13 Conflict met woningstichting loopt op De kop van vuurtoren in de sluis Rotterdams Dagblad In verzet tegen parkeerbesluit Cursus voor alcoholisten Kantonrechter: huisbaas moet grond voor ophoging netjes neerleggen Huurders Patrimoniums willen eerst plannen zien voordat ze extra huur betalen 'Tot het uiterste verzetten tegen de rijksweg A 4' E Vierhonderd werklozen stromen door naar een betaalde baan Tasjesrover aangehouden Inval in bedrijfspand P Lastige klant s maakt amok Ophogen van Spaland-Oost in twee fases ABMÖAm- 'spIJKENISSEtCïNTRUR Waterweg Woensdag 26 juni 1996 t Vlaardingen Het gemeentebe- stuur van Vlaardingen staat op i scherp en wil hoe dan ook de J aanleg van de rijksweg A 4 door R Midden-Delfland tegenhouden. IHet officiële, negatieve advies toverde Trajectnota/MER dat mi ll nister Jorritsma van Verkeer 2i spoedig krijgt toegestuurd, is j pas een eerste stap. Een bunde- s ling van krachten met andere te- j genstanders (zoals Schiedam) e en een alerte controle op ontwik- jj kelingen in het informele circuit moeten het bestuur sterken in i zijn verzet. Wethouder T. W. van der Steen ~3\ëeft dit gisteren in de raads commissie verkeer, vervoer en ^pen meegedeeld. Hij is fali ekant tegen het rijkswegplan van Jorritsma. „Zelfs de meest mi lieuvriendelijk voorgestelde op lossing, een weg in een verzon ken bak met ter hoogte van Holy een deksel erop, gaat mij niet v^r genoeg. Als de ministerraad in het najaar van 1997 toch kiest voor aanleg, zal ik het college .voorstellen om tegen dat besluit bezwaar te maken. Ikzelf zou wel naar de Raad van State rallen stappen," reageerde Van gr Steen op vragen over zijn n^rsoonlijke opvattingen. fn het collegeprogramma 1994- 1998 is de A 4 door de coalitie van WD, PvdA, CDA en D66 tot 'vrije kwestie' verklaard. De WD heeft zich inmiddels vóór de aanleg uitgesproken en de fractie van het CDA meent dat met de komst van de Tweede Beneluxtunnel de rijksweg door Midden-Delfland onvermijde lijk is geworden. C. T. Oosterom zei dat zijn fractie wel de brief van burgemeester en wethou ders aan minister Jorritsma on dersteunt en liever geen A 4 ziet, maar niet bereid is om verder nog verzet te gaan leveren. „Je moet er zolang mogelijk te gen vechten en niet nu al het kopje laten hangen," probeerde L. den Hoedt (D66) zijn collega over te halen. B. E. van der Vel de van het oppositionele Groen links steunt het collegevoorstel alleen omdat de aanleg van "tie A 4 wordt afgewezen. „Wij zijn echter niet voor uw alternatief, een verbrede A13 m combinatie met de nieuwe A13/A16. Nieuw rijksasfalt betekent verplaat singvan het probleem." Volgens P. Hoovers is de PvdA blij met de brief aan de minister. Hij vroeg naar de verdere moge lijkheden om tegen de aanleg te ageren en wanneer een eventu ele dwingende aanwijzing van Jorritsma kan worden verwacht. Van der Steen meent dat pas omstreeks 2000 zo'n verregaan de maatregel procedureel haal baar is. Hy beloofde de raadsle den van elke nieuwe ontwikke ling op de hoogte te houden: „Als ons ter ore komt via infor mele kanalen dat er waarschijn lijk een aanwijzing komt, dan zullen we als college uw mening vragen. Ik zal me tot het uiterste verzetten. Een bundeling van krachten en overleg met bewo- nersgroepen lijkt me in dat ver band ook nuttig. Ik weet echter wel dat in de regio de meningen verdeeld zyn. In Spykenisse bij voorbeeld zijn mijn partijgeno ten voorstander van de A 4 omdat ze er een verbetering van verbindingen voor hun gemeen te in zien." Sphiedetn rz Leidde. een.knokpar- üjtje in de kroeg,vroeger nogriot een flinke geldboete, binnenkort kan de straf worden voldaan met een cursus van anderhalve dag. In Schiedam geldt vanaf I juli de re gel dat het Openbaar Ministerie iemand die onder invloed van al cohol een licht vergrijp heeft be gaan, een gedragsveranderende cursus kan opleggen. De dader hoeft dan geen boete te betalen. De cursus is een initiatief van de politie van het district Schiedam, het Boumanhuis en het Openbaar Ministerie en is