15* Vrouwen stimuleren elkaar in schildersgroep Raad woedend op Ten Have a theo de graaf vT 'College, u zou zich druk moeten maken over het vertrek van ambtenaren' VAN O, o, o-proces Meidenavond in kluphuis Stillevens en schilderijen Psycholoog praat over pijn en reuma Koffie-automaat in het stadhuis Opening strandseizoen Vernieuwing genda brillen/contactlenzen JJf/' Rotterdams Dagblad Woensdag 15 mei 1996 Zeven mihoen gulden (en misschien wel meer) heeft de gemeente Vlaardingen enkele jaren geleden uitgegeven om van het gemeente lijk apparaat een geolied, publieksvriendelijk bedrijf te maken. De deur werd zo'n beetje platgelopen door driedelige adviseurs, die pre cies wisten te vertellen hoe je dat moet doen. Ze bedachten nieuwe namen voor gemeentelijke diensten, zetten ambtenaren op een andere plaats, stuurden de receptionistes een paar dagen naar Noordwijk voor een cursus 'publieksvriendelijk glimlachen', lieten een swingend logo ontwerpen door een bevriend bureau en vertrokken, met achterlating van de rekening, naar een andere gemeente om daar hun heilsboodschap te verkondigen. Dat alles zou de gemeente dubbel en dwars terugverdienen, zei de toenmalige wethouder van financiën John Ranshuijsen. Maar wat kwam ervan terecht? Vlaardingen hikt inmiddels tegen een gigan tisch mifjoenentekort aan. Talloze nuttige instellingen moeten diep in hun begroting snijden. De OZB gaat met sprongen orühoog en het enige wat efficiënter werkt, is de electrische draaideur van het stad huis. En nu wordt de directeur Gemeentewerken (tegenwoordig: Stads werk) wegens incompetentie de laan uitgestuurd. Uiteraard met een gouden handdruk, zodat de man tot zijn pensioen kan gaan zeevis sen en daarvoor heb je een behoorlijke uitrusting nodig. Je gunt zo iemand toch meer dan een eenvoudig bamboe hengeltje, een netje om kikkervisjes mee te vangen en wit brood als aas. W2OO0-raadsiid Leo ten Have schampert dat b en w bij de benoe ming van dc man. gewaarschuwd zijn voor diens matige kwaliteiten. Dat is wel erg gemakkelijk gezegd. Want heeft deze ex-PvdA'er in 1992 tegen 's mans benoeming gestemd? Heeft hy zijn stem verheven om Vlaardingen voor dit zoveelste fi nanciële debacle te behoeden? Is hij naar de krant gestapt, die hij in de verkiezingstijd zo feilloos wist te vinden? Ach. laten we die gouden handdruk maar gewoon op de eindafreke ning van het zogeheten O&O-proees zetten. Want de adviseurs Knab bel en Babbel waren even vergeten dat de kracht van een organisatie niet in organogrammen, maar in mensen schuilt. En voortaan spre ken we van O, o, o-proces; dat lijkt me een betere term. DICK VAN DER LUGT Kluphuis Oost houdt iedere donderdagavond van 18.30 tot 20.30 uur een zogenoemde mei den avond. Meiden kunnen dan meedoen aan allerlei activiteiten als sport, spel. toneel, handarbeid en film kijken. De kosten zijn ƒ7.50 per maand. Kluphuis Oost is gevestigd aan de Galileistraat 86 m Schiedam. Voor meer informatie: 4735435 Vlaardingen Schilderes/tekenares Addi Kubbtnga-Kwakkelstein exposeert van 22 mei tol cn met 29 juni in het Zonnehuis te Vlaardingen. Van de in Vlaar dingen geboren, maar tegenwoordig in Wassenaar woonachtige kunste nares zijn schilderijen te zien met typisch Vlaardmgse onderwerpen en stillevens m aquarel van bloemen en vruchten. Kubbmga kreeg haar op leiding aan de Koninklijke Aeadamies voor