13 Verscherpte beveiliging zwembad Huurders trekken uit protest machtiging in Rotterdams Dagblad Grote verschillen in huurverhogingen PvdA wil meer prikkels voor minima in Schiedam Minirotondes op Westlandseweg Overlast gevende jongeren dwingen management Groenoord tot maatregelen ^KBWOEISJ. &.ROMEITN UcregomAefaar - Oud-Beiierland, tel. 0186-619300j 1^888IM E Zwemwater voldoet aan kwaliteitseisen Straatvuilspel houdt Schiedamse pleinen schoon Gevaarlijke pillen gestolen Gewond na aanrijding Korte brand in nieuwe woning Fietsersduo berooft vrouw Jongen in handboeien Dronken vrouw aangehouden ui Waterweg Woensdag 12 juni 1996 Vlaardingen Voor een frisse duik zijn zwemfanaten deze zomer niet uitsluitend aange wezen op de zwembaden, De kwaliteit van het oppervlakte water in de regio is door con troleurs van de provincie Zuid- Holland als voldoende tot goed beoordeeld. De Noordzee en de Krabbeplas in Vlaardingen kregen van de waterkwaliteitbeheerders het predikaat goed. Ook de Oran jepolder in Maassluis kreeg die beoordeling; wel werd hieraan toegevoegd dat er vorig jaar al gen zijn aangetroffen in het water. De Vlietlanden bij Maasland en Plas Prinsenhof bij 's-Gra- venzande werden als voldoen de beoordeeld, Goed betekent dat de water kwaliteit voldoet aan de streef waarde van de Europese Unie. Voldoende komt overeen met de Europese en Nederlandse wettelijke normen. Dat valt te lezen in de onlangs versche nen folder voor zwemmen in oppervlaktewater. %De provincie benadrukt in de Holder dat de beoordeling geen garantie is voor de gehele zo mer. De gegevens zijn name lijk gebaseerd op een progno se. Bij twijfel of voor actuele in formatie kan worden gebeld naar de zwemwaterteiefoon: 070-4417550. De waterkwali- teitbeheerders controleren elke twee weken op plaatsen waar zomers veel mensen re creëren het oppervlaktewater op schadelijke bacteriën, hel derheid en de aanwezigheid van giftige blauwwieren. Bij de zwemwatertelefoon kan men ook terecht met klachten over het zwemwater. Wanneer er veel klachten zijn over een lo catie, kan dit aanleiding zijn om extra onderzoek te doen of maatregelen te nemen zoals het plaatsen van- waarschu wingsborden. De zwemwater telefoon' moet In elk geval wor den gebeld als botulisme of de ziekte van Weil is geconsta teerd, dan wel andere gezond heidsproblemen die zijn ont staan door het zwemmen in open water. Door Menno Haddeman Schiedam Veiligheidsmaatregelen moeten voorkomen dat groepjes jongeren andere bezoekers van zwembad Groenoord in Schiedam lastig vallen. Een clubje tieners is zelfs de toe gang tot het bad ontzegd. De directie van het zwembad heeft hiertoe besloten nadat de politie de afgelopen weken een aan tal maal moest optreden tegen overlast veroorzakende jonge ren. Vorige week zondag hield de poli tie in het bad een groep van der tien jongeren aan die even daar voor een meisje had mishandeld. Vrijdag werden twee jongens aan gehouden nadat ze een andere jongen hadden beroofd van zijn geld. Vorig jaar oktober was het zwembad decor voor een verhaal over aanranding van een aantal Schiedamse meisjes door leef tijdsgenootjes. De directie van het bad heeft, in samenwerking met de Schiedam se politie, besloten de bij de inci denten betrokken jongeren de toegang te ontzeggen. Ook wordt er een beveiligingsbedrijf inge huurd om extra toezicht te hou den op het publiek. Daarbij gaat de politie op het terrein van het zwembad opvallende én onopval lende surveillancerondes uitvoe ren. „We moeten oppassen dat het bad niet verandert in een kazerne," vertelt manager R. Schouten van zwembad Groenoord. „Het blij ven incidenten, die bij ons niet meer voorkomen dan in andere openbare gelegenheden. Volgens Schouten kwam het ook in de afgelopen seizoenen wel eens voor dat bezoekers de toe gang werd ontzegd. „We hebben te maken met jongé bezoekers. Allemaal in de leeftijd tussen de 12 en 17 jaar. Deze tie ners kunnen soms nogal luid ruchtig zijn. Ook ontstaat er wcl- eens wat