Laurens Looije vliegt naar de Olympus Aart Stigter 'dolt' met de tijd P4 Ongedurige Stella Jongmans hikt aan tegen limiet voor Atlanta Blessure kost Juliën Hagen goud op NK 'Schumi' maakt voorspelling waar Geslaagde test Van Vlaanderen EC atletiek naar Duitsers Handbaltitel voor Russen Prosman naar WK dammen Podiumplaats motocrosser Remy van Rees Zwemrecord Sriwichai Verstappen uit z'n humeur, zijn 'boss' zéker Rotterdams Dagblad Maandag 3 juni 1996 Tilburg Bert van Vlaanderen heeft na een geslaagde test in de Tilburg Ten Miles goede hoop tij dens de Olympische Spelen van Atlanta de marathon te kunnen lopen. De 30-jarige atleet uit Tien hoven Finishte in zijn rentreewed strijd, na een lange blessureperio de. als zestiende in 50 minuten en 17 seconden. Van Vlaanderen, die blessurevrij liep, raakte vorig jaar, toevallig na dezelfde wedstrijd in Tilburg, ge blesseerd aan het linkerscheen been. De stress fractuur genas langzaam. Een start in de mara thon van Rotterdam kwam niet meer aan de orde. Van Vlaande ren zal pas na de Twente-mara- thon, op 16 juni in Enschede, een definitieve beslissing nemen over zijn deelneming in Atlanta. Madrid Duitsland heeft zowel bij de mannen als de vrouwen de Superliga om de Europa Cup atle tiek gewonnen. De mannen verza melden in twee dagen 142 punten, zeventien meer dan Groot-Brit- tannië. De Duitse vrouwen kwa men tot een totaal van 115 punten, achttien meer dan Rusland. Linford Christie vestigde de aan dacht op zich met twee overtui gende overwinningen op de sprint. Zaterdag gaf de 36-jarige Brit een fraaie demonstratie op de 100 meter (10,04 seconden), een dag later was zijn 20,25 op de dub bele afstand even indrukwek kend- Sevilla De Russische handbal lers hebben met veel moeite de Europese titel veroverd. In de met 6500 toeschouwers tot de laatste plaats toe uitverkochte hal in Sevilla versloegen de Russen het gastland Spanje met één treffer verschil: 23-22. De derde plaats was voor Joegoslavië. Rusland heroverde in Spanje de titel. Twee jaar geleden verloor het team in de finale van Zweden. Steenwljk Oud-jeugdwereld kampioen Emo Prosman mag Ne derland vertegenwoordigen op het WK dammen, dat eind okto ber in Ivoorkust wordt gehouden. De 23-jarige speler uit Gouderak verdiende zijn ticket door de eer ste barrageparty om de nationale titel tegen Huissenaar Gérard Jansen te winnen. Prosman is de eerste na-oorlogse speler, die er ais debutant in is geslaagd de na tionale titel te veroveren. Tlbro Motocrosser Remy van Rees is als tweede geëindigd in het dagklassement van de Grand Prix van Zweden 250 cc. De einde lijk fitte Leidschendammer fi nishte in de twee manches respec tievelijk als vierde en derde. In Jogjakarta won de Fransman Sebastien Tnrtelli de GP Indone sië in de 125 cc-klasse, zijn vijfde achtereenvolgende overwinning. Tortelli is pas 17 jaar en rijdt in Nederlandse dienst. Zijn voor sprong in het WK-klassement is opgelopen tot 40 punten. In Povazsda Bystrica (Slowakije) schreef wereldkampioen 500cc Joël Smets beide manches op zijn naam. Bierdoor is het verschil met koploper Shayne King (Nieuw-Zeeland) teruggelopen tot één punt. Rotterdam Bij internationale zwemwedstrijden in Duitsland heeft Lucky Sriwichai van Spar taan het kringrecord verbeterd op de 200 meter schoolslag. De 10-ja- rige Rotterdammer was ruim ze ven seconden sneller dan de oude tijd (3.33.3). Hij finishte in 3.26.07 minuten. In totaal werd hij vijf keer eerste en twee keer tweede. Clubgenoot Mascha van Duuren eindigde vier keer op de eerste plaats en werd een keer tweede. vLisette Planken leverde een uitstekende prestatie bij de all-in kampioenschappen schoonsprin- gen