Beeldende Kunsten in Den Haag en Amsterdam. Ze beheerst meerdere technieken en werkt alleen figuratief. Psycholoog dr. J. Huizinga spreekt donderdag 23 mei in hetpersoneels- reslaurant van het Holy Ziekenhuis over zijn onderzoek naar de relatie tussen reuma en de geestelijke gesteldheid van patiënten. Tijdens de avond wordt ook een video vertoond waarop ie zien hoe Beehterew-pati- enten oefeningen kunnen doen. De lezing begint om 19.30 uur. Meer in formatie: 5914535, liefst na 18.00 uur. Op veler verzoek wordt binnenkort in de hal van het stadhuis van Maas sluis een koffie-automaat geplaatst. Bezoekers van het informatiecen trum. de afdeling burgerzaken en het ROG kunnen dan tegen betaling van een gulden een kopje koffie of thee drinken. De automaat wordt bij wijze van proef twee maanden neergezet. Vooruitlopend op de definitie ve aanschaf vraagt het college tijdens de vergadering op 28 mei aan de gemeenteraad een krediet van ruim 7500 gulden. Hoek van Holland De vereniging Hoekse Strand Recreatie viert donderdag 16 mei (Hemel vaartsdag) de traditionele opening van het strandseizoen. Om 13.00 uur hijsen vertegenwoordigers van de deelgemeente Hoek van Holland de vlaggen onder begeleiding van drumband Rotterdam aan Zee. In diver se strandtenten is de gehele dag live muziek te horen. Ook zijn er zo'n tweehonderd marktkramen op het strand. Om 22.30 uur wordt de dag af gesloten met een grote vuurwerkshow. Kor Kegel (als inwoner van Schiedam?) uitte in zijn laatste cotumn zijn ongenoegen over hel gemeentebestuur van Schiedam. Als frac tievoorzitter van D66 en als voorzitter van de per 1 januari jongstle den opgeheven raadscommissie voor bestuurlijke vernieuwing voel ik me daardoor aangesproken. Samengevat komt zijn commentaar erop neer dat het gemeentebe stuur allerlei zaken regelt zonder de inwoners daarbij te betrekken. Ik vrees dat hij er deze keer naast zit. In de achttien jaar dat ik mee loop in de Schiedamse politiek, waarvan zes jaar als lid van de ge meenteraad, is er nog nooit zoveel gesproken met de bevolking als in de afgelopen periode!! Bij tal van gelegenheden is-de kans gegeven om een mening kenbaar te maken. Dat er soms weinig mensen opkomen -zoals bij de discus sie over bestuurlijke vernieuw ng - is jammer, maar kan 'de politiek' niet worden verweten. Daarnaast trekt de D66-fractie er regelmatig op uit om met de bevolking te praten. Tal van problemen worden bij ons neergelegd en we doen er ook iets mee!! Naast ons fractiespreekuur, waarbij iedereen welkom is, trekken we er dikwijls op uit naar aanleiding van brieven, telefoontjes etcetera. Het nieuwe 'mspreek-halfuur' in de gemeenteraad is een idee van D66. Het start maandag 24 juni aanstaande en ik hoop dat veel men sen er gebruik van zullen maken. Het is D66-beleid om de inwoners van Schiedam zoveel mogelijk te betrekken bij alles wat hen aangaat, in hun wijk en bij hun werk. En wat Kegels vragen betreft: ja wij komen kijken bij allerlei activiteiten in de stad, wij controleren of de gemeente doet wat ze heeft beloofd cn we denken permanent na over verbetering van de kwaliteit van het wonen in Schiedam en de kosten ervan, zowel voor huurders als voor eigenaar-bewoners. Marcel Houtkamp, fractievoorzitter D66 Door Marielte Olsthoorn Vlaardingen Ze zijn beslist geen 'koffieleutgroepje' dat de aller laatste roddels met elkaar uitwis