14 Verzet op komst tegen bouwplan Spinhuispad Siecht beleid gemeente Maassluis veroorzaakt illegale gokpraktijken' Potje koersbal op zomerse avond Picknick in plaats van vnilstort Ook vis in trek bij opening Jenevermuseum Bewoners vooral ontevreden over hoogte en omvang van woningbouwproject Belshop klimt uit het dal Rotterdams Dagblad Vrijdag 31 mei 1996 Schiedam—Omwonenden gaan zich met hand en tand verzet ten tegen de uitgangspunten van het bouwplan, dat de iZweeds/Schotse architect Ralf Erskine voor het Spinhuispad •en omgeving heeft ontworpen. Dat kondigde bewoner G. Toth .Van de St. Anna Zusterstraat in Schiedam woensdag aan. Met een kleine veertig tegenstanders bezocht Toth een informa tie-avond over het woningbouwproject. 'Als het aan de gemeente ligt. gaat Voor het eind van het jaar de.eer- jste paal de grond in van het pro ject dat het gat tussen molen De {Koord en de moskee van de Milh 'Gorusbeweging aan de Vijgen- isteeg moet vullen. De twee recht hoekige terreinen aan weerszij den van het Spinhuispad worden bebouwd met 146 woningen en tweeduizend vierkante meter be drijfsruimte. De bezwaren tegen de gekozen bebouwingsvvijze zijn divers, ver telde Toth. die zelf een bekend projectontwikkelaar in Schiedam is. De meeste pijn zit hem in de hoogte en de omvang van het bouwproject. ..De St. Anna Zus terstraat wordt straks veel te smal," klaagde een van de buien van Toth. „Door de hoogte van de bebouwing komt er straks geen spatje zon meer binnen." Toth: „Hier lapt de gemeente alle regels van de democratie aan haar laars. Er is geen inspraak ge weest, terwijl de gemeente toch hoort te luisteren naar de omwo nenden. De nieuwbouw wordt ho ger dan de moskee. Niemand heeft gevraagd om vier bouwla gen. Wie er voor dit plan is. mag nu zijn hand opsteken."' Gemeentelijk projectleidster E. Lommen legde uit dat de bewo ners mogelijkheden hebben hun standpunt kenbaar te maken. Het bouwplan wijkt op een aantal punten af van het bestemmings plan, waardoor de gemeente een zogenoemde artikel-19 procedu re moet volgen. Stadspoort De geldende ruimtelijke schets voorziet onder meer met in de nu geplande bouwhoogtes, het .ver smallen van het wegprofiel van het Spinhuispsd en de bouw van een stadspoort, die in de toekomst vanaf de Parkweg de toegang naar de nieuwbouw en de Schiedamse binnenstad moet markeren. Lommen: ..U kunt gebruik ma ken van de gangbare bezwaarpro cedure. Dat kan ook als het be stemmingsplan wordt herzien." Toth vond het niet eerlijk. „Bewo ners die hier zitten moeten het in zo'n procedure opnemen tegen de gemeente, de architect en de pro jectontwikkelaars. Procederen kost bovendien handen vol geld. Als gemeente moeten jullie ge woon wat beter naar de omwonen den luisteren." Ket bouwplan wordt ontwikkeld door Woningbouwvereniging Schiedam en Breur. Er komen koop- en huurwoningen. Grote animator van het project is wet houder A. Rcijnhout, die de we reldberoemde architect van het project uitkoos. Met het opvallen de nieuwbouwplan denkt de wet houder de braakliggende omge ving van het Spinhuispad nieuw elan te geven. Na het gereedkomen van metro station Parkweg wordt het Spm- huispad een belangrijke toevoers- weg naar de binnenstad De archi tectonische kwaliteiten van het plan staan bij de bewoners niet ter discussie. Toth: ..Het is mooi. maarte groot Het is alleen leuk als je er zelf woont." Een zomer stop weer houdt de Schiedamse ouderen er niet van om hun weke lijkse potje koersbal te ispelen. Dien- •stencentrum jDe Vier Mo lens in jSchïedam {komt de fana tiekelingen tij. Id ens de zo- jmermaanden tegemoet en jrolt elke [woensdag savond de groene mat Ivan