in Eindhoven. Het springta- lentje uit Berkei kwam op de 1- meterplank tot een derde plaats en werd vierde op de 3 meter plank. Op deze plank miste ze op een haar na de bronzen medaille door een verkeerde sprong. Door de hoge score ontving ze eèn me daille voor bijzondere prestaties. Door Frans Dreissen Den Haag De atleten hebben de Olympische gekte in hun hoofd. Dat betekent limietstress. Voorde één (Laurens Looije) vormt examenvrees geen enkel beletsel; voor de ander (Stella Jongmans in dit geval) lijkt die juist dodelijk. Al die Olym pische spanning culmineerde tijdens de nationale titelstrijd in elk geval slechts in één absoluut hoogtepunt: het polshoog. Het slotaccoord van het NK leverde behalve een Nederlands record (5.60 meter) ook een Olympisch toegangskaartje op voor trapezewerker Laurens Looije. De 23-jarige heao-stuöent uit Zoe- termeer haalde voor de tweede aanloop naar 5.60 m zijn zwaarste en meest stugge stok uit de foedraal. „Het leek wel alsof alle remmen losgingen. Alles lukte. Ik wist dat dit niet meer stuk kon." Looye katapulteerde zich over de barrière en ontlaadde de span ning tijdens een intense omar ming met zijn vriendin. „Alle spanning valt van je af. Dan heeft het ook geen zin je nog eens op te laden voor een hogere sprong." Na enkele kwakkelseizoenen lijkt de oud-wereldkampioen bij de ju nioren zijn belofte in te lossen. De mondiale jeugdtitel is kennelijk een zware belasting geworden. „Er werd toch altijd heel wat van je verwacht." Vorig jaar gooide hij alie mentale ballast van zich af. „De wereldtitel was een uitschie ter. Nu is nu, ik wil alleen nog vooruit kijken," hield Laurens Looije zich een spiegel voor. Hij wilde weer ongedwongen zijn sport kunnen beoefenen. In een ontspannen sfeer werkte hij dit seizoen naar de Spelen toe. „Ik zou wel kijken waar het schip zou stranden." In recente wed strijden bedwong hij met enige regelmaat hoogtes van 5.40 meter en in trainingen zelfs 5.50 meter. „Maar 5.60 is toch weer een stukje erbij. De prestatie overtreft dan ook mijn eigen verwachtingen. Ik had het geluk dat Chris Tammin- ga mü goed partij gaf. We hebben elkaar flink opgejut en er een heus duel van gemaakt." Die 5.60 meter is een hoogte. waarmee Looye aansluiting krijgt bij de internationale subtop. „Ik ben nog twintig centimeter van de top-vijftien verwijderd. Het zijn nu echte hoogtes aan het wor den." Met langere stokken (5.20 meter tegen nu 5.00 meter) hoopt hij in de toekomst de lat te kun nen verleggen. „Maar eerst de Olympische Spelen. Zorgen dat ik heel blijf en dan in Atlanta de fi nale halen," aldus Looije, die deze week eerst nog in de school banken klimt voor de heao-tenta- Fataal De Olympische stress lijkt Stella Jongmans juist fataal te worden. De atlete van Rotterdam Atletiek heeft altoos haast, is ongedurig. „Ze is zo'n typetje dat snel het koppie laat hangen als het even tegenzit," bekent vriend Robert de Wit. Het geduld van de Haagse 800 meterloopster wordt al we kenlang op de proef gesteld. De jacht op die dekselse Olympische limiet dreigt een heksentoer te worden. „Ik maak mezelf alleen maar gek." Op de vlucht voor de stress en de irritaties maakte Stella Jongmans omwille van de mentale ontspan ning een uitstapje naar de 400 me ter tijdens het NK. Het werd een weldadige ervaring. Het stadion rondje van 53.24 seconden werd uitbundig begroet. „Ik sta per plex. Exact een seconde sneller dan mijn persoonlijk record. En er stond me toch een stevige wind. Ik ben hartstikke blij dat ik die Laurens Loot je veert op. Hij is met de polsstok over 5.60 m gevlo gen en weet: het ticket voordeQlym pïserte Spelen in Atlanta is binnen. Foto