151, Slag Vlugtenburg in ban van redden uit zee Rescueteams hopen dat het weer zaterdag niet al te mooi is Stedenbouwkundige visie levert Maassluis woningen op genda Ku-ke~Ie-ku Mijnenjager Expositie Piet van Gent Organisten binden strijd aan tijdens Van Wijn-concom mum. Spreekuur voor Elementum-wijk Rotterdams Dagblad Woensdag 12jum 1996 Met alle filiaalbedrijven in Viaardingen, die als twee druppels water lij ken op hun vervelende broertjes in andere steden, zou je bijna uit het oog verliezen dat er ook nog ondernemers zijn die van hun be drijfje iets bijzonders maken. Een van mijn favorieten is De Zeeman aan de Hoogstraat, dat nostal gische winkeltje in thee, koffie en tabak met achter het gevaarlijke afstapje een tearoom, waar ze de heerlijkste taarten opdienen, de meest exotische theeën serveren en een cappuccino geheel volgens j de regelen maken. Nummer 2 op mijn lijstje is pannenkoekenhuis 't Hof. Deze uitspan- ping ligt ingeklemd tussen het beukenlaantje, de grens tussen Hof en Oranjepark, en de Hofsingel. Het gebouwde met zijn rode dak pannen werd in 1934 gebouwd als kuuroord voor tbc-lijders, daarna ",was het kantoor van het toenmalig aangrenzende ziekenhuis erin ge vestigd en vervolgens de plantsoenendienst Sinds vorig jaar zwaaien Hans en Lona Lindhoudt er de scepter, en ik moet zeggen: mocht het paradijs ooit terugkomen op aarde, dan mag het wat mij betreft daar gevestigd worden. Vooral het grintterras in de schaduw van de acacia's is een perfecte plek om op een zonnige zondagmiddag een kopje thee te drinken of een pannenkoek te eten. Het geluidsbehang bestaat uit kraaiende hanen, kakelende kippen, fluitende vogels en de wind door de bomen. Laat je een stukje pan nenkoek op de grond vallen, dan krijg je onmiddellijk een demon stratie van het gezegde 'Ergens als de tóppen bij zijn'. En ach, dat ene verwende kindje, wier moeder niet meer weet datje wil op je bil zit, neem je in zo'n hemelse omgeving voor Hef. Dus tracteerde ik mezelf er afgelopen zondag op een pannenkoek met spek en appels. Al snel kreeg ik gezelschap van een allerliefst zwart kippetje. Ze keek me zo onweerstaanbaar aan, dat ik haar en kele stukjes pannenkoek voerde. Maar ik deed het heel stiekem, zo dat de andere kippen niets in de gaten kregen, anders was het vech ten geworden. DICK VAN DER LUGT Na een groot onderhoud dat anderhalfjaar heeft ge- „duurd wordt vrijdag 14 juni de Hr. Ms. Schiedam in -dienst gesteld. Om vijf uur overhandigt burgemeester R. Scheeres jn de Voorhaven de scheepsbel aan de nieuwe com- qtfandant LTZI S. L. Schot. De bel hmg tijdens het groot onderhoud in de vergaderkamer van burge meester en wethoudeis. Het schip is op zaterdag 15 juni en zondag 16juni van 13.00 tot 17.00 uur opengesteld voor het publiek. De bemanning van de Schiedam geeft duikdemonstra- ties in de Voorhaven. Kinderen kunnen met de mari nemannen m een rubberboot door de haven varen. De mijnenjager vertrekt weer m de loop van maan dag 17 juni. Viaardingen Vanwege de uitgave van een verjaardagskalender met pentekeningen van Paul Westerdijk is in het Streekmuseum in yiaardmgen tot en met eind juli werk van hem te zien. Westerdijk (54) bezocht de Akademie voor Beeldende Kunsten in Rotterdam. In dë avonduren studeerde hij geschiedenis. Westerdijk publiceerde over Vlaar dingen m de Middeleeuwen en legt voor het Streek museum al 35 jaar lang de veranderingen vast in zijn geboortestad. Hé wat