12 mffêam Rotterdam maakt werk van Europa Meijer vaker doelwit van extreem-rechts Lange celstraf voor doodslag na drugsdeal College unaniem achter proef productieheffing 'Wonder dat er geen zwaargewonden zijn gevallen' is®?. r; V< Moordenaar 't Kruimeltje in Polen gearresteerd 'Ontwikkelingsbedrijf bedreigd in voortbestaan' Rotterdamse Euro in 1997 Culturele Hoofdstad in 2001 nog in beeld Rotterdam versterkt banden met Sjanghai Hasjvangst in de haven Steun voor Asklepion - voorbehoud van D66 Vrouwenhandel weer bestraft Veroordeeld tot langzame micro-auto Rotterdams Dagblad Donderdag 23 mei 19S Rotterdam Rechts-extremisten hadden het de afgelopen maan den ai vaker gemunt op Meijer (Groenlinks). De rechts-radica- len rekenen het Meijer onder meer aan dat het Zuiderparkhotel straks dienst zal doen als onder komen voor asielzoekers. Tijdens de besluitvorming hieromtrent z(jn meermalen folders verspreid waarin de wethouder zware kri tiek te verduren kreeg. Het college van b en w heeft giste- ren besloten dat de fractiemede- werker van CP'86 voor drie maan den de toegang tot het stadhuis wordt ontzegd. De gemeenteraad is per brief van deze maatregel op de hoogte gebracht. Loco-burge meester H. Simons heeft aange kondigd de gebeurtenis aan de or de te stellen in het driehoeksover leg tussen burgemeester, politie en justitie. Raadslid M. Freling-van CP'86 ontkent overigens dat zijn frac tiemedewerker wethouder Meijer heeft geslagen en zegt morgen bij de politie een klacht wegens las ter in te gaan dienen. „Meijer heeft de hele zaak in scene gezet Van ^ubergen liep door de gang op weg naar de wc, kwam de hoek om en zag Meijer op de grond lig; - gen bij het kopieerapparaat. Hu was op zoek naar zijn bril. Van Tu- bergen wilde hem nog helpen zoe- -'•ken. Maar Meijer stond op en -wandelde de fractiekamer van D66 binnen." De wethouder wil volgens Freling op deze wijze CP'86 in een kwaad daglicht stellen. Hij omschrijft Mejjer daarbij als een 'instabiele persoonlijkheid waar geestelijk wat mis mee is". Freling gaat een protestbrief sturen naar het colle ge van b en w om ertegen te pro testen dat Van Tubergen de toe gang tot het stadhuis is ontzegd- Van dreigbrieven zegt Freling persoonlijk niets af te weten. Wethouder H. Meijer. Archieffoto Rotterdams Dagblad/Jaap Roze ma „Maar als je tot de extremen van het politieke spectrum behoort dan hoort dat erbij. Ik krijgt zelf ook minimaal een keer per week een dreigbrief of dreigtelefoont- je" Van Tubergen is al geruime tijd lid van CP'86. Dinsdagavond vond op het Rotterdamse stadhuis een partijvergadering plaats, waarbij ook voorzitter Beaux aanwezig was. Behalve van CP'86 is Van Tu bergen ook lid van de omstreden party Actiefront Nationaal Socia listen (ANS). In verband met zijn werkzaamheden voor de neo-nazi- partij is hij onlangs verhoord door de Duitse Veiligheidsdienst. Voorts is hij diverse keren veroor deeld wegens openlijke geweld pleging. Sinds hij twee jaar gele den in Belgié werd veroordeeld wegens mishandeling, heeft hij een inreisverbod voor dat land. In Rotterdam schoffeerde hij enige tijd geleden de gemeenteraad door te verschijnen in een T-shirt met daarop de afbeelding van na zi-leider Rudolf Hess. Rotterdam De Poolse politie heeft de Tsjetsjeen Mahmed K. aangehouden die zo goed als ze ker op 20 april vorig jaar de 37-ja- rige Rotterdammer John Smit heeftt doodgeschoten*. In het da mestoilet van hetKralingse café 't Kruimeltje joeg hij de ex-bokser in opdracht van anderen drie ko gels door hethoofd. De huurmoor denaar was in Polen gearresteerd wegens zijn betrokkenheid bij een gewelddadige