19, 'Afkoopsom is te verantwoorden' Scheidend directeur Stadswerk kon alleen meewerken aan ontslag Uitgraven voor beter uitzicht flgenda Wereldreis door Vlaardingeii valt goed in de smaak bij scholieren Doop Wiegman, mensenvriend Bijeenkomst Zakenkring Bridge-instuif Excelsior'20 Haringavond in Visserijmuseum Koor en scouts in de prijzen Sport- en speldag voor gehandicapten Gemeentegids verschijnt Knotwerkgroep genomineerd voor Landschapsprijs 1996 Samenvoeging zuigelingen- en kleuterbureau ,is Dagblad Donderdag6 juni 1996 Ik weet niet hoe dat bij anderen is, maar als ik me personen herinner, zie ik voor mijn geestesoog ook een decor. Dat kan de huiskamer zijn waarin ik die personen ontmoette, dat kan een café zijn, een straat beeld, een vergaderzaal. Een gezicht in een bijbehorende omgeving. Sommigen zag je telkens in dezelfde ambiance, anderen dragen ver schillende decors bij zich omdat je ze op verschillende plaatsen mee maakte. Bij Doop Wiegman heb ik talloze achtergrondbeelden: bij hem thu is op de Korte Haven, met Noor voorde kachel of gezeten aan zijn schildersezel, of in zijn wagentje op het terras van 1t Paard of 't Vierkantje, De ene keer zie ik die alpinopet op de Broersvest, de an dere keer wordt die goedlachse man omgeven door La Venesia, een receptie in de Korenbeurs of de contouren van de Grote Kerk. En dan zijn er nog al die keren dat hy een niet aflatende interesse aan de dag legde, met priemende pretogen die absoluut het vervagend panora ma van de Koemarkt domineren. Bij Doop Wiegman zie je eigenlijk Schiedam aan je voorbijschuiven, plusje eigen stadia en ro! daarin, plus vele anderen, zeer veel anderen - omdat hij een vriend van de mensen was, zoals zjjn zoon Aad dinsdag bij de begrafenis kemach- tig zei. In een gedragen toespraak zei burgemeester Reinter .Scheeres dat Doop Wiegman bij Schiedam hoorde zoals het Zakkendragershuisje. Dat was een citaat uit een krant van vijfentwintig jaar geleden - toen al! Het is een juiste constatering: als voor Doop geldt dat de herinne ringen aan hem een Schiedams verhaal zijn, dan geldt eveneens dat bij gedachtenbeelden van Schiedam die lieve man met zijn eeuwige nieuwsgierigheid hoort Dus als je nu over de Hoogstraat loopt, dan past dat niet meer op je gedachten aan de Hoogstraat - er ontbreekt iets. Het iseen gemis, een soort witte wolk in een stadsbeeld, en het is een geruststelling en vaak ook troost dat mensen in staat zijn zulke witte wolken weg te blazen met dierbare herinneringen. Een volgende vraag is wat dan het echte Schiedam is: de stad zoals wij ze met de schoenzolen aanraken, of het Schiedam zoals we het denken. De zogenaamd objectieve stad die we met de zintuigen erva ren, die is minder rijk dan de subjectieve stad die by de gratie van ons geheugen bestaat Het oog van de kunstenaar ziet meer, het ziet voorbij het zichtbare. Dat leerde ik toen ik achttien was, in 1973, van Doop Wiegman. In zijn woning, maar tegen het decor van een zaaiveld waarop nog veel tot bloei moest komen. KOR KEGEL De Zakenkring Schiedam en omstreken sluit maan dag 10 juni het seizoen 1995/96 af met een haring- en bierfeest. Ook wordt er door de leden gezamenlijk ge keken naar de voetbalwedstrijd Nederland-Schot land. De bijeenkomst begint om 17,15 uur op de ver trouwde stek in restaurant Le Pêcheur aan de Nieu we Haven. Onder auspiciën van de Dienst