15 Artotheek krijgt uitgeleende kunst grotendeels beschadigd of niet terug Oude machines herwinnen glans in glasfabriek Terrassen en woningen in de Fransenstraat Rotterdams Dagblad VELDHOEN Botsing tussen auto en fietser HorecacontroJe in Maassluis Engelsman maakt amok Bedreiging met pistool Dronken man rijdt door Beroep tegen verdwijnen van buslijn 125 'In het verleden is onzorgvuldig met de BKR-collectie omgesprongen' Bewoners Hogendorpstraat 'zeer content' met renovatie Inspraak over Sluispolder verloopt zonder problemen Grote namen voorspellen lange rijen voor kassa Stadsgehoorzaal Waterweg Woensdag 5 juni 199C Maassluis Een 28-jarige auto mobilist uit Maassluis en een li- jarige stadgenote botsten gisteren op het fietspad langs de P.C. Hooftlaan in Maassluis tegen elkaar. Het meisje bleef gewond op het fietspad liggen en kreeg eerste hulp toegediend door een buurtbewoner. Het meisje is met onbekend letsel naar het zieken huis gebracht. De oorzaak van het ongeluk is nog een raadsel. Maassluis Tijdens een horeca- controle in Maassluis heeft de po litie gisteren een snackbarhouder gesommeerd een speelautomaat uit zijn pand weg te halen. De ei genaar van een horecagelegen heid aan de Zuidvliet is gewaar schuwd omdat hij geen vergun ning had voor zijn terras. Hoek van Holland Een 20-jarige man uit Engeland heeft gisteren voor nogal wat overlast gezorgd. Eerst maakte hij ruzie met een treineonduetrice omdat hij zwart reed. Daarna probeerde de man geld optc halen om zijn reis te be kostigen. Tijdens het bedelen sloeg hij in de Prins Hendrik straat in Hoek van Holland een vrouw omdat zij weigerde geld te geven. De echtgenoot van de vrouw werd hierop zo boos dat hij de Engelsman een paar klappen verkocht. De man moest worden vervoerd naar het Sehieland Ziekenhuis. Ook dahr maakte hij ruzie met het personeel. Toen de Engelsman zich even later midden op de rij baan van de Burgemeester van Heusdenlaan in Schiedam be vond, pakte de politie hem op. Schiedam Een met een pistool bewapende man liep vannacht een horecagelegenheid aan de Ampèrestraat in Schiedam bin nen. Hij bedreigde het personeel en eiste geld. Een personeelslid overhandigde de dader de kassa waarna de man vluchtte. Schiedam Een 26-jange dron ken automobilist uit Vlaardingen is vannacht van de weg gehaald nadat hy op de 's-Gravelandsewcg in Schiedam op de verkeerde helft van de weg reed en een stop signaal van de politie negeerde. Een politieauto volgde de automo bilist en agenten zorgden ervoor dat de auto nu wel stopte. De Vlaardinger verklaarde vanwege zijn beschonken toestand in eer ste instantie met te zijn gestopt. De man bleek ruim 1,65 promille alcohol in zijn bloed te hebben. Hü moest zijn rijbewijs tijdelijk inleveren en zijn auto werd ver voerd naar het politiebureau. Te gen de Vlaardinger is proces-ver baal opgemaakt. Maassluis Het college van b en w van Maassluisheeft bij de regio raad beroep ingesteld tegen de dienstregeling van busmaat schappij ZWN voor 1996-1907. Het gemeentebestuur maakt met na me bezwaar tegen het laten ver vallen van lijn 125 in Maassluis- West. De kwestie rond buslijn 125 is eertijds aanhangig gemaakt door een bewoner uit de Steen- dijkpolder, H. F. Mulder. Hij te kende beroep aan tegen het ver dwijnen van de buslijn. Ouderen moeten nu zo'n tien minuten lo pen halte. Het beroep van Mulder is onlangs ongegrond verklaard. Maassluis stelt nu in haar be zwaarschrift dal de Stadsregio niet gemeld heeft dat de ZWN in haar advies aan de beroepscomis- sie stelt dat uitbreiding van de dienstverlening in de Steendijk- polder toch mogelijk is. Dat zou wel 30.000 gulden per jaar kosten. Ook heeft de Stadsregio niet voor af overlegd met Maassluis over de dienstregeling. Door Jelle Gunneweg Schiedam De artotheek in Schiedam heeft een schadever goeding van vijftienduizend gulden gekregen van de gemeen te Capelle aan den IJssel. Dit voor schade aan en diefstal van uitgeleende kunstwerken. De