een verrassing, dinsdag 4 juni mochten we het lezen: 'Sloopha mer in Piet van Gentcomplex'. Weer een stukje karakteristiek Schiedam minder. Want, en dat is ook weer Schiedam, het gemeentebe stuur kijkt niet verder dan de collectieve neuzen lang zijn. Nog geen week geleden mochten we op dezelfde plek vernemen dat Schiedam er j$les aan wil doen om op toeristisch gebied een woordje mee te spreken. Ik vrees dat een rijtje dure nieuwbouwwoninkjes een stuk minder toe ristische waarde zullen hebben dan een goed opgeknapte distilleerderij, r ju> ver mij bekend, worden Hoogvliet en Spijkenisse nog steeds niet y gyerspoeld met Duitsers, Fransen, Amerikanen of Japanners for the fa mous Doorzon-woningen Toeristen (zullen) in Schiedam komen voor een stukje levend verleden, een blik op hoe het was, hoe het er aan toe ging in dat zwarte Nazareth. Jn heel Schiedam zijn er, dankzij onze geliefde bestuurders, nog maar bi.tter weinig plekjes over waar je nog echt sfeer kunt opdoen. Zoals het er nu bij staat, geven Mouterij, Noordmolen, molenaarswoning en het Piet van Gentcomplex een aaidig idee hoe het geweest moet zijn op de oude stadswallen van Schiedam. Een rijtje Erskme-woningen,hoe mooi en duur dan ook, zal deze kortstondige lUusie direct in de kiem smoren. Met hier en daar een historisch brokje vegen we Delft niet van de kaart. Het is natuurlijk logisch dat 'Piet van Gent' niet kan blij ven voortsukke len. Ik heb zelf van binnen gezien hoe erg 't pand er aan toe is. Ook hier is het weer een kwestie van de centen. Na het opleveren van het Gedis tilleerd Museum gaat nu de aandacht uit naar het herstel van De Wal- visch. Niets ten nadele gezegd van deze hoogste molen van het halfrond, maar staat Schiedam in de wereld bekend om zijn molens? Ha, ik dacht het niet! Voor molens moet je in Kinderdijk zijn. Nee, Schiedam staat bekend om de jenever. En daar hebben ze distilleerde rijen voor, Die Walvisch die komt er wel, ben ik niet bang voor, maar ik vrees met grote vreze voor Piet van Gent. Wat moet er nu gebeuren? Geen idee, laat één of andere stagiare een tijdje spitten door alle mogelijke subsidiewet- en regelgeving. Neem een cd op met allerlei bandjes uit de buurt (Gedistilleerd Aid)... mobiliseer het,ledenbestand van Seyedam... stuur een bedelbrief aan de gemeente Gent, of zelfs Sas van Gent (baat het met dan schaadt het niet)... haal de nazaten van Piet van Gent over voor de heruitgave van de befaamde i Pjet van Gentjenever... Hé Henk Post! Waar blijf je met je nieuwe hoog- gistende Pietje-van-Gentbier? Laa,t me niet op een dag wakker worden m Almere met molens. ;m P.C.Pijnacker, Schiedam Maassluis Vijftien jonge orga nisten gaan zaterdag 22 juni een muzikale strijd aan tijdens het vierde Govert van Wijn Orgelcon cours. Dat doen zij op het Garrels orgel in de Groote- of Nieuwe Kerk van Maassluis. Vanaf 10.00 uur spelen de organis ten verplicht werk (het koraal voorspel 'Was Gott tut, das ist wohl getan'van Johann Peter Kei ler) en een gekozen stuk. Beide werken worden beoordeeld door een deskundige jury, be staande uit Kees Bomewasser, oud docent aan het Amsterdamse Conservatorium; Bram Beekman, organist en docent en Rutger van Mazjjk, organist. Gezamelijk concert Naast een bronzen plaquette krij gen de eerste, tweede en derde prijswinnaar een uitnodiging om op zateidag 26 oktober een geza menlijk concert te geven in de Groote- of Nieuwe Kerk m Maas sluis. De bekendmaking