11 Holy-Zuid wordt 30-kilometergebied Rotterdams Dagblad Brandweer 'inspecteert' klokkentoren Erasmusplein Rumoerige familie belaagt 'moordenaar' in rechtszaal Vlaardingen trekt ton uit om auto's af te remmen Jaloerse klusjesman één jaar de cel in VVV steekt nek uit met Schiedam-magazine Politie houdt Luilakvierders in de gaten Vierde aanhouding in incestaffaire Meisje (13) mishandeld Flessen op straat gegooid 'Ontvoering' klopt niet Vuilniswagen deugde niet TAV voor kantoor- verpakking- én decoratiemateriaal TAV Openingstijden: Maandag van 9.00 - !?1.00 uur- Dinsdag t/m Vrijdag van 9.00 -17.00 uur Tel.: (0186)604866 Waterweg Donderdag23 mei 1996 VlaardingenDe politie Haag landen controleert in de nacht van vrijdag op zaterdag in het Westland streng op Luilakvier ders die halsbrekende toeren (willen) uithalen. Het korps heeft daarvoor extra mensen vrijgemaakt. Wijkagenten brengen de jongeren de ko mende dagen op de hoogte van het strenge beleid. Tn het Westland vieren de lui lakken het feest vooral door uitlaten van brommers te ver wijderen om vervolgens met het gestripte vervoermiddel te gaan rijden. Vaak rijden ze keihard en ook nog zonder helm. Gevolg: gevaarlijke toe standen en (te) veel herrie. Enkele jaren geleden ontstond hierdoor in het Westland een zwaar ongeval. Om dit te voor komen, bekeurt de politie di rect en worden zo nodig brom fietsen inbeslaggenomen. "Ook in Noord-Holland, de ba kermat van het feest, slaapt de politie vrijdagnacht niet. Naar schatting zet het korps Noord- Holland Noord zo'n veertig ex tra mensen in. In dat district gebeurt dan ook meestal wel het één en ander. Ruiten wor den ingegooid, autobanden in brand gestoken en verkeers borden vernield. -In 1988 brandden zelfs een noodge bouw en een gymlokaal van een school af. Verder is het rij den zonder uitlaat ook daar po pulair. Luilak is oorspronkelijk een folkloristisch gebruik, waarbij de zaterdag voor Pinksteren de slapenden door jongeren wor den gewekt. Het is een over blijfsel van een oud vracht- baarheidsritueel, waarbij de winterdemoon wordt uitgedre- Schiedam In de geruchtmaken de Schiedamse incestaffaire heeft de politie een vierde verdachte aangehouden. Met de arrestatie van de 25-jarige man uit Gronin gen rondt de Schiedamse politie de zaak af, waaraan zij sinds sep tember vorig jaar bezig zijn. In die tijd hebben veertien slachtoffers van het viertal aangifte gedaan. De 68-jarige vader en opa, die in maart dit jaar werd aangehouden, wordt als de hoofdverdachte ge zien. De 25-jarige Groninger, een huis vriend van de familie, had zich eerder dit jaar op het bureau als slachtoffer van seksueel misbruik 'gemeld. Hij deed daarvan aangif te. Een ander slachtoffer meldde op haar beurt weer zo'n negen jaar geleden seksueel misbruik te zijn door de Groninger, De 25-jarige man heeft inmiddels toegegeven één van de slachtoffers te hebben misbruikt. De Schiedamse incestzaak kwam in april in de publiciteit, nadat de politie de vader en een zoon van een sociaal zwakke familie, die voorheen in Rotterdam-West woonde, had aangehouden. Al snel bleek dat de twee verdach ten, de 68-jarige opa en zijn 40-ja- rige zoon, zeker zeventien slacht offers hadden gemaakt. Onder hen bevonden zich dochters, kleinkinderen en vijf voormalige buurtgenoten van het tweetal. Eén dochter raakte drie keer van haar vader in verwachting. De eerste zwangerschap werd door een abortus afgebroken, twee kin deren kwamen ter wereld. Deze -twee familieleden zijn volgens de politie niet misbruikt. Twee we ken na de eerste aanhoudingen maakte de politie bekend dat een tweede zoon van de hoofdver dachte was aangehouden, een 31- jarige Schiedammer. De opa en zijn zoon werden ieder al .eens eerder veroordeeld voor incest en seksueel misbruik. Bei den hebben zich verplicht onder psychiatrische behandeling laten stellen. De 40-jarige zoon heeft zelfs geruime tijd in een TBS-kli- niek doorgebracht. De Schiedam se politie vindt dat met de aan houding van de huisvriend het re cherche-onderzoek kan worden afgerond. „We sluiten niet uit dat er meer slachtoffers zijn," meent een woorvoerder. „Er