13 Sloophamer in Piet van Gentcomplex Leerlingen doen verkeersexamen in Westwijk WV wil grotere rol in Viaardingen Westwijk: 'Wat verandert er voor of naast mijn deur?' Rotterdams Dagblad Oude distilleerderij volgens gemeente niet meer te redden 'Onvoldoende informatie over kwijtschelding' Controle van caravans Dieven ontkomen 'Ir Negen boetes eerst betalen Gudde terug bij 'Maassluis' Verzet tegen milieuvergunning voor Zwanenburg Viaardingen ziet definitief af van verhalen vervuiling Geen rotonde Cordes straat .W WC KOMJNCNDMK ïffsta-issi Kiüi Waterweg Dinsdag 4 juni 1996 Door Carel van der Velden Schiedam Het grotendeels uit de negentiende eeuw stam mende Piet van Gentcomplex aan de Noordvest wordt ge sloopt. Dat heeft het Sehiedamse college van b en w besloten. De bouwkundige staat van het woonhuis heeft een plaatsje op de pakhuis met de toogvenstertjes en schilddaken is volgens de ge meente Schiedam te slecht om een restauratie financieel haal baar te maken. Op de plek van de oude distilleerderij komt nieuw bouw. De afgelopen maanden is serieus bekeken of de pakhuizen gered zouden kunnen worden, vertelt wethouder A. Reijnhout. In dat geval zou de vroegere distilleerde rij van Piet van Gent worden geïn tegreerd in het nieuwbouwpro ject, dat de Zweeds/Schotse archi ll tect R. Erskine voor het Spinhuis- :\i pad en omgeving ontwikkelt. Ers kine heeft nu de opdracht gekre gen nieuwe huizen te tekenen op de plaats van het bouwvallige pakhui?, dat reeds jaren leeg staat. In het pakhuis werd tot kort na de Tweede Wereldoorlog Piet van Gentjenever gestookt. De Van Gents waren vanaf het einde van de 18e eeuw actief als jeneversto kers. Als zelfstandig bedrijf be staat Van Gent allang niet meer. De distilleerderij ligt in de directe omgeving van restaurant De Mou terij en molen De Noord, twee an dere levende herinneringen aan het jeneververieden van Schiedam. Vele duizenden Schiedammers hebben vorig jaar nog een hele avond naar de gevels gekeken, die waren geïntegreerd in het de cor van het toneelstuk Verduis terd, Schiedam 1940-1945.' Van het rijtje bebouwing resteert in de toekomst alleen nog de mole naarswoning van De Noord. Dit Schiedam Onder het motto Vei lig op vakantie' houdt de politie van het district Schiedam zater dag 12 juni een caravancontrole- dag. De controle, die van 09.00 tot 16.00 uur duurt, heeft een preventief karakter. Er worden dus geen pro cessen-verbaal uitgeschreven voor eventuele gebreken aan de rijdende vakantiehuizen. Wel wordt er op aangedrongen de ge breken zo snel mogelijk te verhel pen. De caravans worden gecontro leerd op onder meer carrosserie, verlichting en reflectie, welen banden, chassis, remmen en offi ciële papieren! Inwoners van Schiedam die hun caravan willen onderwerpen aan een keuring, dienen een inschrijfformulier in te vullen. Dat is te verkrijgen op het politiebureau. Schiedam Twee knapen wisten gisteren na een winkeldiefstal op de Noordvest in Schiedam te ont komen aan hun achtervolgers. Het tweetalwerd in eerste instan tie in de winkel vastgehouden maar ontsnapte uit de handen van het personeel. Vervolgens hebben de perso neelsleden de jongens achter volgd, waarna ze één van de ver dachten ter hoogte van de Dam konden staandehouden. Zijn vriend kon dat niet aanzien en haalde een mes tevoorschijn waarmee hij dreigde. De perso neelsleden lieten hun 'gevange ne' gaan. Het tweetal is zonder buitweggerend in de richting van ViaardingenEen 55-jarige Vlaar- dinger die gisteren bij een routi ne-controle op de Rotterdamse- weg in zijn woonplaats werd aan gehouden, bleek nog negen boe tes open te hebben staan. De be keuringen vertegenwoordigden een waarde van ruim 1200 gulden. De man is meegenomen naar het bureau waar een familielid het geld kwam brengen/Nadat alle boetes waren betaald mocht de Vlaardinger weer naar huis. gemeentelijke