11 'Nota over aanleg A4 is onvolledig' Gft-beleid Viaardingen krijgt een nette zeven Rotterdams Dagblad Nep-imker leert leerlingen alles over de bijen M E Inspreker haalt uit naar wethouder Reijnhout Schaakgrootmeester irt de dop Museum wil uitbreiden Viaardingen weerlegt argumenten voor keuze rijksweg door Midden-Delfland Politie valt pand binnen Wraakzuchtige man gaat zestien maanden cel in !$7Slv ua Waterweg Dinsdag 25 juni 1996 Dat Davey Hoogstad kan schaken als de beste, weten ze ook bij Het Zwarte Paard. Belangstellend worden zijn partijen vaak ge volgd door oudere denksporters die wat van het jonge talent wil len opsteken. Foto Roei Dijkstra Schiedam Acht jaar is hij pas en nu a! puilt zijn prijzenkast uit van de medailles en bokalen. Davey Hoogstad is de naam en als het aan "het jonge Schiedamse schaaktalent ligt. wordt hij over enkele jaren in één adem ge noemd met Hans Bóhm en Jan Timman. Want voor de scholier staat het vast: hij wil schaakgroot meester worden. De kleine Davey lijkt al aardig op weg naar die eretitel. Afgelopen weekeinde werd hij in Delft, dankzij zes winstpartijen en een maal remise. Nederlands kampt oen schaken in zijn leeftijdscate gorie. Voor zijn ouders, die hem vanaf zijn vijfde - toen hij geïnte resseerd raakte voor de denk sport- bij het schaken begelei den, was de titel niet bepaald een verrassing. Hun telg is immers hoogbegaafd. Op school heeft hij al twee klassen overgeslagen en ook op schaakgebied manifes teert hij zich als een knappe kop. De eerste drie 'stappen' - schaak methodes waar je diploma's voor moet halen- had hij al binnen twee jaar op zak, waar een door snee schaker er drie jaar voor no dig heeft. Vrijdag doet de getalen teerde examen voor de vierde stap. Dat Davey Hoogstad een grote kan worden, is ook bij de Neder landse schaakbond al geruime lijd bekend. Daarom wordt hij ge traind door bondscoach Rob Brunia. De dadendrang van de jonge Schiedammer kent echter geen grenzen en zodoende wor den hem nog meer fijne kneepjes bijgebracht door de vader van zijn vriendje, die voormalig Suri naams kampioen is. Schaken doet Davey wekelijks by Het Zwarte Paard in clubhuis Zuid. Tegen leeftijdgenootjes, maar natuurlijk neemt hij het ook regelmatig op tegen 'grote men sen'. Gevraagd naar het geheim van zijn succes tijdens het NK blijft Davey opvallend nuchter, „Het best leuk om Nederlands kampioen te zijn, maar ik vond het met moeilijk. Het leek wel of ik alleen maar gemakkelijke te genstandershad." Schiedam Het Stedelijk Mu seum wil de gebruiksmogelijk heden van het vroegere St, Ja- cobsgasthuis aan de Hoogstraat aanzienlijk verbeteren. De di- rectie vindt dat er meer tentoon stellingsruimten moeten komen en dat een eigentijds museum .hét'niet meer zonder een koffie shop', een museumwirikel en reenbezoekersvriendelijke en- (tree' kan stellen. Onderzoek -moet uitwijzen of de ambitieuze ..plannen haalbaar zyn. 'De gemeenteraad stelde gister avond 50.000 gulden beschik baar om de mogelijkheden van „een verbouwing van het mu seum te laten onderzoeken. Een "bouwtechnisch bureau krijgt de opdracht een geïntegreerde aan pak te bedenken voor de gesig naleerde problemen in het mu seum. Het museum is de afgelo pen jaren fraai gerestaureerd, maar de zolderverdieping en het dak werden bij die operatie over geslagen. Onder de daken ligt tachtig procent van de collectie opgeslagen. Lekkage, stofont wikkeling en temperatuur schommelingen vormen er een grote bedreiging. De problemen staan niet op zich zelf. De depotruimte is volgens de directie te klein voor een ade quate opslag. Onder verre van ideale omstandigheden werkt een deel van het personeel bo vendien noodgedwongen op zol der. Gezien de andere ambities vindt de directie van het mu seum het onverstandig om het dak