11 25 Vreugde Tours neemt Evag over Pleidooi voor kortparkeerders Rotterdams Dagblad Buurtbewoners binden strijd aan tegen vuil Geen autoverkeer over Landje van Chardon Beschonken bezoeker noemt Hafkamp 'lief Tegenvallers Stadserf snel weggewerkt 'Stroiiky| wint niet ^\E Surfer komt om Rijksweg afgesloten Dievegge slaat Krantenjongen zonder fiets Hennepkwekerij ontmanteld Busbedrijf tenonder aan mismanagement Directeur zit gevangenisstraf uit NIEUW! REST./BRA55ERic BREOERööE in gebouw "sFES BunA" 415.05.16 Breeweg 40, Rotterdarn^SiTSelttui UJ Waterweg Donderdag 20 juni 1996 Hoek van Hofland Een 45-jarige Vlaardinger is woensdagmiddag in het ziekenhuis overleden, na dat hij gewond was geraakt tij dens het surfen. In de branding van de Noordzee sloeg vermoede lijk de vin van de surfplank tegen zijn borst, waardoor hij ernstig letsel opliep. De Vlaardinger werd met spoed naar het ziekenhuis ge bracht, waar hij overleed. SchiedamDoor onbekende oor zaak raakte woensdagmorgen een 48-jarige automobilist uit Spijke- nisse op rijksweg 20 ter hoogte van Schiedam in de slip. De wa gen maakte een draai van 180 gra den en botste tegen de vangrail. De politie sloot kortstondig twee njkstroken af zodat de man veilig zijn auto kon keren. Schiedam Een 26-jartge dieveg ge uit Rotterdam heeft woensdag middag op het Broersveld in Schiedam een 37-jarige winkel verkoopster met een tas op haar hoofd geslagen. De Rotterdamse werd op straat door de verkoop ster aangesproken, nadat ze in de winkel enkele toilclspullen had gestolen. Toen de verkoopster de spullen wilde terugpakken, begon de vrouw met de tas op haar hoofd te slaan en rende hard weg. Later op de dag werd ze door surveille rende agenten op straat herkend en aangehouden. Schiedam Een 14-jarige kran tenbezorger moet zijn baantje op zeggen, De jongen was woensdag middag bezig met zij krantenwijk op de le Tuinsingel m Schiedam, toen zijn f-ets met in de tas onge veer 120 kranten werd gestolen. De dader verdween in de richting van de Overschiesestraat, het slachtoffer totaal ontredderd ach terlatend. Volgens de bezorger is het de tweede keer dat zijn twee- wieler is meegenomen. Hij heeft nu geen geld meer om een nieuwe fiets te kopen en kan dus geen geld meer verdienen met zijn krantenwijk. VlaardingenEen sterke hennep- lucht Jokte de politie gisteren naar een woning aan de Saivia- straat'in Vlaardingen. In de wo ning werden 119 hennepplantjes gevonden. De 25-jarige bewoner was op het moment-van de inval thuis. Vlaardingen Het Maaslandse touringcarbedrijf Vreugde Tours neemt hel failliet vcklaarde touringcarbedrijf Evag uit Vlaardingen over. De vijf chauffeurs en een administratief medewerkster van het oudste en ooit grootste touringcarbe drijf in de regio, gaan over naar Vreugde Tours. Het bedrag dat met de overname was gemoeid, is niet bekend gemaakt. Komende week verhuist perso neel en materieel vanuit Vlaardin gen naar Maasland. Maar als het aan directeur J. Vreugdenhi! ligt is dat maar van tijdelijk aard. Hy is op zoek naar een goede plek in Vlaardingen voor Evag, dat hij on der die naam wil laten voortbe staan. Evag, twintig jaar verzorger ge weest van openbaar busvervoer in het Waterweg-gebied, is volgens Vreugdenhil tenpnder gegaan aan mismanagement. De voorlaatste directeur kleedde het bedrijf uit. En de laatste eigenaar zit momen teel een gevangenisstraf uit van vijfjaar omdat hij - in een poging de boel te redden - met een bus vol verdovende middelen naar Engeland ging en op de boot werd betrapt. In 1919 begon kruidenierszoon P. Ravestijn de Eerste Vlaarding- sche Autogarage. Het was een au to-, motor- en fietsenhandel. Op 1 februari 1923 startte hij, inmid dels samenwerkend met zijn zwa ger A. Konings, vanuit het bedrijf aan de Willem Beukelszoonstraat de eerste busdienst tussen Vlaar dingen en Schiedam. Kort daarna werd al doorgereden naar Rotter dam. Na overname van twee Maassluise busondernemingen volgden ook diensten op Maas sluis en Maasland. De blauw-beige Franse bussen