selt. Dc vijf vrouwen van Pigment zijn óók geen feministen die geen mannen in hun omgeving dulden. Eigenlijk is de Vlaardmgse vrou- wenschildersgroep puur toevallig ontstaan. Bakermat is buurthuis de Pypelaar, waar zij elkaar tij dens een schildercursus leerden kennen. Elke donderdagmiddag worden in de huiskamer de ezels en schil derspullen voorde dag gehaald en wordt er met z'n vijven gewerkt, gepraat en naar eikaars werk ge keken „We stimuleren, beïnvloe den en animeren elkaar." zegt Thea Ronde. „We schilderen op eigen houtje en krijgen af en toe een steuntje in de rug van iemand die er echt verstand van heeft." De schilderende vrouwen ervaren het werken in groepsverband als stimulerend. Frangoise Guyot: „De concurrentie die onder veel jongeren heerst, is bij ons wegge vallen. We geven elkaar de ruim te.'' Ronde: „We waarderen eikaars werk zonder een greintje jaloezie." Buiten hun vaste schiidermiddag zien de vrouwen elkaar nooit. „We hebben allemaal een huishouden en andere verplichtingen," zegt Francis van der Valk. Iets dat zo 'kostbaar' is moetje ook met over drijven, vindt Guyot. .Achter on ze gezamenlijke bezigheid schil deren zitten verschillende perso nen. met andere levenservarin gen en opvattingen. Vriendschap is niet iets vanzelfsprekends, dat moetje koesteren." In het Wijnstraatje, één van de oudste plekjes van Vlaardingen, exposeren de vijf vrouwen van de schildersgroep in het atelier met de rode luiken van Esther van Duffelen. Samen met haar familie heeft deze pas aan de Academie voor Beeldende Kunst en Vorm geving afgestudeerde Vlaar- dingse de afgelopen twee jaar het eeuwenoude pandje in oude staat hersteld. Door middel van Open Ateliers en exposities van ande ren wil zij het 'achterafstraatje' van de Daver meer bekendheid geven. De tentoonstelling van Pigment is de aanzet daartoe. „Op een gegeven moment raakt je huis zo vol hè." Frangoise Guyot tegen Francis van der Valk: „Mijn eerste reactie was: Exposeren? Dat durf ik niet. Jij hebt ons over de drempel geholpen." De ander .Alleen had ik het nooit gedurfd, maar met z'n vijven..." De vrouwen van Pigment hebben allen een eigen stijl en voorkeur voor onderwerpen ontwikkeld. Zo is Bertie Drop gek op varkens en op blote, dikke vrouwen. „Ik zat als kind al tussen de varkens en dat vond ik altijd erg leuk. Ze zijn vriendelijk en erg menselijk. Ik kan het gewoon niet uitstaan dat ze zo worden misbruikt in vleesre clames." In haar schilderijen symboliseert ze de harmonie tussen mens en dier: de blote, dikke vrouw en het varken. Het vrolijke, onbekom* De vrouwen van Pigment waarderen eikaars werk zondereen greintje jaloe zie. Foto Roet Dijkstra merde leven. Puur. „Ik kan het niet uitleggen hoor." „Het is gedurfd, er zit natuurlijk een hele filosofie achter," zegt Ronde over het werk van Drop. „Wat dat betreft zijn wij wat tradi tioneler." Zelf schildert ze land schappen en stillevens, zoals de hortensia's, die ze thuis had staan en nog even snel wilde vastleggen voordat ze waren uitgebloeid. De snelschilder van het gezel schap is Francis van der Valk. Aan haar werk als bloembindster heeft ze een liefde voor alles wat groeit en bloeit overgehouden en dat uit ze in haar tuintaferelen en bloem- stillevens. Franchise Guyot speelt in haar werk met licht en schaduw en vindt dat je verliefd op iets moet zijn om het te kunnen schil