werken uit de collectie van de zogenoemde Beeldende Kunstenaarsregeling (BKR) waren zestien jaar geleden door Schiedam in bruikleen gegeven, om het gemeentehuis van Capelle op te sieren. Begin dit jaar bleek dat ruim de helft was beschadigd en een deel werd ver mist. van hel gemeentebestuur aldaar om de in bruikleen gegeven wer ken te relouneren. De stad heeft in de loop der jaren een eigen kunstcollectie opgebouwd en wil die graag tentoonstellen in het nieuwe Stadhuis. Uit oude inventarisatielijsten bleek Schiedam m 1980 honderd twintig BKR-werken te hebben uitgeleend aan Capelle. Slechts 38 De schade kwam aan het licht tij dens een inventarisatie van de voormalige Schiedamse BKR-col lectie. De artotheek probeert smds 1992 te achterhalen waar de werken zich bevinden en in welke staat ze verkeren. Ook Capelle werd in dat kader verzocht de ge leende kunstwerken terug te be zorgen. Dit verzoek viel wij wel gelijktijdig met het voornemen daarvan bleken er anno 1996 nog m goede staat te verkeren: 65 wa ren er beschadigd en 17 bleken vermist. Onder de zoekgeraakte werken bevond zich ook een werk van de Schiedamse kunstenaar Gerard van Soest. Hij is met on der de indruk van de diefstal. .,Het is vervelend en hoort niet, maar het is ook niet te voorko men. Zelfs in musea en galerieen gaan ze onzorgvuldig met kunst om, weet ik uit ervaring. Daarom kan ik me er niet zo over opwm- den. laai staan er een zaak van maken. Ik heb wel wat beters te doen." Ook beide gemeenten reageren nogal laconiek op de schade en vermissing. Janica Kleiman, be leidsmedewerker cultuur bij de gemeente Schiedam en destijds als artothecaris betrokken bij de inventarisatie: ,,Ja hoe gaat dat? BKR-werk hangen vaak al zo lang in openbare gebouwen, dat er niet meer zo goed wordt opge let. Daardoor kunnen werken ver dwijnen of beschadigd raken. Niet ongewoon. Overal in het land wordt werk ontvreemd of bescha digd." Ook een woordvoerder van de ge meente Capelle reageert gelaten. „Zeventien vermiste werken en 65 beschadigd, vind je dat veel? De werken zijn nooit onderhou den of gecontroleerd, dan krijg je dat vanzelf." De huidige Schiedamse artoteca- ris Julia Snikkers is minder ge lukkig met de situatie. „In het verleden is onzorgvuldig omge sprongen met de BKR-eoliectie. Dat mag nooit meer gebeuren. Daarom stellen we nu veel stren gere voorwaarden aan het uitle nen, bijvoorbeeld dat het werk met zomaar naar een andere afde ling mag verhuizen. De kwaliteit van het werk wordt tegenwoordig gelukkig ook meer gewaardeerd dan vroeger. Doordat er een over- produktie was aan BKR-werk, ging men er voorheen veel te non chalant mee om." In goed overleg zijn beide gemeenten eind maart overeengekomen dat Capelle voor de geleden schade en vermissing vijftienduizend gulden zou stor ten. Dit geld is onlangs overge maakt. Ongeveer vijfduizend gul den is reeds gebruikt voor de re paratie en het schoonmaken .van de beschadigde werken. Die wer ken zijn na de reparatie weer in de uitleencollectie opgenomen. De resterende tienduizend gulden komt ten goede aan het aankoop fonds van de artotheek als goed maker voor de vermissing van ze ventien werken. Schiedam De uitgangspunten van het Beheerplan Nieuwland mogen niet voortdurend ter dis cussie worden gesteld. Dat stelde directeur J. Feijtel van de Wo ningstichting Noordvest gister middag bij de start van de bouw van een appartementencomplex bij NS-station Schiedam-Nieuw- land. Volgens Feijtel is het eerlij ker als bewoners weten waaraan ze toe zijn bij de ingrijpende ver nieuwingsoperatie in Nieuwland. Het beheerplan beoogt onder meer het verbeteren van de so ciaal-economische structuur in de wijk. Dat tracht men te bereiken door de eenzijdige opzet van de wijk te doorbreken. Sloop van zo'n zeshonderd goedkope por tiekwoningen is hierbij volgens de gemeente onvermijdelijk. De oproep van Feijtel was met name bedoeld in de richting van de PvdA, die het zogeheten sloopvo- lume in Nieuwland