van de prijs winnaars vindt tussen 17.15 en 17.30 uur, na afloop van het con cours 's GravenzandeVroeger was hei Nederlandse strand keurig ver deeld. Zo hadden Rotterdammers bijvoorbeeld 'hun' eigen Hoekse strand en Hagenaars beperkten zich tot Scheveningen en Kijk duin, Daartussen lagen de 'stille' stranden van het Westland. Dat is al lange tijd voorbij, want naast de lokale Westlander weet inmiddels ook menig zonzoekende vreem deling de weg te vinden naar de branding van onder meer 's-Gra- venzande, de stad in het Westland die deze maand het 750-jang be staan viert. In 's Gravenzande is met name Slag Vlugtenburg populau by mensen uit het Waterweggebied, simpelweg omdat het voor fiet sers en automobilisten het dichtstbygelegen strand is. Aan het einde van de smalle Maasdijk is het nog enkele kilometers rij den naar Hoek van Holland, maar een ritje van een paar honderd meter rechtdoor is voldoende om Vlugtenburg te bereiken. Met twee tenten op het strand is Vlugtenburgmmder op massatoe risme ingesteld dan het drukke Hoek van Holland. Uitbater Jan van strandpaviljoen 't Schippertje vormt er een attractie apart. Na een goeie dag kleurt hu op het ter ras het avondrood soms met een langdurige solo op zijn mondhar monica. Wie rust zoekt "op Vlugtenburg, heeft zaterdag 15 juni echter pech. Op de grens van 's-Graven- zande en Hoek van Holland wordt ter gelegenheid van het histori sche stadsjubileum van 's Gra venzande een immens spektakel gehouden onder de naam Rescue Mama. Van 's morgens vroeg tot laat in de middag staat het 's-Gra- venzandse strand in het teken van het thema iedden uit zee. Stilte zal die dag ver te zoeken zijn, want met alleen de boten en de blusapparatuur, maar ook de helikopters en andere vliegtuigen maken lawaai. Met een beetje ge luk komen er naast die zonzoe- kers ongeveer 50.000 belangstel lenden speciaal op het reddings evenement af, denkt de organisa tie. In hun hart hopen de organisato ren (en de meer dan 350 vrijwilli gers) van Rescue Mania dat het weer niet al te mooi zal zun. Een beetje bewolkt, een beetje bries en als het kan een paar hoge gol ven. En natuurlijk wat zon. Kort om, lekker weer voor kijkers, die sfifi Van 's morgens vroeg tot laat in de middag staat het 's-Sravenzandse strand zaterdag in betteken van het thema redden uit zee. Archieffoto Marcel Bekedam/DeJongen van Es zo min mogelijk baders in de weg lopen. Vliegboot Het programma bestaat onder meer uit een zogeheten 'static show' op het strand en achter de duinen. Daar is te zien hoe men vroeger m oorlogssituaties de vij and te lijf ging. Verder is er een Rescue-beurs met stands van on der meer reddingsorganisaties, de Koninklijke Marine en hulp verleningsinstanties. Ook wordt gedemonstreerd hoe bijvoorbeeld overievingspakken en reddings middelen moeten worden ge bruikt. Echt spectaculair zijn de vlieg- show en de reddmgsdemonstra- tïes, met als hoogtepunten de pa rachute- en de amfibische landin gen van het Korps Mariniers. Ver der is er een show met de Catall- na-vüegboot en een zoek-en-red- demonstratie met helikopters van zowel de Nederlandse, Duitse als Belgische zeestrijdkrachten. De strandshow in 's-Gravenzande begint om 10.00 uur in aanwezig heid van mr. Pieter van Vollenho ven, die de officiële opening ver richt door het afschieten van het zogeheten wipper-kanon. Direct daarop begint al het echte feest met twee kano's in nood, die na een zoektocht