16 De wrake bijstand Frivool en hiërarchisch samen in Origin Rechthoek u f Bk 3 5c Subsidiegids wijst burger de weg Rotterdams Dagblad jisc- r. «8% K. vr: Woensdag 15 mei 1998 Forse terugvorderingen, zware straffen zelfs. Wie een uitkering beeft moet meer dan ooit bedacht zijn op de wrake der bijstand. Wee de vader die zijn zoon helpt bij zijn hobby. Door Dick Hofland Rotterdam Janme Veen leed aan kanker. Ze woonde alleen en haar ouders besloten hun dochter in huis te nemen in de tijd dat ze regelmatig werd bestraald en che- mo-kuren moest ondergaan. Toen alle ellende achter de rug was, kregen de ouders van Jannie een bnef van de sociale dienst. Ze moesten tienduizenden guldens terugbetalen. Vader en moeder Veen hadden een bijstandsuitkering, evenals hun dochter. Toen de ouders be sloten voor hun dochter te gaan zorgen, hadden zij dat moeten melden aan de sociale dienst. Maar hun hoofd stond naar ande re zaken. Daardoor hebben ze vol gens de gemeente al die tijd ten onrechte twee uitkeringen gehad. Het geld dat ze daardoor te veel zouden hebben gekregen, wil de sociale dienst terug hebben. De ouders zijn geschokt en hebben een advocaat ingeschakeld. Gemeenten maken soms rare sprongen sinds ze door de over heid zijn verplicht nauwlettend te controleren of uitkeringen te recht zijn verleend en deze zono dig terug te vorderen. Bovendien zijn per 1 januari dit jaar aan ge meenten nieuwe instructies gege ven die zijn bedoeld om meer mensen aan het werk te krijgen, maar ook ingrijpende financiële gevolgen voor de gemeenten heb ben. Ze moeten tien procent van de bijstandsuitkeringen zelf beta len en het rijk vergoedt boven dien niet langer vanzelfsprekend alle ovenge kosten. Als niet aangetoond kan worden dat een uitkering terecht is ver strekt, draait de gemeente volle dig voor de kosten op. Aangezien de declaraties vooraf worden in gediend op basis van schattingen en gemeenten daarvoor een bud get krijgen, kan het gebeuren dat ze achteraf geld moeten terugbe talen. Zo kreeg Amsterdam kort geleden te horen dat het twintig miljoen gulden moet terugstorten op de rekening van Sociale Za ken. Gemeenten, die altijd ver plicht zijn bijstand te verlenen, is er dus alles aan gelegen om scher per dan ooit te controleren. Dat merkte ook het gezin B., waarvan zoon Henk als grote hob by heeft het opknappen van speel automaten. Hij doet dat in zijn vrije tijd en verkoopt ze aan lief hebbers, voor inkoopprijs plus materiaalkosten. Zijn vader helpt hem daar af en toe bij; hij is werk loos en heeft een bijstandsuitke ring. De gemeente kwam dit op het spoor en oordeelde dat de va der het minimumloon van zijn zoon had kunnen bedingen. Omdat hij dat met had gedaan zou hij ten onrechte een volledige uit kering hebben gekregen. De so ciale dienst rekende uit hoe lang dat had geduurd en vorderde tien duizenden guldens terug. De va der weigerde te betalen, nam een advocaat in de arm en won de zaak. Het gezin B. had voor niets maandenlang in de rats gezeten. Klikken De tijd is voorgoed voorbij dat er, zoals in de jaren zeventig, amper werd omgekeken naar de bij stand. Of beter: dat misbruik van uitkeringen werd getolereerd Wie hedentendage een bijstands uitkering heeft, behoort tot de meest gecontroleerde Neder landers. Elke maand moeten er formulieren worden ingevuld over inkomsten, sollicitaties, woonsituatie, vakantie, zieken huisopname, noem maar op. Ge middeld eens m de acht maanden komt er dan nog een gesprek op het kantoor van de sociale dienst. Bij het minste of geringste ver moeden dat er ook maar een cent te veel wordt uitgekeerd, sprin gen de meeste gemeentelijke so ciale diensten er meteen bovenop. Soms worden zaken aangebracht door medeburgers; omwonenden die als verklikker optreden. Maar de meeste zaken komen aan het licht doordat de bestanden van belastingdienst en sociale dienst aan elkaar zijn gekoppeld. Bij de uitdraai van het sofmummer is daardoor direct te zien of iemand heeft bijverdiend en of de gege vens kloppen die de betrokkene zelf heeft