regelmatig aan de orde stelt. Het gisteren bij de festiviteiten aanwezige PvdA- raadslid M. Reuderink liet direct weten zich weinig aan te trekken van de woorden van Feijtel. „In de nabije toekomst dreigt er een te kort aan goedkope woningen en dan is het met verstandig vast te houden aan het eerder afgespro ken sloopvolume." Direct naast het station werden onlangs 106 goedkope portiekwo ningen gesloopt. Dat maakte de weg vrij voor de bouw van De Ho- gendam, een flatgebouw waarin l de 54 appartementen. Reeds 65 procent is verkocht. j Er komen tevens zestien eenge- j zinswoningen en een senioren- complex met 46 appartementen. De nieuwbouw staat niet op zich- 1 zelf. De aanpalende portiekfiats in de Van Hogendorpstraat. de Van der Duijn van Maasdam- straat en de Burgemeester van Haarenlaan hebben reeds een in- grijpende facelift ondergaan. Er J was gisteren veel lof voor de ver- 1 antwoordelijke architecten (Van Tilburg en partners uit Rotter dam), die ook voor de nieuwbouw tekenen. Bewoonster Verwey van de Burgemeester van Haarenlaan toonde zich gistermiddag zeer content met het resultaat van de renovatie. Zij riep haar buren op de portieken en de woonomge- i ving netjes te houden. Door Caxel van der Velden Schiedam Michael Joseph Owens heeft vermoedelijk nooit kunnen bevroeden dat zijn uitvin ding nog eens museale pretenties zou krijgen. In 1904 ontwikkelde hij een flessenmachine die een re volutie in de glasindustrie zou veroorzaken. In het nieuwe bezoekerscentrum van de Vereenigde Glasfabrieken in Schiedam staat zo'n apparaat werkloos te glimmen. Prachtig ge restaureerd door zes oud-mede werkers. Burgemeester R. Scheeres open de vanochtend het 'bedrijfsmu seum' van de grootste particuliere werkgever in Schiedam emsprak bij die gelegenheid lovende woor den over het initiatief cm in Schiedam een permanente ten toonstelling over de productie van gebruiksglas in te richten. Dat gebeurde bij het afscheid van commercieel-directeur J.A. Soe- tens, de grote motor achter de in richting van het bezoekerscen trum, dat is gevestigd in de vroegere bedryfsgarage van de glasfabriek. De eigen werkplaats voor voertuigen is afgestoten, waardoor de mogelijkheid zich voordeed de glaspresentatie te verwezenlijken. De tentoonstelling kan worden gezien als een ode aan de gewone werklieden. Of, zoals één van de restaurerende oud-medewerkers, opmerkte: „Die fabriek is van ons, dat moet zo blijven." In Schiedam ligt de nadruk niet op de kunst zinnige toepassingen, die met glas als basis dagelijks worden ge maakt. Er is veel aandacht voorde geschiedenis van het productie proces en dat is toepasselijk in het jaar van het industrieel erfgoed. Gereedschappen De rondgang begint met een over zicht van gereedschappen, die tot aan het eind van de vorige eeuw werden gebruikt in het toen nog ambachtelijke bedrijf (in Schiedam is de glasfabriek van 1899). De hand". :plaats werd een hut genoemd, genoemd naar de vorm van het gebouw. „Er was Bij de Ver eenigde Glas fabrieken in Schiedam is vanmorgen het 'bedrijfs museum' ge opend, waar een perma nenteten toonstelling over de pro ductie van ge bruiksglas is ingericht. Foto Roel Dijkstra in die tijd nog kinderarbeid," wijst manager T. van Cronenberg van het bezoekerscentrum op een foto. De machines tonen de industriële revolutie in het glasbedrijf. Het eerst zien we een flessenmachine, die reeds aan het eind van de ne gentiende eeuw m staat was half- automatisch tweeduizend flessen per dag te produceren. Van jam potten tot eau de eolognefiesjes. Direct ernaast staat de automati sche flessenmachine van Owens, die filmliefhebbers kennen uit de afgelopen zaterdag nog op televi sie vertoonde documentaire Glas van Bert Haanstra „Die machine betekende een revolutie," zegt Van Cronenberg. „Elf medewer kers deden in het vervolg het werk van zeventig glasblazers en dertig indragers." Bij het verwezenlijken van het be zoekerscentrum kampten de ini tiatiefnemers met een