PaulVreeker/ANP Den Haag Juliën Hagen leek tijdens het NK atletiek in Den Haag op goud af te stevenen. Maar de 400 meter-loper raakte tijdens de finale, met de finish in zicht, geblesseerd aan zijn bo venbeen. Een enorme domper voor de 21-jarige Barendrechter, die tijdens de series de snelste tijd -een persoonlijk record van 47.46 seconden - had neer gezet. „Iedereen zei dat ik in de finale onder de 47 seconden zou gaan lopen. De opening was ook heel hard, 21.6 seconde overde eerste tweehonderd meter," analyseer de Hagen, het lid van het Rotter damse PAC, zijn race. „Op tach tig meter voor de streep lag ik op kop, in gewonnen positie. Want ik beschik over een beter eind- schot dan mijn .concurrenten. Toen vo, 4de ik plotseling een steek in do hamstring en was het oveT. Hopelijk was het slechts kramp, maar misschien is het een spierscheuring." t was verbaasd 'over zijn snelle tijd in de series.. „Ik liep heel makkelijk, hield de laatste meters zelfs in. Daar heb ik ach teraf spijt van, want er had een nóg snellere' tyd ingezeten." Corrië de Bruin werd kampioen op het onderdeel kogel, maar moest bij het discuswerpen de eer laten aan Jacqueline Goor- machtigh. De PAC-atlete wierp 140. cm verder. Yvonne van de Kolk van Rotterdam Atletiek be haalde een derde plaats op de 1500 meter,ruim een minuut achter AAC'ster Ineke Diepe- rink. Het hoogspringen ging met 1.77m naar PAC-lid Van der Weide. Al jaren is Harold van Beek de beste snelwandelaar van Neder- land. Die faam maakte hij in Den Haag waar op de 20 km. De atleet van RWV eindigde 'm 1.33.28. Ruim anderhalve mi nuut later kwam de nummer twee, OLATer Plasman, over de streep. 400 meter heb gelopen." In een periode van groeiende on rust en nervositeit kreeg het ge deukte zelfvertrouwen een nieu we energierijke injectie. Jong mans haalde er gauw de staatjes bij. „Een lage 53'er betekent dat je statisch gezien 1.57 kan lopen op de 800 meter. Dat biedt perspec tief." Volgens Jongmans is het nu nog slechts een kwestie van een goede race en de juiste omstan digheden. „Ze heeft dat ruggesteuntje heel hard nodig," meende trainer Hai- co SchaïiJ. Ook hij bespeurde bij de voormalige pupil van de stich ting Rotterdam Topsport toene mende irritaties en spanningen. Volkomen van haar propos' was de 800 meterloopster recentelijk nog na haar ontgoochelend APM- optreden in Hengelo. „De hele week stond in het teken van die race. Toen ik de baan op kwam wist ik het al: het kan niet slech ter." Een zeer tegenvallende tijd van 2.03.46 was het gevolg. Stella Jongmans was ontroostbaar. Boos ook omdat de enkels in een ver hitte strijd lichte averij hadden opgelopen. „Ik weet niet hoe ze het hebben geflikt, maar ik heb heel wat wondjes aan die race overgehouden." De sluimerende agressie kon ze pas afgelopen woensdag in het Spaanse Grana da kwijt. „Maar. dan kan ik me weer niet bedwingen en kom ik veel te snel door in 56 seconden." Met de uiteindelijke tijd (2.00.88) had ze niettemin vrede, al zat ze nog steeds een dikke tel boven dc vereiste 1.59.50. Onderwijl is de 'countdown' be gonnen. „Nog vier, vijf wedstrij den. Als een van de weinige 800- meterloopsters ter wereld moet ik potdorie 1.59.50 lopen. De rest kan volstaan rnet meestal een kwalifi catie van 2.01," jammerde Jong mans. Donderdag loopt ze als het even meezit in Sevilla. „Ik sta op de reservelijst" Anders atta queert ze de limiet op 12 juni tij dens de Papendal Games in Arn hem. Die dag krijgt ze de steun van El len van Langen die onbaatzuchtig haar 'haas'-diensten aanbood. „Ellen zei nog laatst: ik weet hoe dat voelt orri tegen die limiet te moeten aanhikken. Nederland heeft maar weinig