111 n i—ni mms jiottarf». pauw»! i— i^3 Kamer van Koophandel wil A 4 voor doelgroepen •i - L"-V"'' - 'Wij mochten vroeger nooit langs de jongensschool lopen' Maasland moet de reserves aanspreken Ylaardings Hoffestival in teken van hartelust Traditie wint het op jazzconcours Bedrijfsleven pleit voor verdiepte rijksweg om aanleg te versnellen Halfjaar respijt voor moskee Sportvereniging mist knuppels Snorfietser op de vlucht Illegale venter loopt tegen lamp Botsing tussen twee fietsers Vechtersbazen langdurig cel In Man nog steeds vast na verdrinken van ex-vrouw ar Waterweg Vlaardingen De Kamer van Koophandel wil dat de A 4 wordt bestemd voor doelgroepenverkeer. Alle twee of drie de banen van de rijksweg die het Kethelplein en Delft met elkaar moet gaan verbinden, dienen wat de ondernemersvereniging be treft te worden gereserveerd voor vrachtverkeer, zakelijk per sonenverkeer, openbaar vérvoer en carpoolers. Dat sluit vol gens de Kamer van Koophandel goed aan bij de Tweede Bene- luxtunnel, die ook is bestemd voor doelgroepenverkeer. Vj ce-voorzitter W. A. Viskil schrijft dit in een brief aan het Se cretariaat Inspraak Rijksweg 4. Evenals milieugroeperingen en gemeenten, reageert ook de Ka mer van Koophandel op de door Rijkswaterstaat opgestelde Tra- jectnota/MER Rijksweg 4 Delft- Scniedam. waarvoor het zandli- cbaam al vele jaren ligt in het na tuurgebied Midden-Delfland, In tegenstelling tot milieubewe ging en de gemeenten Schiedam en Vlaardingen, is de Kamer van Koophandel een enthousiast pleitbezorger van de nieuwe rijks weg. Volgens het bedrijfsleven is de weg noodzakelijk om het vesti gingsklimaat in de Rotterdamse regio te verbeteren. Nu vertrek ken bedrijven omdat 'naast ruim tegebrek de bereikbaarheid te wensen overlaat', signaleert de Kamer van Koophandel al jaren lang in enquêtes. Stank Schiedam, Vlaardingen en mi lieubeweging spannen zich in om de aanleg van de A 4 te voorko men. Zij vrezen een onherstelba re schade voor het milieu en de bewoners van aangrenzende wij ken -voor wie de leefbaarheid door stank- en geluidsoverlast stukken zai afnemen - en wijzen alle varianten (ook verdiept of in een tunnel) voor de weg af. De Kamer van Koophandel heeft de voorkeur voor een verdiepte aanleg of ondertunneling van de A 4. Als argument daarvoor wordt gegeven dat dit de besluitvor ming zou kunnen bespoedigen. Het bedrijfsleven vindt dat minis ter Jorritsma er wet enkele hon derden miljoenen meer mag in vesteren, omdat wordt verwacht dat deze voor het milieu minder belastende varianten mogelijk op minder weerstand stuiten. „Het mag duidelijk zijn dat een spoedi ge aanleg van rijksweg 4 Delft- Schiedam vanuit economisch oogpunt zeer gewenst is," aldus de Kamer van Koophandel. Schiedam De gemeente Schiedam heeft besloten de moskee aan het Spinhuispad in Schiedam niet binnen korte tijd te ontruimen. De Turken die in i het pand een gebedsruimte heb- ben ingericht moeten het pand wel veriaten, maar ze krijgen van de gemeente nog een half jaar de tijd iets anders te vinden.. Twee maanden geleden deed de gemeente een poging de moskee te ontruimen. Een gebedsruimte in bet pand paste niet in het be stemmingsplan en de Turken moesten het pand verlaten. Tot een ontruiming kwam hét niet omdat een boze groep gelovigen dit de ambtenaren van de ge meente en de politie onmogelijk* maakte. Na deze confrontatie belegde de gemeente een aantal gesprekken met het bestuur van de moskee. Deze gesprekken waren volgens een woordvoer der van de gemeente keér op keer open en constructief. Tot harde afspraken kwam het tij dens de besloten bijeenkomsten echter niet. De onderhandellngsdelegatie van de gemeente heeft nu beslo ten de Turken op 10 juni een in tentie-verklaring voor te leggen waarin is opgenomen dat de ge lovigen een half jaar de tijd krij gen een andere gebedsruimte te vinden. Verblijven ze na dat half jaar nog steeds in het pand aan het Spinhuispad, dan