verstrekt. Op den duur worden ook andere bestanden, zo als die van zorgverzekeraars, met die van de sociale diensten gekop peld. De maatregelen zijn nodig omdat misbruik van uitkeringen nog al tijd niet eenvoudig is aan te to nen. Vooral samenlevingsfraude is vrijwel nooit te bewijzen zolang de beschuldigden blijven ontken nen. De Hoge Raad heeft in haar jurisprudentie vastgelegd dat rechters dit soort zaken niet mo gen toewijzen als samenleving niet keihard bewezen kan wor den. De indruk bestaat echter dat rechters deze regels minder strak zijn gaan hanteren dan voorheen. Gemeenten worden meer dan vroeger in het gelijk gesteld. Straf Samenlevingsfraude wordt ook zwaarder gestraft dan vergelijk bare fraude met de belastingen. Zwaarder dan 'dood door schuld', zwaarder dan de meeste vormen van lichamelijk geweld en aan zienlijk zwaarder dan vandalis me. Die straffen worden uitge sproken door de rechtbank, die moet oordelen of er valsheid in ge schrifte is gepleegd. Daarnaast bepaalt de kantonrechter of het te verhalen bedrag moet worden be taald. De rechtbank van Utrecht (in dit geval de politierechter) heeft on langs een man tot zeven weken onvoorwaardelijke gevangenis straf veroordeeld omdat hij de so ciale dienst voor 28.000 gulden had opgelicht. Die straf kan wor den ,omgezet in negentig uur dienstverlening. Frits T. en Fanny B. werden, door een andere rechtbank, nog veel harder aangepakt. Zo'n vijf jaar lang woonden ze samen, maar vertelden dat niet aan de sociale dienst. Daardoor hielden ze ieder hun uitkering en kregen ze maan delijks veel meer geld dan waar ze recht 'op hadden. Door de jaren heen fraudeerden ze op die ma nier voor ongeveer 10Ö.Ö0Ö gul den. Dat bedrag moeten ze nu te rugbetalen en voor de fraude zijn ze veroordeeld tot een jaar on voorwaardelijke gevangenisstraf. Het duo voelt zich niet alleen ge straft als zware criminelen, maar niemand kan ze uitleggen waar om Gerrit van der Valk zijn gigan tische belastingfraude kan afko pen, Twee maten „Bijstandsfraude is altijd zwaar der gestraft dan belastingfraude. Er wordt met twee maten geme ten," zegt Saskia Noorman-Den Uyl. Ze was jarenlang directeur van de sociale dienst in Leiden en is nu Kamerlid voor de PvdA, met als specialisatie sociale zekerheid. Ze heeft zich recent onder meer ingezet om de vervolging van fraude met bijstand gelijk te scha kelen met belastingfraude. De Eerste Kamer is zojuist akkoord gegaan met een wetsvoorstel waarin de voorwaarden daarvoor zijn geregeld. Tot nu toe was het gebruikelijk dat belastingfraude pas feitelijk vanaf 50.000 gulden tot een rechtszaak leidde. Bij steunfrau- de moet al vanaf 6.000 gulden een proces verbaal worden opge maakt. Bovendien kon een lichte belastingfraude wel worden afge daan met een administratieve sanctie (boete) maar bijstands fraude niet. Nu kan dat gaan ver anderen. Noorman wn graag zien dat de grens voor aangifte van bij standsfraude omhoog gaat, „Ik wil er echter geen enkel mis verstand over laten bestaan dat misbruik van uitkeringen niet ge doogd kan worden," zegt ze. „Wie samenwoont, maar dat niet op geeft, heeft daardoor een mko- lllustratie Edim van Sirenen men dat 140 procent boven de laagste CAO-schalen ligt. Dat krijg je gratis en voor niets, en daarmee doe je heel veel werken den onrecht. Als je de bijstand voor een ton hebt opgelicht, moet je die ton terugbetalen. Dat is nor maal, dat bedrag ben je de ge meenschap verschuldigd en dat beschouw ik niet als straf. Daar naast kun je nog een sanctie op leggen: een boete en/of een ge vangenisstraf. Daar zijn vuistre gelsvoor." En die ongelukkige ouders die hun doodzieke dochter een tijdje in huis hebben genomen? Saskia Noorman. „In dat soort zaken, die volgens mij incidenten zijn, reken ik op onze rechters, die ik als zeer humaan beschouw." De ouders kunnen vermoedelijk met succes aanvoeren dat ze in een noodsitu atie verkeerden, waardoor ze niet hebben voldaan aan hun wettelij ke informatieplicht. De kans is groot, dat de rechter dat 'redelijk en billijk' zal