negen meter urt. Alle liefhebbers .van deze sport 'mogen dan onderling hun brachten me iten. Hoewel 1de meeste (spelers vooral ,een gezellige 'avond willen, tjlijft het toch !een uitdaging jam de bal die Van richting Verandert, het ^dichtst bij het [kleine balletje te krijgen, bok ouderen jwinnen graag. (Foto Dennis van der Wl/Roel Dijkstra Vlaardingen Bij het Volksbos in de Lickebacrt wordt zater dagmiddag 1 juni een grootse 'overwinningspicknick' gehou den. Om te vieren dat de vuil- stort in de polder tussen Vlaar dingen en Maassluis definitief van de baan is. De picknick - opgefleurd door hapjes, drankjes en muziek - wordt van twee tot rijf uur ge houden in en rond een grote, tent. De festiviteiten vinden plaats naast het in 1992 geplante bos van zestienduizend bomen. Dat is om de verstoring van de natuur zo veel mogelijk te voor komen. De Stichting Groeiend Verzet ziet de picknick overigens niet als een afsluiting van de acties. Daarvoor is de toekomst van de Liekebaert volgens woordvoer der Niko Koffeman nog te onze ker. De vuilstort mag dan van de baan zijn. de plannen die het re creatieschap Midden-Delfland heeft 'zijn voor Koffeman nog zo onzeker dat de toekomst van het Volksbos voor hem nog steeds met zeker is. Midden-Delfland loopt door het afketsen van de vuilstort tiental len miljoenen guldens aan in komsten mis en is er alles aan gelegen om dat te compenseren, Eén van de opties waarmee Kof feman rekening houdt is dat de ondergrond van het Volksbos wordt Verkocht. Hiermee wil hel recreatieschap een deel van de inkomstendervng terugverdie nen. Om het Volksbos te behouden heeft de Stichting Groeiend Ver zet de Vlaardingse groendes- kundigc Ben van As ingescha keld om een inventarisatie te maken van wat er groeit en leeft m het jonge bos. Op die manier moet het belang van dit stukje natuur worden onderbouwd. Sinds september 1995 werkt Van As aan zijn inventarisatie. Tij- denst do diverse wandelingen heeft hij al tal van unieke plan ten en dieren aangetroffen. De vruchtbare grond en het hoge waterpeil hebben vooral aan trekkingskracht op vogels. Zo broeden er op het moment mee- dere blauwbonten en heeft Van As ook groene spechten gesigna leerd. Tijdens de picknick zaterdag kunnen belangstellenden zich opgeven om met Van As excur sies door het gebied te maken. Vlaardingen Na een moeizame startperiode klimt de Belshop langzaam uit het dal. De Vlaar dingse boodschappendienst, die in maart 1995 is gestart, maakt sinds eind vorig jaar geen verlie zen meer. „De opbrengsten dek ken nu de kosten." dedde het be stuur mee aan de raadscommissie voor sociale zaken. De Belshop is een werkgelegen heidsproject dat op het moment werk biedt aan acht personen, van wie zeven volgens allerlei speciale regelingen (onder meer banen pool en het Jeugdwerkgarantie- plan). De doelstelling was dat de Belshop in drie jaar tjjd op eigen benen kon staan. Inmiddels is die periode bijgesteld. Toch gaat het bestuur er nog steeds van uit dat op termijn de huidige omzet wordt verdrievoudigd en het een zelfstandig bednjf kan worden Dc medewerkers krijgen dan een volwaardige baan. Particulieren kunnen de Belshop inschakelen om boodschappen voor hen te doen, die tegen beta ling van vijf gulden bezoigkosten thuis worden afgeleverd Daar voor zijn onder meei een super markt. slageren bakker ingescha keld als vaste leverancier. Verder worden er voor het bedrijfsleven hand- cn spandiensten verricht, zoals het bezorgen van (interne! post en goederen. Om de tekorten van vong jaar aan te zuiveren heeft de gemeente in middels een bedrag van 25.000 gulden toegezegd. Daamaast is er een rentevrije lening van 