worden gered door leden van de Koninklijke Neder landse Redding Maatschappij. Het programma van de dag is ver der gevuld met tal van kleinere acties. Er worden boeien gelegd, er wordt een reddingsvlot ge bouwd, een zeiler wordt uit zee opgepikt, nadat zun catamaran is omgeslagen en slachtoffers wor den per helikopter uit een bran dend schip gehaald en afgevoerd, 's Middags ls er nog meer 'lucht- werk' met onder meer de Orion en een optreden van de Bijzondere Bijstands Eenheid, die een schip entert, waarvan de bemanning wordt verdacht van het stnokke- len van verdovende middelen. Nog niet geheel duidelijk is de in houd van de Sky Dance Vlieg- show, die omstreeks 15.15 uur be gint. Volgens net programma 'danst' een vliegtuig op de muziek die op het strand te horen is. De dag wordt afgesloten met het ad miraalvaren, waarbij alle boten zich aan het publiek presenteren, waarna het Pepsi Pitts Airteam een slotdemonstratie v*./zorgt. De toegang tot Rescue Mania is gratis, maar het aantal parkeer plaatsen direct achter de dumen en de nabije omgeving is beperkt. Voor débezoekers zijn er wel 7000 gratis parkeerplaatsen op de ter reinen van de vroegere groente veiling van 's-Gravenzande en van. de Bloemenveiling Holland in Honseiersdijk. Van die twee plaatsen rijden er regelmatig (gra tis) pendelbussen naar de stran- dafslag Vlugtenburg, aan het ein de van de Maasdijk. Strandafslag Vlugtenburg, 's- Gravenzande: Rescue Mania. Op •15 juni (10.00 tot 18.00 uur). Door Jelle Gunneweg Maassluis Sloop van 441 wonin gen en nieuwbouw van 369 appar tementen en 125 eengezinswonin gen in de Componistenbuurt en de Bloemenbuurt in Maassluis. Dat stelt het Rotterdamse advies bureau Kuiper Compagnons voor in haaf ontwikkelingsvisie voor de wijken waar een groot aantal Elementumflats uit de jaren '60 en '70 staan. Ook de aanleg van een park is in de plannen opgeno men. Het bureau schreef het rapport in opdracht van de gemeente Maas sluis, maar werkte bij de ontwik keling pauw samen met de Wo ning Stichting Maassluis. De WSM is de verhuurder van de 4- hoog galerijflats die het karakter van de wijken overheersen, Omdat de staat van onderhoud van de gebouwen te wensen over laat, liet de WSM vorig jaar maart de nota "Van eenvormige naar veelvormige elementen' verschij nen, Hierin worden een aantal keuzes aangegeven voor de doé- komst van de in totaal 1746 flatwo ningen: renoveren, slopen en nieuwbouw. De eerste fase van dit plan gaat 4 juli van start in Sluispolder-Oost. Dan wordt de eerste paal geslagen voor liften bij vijf Elementum flats. Na Sluispolder-Oost worden ook de Componistenbuurt en de Bloemenbuurt onder handen ge nomen. Hiervoor heeft Kuiper Compagnons de visie zoals die in het WSM-plan stond, nader uitge werkt. In de toekomst verschijnt er ook nog een structuurvisie voor geheel Maassluis, waarin tevens de plannen voor de qua aanpak complexere Burgemeesterswijk zijn opgenomen. De stedenbouwkundigen hadden bij het schetsen van de ontwikke lingsvisie voor de Componisten buurt en Bloemenbuurt dne uit gangspunten voor ogen: het ver sterken van de openbare ruimte (pleinen en straten), het benutten van de in de structuur waardevol le elementen (de dijk) en differen tiatie in gebied (wonen, openbaar, park). Dat heeft geresulteerd in de volgende voorstellen. De Bloemenbuurt heeft het groenste karakter van de drie on derzochte buurten. Dit karakter wil Kuiper Compagnons verster ken