gaat de ge meente over tot ontruiming. De delegatie van het moskeebe- stuur heeft inmiddels laten doorschemeren op zoek te zijn naar een geschikte plaats in Schiedam om nieuwbouw te ple gen. Zij verkiezen een gloed- nieuwe moskee boven een ge bedsruimte in een bestaand pand. De katholieke kerk aan de Dr. Schaepmansingel in Schiedam, die de gemeente had beoogd als nieuwe gebedsplek voor de Turken, valt daarmee af. De basisschool St. Bernardus in Schiedam viert het 65-jarig bestaan en ter gelegenheid daarvan bezochten gisteren oma's en opa's van de leerlingen de school. Foto Dennes van der Wel/Roel Dijkstra t Maasland Het Maaslapdse ge meentebestuur moet zich nog bui gen over de begroting voor vol gend jaar. Maar echt rooskleurig ziet het financiële beeld er voor het dorp niet uit. Tijdens de gis teravond gehouden raadsverga dering liet burgemeester M. Kokxhoorn daar als portefeuille houdervan financiën geen enkele twijfel over bestaan. Aanleiding-tot die sombere ver wachting was de voorgelegde voorjaarsnota. Hoewel dit jaar nog lang niet halverwege is, blijkt er al een tekort van bijna 143.000 gul den op de begroting te 2ijn. „Daar van is een ton structureel," meld de Kokxhoorn aan de zich alle vier zorgelijk uitsprekende frac ties. „Het zal niet eenvoudig zijn dat bedrag weg te werken, dat is eigenlijk niet te voorkomen." Een groot deel van het negatieve saldo is ontstaan door mutaties binnen het gemeentepersonee]. Zoals de kosten van een uitzend kracht op burgerzaken in verband met zwangerschaps- en ouder schapsverlof (31.775 gulden) en het aantrekken van een extra full time kracht (43.875 gulden). Met gevoel voor hilariteit kon Kokx hoorn niet nalaten op te merken dat ook zij 'geen grip heeft op zwangerschaps-ren ouderschaps verlof. Oud papier Maar ook het herwaarderen van diverse ambtelijke functies als ge volg van de vorig jaar ingevoerde reorganisatie en de proefperiode van een jaar voor dè reinigingsin specteur spelen mee. Eveneens niet structureel zijn de kosten voor het ophalen van het oud pa pier (37.844 gulden), waarvoor in de begroting voor dit jaar geen kosten waren geraamd. In het eer ste half jaar van 1995 was nog sprake van een aanzienlijke op brengst per kilo. Eind 1995 bleek de oud-papierprijs zodanig ge daald, dat er weer subsidie moet worden uitbetaald. Kokxhoorn: „Toch weer een post van bijna 40.000 gulden." WD-fractievoorzitter L. Lau- waa'rs vroeg zich af of er niet beter geraamd kon worden of de hand meer op de knip moest blijven. „Op deze manier komen we niet uit met de middelen die we ter be schikking hadden." Collega P.M. Quak (CDA) had eveneens zijn zorgen. „Het is blijkbaar een bre vet van Ónvermogen van het colle ge en ook van de raad om beslag te leggen op de algemene reser ves." Moeilik „Het is moeilijk om de hand op de knip te houden," wees Kokxhoorn op het nadelige effect van het op halen van het oud papier. „Dan worden we immers ook gecon fronteerd met de consequenties en zijn we wellicht duurder uit. Het wordt er voor de begroting van volgend jaar inderdaad niet gemakkelijker op." Bij alle structurele en incidentele negatieve uitgaven, was er toch ook een financieel voordeeitje te boeken. In verband met een hoger aantal inwoners per 1 januari 1996 ten opzichte van de raming (6667 tegen 6631 inwoners), kon de alge mene uitkering voor dit jaar met 10.277 gulden worden bijgesteld. Schiedam Onbekenden hebben tijdens een inbraak bij honk- en softbalvereniging Schiedam aan de Sportlaan elf zakken met di verse hönkbalspullen gestolen. In de zakken zaten onder meer onge veer honderd aluminium honk balknuppels. De inbraak vond vermoedelijk plaats in de nacht van maandag op dinsdag. Schiedam Een 32-jarige Schiedamse snorfietser probeer de gisteravond tevergeefs aan de politie te ontkomen nadat hij te hard en door rood licht had gere den. De man reed op het Nieuw- landplein door rood en vervolgens met 60 kilometer per