Sport en Recreatie wordt in de maanden juni en juli weer de zomer- bridge-instuif gehouden. Ook beginnende bridgers zijn welkom in het clubhuis vanExcelsior'2ö, waar de kaarten op tafel komen. Er wordt gespeeld op 12,19 en 26 juni en 3,10,17 en 24 juli. Men moet minimaal 2es maal deelnemen om voor een prijs in aanmerking te komen. Inschrijving (zes gulden) uitsluitend per paar 's avonds in de zaal. Er wordt om 19.45 uur gestart. Voor meer informatie: L. van Zomeren (4732216) of C. Wever (4733843). Vlaardingen 's Rijks haringkeurmeester Aad Taal verzorgt van avond in het Visserymuseum een lezing over de kunst van het vaststellen van de kwaliteit van haring en zijn jaren in Vlaardingen. De Scheveninger is werkzaam bij het ministerie van Landbouw, Natuur beheer en Visserij en selecteert elk jaar weer de ha ring voor het 'eerste vaatje' en voor de zogenoemde Koninginneharing. De bijeenkomst vindt plaats op initiatief van de Ver eniging Vrienden van het Visserijmuseum, maar is ook voor niet-leden toegankelijk. De avond begint om 20.00 uur. Op het programma staat verder de film 'Vlaardingen vaart uit' over vlaggetjesdag 1959. Het Vlaardings gemengd koor Andantino heeft on langs tijdens een vierdaags Nationaal Zangconcours voor ouderen in Lelystad de eerste prijs behaald. Het koor, dat uitsluitend bestaat uit bewoners van senio renflat De Bolder, staat onder leiding van Dick Borst. Ria Koipershoek begeleidt het koor op de piano. Ook de RAVO-Scoutingband uit Vlaardingen heeft een eerste prijs weten te behalen tijdens het 46e Lan delijke Scouting Bandconcours dat dit weekeinde plaats vond. De Vlaardingers gingen met de beker aan de haal in de categorie 3e marsdivisie. Het con cours vond plaats op het terrein van de Technische Universiteit in Enschede. Korfbalvereniging CKC Maassluis is zaterdag 8 juni wederom gastheer voor de vierde sport- en spelmid- dag voor verstandelijk gehandicapten. Er worden z'n zeventig deelnemers op het complex verwacht. Onder begeleiding van leden van CKC Maassluis worden van 10.00 tot 16.00 uur de verschillende on derdelen afgewerkt. Omdat de nadruk ligt op samen bezig zijn en spelplezier moeten de lunch en de geza menlijke aerobics de hoogtepunten van de dag wor den. Binnen enkele weken verschijnt de nieuwe uitgave van de gemeentegids Maassluis. De gratis gids bevat tal van adressen en wetenswaardigheden over de ge meente, verenigingen, instellingen en bedrijven. Al le gegevens zijn geactualiseerd. Het boekwerkje wordt huis-aan-huis verspreid. Inwoners meteen an ti-reclamesticker op de brievenbus kunnen de gids ophalen bij het gemeentehuis. Redactie Waterweg: Jelle Gunneweg, Menno Haddeman, Ben van Haren, Daniëlle Hermans, Mariëtte Olsthoorn, Jan Rozendaal, Carel van der Velden Westhaven plaats 22 3131BT Vlaardingen Postbus 4008 3130 KA Vlaardingen Telefoon 2340055 Telefax 4349754 Sportredac tie: Sander Son- nemans Telefoon 2340055 4004310 Door Jan Rozendaal Vlaardingen Burgemeester L. W. Stam vindt de afkoopsom van 585.000 gulden die de gemeente Vlaardingen vandaag moet overmaken naar de bankrekening van F. A. M. Schrei- ner 'niet extreem hoog'. „In alle redelijkheid vind ik dat wij dit kunnen verantwoorden. We zijn goed uit de onderhande lingen gekomen," aldus Stam, die zegt dat het in elk geval niet zal leiden tot een extra verhoging van de onroerende-za- ken-belasting. Met