van de Evag reden over de Maas- sluissedijk, Parallelweg, Westha- venkade, Hoflaan en Schicdamse- dijk naar Schiedam, waar via de Vlaardingerdijk, Westvest, Koe markt en Rotterdamsedijk in Rot terdam de Schiedamseweg en de Nieuwe Binnenweg werden aan gedaan. Ruim honderd ritten per dag {tegenover 38 treinritten van de NS) reden de bussen van de Evag en de daaraan gelieerde Vaom totdat de RET ze enkele ja ren voor c Tweede Wereldoorlog Rotterdam uitjoeg. In en kort ia de oorlog werd de macht van de RET in de regio ver groot en raakte de Evag ook zijn vergunning kwijt voor het stads vervoer binnen Schiedam en Vlaardingen. De ritten op Maas sluis en Maasland waren toen al gestaakt. Onder leiding van de familie Ko nings ontwikkelde de Evag zich daarna tot touringcarbedrijf met internationale uitstraling. In 1985 kwam het in Engelse handen. De Evag vertrok uit de Oostwijk. De autohandel, het Ford-dealer schap, werd enkele jaren geleden aan collega Vink Co in Schiedam overgedaan. Zie ook pagina 13 Vlaardingen Een meerderheid van de buurtbewoners wxi met dat de voormalige busbaan over het Landje van Chardon in Vlaardin gen wordt opengesteld voor auto verkeer. Dat is de uitslag van een enquête die in opdracht van de gemeente is gehouden. Zestig procent van de bewoners in de Oranjebuurt en delen van de Burgemeester Verkadesingel en de Kethelweg sprak zich uit tegen de openstelling van het Landje van Chardon. Bedoeling was de voormalige busbaan in één rich ting - van Burgemeester Verka desingel naar de Prins Hen driklaan- open te stellen voor autoverkeer. Naar aanleiding van de uitslag Door Joris Dame Schiedam Uitgerust met be zems, harken en ander gereed schap gingen gistermiddag tien tallen bewoners van de flats aan de Damlaan en de Burgemeester Honnerlage Grefelaan in Schiedam aan het werk om hun buurt weer schoon te krijgen. Dit gebeurde in het kader wn het project 'De wijk is van ons alle maal', een initiatief van bewo nersvereniging Wonen en leven' en het Projectteam Nieuwland. De rotzooi valt nu wel mee, maar dat is wel eens anders geweest, vertellen de bewoners tijdens hun werkzaamheden. „Laatst is er een hele bootlading vuil uit de vijver gehaald, en dat was wel no dig ook. Het water lag helemaal vol met matrassen, jerrycans, flessen, noem maar op. De men sen gooien overal hun vuil neer en dal moet maar eens afgelopen zijn," aldus een. van de organisa toren. Bewust 'De actie is mede bedoeld om de kinderen bewuster te maken van hun omgeving, zodat ze hun vuil niet in de bokjes of op straat gooi en. De bewoners willen dit herei ken door de kinderen zelf ook mee te laten helpen met de actie en hen zo te confronteren met de troep. En wil Schiedam aantrekkelijker worden voor toeristen, dan moe ten de straten toch ook schoon zijn, stelt een buurtbewoner. „Jaarlijks komen hier honderden Japanners naar de molen kijken, en het eerste wat ze zien is die rotzooi Zo wordt Schiedam nooit toeristisch interessant,'' Alle schoonmakers gaan, meteen pet op, opvallend enthousiast aan de slag. „Pijn in mijn rug? Als we allemaal zo dachten, zouden we Ook kinderen hielpen gisteren enthousiast mee tijdens de schoonmaakactie in de Schfedamse wijk NieuwJancL Fo^o Roei Dijkstra allemaal wel pyn in onze rug heb ben," zegt een gemotiveerde buurtbewoonster. De waterkant wordt met een hark van troep ontdaan, het vuil wordt uit de bosjes verwijderd èn de straten worden aangeveegd. Op deze wij ze beweegt de groep van bewuste bewoners zich langzaam voort vanaf de glas- en papierbakken aan de Damlaan naar de Burge meester Honnerlage Gretelaan 'en de Molen. Bewonersvereni ging 'Wonen en leven' heeft vol gens opbouwwerker Maarten van Otterdijk sinds de oprichting al flinke vooruitgang geboekt in de strijd tegen de rommel in de buurt De gemeente heeft nu ook plantenbakken neergezet. „Maar een actie als deze moet regelma tig herhaald worden. Als de bewo ners zelf blijven opletten, komen we steeds een klein stapje dichter bij een schone, gezellige