uur langs het politiebureau richting Sport laan. Agenten die daar getuige van wa ren gaven de man een stopteken, dat dg snorfietser vervolgens ne geerde.'Na een korte achtervol ging werd de verdachte met be hulp van een motoragent klem ge reden, nota bene voor het politie bureau. Tegen de man die ook nog op een onverzekerde snorfiets reed, is proces-verbaal opgemaakt. Vlaardingen Een onfortuinlijke illegale' venter,van rozen belde gisteravond aan bij het huis van een politieagent in Vlaardingen. Hij wilde de man een bos bloemen verkopen maar de agent, in bur ger, had snel in de gaten dat de venter geen vergunning had. De man werd aangehouden en over gebracht naar het politiebureau. 'Tegen hem is proces-verbaal op gemaakt. Vlaardingen Bij een botsing tus sen twee fietsers gisteravond op de Floris de Vijfdelaan is één fiet ser gewond geraakt. Een 16-jarige Vlaardinger knalde boven op een 68-jarige stadgenoot toen deze linksaf wilde slaan en geen rich ting aangaf. De 16-jarige fietser was op dat moment de andere fiet ser aan het inhalen. De 68-jarige man moest met een hoofdwond en schaafwonden een bezoekje brengen aan het ziekenhuis. Maassluls%:l^tw^vechterst bazen die.in janüan dit jaar in Maassluis.êen; discoganger af- tuigdenfzaijri veroordeeld tot respectievelijk twee ~en vier jaar gevangenisstraf.Beide mannen sloegenom onduide lijk reden hef slachtoffer bont en blauw en lieten hem vervol- gens .naakt achter in de vries- koulTydeos de rechtszitting, twee wéken geleden, maakte... het tweetal een weinig intelli- gen te indruk. De officier vroeg daarom tijdens de zitting:-aan de verdachten - of ze 'alleen' maar lucht in hun bovenka mers haddenEén van de ven dachten reagerde toen ver baasd ,,'kWeenie." De verdachten bekendeh' tij dens de zitting het'slachtoffer; - 'dat last bad van aanvallen van psychoses, flink geslagen.en geschopt te hebben. Ook gaV'en ze toe de man te hebben besto- len en te hebben gedwongen meh uit te bieden om hem daarna in een •portiek in de vrieskou achtergelaten; Dat ze het .slachtoffer hebben gedwongen heffrivéetol seksu eel te bevredigen, 'zoalk 'één van de aanklachten tegen de mannen luidde, ontkenden ze tijdens de zitting! Op de vraag van de officier hoe het tweetal tot zo iets "verschrikkelijks was gekomen, antwoordde één van de verdachten dat hij het 'erg rot' vond voor het slachtoffer maar dat hij niet kon weten dat het slachtoffer last had van psychoses. De rechtbank be sloot de ene verdachte een ge vangenisstraf van drie jaar waarvan één jaar voorwaarde lijk op te leggen. De ander moet voor vier jaar, met aftrek van voorarrest, de cel in. Door Pieter Vermaas Schiedam „Nou, dag hoor lie verd." Voordat de grootmoeder het klaslokaal van meester Th. Wiegman verlaat, krijgt kiein- dochterlief nog een stevige pak- kerd van haar oma. Het meisje draait wat verlegen haar gezicht weg; al haar klasgenoten kijken immers. Oma bezoekt vervolgens, in het gezelschap van andere oma's en opa's, de andere lokalen van het schoolgebouw. Ter gele genheid van het 65-jarige bestaan van de rooms-katholieke St. Ber- nardusschool in Schiedam moch ten zij gisteren lessen bijwonen. Eén zo'n oma is mevrouw F. van Door Carel van der Velden Schiedam Sarah Vaughan knikt goedkeurend de zaak in, terwijl Miles Davis op een andere poster naar de grond toetert. In levende lijve soleert de Schiedamse saxo fonist Andre Frank achter het bil jart. De jazz is terug in het Schiedamse café De Unie en nog wel in concoursvorm. De drie bes te groepen verdienen vanavond een uitzending naar het presti gieuze jazzfestival van Vienne. Frank speelt in de band Plexus en ze voeren het publiek op dinsdag avond ver na middernacht terug naar de jaren vijftig, de jaren van de hardbob. Op de hoek van de Lange Haven en de Gerrit Ver- boonstraat swingt en toetert de band dat het een lust is. De jury van 'jazz a Schiedam, jazz Vien ne' weet de band op waarde te Es. Voor