roofoverval. Enkele Rotterdamse politiefunc tionarissen zijn inmiddels naar Polen afgereisd om onder meer te spreken over mogelijke uitleve ring van de verdachte. Mahmed K. was in opdracht van een vyf man tellende bende naar Rotterdam gekomen om de 'moord op Smit te plegen. De schutter werd na de voltooiing van zijn opdracht nog dezelfde 1 óvond ons land uit gesmokkeld. De aanhouding van K. werd ver- gemakkelijkt doordat zijn identi teit bij de Rotterdamse politie be kend was en daardoor een inter nationaal opsporingsverzoek kon worden gedaan. s>i; De Rotterdamse TéÖitbaxöèlëgdé twee maanden'geleden'Jangduri-' ge gevangenisstraffen op aan vijf andere verdachten die de liquida tie hadden bedacht en uitgewerkt. Opdrachtgever Jan O. uit Rotter dam, die de Tsjetsjeen 20.000 gul den zou hebben betaald voor het plegen van de moord; werd tot vijftien jaar celstraf veroordeeld. De voormalig Joegoslaaf Dragan V. hoorde achttien jaar uitspre ken. De rechtbank zag in hem de leider van de bende. Drie andere ex-Joegoslaven werden veroor deeld tot vier, zes en dertien jaar. Eind februari werd in Hoogvliet een 35-jarige Kroaat gearresteerd die ervan wordt verdacht het vuurwapen te hebben geleverd waarmee Smit is doodgeschoten. gevoeld door Boldewijn en zou uit noodweer hebben gehandeld toen het slachtoffer in zijn auto naar het handschoenenkastje had ge doken. De rechtbank wees dat verweer van raadsman mr. B.C.W. van Eijck van de hand. „Het was niet aannemelijk dat het slachtoffer een vuurwapen bij zich had,'luid de de motivering van de recht bank. „En als dat toch het geval was geweest, dan nog had het zo'n reactie niet gerechtvaardigd. S. heeft voldoende tijd gehad om weg te lopen of weg te duiken ach ter andere auto's." Rotterdam—De rechtbank in Rot terdam heeft de Rotterdammer Sahin S. (21) veroordeeld tot een gevangenisstraf van acht jaar. Niet bewezen werd geacht dat'hij op 2 oktober van het vorig jaar J. Boldewijn doelbewust had ver moord, maar de rechtbank acht doodslag en poging tot doodslag wel bewezen. Er was veertien jaar geëist. De aanleiding tot de dodelijke schietpartij tijdens de avondspits op de Pleinweg in Rotterdam- Zuid was een mislukte drugsdeal tussen de dader en het slachtof fer. S. zou zich bedreigd hebben Rotterdam Het gehele college van burgemeester an wethouders staat vol overtuiging achter een Rotterdams experiment met pro- ductieheffing. Ondanks beden kingen van. financiële ambtena ren heeft het college zich una niem geschaard achter de proef, waar een tiental geïnteresseerde bedrijven met in totaal zo'n vijf honderd werknemers vrijwillig aan meedoet. De productieheffing komt by de ze bedrijven in plaats van de loon belasting. Naarmate ze meer per soneel aannemen, krijgen ze als bonus een korting op de te beta len belasting over het eindpro duct van de ondernemingen. Het Centraal Planbureau ziet er een kans in voor toename van de l werkgelegenheid en ook de Werk- gelegenheidsadviesraad (WAR) van prof. dr. W. Derksen raadde het college aan het experiment aan te gaan. Bij de rijksoverheid kreeg het college tot dusver nul op het rekest. Daarom is besloten het experiment zonodig uit eigen middelen te financieren. De raad debatteert er vermoede lijk in juni over. Dat debat zal zich voornamelijk toespitsen op de waag in hoeverre de gemeente garant moet staan om eventuele verliezen die de bedrijven lijden als gevolg van het experiment, af te dekken. Oorspronkelijk ging het om een garantiebedrag van twee miljoen gulden. B en w stel len nu een maximum van één mil joen gulden, voor twee jaar voor. Door Peter de Lange Rotterdam Toenemende con