buurt." DoorCarel van der Velden. Schiedam Bij de uitbreiding van het betaald parkeren in de Schiedamse binnenstad moet meer rekening worden gehouden met de belangen van bedrijven en kortparkeerders. Dat betogen ver schillende middenstanders. Wet houder L. A. Hafkamp zegde gis teravond in de raadscommissie ruimtelijke ordening toe dat de nieuwe maatregel snel zal worden bekeken op alle effecten. Met hun oproep volgen de mid denstanders in de uitbreidingszo ne het pleidooi van hun collega's in de binnenstad, die reeds sinds 1 maart de gevolgen van het strengere parkeerbeleid onder vinden. In deze 'belanghebben- denregeling' is het merendeel van de parkeerplaatsen op straat gere serveerd voor bewoners. Winkel bezoekers kunnen daardoor slecht hun reisdoel bereiken, kla gen middenstanders in de Grote Omloop, het winkelcircuit Hoogs traat/Lange Kerkstraat/Broers- vest. In het najaar wordt de belangheb bendenregeling uitgebreid met de Schil {het gebied dat wordt ge markeerd door de westzijde van de Lange Haven, de zuidzijde van de Korte Haven, de Griffioen- straat en de Westvest), delen van Scbiedam-Qost en de Rotterdam sedijk. Op voorhand vrezen mid denstanders dat ook zij de dupe worden van het strengere beleid. - Autodealer Beumer sprak gister avond de vrees uit dat hij zijn ne ring wei kan sluiten als de ge meente weigert enkele plaatsen voor kortparkeerders voor zijn winkel te maken. „Op dit moment is er vrij parkeren voor de showroom en dat komt ons goed uit. Straks mogen er alleen ver gunninghouders staan. Als dat ge beurt, is er voor ons geen toe komst meer." Wethouder Hafkamp stelde dat de klanten van Beumer hun auto kunnen stallen op de kortparkeer- plaatsen aan de Lange Nieuw- straat. „Dat is op loopafstand van uw bedrijf. Mocht blijken dat dit onvoldoende is, dan hoor ik 't graag van u. Dan bekijken we de zaak nog eens." Plantage In de omgeving van de Plantage wordt verschillend gedacht over het toekomstige parkeerbeleid. Aanvankelijk zou het gebied ook een belanghebbendenstatus krij gen, maar de gemeente Schiedam is bezweken voor de druk van on der meer de beivonersvereniging Schiedam In de aula van het Stedelijk Museum in Schiedam stak hij bfi het begin van de ver gadering doodleuk een sigaretje op. Vijf minuten later nestelde de man zich pontificaal op de voorste rij tussen de D66-leden van de raadscommissie voor/ ruimtelijke ordening. „Hij is zo blauw als een aap," siste raads lid Vincent Broeke. Dat bleek. De man stond op, wankelde en blies zijn alcohol dampen in het gezicht van voor zitter Hafkamp. „Van welke par tij ben jij," vroeg hij de voorzit ter. „Daar geef ik geen antwoord op. Het is beter als u achterin de zaal gaat zitten en uw mond houdt." Bedenkend dat zijn verzoek tot niets zou leiden, schorste Haf kamp de vergadering en lokte de man mee naar de uitgang. Een minuut of vijf later keerde de wethouder goedgemutst te rug. In het gesprekje bleek volgens de wethouder uit niets dat de man was gekomen uit belang stelling voor de gemeentepoli tiek. „Hij is hier op de een of an dere manier verzeild geraakt. De man vertelde dat hij me lief vond," knipoogde Hafkamp. „Maar voor de taal van dronk aards moetje altijd uitkijken." Plantage. Gratis parkeren blijft er mogelijk. Volgens voorzitter B. van Kan kan dat omdat zich thans geen wezen lijke parkeerproblemen voor doen, al is het druk op de kop van de Plantage en is Plein Eendragt in trek by de bewoners. Omdat er plannen voor herinrichting voor het gebied zijn, is het volgens de bewonersvereniging beter de zaak op te schorten. „Het kan al tijd nog later worden ingevoerd." Inspreker W. Hoogeveen van Plein Eendragt noemde het gis teravond 'spy tig' dat de gemeente is bezweken voor de druk van de bewonersvereniging. „Ik heb een bedrijf aan huis. Als ik terugkom van een klus, heb ik de grootste problemen om een parkeerplek te vinden. Meneer Van Kan komt pas na zessen thuis, dus die on dervindt niet zo'n last van de pro blemen." Op de Rotterdamsedyk wordt het systeem