14 Meer overleg met Lille over drugs Wethouder 'slechte klant' van apotheek Eurovracht helpt douane bij strijd tegen fraude en drugs Airport-directeur: vergunning onbeperkt Wondolleck: 'Ondernemers moeten lót in eigen hand nemen' Repatriëring Franse verslaafden hervat; berechting 'thuis' bespreekbaar *om eens praten over uw medicijnen. mr:-'- Gifvondst betekent nieuwe vertraging opruimen CMI h fes® 3 M Tromgeroffel bij eerste steen voor Albeda College Vijfjaar cel voor fatale steekpartij Olympische Spelen op Varkenoord Verladers pleiten voor doortrekken rijksweg Cytec: nog twee containers weg Geen plaats voor Hessing Aanrander moet naar tuchtschool Rotterdams Dagblad Dinsdag 4 juni 1996 t Rotterdam Onder luid tromgeroffel heeft oud-xni- nister van Sociale Zaken prof. dr. W. Albeda gisteren i op de Kop van Zuid de eerste steen onthuld van het nieuwbouwcomplex van het naar hem vernoemde college. De Prinses Margriet School en het Energie bedrijf Zuid-Holland worden in hetzelfde gebouw on dergebracht Het Albeda College is een van de eerste (van in totaal 24) regionale opleidingcentra in Neder land. De oplevering van de toren van het gebouw, waar het college een plekje krijgt, staat in november van dit jaar gepland. Het huidige onderkomen en een aantal huurlocaties worden dan verlaten. In februari 1997 wordt de rest van het gebouw in gebruik genomen. Het onderwijsaanbod van het Regionaal Opleidingen ■Centrum (ROQ omvat middelbaar beroepsonder- 1 wijs, leerlingwezen, voortgezet algemeen volwasse- 3 nenonderwjjs (vavo), basiseducatie en voimings- jwerk. Het doei van het ROC is samenwerking op plaatselijk, regionaal en landelijk niveau. Fusieplan- 3 nen zijn er met onder meer het Mercator College en de Rotterdamse dag- en avondscholengemeenschap (RAS), waarmee reeds een samenwerkingsovereen- komst is afgesloten. De daaruit voortkomende fusie vindt plaats in januari 1997. Met de onthulling van een plaquette werd gisteren de tekst 'Het gaat erom een groter doel te dienen dan we zelf zijn' zichtbaar. Mr. F. Verhulst, voorzitter van het bestüur v jn het christelijk college: „De bedoeling van de tekst is dat we ons zelf willen overstijgen. Het ROC moet meer dan de optelsom van nieuwe oplei dingen zijn, een heel nieuw onderwijsinstituut." Rotterdam De Rotterdamse rechtbank heeft Ro berto G. J. uit Capelle aan den IJssel veroordeeld tot vijf jaar gevangenisstraf. De rechtbank achtte wettig en overtuigend bewezen dat J. (30) zich schuldig heeft gemaakt aan doodslag op Bjóm Verhoev. De twee hadden op 11 februari op de Kralingseweg ruzie gekregen over een verkeerssi tuatie. Die woordenwisseling was zo hoog opgelopen, dat J. een mes tevoorschijn had gehaald en Verhoev had neergestoken. Het slachtoffer overleed later aan een slagaderlijke bloeding in de hals. De rechtbank kon zich slechts gedeeltelijk vinden in het op noodweer-exces gerichte verweer van de ver dediging. Het slachtoffer had zich inderdaad verne derend en agressief gedragen ten opzichte van de da der. Verhoev had J. onder meer bij de nek gegrepen om op die manier de ruzie te beslechten. „Maar" meende de rechtbank, „u heeft de grenzen van de noodzakelijke verdediging overschreden door naar een mes te grijpen" Uit rapportages van de psychiater en de psycholoog bleek dat J. zich realiseerde wat hij deed. Welwas hij verminderd toerekenbaar. De rechtbank hield daar mee -en met de geringe kans op herhaling- reke ning in het bepalen van de strafmaat. Rotterdam In Feijenoord wordt op 6 juni