en de depots als een afzon derlijk probleem te zien. Door Ben van Haren Viaardingen Het gemeentebestuur van Viaardingen voert een groot aantal argumenten aan tegen het doorzetten van de aanleg van een rijksweg tussen Schiedam/Vlaardingen en Delft De minister van Ver keer en Waterstaat wordtvoorgerekend dat verbreding van een deel van de ryksweg A13 in combinatie met de al met Rotterdam overeengeko men aanleg van de nieuwe A13/A16 een veel betere oplossing is. Keuze voor dit alternatief heeft volgens Viaardingen een groot aantal voordelen. De aanleg van de rijksweg A 4 werkt zelfs ave rechts omdat het de automobili teit zal vergroten, redeneert Viaardingen. „Er onstaat een snellere autoverbinding tussen Rijnmond-West en Den Haag. Dit tast de concurrentiepositie van het openbaar vervoer aan." De aanleg van de A 4 of een alter natief is bedoeld om een betere in ternationale doorgaande wegver binding te krijgen tussen Antwer pen en Schiphol/Amsterdam. Viaardingen heeft echter bere kend dat links- of rechtsom Rot terdam in afstand even lang is. De procedure voor de aanleg over de route A16 (Van Brienenoordbrug) is daarentegen veel verder dan voorden volledige route A 4. De gedeelten Hoogvliet-Klaas waal, Dinteloord-Bergen op Zoom en een benodigd nieuw stuk snel weg bij Antwerpen staan nog niet op het programma. De verbreding van het noordelijk deel van de A13 is echter al in de nu ter dis cussie liggende trajectnota A 4 op genomen. Verder hebben hel rijk en Rotterdam al overeenstem ming bereikt over de aanleg van de A 13/A 16. Rotterdam heeft de ze nodig voor de ontsluiting van het nieuwe woongebied aan de Noordrand en ter vermindering van het verkeerslawaai in Over- schie en Rotterdam-Noord. Het Vlaardings gemeentebestuur heeft zich duidelijk laten beïn vloeden door het verzet van de ac tiegroep 'Viaardingen tegen RW 19'. In elk geval zyn door deze groep aangevoerde argumenten en ook de keuze voor het alterna tief van de A13 overgenomen Zo voert Viaardingen in zyn on derbouwing voor deze keuze ook aan dat Rijkswaterstaat in de tra- jectnota onvolledig is m de verge lijking tussen de A 4 en dit alter natief. De kansen op verstopping op de toevoerwegen naar de twee routes worden niet correct verge leken, meent Viaardingen. Er is geen rekening gehouden met af name van het verkeer op de A 20 in de omgeving van Kethelplein en Kleinpolderplem na de aanleg van de nieuwe A 13/A 16. Het argument dat by verbreding van de A13 bij Delfgauwen Ypen- burg woningbouwlocaties kleiner zullen worden, weegt bij lange na met op tegen de ruimtelijke scha de die de A 4 m Viaardingen en Schiedam tot gevolg heeft. ..Waar schijnlijk kunnnen bij het niet aanleggen van de A 4 Delft- Schiedam op het geplande tracé en in de groenstroken ernaast twee keer zoveel woningen wor den gerealiseerd als het aantal dat door de verbreding van de A13 bij Delfgauw en Ypenburg niet door zou gaan." Met behoud van een werkzame, ecologische groenzone tussen Viaardingen en Schiedam kunnen de steden gezamenlijk ruimte winnen voor vijftienhon derd woningen, is berekend. Ook uit oogpunten van natuur, landschap, geluidhinder,'lucht kwaliteit en sociale aspecten is aanleg van een verbrede A13 in combinatie met A 13/A 16 veel gunstiger volgens Viaardingen. Een vergelijking tussen de ge- luidsberekenmgen in de traject nota valt ten nadele van de A 4 uit en de aanleg van een rijksweg met dertien meter hoge schermen ernaast, noemt het gemeentebe stuur 'onacceptabel'. Hoewel ze de kostenvergelijking in de trqjectnota van Rijkswater staat moeilijk controleerbaar vindt, acht Viaardingen een even tuele meerprijs van 200 miljoen gulden voor een verbrede A13 in plaats van een A 4 door Midden- Delfland acceptabel gezien de voordelen, die de oostelijke route