wrijving. Dat is natuur lijk niet leuk, maar het gebeurt overal. De maatregelen die we nu nemen, hebben vooral een pre ventief karakter. Het gaat er ons om het iedere bezoeker van het bad naar de zin te maken." Het is volgens de manager niet zo dat er een vaste groep jongeren actief is, die de andere bezoekers van het bad terroriseert. „Er is ab soluut geen sprake van bendevor ming. De tieners die overlast ver oorzaken, gaan niet van huis weg met het idee: nu ga ik eens in het zwembad de boel op stelten zet ten." De inbraken in de kluisjes in het zwembad gebeuren ook niet ge pland, meent Schouten. „Soms verliezen bezoekers het sleuteltje van hun kluisje. Jongeren die dat armbandje met sleuteltje vinden, openen vervolgens het kluisje en gaan er met de inhoud vandoor. Er is geen sprake van opzettelijke diefstal van sleutels door groepen jongeren." Een woordvoerder van de Schiedamse politie meent dat de overlast wordt veroorzaakt door een aantal bij de politie be kende jongeren. „Van terreur in het zwembad is geen sprake. Toch weten we dat er bepaalde jongeren op een verve lende manier actief zijn in het bad. Deze groep tieners hebben we nu een brief gestuurd waarin staat dat zij het zwembad niet meer mogen bezoeken." Hou je eigen plein schoon, anders zit je zelf tussen de troep, willen ze er maar mee zeggen. Niet voor niets bleek gisteren op het Fabriplein in Schiedam, waar kinderen hun ijspapiertjes en stokjes in de pauze van het 'mega-straat- vuilspel' keurig in de afvalbak gooiden in plaats van op de grond. Wijkcentrum De Erker speelt het spel deze week met kinderen van zes tot twaalf jaar op vier pleinen in de Westwijk van Schiedam. Een soort ganzenbord, waarin de buurtkinderen zoveel mo gelijk stukjes vuil - zoals blikjes, papiertjes, oude kranten - in hun eigen kleur- vakje moeten zien te krijgen. Onderweg krijgen de twintig deelnemers allerlei opdrach ten» De bedoeling is kinderen spelenderwijs met het milieu bezig te houden en ze bewust te maken van de rotzooi om zich heen. Vandaag wordt het straatvuilspel na schooltijd gespeeld op het Erkerplein. Morgen op het Vriend schapsplein en vrijdag weer op het Fabriplein. Foto Roel Dijkstra Door Ben van Haren Waardingen De verhogingen van de huren van woningen in Vlaardingen, die per 1 juli ingaan, "variëren van 1 tot 6,5 procent. Elk van de drie sociale verhuurders hanteert zijn eigen maatstaf bin nen de aanwijzingen van staatsse cretaris D. Tommei van Volks huisvesting, die voor 1996/1976 een gemiddelde stijging van min stens 3,5 procént aan huurinkom sten- bij de woningcorporaties heeft voorschreven. De stijging mag maximaal 6,5 procent zijn. Het rijk heeft zich met de zoge noemde bruteringsoperatie terug getrokken als subsidieverlener voor woningcorporaties. Alle openstaande rijksleningen moes ten de verzelfstandigde corpora ties in één klap verrekenen met de subsidies, die zij volgens oude afspraken tegoed hadden. Tegelij kertijd zijn afspraken gemaakt over huuraanpassingen, waarbij de verhuurders meer vrije ruimte krijgen om zelf prijs en kwaliteit van de woning beter op eikaar af te stemmen. Woningbedrijf Vlaardingen, met ongeveer tienduizend woningen de grootste huisbaas in Vlaardin gen, berekent per juli gemiddeld de hoogste huurverhoging. Over de gehele linie betalen de huur ders van het voormalige gemeen telijke woningbedrijf 4,9 procent meer vanaf volgende maand. Per complex zijn er verschillen, waar bij de marktwaarde van de huizen bepalend is. In een aantal geval len blijft de huurverhoging bij het woningbedrijf beperkt tot 3 pro cent, maar er zijn ook huurders die 5,5 procent meer moeten gaan betalen. Miljoenenreserve Bij Patrimoniums Woningstich ting (PW), die net als Wo ningstichting Samenwerking Vlaardingen ongeveer vierdui zend huurwoningen bezit en in de afgelopen jaren een miljoenenre serve heeft kunnen opbouwen, ligt het gemiddelde van de huur- stij ging lager. PW heeft berekend dat ze haar huurinkomsten ko mend jaar met 