18 Betere benutting van woonruimte Stadsverwarming naar Zuid Horeca in stadscentrum: meer consolideren dan uitbreiden I# #>f W0 M Bfl Kangoeroewoningen subsidies voor samenvoeging bevordering doorstroming Vaak verkledingen na buikoperatie Euro leeft niet bij ambtenaren Straatkrant in 'telemarketing' Extra concert Gloria Estefan Spoorkunstwerken krijgen gestalte Topsporters bij Trappenloop Waterbus voor vervoer tussen Dordrecht en Rotterdam VS-patiënten worden vanuit Rotterdam gerepatrieerd Rotterdams Dagblad I i Donderdag 6 juni 1996 I ?4 '1? RotterdamBijna alle mensen die een buikoperatie ondergaan - zo'n honderdduizend patiënten per jaar in Nederland - krijgen na de operatie last van ver- klevingen die soms zelfs levensgevaarlijk kunnen zijn. Verklevingen zijn er de oorzaak van dat organen in de buik en het buikvlies aan elkaar vast groeien. In de helft van de gevallen ontstaan verklevingen doordat piepkleine deeltjes van bepoederde operati e- handschoenen, wondgaas ofhechtmateriaai in het li chaam achterblijven. Europese onderzoekers, gecoördineerd door acade misch ziekenhuis Dijkzigt, hebben dit vastgesteld nadat zij zon 450 patiënten na een buikoperatie had den onderzocht. De buik blijkt heftig te reageren op lichaamsvreemde' deeltjes. Verklevingen kapselen deze indringers in om de rest van het lichaam te be schermen. Soms kronkelt de dunne darm zich rond een verkïeving, waarbij een levensbedreigende ver stopping ontstaat." De complicaties kunnen soms pas jaren na de opera tie optreden. Niet altijd zijn achtergebleven deeltjes de oorzaak. Ook onbehandelde infecties of bescha digde weefsels kunnen verklevingen tot gevolg heb ben. Behalve dat verklevingen uiterst hinderlijk zijn voor de patiënt, drijven zij ook de kosten van het zie kenhuisverblijf flink op. De patiënt ligt langer in het ziekenhuis en de extra behandelkosten lopen in de miljoenen. Dijkzigt 2egt inmiddels geen bepoederde operatiehandschoenen meer te gebruiken en op zoek te zijn naar geschiktere wondgazen. Rotterdam De invoering van de Euro, de nieuwe Europese munt, blijkt onder Rotterdamse ambtena- ren nog in het geheel niet te leven. Een prijsvraag in het blad Gemeengoed, dat wordt verspreid onder alle ambtenaren, heeft welgeteld twee reacties opgele verd. Volgens het EC-coördinatiepunt van de gemeente Rotterdam zal er de komende jaren op ambtelijk ge bied nog heel veel moeten gebeuren om 'klaar te zijn' voor de Euro. Genoemd worden in dit verband de di verse noodzakelijke aanpassingen in de fmancieel- administratieve bedrijfsvoering, de vele verschillen de computerprogramma's, de formulieren en con tracten en de regelgeving. Rotterdam Op zoek naar nieuwe activiteiten is de stichting Straatkrant, de uitgever van de succesvolle Rotterdamse Straatkrant, gestart met een telemar- ketingbureau. Het bureau met de naam .StraatTel doet voor opdrachtgevers telefonische onderzoeken en enquêtes. De medewerkers van StraatTel bestaan in hoofdzaak uit de topverkopers van de Straatkrant waarvan maandelijks vijftigduizend exemplaren aan de man worden gebracht. Het initiatief hcudt vol gens de stichting verband met het feit dat veel verko pers van de Straatkrant, daklozen en verslaafden, over uitstekende communicatieve vaardigheden blij ken te beschikken. RotterdamGloria Estefan geeft op maandag 11 no vember een extra concert in Ahoy'. De Cubaans- Amerikaanse zangeres en Mojo Concerts hebben hiertoe besloten nadat de kaarten voor het optreden in het Rotterdamse sportpaleis van dinsdag 12 no vember in een mum van tijd waren uitverkocht. De voorverkoop van hettoegevoegde concert start zater dag, onder meer bijn het bespreekbureau Rotter- RotterdamDe omgeving van de Wester Hordijk en de industrieterreinen Hordijkerveld en Van den Woudensland verandert drastisch. Pijlers en viaduc ten schieten uit de grond. Straks rijdt er allerlei soor ten treinverkeer