ingang van vandaag zijn de wegen van de gemeente Vlaardin gen en Schrelner officieel ge scheiden. Op 17 oktober 1995 wer den de eerste stappen daartoe ge zet. B en w hadden besloten dat de directeur van de nieuwe Dienst Stadsbeheer één van de eigen di recteuren moest worden. Nadat eerst alle vier directeuren in aan merking kwamen, beperkten be gin dit jaar b en w de keuze tot de directeuren van de betrokken diensten: Schreiner (Stadswerk) en mevrouw A. C. Spindler (Mi lieu). Eind februari moest Schreiner op de kamer van de burgemeester komen. „Een moeilijk gesprek, natuurlijk. Wantje moet een me dewerkervertellen dat is besloten om het contract voortijdig le be ëindigen. Wij hebben gevraagd of hij daaraan wilde meewerken om toi een goede oplossing te ko men." Na enige bedenktijd stemde Schreiner daarmee in. „Onder de uitdrukkelijke voorwaarde van strikte geheimhouding van het proces en het bedrag," aldus Stam. Dat gisteren de afkoopsom Burgemeester Stam. Archieffoto Jaap Rozema/Rotterdams Daghlad openbaar is gemaakt, hadden de burgemeester en Schreiner in het weekeinde besproken. Beide par tijen wilden een einde maken aan de geruchtenstroom over de hoog te van het bedrag. Bovendien speelde mee dat binnenkort, als de jaarrekening van de gemeente wordt gepubliceerd, de afkoop som toch openbaar zou worden. Meedingen Veel anders dan meewerken aan zijn ontslag zat er na februari voor Schreiner ook niet op. De burge meester had hem namens het col lege weliswaar te verstaan gege ven dat hij natuurlijk het recht had om mee te dingen naar c£e functie van directeur van de fusie- dienst. Maar hem werd meteen gezegd dat b en w hem nooit en te nimmer zouden voordragen, wat hem bijvoorbaat in een kansloze positie bracht. „Hij wilde zelf ook niet verder," zegt Stam. „Je doet mee in een procedure die by voorbaat totniks leidt. Daarom zijn we tot de afwe ging gekomen om in goed overleg uit elkaar gegaan." Volgens de burgemeester is daar voor een uitgebreide afweging ge maakt. In eerste instantie kwa men alle vier de directeuren in aanmerking voor de functie. „Bij hun aanstelling is uitdrukkelijk gesteld dat jobrotation tot de mo gelijkheden behoorde. Maar om nu alles overhoop te halen, daar voor vonden we het te vroeg. Daarom zijn we tenslotte terugge vallen op de directeuren van Stadswerk en Milieu. Daarna heb ben we ons heel objectief afge vraagd welke eisen we wilden stellen aan de nieuwe directeur en zijn toen tot de conclusie geko men dat een benoeming van de directeur Stadswerk niet in de lijn der verwachtingen lag." Onmogelijk Schreiner passeren en hem een andere functie binnen de ge meente aanbieden, bleek volgens Stam nagenoeg onmogelijk. „De rechtspositieregeling schrijft voor dat we dan een gelijkwaardige functie moeten aanbieden. Dat mag dan maximaal twee schalen lager zijn dat waarin hij nu zit (schaal 16, red.). Zulke functies zijn in Vlaardingen niet beschik baar." Donderdag06juni SCHIEDAM De 4 molens. Zomeravond-biljart, 18.00u. MAASSLUIS Koningshof. Lezing 'vrekken- echtpaar', 20.00u. ROTTERDAM De Doelen. Gr,z. Jubileumconcert Sander van Marion, 20.00u. Luxor Theater. Karin Bloemen, 20.15u. Rotterdamse Schouwburg. Gr.z. Eerste Liefde, 20.15u. Biblio theektheater. Eenakterfestival, 20.00 en 21.3ÜU. Bonheur. Tussen Moskou en December, 20,30u. Zaal De Unie. Off Sereen, 20.3ÖU. Matrix Noite