15 Meer parkeermeters in de buurt van winkels Creatieve oplossing nodig voor bieb Vlaardingen ziet af van kandidatuur Cultuurstad Rotterdams agblad Dertig Schiedammers worden ingeburgerd 'èmOÊHÊk Ingezaaide velden WK en ODC kapot gereden Mini-VWin bloemenzaak Beplanting dupe van aanhoudende droogte Ondernemer sprij s, gaat naar het Delta Hotel Groenoorders strijden met succes voor servicekosten Gemeente Schiedam komt tegemoet aan klachten van slecht bereikbare middenstanders Stichting voor woonpromotie Man steelt beeldscherm Hijger stelt intieme vragen Ongeluk met letsel Brand in kwekerij 'VWPf! Waterweg Woensdag 19 juni 1996 Door Sander Sonnemans Schiedam—Tijdens een inspec tieronde langs de voetbalvelden is Jan van Vugt, directeur van de Dienst Sport en Recreatie {DSR) van de gemeente Schiedam maandagmiddag tot de ontdek king gekomen dat de velden van WK en voordeurdeler ODC to taal vernield rijn. Volgens de be vindingen van Van Vugt is het overduidelijk dat op het sport complex in Kethel met een auto en motoren over de velden is ge- crosst. Van Vugt werd tijdens zijn be zoek aan PPSC en SMC in sport park Thurlede, waar het tweede veld is gerenoveerd, ingeseind door onderhoudswerklieden van de clubs. Ze hadden het afgelo pen weekeinde het 'een en an der gesignaleerd' op het com plex in Kethel. De afvaardiging van de DSR kwam tot z'n onstel- tenis tot de conslusie dat vanda len bij WK en ODC hadden huisgehouden. „De velden wa ren net geëgaliseerd en inge zaaid," zegt Van Vugt „Nu kun nen we dus weer helemaal op nieuw beginnen. Triest, heel triest allemaaL Uitgerekend nu het alle hens aan dek is om de voetbalvelden in goede conditie te houden voor het nieuwe sei zoen. De vernieling van de vel den brengt een behoorlijke kos tenpost met zich mee. Het bete kent dat de machines weer het veld op moeten om de zaak te egaliseren en weer in te zaaien." Omdat de DSR maandag in de namiddag op de overhoop gere den velden stuitte, is pas giste ren bij de politie aangifte van de vernielingen gedaan. Tevens is de politie verzocht in de week einden extra surveillances te verrichten op en in de nabijheid de sportcomplexen waarvan er velen in deze periode verlaten zijn. Of de velden van ODC en buurman WK op tijd voor de nieuwe competitie speelkiaar zullen zijn, valt nog niet te zeg gen. „We hopen het wel," is Van Vugt optimistisch. „We doen er alles aan om het voor elkaar te krij gen. De weersomstandigheden spelen een belangrijke rol. Af en toe zal er een buitje moeten val len. We zitten nu dan ook op een fikse regenbui te wachten. Zo lang die niet komt, moeten de clubs de velden zelf besproei en." Stedenbouw kundige As- hok Bhaiotra Nelwan/Sythorr Door Jetle Gunneweg Maassluis Ook de raadscom missies stads- en milieubeheer en onderwijs geven, in navolging van hel coUege van b en w, de voorkeur aan een bibliotheek bij het stadhuis in Maassluis. De raadsleden gaan echter één stapje verder dan b en w, die een voor keur hadden voor een nieuwe bieb in en aan het stadhuis (moge lijkheid 3). Zij gaven gisteravond stedenbouwkundige Ashok Bha iotra als opdracht mee: verwerk de 'verlokkingen' van variant 4 (volledige nieuwbouw) in het fi nancieel haalbare model 3. De andere twee modellen die de directeur van het Rotterdamse bureau Kuiper Compagnons had uitgewerkt, konden geenszins de goedkeuring van de fracties weg dragen. Een nieuw onderkomen aan de Van Beethovenlaan of uit breiding van de huidige biblio theek in Koningshof is te kost baar en niet wenselijk omdat de boekuitleen dan te afzijdig komt te liggen. Ook de voorzitter van het bibliotheek-bestuur, J. Visser, zei deze mogelijkheden niet ge schikt te achten. Tussen de mo dellen deels in uf nieuwbouw naast het stadhuis, kon hij echter geen keuze maken. „Ze hebben allebei als voordeel dat de biblio theek een centrale ligging krijgt en goed bereikbaar wordt, ook met het