monumentenlijst. Medewerker A. C. de Voogd van der Straaten van het gemeente-ar chief vindt het 'jammer' dat met de sloop van het Piet van Gent complex opnieuw een herinne ring aan het jeneververleden van Schiedam verdwijnt. „Bouwkun dig is het in dit geval niet echt vre selijk zonde. Maar er komt niks meer bij, er gaat alleen maar af." Ambtenaar M.M. Göltsch, bij bouw- en woningtoezicht belast met het monumentenbeleid, heeft nog geen sloopaanvraag ge zien. Aan de Noordvest heeft het pand een aardige gevel. In het verleden is er echter veel aan ver bouwd, vermoedelijk de reden dat het geen plaatsje heeft gekregen op de gemeentelijke monumen tenlijst. „Maar dat betekent niet dat zo'n pand direct moet wordt gesloopt. Het is altijd een afweging tussen de bijzondere waarde van een pand en de kosten die gemoeid zijn met restauratie. Als een pand heel bijzonder is, wordt eerder het besluit genomen le herstellen. In dit geval is dat niet gebeurd." De sloop is een streep door de re kening van H. Post, de horeca-on- dernemer en bierbrouwer die in het Piet van Gentcomplex een bierbrouwerij had willen starten. De gemeente is bereid te zoeken naar een ander onderkomen voor Post. Na de sloop worden de steentjes van het Piet van Gent complex gebruikt om een stads poort te metselen. Die verrijst bij de Spoelingsbrug, vanaf de Park weg de oeververbinding tot de binnenstad. Voetbaltrainer Eric Gudde is teruggekeerd op het oude nest. Hij is met in gang van het nieuwe seizoen jeugdcoördinator bij Excelsior Maassluis, de club waaraan hij eerder tien seizoenen verbon den was als hoofdtrainer. Gudde hield het dit seizoen'bij de gedegradeerde eersteklas ser Spijkenisse voor gezien hoewel zijn contract nog een jaar doorliep. Hij had aanbie dingen van Excelsior Rotter dam (tweede elftal) en Feye- noord (jeugd) op zak, maar liet die schieten. Hoe goed is de praktische verkeerskennis van de basisschoolleerlingen van groep 7 in Maassluis? Die vraag wordt deze dagen beantwoord, tijdens het ver keersexamen dat zo'n vierhonderd leerlingen in de Westwijk afleggen. Het the oretische deel van het examen hebben de kinderen allemaal al achter de rug. Dat gebeurde op 25 april, na enkele verkeerslessen op school en na een repeti tie op het politiebureau. Wie voor dit schriftelijk examen is geslaagd, mag nu in de praktijk laten zien wat hij of zij ervan heeft opgestoken. De kinderen moeten een parcours volgen, waarbij bekeken wordt of ze de verkeersborden goed be grijpen, de voorrangsregels kennen en van de fiets afstappen als ze door het Lepelaarplantsoen moeten. Verantwoord verkeersgedrag, heet dat. Wie dit ge drag beheerst, krijgt een diploma. Gisteren ondergingen de eerste groepen het examen. Vandaag en morgen volgt de rest. De fietsen worden vooraf door de politie gecontroleerd op deugdelijkheid en veiligheid. Vele ouders assisteren de politie bij het afnemen van de praktijkproef. Tijdens een feestelijke bijeen komst in ontmoetingscentrum Koningshof wordt op 19 juni bekend gemaakt welke school dit jaar de wisselprijs mag meenemen. Foto Roei Dijkstra Viaardingen GroenLinks en SP in Viaardingen verzetten zich tegen een nieuwe milieu vergunning voor het transport en overslagbedrijf Zwanen burg, Burgemeester en wet houders hebben -met steun van de meerderheid van de ge meenteraad- besloten mede werking te verlenen aan het af geven van een vergunning. Met die nieuwe vergunning mag het bedrijf aan de Traw- lenveg tweehonderd ton van zogenoemde categorie 6 stof fen opslaan. Het gaat dan om onder meer zeer giftige bestrij dingsmiddelen'. Nu is Zwanen burg nog een categorie 5-be- drijf, Milieu-woordvoerder J. van der Kolk van GroenLinks stelt dat 'de milieustrijd nog lang niet voorbij is' in Viaar dingen. „In dezelfde week dat een aantal honderden meters verderop een groot feest weid gebouwd ter .gelegenheid van het succesvolle verzet