deren. Anders hou je het niet vol." Over Inez van Kuilenburg hebben de vrouwen niets dan lof. „Ze werkt heel fijn en precies. Ze is het meest perfectionistisch van ons allemaal. We zijn trots op d'r, ze is een echt talent." De tentoonstelling van vrouwen- schtldersgroep Pigment in de Wijnstraat 10 is nog te bezichtigen op donderdag IS mei en zaterdag 18 en 25 mei tussen 11.00 en 17.00 uur. Door Jan Rozendaal Vlaardingen Mét zijn uitlatingen over het aanstaande ont slag van de directeur van de Dienst Stadswerk in Vlaardingen heeft bet W2000-raadslid L. F. M. ten Have zich de woede van de hele gemeenteraad op de hals gehaald. Tn een verklaring namens de overige acht partijen in de raad (inclusief de oppo sitie dus), zei W. van Rijn (D66) gistermiddag 'met grote ver ontwaardiging kennis te hebben genomen van de uitlatingen van Ten Have in het Rotterdams Dagblad van afgelopen zater- Dayrin openbaarde Ten Have de problemen die burgemeester en wethouders hebben met de direc teur Stadswerk, F.A.M. Schrel- ner. Het college wil hem per 1 ja nuari 1997 ontslaan. Volgens de rechtspositieregeling van ambtenaren zou Schreiher elf jaar lang recht hebben op een uit kering, die - gebaseerd op dienst jaren, leeftijd en salaris- de ge meente in totaal 1,2 miljoen gul- Adi/ertentie tfauzeuito-8- cihouette. P lean Paul Qallltier' Keuze "Penstock, Sih0"a«e' Cartier, R° christian Dior. Ënrico CoverCooper, punhill. M® z Benerton, grendell. M coste. Winchester e werkelijk kunt zien dzjt. dekwaWï9 aard. Hun p"is pnc voorüeliS Maar o°Kalsn voorbeeld aitwiitZiir! leesbril of resorveb"1 a^2ebr' ns uitst^ndUW, kuntUÖaken uit een speciale voordee.KolleKt'e- WINKELCENTRUM OOSTERHOF - ROTTERDAM - TEL. 010-4558955 WINKELCENTRUM DE TERP - CAPELLE -TEL- 010-4513544 WINKELCENTRUM DE SCHOLVER - CAPELLE - TEL. 010-4580168 PEPPELWEG 131 - ROTTERDAM - TEL. 010-4188465 OOK GEVESTIGD IN ALPHEN A/D RUN EN DELFT den zou kosten. Inmiddels is dui delijk geworden dat Schreiner die wachtgeldregeling wil afkopen om zo een startkapitaal te ver werven om voor zichzelf te begin nen. Zijn advocaat heeft een claim van 380.000 gulden neerge legd, waarover wordt onderhan deld met de juristen van de ge meente. Niet ondenkbaar is dat - nu de naam van Schreiner door de publiciteit is beschadigd - die claim wordt verhoogd. Dat verwijten gemeenteraad en - zoals gisteren al in deze krant bleek - burgemeester en wethou ders Ten Have. „Ten Have is echt te ver gegaan en heeft willens en wetens schade toegebracht aan de gemeente en een individuele me dewerker," aldus Van Rijn, die namens alle fracties-minus- W200Q het college vroeg maatre gelen te treffen tegen Ten Have. Niet beter Enkele uren later mocht Ten Ha ve reageren op de beschuldigin gen. En dat maakte de verhoudin gen met raad en college er niet be ter op. Hij haalde aan hoe de wervingsprocedure enkele maan den geleden was begonnen voor 1 de directeurspost van de .nieuw te vormen dienst door de fusie van Stadswerk en Milieu. Die begon volgens Ten Have door de leden van het zogenoemde centraal ma nagement team (de directeuren van diensten en de gemeentese cretaris) uit te nodigen om te solli citeren. Daarna werden de fractievoorzit ters van de oppositiepartijen door de burgemeester vertrouwelijk op de hoogte gesteld over de voort gang. Ten Have: „Plots, als een donderslag bij heldere