zullen in ie der geval geen getuigen of ver dachten meer worden verhoord. Het dossier wordt afgerond en doorgestuurd naar justitie." Vlaardingen Holy-Zuid moet nog dit jaar een 30-kilo metergebied worden. Het gaat om het gebied'dat wordt begrensd door de Holysingel, Fredrik Hendriklaan, Lepe laarsingel en Dillenburgsin gel. Het gemeentebestuur van Vlaardingen heeft daar voor ruim een ton (108.500 gulden) beschikbaar gesteld. In het gebied worden op verschil lende plekken verkeersdrempels aangelegd om de snelheid van het autoverkeer kunstmatig af te remmen. Op de Johan Willem Fr- isolaan wordt voorgesteld op plaatsen waar verkeersdrempels worden aangelegd tevens de weg te versmallen. De belangrijkste verandering bin nen het 30-kilometergebied wordt verricht bij de T-splitsing Stadhoudersweg-Stadhouder- slaan. Voorgesteld wordt om de Stadhouderslaan ten oosten van de Stadhoudersweg in de vorm van een uitritconstructie aan te sluiten op de Stadhoudersweg. Hierdoor verandert de voorrang op deze T-splitsing. Het aanleggen van deze uitritcon structie heeft volgens de gemeen te een aantal voordelen. De Stadhouderslaan (ten westen van de Stadhoudersweg) en de Stadhoudersweg vormen in de nieuwe situatie een doorgaande route. Door het creëren van een doorgaande route met daarin een scherpe bocht wordt de snelheid van het autoverkeer terugge bracht. Verder krijgt hierdoor het fietsverkeer op het Gouveneurs- pad voorrang. Ter hoogte van de fietsoversteek komt een plateau, waardoor het autoverkeer moet afremmen en het duidelijker is dat op die plek fietsers kunnen oversteken. Voordat de aanpassingen worden uitgevoerd start de gemeente een inspraakprocedure. Op 11 juni is daan-oor een inspraakavond be legd in de burgerzaal van het stad huis (aanvang: 19.30 uur). Daar wordt meteen een toelichting ge geven op de plannen van de ge meente. Ook kan er schriftelijk (tot 18 juni 1996) worden gerea geerd. De herinrichting van Holy- Zuid past in de plannen van ver keerswethouder T.W. van der Steen om van zoveel mogelijk woonwijken 30-kilometergebied te maken. Door het afremmen van het autoverkeer wordt de veilig heid van onder meer spelende kinderen aanmerkelijk verbeterd. De helft van de ruim honderddui zend gulden die de herinrichting van Holy-Zuid kost wordt gesub sidieerd door de Stadsregio Rot terdam; de rest komt voor reke ning van de gemeente. De klokken van de St. Willibrorduskerk op het Erasmusplein in Vlaardingen mogen nog luiden, al is een opknapbeurt in de nabije toekomst hard nodig. Het actiecomité van de parochie, dat sinds november vorig jaar geld inzamelt voor de renovatie van de drie klokken, nodigde woens dagmiddag de Vfaardingse brandweer uit om de klokkentoren aan een nader onderzoek te on derwerpen. Met deze ludieke actie wil het comité de aandacht vestigen op een inzameling op Eerste Pinksterdag. Om 10.00 uur die dag begint een viering in de kerk en na afloop is de trek king van de loterij. Ook wordt een sponsorloop gehouden waaraan koorleden van Balance en de Erasmusjes en de kinderen van het 'Glom' meedoen. De feestcommissie van Balance gaat pan nenkoeken bakken en verkopen. Naast loten zijn er ook nog speciale kaarsen met de afbeelding van de klokkentoren te koop. Inmiddels zamelde het comrté de helft van de benodigde 17.000 gulden ïjrf voor de renovatie. Waarschijnlijk beginnen de werkzaamheden aan de toren in september. Op verzoek van het kerkbestuur wil de gemeente Vlaardingen dan ook de verlichting rond de vijver in ere herstellen. Foto Deuk van der Wel/Roel Dijkstra Maassluis De jaloerse klusjes man die in Maassluis 20'n vier maanden geleden zijn vriend met een stuk gereedschap op de schouders sloeg is veroordeeld tot achttien maanden gevangenis straf, waarvan zes voorwaardelijk. De 25-jarige klusjesman was boos op het slachtoffer omdat hij het vermoeden had dat hij 'met zijn vriendin flikflooide'. Volgens de officier mikte de ver dachte met het gereedschap op het hoofd van het slachtoffer om hem dood te slaan. Dat de klusjes man de schouder van de man raakte was volgens de officier te danken aan de vlugge reactie van het