haar is het bijwoneh van een les meer dan louter belang stelling voor haar kleinkind, omdat zij vijfenzestig jaar gele den zelf als leerling toetrad tot de St. Agnes School. Die meisjes school maakte gebruik van het zelfde gebouw als de jongens school St. Bernardus. Een muur scheidde de meisjes toen nog van de jongens. In 1966 fuseerde de St. Agnes met de St. Bernardus, die officieel op 31 december 1930 in Sehiedam-West werd opgericht en toen 124 jongens telde. „Eigenlijk is hier niet eens zoveel veranderd, al hadden wij nog ou derwetse lessenaars," zegt Van Es terwijl ze anno 1996 haar ogen schatten en kiest hen uit. Deze jazzcompetitie is een initiatief van de gemeenten Vienne en Schiedam en muziekcentrum Op- Maat, de vroegere Streekmuziek- school. Vienne, een oude stad langs de Rhóne, is sinds jaar en dag partnerstad van Schiedam. Om de vriendschapsbanden te be stendigen nodigen de Fransen de laatste jaren een Schiedamse band op hun grote jazzfestival in juli uit. De jazzvijver waaruit Schiedam kan vissen is echter beperkt. De gemeente vaardigde verschillen de keren de Bigband Schiedam af. Dit jaar is gekozen vooreen an dere opzet. In heel de Randstad werden jazzbands met jonge, ta- door het lokaal laat gaan. „Wat vooral is veranderd, is de cultuur. In de tijd van de gescheiden scho len heetten de meesters en juffen nog 'broeders' en 'zusters'." Scheiding De scheiding tussen jongens en meisjes was een strikte, herinnert Van Es zich nog goed. „Hoewel mijn broer ook op de school zat, zag ik hem onder schooltijd nooit. Wij meisjes mochten immers nooit langs de jongensschool lo pen. Als de lessen begonnen ston den we buiten in rijen opgesteld, en zo kwamen we ook de schooi binnen. In de klas waren we toen heel stil: armen over elkaar en lentvolle muzikanten benaderd om meè te dingen naar uitzen ding. Door de drie beste bands af te vaardigen .kan Schiedam goed voor de dag komen in het 'Con cours International Jazz a Vien ne'. Vraagtekens Er kunnen vraagtekens worden geplaatst bij het'Sehiedam-gehal- te' van de afvaardigingen, maar dat wordt door de organisatoren voor lief genomen. „Het voordeel is dat we met deze competitie twee mooie muziek avonden in Schiedam hebben," zegt kabinetschef Jan Brouwer van de gemeente Schiedam. „Dat is wat we de Schiedammers van- mond dicht. Maar bedenk wel, in die tijd was dat heel gewoon. Wij hebben dat ook nooit als naar er varen." Het contrast met het rumoer in menig klaslokaal van nu is groot. Zoals er meer verschillen zijn met vroeger. Toen werd er onderwe zen met telraam, leerplaat en 'Aap-noot-mies'. In de kleine ten toonstelling in de toegangshal van Bernardus prijken die leer methoden als sporen uit een niet eens zo ver verleden. Nu staan voor de leerlingen van de heilige Bernardus zelfs televisie, video en computer ter beschikking. Toch verandert niet alles: zo blij ven de rekentafels verplichte avond aanbieden als invulling van de partnerstedengedachte." Het valt op dat de meeste muzi kanten ondanks hun jeugdige leeftijd wortelen in de traditie. Ex perimenteren jazz-grootheden als Courtney Pine, Ronny Jordan en Donald Byrd tegenwoordig volop met een eigentijdse muziekstijl als hip-hop, dergelijk modemis me is de deelnemers aan 'jazz a Vienne' vreemd. In plaats van met rappers en platenspelers treedt de Rotterdamse band Limi ted Edition op maandag tijdens de openingsavond zelfs aan met een Hammond orgel. Als Tom Beek soleert op sax klinkt de band ste vig, maar als hij aan de zijkant uit puft lijkt het welhaast easy tune, kost, de zakjapanners ten spijt. Maar -gelijkde lessenaars - zijn ook die tafels inmiddels in een an der jasje gegoten. Waar de tafels vroeger massaal en monotoon werden opgedreund, krijgen de leerlingen ze nu via een spelletje 'tafelbingo' te verhapstukken. En werken doet het. De kinderen vul len de uitkomsten van de reken sommen ijverig in op hun bingo- blok, zien ouders en grootouders