hemel, kregen we de mededeling dat de directeur van Stadswerk met lan ger meedeed in de wervingspro cedure. De reden die b en w daar voor hadden is nooit duidelijk ge worden. En weer later bleek dat er een procedure was gestart om van hem af te komen. Het waarom bleef onduidelijk." Hij vervolgde: „De burgemeestef heeft om vertrouwelijkheid ver zocht om het onderhandelings proces niet in de problemen te brengen. Ik heb toen van mijn kant gezegd daarmee moeite te hebben. Niet om de gemeente te benadelen, niet om de burgers op extra kosten te jagen. Nee, dat had te maken met de voorgeschie denis. „En die komt erop neer dat ik ai eerder heb gezegd dat de desbe treffende ambtenaar niet functio neerde. Toen is er een club ge vormd door de burgemeester en de wethouders Van der Steen en Kool (in de vorige periode respec tievelijk verantwoordelijk voor stadsontwikkeling en personeels zaken, red.) die Schreiner zouden Ten Have (op de voorgrond) luistert naar W. van Rijn (op de achtergrond), die namens de hele Vlaardingse gemeente raad zijn verontwaardiging uit spreekt over de uitlatingen van Ten Have inzake het ont slag van de directeur van de Dienst Stadswerk. Foto Dennes van der Wel/Roel Dijkstra gaan begeleiden. Iets wat blijk baar niets heeft opgeleverd. „Daarna," ging Ten Have verder, „is de situatie rond Schreiner uit gelekt. Want opeens hoorde ik op andere plekken wat er loos was in Vlaardingen." Op straat De informatie lag op straat en omdat volgens Ten Have uit zijn gegevens bleek dat de gemeente grote financiële risico's liep, zag hij het als zijn taak als volksverte genwoordiger om naar buiten te komen. Ten Have blijft op grond van de rechtspositieregeling van mening dal de gemeente voor een bedrag van één tot anderhalf mil joen gulden het schip in kan gaan. „Dat leid ik tenminste af uit de in formatie die tot mijn beschikking staat." Ten Have vindt dan ook dat hij ten onrechte wordt afgeschilderd als het zwarte schaap van de Vlaardingse gemeenteraad. „College, u zou zich druk moeten maken over het vertrek van amb tenaren," aldus het W2000-raads- lid. En vervolgens somde hij de topambtenaren op die de afgelo pen tijd uit Vlaardingen zijn ver trokken: de gemeentesecretaris, de concern-controller (hoofd fi nancien), diens plaatsvervanger en een afdelingshoofd bij de Dienst Welzijn. Fel Na de eetpauze haalde burge meester L.W. Stam namens het college ongekend fel uit naar Ten Have. „Ons college heeft ge schokt en met groeiende veront waardiging kennis genomen van de uitlatingen van de heer Ten Have. Wederom schendt hy op fla grante wijze de vertrouwelijkheid van overleggen, zoals senioren convent en informele overleggen met fractievoorzitters. De stelling van de heer Ten Have dat hij zijn informatie uit andere bronnen zou hebben verkregen, vormt geen enkele rechtvaardiging voor het openbaar maken via de pers en een openbare raadsvergade ring van vertrouwelijke gegevens. Wij zijn van mening dat hij wist of behoorde te weten dat deze gege vens een vertrouwelijk karakter hadden," aldus Stam, die zei daar in gesteund te worden door de Al gemene Wet Bestuursrecht. „Wij zijn van oordeel," ging de burgemeester verder, „dat zijn handelwijze in de eerste plaats de belangen van de betrokken mede werker ernstig schaadt. Ook vóór de gemeente Vlaardingen zal de handelwijze van de heer Ten Ha ve nadelige