slachtoffer. Ook het gevangen houden van de vriend in het huis van een gemeenschappelijke ken nis en het dreigen met een bijl wa ren voor de officier voldoende aanwijzingen uit te gaan van een poging tot doodslag. Tijdens de rechtszitting ontkende de verdachte de bedoeling te heb ben gehad zijn vriend dood te slaan. Hij had, zo zei hij, doelbe wust op de schouder van het slachtoffer geslagen. Met een bijl zou hij z'n vriend nooit hebben bedreigd. Zijn advocaat pleitte, omdat zijn cliënt nogal wat tegen slagen in zijn leven te verwerken heeft gehad, voor een flinke voor waardelijke straf zodat de man geestelijk kon worden geholpen. De rechtbank vond dit echter niet nodig en veroordeelde de klusjes man conform de eis van de offi cier. Door Carel van der Velden Schiedam In Amsterdam heeft het VW een blad en ook in Rot terdam, Den Haag, Dordrecht en Den Haag brengen de toeristen bureaus de charmes van de eigen stad voor het voetlicht in een ei gen magazine. In dit illustere rij tje is sinds gisteien ook Schiedam opgenomen. Het ko mende jaar denkt directeur R. Pillard de eerste 45.000 exempla ren van het blad af te zetten. Dat gebeurt vooral middeis VW-kan- toren in Zuid-Holland. Het fraai vormgegeven blad is in de eerste plaats bedoeld om toe risten naar Schiedam te trekken. De WVs in de wijde omtrek krij gen het blad gratis aangeboden. Ze mogen het blad verkopen voor 2,50 en de opbrengst zelf houden. Op die manier hoopt de Schiedamse VW de collega's in andere steden te stimuleren het blad onder de aandacht van de toerist te brengen. Tot dusver werden de attracties van Schiedam onder de aandacht gebracht in verschillende fol ders. De stad kende onder meer een molenfolder en een restau rantbrochure. Het belichten van deze 'deelaspecten' gebeurde volgens directeur R, Pillard van het VW min of meer noodge dwongen. „Schiedam had tot voor kort nog geen compleet toeristisch pro- dukt. Het Nationaal Gedistil leerd Museum is de schakel die alle losse elementen in Schiedam aan elkaar knoopt." Tot die losse onderdelen behoren de patrici ërswoningen aan de Schiedamse grachtengordel, de reusachtige molens langs de vesten, de kerk en en de musea. In het nieuwe je nevermuseum wordt onder meer de ontwikkeling van het gedistil leerd geschetst en die liep vroeger parallel aan die van de stad. Het magazine is gemaakt door het pr-bureau van Janet van Huisstede. De fraaie foto's doen net als in ander toeristisch pro motiemateriaal vermoeden dat het in Schiedam altijd mooi weer is. Ook in haar vlotgeschreven teksten is Van Huisstede, zoals in een dergelijke folder verwacht mag worden, lyrisch over de stad. Maar de promotie verwordt ge lukkig niet tot propaganda. Eer lijk meldt ze het uitbranden van molen De Walvisch, er direct aan toevoegend dat Schiedam een dag later al volop in de weer was met de fondsenwerving voor de wederopbouw. Het gemeente-ar chief en het WV staan in voorde betrouwbaarheid van de teksten. Op vergissingen is de folder nau welijks te betrappen, of het moe ten de rieten stoelen op het terras van café Van Diggelen zijn. Van Diggelen heeft helemaal geen rieten stoelen. De produktiekos- ten van de folder bedragen 90.000 gulden. De gemeente Schiedam betaalde 20.000 gulden, de rest is betaald door adverteerders en het WV, dat nog met een flink fi nancieel gat kampt „We nemen een tlmk risico, maar 't is het waard," Of zoals burgemeester R. Scheeres het gisteren verwoord de. „We zijn klaar om de toeris ten te ontvangen, maar die ko men niet vanzelf." Door Menno Haddeman Rotterdam/Schiedam De straf zaak tegen de 18-jarige Schiedam se man die in februari dit jaar een 16-jarige stadgenoot met een mes doodstak, verliep gisteren zeer ru moerig. Een aantal familieleden van het slachtoffer dat plaats had genomen op de publieke tribune, raakte buiten zinnen toen zij de verdachte de zaai van de Rotter damse rechtbank zagen betreden. „Jij moet boeten, moordenaar," schreeuwt een familielid naar de verdachte. Overmand door emo ties smijt de moeder van het slachtoffer vervolgens een foto lijstje met daarop de beeltenis van haar zoon en z'n vriendin vanaf