over. Het aantal spoorbanen ver dubbelt, de Betuwelijn wordt aangetakt en het perso- nenen en goederenverkeer krijgt eigen tracés op een enorme fiy-over. Ter hoogte van de Bergambacht straat komt bovendien een tunnel onder de sporen door voor het wegverkeer. Rotterdam Tophockeyer Mare Delissen en roeier Ronald Florijn nemen deel aan de Trappenloop 1996. De sporters worden vergezeld door andere leden uit de Olympische ploeg. De wedstrijd op 14 september wordt voor de derde maal georganiseerd door Natio- nale-Nederlanden in haar 150 meter hoge kantoor aan het Weena. De deelnemers van de Trappenloop rennen twee rondjes rond het gebouw voordat zij be ginnen aan het beklimmen van de 745 traptreden naar de zevenendertigste verdieping. De Trappen loop wordt gehouden in navolging van die in het Em pire State Building in New York. r Het lijken kunstwerken de pijlers voor het viaduct bij de Wester Hordijk, ze schieten ach ter elkaar utt de grond. Fato Niels van tier Hoevery Dagblad Rotterdam Met het voornemen om kangoeroewoningen te realiseren, wil de gemeente Rotterdam inspelen op de behoef te aan grotere woningen. Wethouder H. Meijer (stadsvernieu wing en volkshuisvesting) heeft om dat te bereiken meer pijlen op zijn boog, zoals subsidie voor het samenvoegen van twee woningen tot één, maar ook het beter benutten van 'loze' ruimte in eengezinswoningen. Daar kan met behulp van dak- opbouw worden bevorderd dat zolders en vlieringen geschikt worden gemaakt als slaapkamer. De kangoeroewoning is 'een bij zondere vorm van samenvoe ging', zoals in het raadsvoorstel staat. Er wordt ook wel gesproken van de drie-generatiewoning. Nu de trend is dat ouderen minder gauw naar een verzorgingstehuis gaan, neemt ook de behoefte toe om in te trekken bij hun zelfstan dig wonende kinderen. Maar de kangoeroewonmg is ook geschikt voor inwonende jongeren, te den ken valt aan jonge alleenstaande moeders. Het streven naar grote woningen is een van de manieren waarop de gemeente Rotterdam het volkshuisvestingsbeleid tot 2000 wil afstemmen op de maat schappelijke ontwikkelingen. Doorstroming is een andere ma nier. Wethouder Meijer wil bevor deren dat kleine huishoudens in relatief grote woningen doorstro men naar meer passende wonin gen, zodat in de naoorlogse wij ken meer vijfkamerwoningen vrijkomen. Huishoudens met kin deren in oude'wijken zullen meer voorlichting krijgen over de aan trekkelijke kanten van het woon- milieu in de naoorlogse wijken. Meijer staat een integrale aanpak voor in de ontvangende wijk, zo dat nieuwkomers er zich snel thuisvoelen. Een voorbeeld dat hierin past is het project Pion, dat in Vfeewijk-Lombardijen mensen na hun verhuizing wegwijs maakt. Weer een ander middel om de volkshuisvesting te verbeteren is het project 1100 PK waarbij de corporaties worden gestimuleerd sociale pensions of woonhotels te ontwikkelen. Dit scala van maatregelen valt on der het programma Investerings impuls Wonen in een Ongedeelde Stad. De gemeente Rotterdam kan de benodigde 39 miljoen gul den financieren uit de verkoop van 36.000 woningen aan negen corporaties, waarover kort gele den na langdurig onderhandelen een akkoord werd bereikt. Een deel hiervan, vijf miljoen, is al op zij gelegd voor duurzaam bouwen. In de investeringsimpuls zijn en kele projecten niet gehonoreerd. Het gaat hierbij om projecten op het gebied van werkgelegenheid, welzijn, buitenruimte, parkeren en het realiseren van betaalbare bedrijfsruimte. De commissie stadsvernieuwing hoopt echter dat de projecten alsnog uitge voerd kunnen worden, wanneer andere wethouders en sectoren van de gemeente er riauwer bij be trokken worden. Dan kunnen an dere budgetten worden aange sproken. De damwand aan de Westerkade heeft resten van de vroegere houten kade blootgelegd. Op de achtergrond graaft een baggerschip een sleuf ïn de Maas,waarin de leiding komt te liggen die