om 9.30 uur een echt olympisch vuur ontstoken. Op die da tum gaat in sportcomplex Varken oord (naasi het Réy- enoordstadion) in Rotterdam-Zuid de Special Jeugd Olympiade Zuid-Holland 1996 van start. Circa M)ü leerlingen uit het speciaal onderwijs kunnen zich storten op velschillende sporten zoals: atletiek, rol- stoelhockey, paardrijden, langlaufen, darten, rol stoelbasketbal en zitvolleybal. Het doel van de sportdag is leerlingen met een licha melijke of verstandelijke handicap kennis te laten - maken met de sporten die er voor hen zym zodat zij wellicht zullen besluiten een sport op te pakken. De organisatie van het evenement is onder meer in han den van de Sportraad Zuid-Holland, de Nederlandse Bond voor Aangepast Sporten en de dienst Recreatie Rotterdam. Rotterdam De Zuid-Hollandse afdeling van de ver ladersorganisatie EVO wil dat rijksweg A 4 tussen Delft en Schiedam wordt doorgetrokken. Omdat de weg deel uitmaakt van de achterlandverbinding tus sen Randstad en België, moet ook het ontbrekende stuk tussen Hoogvliet en Klaaswaal, de zogeheten A4-Zuid, worden aangelegd. De EVO schrijft dit in een reactie op de trajectnota van Rijkswaterstaat, Rijksweg A 4 kan niet los worden gezien van rijks leg A13, vinden de verladers. De EVO wil de A 4 be stemmen voor zakelijk verkeer, het woon-werk-ver- keer moet vooral gebruik maken van de A13. Op de A 4 moet een doelgroepstrook voor vrachtverkeer ko men. Doorstroming van het verkeer kan volgens de verladers worden bevorderd door tussen Rotterdam 'en Den Haag geen op- en afritten aan te leggen. EVO denktdat de aanleg van een tweede 'buitenring' om Rotterdam, bestemd voor het niet-regionale ver keer, in de toekomst niet meer weg te denken is. De A 4 wordt dan een onderdeel hiervan. Lil Ie Politie en hulpverleners uit Rotterdam en Lille zullen elkaar eens in de drie maanden ontmoeten. Dat hebben bur gemeester Peper van Rotterdam en zijn collega Mauroy van Lille gisteren afgesproken in de Noord-Franse stad. De Rotterdamse burgemeester heeft een bezoek gebracht aan de zusterstad in Frankrijk. Hij werd daarbij vergezeld door korpschef Hessing, waarnemend hoofdoffïciermr. R. A. F. Gerding, drugscoördinator T. Quadt van de GGD en ambtenaar T. Peters van het Geïntegreerd Veiligheidsbe leid. Burgemeester Mauroy had verge lijkbare hoge ambtenaren bij zich. Tijdens het bezoek is verder afge sproken dat het repatriëren van FVanse verslaafden vanuit Rotter dam naar Lille weer met ver nieuwde energie ter hand wordt genomen. Morgen wordt bij de Rotterdamse GGD weer een Fran se drugsdeskundige gestatio neerd. Haar voorganger, Bernard de Laparlière, haakte begin dit jaar af uit frustratie over het ge ringe succes. GGD-man Quadt verwacht dat de. Franse drugs hulpverleningsorganisatie Aide meer geld krijgt om dit project nu wel succesvol te maken. In de strijd tegen het drugstoeris me wordt in beide landen gewerkt aan een mogelijkheid om Franse drugstoeristen die in Nederland worden gepakt in eigen land te la ten berechten. Dat is nu juridisch nog niet mogelijk. „Het zou an ders een verkapte vorm van uitle vering zijn," legt mr. Gerding uit. „Het verdient echter de voorkeur om die mensen in eigen land te berechten," meent hij Spijkers met koppen zijn er ver der niet geslagen. Dat kan ook niet, vertelde Mauroy na afloop, want de aanpak van drugs is een zaak van de staat. „Zolang Neder land niets doet aan zijn gedoogbe leid en Frankrijk op zijn harde af wijzende standpunt blijft staan, is het eerste