probleem. In de glasindustrie zijn machines slechts productiemiddelen waar memand de historische waarde van inzag. „Ik heb ze in 1959 nog in bedrijf gezien," zegt Van Cro nenberg. „Een jaar later zyn ze al lemaal naar de schroot gegaan." Om in de lacune te voorzien kwa men medewerkers van dc glasfa briek in de Verenigde Staten te recht. In een oude garage in Chi cago werd in sterk verwaarloosde staat een Owens-machine uit 1917 gevonden. Hij werd naar Neder land getransporteerd en onder lei ding van Jan de Rooy, oud-chef van de bedryfstechniscbe dienst, volledig gereviseerd. Het meest recente apparaat in de tentoonstelling is een R7, die in 1960 in gebruik werd genomen en 50,000 flessen per dag produceer de. Met de voorsehrijdende tech nologische ontwikkeling ligt het voor de hand dat ook de huidige generatie machines ooit een plaatsje in het bezoekerscentrum verwerft. Al lijkt de productie voor buitenstaanders nauwelijks nog hoger te kunnen worden. Met moderne machines worden 700.000 flessen per etmaal ge maakt. Voor de bediening zijn hooguit vier mensen nodig. In het met marmeren tegels opge sierde centrum wordt tekst en uit leg gegeven over andere aspecten van de glasindustrie. Er hangt on der meer een oud werkreglement, van 2 april 1921. En achter de bar worden de vele toepassingsmoge lijkheden van glas getoond. Dat gebeurt onder meer in kunstzin nige jeneveröessen. In eerste instantie is het bezoe kerscentrum alleen toegankelijk voor relaties van de glasfabriek. 'Op termijn' verwacht Van Cro nenberg dat ook buitenstaanders het centrum op het bedrijfsterrein kunnen bezoeken. De belangstel ling zal groot zijn, gezien de grote interesse voor glas. Van Cronen berg heeft een verklaring: „Een fles is na de moederborst een van de eerste dingen waar een mens in zijn leven mee in aanraking komt." Het beeld van de Fransenstraat in Vlaardingen ondergaat een grondige wijziging in do plan nen van projectontwikkelaar BAS (Goudriaan), Architect Willem Jan Droog heeft het stukje tussen het Van Leydens Hof naast Triangel en de vroegere vestiging van brandstoffenhandel Van Willigen voor hem ingevuld met een grand-café, winkels en woningen. Besprekin gen met gemeente en nabij gelegen hore- cavestigingen en winkeliers zijn gaande om het zonnige gebiedje een terrasfunctie te ge ven. De oude bibliotheek, met zijn ongelukki ge toegangstrap, wordt zo snel mogelijk tot aan de begane grond afgebroken. Op de oude fundamenten verrijst een winkel met daarbo ven zeven ruime appartementen en een pen thouse. Voor de woningen gelden verkoopprij zen van 245.000 tot 390.000 gulden, inclusief afgekochte erfpacht. Het met veel glas en vi de gebouwde nieuwe café komt los van het appartementengebouw te staan en krijgt vol gens oud-wethouder Goudriaan het karakter van Loos en Dudok in Rotterdam. Hij hoopt na de bouwvakvakaniie uitvoering te kunnen ge ven aan de plannen. Art-impressionSieuwe/BAS/ Reproductie Roe) Dijkstra Door Pieter Vermaas MaassluisEen belabberde visu ele presentatie, een -ondanks voetbal op de buis - zeer hoge op komst en een matige geluidsver binding. Daarmee leken gisteren alle ingrediënten aanwezig voor een 'heet avondje' inspreken in wijk- en jeugdcentrum De Ark. De aanwezige Maassluizers reageer den echter koel op vier, in hoog tempo gepresenteerde bouwplan nen voor de Sluispolder. Ze kon den snel weer op huis aan. Volgens 'Plan B' van A3 Architec ten komen t>p "de hoek van de Mesdaglaan en de Laan 1949-1945 vijftien koopappartementen en - bovenop bestaande bouw- vijf tien maisonnettes in de huur- sfeer. Direct er tegenover, aan de andere kant van de Mesdaglaan, voorziet Plan C van Bouwont- werpgroep Kokon bv in honderd koopwoningen en winkelruimte. Daar staat nu nog de markante Caland_ lts. Via een torentje van negen verdiepingen moet hoog bouw het toekomstige stedebouw- kundige beeld blijven bepalen. Op de plek komt tevens een Al- bert Heijn die de huidige super markt aan de