bedoeld om notoi re alcoholisten tussen de 15 en 27 jaar op het rechte pad te houden. Dé jvoorwaarde is dat de daders met eerder met justitie.in aanra-i king zijn geweest. De geldboete die dikwijls wordt opgelegd aan mensen die zich on der invloed van drank schuldig maken aan lichte vergrijpen als vechtpartijtjes, vernielingen en eenvoudige diefstallen, voldoet volgens de initiatiefnemers vaak niet. Een cursus waarbij de da ders worden geconfronteerd met hun eigen gedrag en wat krijgen bijgeleerd over de gevolgen van alcoholmisbruik heeft volgens hen meer zin. De cursus is een pri meur voorde Rijnmond. Wanneer het expiriment in Schiedam slaagt, wordt bekeken of deze ook in andere districten wordt inge voerd. Door Jan Rozendaal Vlaardingen Dankzij de inspan ningen van het projectbureau Werken in Vlaardingen zijn al ruim vierhonderd werklozen ddórgestroomd naar een betaalde baan: 284 in 1995 en 126 in het eer ste kwartaal van dit jaar. Dat heeft wethouder A. Kool (werkloosheidsbestrijding) be kend gemaakt. Kool spreekt van een succesvolle aanpak. Het pro jectbureau Werken, dat op 1 juni 19j),5 van start ging, heeft de loka- lerëgie op het gebied van werkge legenheid. Behalve een bemidde lende rol tussen moeilijk plaats bare werkzoekenden en werkge vers, worden tal van projecten op gezet (vaak in samenwerking met andère instanties). Werkloos heidsbestrijding is één van de speerpunten in het beleid van de ruim twee jaar geleden aangetre den-coalitie. De meeste werklozen die een baan hebben gevonden (182) zijn doorgestroomd uit het Centrum voor Werk en Scholing, een sa menwerkingsverband tussen de gemeente, het Plaatselijk Educa te Centrum en arbeidsbureau. Zij worden begeleid bij (^vullende) scholing om op die manier kansrijker te worden op de?arbeidsmarkt Maar ook via het zogenoemde Brugproject, waarbij langdurig jonge werklozen met meervoudige problematiek (bij voorbeeld psychische problemen en/of een crimineel verleden) wor den geholpen, werden er 47 Vlaar- dmgers aan een baan geholpen. Twintig procent van de nu ex- werklozen kwam terecht in een administratieve functie, 18 pro cent in een winkel en 12 procent kon aan de slag als productieme dewerker. Overigens kon 48 procent van de mensen die aanklopten bij het projectbureau, niet aan een baan worden geholpen. Vijf procent ging terug naar school en 43 pro cent verdween uit het bestand door verhuizing, geen werk of hu welijk (met een partner die wél een baan heeft). Zie ook pagina 15: Gemeente heeft financieel belang bij aan het werk helpen inwoners. Door Menno Haddeman Vlaardingen Het overleg tussen de bewonersraad en Patri moniums Woningstichting (PW) in Vlaai dingen over de ge middelde huurverhoging is vastgelopen. De woningstichting houdt star vast aan een verhoging van 4,2 procent. De bewo ners hebben inmiddels acties aangekondigd. De bewonersraad vindt de gemid delde huurverhoging van 4,2 pro cent niet te verkroppen. De raad heeft er alles aan gedaan om in re delijk overleg het huurbeleid van PW by te stellen. Zij vindt dat op basis van de beschikbare cijfers een huurverhoging van 3,8 pro cent billijk is. PW blijft vasthouden aan de 4,2 procent omdat zij geld nodig zegt te hebben voor het opbouwen van de reserve. Het spaarpotje van de woningstichting is het afgelopen jaar door de bruteringsoperatie van de overheid flink geslonken. Deze operatie hield in dat zelf standig geworden woningcorpo raties in één klap alle openstaan de rykslenmgen moesten terug betalen in ruil voor de subsidies die zij nog tegoed hadden. De spaarpot van PW is daardoor met 25 miljoen gulden geslonken naar een krappe 17 miljoen gul den. Om het bedrag weer aan te vullen hanteert de woningstich ting een hogere gemiddelde huur verhoging. Van het geld m het spaarpotje moeten de beheerpian- nen die op dit moment nog m de maak zijn, worden uitgevoerd. Ook zegt directeur B. C. Pluimer van PW dat de verhoging onder deel is van het huurbeleid voor de komende 25 jaar. Het is volgens hem de bedoeling dat huurders