topatleten. Tien, hooguit vijftien. We moeten zorgen dat we allemaal in Atlanta lopenDat vind ik tof van Ellen." Een score van 53.24 seconden op de 400m biedt in elk geval weer perspectief. „Een leuke opening," stak manager Jos Hermens haar nog snel een hart onder de riem. Door Jan van den Bos Capelle aan den Ussel 'Doorge stoken kaart', werd er gisteren in Capelle aan den Ussel geroepen, toen bleek dat Bas Stigter de win nende tijd van zijn vader bij de ZuiderSter-loop exact had voor speld. Het was een pikant detail. Vader Aart moest - met de cijfers van de klok voor ogen - een verwoes tende eindsprint inzetten om pre cies op 49.36 minuten uit te ko men over de tien Engelse mijlen. Resultaat: Bas ging er met een stereotoren vandoor; zijn vader met een gevulde envelop. De eerlijkheid gebiedt te zeggen, dat er nog vier goede 'profeten' waren, uit wie een onafhankelijke jury Bas als de gelukkige aan wees. „Ik was slechts adviseur van mijn zoon," lachte Stigter om het voorval. De prijsvraag was slechts een onderdeeltje van een uitgebreid feestelijke program ma, dat de 60-jarige meubelgigant en sponsor van de gelijknamige loopserie in samenwerking met PAC had georganiseerd. Stigter, de bjjna 4l)-jarige sportin- structeur bij de rijkspolitie, in april met 2.21.07 nog derde bij het NK marathon in Rotterdam, lijkt onverwoestbaar. Al jaren drukt hij zijn stempel op tal van natio nale wedstrijden. Zijn wens is in het najaar een marathon te lopen in 2.15 uur. Min of meer bij toeval en niet op uitnodiging siond hij gisteren aan de startlyn. PAC had, in tegenstelling tot vorig jaar bij het eeuwfeest, nu geen atleten ge ïnviteerd en de sponsor is meer geïnteresseerd in grote deelne mersaantallen. Die waren er dan ook in overvloed. Welgeteld 2.055 kinderen en vol wassenen (vorig jaar: 1.940) mani festeerden zich op de verscheide ne afstanden. Bij de start van de licentiehouders verdrongen zich 498 man/vrouw aan dè Capelse Hoofdweg tegenover 321 vorig jaar. Deze tendens is het afgelo pen winterseizoen steeds zicht baar geweest. Na de finale van de loopserie rest de vraag, hoe het evenement zich verder gaat ont wikkelen nu de KNAU de distric ten heeft opgeheven en de compe titie met één wedstrijd wordt uit gebreid naar veertien. De organi satie heeft een 'open karakter' voor ogen en gaat september elke Nederlandse deelnemer met een licentie klasseren. Acht wedstrij den voltooien blyft evenwel een must om opgenomen te worden in de eindrangschikking. Grote afwezige Grote afwezige gisteren was Niels Koole. De Zeeuw moest, gedwon- Aart Stigter gaat over de finish in de laatste wed strijd van de Zuiderster- loopserie, de tien Engelse mijlen In Ca pelle. De bijna 40-jarige lijkt onverwoest baar. Foto Fred gen door een blessure, zijn laatste kans op de eindoverwinning in de serie, laten schieten. Voordat hij een meter had gelopen wist Pieier Luijendijk dus al dat hy op 12 juni in Zevenhuizen wordt gehuldigd als beste uit het gebied Zuid-Hol land en Zeeland. „Ik heb," straal de hij, „de laatste twee kilometer lopen genieten. Ik kreeg toch weer wat last van die oude blessu re aan mijn bilspier, waardoor ik Rachid Ben Meziane en Michel Doeser moést laten gaan. Ik dacht, 'het is prima zo'." Stigter tapte vanaf het begin uit een heel ander vaatje dan de mo dale circuitganger is gewend. Met het voor hem typerende puffende mondje nam hy na twee km al af stand van de rest om onbedreigd af te stevenen op de door zyn zoon voorspelde eindtyd. Luijendijk en Doeser konden nog tot rond km 9 aanhaken bij Ben Meziane, maar deze opende daarna volgens Luy- endijk 'een waar spervuur van de marrages'. De Marokkaan, sinds