probleem hier in Lille: de verzorging van drugsverslaaf den. Op de een of andere manier komt die in Frankrijk niet van de grond." In Frankrijk is veel kri tiek op het Nederlandse drugsbe leid, omdat veel Franse junks hier hun drugs komen kopen. Architectuur Peper stelde daar de volgende re torische vraag tegenover: „Stel eens dat Nederland helemaal niet bestond. Denkt u dat uw drug sprobleem dan niet meer be stond?" Een omslag in het Franse denken bracht het niet teweeg, maar toch was de burgemeester tevreden: „Ik vond het nogal goed van mezelf' Op het stadhuis van Lille heerste enige verbazing over Pepers wens de nieuwe architectuur in de stad te zien, zoals het hypermoderne centrum rond het TGV-station EuraliUe, een ontwerp van de Rot terdamse urbanist Rem Koolhaas. Daar is enkele uren aan besteed, gevolgd door 'een vluggertje' per bus door een achterstandswijk. Daarbij werd niet uitgestapt: en kele maanden geleden heeft bur gemeester Mauroy dat wel gepro beerd, maar hij werd toen beko geld met stenen. Een opvangcen trum voor verslaafden, dat Lille graag had getoond, zagen de Ne derlanders niet. Den Ouden dammer Is zo gezond als een vis. Hij slikt 'nog geen aspi rientje Daarom aat hu zich door apotheek Vasbinder in formeren overeenpak ket typische vakantieme dicijnen: middeltjes tegen diar ree en pa racetamol. Foto Aad van der VoonvCor vos r i% Rotterdam Over zijn gezondheid heeft wethouder Den Oudendammer (volksgezondheid) allerminst te klagen. Hij slikt geen voorgeschreven medicijnen en zelfs geen huis- tuin- en keukenmiddeltjes zoals aspirines of hoestdrank- jes, moest hij gisteren enigszins bedremmeld toegeven. De wethouder was dus eigenlijk niet de aangewezen per soon om de Ouderenweek in te luiden. Deze week kunnen ouderen bij hun apotheek een groene zak ophalen die zij moeten vullen met alle middeltjes die zij slikken. Vervol gens kunnen zij samen met de apotheker bekijken waar al die pillen nou eigenlijk voor dienen en hoe zij het beste kunnen worden ingenomen. Ondanks zijn prima gezondheid kwam Den Oudendammer gistermiddag naar de Metro Apotheek van I. J. W. Vasbin der en F. F. Cheung om de inhoud van zijn - zij het noodge dwongen symbolische- medicijnzak te laten nakijken. Apotheek Vasbinder had uit de schappen twee middeltjes tegen diarree, een hoestdrank en paracetamol gehaald. Mevrouw Cheung had een goed voorbeeld van verkeerd medicijngebruik door een oudere. „Er kwam een man langs die nog oogdruppels van april vorig jaar gebruikte. We heb ben toen contact opgenomen met zijn oogarts, en die vertel de dat hij al lang een nieuw recept had uitgeschreven," ver telt Cheung. „Oudere mensen vinden het al snel zonde om oude medicij nen weg te gooien," vult Den Oudendammer aan. „Dat is een risico. Je zult er niet meteen aan dood gaan, maar men kan er toch flink beroerd van worden." Bij de Metro Apotheek worden clienten die langs komen met hun medicijnen in een aparte ruimte geholpen zodat niet iedere klant over de schouder kan meekijken en -luis teren. RotterdamHet Rotterdamse ex peditiebedrijf Eurovracht heeft als eerste firma een convenant ge sloten niet de douane. De over eenkomst voorziet in een nauwe samenwerking bij de bestrijding van fraude, onder meer drugs smokkel. Eurovracht-directeur Th, J. W. Havermans en douane directeur H.J. Haverkamp heb ben het convenant gistermiddag ondertekend. De douane heeft eerder al soortgelijke overeen komsten gesloten met koepelor ganisaties. Volgens een woordvoerder van de douane