van belanghebbenden- parkeren wel ingevuld. Bewoner Stel liet gisteravond weten dat hij weinig heil van de maatregel ver wacht „Er is en blijft niet genoeg parkeerplek voor de bewoners. De gemeente is een bakker die op voorhand verkoopt, maar niet ze ker weet of hij brood kan leveren. Is het er niet, dan mag je het als klant in een ander filiaal gaan ha len." Bewoners betalen in het belang hebbendensysteem 120 gulden per jaar, bedrijven zijn 420 gulden kwijt. Door Carel van der Velden Schiedam De opgelopen achter stand van twee maanden bij de bouw van het gemeentelijk com plex op het stadserf in Schiedam wordt snel weggewerkt. Dat meldt projectleider L. Martin van het 52 miljoen gulden kostende project. Hij vervracht dat de bouw van het nieuwe theater, bibliotheek, ar chief, stadswinkel en bestuurs centrum in oktober weer op sche ma ligt. De creatie van architect Hans Ruijssenaars wordt medio 1997 opgeleverd. De vertraging in de bouw kent twee oorzaken. Eind vorig jaar lie ten omwonenden van het stads kantoor uit de Emmastraat de bouw enige tijd stilleggen omdat de gemeente niet over een bouw vergunning beschikte. Dat ge beurde uit onvrede over de geko zen in- en uitrit van de parkeerga rage pal voor de gevel van de be zwaarmakers. De strenge vorst in de winterperiode zorgde er ook voor dat het werk gedurende lan gere tijd werd stilgelegd. Door inzet van extra personeel heeft bouwer BBM Albouwinmid- dels een maand van de opgelopen achterstand ingelopen. Na de bouwvakantie denkt de aanne mer snel de toneeltoren van het zeshonderd stoelen tellende thea ter klaar te hebben en het dak te dichten. Als die klus tijdig is ge klaard, ligt de bouw op schema. Van het Schiedamse college van b en w heeft de projectleider onder meer de opdracht gekregen de kostenontwikkeling scherp in de gaten te houden. De gemeente raad heeft na een eerdere budget- overschrijding van zeven miljoen gulden in een motie vastgelegd dat het project 52 miljoen gulden en geen cent meer mag kosten. Als gevolg van dc perikelen rond de bouwstop in het najaar van 1995 is dit streven in de praktijk nauwelijks haalbaar. Projectleider Martin meldt dat de bouw van de nieuwe bibliotheek mogelijk iets duurder uitpakt dan voorzien. Ook in het theater moe ten extra kosten worden gemaakt. Voor het ophangen van de decors wordt een elektrische ekker- wand geïnstalleerd, vooruitlo pend op de ARBO-wet die de aan wezigheid daarvan in de toekomst verplicht zal stellen. Deze niet voorziene onkostenpost is 7,5 ton groot. De projectleider denkt de extra kosten te compenseren binnen dit projectonderdeel of binnen de to tale begroting. Martin is tevreden over de voortgang, al zijn er vol gens hem 'genoeg problemen' die bij het werkoverleg tussen de aan nemer, de gemeente en de archi tect aan de orde komen. „Maar dat is met ongebruikelijk bij dit soort projecten." Staan de grote lijnen van de wijze van aanpak vast, betrokkenen breken zich nog het hoofd over de uitvoering van verschillende on derdelen van het project. Met na me het inmiddels beruchte 'toren tje' in het project roept vraagte kens op. Architect Hans Ruijsse naars had het gebouwtje, dat de ruïne grotendeels aan het zicht onttrekt, bedoeld als een soort stadscafé. Volgens burgemeester R. Scheeres rs.de ruimte echter te klein voor een dergelijke voorzie ning. Het idee van de raadscom missie voor algemene er. econo mische zaken om er een burge meesterskamer van te maken werd weggewuifd. Naar zijn zeggen heeft de burge meester geen behoefte aan een 'torentje van Scheeres.' „In een eerder stadium heb ik voorgesteld dit onderdeel helemaal te schrap pen," verklapte Scheeres. „Dat had verschillende financiële pro blemen kunnen oplossen. Voor de architect was dat onbespreekbaar. Die vatte het idee op als een ver minkingvan zijn creatie." De ontwerpers hebben het meeste werk aan de stadswinke! en de foyer. In dit 'zenuwcentrum' van het complex komen in de toe komst vele functies samen. De be veiliging, de receptie, een