4,2 procent ver hoogt. De variatie is echter groot. Tegenover woningen waarvoor slechts 1 procent huurverhoging geldt, staan andere huizen waar van de huurders het maximum van 6,5 procent meer moeten gaan betalen. Samenwerking, dat een relatief jong buizenbezit heeft, gaat uit van een algemene huurverhoging voor ai haar huurders van 3,8 pro cent, waarmee ze tegelijkertijd het laagste gemiddelde berekent van de drie Vlaardingse corpora ties. Dit is exact het percentage dat staat vermeld in de meerja renbegroting van deze wo ningstichting. Met de invoering van een nieuw informatieasysteem verwacht Sa menwerking overigens volgend jaar ook tot meer variatie in de huurverhogingen te komen. Daarvoor worden zogenoemde voorraadbeheerplannen opge steld met analyses van kwaliteit en marktpositie van de verschil lende complexen. Op grond van ligging, uitrustingsniveau en con currentiepositie zullen dan de verschillende huurstij gingen wor den bepaald. Onlangs heeft staatssecretaris Tommei meegedeeld dat hij eraan denkt een verlaging van de ge middelde huursomstijging aan de woningcorporaties tot ongeveer drie procent voor te schrijven. Meevallers in financieringskos ten door rentedaling, geven vol gens hem voldoende ruimte aan woningcorporaties om met een la gere huursomstijging voldoende geld beschikbaar te hebben voor instandhouding van een goede voorraad aan betaalbare huurwo ningen. Bij alle sociale verhuurders in Vlaardingen zijn overigens al be zwaren binnengekomen tegen de voorgestelde huurverhogingen. Door Carel van der Velden Schiedam Uit protest tegen de huurverhogingen hebben 550 Schiedammers hun machtiging voor het automatisch betalen van de huur ingetrokken. De stap be zorgt de sociale verhuurders in Schiedam meer werk én meer kosten. Net als vroeger moeten woningstichting Noordvest (WSN) en Woningbouwvereniging Schiedam (WbS) maandelijks een acceptgiro naar de actievoerende huurders sturen. De protesterende bewoners gaven met het intrekken van hun mach tiging gehoor aan een oproep van het Schiedams Overleg Bewo nersorganisaties (SOBO). De be langenorganisatie van.Schiedam- se huurders vindt dat de verhuur ders veel te ver zijn gegaan met hun huurverhoging. Met ingang van 1 juli vraagt de WbS gemid deld 4,4 procent meer huur. Huur ders van Noordvest zijn over de gehele linie gemiddeld 4,55 pro cent meer huur kwijt. Op demonstratieve wijze werden de intrekkingen deze week over handigd op de burelen van beide sociale verhuurders door een elf- koppige delegatie van het SOBO. Gorzenaar J. Joore is tevreden over het resultaat van de actie. „Het is een behoorlijk aantal, ze ker als je bedenkt dat lang niet al le huurders middels een automa tische machtiging betalen. En je moet eerst een automatische machtiging indienen om hem in te kunnen trekken." De machtigingen werden inge trokken door een rode kaartenac tie. Deze kaarten werden bedrukt met het verzoek het automatisme van de betaling ongedaan te ma ken. 2e werden uitgezet en inge zameld door vrijwilligers van de bewonersorganisaties. Laconiek Bij de aankondiging van de actie reageerden de woordvoerders van de beide verhuurders laconiek, maar Joore weet zeker dat ze er niet blij mee zijn. „Bij acties om meer mensen tot automatisch be talen te bewegen, worden reizen naar de Verenigde Staten verloot. Reken maar dat het de verhuur ders veel beter uitkomt als men sen een machtiging geven." Het SOBO weet niet of de 550 pro testerenden ook andere plaag stootjes overnemen. Het SOBO heeft de huurders aangeraden de eerste acceptgiro niet te betalen en een herinnering af te wachten. Wie op de herinnering wacht en deze wel betaalt, bezorgt de wo ningbouwverenigingen opnieuw extra werk. In haar protest tegen de forse huurverhogingen (de inflatie be draagt dit jaar naar verwachting twee procent) voelen de bewo ners-organisaties zich gesterkt door uitlatingen van staatssecre taris Tommel van Volkshuisves ting. De bewindsman stelde deze week dat de