currentie van omliggende ge meenten, tegenvallende resulta ten op de grondexploitatie en het feit dat de Rotterdamse bedrijfs terreinen zo goed als vol zijn, be dreigen het voortbestaan van het Ontwikkeling? Bedrijf Rotter dam (OBR). ;vct jaarverslag over 1995 heeft de financieel-econo- misch experts van de gemeente lijke Bestuursdienst de opmer king ontlokt dat het gevaar be staat dat 'de bronnen van het Ontwikkelingsbedrijf op termijn opdrogen'. Het OBR zal tijdig de bakens moeten verzetten, wil het zijn huidige omvang en betekenis be houden, waarschuwt de Be stuursdienst in 2ijn commentaar op het jaarverslag. Bij het OBR werken nu zo'n 340 mensen. Het Ontwikkelingsbedrijf maakt een moeilijke fase door. Het heeft enkele risicovolle projecten in uitvoering -genomen, zoals de Kop van Zuid en de Tmex-loca- ties (voor woningbouw). In deze projecten zijn zeer grote bedra- gen geïnvesteerd. Niet zeker is of deze investeringen zichzelf volle dig zuüen terugverdienen. Op de Vinex-locaties zijn door speculaties van projectontwikke laars de prijzen zodanig gestegen dat de grond moeilijk nog renda bel is te maken. Op de kantoren- markt doet zich weliswaar een licht herstel voor, maar de ont wikkelingen blijven hoe dan ook tegenvallen. Andere factoren die het bedrijfsresultaat negatief be ïnvloeden zijn bodemverontrei niging (saneringskosten) en bouwlocaties in de binnenstad waarvan de ontwikkeling hoge kosten met zich meebrengt Ook de afzet van bedrijfsterrei nen viel in '95 tegen. Tien hectare per jaar blijkt voorlopig het maxi maal haalbare, zo staat in het jaarverslag van het OBR. De grond die Rotterdam nog voor be drijven in de aanbieding heeft, bestaat voor een groot deel uit 'restkavels' op afgelegen delen van bedrijfsterreinen of kavels waaraan beperkingen kleven (bij voorbeeld omdat ze in de buurt van een woningbouwgebied lig gen). Jaarverslag In het jaarverslag geeft directeur ir. G. A. Beijer toe dat 1996 'geen onverdeeld gunstig jaar' was. In de raadscommissie voor Werkge legenheid, Economische en So ciale Zaken zei Beijer het giste ren nog duidelijker: „Het be drijfsresultaat zal teruglopen als we niet ingrijpen." Beijer heeft een strakker finan cieel beleid aangekondigd om de vermogenspositie van het bedrijf te handhaven. Het OBR zegt veel waarde te hechten aan het advies van de Bestuursdienst om sa menwerking te zoeken met buurgemeenten: In die gemeen ten liggen mogelijk nieuwe kan sen voor het bedrijf, zegt een woordvoerder. De zegsman, her innert eraan dat het altijd al de bedoeling was dat het OBR in de regiogemeenten actief zou wor den: „De stadsprovincie had daar de ruimte voor geschapen." De fi nancieel. experts van de Be stuursdienst wijzen erop dat sa menwerking met de regio van groot belang is voor het behoud van de deskundigheid en de ken nis bij het OBR. Een ambtenaar: „Rotterdam werkt al een tijd goed samen met Spijkenissè. Als we zelf geen ruimte meer hebben yoor een bedrijf, laten we er dan aan meewerken om het in Spijke- nisse onder te brengen. Dat is al tijd beter dan het naar Brabant te zien gaan. Met Spijkenisse is niks mis. Dankzij de metro kun nen er ook Rotterdammers gaan werken" Rotterdam In de aanloop naar het voorzitterschap van Euro- cities ontplooit de gemeente Botterdam steeds meer activitei ten op Europees niveau. Inmiddels zijn enkele tientallen amb tenaren van de gemeente wel op een of andere manier actief om de grote-stedcnproblematiek beter op de agenda van de Europese Commissie te krijgen. In toenemende mate worden ook wethouders en gemeenteraadsleden ingeschakeld voor Europees overleg over