stads- winkel en alle technische installa ties moeten in de glazen entree worden ondergebracht „Wy zijn tr nog niet uit," vertelt Martin. Om ideeen op te doen voor de in richting bezocht het Schiedamse college onlangs de stadswinkel in het stadhuis van Dordrecht. Amb telijke bronnen melden dat archi tect Ruijssenaars bij de architec tonische invulling vermoedelijk wordt gepasseerd. De ideeën voor de inrichting van de Stadswinkel en de foyer van Ruijssenaars stro ken volgens de zegsman niet met de wensen van de gemeentelijke gebruikers. van de enquête stellen burge meester en wethouders voor defi nitief af te zien van openstelling. De gemeenteraad besluit daar 3 juli over. Als de gemeenteraad in stemt met het voorstel wordt het Landje van Chardon een groen- voorzien'ng. In de Oranjebuurt is 'verschrikke lijk blij' g geageerd. „Ik kan u wel om de hals vallen. Een erg goed bericht zeg," aldus één van de ac tievoerders uit de Prins Bern- hardlaan. In totaal zijn 983 enquêteformu lieren uitgezet door de gemeente.. Daarvan zijn er 781 ingeleverd. Die respons van 79 procent is ho ger dan bij de enquête over de openstelling van de busbaan op de Parijslaan/Korhoenlaai. in Ho ly. Daar was een grote meerder heid vóór openstelling. Op het moment wordt d./or de ge meente gewerkt aan de bestem mingsplanprocedure. B en w ho pen nog dit jaar het definitieve be stemmingsplan voor te leggen aan de gemeenteraad. Als er daarr na geen bezwaren worden inge diend, kan in de loop van het voor jaar met de werkzaamheden wor den begonnen. Tevreden Mochten omwonenden niet tevre den zijn met de door de gemeente toegezegde maatregelen tegen herrie en verkeersveiligheid (as falt en oversteekplaats) en tot aan de Raad van State gaan procede ren, dan wordt het niet eerder dan 1998 dat de busbaan open gaat. In totaal hebben de coalitiepartij en WD, PvdA, CDA en D66 twee jaar geleden acht afsluitingen aangewezen om open te stellen voor het verkeer. Nog dit jaar wordt er een enquête gehouden over de Dillenburgsingel. Daarna is de Schiedamseweg aan de, beurt. Verder staan de Europa boulevard, Anthony Knottenbelt- smgel, Emaus-Voorstraat en-An na Pauiownalaan/Holysingel en of Beatrixlaan/Holysingel op het lijstje. Binnen de coalitie zijn'inmiddels wat spanningen ontstaan over de uitvoering van de enquêtes. WD wil koste wat het kost nog deze collegeperiode -dus voor het voorjaar 1998 - duidelijkheid. De PvdA vindt Het daarentegen geen pas geven om enquêtes te hou den, zonder dat er geld is om de werkzaamheden uittevoeren. De coalitie heeft jaarlyks drie ton be schikbaar voor de afsluitingen. Verkeerswethouder T.W. van der Steen moet van YVD-fractievoor- zitter A. de Lange binnenkort met een inventarisatie van de (te ver wachten) kosten komen. SchiedamYvon Koopman ifr» niet in de prijzen gevallen met.' haar 'Stronky', een als boom stronk vormgegeven parkeer- paaftje. De Schiedamse beef dend kunstenares was met het straatmeubilair genomineerd voor de nationale titel Uitvin ding van het Jaar'. Het Specia- j iistisch Innovatie Centrum voor Uitvindingen ID-NL gaf gisteren echter de voorkeur aan een schuifüneaal, die als hulpmiddel gebruikt kan wo%, den bij het oefenen van de** Duitse grammatica. Koopman was een van de tieru uitvinders die voor de prijs wan ren genomineerd. Aan de we<|T' strijd was een geldbedrag van<n 15.000 gulden verbonden. Gis|* teren werd de prijs in het Rot terdamse World Trade Center aan de winnaar overhandigd^ De Schiedamse was eerder dit* jaar ook al door de Nederland J se Orde van Uitvinders uitg&s zonden naar de wereld-uitviif- dersbeurs in Zwitserland. Maar ook daar won ze geen De kunstenares had met h|fjj prijzengeld een mal voos- eea* j gietijzeren en koperen versie? 'Jvan haar boomstammetjes wilt* ien betalen. Dat plan schuift ze nu wat langer voor zich ujt De originele bronzen stammetjes zijn momenteel alleen nog te bewonderen op het Willem Dreesplein in Schiedam.

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1996 | | pagina 1