na een periode van vijf jaar tel kens iets minder aan verhoging gaan betalen. Voor de kwart eeuw is gekozen omdat de bruterings operatie van de overheid dat aan geeft. „Wij vinden het onzin om mee te betalen aan de opbouw van een re serve wanneer nog niet bekend is waaraan het geld wordt besteed," zegt voorzitter B. Holterhues van de bewonersraad. „De beheer- plannen voor nieuwbouw of on derhoud van bestaande woningen hadden al voor 1 juli klaar moeten zijn. Wij hebben er nog niets van gezien." Directeur Pluimer erkent dat de beheerplannen lang op zich laten wachten. „Door allerlei interne problemen zijn de plannen nog niet klaar. We verwachten dat we ze in het najaar kunnen presente ren. De huurders moeten maar wat vertrouwen in ons hebben. Ze hebben de beheerplannen dan wel nog niet onder ogen gehad, maar wij zijn een betrouwbare partner. Die plannen komen er wel." De bewonersraad vindt het twee de argument dat Pluimer ge bruikt om de hoge gemiddelde huurverhoging te onderbouwen nog grotere onzin dan het eerste. Het is volgens de raad onmogelijk om een gemiddelde huurverho ging van de duur van 25 jaar vast te leggen. „Er is niets zo onzeker als de volkshuisvesting," zegt W. Timmer van de bewonersraad. „Het is met mogelijk om over éen periode van 25 jaar een beleid te bepalen. Daarbij komt dat een een huurder die na twee of drie jaar z'n woning verlaat, nooit profi teert van de lagere huurverho ging in de volgende vijf jaar. Hij zal dus die jaren teveel betalen. De woningstichting hanteert een kromme redenatie." Directeur Pluimer is echter zeker van zijn zaak en houdt stug vol de 4,2 procent te kunnen verant woorden. „Wanneer de bewoners zeggen dat er op het gebied van de volkshuisvesting allerlei onver wachte dingen kunnen gebeuren, zeg ik: als de hemel naar beneden komt hebben we allemaal een blauwe hoed. Er kan natuurlijk van alles gebeuren, toch denk in dat we meteen huurbeleid over 25 jaar, met slecht bezig zijn." De bewoners hebben acties aan gekondigd die ervoor moeten zorgen dat Pluimer alsnog over stag gaat. Holterhues: „We den ken aan het stopzetten van de au tomatische overschrijving van de huur. Ook stelle't we de bewoners voor de oude nuur, zonder huur verhoging, t e betalen en bij de wo- mngstichtmte melden dat er sprake is van achterstallig onder houd. Niet gc edschiks, dan maar kwaadschiks. Volgens Pluirr er is het met ver standig dat d( bewoners dit soort acties gaan voeren. „Deze protes ten kcjten de woningstichting veel geld. Wij halen dat vervol gens weer bij de huurders weg. Men snijdt zichzelf dus in de vin gers." Vlaardingen Door de ha ven van Vlaardingen vond gisteren een opzienba rend transport plaats. Op een ponton werd het bo venstuk van een vuurto ren vervoerd van de Hoflaan naar de schees- pwerf Vlaardingen Oost. Daar wordt het lichthuis de komende maanden op geknapt, zodat deze in het najaar kan worden ge plaatst aan de museumka de. Het gaat daar een on derdeel uitmaken van het paviljoen, Het uit 1878 da terende lichthuis heeft de tien jaar bij de \gflggyren in het-Hofeer aggv Het ding sfmï&kelijk uit iJmuiden en werd tien jaar geleden opgekocht door iemand die de koepel wilde ge bruiken als 'aankleding' van een restaurant in de .Vlaardingse haven. Maar die plannen zijn nooit doorgegaan, zodat de Stichting Exploitaite Mu seumkade het bovenstuk van de vuurtoren kon overnemen. Hoe de staat exact is durf' F. Loomeijer van het Vis- serijmuseuem niet te zeg gen. „Het bestaat voor een groot deel uit koper en brons en daarmee zal het nog wel goed zijn. De vraag is in hoeverre de ij zeren delen moeten wor den vervangen. Er moet uiteraard een nieuwe rode verflaag op de kap en er worden andere ramen in gezet. Ook de originele houten panelen hebben we nog en die worden ge restaureerd." Het is de bedoelmg dat de bezoekers van de mu seumkade aan de Westha- venkade, waarvan de in het oog springende houten kraan zojuist ge reed is gekomen, de op ze ven meter boven het water te plaatsen vuurtoren kunnen