de publieke tribune de zaal in. Het lijste belandt op de grond en het glasplaatje springt in scherven uiteen. „Jij moordenaar "roept ze naar de verdachte die in alier- haast door de parketwachten de rechtszaal wordt uitgeleid. De bewaking en een aantal toege snelde bodes proberen daarna de verhitte gemoederen tot bedaren te brengen. Ook advocaat mr. J. C. Spigt, die tijdens de zitting op treedt namens de nabestaanden, poogt de familieleden te kalme ren. De bedreigingen jegens de verdachte houden echter aan en omdat de parketwachten het ver moeden hebben dat een aantal fa milieleden wapens bij zich heeft, wordt de zaal ontruimd. Na een paar minuten mogen de nabestaanden, na grondig te zijn gefouilleerd, de tribune weer be treden. Bij de familieleden is niets aangetroffen en de rechts zaak kan worden voortgezet. Nadat een verzoek van mr. P. van Vugt om de zaak aan te houden omdat er van zijn cliënt een psy chologisch- in plaats van een psy chiatrisch rapport is gemaakt, door de rechtbank wordt afgewe zen kan de behandeling begin nen. De verdachte zit -met de hete adem van het publiek m de nek- ineengedoken in het beklaagden bankje. „Wat ik heb gedaan, is verschrikkelijk. Het was alleen nooit mijn bedoeling hem dood te steken. Ik wilde hem laten schrik ken," vertelt de inmiddels 19-jari- ge verdachte de rechtbank-presi dent. Stappen Tijdens het stappen op een vrij dagavond in februari komen de verdachte en het slachtoffer elkaar tegen in Schiedam. Beiden zijn met vrienden een avondje uit. De twee leven al een tijdje in on min met elkaar. Wanneer het groepje samen naar het centrum van de stad loopt, krijgen de ver dachte en het slachtoffer ruzie. Volgens de 19-jarige Schiedam mer maakte het slachtoffer verve lende grapjes over hem. De 16-ja- rige jongen bleef maar doorgaan zelfs toen de verdachte hem vroeg daarmee te stoppen. „Ik wilde hem laten stoppen door mijn mes tevoorschijn te halen en hem daarmee af te schrikken," zegt de Schiedammer tijdens de zitting. „Hij pakte daarop direct een hamer uit zijn zak en begon ermee te slaan. Ik schrok en deed een stap achteruit. Ook heb ik ge probeerd te praten. Maar toen hij mij met de hamer op mijn arm sloeg, heb ik het mes uitgeklapt en ben ermee gaan zwaaien. Ik was bang dat de jongen mij op het hoofd zou slaan. Hij stond erom bekend agressief te zijn." Tijdens het zwaaien met het mes stak de verdachte de 16-jarige jon gen tweemaal in de borst. Het slachtoffer overleed ter plekke. „Ik wist niet dat ik hem had ge raakt," zegt de Schiedammer. „De hamer viel op -"-en bepaald mo ment uit zijn ha id en ik ben weg gerend. Toen k erachter kwam dat ik hem hac geraakt, ben ik te ruggelopen en heb het slachtoffer geprobeerd te helpen." Officier van juètitie mr. F. D. van Heijningen hecht weinig waarde aan de lezing van de verdachte. Hij is ervan overtuigd dat de 19-ja- rige Schiedammer als eerste ste kende bewegingen in de richting van het slachtoffer heeft gemaakt. „De getuigenverklaringen zeggen hierover genoeg. De verdachte heeft met voorwaardelijke opzet gehandeld. Hij wist dat als hij ste kende bewegingen zou maken naar de op korte afstand staande jongen, hij hem dood kon steken. Dat dit ook werkelijk is gebeurd, is natuurlijk een trieste zaak." De officier eist een onvoorwaarde lijke gevangenisstraf van acht jaar. „Ik begrijp dat de verdachte tijdens zo'n lange celstraf zal ver harden. Toch moet hij zwaar boe ten voor wat hij het slachtoffer en de nabestaanden heeft aange daan." Dm het leed van de nabestaanden iets te verzachten, pleit advovcaat Spigt voor een schadevergoeding van 50.000 gulden. „Leed is na tuurlijk niet in geld uit te druk ken. Het geldbedrag heeft voor de nabestaanden meer een soort symbolische functie." Gecompliceerd De advocaat van de verdachte vindt dat het vragen van een scha devergoeding te gecompliceerd is om tijdens de strafzaak te behan delen. Hij vindt dat de nabestaan den daarvoor een civiel-rechterlij- ke procedure moeten starten. Van Vugt is van mening dat zyn cliënt moet worden vrijgesproken omdat er in de tenlastelegging staat dat zijn cliënt met voorwaar delijke