzet weg bij hun colle ga's in Oosterhof. De vraag die zich na lezing van dit soort conclusies bij ontwikkelaars en winkelconcerns ongetwijfeld opdringt is: hebben GDVs wel zin. Zc nemen veel ruimte in be slag en vergen grote investerin gen, terwij! het redendement ver houdingsgewijs gering is. In de Prins Aiexanderpolder blijkt de aanwezigheid van een metrohalte en een treinstation niet van we zenlijke invloed: het gros van de bezoekers komt met de auto. Gok voor de bouwers en planners van de TU kunnen de conclusies van grootbelang zijn. Ze weten waar ze op moeten letten bij de bouw van andere GDVs. Oor spronkelijk stonden er voor heel Nederland dertien van dit soort koopcentra op het programma. Mogelijk wijzigt dat aantal onder invloed van het onderzoek in Alexandrium-II. Tevreden Maar volgens de winkeliers is er geen reden om de formule ingrij pend te wijzigen. „Wy zijn zeer te vreden," meldt een woordvoerder van koopjeswarenhuis Kwantum. De zegsman van Halfords (auto- en fietsonderdelen) is ook in ma jeur: „Het resultaat valt zeker niet tegen. Alles dik voor elkaar, zou ik zeggen. Ik wou dat we nog meer zaken hadden op zulke locaties." Ook Xenos (decoratie, woone le menten) doet het erg goed: „Wat we nooit hadden verwacht: we zet ten hier meer om dan in onze zaak in het centrum van Rotterdam." Die omzet zou het dubbele bedra gen van wat er was begroot. Ande re ondernemers melden eveneens goede resultaten. „We gaan over onze begroting heen," klinkt het bij Bristol (kleding en schoeisel). „We zijn net open, maar het begin is heel goed," meldt de zegsman van Bristols concurrent Piet Kerhof. „De zaak in Alexandrium voldoet in alle opzichten aan onze verwachtingen." Verbazing is er vooral dat de on derzoekers wel de consument hebben geenquêteerd, maar geen resultaten hebben opgevraagd bij de ondernemers. Lichte ergernis is er ook, omdat het rapport van Guyt en Gant voort niet onder de ondernemers is verspreid. „Als iemand een me ning over jou de wereld instuurt, wil je daar wel graag van op de hoogte zijn."

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1996 | | pagina 2