twee weken in het bezit van een Nederlands paspoort, glom van trots toen hij Michel Doeser in de sprint met één tel kon kloppen (51.17), „Ik ben vandaag eerste buitenlander èn tweede Neder lander," grapte hij. Gezien de warmte was Esther Schilt wel te spreken over haar 1.01.07. „Mijn beste tijd ligt bin nen het uur. Die warmte, daar ben je nog niet echt aan gewend. Toch wel 'euk, ik heb de eerste en nu ook de laatste wedstrijd van de se rie gewonnen." Schilt is, na Barbara Kamp, op de tweede plaats geëindigd in het al gemeen klassement. „Volgend jaar zal ik niet meedoen met de serie, ik heb het nu wel gezien. Dat gedrang bij de start, dat vaak lange wachten op de uitslagen lijst. De verenigingen kunnen het vaak niet aan. Maar ze hebben be reikt wat ze willen: veel lopers aan de start." Barcelona—Michael Schumacher lijkt wel een helderziende. Begin dit jaar temperde de Duitse for mule 1-coureur nadrukkelijk het optimisme dat gepaard ging met zyn komst naar Ferrari, De twee voudige wereldkampioen wees er op dat de wereldtitel dit jaar nog onbereikbaar was, maar dat Grand-Prix-zeges wèl tot de mo gelijkheden behoorden. Op z'n vroegst echter, zei de 'Weltmeis- ter', halverwege de zestien races durende strijd om dé mondiale ti tel. Die voorspelling kwam uit; niet zijn prognose dat bij in de Grand Prix van Spanje weinig zou klaarspelen. Gisteren, op het kletsnatte circuit van Catalunya bij Barcelona, be zorgde 'Schumi' zijn Italiaanse werkgever - tot zijn eigen verba- zing- de eerste triomf in de hui dige competitie. De twintigste op zijn eigen erelijst, nummer 106 voor de Scuderia uit Maranello. De beste formule 1-coureur van dit moment reed tijdens de verre gende GP een superieure race. Zijn naaste belagers, Jean Alesi (Benetton-Renault) en Jacques Villeneuve (Williams-Renault), eindigden respectievelijk als tweede en derde op meer dan veertig seconden achterstand. De leider in de tussenstand voor de wereldtitel, Damon Hill, was één van de veertien uitvallers. De En gelsman gleed in de tiende ronde voor de derde keer van de gladde omloop en gaf op. Dat overkwam ook 'Jos Verstap pen. Op een vijfde plek, góed voor twee WK-punten, schoof hij in de 47ste van de 65 af te leggen ron den de grindbak in. Hill bleef in de race om de WK-titel koploper met 43 punten, Schumacher en Vïlleneuve delen de tweede plaats met 26 punten. Stuiver „Op deze overwinning had ik niet gerekend. Ik zou er vooraf echt geen stuiver op hebben gezet," bekende Schumacher. „De trai ningen liepen van geen kant, ik was meer dan een seconde langza mer, maar tot myn grote verba zing was de Ferrari in de race bij na honderd procent procent. Maar ik moest er hard voor werken." Dat begon al bij de start. Schuma cher kwam niet van zijn plek. Zag tal van auto's passeren en duikel de naar de achtste plaats. Jacques Villeneuve was als eerste weg, ge volgd door Alesi en stalgenoot HiU. Verstappen klom van de der tiende naar de elfde plaats omdat een aantal rijders vóór hem tegen elkaar botste. Al na twee rondjes waren er zes uitvallers, onder wie de Ier Eddie Irvine en de Schot David Coulthard. Schumacher liet zich niet ontmoedigen door de misera bele start. Binnen de kortst moge lijke tijd reed hij op de derde plaats. Vervolgens riep de wereld kampioen Alesi tot de orde, na elf ronden was de Duitser leider en vernam vervolgens dat Hill zijn derde slippertje niet had over leefd. De tweede keer in twee GP- races na Monaco dat de Brit de fi nish niet haalde. „Dit gaatje niet in de koude kleren zitten," zei HiU. De Engelsman won dit sei zoen vier races, heeft ogenschijn lijk nog steeds een riante voor sprong van zeventien op Schuma