openbaar vervoer. Beide opties lijken ook te voldoen aan onze wensen wat betreft de groot te van de nieuwbouw en ze ver sterken door de combinatie met het stadhuis de informatievoor ziening aan het publiek." Visser benadrukte nogmaals dat de tijd wel dringt voor de bieb. „We moeten nu al woekeren met de ruimte, langer wachten kan niet meer. Ik vraag dan ook om een zo kort mogelijke voorberei dingstijd, zodat de eerste paal in het voorjaar van 1997 de grond m kan." De raadsleden hadden alle begrip voor de druk die Visser op de ketel zette. Ook zij hamerden op een spoedige uitwerking van de plannen. Het merendeel ziet het liefst een compleet nieuw pand in de stadhuistuin verrijzen, met woningen bovenop en een ga rage onderin. Voordeel hiervan is dat de bieb een eigen entree krijgt en de burgerzaal van het stadhuis niet hoeft te worden opgeofferd aan de bieb. Dit plan is echter een miljben gul den duurder dan het voorstel voor koppeling van de bieb aan het stadhuis. En daarmee valt het bui ten het gereserveerde budget van drie miljoen. Ook zouden de om wonenden weieens bezwaar kun nen maken, dat er zo dicht bij hun huis een nieuw gebouw komt. Al lemaal argumenten om toch te kiezen voor het financieel haalba re plan koppeling aan de bieb, waarbij de burgerzaal tevens wordt gebruikt als leeszaal. De discussie werd afgesloten met het voorstel aan Bhaiotra zijn creatie ve geest nog eens los te laten op dc plannen en de pluspunten van vier te combineren met het goed kopere drie. Binnen de voorge stelde drie miljoen natuurlijk. Maassluis Leo Leichtenberg is er niet de man naar om bij de pak ken neer te zitten. Tot voor kort streed de Maassluise bloemist te vergeefs voor terugkeer van de VW in Maassluis. Nu de gemeen teraad daarvan afziet, is hij in zijn eigen bloemenzaak aan de Dr. Kuyperkade zelf maar een mini- WV begonnen bij gebrek aan een volwaardig kantoor in Maassluis. Vorige week begon hij met de ver koop van VW-geschenkbonnen. Een schot in de roos, zo bleek al snel. Sinds de start heeft de eige naar van bloemsierkunst Fiora al 160 bonnen verkocht. Boven ver wachting, noemt hij het zelf. Leichtenberg heeft ook een rek ingericht met informatiefolders over het Westland en fietsroutes door Midden-Delfland. Plaatselij ke verenigingen en instellingen kunnen er eveneens hun informa tie kwijt. De bloemist: „Ik wil klein begin nen en dan van lieverlee uitbrei den. Gezien de belangstelling blijkt er duidelijk behoefte te zijn aan een VW in Maassluis. Voor heen konden mensen ook terecht bij de boekhandel in Konings hoek, maar dat is voor centrumbe zoekers net iets te ver weg." Hij betreurt het dat er nog niet zo veel Maassluise winkeliers deel nemen aan het initiatief. „Het zijn er drie, misschien vier, veel te weinig natuurlijk. Volgende week brengen we daarom een folder uit om de winkeliers en restaurants te motiveren zich op te geven voor de deelnemerslijst, zodat de keu ze voor de klant breder wordt. Nu zijn mensen vooral aangewezen op omliggende gemeenten, ter wijl we juist meer bezoekers naar onze binnenstad willen trekken." Schiedam In de directe omgeving van het Schiedam se win kelhart moeten op straat meer plaatsen komen voor kortpar- keerders. Centrumbezoekers die voor een korte boodschap op de Hoogstraat of de Dam moeten zijn, kunnen nu nergens hun auto kwijt. Aan die klacht van winkeliers wil de gemeente Schiedam iets doen, kondigde burgemeester R. Scheeres deze week aan. De slechte bereikbaarheid van de winkels is volgens de win keliers een direct gevolg van het strengere parkeerbeleid in de Schiedamse binnenstad. Sinds maart is het leeuwendeel van de parkeerplaatsen op straat gereserveerd voor bewoners. meter verder even bij een winkel moeten zijn vinden dit systeem niet handig. Parkeren bezoekers toch in de buurt van een winkel, Winkelklanten worden verwezen naar de parkeergarages aan de Broersvest en