milieubeleid, technologie, haveninfra structuur, stedelijk beleid en sociaal-economische problema tiek. Er is burgemeester Peper veel aan gelegen om de goede naam, die Rotterdam binnen het stedennet- werk Eurocities a! heeft, te ver sterken. In oktober kiest het ste- denverband een nieuwe voorzit ter en Rotterdam kamt daarvoor in aanmerking. Sommige steden zien er zelfs reikhalzend naar uit, want er bestaat onvrede over het huidige voorzitterschap van Bo logna. De coördinatie laat te wen sen over en een enkeling spreekt van 'typisch Italiaanse toestan den'. In 1997 verschijnt er een Rotterdamse variant van de nieu we Europese munt, bij wijze van voorproefje. De Rotterdamse euro heeft de functie om het publiek beter voor te lichten over de plan- nen van de Europese Monetaire Unie (EMU). Wethouder Kom brink heeft bij het kabinet-Kok opnieuw aandacht gevraagd voor de rol die Rotterdam in 2001 zou kunnen spelen bij uitverkiezing tot Culturele Hoofdstad van Euro pa. Volgens de afdeling interna tionale betrekkingen van de ge meente zjjn de kansen van Rot terdam toegenomen, vooral ook doordat er in het jaar 2000 tien 'hoofdsteden' van de Europese cultuur zullen zijn. Het aantal kanshebbers voor 2001 neemt daardoor af. Hoewel pleidooien van burge meester Peper nog met hebben geleid tot een stedelijke paragraaf in een Benelux-memorandum, beginnen steeds meer burge meesters en ministers te beseffen dat er een Europees stedelijk be leid moet komen. Het zit Peper al langer dwars dat het platteland in Europa onevenredig veel aan dacht krijgt, ofschoon veruit de meeste mensen in dg steden wo nen, waar ook de sociale proble matiek het grootst is. De inspanningen van Rotterdam in Europa zullen naar verwach ting ook leiden tot meer interna tionale conferenties in Rotter dam. De top van de ministers van Sociale Zaken wordt in Rotter dam gehouden en het ministerie van Binnenlandse Zaken heeft belangstelling voor een mede door Peper geïnitieerde burge meestersconferentie van Euroci ties over stedelijk beleid. On danks de toegenomen activiteiten in Europees verband heeft Rotter dam zich teruggetrokken uit Se curities. Dit netwerk over veilig heidsbeleid voldeed niet aan de verwachtingen. Rotterdam praat nu over veiligheidsbeleid bilate raal verder met Antwerpen, Ber lijn, Luik en Eindhoven. Personeel van de RET vmgbij McDo naid's de ge schrokken metropassa- Sommige passagiers waren be hoorlijk over stuur. Foto Ingrid van Seek Zwaarste metro-ontsporing ooit Kort voor dne uur botste de metro, komend uit Ommoord/Zevenkamp, op de kruising met de *s-<3ravenweg tegen een tractor met aanhanger. Slechts dne rg mensen raakten lichtgewond. In de metro zaten ongeveer veertig passagiers. KtaSngHAftg'.' '-: '-v-: Slotman Capetee Slachtoffers weroen opge vangen m Mc Donald's Rotterdam„Ik hoorde de metro toeteren en voelde dat er krachtig werd geremd," vertelde een pas- sagiere uit het voorste metrorij tuig, dat gistermiddag bij de bo ting op de kruising met de 's-Gra- venweg is ontspoord. „Toen ik door het raam naar buiten keek zag ik die tractor rijden. 'Jezus, die ziet de metro niet' was mijn eerste reactie. Het volgende mo ment was het moment van de klap. De meeste passagiers in dit rijtuig vielen van hun bank op de grond. Het is een wonder dat er geen zwaargewonden 2ijn geval len." Scholier Barry Schild was vanuit Zevenkamp op weg naar het cen trum. Hij zat in het achterste rij tuig. „Ook ik hoorde de metro toe teren," vertelt hij nog maar nau welijks bekomen van de schrik. „Gelukkig valt het allemaal wel mee, maar geschrokkenben ik ze ker." Mevrouw Cullens was na een be- Rotterdam Rotterdam