Brasileira, 2ö,00u. RO Theater. Ovidius' Metamorp- hosen, I9.30u. Vrijdag 7 juni VLAARDINGEN Harmonie. Jubiieumavond Am- nesty, 19.45u. MAASSLUIS Groote Kerk, Zomeravondcon cert, 19.30u. Schuurkerktheater. Musical Moving Voices, 20,00u. ROTTERDAM Chaka. CampusTalkradio, 15.30u. Museum Boijmans van Beunin- gen. Discussie, 15.00u. Elk voorjaar groeit het gras in de bermen bij kruis punten als kool. Soms tot grote ergernis van auto mobilisten die door het hoge gras slecht zicht heb ben op het overige verkeer en dus fietsers en wan delaars pas heel laat opmerken. Om eventuele on gelukken te voorkomen, wordt het gras steevast ge millimeterd door de gemeente Vlaardingen. Dit jaar pakt de Dienst Milieu het probleem structureel aan door bij sommige kruispunten het gras in de bermen niette maaien, maar met wortel en al uitte graven. Hiervoor ir de plaats worden kruiden gezaaid en de ratelaar geplant. Dat is een plantje dat het gras laag houdt en zelf ook niet snel groeit. Dit bezorgt de dienst de komende jaren aanmerkelijk minder werk en houdt het zicht van automobilisten op de weg vrij. „Maar als iedereen zich aan de maximum snelheid houdt, is dit eigenlijk niet nodig," aldus R. Daamen van de Dienst Milieu. Foio Roei Dijkstra ROTTERDAM Calypso 1: 'Mighty Aphrodite' (al) dag, 1.154-6.45-9,30. Calypso 2: 'Leaving las Vegas' (16) dag. 6.45- 9.30. Calypso 3: 'Sense and Sensi bility'(al) dag. 12.45-3.30-6.15-9.15. Calypso 2 Riksbioscoop: 'Out break' (12) dag. 12.00-3.15. Cine rama 1: 'White Squall' (12) dag. 1.154-6.45-9.30. Cinerama 2: 'The Juror' (16) dag. 1.15-4-6.45-9.30. Ci nerama 3: 'Hellraiser IV: Bloodli ne' (16) dag. 6.45-9.30 do.vr.ma.di. ook 1.154. Cmerama4: Dead Man Walking1 (16) dag. 1.15-9.30. 'The Scarlet Letter' (16) dag. 4-6.45. Ci nerama 5: 'Broken Arrow1 (16)dag. 6.45-9.30. do.vr.ma.di. 1.154. Cor so: 'Primal Fear' (16) dag. 1.154- 6.45-9.30. Imax Theater: 'Survival Island' (al) dag. beh.ma. 24. The Living Sea'(al)dag.beh.ma.3-6.45. za.zo. ook 1. 'Primal Fear' (16) dag. 7.45-10. Venster 1: Tallen Angels' (12) dag. 10. 'L'Amore Moleste' (16) dag. 8Venster 2: 'Turks Fruit' (16) dag. 7.30. 'Good Men, Good Wo man' (16) dag. beh.ma. 10. Lanta- ren2: 'Theday thesuntumedcold' (al) dag. 8. 'Small Faces' (16) dag. 10. Lumière 1: 'Cutthroat Island' (12) dag. 1.154-6.45-9.30. Lumière 2: 'Girl 6' (12) dag. 4-6.45-9.30. do .vr.ma.di. ook 1.15. Lumière 3: 'Diabolique' (16) dag. 6.45-9,30. do .vr.ma.di. ook 1.154. Lumière 4: 'Heat' (16) dag. 8.30. do.vr.ma.di. ook 14.30. Pathé I: 'The Birdcage' (al) dag. 11.00-1.404.20-7-9.40. Pa thé 2: 'Critical Decision' (16) dag. 3.55-6.40-9.25. do.vr.ma.di. ook 1,10. Pathé 3: 'How to make an American Quilt' (al) dg. 11.05-1.45- 4.25-7.05-9.45. Pathé 4: 'Things to do in Denver' When you're dead. (16) dag. 11.10-1.454.20-6,55-9.30. Pathé 5: '12 Monkeys' (12) dag. 12.40-3.30-6.20-9.10. Pathé 6: 'Copycat' (16) dag. 3.35-6.25-9.15. do.vr.ma.di. ook 12.45.Patbe 7:'Up close Personal' (al) dag. 1.05- 3.50-6.35-9.20. Rex: 'In Sarah's Eyes' (18) dag, vanaf 12.00. Door Daniëlle Hermans Vlaardingen In de Turkse win kel Hakan proefden ze gistermor gen voor het eerst van hun leven Turks fruit. „Heel zoet en kokos achtig, maar wel lekker," vinden Rosalie, Ralph, Joice, Kimberly en Manon uit groep 8 van basis school 't Palet in Vlaardingen. De scholieren rusten even uit op een