bezichtigen. iitw De vuurtoren op transport door V aar dingen. Foto Roel Dijkstra Schiedam De gemeente Schiedam heeft verzuimd de te gen het Parkeerplan Binnenstad ingediende bezwaarschriften op de juiste wijze af te handelen. Dat betoogde eentrumbewoon- ster C. Raaphorst-De Groot giste ren bij de sectie staats- en be stuursrecht van de Rotterdamse rechtbank. Daar diende het ver zetschrift tegen de in februari genomen beslissing van de rechtbank dat de bezwaren niet ontvankelijk zijn. Raaphorst-De Groot leidt een clubje mensen dat met juridi sche procedures poogt het par keerplan van tafel te krijgen. Ze 'noemen het onverkwikkelijk dat de gemeente bewoners 120 gul den per jaar, laat betalen voor een niet-gegarandeerde parkeer plaats. Verder vinden de bezwaarma kers het vreemd dat de gemeen te centrambezoekers wil weren en de kosten van dit beleid ver haalt op bewoners en onderne mers. Ook zijn ze kritisch over de verkeerschaos die naar hun oor deel na de invoering van het par keerplan in de binnenstad is ont staan. Tijdens de inspraakprocedure diende Raaphorst-De Groot ver leden jaar een bezwaarschrift in. „Dat moet persoonlijk en geda teerd door de gemeente worden beantwoord," meent zij. De gemeente stelt dat de be woonster het bij het verkeerde eind heeft. „Mevrouw aphorst heeft gebruik gemaakt v an de in spraakmogelijkheden," zegt een gemeentelijk woordvoerder. „Dat de uitkomst niet aan haar verwachtingen voldoet, is iets anders. Het parkeerplan is vast gelegd in een verordening en daar kun je als burger niet tegen in bezwaar gaan. Dat stelt de wet, dat hebben wij niet verzonnen." Niet ontvankelijk In een schriftelijke procedure stelde de gemeente Schiedam in het begin van dit jaar dat de ge meente zich voorafgaande aan de invoering van het parkeer plan keurig aan de inspraakpro cedure heeft gehouden. In fe bruari oordeelde de rechtbank, zonder de partijen te horen, dat het bezwaarschrift van de bewo ners niet ontvankelijk is. Met een mondelinge toelichting poogden de bewoners gisteren de rechtbank op andere gedach ten te brengen. De rechter beslist binnen twaalf weken of er aanlei ding is het bezwaarschrift alsnog in behandeling te nemen. Hoek van Holland Woningbouw vereniging Hoek van Holland moet de tuin van een huurder op hogen. Alleen het storten van een vrachtwagen grond op de hoek van de straat is niet voldoende. Dat heeft de kantonrechter in Rotterdam bepaald in een rechts zaak die M. Lely daarover had aangespannen. Lely huurt aan het Maetsuykerpad een huis van Woningbouwvereniging Hoek van Holland. Nadat er in de omge ving was herbestraat, kwam zijn tuin twintig centimeter onder het niveau van de straat te liggen. In overleg met de gemeente be sloot de woningbouwvereniging gratis grond (en zand voor de te gelpaden) te leveren. Maar Lely vond dat onvoldoende. Hij eiste dat de woningbouwvereniging zijn luin ophoogde. Maar de huis baas vond het verwijderen en her plaatsen van de bomen en planten en de bestrating van de voortuin een beetje te veel van het goede. „Dat behoort niet tot de verplich tingen van een woningbouwver eniging," aldus de corporatie. Huurder en verhuurder kwamen er dus niet uit en daarom moest de rechter er aan te pas komen. Die heeft nu uitgesproken dat bei de partijen een beetje water bij de wijn moeten doen. De huurder moet zelf eerst de tegels en be planting weghalen. Dan komt de woningbouwvereniging de grond en het zand keurig netjes verde len over de tuin zodat die weer ge lijk ligt met de straat. En daarna moet de huurder aan het werk om zelf de bomen, platen en tegels te rug op de plaats te brengen. Voorzitter D.H.J. Sligman van Woningbouwvereniging Hoek van Holland zegt zich neer te leg gen bij het vonnis en is in elk ge val tevreden dat er nu eindelijk duidelijkheid is. „Wij zullen op korte termijn in overleg met de heer Lely de voor tuin laten ophogen," aldus Slig man, die zegt nog niet te kunnen overzien hoeveel buurtbewoners van Lely ook aanspraak kunnen maken op deze regeling. „Een