woningcorporaties in Ne derland moeten temperen met het verhogen van de huren. Vol gens Tommei is dit mogelijk nu de inflatie lager is dan verwacht. Na de aankondiging van de huur verhoging ontving woningstich ting Noordvest eerder dit jaar tweeduizend protestbrieven. Bij Woningbouwvereniging Schiedam haalden 650 Schiedam mers schriftelijk verhaal. Door Carel van der Velden Schiedam Vrijwilligers in Schiedam met een minimumin komen moeten een dagvergoe ding voor hun werkzaamheden kunnen krijgen. Dat vindt de af deling Schiedam van de PvdA. De betaling kan als prikkel dienen om nietactieven te stimuleren zich maatschappelijk te ontplooi en. De gemeente moet het vergoe dingensysteem mogelijk maken. In de nota 'Grenzen aan de Ar moede' stelt de PvdA-afdeling dat het vergoeden van activiteiten van vrijwilligers vele voordelen biedt. De gemeente stimuleert er activiteiten mee die anders wel licht helemaal niet zouden wor den uitgevoerd. De uitkeringsge rechtigde heeft extra inkomsten, vergroot zijn participatie in de maatschappij en het verbetert mogelijk het gevoel van eigen waarde. De ledenvergadering sprak gis teravond over de nota in het Buurthuis Nieuwland op het Wtl- lem Dreesplein. vernoemd naar een van de grondleggers van de sociale verzorgingsstaat in Neder land. Na series bezuinigingen en langdurige afhankelijkheid van een uitkering hebben veel Schiedammers tegenwoordig veel moeite de eindjes aan elkaar te knopen. „In Schiedam zijn achtduizend huishoudens afhankelijk van een uitkering," citeerde PvdA'er M. Siijee uit het statistisch jaarboek van de gemeente Schiedam. De helft van de Schiedamse beyol- king moet leven van minder dan 25G0 gulden per maand. Landelijk gezien is dat extreem veel." De Nieuwe algemene Bijstands Wet en het Grote-Stedenbeleid, waarvan Schiedam sinds kort ook kan profiteren, bieden echter mo gelijkheden iets meer te doen voor de arme kant van de stad. Oud-senator J. Simons toonde zich er gisteren sceptisch over. „Deregulering is meestal hetzelf de als bezuinigen. Als gemeente krijg je meer vrijheid om minder geld uit te geven." De nieuwe wetgeving biedt Schiedam echter wel de kans een aantal in het verleden getroffen maatregelen ten bate van de mini ma nu te legaliseren, vertelde PvdA-wethouder A. Wiegman zijn partijgenoten. „Sinds acht jaar slaan we bij het verspreiden van de aanslagen van de onroerendzaakbelasting zo'n duizend tot vijftienhonderd adressen over. Dat hebben we nooit aan de grote klok gehangen omdat we bang waren dat we op on2e vingers zouden worden ge tikt door het ministerie. Het is na melijk inkomensbeleid. Nu mag het wel. Deze groep hoeft ook de reinigingsrechten niet te beta len." Rentree De PvdA-leden zien graag dat het college het ambitieniveau verder opschroeft. De partij vindt dat de gemeente 'iets' moet doen voor mensen die middels een bijbaantje pogen een rentree op de arbeidsmarkt te ma ken. Nu worden diè parttimers als gevolg van de extra inkomsten di rect gekort op hun uitkering, waardoor ze per saldo weinig tot niets aan hun extra inspanningen overhouden. Tegen deze 'demoviterende prak tijk' willen de sociaal-democraten opheffen door herintreders niet te korten over de eerste tweehon derd gulden die ze bijverdienen. Het voorstel kan ingrijpende fi nanciële consequenties hebben voor de gemeente, realiseren de PvdA'ers zich. Het rijk vergoedt de kosten niet. Zouden er twee honderd Schiedammers mee doen, dan kost het de gemeente vijf ton per jaar. De PvdA'ers riepen de gemeente op de infrastructuur in de ge meente te verbeteren. Het versoe pelen van de erfpachtvoorwaar- den is volgens de sociaaldemocra ten ook een manier om meer be drijven naar de stad te trekken, hetgeen als een belangrijke voor waarde wordt gezien om de werk gelegenheid in Schiedam te be vorderen. Het Schiedamse college van b en w presenteert later deze maand ook een nota over armoedebestrij ding. De PvdA-fractie beloofde de achterban gisteravond te pogen zoveel mogelijk