vinden en de terug vordering verlaagt of geheel af wijst. Den Haag Maar weinig mensen zijn bekend met de talloze subsi diepotjes waar gewone consu menten een voordeeltje mee kun nen halen. En zijn ze wel op de hoogte van het bestaan van een bepaalde subsidie, dan weten ze vaak met waar ze terecht kunnen. Dit zegt de Consumentenbond naar aanleiding van de vragen die het daarover krijgt. De onbekendheid van en over subsidiemogelijkheden bij parti culieren was voor de Consumen tenbond en het Nibud reden om gezamenlijk de Consumenten- subsidiegids uit te brengen. Veel mensen denken ten onrechte dat de financiële tegemoetkomingen alleen voor de laagste inkomens gelden en lopen zo overheidsgeld mis. Een goed voorbeeld daar van is de huursubsidie. Die wordt door een derde van de huurders die daar wei recht op hebben niet aange vraagd Wat vaak niet bekend is, js dat gezinnen met kinderen jon ger dan 18 jaar sinds vorig jaar een toeslag op de huursubsidie kunnen krijgen. Die toeslag kan per jaar enkele honderden gul dens bedragen en is ingevoerd om de verlaging van de kinderbijslag op te vangen. De meeste toeslagen, zoals wo ningsubsidies, kinderbijslag, ge- handicaptenvoorziemngen, bij zondere bijstand en voorzienin gen voor kinderopvang, moeten bij de gemeente worden aange vraagd. Maar uit de vragen aan de Consumentenbond en het Nibud blijkt dat gemeenten weinig be kendheid geven aan die regelin gen. „Als mensen er al achter ko men dat ze recht hebben op een bepaalde tegemoetkoming, dan is dat vaak toeval," zegt een woord- voerdster van het Nibud. Door Erik van der Struijs Utrecht Drie, vier weken gele den was het dieptepunt. „Dat zie je bij elke fusie. Veel mensen ra ken op een gegeven moment ver lamd, weten even niet meer wat ze moeten doen. Ik heb het idee dat we die periode nu achter de rug hebben. We zijn door het dal. Vanaf nu gaat het alleen maar be ter". Henk Cohen (52), chief executive officer bij het automatiseringsbe drijf Origin, kijkt met tevreden heid terug op de afgelopen vier maanden. „Het gaat waanzinnig snel, maar gelukkig heel goed. Fuseren is een van de moeilijkste dingen die er zijn. Zeker als het gaat om mensenbedrijven, zoals BSO/Origin en Philips C&P. Voeg je twee fabrieken samen, dan heb je het over machines, productieca paciteit. Bij ons zit al het kapitaal in mensen. Vinden zij hun draai niet, dan kun je een succesvolle integratie vergeten". Vooraf voorzagen buitenstaan ders demodige problemen bij het vinden van één bedrijfscultuur. Het frivole BSO, waar creativiteit en zelf verantwoordelijkheid ne men hoog in het vaandel staat, on der één dak met het stijve, hiërar chisch georganiseerde C&P: dat leek een garantie voor talrijke conflicten. Vele bloemen Cohen: „Die geluiden heb ik ook gehoord. Maar mensen die dat denken, zien over het hoofd dat de verschillen tussen beide be drijven helemaal niet zo groot zijn Philips werkt inderdaad hi ërarchischer, dat klopt. Tegelij kertijd is het ook een concern, waar bedrijven en individuele werknemers ruimte krijgen om zich te ontplooien. Iemand in de Philips-familie heeft eens gezegd: ons bedrjjf is een veld waar vele bloemen kunnen bloeien. Er zit een groot vrijheidsideaal bij Phi lips. Dat wordt vaak over het hoofd gezien." Het eerste jaarverslag van Origin laat volgens hem perfect zien hoe goed de beide bedrijven samen kunnen. „Er zitten heel veel speelse elementen in. Misschien wat minder dan mensen van het oude BSO gewend waren (het be drijf maakte ooit een jaarverslag voor kinaeren), maar voor men sen van C&P gaat het heel ver. Zij wisten niet wat hen overkwam toen ze de eerste ontwerpen za gen. Sommigen hadden het ge voel dat hun hersens werden doorgeblazen, werkelijk waar". Ook in het nieuwe logo van Origin (een kiezel) lijken de verschillen de achtergronden van BSO en C &P terug te keren. Enerzijds is de steen hard en onverwoestbaar, anderszijds is elke kiezel uniek en door de natuur gevormd. Co- hen: „Een steen is ook iets wat je graag by je hebt. Wie tijdens een wandeling