stadswarmte naar Rotterdam-Zuid transporteert. Foto wieis van der HoevervRotterdamsoagbiad Rotterdam In het weekeinde voor de Wereldhavendagen, van 23 tot en met 25 augustus, is op de Maas tussen Schiedam (Wiltonha ven) en Rotterdam (Veerhaven) een megatransport te aanschou wen. Zeven drijvende bokken vervoe ren een dubbele-pïjpleidingcon- structie met een lengte van 540 meter, inclusief een knik daarin van zestig meter. Het verticale hoogteverschil van deze 'zinker' bedraagt twintig meter. Het sta len gevaarte wordt de onder grondse oeververbinding van de stadsverwarming met Rotterdam- Zuid. De buizen, elk met een doorsnee van 63 centimeter, worden op zon dag 25 augustus bij dood tij door bokken van Smit Tak voorzichtig op hun plaats neergelaten. Dat wil zeggen: over de volle breedte van de rivier. Daarvoor graven bag gerschepen op dit moment al een vier meter diepe sleuf in de bo dem van de Maas. De voorbereidende werkzaamhe den aan de wal zijn druk aan de gang. Op de kades van het Scheepvaartkwartier (Westerka de) en de Kop van Zuid (bij hotel New York) zijn damwanden gesla gen. Deze zijn nodig voor de aan sluiting van de stadsverwar mingsbuizen op beide oevers. Aan de Westerkade zijn in de meters diepe damwand resten van de vroegere houten kade blootge- Het Scheepvaartkwartier onder vindt sinds maart de gevolgen van het doortrekken van de stads verwarming in hevige mate. Om de ondergrondse verbinding met het leidingnet ter hoogte van het heli-platform van het Academiseh Ziekenhuis Dijkzigt te maken, zijn straten in de wyk tot een diepte van vier meter opengelegd. De achthonderd meter lange rou te loopt oostelijk van het Euro mastpark onder het fietspad door aan de Kievitslaan, Westerlaan, Calandstraat en Zeemansstraat. Tot aan de Calandstraat liggen de buizen er op dit moment. Voor het doortrekken onder de West zeedijk is gebruik gemaakt van de zogeheten frontboormethode. Op de stadsverwarming aan de linker Maasoever wordt slechts een beperkt deel van de bebou wing in Rotterdam-Zuid aange sloten: de Kop van Zuid en het Zuidplein en omgeving (winkel centrum, sportfondsenbad, Zuid- pleinflat en flats aan de Zuiden- wijdsestraat). In de komende herfst verwacht energiebedrijf ENECO de eerste aansluitingen tot stand te bren gen. Het project kost het energie bedrijf minimaal 15 miljoen gul den. Stadsverwarming staat na 1997 nog op het programma voor nieuwbouw op het Piet Smit-ter rein bij het Stadion Feijenoord. Meer woningen in Rotterdam- Zuid op de milieuvriendelijke stadsverwarming aansluiten is volgens ENECO-woordvoerder C. deRuijter niet rendabel. De con sument betaalt voor stadsverwar ming, die in centrales aan de Ca* pelseweg en de Galileïstraat wordt opgewekt, hetzelfde als voor op gas gestookte ketels. De Ruijter: „Het zal in elk geval niet duurder zijn. De prijs wordt gere lateerd aan de gasprijs." Rotterdam De horecanota die vandaag in de raadscommissie Veiligheid en Politie wordt be sproken, betreft in de eerste plaats de ontwikkelingen in het onder centraal bestuur vallende stadscentrum. De algemene as- peeten kunnen echter ook van toepassing zjjn in deelgemeenten waar nog geen deelraadsbeleid op horecagebied van toepassing is. De nota behelst onder meer de ontwikkelïngs- dan wel consolida- tievoomemens voor het stadscen trum, waarin tien gebieden wor den onderscheiden. Het centrum wordt op horeeagebied begrensd door Euromast, '-Gravendijkwal, Henegouwerlaan, Centraal Sta tion, Goudsesingel, Oostplein, Nieuwe Maas, Entrepotgebied, Wilhelminaplein en Wilhelmina- pier. Die binnenstad wordt geken merkt door een grote verschei denheid in functies. De horeca moet temidden van woningen, kantoren, winkels, bedrijven, markten en culturele instellingen alle kans krijgen. Daarbij moet echter rekening worden gehou den met het streven van de ge meente de woonfunctie ïn de stad te versterken. Concentratie