biedt. Schiedam De Schiedamse politie heeft gisteren in een pand aan de Singel in Schiedam een grote hoeveel heid verdovende middelen aangetroffen. De agenten drongen de woning binnen na klachten van omwonenden. Het vermoeden van de politie ■was dat er zich. een hennep^ kwekerij in het pand zou be vinden. Binnen werd echter geen hennep maar 1023 gram aan cocaïne, heroïne en speed aangetroffen. De 51-jarige be woner van het pand weid aan gehouden en meegenomen naar het bureau. De agenten die het pand on derwierpen aan een onderzoek bleven een penetrante lucht ruiken. Na wat speurwerk trof fen ze elders in het pand een hennepkwekerij van 180 plant jes aan. De 49-jarige bewoon ster van dat gedeelte van het huis is 'ook aangehouden, Zy dacht dat het niet verboden was zo'n hoeveelheid hennep plantjes te kweken. - Rotterdam/Schiedam In een vlaag van woede, onmacht en ver standsverbijstering stak een 31- jarige Schiedammer een paar maanden geleden zijn ex-vrien- din neer. De verdachte beging de ze 'crime passionel' voor de ogen' van zijn 6-jarig zoontje. Het slachtoffer overleefde de steek partij. De Schiedammer is giste ren door de Rotterdamse~recht- bank veroordeeldW24'ftifShden celstraf waarvan acht Voorwaarde lijk. De verdachte'werd al lange tijd getergd door de stopzetting van de relatie met zijn vriendin. Meerdere malen had hij gepoogd het contact met de vrouw te her stellen, Dit liep elke keer op niets uit. Toen zyn ex-vrouw weigerde een bezoekregeling voor hun zoontje te treffen, draaide de man door. Hij stuurde de vrouw een Valentijnskaart met de tekst 'Eerst een kusje daarna de kogel'. Toen de verdachte een aantal we ken daarna zyn ex-vriendin in Schiedam zag lopen, barstte de bom. De man reed tegen de rij richting de straat in. Het slachtof fer probeerde nog te vluchten maar de Schiedammer stapte uit de auto en stak zijn ex-vriendin in de borst. De eis luidde twee we ken geleden twintig maanden cel straf. De advocaat van de man was het daarmee toen niet eens. „Mijn cliënt is een gewone man en ver dient een gewone straf. De drie maanden dat hy in voorarrest zat, zijn een goede leerschool voor hem geweest." De leerlingen van de groepen 6 van de basis scholen in Maassluis weten tegenwoordig al les van bijen. Hans van Buuren.de coördinator van het centrum voor Natuur- en Milieu Educa tie, heeft sinds Pasen al zo'n vierhonderd leer lingen van alles uitgelegd over het leven van de bij, de volkshuisvesting van het bijenvolk, over honing en bijensteken en natuurlijk over bijen en bloemetjes. Van Buuren hijst zich zelfs speciaal voor de gelegenheid in het pak van een imker om alles zo inzichtelijk mogelijk te maken.De kinderen mogen honing proeven en een angel onderzoeken onder een micro scoop. Achter glas is zelfs een levend bijen volk te zien. De kinderen gaan tenslotte naar huis met een zelfgemaakte kaars van bijen was. Na de zomervakantie brengen de leerlin gen opnieuw een bezoek aan het NME-cen- trum aan de Oleanderstraat. Dan wordt de sloot bij de boomgaard van boerderij-restau rant De Ridderhof aan een nadere studie on derworpen. Foto Dennes van der Wei/Roel Dijkstra. Viaardingen Vlaardingers zijn óyer het algemeen positief te spreken over gescheiden inzame ling van groente-, fruit- en tuinaf val. Het gemiddelde rapportcijfer voor het gemeentelijk gft-beleid bedraagt een 7,1. Klachten zyn er wel over stank (vooral in de zo mermaanden), last van ongedier te en de moeite die het kost om Hét organisch afval te scheiden. Dat schrijft de lokale werkgroep van de Consumentenbond in het verslag van een onlangs gehou den enquête over het gemeente lijk gft-beleid. Sinds januari 1994 zijn gemeenten wettelijk ver plicht het gft-afva! gescheiden in te zamelen. De verwerking van dit organisch afval tot