een mooie kiezel ziet, raapt hem op en steekt 'm in zijn zak. Daar denkt je niet bij na, dat gaat puur gevoelsmatig". Met een omzet van bijna twee mil jard gulden en 11.000 medewer kers in 27 landen speelt Origin sinds januari in de Champions League van de IT-bedrijven, Dat moet ook, wil de onderneming haar ambities waar kunnen ma ken: multinationale bedrijven waar ook ter wereld een compleet pakket kunnen aanbieden, varië rend van standaard software tot wereldomspannende netwerken. Cohen: „Het is een trend dat be- Topman Henk Cohen reist alle ves tigingen af om om zijn fu- sieverhaal te vertellen. Bedrijfsfoto Origin/ Sjaak Ramakers drijven steeds meer deel gaan uit maken van een netwerk. Er zijn bijna geen niet-internationale be drijven meer. Zelfs de bakker op de hoek zal zich op een gegeven moment bij een keten aansluiten. Het is echter ondoenlijk om al die bedrijven vanuit één punt aan te sturen. In Rotterdam kun je nu eenmaal moeilijk bepalen wat het beste afwasimddel is voor de Zuid-Koreaanse markt Dat moet je aan de mensen in het land over laten." Het nieuwe Origin houdt om die reden vast aan het credo van het oude BSO (en haar oprichter Eckart Wintzen); zoveel mogelijk verantwoordelijkheid voor de mensen op 'de werkvloer'. En: korte lijnen tussen het manage ment en de medewerkers. Ook fy siek. Zo trekt al het personeel van de holding na de zomer in bij ves tigingen van Origin Nederland. De huidige hoofdkantoren (onder meer in de Utrechtse wijk Riins- weerd) staan al te huur. Zijn eigen rol m het fusieproces lijkt volgens Cohen nog het meest op die van een hofnar. „Je zit er bovenop. De fouten die gemaakt worden, zijn jouw fouten. En je moet overal je verhaal vertellen, netzoals een nar. Mensen motive ren per brief of memo werkt nu eenmaal niet. Je moet er zelf naar toe, ervoor gaan met je hele body. De komende maanden zullen we met het centrale management ook alle vestigingen in de wereld aandoen Ontzettend veel werk Maar volgens mij wel de enige manier om de fusie te doen sla gen". Onder redactie van Peter Louwerse In de rubriek Rechthoek behandelt het Rotterdams Dagblad juridi sche consumenten-kwesties. Problemen op het gebied van kopen, hu ren, echtscheiding, ontslag, Ionen en uitkeringen, verzekeringen en dergelijke worden beantwoord door onze deskundigen. Lezers kun nen vragen opsturen naar het Rotterdams Dagblad, Rubriek Recht hoek, Postbus 2999,3000 CZ Rotterdam. Is de huisbaas aansprakelijk? In de flat waann wij wonen heeft de huisbaas alle houten kozijnen ver vangen door kunststof Nadat alles gereed was bleek dat er nogal wat schade was aangericht We hebben meutu behang moeten laten aanbren gen en een schilder laten komen. Totale kosten 2000 gulden De h uisbaas heeft van te voren een bedrag van 250 gulden beloo/d, en daarmee heeft de huurdersvereniging ingestemd. Wat kunnen wij nog doen Het is in uw geval misgegaan in de voorfase Als de huurdersveremging akkoord is gegaan met het be drag van 250 gulden, is het nu moeilijk daar op terug te komen Dit is wel anders als uw schade inderdaad zo veel hoger is dan het toegezegde bedrag Wy raden u aan eerst bij de huisbaas aan te dringen op een hogere vergoeding U moet dan wel kunnen aantonen dat u inderdaad veel schade heeft geleden Als de huisbaas voet by stuk houdt, kunt u als uiters te middel de gang naar de rechter maken, maar dat zal een loterij worden. Een dure Iotery bovendien Het lijkt verstandiger een klacht tn te dienen bij de klachtencommissie van de woningcorporatie Recht op fooi Tot voorkort werkte ik bij een restaurant. Na een onenigheid met mijn baas heb tk ontslag genomen Maar de fooi over de laatste maand heb ik met gehad Heb ik recht op myn aandeel in de /ooienpot' Fooi is geen loon. Het is een financiële waardering van de klant voor de bejegening door het personeel Het komt daarom toe aan het personeel en met aan de werkgever U hebt er gewoon recht op over de pe riode dat u hebt gewerkt. De vraag is nu by wie u moet zijn. In sommige bedry ven beheert de