de Boterstraat, maar bezoekers die driehonderd dan riskeren zij een boete van tachtig gulden. In de laatste vier maanden heeft de Schiedamse politie reeds 2500 bekeuringen uitgedeeld. Scheeres denkt dat de klachten verholpen kunnen worden als de beschikbare parkeermeters beter over de binnenstad worden ver deeld. Er wordt gedacht aan het plaatsen van een centrale par- keermeter by de bibliotheek op de Lange Haven en op de West- vest, ter hoogte van de Walvis- steeg. Ook bij ABN AMRO op de Gerrit Verboonstraat komen nieu we plekken voor kortparkeerders. In het geldende systeem wordt een strict onderscheid gemaakt tussen parkeerplaatsen voor be langhebbenden en bezoekers. Ge dacht wordt nu aan een experi ment, waarbij bepaalde parkeer plaatsen zowel voor vergunning houders als voor betalende cen trumbezoekers worden ingericht. Winkeliers vinden het nu moeilijk te verkopen dat klanten nergens kunnen parkeren terwijl de mees te, voor belanghebbenden gere serveerde parkeerplaatsen er overdag leeg bijliggen. Toch zijn er volgens de gemeente slechts beperkte mogelijkheden om het aantal plaatsen voor ver gunninghouders te verminderen. Een gemeenntelijk woordvoer der: „Doordeweeks is er inder daad ruimte genoeg, maar met na me op koopavond en op zaterdag wringt het. Dan zijn de meeste vergunninghouders thuis. We moeten die mensen een parkeer plaats kunnen blijven garande ren, want ze betalen ervoor." Zie ook pagina 17: Gemeente doet consessies bij uitbreiding betaald parkeren. Opnieuw speelt de aanhoudende droogte het groen parten. Vanaf het begin van het plantsei zoen in maart is er vee! te weinig neerslag gevallen. Hier heeft de oudere beplanting niet zo veel last van, wel de nieuwe aanplant van dit jaar. Deze beplanting - zoals het verpieterde boompje aan de Populierendreef op de foto - is nog niet doorgewosteld en moet het dus heb ben van regenwater. Vooral in de Vlaardingse wijken waar dit voorjaar groen is aangeplant na de ophogingen (zoals in de Dreven- en Kruidenbuurt) staat er heel wat groen dat het moeilijk heeft. Net ais vorige zomers ziet de gemeentelijke afdeling groen, sport en recreatie geen kans om overal voldoende water te sproeien. De dienst doet daarom opnieuw een beroep op de burgers om als het even kan de jonge aanplaht bij huis een emmertje water te geven. Hier mee wordt voorkomen dat het groen uitdroogt en hoeft de rest van het Jaar niet tegen een kaal perk te worden aangekeken. Foto Roei Dijkstra In Schiedam wordt een onderzoek gehouden dat moet uitwijzen of het zinvol is een stichting op te richten die zich richt op de promotie van Schiedam als woonstad. Dat heeft het Schiedamse college van b en w besloten. De gemeen tesecretaris heeft de opdracht ge kregen uit het ambtelijk secreta ris een 'trekker' voor de commis sie te recruteren, Het idee om een Stichting Woon promotie Schiedam op te zetten komt uit Dordrecht. Met de slo gan 'hoe dichter bij Dordt, hoe mooier het wordt' tracht een ver gelijkbare stichting deze Oudhol landse stad onder de aandacht van woningzoekenden te bren gen. In het Dordtse geval gebeurt dit zelfs met spotjes op de lande lijke radio. Schiedam heeft niet te klagen over gebrek aan belangstellenden voor woningen, maar de stad poogt met name wat meer welge- steiden naar de relatief arme stad te trekken. Het te bouwen Spa- land-Oost wordt gezien als een mogelijkheid om de hogere inko mensgroepen naar Schiedam te trekken. Ook met de bouw van ap partementen her en der in de stad denkt Schiedam in de smaak te vallen van de rijkeren. Met name op het Stadserf en langs de Maasboulevard is Schiedam actief met de bouw van kostbare appartementen. Vlaardingen Directeur-eige naar L.L. Petit van het Delta Hotel Vlaardingen is gekozen tot winnaar van de Vlaardingse Ondernemersprijs 1996. De jury, onder voorzitterschap van bur gemeester L.W. Stam, reikt dinsdag 2 juli aan de winnaar