aantal mensen in de betreffende woningen (behalve Maetsuyker pad gaat het om de Johan Mau- ntsstraat. Jan Mayhof en Psiuda- -nushof, red.) heeft de tuin zelf al opgehoogd met de grond die wij daar in de buurt hebben gestort. Hoeveel mensen besluiten om nu hun tuin door ons te laten verho gen, is nog niet te zeggen. Je moet er rekening mee houden dat het natuurlijk een hele klus is om de beplanting en tegels weg te halen en daarna weer terug te zetten." Vlaardingen Een zaterdagmid dag aangehouden 29-jarige Vlaar dingse tasjesrover heeft bekend deze maand acht personen te heb ben beroofd van hun tas. De man kon worden aangehouden nadat een slachtoffer het signalement van de man aan de politie had doorgegeven. Op het bureau be kende hij zes overvallen in Holy, één in het centrum van Vlaardin gen en één in Sehiedam-Noord. Uit de gestolen tassen haalde de man het geld en vergokte dat. De man is inmiddels voorgeleid voor de officier van justitie. Schiedam Bij een inval in een bedrijf aan de Willemskade in Schiedam heeft de politie giste ren tien personen aangehouden. De politie had een tip binnen ge kregen dat er zich in het pand vreemdelingen zouden bevinden. Later op de dag werden negen mensen vrijgelaten. Zij bleken in het bezit van identiteitspapieren. Eén van de mannen zit nog steeds vast omdat hij geen papieren had en illegaal in Nederland verblijft- Tegen de eigenaar van het bedrijf is proces-verbaal opgemaakt. Schiedam Een taxichauffeur heeft gisternacht rond 0.30 uur met zijn klant een bezoekje ge bracht aan het politiebureau in Schiedam. De onder invloed van alcohol verkerende klant wilde de taxichauffeur niet betalen waarop de ch" de hulp van de poli tie inriep. De man was echter niet voor rede vatbaar en begon op de agenten te schelden. De dienders brachten hem vervolgens naar een kamertje en lieten hem uitra zen. De man betaalde uiteindelijk dertig gulden aan detaxichauffer. De klant mochtdaarop hetpoütte* bureau verlaten, maar hij wildé'* niet meer..weg., Toen.dó.ggpntey, hem in een politieauto naar huis wilden brengen, sloeg de dronk aard een ruit van de auto in. Zo kreeg de man alsnog zijn zin en moest hij een nachtje in de cel doorbrengen. Schiedam Het noodzakelijke krediet voor het bouwrijpmaken van het met havenslib opgespoten terrein tussen de 's-Gravelandse^ weg en de Kerkweg in Spalancj* Oost is door de Sehiedamse gj£ meenteraad in twee stukkef), gehakt. Van het door de wethou-, ders Wiegman en Reijnhout ge vraagde bedrag van 12,3 miljoen gulden, stelde de raad deze week 980.000 gulden beschikbaar. Wethouder A. Reijnhout wil nu zo snel mogelijk het startsein geven voor de ophoogwerkzaamheden in Spaland-Oost. Het besluit werd afgelopen vrijdag voorbereid in een ingelast commissievergade ring voor volkshuisvesting. In het besloten gedeelte van de j bewuste vergadering zegde de commissie toen slechts het geld toe dat noodzakelijk is om de ko mende maanden vooruit te kun nen met de werkzaamheden.' Over het totaalkrediet van 12,3 miljoen voor het ophogen vap Spaland-Oost volgt in het najaar een debat. De werkzaamheden beginnen met het ophogen van deelgebied het Windas. In eerste instantie wordt er 2,75 meter zand op dit terrein tussen de Kerkweg en de 's-Gravelandseweg gestort. Het extra gewicht moet er voor zorgen dat de grond snel inklinkt. Als het gebied uiteindelijk bouwrijp is, wordt de zandlaag gereduceerd tot anderhalve meter. Een deel van het beschikbare kre diet wordt benut voor een proef, die er op is gericht de drassige grond sneller bouwrijp te maken. In de buurt van basisschool De Violier (ten noorden van de Kerk weg) wordt bekeken of het moge lijk is het inklinkproces te ver snellen. In gebied van tweedui zend vierkante meter worden met een onderlinge afstand van twe eënhalve meter geulen gegraven met een diepte van zeven meter. Uit de geulen wordt het grondwa ter weggezogen, waardoor de grond sneller gaat zakken. va ia" lefsópa^fs

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1996 | | pagina 1