met de aanleg van een nieuw park en verbreding van het water langs de Wevenj. Hiervoor moe ten wel twee flats aan de Olean derstraat wijken. Ter compensa tie van de gesloopte woningen wordt aan de zijde van de Groen van Prmstererschool een apparte mentenblokje voorgesteld in ze ven bouwlagen. Ook krijgen de vier flats die blijven staan, een ex tra laag op het dak en wordt de flat aan de Lavendelstraat verlengd. Concreet betekent dit" sloop van 108 woningen en nieuwbouw van 110 appartementen. Per saldo dus twee woningen extra. Voorgesteld wordt bu de woonblokjes in het park enkele parkeerplekken aan te leggen, eventueel ondergronds. Verder mag m de parkeerstraten aan dc buitenrand straks aan bei de zijden geparkeerd worden. In de schets voor de Componis- tenbuurt-zuid wordt uitgegaan van sloop van de twee flatgebou wen aan de Schubertlaan. die evenwijdig staan aan de West- landseweg. Hierdoor komt ruimte vrij voor een appartementencom plex. Aan de drie flats aan de Mo- zartlaan worden liften en eventu eel enkele woningen toegevoegd, evenwijdig aan de laan. Bovenop deze flats komt bovendien een ex tra laag woningen. Voor de twee meest noordelijke flats aan de Van Beethovenlaan wordt eveneens een zogenoemde 'optoppmg' voorgesteld. Nader onderzoek volgt nog naar de kop se kanten van de flats aan de zijde van Koningshoek. Gedacht wordt aan het aanbrengen van serres of het toevoegen van enkele appar tementen gericht op Konings hoek en op de kop richting park. Hiertussen is eventueel ruimte voor een zorgruimte bestemd voor de bewoners van deze twee complexen. In cyfers uitgedrukt betekent dit dat er 108 woningen worden ge sloopt en er 171 nieuw bijkomen. Omdat met een stijging van 63 woningen ook de vraag naar par keergelegenheid toeneemt, wordt voorgesteld het parkeren aan twee kanten toe te staan in plaats van, zoals nu, aan één kant van de weg. De stedenbouwkundigen stellen bij de Compomstenbuurt-Noord voor het huidige karakter van de Noorddijk over de Westlandseweg heen door te zetten. Langs de dijk die de buurt omsluit komen korte blokjes woningen (twee of vier on der één kap). De vier flats achter de bebouwing aan de Westlandse weg worden gesloopt en die langs de 'ader' van Maassluis worden met een bouwlaag 'opgehoogd' en verlengd. In straatjes die loodrecht op de dijk zijn georiën teerd, koqien eengezinswonin gen. De dijk zelf krijgt meer groen, waarbij ruimte wordt vrij gehouden voor twee maal vier pa tiowoningen. Anders gezegd: sloop van 225 wo ningen en nieuwbouw van 125 eengezinshuizen en 88'apparte menten. Omgerekend twaalf wo ningen minder. Wat betreft par keerruimte wordt gedacht aan het uitbreiden van plekken op de Westlandseweg. Het rapport van Kuiper Compag nons wordt vanavond om 20.00 uur gepresenteerd aan de raads commissie stads- en milieubeheer in het stadhuis Ir de stedenbouwkundige visie voor de Bloemenbuurt en Componistenbuurt, worden twee flats aan de Oleanderstraat gesloopt om plaats te maken voor een park. Ook wordt voor gesteld het water langs de Weverij te verbreden. Foto Roe! Dijkstra Maassluis De Woning Stich- tirtgMaassluis start donderdag 13 juni een spreekuur voer be woners uit de Elementumflats, die informatie willen over de toekomst van hun woning en de woonomgeving. De flatge bouwen staan in de Compoms tenbuurt-Noord en -Zuid, de Bloemenbuurt en de Buige- meestersbuurt. Het spreekuur (van maandag toten met donderdag van 15-30 