werkge ver de fooienpot. Dan moet u by uw baas zyn. Maar vaak zorgt een personeelslid voor het beheer Dan moet u zich tot uw ex-collega wenden. U hebt er hoe dan ook recht op. Niet-bestelde spullen Ik heb een conflict met een postorderbedrijf. Zij hebben by mij een pakket met kleding laten afleveren met een icaarde van 500 gulden Ik heb dar echter nooit besteld, ik hoef de kleding niet, en ik unl dus ook met betalen Afaar het postorderbedrijf schermt met een bestelbon waarop mijn naam en adres staan ingevuld. Ik heb echter nooit mijn handtekening voor die spullen gezet Waarschijnlijk is hier een grapjas aan het werk. Moet ik voor die kleding betalen9 Het pakket is afgeleverd bi; de buren die het na mens mij in ontvangst hebben genomen. Het postorderbedrijf zal moeten bewijzen dat u de verplichting tot aankoop van de kleding bent aange gaan. Dat zal vermoedelijk niet lukken, omdat er geen handtekening staat op het bestelformulier. Het bedrijf zou wél kunnen proberen aan de hand vah grafologisch onderzoek te bewijzen dat u de bon hebt ingevuld. Zo ver gaan postorderbedrijven doorgaans met bij het innen van 500 gulden, De rechter heeft in een soortgelijk geval een postor derbedrijf in het ongeiyk gesteld. In dat geval was niet geheel duidelijk wie het pakket in ontvangst had genomen. De rechter overwoog dat het bedrijf - door een niet-ondertekende bestelbon te accepteren - be wust het risico tot onduidelijkheden heeft genomen Voor dat risico moet het postorderbedrijf opdraaien. BTW over bouwgrond Op 5 augustus 1987 heb ik van een gemeente 360 vierkante meter bouw grond gekocht waarover ik 18,5 procent BTW betaalde. In november 1991 heb tk de B TW terug gevraagd op grond van een arrest van de Hoge Raad dte bepaalde dat er einde moet komen aan de gewoonte van gemeenten BTW te keffen overmet-bouwnjpe grond. De gemeente schreef mij dat tk niets terugkrijg omdat de grond samen met twee omliggende kavels ivór het ondertekenen van de notariële akte is opgehoogd en voorzien van no tering. Hoe zit dat nu? De Hoge Raad heeft in het Sint-Oedënrode-arrest ge oordeeld dat op niet-bouwrijpe grond het tarief van de overdrachtsbelasting (fiprocent) van toepassing is en niet het tarief van de BTW (18,5 procent). De vraag is nu of hier sprake is van bouwrijpe grond. Grondei genaren waren hoopvol gestemd na het vonnis van de Almelose rechtbank die in 1992 bepaalde dat het aanbrengen van straten, riolering en kabels nog met betekent dat de grond bouwrijp is. Maar sinds het Markerink-arrest is de overheid mmder gul voor de burger: als er ook maar iets is gedaan aan de grond, mag er BTW worden geheven. In uw geval heeft de gemeente nogal "wat werk verricht om de grond bouwrijp te maken. De BTW-heffing lijkt daarom on ontkoombaar. Straks is alle onduidelijkheid hierover trouwens ver leden tijd. De Eerste Kamer behandelt een wetsvoor stel waarin de BTW van toepassing wordt verklaard op alle percelen met de bestemming 'bouwgrond'. Na jaren toch verhaal op ex Mijn vrouw en ik zijn acht jaar geleden uit elkaar gegaan. Pas nu gaat de gemeentelijke sociale dienst gebruikmaken van haar wettelijk ver haalsrecht. Ik vind dat dit erg laat ts Heeft de sociale dienst nu haar rechten verspeeld? Nee, gemeenten die jarenlang hebben nagelaten de ex-echtgenoot een rekening te sturen voor de by- stand die aan zijn ex-partner is verleend na schei ding, komen daar goed mee weg. Een ex-echtgenoot die pas na tien jaar een verhaalsnota kreeg van de ge meente kon aan dat lange tij cisverloop tot in hoogste instantie, de Hoge Raad, geen enkel recht ontlenen om onder betaling uit te komen. De Hoge Raad heeft inmiddels in twee van dergelijke gevallen arrest gewezen. De raad vindt dat al by de totstandkoming van de wet is voorzien dat het jaren zou kunnen duren voordat de gemeente daadwerke lijk gebruik zou kunnen maken van zijn recht (later plicht) de bijstand geheel of gedeeltelijk terug te vra gen van de gewezen partner.

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1996 | | pagina 4