en zus terstad Sjanghai gaan de banden nóg verder versterken. In het me morandum, dat de verdere sa menwerking moet bekrachtigen, is onder meer opgenomen dat Rotterdam en Sjanghai informa tie gaan uitwisselen over de inter nationale misdaad, drugsbestrij ding, veiligheid bij grote manifes taties en de veiligheid van het scheepsverkeer. Nog dit jaar zal de Rotterdamse politie hiervoor een bezoek brengen aan Sjang hai. Rotterdam gaat de Chinese ha venstad verder adviseren over we gen- en bruggenbouw en de aan leg van een nieuwe haven. Het Gemeentelijk Havenbedrijf gaat studenten uit Sjanghai trainen en gaat in de zusterstad lezingen ge ven over havenbeheer. Naast-de gemeentelijke diensten nemen ook de Rotterdamse Ka mer van Koophandel en de Eras mus Universiteit deel aan de nau were samenwerking met Sjang hai. De Kamer is onder meer be trokken bij de bouw van een dis tributiecentrum in de vrijhan delszone van Sjanghai. Tussen studenten en docenten van de Erasmus Universiteit en de stede lijke onderwijscommissie in Sjanghai vinden al regelmatig uit wisselingsprogramma's plaats. Burgemeester Peper heeft deze week tijdens zijn bezoek aan Sjanhai het China-Holland Eco nomie Research Centre officieel geopend. Het centrum is een sa menwerkingsverband tussen de Erasmus Universiteit en de Sjanghai Maritieme Universiteit. Het-centrum richt zich op onder zoek, onderwijs en advisering ten behoeve van Chinese en Neder landse bedrijven, dienstverlenen de organisaties en overheidsin stanties. zoek aan een verpleeghuis op weg naar huis en zat in het voorste me trorijtuig. „De metro remde, maar de tractor reed door," doet zij haar relaas, „Ik viel tussen de banken. Ik denk dat ik er wel een paar blauwe plekken aan heb overge houden. Maar al met al is het rede lijk afgelopen." De stremming na het ongeval had grote gevolgen voor het metrover- keer in de avondspits. De RET zette tusen de stations Capelse- brug en Capelle-Schenkel pendel bussen in. Passagiers in de rich ting Ommoord werd al onderweg geadviseerd bij station Kralingse Zoom over te stappen op de bus. De hoeveelheid pendelbussen was nauwelijks genoeg. Op het busperron bij Capelsebrug werd veel geklaagd over de gebrekkige informatie over de stremming. In de volgepakte pendelbussen werd de stemming er niet beter op. In de metro's zelf werd in de mede delingen aan de reizigers alleen gesproken over 'technische pro blemen'. Het metroverkeer tussen de sta tions Alexander en Capelsebrug is ruim drie uur gestremd geweest in beide richtingen. Er ontston den ook grote verkeersproblemen in de directe omgeving van de plaats van het ongeluk. Volgens de RET is het aan de lengte van het metrostel te dan ken dat het voertuig voor een deel in de rails is gebleven en niet is gekanteld. Het metrostel bestond uit twee delen, waarbij het laatste ervoor zorgde dat het geheel over eind bleef. Twee kraanwagens zijn uren bezig geweest om het veertig ton wegende gevaarte weer in de rails terug te zetten. Daarbij werd assistentie verleend door de brandweer. Het bovengrondse metrotracé in Rotterdam-Oost is berucht om zijn vele ongelukken. Sinds de lijn in 1983 in gebruik werd geno men, zijn op de kruisingen ruim honderd ongevallen gebeurd. Daarbij waren in totaal elf doden te betreuren. Twee maanden gele den nog liep een 17-jarige jongen een zware hersenschudding en een hoofdwond op toen hij op de Burgaslaan in Oosterflank door de metro werd aangereden. In 1991 werd eindelijk gevolg ge geven aan de vele protesten van bewoners en metrobestuurders over de onveilige overgangen. Burgemeester en wethouders van Rotterdam kwamen