zorgt dit soort afspraken ervoor dat expediteurs, lijndien sten en bevrachters 'de ogen en oren' van de douane worden. ïn ruil daarvoor zegt de douane toe bepaalde formaliteiten sneller af te handelen. „We doen daarvoor graag iets terug," zegt hij,-d»-- bieden we meer haast en meer kerheid. De intentie is er om elkaar zo goed mogelijk te hel pen." Havermans stelt vaak de dupe te zijn van fraude met goederen. Als een lading ergens in Europa ver dwijnt en de bijbehorende docu menten niet worden -zoals dat heet - 'aangezuiverd', dan kan de expediteur daarop worden aange sproken. Dit risico kan bij een ver zekeraar worden ondergebracht. „Maar," zegt hij, „daarvoor beta len we wel een gigantische pre mie." Het tippen van de douane over on der andere het vermoeden van drugssmokkel is een van de voor naamste aspecten van de afspra ken. „Ons bedrijf draagt ook maatschappelijke verantwoorde lijkheid," is zijn mening. „Ze moeten weten dat we vanaf nu met de douane onder één hoedje spelen. Wij hebben daarbij ook voordeel, want degenen die voor rotzooi zorgen, die hoeven we niet meer." Rotterdam Het chemisch be drijf Cytec, eigenaar van de con tainer met acrylamide waarin in de nacht van zaterdag op zondag op het terrein van de EGT aan de Reeweg ammoniakdampen ont stonden. heeft besloten om twee andere risico-containers naar het eigen bedrijf in de Botlek te vervoeren. Deze twee containers bevatten acrylamide van dezelf de partij als die van de walmen de container op hetECT-terTein. De technici van Cytec doen een onderzoek naar de oorzaak van de temperatuurverhoging in de container. Op 26 april vond er in een container van Cytec in Spij- kehisse een soortgelijk incident plaats. Onderzoek naar die ge beurtenis heeft uitgewezen dat een verontreiniging de oorzaak was van de plotselinge reactie van de gevaarlijke stof. De zak ken waarin de stof van het be drijf Cytec zat, waren niet hele maal schoon. Er zijn restjes ijzer in dezakken aangetroffen. Deze stof ïs gaan reageren met de acrylamide, het zogeheten poli- meriseren waardoor het spul o£ warmde en uitzette. Daartnj kwamen giftige ammoniakdam pen vrij. Rotterdam Directeur mr, R, Wondolleck van Rotterdam Air- Jport is er van overtuigd dat de "door Raad van State vernietigde milieuvergunning geen conse quenties voor het vliegveld heeft. leend. De afdeling bestuursrechtspraak van de Raad van State liet giste ren weten dat de deelgemeente Overschie een nieuw besluit moet nemen over de milieuvergunning "voor Rotterdam Airport. Het be sluit volgde na bezwaren van buurtbewoners, verenigd in de Bewonersgroep tegen Vliegtuig- overlast (BTV). en actiegroepen zoals Milieudefensie. Un de door Overschie verleende Wergunning ontbreken volgens de Raad van State ten onrechte ge luidsvoorschriften voor ftet proef draaien en taxién van-vliegtuigen. Daarom zou de deelgemeente een nieuw besluit moeten nemen. Wondolleck tekent hierbij aan dat starts en landingen géén onder deel van de luchthaveninrichting vormen en daarom niet relevant zijn voor het verlenen van een vergunning. Op alle essientiële gebieden is de vergunning echter wél verleend, stelt Wondolleck. Omdat de deelgemeente heeft verzuimd normen op te stellen voor geluid kan het proefdraaien niet mee worden genomen in de bodemprocedure, meent de direc teur. De deelgemeente kan bin nen vier maanden alsnog met maximum-normen dit geluid ko men. U „-.li., Door Kor Kegel Rotterdam De eerste dertig on dernemers uit Rotterdam zijn gis teravond ingeloot voor