consequenties heb ben. Ons college blijft van oordeel dat de handelwijze van de heer Ten Have ontoelaatbaar is. Het onderzoek naar de mogelijkhe den voor juridische stappen zal door ons college onverkort wor den voortgezet." Inhoudelijk wenste Stam niet in te gaan op de affaire. Alleen hechten wij er wel aan om met na druk te stellen dat de tot op heden gevoerde onderhandelingen bin nen de rechtspositionele kaders zijn gevoerd. Het door de heer Ten Have genoemde bedrag is dus volstrekte nonsens." Woensdag 15 mei MAASSLUIS De Ark. Dia-avond Historische ver,, 20.00u. ROTTERDAM Ahoy'. Simply Red, 20.0ÖU. Luxor Theater. Het Groot Niet Te Vermij den, 20.15u. Dodorama. Hetu, 20.30u. Doelen Café. Latin Jazz Jam Session, 22.00u. Nighttown. Gay Surprise Party, 23.00u. Amphi theater. In Bomen Kun Je Wonen, 15.00u. Donderdag 16 mei SCHIEDAM Postkantoor BachpJein. Dauwtrap- pen,06.00u. HOEK VAN HOLLAND Strand. Opening strandseizoen, 13.00U. ROTTERDAM De Doelen. Gr.z. HGJB jongerendag 1996, lO.OOu. Ahoy'. Tina Turner, 20.00u. Matrix. Noite Brasiieira, 20.00u. The little Cave. Open Mu- ziekpodium, 20.00u. Grote-of St. Laurenskerk. Hemelvaartconcert, 20.15u. Luxor Theater. Het Groot Niet Te Vermijden, 20.15u. Rotter damse Schouwburg. Gr.z. De Gid sen, 20.15u. Hal 4. Bruiloft, 20.30u. R'dams Centrum voor Theater. De Naakte Reis en Fun, 20.30u. Vrijdag 17 mei SCHIEDAM Filmhuis. La Ceremonie, 21.30u. VLAARDINGEN Midden Delfland. Rondvaart, 13.00,14.00,15.00u.VW. Stads wandeling, 19.00u. ROTTERDAM Calypso i: 'Sense and Sensibility' (al) dag. 12.45-3.30-6.15-9.15. Calypso 2: "Casino' (16) dag. 8. Ca lypso 3: 'Shanghai Tnad' (16) dag. 1,15-9.30. 'Antoma' (16) dag. 4- 6.45. Calypso 2 Riksbioscoop: 'Ni ne Months' (al) dag. 12.45-3.30. Ci nerama 1: The Juror' (16) dag. 1.15-4-6.45-9.30, Cinerama 2: 'Lawnmower Man 2' Beyond Cybers pace (16) aag. 1.15-4-6.45-9.30. Cinerama 3: 'Advocaat Van de Ha nen' (16) dag. 1.15-4-6.45-9.30. Cinerama 4: 'Dead Man Walking' (16) dag. 1.15-4-6.45-9.30. Cine rama 5: 'Lord of Illusions' (16) dag. 6.45-9.30. do.vr.ma.di. ook 1.15-4. Corso: 'Critical Decision' (16) dag. I.15-4-6.45-9.30. Imax Theater: 'Survival Island' (al) dag. beh.ma. 2- 4. The Living Sea' (al) dag. beh.ma. 3. za.zo. ook 1. '12 Monkeys' (12) dag. 7.15-9.45. Venster 1: 'DeJuik' (16) dag. 8. 'Cyclo' (16) dag. beh. ma. 10. Venster 2: '2001) A Space Odyssey' (16) do. 8. vr. t/m di. 7.30. 'Eggs' (16) vr. t/mdi. 10. Lantaren 2: The White Balloon' (16) dag. 8- 10. Lumière 1: 'Strange Days' (16) dag. 1.30-5.30-8.45. Lumière 2: 'Broken Arrow' (16) dag. 6.45-9.30. do.vr.ma.di. ook 1.15-4. Lumière 3: 'Money train' (16) dag. 6.45-9.30. do.vr.ma.di. OQkl.l5-4.Lumière4: 'Heat' (16) dag. 8.30. do.vr.ma.di. ook 1-4.30. Pathé 1: '12 Monkeys' (12) dag. 1-3.50-6.40-9.30. Pathé 2: 'The Birdcage' (a)) zat. 9.30. Pa thé 3: 'Get Shorty' (al) dag. 4.25- 6.50-9.15. do. ook 2. Pathé 4: 'Lea ving Las Vegas (16) dag. 11.40- 2.10-4.40-7.10-9.40. do. geen II.40. Pathé 5: Thmgstodom Den ver' When you're dead, (16) dag. 11.00-1.35-4.10-6.45-9.20. do. geen 11.00. Pathé 6: 'Up Close Personal' (al) dag. 1-3.45-6.30-9. Pathé 7: 'Copycat' (16) dag. 12.30- 3.20-6.10-9. Toy Story'OV (al)dag. 6.05-8.10-10.15. za. alleen 6.05. Rex: The Younger the Better' (18) dag. 12.00 doorl.voorst.

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1996 | | pagina 3