tot 16.30 uur) sluit aan op de bekendmaking van de ontwik kelingsvisie op deze buurten, die het stedenbouwkundig bu reau Kuipers Compagnons heeft vervaardigd in opdracht van de gemeente Maassluis. De WSM heeft zelf eerder al het Elementumplan doen ver schijnen. Deze toekomstvisie op de zogeheten Elementum- öatgebouwen in Maassluis, gaat uit van groot onderhoud met collectieve en individuele verbeteringen, nieuwbouw en sloop, Bewoners uit de betrokken buurten kunnen hun vragen over beide visies naar voren brengen tijdens het spreekuur van de WSM. De verhuurder stelt wel vooraf dat lang niet al le vragen, die er mogelijk le ven bij de bewoners, beant woord kunnen worden. Dit komt omdat er nog geen defi nitieve beslissingen zyn geno men over de drie genoemde buurten. Woensdag 12 juni VLAARDINGEN Dienstencentrum West. Inspraak bestemmingsplan Westwijk, deel gebied 'Zuidbuurt', 2ö.00u, ROTTERDAM Joh, de Heer. Quatre-mainsgroep, 19.3ÖU. Popular. Optredens SKVR Top Bands en Orkesten, 20.00u, SKVR Muziekschool Centrum West Leerlmgenuitvoering Zaang, 2ö.00u.LuxorTheater. Kar in Bloemen, 2Q,15u. The Act. Jam sessie, 21.0ÖU. de Pelgrim. Ei Fu- ego,22.00u. Zaal De Unie. Signale menten H,20.30u. Donderdag 13 juni SCHIEDAM Tburlede. Lammers Textiel, 09.3ÖU. VLAARDINGEN Grote Kerk. Wandelconcert, 15.00u ROTTERDAM Grote-of St. Laurenskerk. Mid dagpauze-concert, 12.45u. Wereld muziekcentrum Matrix. Noite Brasileira, 20.09u. Luxor Theater, Karin Bloemen, 20.15u. de Vlerk. Stadshelden: Deire, 22,00u. de Pel grim. El Fuego, 22,00u. 1 ROTTERDAM Calypso 1: 'Mighty Aphrodite' (al) dag. 1.154-6.45-9.30. Calypso 2: 'Leaving las Vegas' (16) dag. 6.45- 9,30. Calypso 3: 'Sense and Sensi bility' (al) dag, 12.45-3.30-6.15-9.15. Calypso 2 Riksbioscoop: 'Out break' (12) dag. 12.00-3.15. Cine rama 1: White Squall' (12) dag. 1,154-6.45-9.30. Cinerama 2: 'The Juror' (16) dag. 1.154-6.45-9.30, Ci nerama 3: 'Hellraiser IV: Bloodli ne' (16) dag. 6.45-9.30 do.vr.ma.di. ook 1.154. Cinerama 4: 'DeadMan Walking1 (16) dag. 1.15-9.30. The Scarlet tetter' (16) dag. 4-6.45. Ci nerama 5: 'Broken Arrow' (16) dag. 6.45-9.30. do,vr.ma.di. 1.154. Cor so: 'Primal Fear' (16) dag. 1.154- 6.45-9.30. Imax Theater: 'Survival Island' (al) dag. beh.ma. 24. 'The Living Sea'(al)dag. beh.ma. 3-6.45. za.zo. ook 1. 'Primal Fear' (16) dag. 7.45-10. Venster 1: 'Fallen Angels' (12) dag. 10. 'L'Amore Moteste' (16) dag, 8. Venster 2:'Turks Fruit'(16) dag. 7.30. 'Good Men, Good Wo man' (16) dag. beh.ma. 10. Lanta ren 2: 'Theday thesun turned cold' (al) dag. 8. 'Small Faces' (16) dag. 10. Lumière 1: 'Cutthroat Island' (12) dag. 1.154-6.45-9.30. Lumière 2: 'Girl 6' (12) dag. 4-6.45-9.30. do- .vT.ma.di. ook 1.15. Lumic-re 3: 'Diabolique' (16) dag. 6.45-9.30. do- .vr.ma.di. ookT.154. Lumière 4: 'Heat' (16) dag. 8,30. do.vr.ma.di. ook 14.30. Pathé 1: 'The Birdcage' (al) dag. U .00-1.404.20-7-9.40. Pa thé 2: 'Critical Decision' (16) dag. 3.55-6.40-9.25. do.vr.ma.di. ook 110 Pathé 3: 'How to make an American Quilt' (al) dg. 11.05-1.45- 4.25-7.05-9.45, Pathé 4: 'Things to do in Denver* When you're dead. 116) dag 11 10-1.454.20-6,55-9 30. Pathé 5: *12 Monkeys' (12) dag. 12.40-3.30-6.20-9.10. Pathé 6: 'Copycat' (16) dag. 3.35-6.25-9.15. do.vr.ma.di.QQkl2.45.Pathé7:'Up close Personal' (al) dag. 1.05- 3JjQ-6.35-9.20. Rex: 'In Sarah's Eyes' (18) dag. vanaf 12.00.

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1996 | | pagina 3