een voor Nederland uniek 'leadershippro- gramma' van de Minneapolis Rot terdam Holding. De directeur van Rotterdam Airport, mr. R.H.J. Wondolleck, die de winnende nummertjes trok, spoorde het aanwezige bedrijfsleven aan om het programma een zeer Rotter damse invulling te geven, „zodat het imago blijft datje in deze stad alleen overhemden met opge stroopte mouwen kunt kopen". Wondolleck noemde het een uit daging. Het idee voor het leader- shipprogramma is door een aantal Rotterdamse ondernemers in Minneapolis bestudeerd en ge schikt bevonden voor toepassing in Rotterdam, De opzet is om lei dinggevende personen in het be- Vliegveld-directeurWondol- ieck Archieffoto Rotterdams Dagblad CeesKuijper drijfsleven te stimuleren de om geving bij hun onderneming te betrekken, onder het motto: wat goed is voor de samenleving, is goed voor mijn bedrijf. De ge meente Rotterdam droeg vorig jaar honderdduizend gulden aan risicodragend kapitaal bij aan de Minneapolis Holding om onder meer de maatschappelijke betrok kenheid van ondernemers te be- vorderen. Wondolleck riep aan boord van de Animathor („ik ben wel vliegtui gen gewend, maar geen boten") de tientallen ondernemers op om zich niet afhankelijk te maken van de heersende politieke en so ciale cultuur. „Ondernemers moeten hun lot in eigen hand ne men. Betrek je omgeving erbij. Praat met politiek, pers, tegen standers, maak inzichtelijk waar je mee bezig bent." Volgens de vliegvelddirecteurhelptdat zowel de ondernemer als elkeen die met de onderneming te maken heeft. Echt leiderschap schuilt in het aangaan van uitdagingen, zei Wondolleck. Hij gaf een brutaal voorbeeld: „Op een bedrijventer rein kost het opknappen 4,5 mil joen. De ondernemers betalen er 900.000 gulden per jaar. Laten ze een fax sturen naar de gemeente en zeggen dat als ze niet voor twaalf uur antwoord hebben, ze opdracht geven voor de opknap beurt en dus vfjf jaar hun huur niet betalen. U zegt: zo werkt het niet? Inderdaad, maar je hebt wél voor twaalf uur antwoord en dan is er een begin van dialoog." t Het leadershipprograrnma wil on dernemers confronteren met een gezamenlijkeproblematiek en op lossingen dichterbij brengen. D66-raadslid mr. C. J. J. Beynen had bij zijn openingswoordje van de avond al aangegeven dat dyna misch ondernemerschap in een vernieuwende omgeving hét kernthema moet zijn van de Koers 2005 van het gemeentebe stuur. „Praat met elkaar over je gezamenlijke toekomst," was ook de Ijoodschap van Wondolleck. Hij gaf de tip om niet te hoog te grijpen, maar realistische doelen te stellen. Met een kwinkslag: „Zoals ik. Ik wil van Rotterdam Airport de beste luchthaven van Europa maken en het gaat nog lukken ook. We zijn al de snelst groeiende." Hij werd in zijn slot woorden onderbroken door de hartstochtelijk applaudisserende zakenman Ed Young. Deze Suri naamse ondernemer knapt pan den op in de omgeving van de Ma- thenesserlaan en betrekt daar ook allochtonen bij, „zelfs doofstom me blanken." Hij vindt het van slecht ondernemerschap getui gen als het bedrijfsleven allochto nen buitenspel zet. Young kreeg op zyn beurt een warm applaus voor zijn pleidooi om ook op dit gebied van maatschappelijke be trokkenheid blijk te geven: „Als je ze in dienst neemt, krijg je er nog subsidie voor ook!" Lille Het begin van hoofd commissaris Hessings Franse tijd als ambassaderaad is in Lille met een klein incident be gonnen. By het diner dat bur gemeester Mauroy van Lille de Rotterdamse delegatie aan bood, bleek er voor Hessing