tegen de gifstort in de Lickebaert, komt straks een loods met tweehon derd ton gevaarlijke stoffen. In een tijd dat iedereen roept dat al het gif niet zomaar door heel Nederland vervoerd en mag worden opgeslagen, komt hier een nieuwe opslagplaats voor dit goedje." GroenLinks vindt dat in Viaardingen geen plaats is voor bedrijven die goederen opslaan in een hogere catego rie dan 4. „Die liggen al genoeg aan de overkant." Maassluis Het Algemeen Oude ren Verbond in Maassluis wil dat de gemeente de inwoners met een minimuminkomen beter infor meert over de mogelijkheid voor kwijtschelding van gemeentelijke heffingen en teruggave van ge maakte onvoorziene onkosten voor bijstandsgerechtigden. Het AOV is uit een onderzoek in zowel Nijmegen als Rotterdam gebleken dat ruim zeventig pro cent van de ouderen met een mi nimuminkomen geen gebruik maakt van de mogelijkheden die de bijzondere bijstand hen biedt. Ongeveer de helft van de ouderen heeft nog nooit een poging ge daan gehele of gedeeltelijke kwijtschelding te krijgen van de QZB, de reinigingsheffing, de hondenbelasting en de CAI-gel- den. Puin geruimd Woordvoerder H. F. Mulder: „En dan te bedenken dat het nu juist deze groep is. die na de oorlog het puin heeft geruimd, het land op nieuw heeft opgebouwd en deze welvaartstaat op poten heeft ge zet. Kwijtschelding associeert de ze groep nog teveel met 'de hand ophouden', zoals dat vroeger wel gebeurde bij kerkelijke instellin gen." Volgens het AOV moeten ouderen bewust, gemaakt worden van hun rechten. Dat de gemeente in de dienstencentra De Vliet en De Vloot informatiedagen heeft ge houden. is een aardige geste. Maar de bevolking moet ook op andere manieren attent worden gemaakt op de mogelijkheden van kwijtscheldingen en vergoe dingen. „Desnoods verstrekt de gemeente deze informatie via een steneilveiletje huis-aan-huis ver spreid. Kwijtschelding van de CAI-gelden is bijvoorbeeld nage noeg een totaal onbekend gege ven." Volgens een woordvoerder ziet de gemeente van huis-aan-huis ver spreiding af, omdat achterop het formulier van de OZB-aanslag staat dat mensen recht op kwijt schelding hebben. „Op dat formu lier staat ook dat die mogelijkheid voor andere belastingen geldt. Daarnaast staat het mensen na tuurlijk altijd vrij om de gemeen te alsnog met vragen te bellen." Viaardingen De WV Viaardin gen wil een rol gaan spelen in het coördineren van Vlaardingse eve nementen. Het is de bedoeling dat belangenverenigingen in de toekomst een beroep kunnen doen op het toeristenbureau bij de organisatie van hun activiteit Daarnaast wil de WV zelf meer initiatieven ontplooien ter promo tie van de haringstad. Dit stelt de vereniging in haar onderne mingsplan voor de komende vijf jaar. Als het aan de WV ligt, wordt zij hèt centrale coördinatiepunt voor alle activiteiten op toeristisch en recreatief gebied. Dingen die tot nu toe niet van de grond zijn ge komen, moeten alsnog doorgang kunnen vinden als daar gezamen lijk de schouders onder worden gezet. Neem de Vlaardingse fiets route, die langs deze weg uitein delijk toch door kon gaan. De WV overlegt hierover binnenkort met de betrokken belangenorganisa ties. Ook wethouder H.C. J. Roijers, onder meer verantwoordelijk voor de promotie van Viaardingen, zegt deze doelstelling te onder steunen. „Er zit een gat in het op elkaar afstemmen van activitei ten die er op dit moment zijn. We hebben er genoeg. De Stichting Stadshart bijvoorbeeld ontwik kelt activiteiten voor een stukje van Viaardingen en loopt daarbij aan tegen andere evenementen als het Haring- en Bierfeest en het Hof van Hartelust. Een coördina tiepunt zou de data en de activitei ten op eikaar kunnen afstemmen.. Ook zou er van eikaars kennis ge bruik gemaakt kunnen worden." Tevens wil de VW haar eigen ac: tiviteiten om de stad te promoten flink uitbreiden. Een in de maak zijnde horecagids is daarvan