tijdens een gastles. Op hun beurt krijgen de kinderen van de oude ren te horen hoe het onderwijs vroeger werd gegeven. Na de ge dane arbeid blijkt het goed eten. In het Julianapark picknicken jong èn oud gezamenlijk. de 'lullige' muziekstijl waarmee sufgehouste jongeren tegenwoor dig op adem pogen te komen. Ook Limited Edition mag naar Vienne. net als het Di Liberto/ Geesingkwartet. Volgens de jury leden en jazzmuzikanten Vincent Kuiper en Arie Kuit was de keuze niet moeilijk.Alleen hadden we liever vier bands uitgezonden," vertelt de eerste als het jurybe raad is beëindigd. In Vienne vindt de internationale jazzcompetitie op 2 en 3 juli plaats. De winnaar ontvangt 10.000 gulden en een optreden tussen de groten der aarden voor negenduizend toeschouwers in het Romeinse amfitheater van Vienne. Een nieuwe jazzcompeti tie keert volgend jaar naar alle waarschijnlykheid terug in De Unie, dat op de slotavond redelijk veel publiek trok. Vlaardingen Onder de noemer Hof van Hartelust gaat op 14 au gustus in het Hof in Vlaardingen het jaarlijks terugkerende festi val van start Gedurende vijf da- gen vertonen acrobaten, arties ten, dichters en muzikanten hun kunsten in de openlucht of in tenten. Ook is er weer een openluchtbioscoop en .kan er worden gegeten in het restau rant. Het Vlaardingse muziek-, thea ter-. poëzie-, film- en kunstfesti val wordt geopend met 'De para de van de razënde grimas', een openingsact van beeldend kun stenaar Annette Braad. Aan de ze mengeling van mode, acroba tiek, muziek en beeldende kunst werken kostuumontwer pers, acteurs, beeldend kunste naars, grimeurs, acrobaten en fi guranten mee. De organisatie belooft een minstens zo specta culaire opening als de 25 vuur- spuwers vorig jaar bij het Hof vanVisioen. Kinderen van 4 tot 12 jaar kun nen vijf dagen terecht bij Miran da Kleisen voor het kinderpro gramma De Hartenbreker. In een speciale tent worden onder meer theatervoorstellingen ge speeld, is er poppenspel, een Maassluis De man die ervan wordt verdacht in november vorig jaar zijn ex-vrouw van het leven te hebben beroofd door haar met au to en al de Maassluise haven in te rijden zit nog steeds achter slot en grendel. Gisteren besloot de rechtbank voor de derde maal het voorarrest van dè 47-jarige inwo ner van Capelle aan den IJssel te verlengen. Het Openbaar Minis terie had hierom gevraagd omdat een psycholgisch rapport van de verdachte nog niet is afgerond. In november vorig jaar reed de ge parkeerd staande auto van de man, achteruit, plotseling de ha ven in. De verdachte was kort daarvoor uitgestapt. Zijn' ex- vrouw, met wie hij die avond op pad was, zat-nog wel in het voer tuig. Zij wist de auto niet op tijd te verlaten en verdronk. Volgens mr. J. Strak, de advocaat van de Capellenaar, volhardt zijn cliënt in het ontkennen wat het OM hem ten laste legt. „Mijn cli ent zegt onschuldig te zijn. verhalenverteller en kunnen er Afrikaanse drumlessen worden gevolgd. Twee jaar geleden liet de Engel se gfoep Kneehigh Theatre al haar sporen na tijdens het Hof van Pomona met hun versie van The story of Carmen. Dit jaar brengen zij de familievoorstel ling Treageagle, een Faust-le- gende over duistere krachten, passie, afgunst en bedrog met acteurs, muzikanten en acroba ten. Het Vlaardings Taalgenotschap is bezig met de voorbereidingen van een poëziefestival dat De nieuwe spraakwaterweg moet gaan heten. Poëten uit Vlaardin gen en landelijk bekende dich ters als Neeltje Maria Min en Di ana Ozon werken hieraan mee. Publicist Jan Kuitenbrouwer houdt een betoog over oud en nieuw taalgebruik. Verder is er nog micro- en pop pentheater, Prat en Gaston Ie Gouache van straattheatergroep Green Ginger uit Engeland en een muzikaal programma van Het Pandemonium onder de ti tel De DuetEstafette. Het Hof van Hartelust wordt dit jaar ge houden van 14 tot en met 18 au gustus.

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1996 | | pagina 1