compost is goedkoper dan de verwerking van restafval. In navolging van een landelijk on derzoek van de Consumenten bond naar gescheiden afvalinza meling, hebben acht lokale werk groepen van de bond de tevreden heid over het plaatselijk beleid onderzocht. De werkgroep heeft vooraf 150 adressen uit het open baar adressenbestand opge vraagd en deze bewoners schrifte lijk gevraagd mee te werken aan een interview. Uiteindelijk zijn er 113 enquêtes afgenomen in de wijken waar het afval gescheiden kan worden aangeboden. Dat zijn de wijken Babberspolder, de Westwyk en een groot gedeelte van Holy-Zuid, Viaardingen heeft voor vaste blokcontainers gekozen op de openbare weg: een kleine groene container voor gft-afval er. een grote grijze container voor het restafval. De gft-bakken worden één keer per week geleegd, het restafval twee keer per week, De bewoners hebben daarnaast ook thuis een emmer van tien liter voor de tijdelijke opslag van het gft-afval. Grote hoeveelheden tuinafval worden op afspraak aan huis opgehaald. Van de geenquêteerden houdt ruim driekwart (een deel van) het gft-afval apart. Tuinbezitters blij ken vaker aan gescheiden inza meling te doen dan balkonbezit- ters. De betrekkelijk kleine groep die geen afval scheidt, geeft als re denen op 'teveel gedoe' en 'zie er het nut niet van in'. Minder voor komende redenen zijn stank en een te klein bewaaremmertje. Ais de inzamelbak verbeterd wordt, willen de meesten wel overstap pen op het apart inzamelen. Driekwart van de ondervraagden (tachtig procent) composteert in het geheel geen afval zelf, de meesten van hen omdat ze geen tuin hebben of omdat ze het te veel rompslomp vinden. Slechts acht procent composteert al het afval. Gebleken is dat thuiscom- posteren in Viaardingen wijder verbreid is dan in de andere ge meenten die onderzocht zijn. En dat terwijl Viaardingen in verhou ding minder tuinbezitters heeft. De inzamelplaatsenwaar de blok containers staan, voldoen voor driekwart van de ondervraagden. Ruim twintig procent vindt dat er teveel rommel naast de verzamel- containers hgt, zoals vuilniszak ken en grof vuil. Slechts een en keling vindt de afstand van de wo ning naar de verzamelplaats te groot Van de ondervraagden die vinden dat de containers vaker geleegd moeten worden (haast de helft), wil vrijwel niemand hier voor extra betalen. Aanbevelingen De werkgroep besluit het onder zoek met enkele aanbevelingen. De gemeente kan het thuiscom- posteren stimuleren door hieraan een financieel voordeel te verbin den of* gratis -of met korting- compostvaten te verstrekken. Ook is voorlichting over het be strijden van stankoverlast (m huis) gewenst. Kritisch kijken naar de ophaalfrequentie in de wijken, of er voldoende blokcon tainers staan, of de loopafstand tot de containers acceptabel is en of de ruimte rond de verzamel bakken goed bestraat en schoon is, staat eveneens op het wensen- lijslje van de werkgroep. De uitslag van het Vlaardlngse onderzoek is vrydag aangeboden aan wethouder K. van der Windt. Hij vond de enquête zeer nuttig en beloofde te kijken naar de rom mel rond de containers en de stankklachten gedurende de zo mermaanden. „Desnoods moeten we overgaan tot vaker legen, want rommel trekt rommel aan." De tip van een van de werkgroepleden om een bordje bij de containers te plaatsen met daarop het telefoon nummer van de reinigingsdienst voor als de bakken vol zyn, no teerde de wethouder direct. Dat er nog niet overal in de wijken blokcontainers staan, heeft vol gens hem te maken met de wen sen van de bewoners. „Het is pas sen en meten, niet elke plek is ge schikt Daarom treden we steeds in overleg met de bewoners. Om aan de belangrijkste bezwaren te gemoet te komen, overwegen we nu zelfs de containers onder gronds te plaatsen. Daarmee wordt