een voorbeeld. Daarmee wil zij berei ken dat meer mensen vaker en langer naar Viaardingen komen en hier meer geld uitgeven. Een grotere bekendheid van Viaardin gen als aantrekkelijke plaats moet nieuwe inwoners en bedrij ven hier naartoe trekken. Een derde doelstelling die de Vlaardingse VW zich in haar nieuwe ondernemingsplan stelt, is het ombouwen van de winkel tot vrijetijdswinkel, waar alles op het gebied van vrije tijd is te krij gen. Naast het ANWB-agentschap wil de WV de Vlaardingse bevolking met de meest geavanceerde tech nische snufjes zoveel mogelijk in formatie bieden om de vrije uren door te brengen. Ook wil het toe ristenbureau meer artikelen in huis halen, zoals souvenirs en kaarten, om de opbrengst van de verkoop uit de winkel te verho gen. Voorwaarde is volgens de VW wel dat de huidige winkel on der het stadhuis aan de Markt wordt omgeruild voor een groter en centraal gelegen pand. Anderedoelstellingenuit het plan zijn: Meer geld loskrijgen van het bedrijfsleven en uitbreiding van het aantal personeelsleden. Viaardingen Het heeft geen zin om ëen juridische procedu re te starten tegen de gemeen te Rotterdam in een poging schadevergoeding los te peute- ren in verhand met het storten van vervuild havenslib-in de Broekpolder. Dat hebben b en w van Viaardingen kenbaar ge maakt aan de gemeenteraad. Er lag een jarenoud verzoek van de politiek om eens te on derzoeken of er mogelijkhe den tot verhaal waren. Maar aan de hand van de ontwikke lingen rond de verontreinigde Steendijkpolder in Maassluis meent het college dat er geen kans op succes is. „Met betrekking tot deze zaak heeft de Hoge Raad uitgespro ken dat het handelen van de gemeente Rotterdam -in de periode 1962-1964- niet on rechtmatig was jegens de ge meente Maassluis. Het opspui ten met baggerspecie werd in die tijd immers niet bedenke lijk geacht en zelfs in weten schappelijke rapporten aanbe volen. Pas in de jaren zeventig rezen twijfels over de veilig heid van havenslib." Voor de Broekpolder liggen de feiten min of meer hetzelfde, stelt het college.verder.JM opspuiten heeft ook hier plaatsgehad in de jaren zestig. Daarom is het te verwachten dat bij een even tueel door Viaardingen aan te spannen gerechtelijke proce dure, de rechter tot een gelijk luidend oordeel zal komen als bij de gemeente Maassluis." Bovendien is het zo dat de ge- meente Maassluis veel meer nadeel heeft ondervonden van de verontreiniging van de Steendijkpolder. Daar dient de grond onder de bestaande hui zen-te worden gesaneerd, wat 55 miljoen gulden gaat kosten. De schade van de verontreini ging van de Broekpolder 'is re latief beperkt', aldus b en w. Hoek van Holland Op de kruising van de Cordesstraat, Mercatorweg en Lichttorenstraat in Hoek van Holland komt geen rotonde. De commissie verkeer van de deelge- meenteraad laat dit idee varen. De redenen voor dat besluit zijn de hoge kosten en de onzekerheid over de financiering. In plaats daarvan stelt de commis sie voor een twee verkeersgelei ders aan te brengen. Die gedachte wordt door het dagelijks bestuur ondersteund. Het voorstel komt morgenavond in de raad. Daarbij wordt ook voorgesteld om de aan te leggen fietsstroken over de kruising te laten doorlopen en de oversteek plaatsen voor voetgangers onaan getast te laten. Er bestaat echter onenigheid over het voorstel om de Cordesstraat op dit punt tot een voorrangs kruising te maken. Een meerder heid van de verkeerscommissie is daar tegen, maar het dagelijks be stuur vindt het wel noodzakelijk. De stroomfunctie van de Cordes straat en de aan te leggen fiets stroken maken een voorrangs kruising nodig in het belang van de verkeersveiligheid, vindt het bestuur. Door Ben van Haren Viaardingen PTT Post mag dan een grove fout hebben gemaakt volgens de gemeente Viaardingen door de brochure Westwijk 2005 niet in alle brievenbussen van de wijk te