geen plaats te zün aan tafel Een Franse wethouder is toen in allerijl gevraagd op te stap pen en plaats te maken. Het geen hij lichtelijk in zyn wiek geschoten deed. Rotterdam -—Als zijn buitengewo ne behandeling »n het psychiatri sche ziekenhuis De Grote Beer in Eindhoven is afgerond, wordt Jo- han S. (19) met een nieuwe straf maatregel geconfronteerd. De uit Reimerswaal afkomstige S.,die in diverse treinen een flink aantal meisjes onzedelijk had aange-' sproken en betast, werd tot zes maanden tuchtschool veroor deeld. De rechtbank paste op hem het jeugdstrafrecht toe, omdat hij ten tijde van de meeste delicten nog minderjarig was. Voorts besloot de rechtbank de voorlopige hechtenis met onmid- delijke ingang op te heffen, zodat de buitengewone behandeling die S. sinds eind april van dit jaar on dergaat niet wordt onderbroken. Het gerechtshof in Den Haag zag hierin het laatste redmiddel om nog iets van zijn leven te maken, nadat S. zich schuldig had ge maakt aan afpersing, diefstal en bedreiging. In 1994 was hij al ver oordeeld wegens pervers gedrag. Rotterdam—De politiewoordvoer der had vanmorgen nog niet ver klaard dat de schoonmaak van het CMÏ-terrein nu zo snel mogelijk zou worden afgerond, of hij moest zijn woorden herroepen. Op het op 28 februari door brand groten deels verwoeste bedrijfsterrein aan de Keilestraat werden tot ie ders-verrassing tien vaten met vermoedelijk giftige chemicaliën gevonden. De Jonge Socialisten Rijnmond vinden dat havenwet houder Van der Tak maar beter kan opstappen omdat hij in de CMI-zaak 'muisstil langs de kant blijft staan'. De verdachte vaten waren de af gelopen weken bij het schoonma ken van het terrein nog niemand opgevallen. Ze stonden aan de achterzijde van een afgebrande loods. De restanten van deze op slagruimte zouden vandaag wor den gesloopt om de afvoer van een restpartij chemicaliën moge lijk te maken. Dit voor vandaag geplande karwei moest worden uitgesteld omdat prioriteit werd gegeven aan de afvoer van de tien vaten met daarin vermoedelijk bestrijdingsmiddelen. Dit werkje werd met de grootst mogelijke omzichtigheid uitgevoerd, omdat de vaten door hitte of vocht waren opgebold en niet in die staat kon den worden vervoerd. De inhoud moest eerst worden overgepompt in andere, vloeistofdichte vaten. De gifvondst betekende de zo veelste vertragmg in het oprui men van het afval en de voorraad chemische stoffen die na de brand waren achtergebleven op het CMI-terrein. De laatste resten chemicaliën zouden vandaag in 'big bags' worden afgevoerd naar de Afvalverwerking Rijnmond in Rozenburg. De stoffen die de af gelopen dagen meermaals een sterke chloorlucht verspreidden zijn inmiddels goeddeels ge ruimd. De Dienst Gemeentewer ken zoekt momenteel uit wat er moet gebeuren met een groot aan tal bak- en zeecontainers die nog op het terrein staan en die afval en koopmansgoederen bevatten. De partij chemicaliën die vandaag zou worden afgevoerd bestaat uit ondermeer zinkoxyde, pvc en koolstof. Volgens de politie gaat het in totaal om enkele tonnen. Deze stoffen waren ten tijde van de brand op 28 februari opgesla gen in de loodsen van CMI. Delen van deze partijen zijn bij de brand in vlammen opgegaan. Op 28 fe bruari werd door de autoriteiten gezegd dat de vrijgekomen stof fen voornamelijkchloorhoudende chemicaliën waren. De politie woordvoerder zegt nu dat er 'een mixture van chemische toestan den bjj de brand vrijkwam. -i f

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1996 | | pagina 2