elders in Nederland al geex- perimenteerd," Door Carel van der Velden Schiedam Vier insprekers heb ben gisteravond gebruik gemaakt van de eerste gelegenheid in Schiedam om de gemeenteraad toe te spreken. De primeur was voor M. Monté, een actieve be woonster van Schiedam-Oost en lid van D66. Monté noemde het spreekrecht een 'groot democra tisch goed', maar hekelde de Schiedamse cultuur van vergade ren in beslotenheid. In dit ver band haalde ze uit naar haar par tijgenoot, wethouder A. Reyn- hout. Tot dusver konden burgers de raadsleden slechts toespreken in commissieverband. In navolging van ruim honderd andere ge meenten mogen insprekende bur gers nu ook de Schiedamse ge meenteraad als forum gebruiken. Het nieuwtje vloeit voort uit een aanbeveling van de commissie be stuurlijke vernieuwing, die in Schiedam poogt de politiek dich ter bij de burger te brengen. Per inspreker is er voorafgaande aan de raadsvergadering vijf mi nuten beschikbaar. Monté betitel de de nieuwe mogelijkheid voor burgers om zich te roeren als 'een paar democratische kruimels'. „Toch beter een half ei dan een le ge dop Is spreekrecht volgens Monté een peiler van de democratie, open baarheid van bestuur mag vol gens Monté met recht een 'steun pilaar' worden gen nem d Zon ri er openbaarheid is controle op het openbaar bestuur nauwelijks denkbaar. Zonder controle ont- aardt macht al ras in machtsmis bruik. Het is reden om de vinger voortdurend aan de pols te hou den." Monté noemde het gisteravond kwalijk dat tal van vergaderingen in beslotenheid worden gehou den. „In eerste instantie dacht ik_ dat daar grote staatsgeheimen* werden behandeld. Niets bleek minder waar. Op 20mei behandel de wethouder Reijnhout een poli tiek gevoelige kwestie als de wijk budgetten achter gesloten deu ren. Wat mij betreft ging de deur dicht De burger moet kunnen we ten wie of welke partij wat beslist en waarom. Hoe kan de burger an ders een verantwoorde keuze ma ken bij de verkiezingen?" Monté herhaalde gisteren dat zij een beroep wil doen op de Wet Openbaarheid van Bestuur. ,Jk wil dat de wethouder de vergade ring opnieuw laat plaatsvinden. Maar dan in het openbaar en met terugdraaiing van de advisering en besluitvorming." Wethouder Reijnhout liet onlangs weten dat hij de bewuste vergade ring een besloten karakter gaf om zijn ambtenaren tegen aanvallen te beschermen. Monté betitelde die beslissing als een 'dubbele vergissing'. „De vrees is onte recht, want een ambtenaar voert slechts uit en maakt geen beleid. Bij kritiek haalt een beetje wet houder de wind uit de zeilen." De gedachte dat het beschermen van een ambtenaar een wettelijke basis verschaft voor vergaderen in beslotenheid, is volgens Monté ook een verkeerde. „Jurispruden tie toont aan dat personalia be schermd mogen worden, maar dat is dan ook zo'n beetje het enige dat in de persoonlijke levenssfeer tot een uitzondering leidt." Monté riep de gemeenteraad op in het vervolg uitsluitend in beslo tenheid te vergaderen als de fi nanciële belangen van de ge meente Schiedam in het geding zijn of als er wordt gesproken over personalia. „Nu krijgen raadsle den een geheime agenda toege zonden, zodat een burger nooit kan weten welk onderwerp beslo ten wordt afgedaan, laat staan dat de burger weet hoe de besluitvor ming tot stand komt: Kafka in Schiedam." Monté vertelde gisteravond dat vanuit D66 zware druk op haar is uitgeoefend om wethouder Reijn hout in het betoog te sparen. Dat verbaasde haar van de partij, die dertig jaar geleden werd opge richt om de verstalde bestuurs cultuur in Nederland te doorbre ken. Dat was in de tijd dat de KVP, AR, PvdA en VVD in aehter- afkamertjes beslisten wat goed voor de burger was. Is v, •4

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1996 | | pagina 1