stoppen; de belangstelling voor de inspraakavonden voor het tienjarige verbouwingsplan voor de Westwijk lijkt er niet onder te lijden. Als de eerste bijeenkomst, gisteravond voor de bewoners van de buurt Hoogkamer, maatge vend is, dan kunnen de veertien ambtenaren en ingehuurde exter ne deskundigen de borst nat ma ken voor de rest van deze maand. Een drukte van belang was het gisteren aan alle tafels in de grote zaal van dienstencentrum West. Na een welkomswoord en uitleg van wethouder K. van der Windt namen de bezoekers zijn uitnodi ging tot inspreken met beide han den aan. Honderden vragen kre gen de gemeentelijke vertegen woordigers te beantwoorden en zeker vijftig reacties te noteren. Terwijl een aantal mensen een formulier mee naar huis nam om op hun gemak wensen of kritiek te formuleren. Emoties De meeste belangstelling r naar het stedebouwkundi. V waarop te zien is op vvelk^ gie ken bouw- en uitbreidingsplan nen zijn voorgesteld door het ge meentebestuur. Wat verandert er voor of naast mijn deur? Met die vraag waren veel van de inspre kers op de gemeentelijke koffie afgekomen. De emoties liepen zo nu en dan hoog op. Zoals bij bewo ners van de Vossiusstraat, die het uitzicht vanuit hun eigen rijtjes huizen. op het recreatiegebied lickebaert aangetast zien worden door de bouw van 'kapitale villa's van een half miljoen'. Ze vroegen: „Kunnen die huizen niet ergens anders staan?" Maar ook waren er mensen naar de bijeenkomst gekomen om in formatie te verzamelen over de nieuw te bouwen woningen. „Wij willen graag in onze wijk blijven wonen, maar dan wel moderner." Er zijn huurders van Dura-Coig- netflats, die voordeel zagen in'de plannen voor uitbreiding van wo ningen op de eerste en de hoogste etages, maar andere legden het uit als een truc om huren te kun nen verhogen. De technische haalbaarheid van sommige voor stellen om fiats een extra verdie ping te geven, werden zelfs in twijfel getrokken. Bezwaarmakers van het eerste uur waren ook present. Zij kriti seerden de manier waarop ze tot nog toe zijn behandeld. „Op een nette brief aan het gemeentebe stuur is ons toegezegd, dat stede- bouwkundige Teun Koolhaas con tact met ons zou opnemen. Nu driekwart jaar later heeft hij nog niets laten horen en dan moeten wij zeker vanavond weer komen inspreken? Ze luisteren alleen als je een brutale smoel opentrek in een commissievergadering. Dat is onze stijl niet. We laten dus de ad vocaat van onze vereniging van eigenaren de zaak nu maar afhan delen." Slechts drie mensen meldden zich aan de tafel van Stichting Welzijn om deel te ne men aan een 'Werkgroep 2005', die gemeente en bouwers moet gaan adviseren over de inrichting van de wijk. Fout Volgens een opgave van PTT Post bv Viaardingen hebben 243 adres sen in de Westwijk de gemeente lijke brochure met uitnodiging voor de inspraakavonden niet ontvangen. De bezorgers zijn na melijk voorbijgegaan aan de brie venbussen waarop ja/neen- en neen/neen-stickers zijn geplakt tegen de bezorging van reclame drukwerk en huis-aan-huisbla- den. De gemeente onderzoekt thans welke maatregelen ze kan nemen tegen de PTT. die speciaal was ingeschakeld om het over- heidsdrukwerk door de gehele wijk te bezorgen. De woordvoerder van de gemeen te: „Deze fout kan de verspreider niet meer herstellen. Daarom ver zoeken we bewoners van de West wijk,. die geen brochure ontvan gen hebben, een exemplaar af te halen bij het infocentrum aan de Flor ia de Vijfdelaan." De komende weken vinden nog zes inspraakavonden plaats in dienstencentrum West, waarvan vijf gericht zijn op verschillende deelgebieden en de laatste, op 27 juni, het totale plan behelst. In het najaar bepaalt het .gemeentebe stuur zijn definitieve standpunt aan de hand van de binnengeko men reacties. TjfïRpeCTD A ATH*7A DA DCMHDCrUT. TCI

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1996 | | pagina 1