bankje in de schaduw achter de school. Ze hebben namelijk net een 'wereldreis' door Vlaardingen achter de rug. Tijdens deze speel se speurtocht langs negen win kels in het centrum ontdekten de leerlingen dat veel spullen die in de winkel liggen niet uit Neder land afkomstig zijn, maar uit der de-wereldlanden. De wereldreis in anderhalf uur be gon bovenaan de trap bij de Hoog straat en voerde onder meer langs tabaks-, thee- en koffiewinkel De Zeeman, boekhandel Den Draak, Bodyshop, Notenwinkel C'estbon en de Wereldwinkel. De deelne mende winkeliers vertelden de kinderen -in totaal 82 en her kenbaar aan een gele pet- het fij ne over hun buitenlandse produk- ten en grondstoffen. Opdrachten In elke winkel moesten de jonge speurders opdrachten uitvoeren en wagen als 'waar komen koffie bonen vandaan?' en 'waar groeien rubberbomen?' beantwoorden. „De vragen waren niet zo moei lijk. En als je er echt niet uit kwam, kon je hulp vragen aan Choco de papegaai of Bong de beer," vertelt Rosalie. De twee vrolijke 'dieren' wezen de leerlingen de weg terwijl de leer krachten en enkele moeders de groepjes van zes in het gareel hiel den. Enthousiast „Het ging heel goed. De kinderen gedroegen zich prima en waren enthousiast. Dat lag voor een groot deel aan de winkeliers. Zij deden allemaal verschrikkelijk hun best om de leerlingen het een en ander bij te brengen. Ook kre gen de kinderen allerlei lekkers," vertelt Yvonne Heygele van het Centrum voor internationale sa menwerking (COS) Rijnmond. Het COS organiseerde het project samen met het Platform Ander Vlaardingen (PAV). „We willen de jeugd laten zien dat de wereld veel kleiner is dan je denkt. Het begint al bij de kleding die je draagt en het speelgoed waarmee je speelt. Veel textiel wordt in ar me landen gemaakt en plastic speelgoed komt vaak uit Maleisie en Chili. Daar sta je ais consu ment meestal niet bij stil," meent Yvonne Heygele. Een ander doel van het project, dat werd ontwikkeld door stagiai res van de Hogeschool Rotter dam, is het bevorderen van een positieve houding ten opzichte van andere culturen. Vandaar het bezoekje aan een Turkse winkel. Ongelijkheid Ook de ongelijkheid in handel tussen arme en rijke landen komt aan bod. „Een kind merkte in de Wereldwinkel op dat ze een hand gemaakte blouse van 11S gulden zo duur vond. De winkelier legde haar uit dat het kledingstuk duur der is omdat de makers uit derde wereldlanden er een eerlijke prijs voor krijgen. Kortom, een zeer leerzame speurtocht. Ook voor mij," aldus Nelleke van der Luit van het PAV. Tevreden Zc wil het project volgend seizoen ook aan andere Vlaardingse scho len aanbieden. „Zeker nu ieder een zo enthousiast heeft gerea geerd. Ook de leerkrachten van 't Palet waren tevreden over het kant- en klare lesmateriaal,'" al dus Van Der Luit. Of de scholieren de opgedane kennis goed in de praktijk heb ben gebracht, blijkt volgende week. Dan worden de opdrachten en de antwoorden die zij noteer den in het speciale leerlingen- boekje klassikaal nagekeken. Maassluis De Knotwerkgroep Maassluis-Maasland is door de ge meente Maassluis voorgedragen als genomineerde voor de Land schapsprijs 1996 van de provincie Zuid-Holland. De gemeente wil hiermee de knotwerkgroep een blijk van waardering geven voor het verrichte werk en het werk in de komende jaren stimuleren. De knotwerkgroep bestaat uit cir ca 25 