opzet handelde. „Hij kan hoogstens dood door schuld wor den verweten. Hij stond niet stil bij wat hij het slachtoffer aan zou kunnen doen. Mijn cliënt handel de uit zelfverdediging omdat het slachtoffer begon te slaan met de hamer." Als de verdachte na de woorden van zijn advocaat wordt wegge voerd. springt plots een familielid van het slachtoffer over de balus trade van de tribune en probeert de man aan te vallen. De parket wachten weten dit te voorkomen en grijpen de amokmaker in de kraag. De verdachte wordt vervol gens snel weggeleid. De rechtbank doet over dertien dagen uitspraak. Schiedam Een 13-jarige Schiedams meisje is gistermid dag rond half drie op de Nieuwe Damlaan in haar woonplaats door vier of vijf ongeveer evenoude meisjes mishandeld. Het slachtof fer liep ter hoogte van de Johan de Wittsïngel toen ze door het groep je werd aangesproken en vervol gens vastgepakt. Daarna is de 13- jarige geschopt en geslagen, ter wijl één van de belagers het slachtoffer met een mes in de arm en buik sneed. Het meisje liep daardoor lichte snijwonden op. De politie heeft nog geen arrestaties verricht. Schiedam Een 48-jarige Schiedammer is rond midder nacht aangehouden en opgeslo ten ter ontnuchtering. Buren had den de politie gebeld omdat de man vanaf zijn balkon aan de Jo han de Wittsingel diverse lege bierflessen op straat gooide. Trot toir en rijbaan lagen bezaaid met glasscherven. Toen de agenten dat op wilden ruimen verscheen de Schiedam mer weer op het balkon. Hij begon te schelden en gooide lege flessen naar de dienders. De man is toen aangehouden en overgebracht naar het bureau, waar hij de nacht heeft doorgebracht Vlaardingen De politie in Vlaar dingen heeft het onderzoek naar de 'ontvoering' van een vrouw stopgezet. De 37-jarige Vlaar- dingse had tegenover de politie een verklaring afgelegd dat zij zondagavond in de Peperstraat door drie personen was bedreigd, daarna in een auto is geduwd en na enige tijd weer vrijgelaten bij de Gedempte Biersloot. Inmid dels zijn de rechercheurs tot de conclusie gekomen dat verschil lende gegevens die de vrouw heeft verteld niet kunnen klop pen. De vrouw, diè zich bovendien weinig kan herinneren, gaat psy chische hulp zoeken. Hoek van Holland De problemen in Hoek van Holland met de mini- containers van de RotA ijken te zijn veroorzaakt door een manke ment aan één vuilniswagen. Daj. euvel is inmiddels verholpen, zo blijkt uit een intern onderzoek dat bij de reinigingsdienst is verricht. De afgelopen tijd werden diverse vuilnisbakken als vermist opge geven en door nieuwe vervangen. Dit omdat ze bij het legen in de kraakwagen verdwenen. „In Hoek var. Holland heeft geduren de een kleine twee weken een huisvuilophaalwagen rondgere den met een, naar achteraf bleek, technisch mankement waardoor een aantal containers van een ou der type uit het beladingsmecha nisme in de wagen terecht kon ko men. Dat is inderdaad een aantal keren voorgekomen," beaamt Ro- teb-woordvoerder M. Harbers, „maar na twee weken is dit ver holpen." Medewerkers van de reinigings dienst adviseerden gedupeerden bij de politie aangifte te doen van 'vermissing'. „Ook dat is na twee weken weer aangepast. De be trokken burgers konden toen rechtstreeks bij ons district een nieuwe container bestellen, die hen binnen 24 uur werd gele verd." Een eerder genoemd aantal van zestig mini-containers is volgens hem onjuist. Dat cijfer geldt voor het aantal aangiften van vermis sing bij de Hoekse politie in de af gelopen vijfjaar. Het interne onderzoek heeft voorts uitgewezen dat de proble men met gekraakte containers tot die ene auto in Hoek van Holland beperkt zijn gebleven. Harbers: „Het komt sporadisch voor dat containers uit het beladingsme chanisme vallen en als dat al eens gebeurt, dan vallen ze in de mees te gevallen niet in de wagen maar terug op straat. Het komt vaker voor dat containers om wat voor andere reden dan ook beschadigd raken, aan bijvoorbeeld het dek sel of de wielen, en dan wordt rechtstreeks bij het reinigingsdis trict een nieuwe container aange-

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1996 | | pagina 5