Om het botsen van horeca- en be wonersbelangen zoveel mogelijk te voorkomen, is het nuttig die ho- reea-concentratiegebieden zo dui delijk mogelijk aan te geven. In de nota gebeurt dat met: S tadhu ispleinAVeena' S chouw- burgplein en omgeving Het Stadhuisplein en omgeving, waar nauwelijks wordt gewoond en dat al decennia een stedelijke horeca-functie heeft, kan verder worden ontwikkeld. Er mag geen wildgroei aan terrassen ontstaan. Ten noorden van het plein moet wel rekening worden gehouden met de woonfunctie van het Weena. De horecafunctie aan de Delftsestraat mag niet verder worden ontwikkeld.- Bij het Schouwburgplein kan een lichte uitbreiding van de horeca, maar die moet wel de culturele en win kelfuncties ondersteunen. De woonfunctie dient in acht geno men te worden. •West-Kruiskade en omgeving Deze straat vormt met Tiendplein en le Middellandstraat tot aan de 's-Gravendijkwal een van de wes telijke hoofdwinkelstraten. Het wankele evenwicht tussen horeca en andere functies mag hier niet worden verstoord. Uitbreiding van de horeca mag niet; verster king van de winkelondersteunen de horeca wel. •Oude Haven en omgeving In dit populaire uitgaansgebied kan de relatie met de Wijnhaven worden versterkt nu de histori sche panden bij het Witte Huis weer op hun plek staan. Op het Wijnhaveneiland zijn nieuwe ho- recavestigingen in de stedebouw- kundige plannen opgenomen in combinatie met woonfuncties. Het horecabestand bij de Oude Haven moet worden geconsoli deerd gezien de druk die daar al bestaat op de woonfunctie. Op verbindingsroutes naar de Oude Haven is ondersteunende horeca toegestaan. •Boompjes en omgeving De locatie, waar al horeca te vin den is, wordt geschikt geacht om verder te ontwikkelen in samen hang met de Oude Haven en Wa terstad. Het gaat deels om uit gaansgelegenheden, deelsom be drijven die zich richten op wan- delpubliek en mensen die willen lunchen. Er moet een oplossing worden gevonden voor de te ver wachten parkeerproblemen. •Wilhelminapier en Wilhelmi- naplein Een cluster met éen stedelijk en regionaal karakter. Een zorgvul dige menging en situering van functies moet zorgen voor aan sluiting op het centrum en Feije noord. Uitbreiding van de horeca hoort tot de mogelijkheden. •Vrij Entrepot-gebied en Stiel tjesplein De horc.-dftuïctie moet er worden afgestemd op wonen, detailhan del en maritieme bestemming van het aan de Kop van Zuid gren zende gebied. Horeca kan worden uitgebreid als die de recreatieve en toeristische functie van het ge bied ondersteunt. •Witte de With-kwartier De horeca in het gebied tussen Museumpark en Leuvehaven heeft de afgelopen jaren een me tamorfose ondergaan. De culture le en winkelfunctie moet er wor den versterkt, de woonfunctie moet worden beschermd. De ho reca in het gebied mag zeker niet worden uitgebreid en dat geldt ook voor het aantal nachtzaken. •Scheepstimmermanslaan en omgeving Het gebied verandert in negatieve zin, met name op de Westzeedijk, aan de Van Vollenhovenstraat en het begin van de Scheepstimmer manslaan. Uitbreiding van de ho reca moet worden vermeden en het aantal nachtzaken moet wor den teruggedrongen, Dat laatste ook in verband met de nieuwe woonfunctie op het terrein van de voormalige Zalmhaven. Het stati ge karakter van het Scheepvaart kwartier moet worden be schermd. Oude Binnenweg en omgeving Deze verbindingsweg tussen bin nenstad en vooroorlogse wijken in het westen van de stad her bergt van oudsher gevarieerde functies. De oude Binnenweg moet dat karakter met detailhan del, galeries, wonen en horeca be houden. Uitbreiding van de hore ca is niet toegestaan, dit ter be scherming van de overige func ties. •Nieuwe Binnenweg en omge ving Gelegen tussen Eendraehtsplein en de 's-Gravendijkwal tussen^ Mathenesserlaan en Roehussen-' straat huisvest deze hoofdwinkel- straat eveneens allerlei stedelijke functies. Er is daar een zeker