75.000 gulden verleend. De Belshop ver wacht dat dit de laatste keer is dat de gemeente financieel bij moet springen. Langzamerhand begint het aantal klanten te groeien. Vooral veel mensen die gebruik maken van de Thuiszorg, waar juist op het boodschappen doen voor cliënten momenteel fors wordt bezuinigd worden doorverwezen naar dc boodschappend lenst. Ook wil de Belshop door het uit breiden van reclame de markt vergroten. ;Door Carel v^n der Velden Schiedam Als minister van vis serij kon minister J. J. van jAartsen het niet nalaten een vers harinkje weg te happen op de re ceptievan het nieuwe Nederlands Gedistilleerd Museum. De be windsman was in Schiedam ech ter in de eerste plaats aanwezig ter promotie van een ander oer- hollands produkt: jenever. En daar gaat het ondanks het wat stoffige imago volgens Van tart sen weer goed mee. Van Aarlsen opende het nieuwe Nederlands Gedistilleerd Mu seum aan de historische Lange Haven met het storten van een zak gist in één van de beslagkui- |pen van de moutwijnbranderij, ïdie op de begane grond van het jmuseum is ingericht. IDe branderij wordt daadwerkelijk bri gebruik genomen, waardoor 'museumbezoekers kan worden 'getoond hoe de eerste fase van het 'ambachtelijke productieproces Ivan oorspronkelijke jenevers {plaatsvindt. JDe gemeente Schiedam en de Ne derlandse jeneverindustrie ston den aan de basis van het Gedistil leerd Museum. Met dit initiatief {tonen de drankproducenten vol gens de minister aan dat ze op de goede weg zijn. „Uit de maat schappelijke discussie over alco hol blijkt dat in plaats van kwanti teit wordt gekozen voor kwaliteit. Een authentieke smaak en karak ter worden steeds belangrijker. Gelukkig kiest u daarvoor." Visitekaartje De distillateurs beschouwen het nieuwe museum als een visite kaartje, waar bezoekers de am bachtelijke aspecten van hun be roep worden getoond. Het betreft een terugkeer naar de bron, want met name na de Tweede Wereld oorlog verloor jenever veel van haar oorspronkelijke smaak en charme. In plaats van geurige moutwijn werd steeds vaker neu trale alcohol of melasse-spiritus, een restproduct uit de suikerin dustrie, als grondstof voor jenever gebruikt. Het branden* van moutwijn in het nieuwe museum is volgens de ini tiatiefnemers van het museum veel meer dan een folkloristisch gebruik voor toeristen, die in het museum kunnen lezen dat Schiedam vroeger 360 branderij en telde. De moutwijn kan door het museum zonder problemen worden verkocht. In hun streven De opening van het nieu we Neder lands Gedis tilleerd Mu seum trok veel belang stelling. Ook minister van visserij J. J. van Aartsen (links) was met burge meester R. vers harinkje weg te hap pen en de Schiedamse jeneverte promoten. Foto Dennesvander Wel/Rooi Dijkstra deel van onze aan moutwijn, naar kwaliteitsverbetering koopt een aantal Nederlandse distilla teurs hethalfproduct de laatste ja ren steeds meer in. „Net als ande re distillateurs gaan wij tot de af nemers van het museum beho ren," kondigde de Schiedamse je neverstoker C. Nolet aan. „We ko pen van het museum 10.000 liter per jaar en dat is slechts een klein e jaarlijkse behoefte Door Men no Haddeman ^Maassluis Een controle van de 'politie op illegale gokspelen in ho recagelegenheden in Maassluis fieverdc vorige week geen bijzon derheden op. Toch verteilen ver schillende bronnen uit de Maas- jsluise horeca dat er in cafés en {restaurants op 'grote schaal' ille- [gaal wordt gegokt. Volgens Woordvoerder Th. Lejeune 'een slechte zaak', maar niet onbegrij pelijk als de gemeente volhardt in ,de uitvoering van het huidige speelautomatenbeleid. Lejeune. eigenaar van biercafé Oporto