met plannen. Nieuwe knipperliehtinstallaties op ooghoogte moesten voetgan gers, (brom)fietsers en automobi listen waarschuwen voor nade rende metro's. Korte tijd later stortte de voorlichtingscampagne 'Eén onbewaakt ogenblik'. Pas vorig jaar heeft de RET het plan gepresenteerd alle 21 gelijk vloerse kruisingen van de snel tram in Rotterdam-Oost te voor zien van slagbomen voor het voet gangers- en fietsverkeer. RotterdamDe politie heeft naar nu pas bekend is geworden op maandag 6 mei 1700 kilogram hasj onderschept in de haven van Rotterdam. De hasj had een straatwaarde van ongeveer vijftien miljoen gulden en werd nog dezelfde dag vernie tigd in de vuilverbrandingsovens van de AVR in Rotterdam. Rotterdam Het idee om de pu- blieksattraetie Asklepion te com bineren met het Imax-theater on dervindt brede politieke steun. Alleen D66 maakt een voorbe houd. De twaalf miljoen gulden die de gemeenteraad voor een eerdere versie van het Asklepion- plan reserveerde, vinden de De mocraten te veel. „Dat is wel een hele forse investering voor een toeristische onderneming," zei raadslid C.J.J. Beynen gisteren in de commissie voor Werkgele genheid, Economische en Sociale Zaken. Beynen waarschuwde dat de aantrekkingskracht van pret parkachtige attracties in de prak tijk dikwijls tegenvalt. Beynen wil dat hel bedrag van twaalf miljoen wordt bygesteld, omdat het bestuur van Asklepion immers een heel nieuw plan heeft ingediend. Eerst zou deze attrac tie rond de thema's gezondheid en het menselijk lichaam een ei gen gebouw krijgen by de Euro mast aan de Parkhaven. Het be stuur heeft deze optie laten varen en mikt nu op samenwerking met het Imax-theateraan de Leuveha- ven. Het Leuvehavengebouw zou grondig moeten worden ver bouwd, ondermeer om een grote menselijke figuur van dertig mq- ter hoog ('De Reus van Rotter dam'} te kunnen realiseren. Wethouder H. Simons stelde de om de financiën bezorgde D66- vertegenwoordiger gisteren ge rust: de gemeente besluit pas over deelname aan het project na een uitgebreide planpresentatie. „Eerst vormen we ons oordeel over de haalbaarheid, daarna pas gaan we praten over de kosten. Geld is hier echt een afgeleide." Kaan B. is ook in ho ger beroep door het gerechtshof in Den Haag tot zeven jaar gevan genisstraf veroordeeld. In navolging van de Rotterdamse rechtbank, die de 29-jarige Rotter dammer in november vorig jaar dezelfde straf had opgelegd, acht te het hof wettig en overtuigend bewezen dat B. zich schuldig had gemaakt aan vrouwenhandel. Het hof kende voorts een door B. te betalen schadevergoeding van twintigduizend gulden toe aan een van de dank zij de handelaar in de prostitutie belande vrou wen. De Rotterdamse zakenman B. Wiersma is door de rechter veroordeeld tot het rijden in een langzame autó. De man heeft meerdere malen te hard gereden en dreigde zijn rijbewijs voor enige tijd kwijt te raken. Hij stelde de rechter zelf voor hem te veroordelen tot de microcar, een electrische auto die niet harder kan dan tachtig kilometer per uur. Wiersma vroeg om deze straf omdat hij vindt dat ontzegging van de rijbevoegdheid niet echt werkt. „Met een microcar kun je alvast wennen aan rij den met een normale snel heid," aldus de zakenman. De veroordeelde huurt de auto bij de Roteb, die het vervoer middel heeft gespoten in de kleuren van het bedrijf van "Wiersma. De Rotterdammer heeft er zelf ook een dichtregel op laten aanbrengen. 'Als het moet graag', luidt die. Wier sma: „Dat is mijn vaste uit spraak waarmee ik veel verve lende zaken relativeer en posi tief benader"

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1996 | | pagina 6