ideeën gereali seerd te krijgen. De begrotingsbe handeling 1996 wordt gezien als hét moment om spijkers met kop pen te slaan. Schiedam Een 26-jarige Rotter dammer heeft gisteren aangifte gedaan van diefstal van medicij nen. Het gaat om 120 pillen Diaze pam 10 mg. (Valium), die bij inna me gevaarlijk kunnen zijn voor de gezondheid. De pillen waren op geborgen in een heuptas die ver borgen zat in een zwarte sporttas. De Rotterdammer moest op NS- station Schiedam/Rotterdam- West bellen en zette zijn tas bui ten de telefooncel. Een onbeken de heeft de tas vervolgens meege nomen. De politie van het district Schiedam vraagt mensen die de tas met pillen hebben gevonden contact op te nemen met het poli tiebureau (4494499). SchiedamEen 8-jarig jongetje is gisteren in de Lekstraat in Schiedam licht gewond geraakt na een aanrijding met een perso nenauto. Het slachtoffertje stak de weg over zonder goed te kijken en werd door de wagen geschept. Hij is met lichte schaafwonden overgebracht naar het Schieland Ziekenhuis, waarna hij na behan deling weer naar huis kon. Vlaardingen In een in aanbouw zjjnde woning aan de Willem de Zwijgerlaan in Vlaardingen heeft gisteravond een korte brand ge woed. De brand brak uit in de pui van de slaapkamer. Dakwerk zaamheden zijn vermoedelijk de oorzaak van de brand. VlaardingenEen 35-jarige VlaaT- dingse is gistermorgen rond 9,00 uur op het Heemtutnpad in Vlaar dingen beroofd van enkele hon derden guldens. De vrouw had even daarvoor geld opgenomen bij de bank en iiep op het pad rich ting de Mamixlaan. Twee man nen kwamen op één fiets naast haar rijden waarop één van de verdachten van de fiets stapt en de tas van de schouder van het slachtoffer rukt. Tijdens de vlucht haait de man het geld uit de tas en stapt vervol gens bij zijn maat achterop de fiets. Beiden reden weg in de rich ting van de Marathonweg. De po litie is op zoek naar getuigen van deze beroving. Zij kunnen bellen met nummer010-4342355. Hoek van Holland Een 5-jarig jongetje uit Hoek van Holland kreeg dinsdagmiddag de schrik van zijn leven. TijdeRS het spelen met vriendjes in de Rietdijkstraat in Hoek van Holland kreeg hij metalen handboeien om, die hij er niet meer af kreeg. Halverwege het spelletje bleek de sleutel zoek te zijn geraakt. Huilend en in pa niek is hij samen met zijn moeder op het politiebureau gekomen, waar een agent met een boei- ensleutel de jongen bevrijdde. Op de rijksweg A 20 ter hoogte van Maasland is vannacht een 43-jarige vrouw uit Sassenheim aangehouden omdat ze met te veel alcohol op achter het stuur zat. De vtouw reed slin gerend over de weg. Zij kreeg een proces-verbaal en een rijverbod. den in het stuk enkele mogelijk heden aangestipt, zoals herschi king van de uitgaven van'' het Grondbedrijf waardoor financië le middelen vrijkomen. Op voor hand is ook al een verzoek inge diend voor een subsidie van circa één miljoen gulden van de Stads regio Rotterdam in het kader van de verkeersveiligheid. De commissie stads- en milieu beheer bespreekt het voorstel tij- dens haar vergadering op dins dag 18 juni. Maassluis—Minirotondes op alle t kruispunten op de Westlandse weg in Maassluis, van de Jan Schoutenlaan tot en met de Uiverlaan. Dat is volgens de af deling civiele werken de beste methode om de snelheden in het verkeer te verminderen. De dienst wü ook de rijweg terug brengen van .vier naar twee ge scheiden rijbanen met elk één rijstrook. De maatregelen staan in het ont werpplan reconstructie West landseweg, dat de dienst heeft opgesteld op verzoek van de ge meenteraad. De raad vreest voor ongelukken, als er niets wordt ondernomen tegen de hoge snel heden op deze weg die het oude en nieuwe deel van Maassluis met elkaar verbindt. Tegelijkertijd met de reconstruc tie wü de afdeling groot onder houd plegen aan het slechte as- faltdek. Uitvoering van het plan vergt 3,1 miljoen gulden. Een dekking is er nog niet Wel wor-

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1996 | | pagina 1