evenwicht bereikt tussen horeca en overige functies. De winkel functie moet worden beschermd door binnen het huidige horeca bestand de winkelondersteunen- de horeca te versterken. Uitbrei ding van de horeca is niet toege staan om aantasting van het win kelkarakter te voorkomen. Geluidsoverlast Van alle klachten over horeca be treft ongeveer 60 procent geluids overlast, 35 procent gaat over stank en 5 procent betreft andere aspecten. De afhandeling van ge luidsklachten behoeft meer capa citeit en verbetering, zo consta teert de horecanota. Voor nachtzaken, die weer tot zes uur 's ochtends mogen openblij ven, zal onder meer een exploita tieplan worden gevraagd en daar maakt een geluidsrapport deel van uit. Verder zullen eisen wor den gesteld aan het voorkomen van aantasting van de woon- en leefomgeving. Ook aan beveili ging en bewaking worden voor waarden verbonden. Zo moeten portiers afkomstig zijn van parti culiere beveiligingsorganisaties. Rotterdam Tussen Rotter dam en Dordrecht zal volgend jaar bij wijze van meerjarige proef openbaar vervoer over water worden verzorgd. De Stadsregio Rotterdam heeft daarover al contacten gelegd met geïnteresseerde seheep- vaartondememers. De over heid zal het project subsidi ëren. De Stadsregio wordt ge steund door Rijkswaterstaat en de provincie Zuid-Holland. De exploitatie van zo'n boot- verbinding kost op jaarbasis 10 12 miljoen gulden. De boot vertrekt 's ochtends vanuit het centrum van Dor drecht naar het centrum van Rotterdam. Gedacht wordt on der meer aan de Leuvehaven als punt van aankomst en ver trek in Rotterdam. „Het moet gaan om een plek die dichtbij het centrum van de stad ligt," verklaart bestuurder M. Hout kamp van de Stadsregio. Ver- moedeli jk komt er ook een hal te in Ridderkerk. De boot zal er twintig minuten over doen. Gedacht wordt aan maximaal vier afvaarten per dag gedu rende de proefperiode. De snelle bootverbinding is in eerste instantie bedoeld voor woon-werkverkeer tussen Dor drecht- en Rotterdam. Maar ook recreanten kunnen er ge bruik van maken. Gemikt wordt aanvankelijk op zeven honderd passagiers per dag. Als alles meezit kan dit aantal uitgroeien tot tweeduizend rei zigers. Bestuurder Houtkamp bena drukt dat de reis over water snel en comfortabel moet zijn, omdat anders de automobilis ten niet uit dé auto gelokt zul len worden. Daarom wordt ge dacht aan een draagvleugel boot of een catamaran-achtig vaartuig. Met conventionele boten is het onmogelijk om de afstand Rotterdam-Dordrecht over water af te leggen binnen twintig minuten. Het bestuur van de stadsregio heeft voor dit idee inspiratie opgedaan bij steden als Seattle in Amerika en Sidney in Australië. Het be stuur van de Stadsregio beeft nog geen duidelijk idee of het initiatief zal aanslaan. Het plan werd twee jaar geleden be dacht als Ruimtelijke Orde ning en Milieu (ROM>project. Rotterdam De Rotterdamse zie- kenvervoerder Bornkamp gaat ernstige zieke en gewonde Ameri kanen vanuit Europa repatriëren. Bornkamp gaat dat doen in nau we samenwerking met de Ameri kaanse branchegenoot Global Air. Naar verwachting zullen jaarlijks driehonderd patiënten naar de Verenigde Staten moeten worden gevlogen. Global Air, dat een am bulancevliegtuig meteen dubbele bemanning op Rotterdam Airport zal stationeren, investeert zes mil joen gulden in dit project. Voor dat bedrag wordt op de luchtha ven Rotterdam een nieuwe han gar gebouwd. Het project is goed voor veertig nieuwe arbeidsplaat sen, waarvan tien bij Bornkamp. Het enige dat de overeenkomst tussen Bornkamp en Global Air nog in de weg kan staan is het ver bod op nachtvluchten vanaf Rot terdam Airport. Bornkamp hoopt op ontheffing voor dit verbod. Global Air rekent er op dat moge lijk al binnen een jaar een tweede ambulancevliegtuig in Rotterdam kauworden gestationeerd.

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1996 | | pagina 2