een aan deze prijs verbonden geldbedrag van vijfduizend gul den uit. Bij de keuze speelt de wisseling van het management en eigen dom, die in 1994 plaatshad,'een belangrijke rol. Onder leiding van Petit, zijn staf en personeel heeft het Delta Hotel een 'nieu we en krachtige impuls' gekre gen. De jury meent dat kwaliteit en service de laatste jaren sterk zijn verbeterd. „Vlaardingen kan weer trots zijn op deze hore ca- en hotelaccommodatie." Petit is gekozen uit dertien ge nomineerden, allen voorgedra gen door de Industriële Kring Vlaardingen, de OVO en de Maatschappij voor Nijverheid en Handel. Omvang en aard van de onderneming spelen geen rol in de selectie. Iedere onderne mer komt in aanmerking voor deze prijs. Eerdere prijswin naars waren Duba Hengelsport, bakker Frans Hazenberg en Opel-dealer P. A van der Kooy. Vanaf 1 oktober kunnen weer nieuwe kandidaten worden voorgedragen. De sponsoring voor volgend jaar is al rond. De gezamenlijke Vlaardingse ban ken nemen net als dit jaar alle kosten voor hun rekening als mede het prijzengeld. Overi gens stelt winnaar Petit het geldbedrag ter beschikking aan een nader te bepalen goed doel. Schiedam Dertig Schiedam mers tekenden vandaag een zoge noemd inburgeringscontract. De groep is daarmee de eerste die een dergelijke verbintenis aan gaat met het gemeentebestuur. Het gaat om buitenlanders die met het contract beloven de Ne derlandse taal te leren. Verder zijn er les-onderdeien als maat schappelijke oriëntatie en beroe- penonëntatie. Namens de gemeente Schiedam ondertekende wethouder AG. Wiegman (onderwijs) het eerste inburgeringscontract. Het onder tekenen van de verbintenissen vloeit voort uit de Wet Inburge ring Nieuwkomers, die op 1 janua ri 1996 is ingegaan. De wet richt zich op buitenlanders die zich voor langere tijd in Nederland wil len vestigen, In de praktijk zijn er twee groepen te onderscheiden. Aan de ene kant zijn er de gezins- herenigers. Dit zijn buitenlanders die zich bij hun, vaak al jaren in Nederland werkende en wonende partners vestigen. Ook vluchte lingen en statushouders komen in aanmerking voor een inburge ringscontract. Voor het ondertekenen van de contracten worden in eerste in stantie cliënten van de Sociale Dienst met een uitkering opge roepen. De maximum-leeftijds grens is gesteld op 57,5 jaar. Na het doorlopen van het inburge- ringsprogramma wordt door het bureau voorWerk Scholing een vervolgtraject geregeld. Bekeken wordt of de nieuwkomer na het volgen van de cursussen in staat Schiedam De Huurdersbelan genvereniging Groenoord-Mid- den heeft succes geboekt in haar strijd om teruggave van een deel van de door de huurders betaalde servicekosten. De bewoners meenden dat de verhuurder over de jaren 1992,1993 en 1994 teveel extra kosten bovenop de huur in rekening heeft gebracht. Wo ningstichting Noordvest erkent de fout en betaalt de bewoners in totaal 121.275 gulden terug. De kwestie speelt in Groenoord- Midden, het deel van de wijk met 110 woningen. De bewoners wo nen deels in flats van zeven ver diepingen. De lage flats in het ge bied tellen twee verdiepingen. De huurdersbelangenvereniging besteedde veel tijd aan het uit spitten van de berekende service kosten. De club meende dat ver schillende opgevoerde posten de toets der kritiek niet konden doorstaan. De bewoners van Groe- noord-Midden betaalden de laat ste jaren onder meer mee aan de vakantiepool van de voor Wo ningstichting Noordvest werkza me schoonmakers. In Groenoord- Midden hebben deze medewer kers echter nooit gewerkt, aldus de huurdersbelangenvereniging, Noordvest heeft nu erkend dat het geen pas geeft de2e kosten toch door te berekenen aan de flatbewoners. De onterecht in re kening gebrachte kosten worden terugbetaald. Over de drie bewus te jaren kunnen de bewoners van Groenoord-Midden rekenen op een meevaller van gemiddeld honderd gulden. In de praktijk krijgen