m Maassluis, maakte de gemeenteraad deze week duide lijk dat de horeca-eigenaren onte vreden zijn over de weg die de ge meente sinds een jaar bewandelt. Het beleid dat in de zogenoemde hoogdrempelige inrichtingen als kroegen en restaurants nog maar één gokautomaat mag staan en in de laagdrempelige horeca als snackbars, jongerencentra en sporthallen geen enkele, kos* de ondernemers handenvol geld. „Er werd m het verleden toch aar dig wat geld verdiend met de kas ten." vertelt Lejeune. „Onderne mers hebben altijd op dat geld ge rekend en moeten het nu zonder of met veel minder stellen. Een flink aantal horeca-eigenaren heeft moeite het hoofd boven wa ter te houden." Een overstap naar de illegale gok spelen is voor sommige onderne mers niet te voorkomen. Lejeune: „Je ziet dat uitbaters allerlei oude behendigheidsspelletjes uit de kast halen. Zo kunnen kroegbe zoekers een spelletje poker op de computerspelen." Op het eerste gezicht lijkt er niets mis met het computerkaartspei. De kroegbaas begeeft zich echter op een hellend vlak wanneer er om geld wordt gespeeld. Lejeune: „De eigenaar zet de computer op de toonbank en verbindt van te voren een bedrag aan een aantal met het spelletje te halen punten. Spelers moeten inzetten en pro beren zoveel mogelijk punten te halen om uiteindelijk de winst op te strijken. Dat is natuurlijk sim pelweg gokken." Een snackbareigenaar in Maas sluis vertelt dat er in de gemeente op deze manier op grote schaal wordt gegokt. „Volgens de politie, die vorige week een contiole uit voerde, is er niets aan de hand. Mooier kan het dus voor die on dernemers niet.' De snackbarhouder zegt zelf niet mee te doen aan de illegale gok praktijken. „Het is wel verleide lijk. Zeker wanneer je nagaat dat ik per jaar een bedrag van tussen de dertig- en veertigduizend gul den mis nu ik van de gemeente geen gokautomaat in mijn zaak mag hebben." Herzien Lejeune heeft er bij' de gemeente op aangedrongen het huidige speelautomatenbeleid te herzien. „Dat er iets gedaan wordt aan de gokverslaving is natuurlijk een goede zaak. Niet zo lang geleden is op landelijk niveau een aantal zeer verslavend werkende gokau tomaten verboden. Wij als horeca ondernemers vinden dat we daar mee al een duit in het zakje heb ben gedaan." De uitbater van biercafé Oporto zou graag zien dat de gemeente Maassluis haar buurgemeente Vlaardingen volgt waar de 2-1-0- optie van kracht is. Maximaal twee gokautomaten in een café of restaurant, één in een snackbar en geen enkele in een buurthuis of jongerencentrum. „Ik vind dat de gemeente de ondernemers meer meet aanspreken op haar verantwoordelijkheid in plaats van het rigoureus aan banden leg gen van het gokken." Het huidige beleid van de ge meente is ook voor de Maassluise snackbarhouder niet te verkrop pen. „Hoe kan het dat wij geen gokautomaat meer in onze zaak mogen hebben staan, maar de si- garenboer aan de lopende band krasloten verkoopt en de staat zelfs op tv reclame fnaakt voor de casino's. Onbegnjpelyk vind ik dat" Volgens gokdeskundige René van der Hors1" van de GGD Nieuwe Waterweg Noord is het beleid van de gemeente Maassluis lang niet zo slecht. „Het is geen goede zaak om het gokken koste wat kost aan ban den te leggen. Toch denk ik dat het Verbieden van gokautomaten in laagdrempelige gelegenheden zoals snackbars en jongerencen tra een zeer preventieve werking heeft. Vooral jongeren komen zo minder snel in aanraking met de kansspelen. Voor de doorgewin terde gokker heeft het echter wei nig zin. Zij vinden toch wel ccn manier om aan hun verslaving te voldoen."

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1996 | | pagina 2