cher en Villeneuve. De Duitser reed, eenmaal op kop gekomen, steeds verder weg van zijn achtervolgers; op zijn gemak kon hij twee pitstops maken. Ver stappen handhaafde zich op een zevende plaats, niet ver achter de Duitser Frentzen, ondanks een pi rouette van 360 graden. Het weg vallen van Barricheilo en Berger deed de Limburger zelfs op de vijfde plaats belanden. Het was hem niet gegund; zeven tien ronden voor de zwart-wit-ge- blokte vlag schoof hij van de baan. Schumacher bleef wel overeind. Barcelona TomWalkinshaw stond te stampvoeten in de pit- straat Waarschijnlijk meer uit onmacht dan uit woede. De Schotse eigenaar van het Arrows formule-I-team was verbolgen en teleurgesteld tegelijk. De 43-jari- ge miljonair had nèt op de moni tor gezien dat Jos Verstappen, met nog zeventien ronden te rij den, de door hevige regenval ge> teisterde Grand Prix van Spanje had moeten staken. Op een mo ment dat hij op dé vijfde plaats uitzicht had op twee WK-punten. Het werd weer niets voor de 24- jarige Limburger, zoals in zes van de tot nu gehouden zeven races om de wereldtitel. De wa gen spinde en de autocoureur zag al zijn illusies op een tweede score, na de Grand Prix van Ar gentinië, letterlijk in het water verdwijnen. Verstappen was niet de enige, maar daar had hij geen enkele boodschap aan. Slechts zes van de twintig gestarte wagens be reikten het eindpunt. Met .een gezicht als een oorwurm ver scheen de Nederlander, drijf- en drijfnat, iii de'pit. Hij vloekte net niet, maar zijn eerste reactie was genoeg om te begrijpen dat het humeur van de Nederlander ver beneden peil was. „Jammer, zonde, ik spinde van de baan. "Waarom? Omdatik echt niets meer zag, ik had het druk ker met het droogwrijven van het beslagen helmvizier dan mét sturen," vertelde hij. „Ik remde te iaat op een punt waar ik geen enkel zicht meer had. Het was een. helse race. Halverwege de wedstrijd begon ik gewoon te dampen in de wagen. Dood- en doodzonde. Ik lag zesde, geloof ik. Wat vyfde?" Verstappen verontschuldigde zich, want hij moest het vliegtuig naar Japan zien te halen. In Azië gaat hij volgende week met een Ligier-Mugen-Honda banden testen. De wagen is door Walk- inshaw verkocht aan de banden fabrikant Bridgetown. De Schot was tot enkele maanden geleden mede-eigenaar van het Franse team, maar is.sinds de Grote 'Prijs van Argentinië voor 51 pro- cent eigenaar van de Arróws-ren- stal. De vorige eigenaar Jacky Oliver heeft 49 "procent van de. aandelen in bezit. Twee kapi teins op het schip hebben tot nu geleid tot conflicten, wrijvingen en speculaties waarin Verstap pen; overeind- moet zien te blij ven! 'y De dagen voor de Grand Prix van Spanje probeerde zowel Walk inshaw als Verstappen alle ge ruchten over een nakende breuk tussen de Nederlander en Ar rows te ontzenuwen! Verhalen als zou Verstappen weg moeten indien hij niet binnen afzienbare tijd het contract met de Schot verlengt, krijgen een ontken ning noch bevestiging. „Ik kan terecht bij een aantal an dere teams {Benetton, Jordan en Stewart, red.). Op dit moment voel ik nog hiëts. voor een voort zetting. Van de zogenaamde dreigementen - ze komenjmij ook ter ore via derden- kan ik: bepaald niet wakker liggen. Ik heb veel sponsors ingebracht,, bovendien heb ik ëen contact tot eind van het jaar." Voordat Verstappen zijn handte kening zet wil hij eerst een aan tal zekerheden. Hij wil de naam weten van de ontwerper en wel ke fabrikant de motoren gaat le veren. Walkinshaw zegt tijd no dig te hebben, want de miljonair verschuilt zich achter het feit dat hij te maken heeft met een zwak team.

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1996 | | pagina 5