vrijwilligers, die eenmaal per maand bijeen komen en werk zaamheden verrichten op het ge bied van natuurbehoud. De groep is achttien jaar geleden ontstaan vanuit particulier initiatief om de knotwilgen in het landelijk ge bied rond Maassluis en Maasland in stand te houden. Destijds wa ren de knotwilgen er slecht aan toe omdat er jarenlang niet meer geknot was. Van achterstallig onderhoud is nu geen sprake meer. De bomen hoe ven nog slechts om de zes jaar ge knot te worden. Daardoor kunnen de natuurliefhebbers naast het knotwerk ook aandacht besteden aan andere landschappelijke be-s plantingen. Zo verzorgt de werk groep de laatste jaren het onder houd aan het Staelduinse Bos en de eendenkooi tussen Vlaardin gen en Maassluis, De Landschapsprijs wordt om de twee jaar uitgereikt. Met de prijs beloont de provincie ideeën, ini tiatieven en projecten die een we zenlijke bijdrage hebben geleverd of kunnen leveren aan de kwali teit van het Zuid-Hollands land schap. Zowel individuen als groe pen, bedrijven, stichtingen, in stellingen en overheidsinstanties komen voor nominatie in aanmer king. De winnaar krijgt een bedrag van vijfduizend gulden en een aan denken uitgereikt. Daarnaast worden ook twee Landschapspen ningen uitgereikt, aan leerzame initiatieven of kleinschalige pro jecten. Hieraan is een bedrag van duizend gulden per penning ver bonden. Een jury selecteert uit de aanmeldingen drie nominaties die voor de Landschapsprijs in aanmerking komen. Gedeputeer de Staten besluiten uiteindelijk wie de prijs en de penningen toe komen. Maasland Met ingang van deze week zijn het zuigelingen- en kleuterbureau te Maasland sa mengevoegd. Aanleiding hiertoe is het afscheid van consultatie arts L. Hulshoff-Roelfsema. We gens het bereiken van de pen sioengerechtigde leeftijd stopt zij met haar werkzaamheden. Mevrouw Hulshoff is 37 jaar als consultatiebureau-arts werkzaam geweest, waarvan het grootste deel, ruim 25 jaar, in Maasland. Eind 1994 vierde zij dit Maasland- se zilveren jubileum. Beseheiden als de consultatie-arts altijd is ge weest, viert zij haar afscheid in een kleine kring van genodigden. „Ik heb net werk altijd met heel veel plezier gedaan," zegt mevrouw Hulshoff. „Maar aan al les komt een eind. Dankzij dit werk heb ik heel veel moeders en vaders leren kennen. Voor dat vertrouwen en voor de goede con tacten wil ik iedereen graag be danken." Het laatste optreden van mevrouw Hulshoff als arts wordt een ludieke zitting. Op woensdag 12 juni is er een speciaal poppen en berenspreekuur in het Groene Kruisgebouw aan de Graaf Dirk li-laan. Hier zijn alle jonge 'va ders' en 'moeders' tot 6 jaar wel kom om hun pop of beer nog één keer door haar te laten nakijken. Het spreekuur duurt van 13.30 tot 15.30 uur. Wat de voortzetting van het zuigelingen- en kleuterbu reau betreft, dit wordt geleid door G. J. M. Blaauboer-van Geffen en M. C.T. Human-Breedveld. Be kende gezichten, want beide da mes werken in Maasland al als eonsultatiebureau-arts. Overigens is de kans groot dat mevrouw Hulshoff weer op zal treden als gemeenteraadslid. Zij is dit enkele jaren terug voor de Open Groepering al eens geweest Nu B. van der Graaf heeft aange kondigd de dorpspartij wegens verhuizing te moeten verlaten, is mevrouw Hulshoff kandidaat om hem op te volgen.

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1996 | | pagina 3