Rembrandtlaan moet vervangen. Glöcker en Hoenderkamp Archi tecten schitterde door afwezig heid bij de presentatie van plan, D: 32 duurdere eengezinskoopwo- ningen op de voormalige schoollo- catie van de V1 iethorst. Plan E tenslotte behelst de ver- vanging van twee bestaande win kels en zeven erboven gelegen woningen - die nu leeg staan - voor nieuwbouw. De kapsalon blyft en parkeergarages verschij nen onder de woningen. Eind 1997 moeten alle plannen zijn ge realiseerd. Met uitzondering van plan B, dat iets meer tijd vergt. Geen moment werden op de in spraakavond, gisteren harde no ten gekraakt. Een opmerking van wethouder J. Storm dat belang hebbenden later in commissiever gaderingen nog hun zienswijzen over bijvoorbeeld parkeerplaat sen en speelvoorzienihgen kun nen neerleggen, achtten de aan wezigen bijvoorbeeld ijneer dan voldoende. Geen Maassluizer hoeft overigens zij'n woning uit voorde bouwplan nen. En het groen in de wijk wordt niet aangetast, verklaarde ge meenteambtenaar R. Groen. Wel iswaar verdwijnt een klein, onge bruikt stukj'e groen naast de Ca- landschool, maar dat had in het bestemmingsplan al niet de be stemming'groen'. De gemeente Maassluis zegt seri- eus naar de inspraakreacties te kijken, voordat een definitief bouwplan wordt gepresenteerd. Eerdere hoorzittingen over ande re bouwplannen in Maassluis leid den ertoe dat hoogbouw uit de schetsen werd geschrapt. Tot en met 11 juni kunnen be langhebbenden nog reageren op de bouwplannen, die in de hal van het stadhuis ter inzage liggen. Vlaardingen—Twee uhouilende ogen staren de lezer vanaf de cover van het nieuwe program maboekje van de Stadsgehoor zaal Vlaardingen aan. Onder de titel 'Je kijkt je ogen uit' is zo juist het seizoensboekje 1996- 1997 van hetVlaardingse theater verschenen. Het bevat een geva rieerd aanbod met wederom gro te namen uit de theaterwereld, zoals Harry Jekkers, Herman Finkers, Het Groot Niet Te Ver mijden, Youp van 't Hek en Bri gitte Kaandorp. Dat voorspelt lange rijen voor de kassa op de eerste dag van de voorverkoop (tijdens het Haring- en Bierfeest op 7'september). Niet alleen bekende artiesten heeft programmeur S. Gora naar Vlaardingen weten te halen. Net als zijn voorganger, de overle den theaterdirecteur Marten Putman, laat Gora ondanks het kleinere budget ook de minder bekende namen voor het voet licht treden. Zo staan Ajuinen Look, De Vliegende Panters, Frank van Pamelen en De Dulle Roeckers tussen namen als Paul Haenen, Jules Deelder, Urba- nus, Bert Visscher en Lebbis Jansen. Maar het is natuurlijk niet al leen cabaret en kleinkunst op het podium van de Stadsgehoor zaal. Een greep uit het overige aanbod: dans is er van Connie Janssen en Djazzex, muziek van Joan Armatrading, Stef Bos en de Golden Earing, toneel van het Haarlems Toneel en de Hol landse Comedie, show in een theatervoorstelling met Simone Klein sma rondom het werk van Annie M. G. Schmidt en in Jeans VI, Uiteraard is ook aan de jeugd gedacht tijdens de programme ringvan het nieuwe seizoen. Vrijdag 13 september wordt het seizoen 1996-1997 geopend met een productie van eigen bodem. Het Vlaardinghs Toneel, een. ini tiatief van het Vlaardings Cen trum voor Amateurtoneel, brengt dan de voorstelling Queen Lear onder regie van Fred Vaassen en Judith Kroesen. Deze bewerking van Shakespeares' King Lear gaat over een koningin op leeftijd die een mooie oude dag denkt te ko pen bij haar drie dochters. De hoofdrollen staan op naam van Janka Verhoeff, Nel den Breems, Hans Eichhorn en Hans Rikken. Nieuw dit seizoen is de horeca service. Nooit meer dringen ge blazen in de pauze voor het buf fet. Voor de voorstelling ontvan gen bezoekers voortaan een kopje koffie of thee. ïn de pauze staan medewerkers van het theater al met drankjes bij iede re zaaldeur te wachten. Daar door is natuurlijk wel de toe gangsprijs van.de voorstellingen wat gestegen. J- f f- """ViL

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1996 | | pagina 1