niet alle be woners hetzelfde bedrag retour. Bij het doorspitten bleek dat niet alle huurders in dezelfde mate zijn benadeeld door de bereke ningsmethode van de verhuur der. De bewoners van de hoog bouw krijgen circa 143 gulden te rug. Voor degenen die in de laag bouw wonen pakt de restitutie veel minder gunstig uit: per huur der krijgen zij ongeveer 22 gulden terug over de drie jaren dat er ten onrechte is meebetaald aan de va kantiepool van de schoonmakers. Vlaardingen Vlaardingen heeft de kandidatuur voor Zuid-Hol landse Cultuurstad 1999 inge trokken. Burgemeester en wet houders hebben Gedeputeerde Staten daarvan deze week op de hoogte gesteld. Halverwege vori ge maand bleek al dat veel partij en in de gemeenteraad niet zo veel op hadden met de kandida tuur. Ondanks het warme plei dooi van cultuurwethouder K. van der Windt, bleek een groot aantal fracties huiverig te zijn voor de financiële verplichtingen die de gemeente zich met een eventuele uitverkiezing op de hals haalt. De 'cultuurstad' moet zelf 500.000 gulden ophoesten. Daarnaast steekt de provincie er ook een half miljoen in en wordt gerekend op sponsors. By elkaar kan dan een jaar lang voor ander half miljoen allerlei culturele ac tiviteiten worden georganiseerd. „Een uitgelezen mogelijkheid voor Vlaardingen om eens an ders in het nieuws te komen dan door de dagelijkse files of een mi lieu-incident," aldus Van der Windt. Onder druk van de poli tiek zien b en w er nu maar van af. „Want," aldus Van der Windt, „als je zoiets doet, moet je er wel met z'n allen achter staan." is zichzelf te redden op een school of op de arbeidsmarkt. In de praktijk blijkt zelfredzaam heid in de eerste plaats afhanke lijk te zijn van de taalvaardigheid. Ook kennis van de samenleving en het in letterlijke en figuurlijke zin vinden van de weg in Schiedam worden zeer belangrijk geacht. Voor het vervolg van de begeleiding van de 'inburgeraars' dragen in een later stadium het Project Integratie Nieuwkomers (PIN) en het opleidingsinstituut Zadkine zorg. Het Educatief Cen trum voor Volwassenen en het Mercurius-eollege vormen tegen woordig een onderdeel van deze educatieve mammoetinstelling. Het rijk heeft dit jaar 462.000 gul den beschikbaar gesteld aan de gemeente Schiedam om het in- burgeringsbeleid vorm te geven. Het Schiedamse college van b en w heeft de middelen inmiddels doorgesluisd naar de uitvoerders de PIN-trajectbegeleiding. De ge meenteraad wordt binnenkort voorgesteld de voor het inburge- ringsbeleid noodzakelijke begro tingswijzigingen vast te stellen. VlaardingenEen 26-jarige Vlaar- dinger heeft gisteren bij de socia le dienst een beeldscherm gesto len. Hij kwam tot zijn daad nadat hem te verstaan was gegeven dat hij geen geld zou ontvangen. De man was een dag te vroeg en ging toen uit boosheid in plaats van met geld er met een computer scherm van door. De politie hield de Viaardinger aan op het Lies veld. Op het bureau kreeg hij een dagvaarding mee. Maassluis De politie in Maas sluis waarschuwt de inwoners van de gemeente voor een 'nep-onder- zoeker' die vrouwen telefonisch lastig valt met intieme vragen. De man doet zich voor als een onder zoeker van de ErasmusUniversi- teit. Volgens de universiteit wor den er op deze manier nooit on derzoeken gehouden. Schiedam Een 18-jarige Schiedamse fietser is gisteren op het Broersvest aangereden door een 16-jarige bromfietser uit Vlaardingen. Het slachtoffer liep letsel aan het been op toen de bromfietser, die tegen de rijrich ting in reed, haar ramde. Schiedam Tijdens een brand in een pand aan de Lange Nieuw- straat hebben brandweermannen een hennepkwekerij van 550 plantjes ontdekt. De brand is ont staan in de vloer van de zolderver dieping door oververhitting. De politie heeft de planten in beslag genomen. Er zijn geen aanhou dingen verricht.

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1996 | | pagina 1