13 Nieuwe maatregelen moeten uithuiszettingen voorkomen Rotterdams Dagblad Reijnhout werpt zich op als bemiddelaar bij IOBS Vuiltransportroute gaat mogelijk deels via de Asserdreef 'Wij willen helemaal geen geluidswal' 'Vaak is er meer aan de hand dan huurschuld alleen' Zijwanden voor eerste Spaanse trap Oppositie eist inzage in brieyen over toezeggingen aan waarnemend-directeur m w Samenwonen verzwegen Lekkende tank vervuilt sioot Botsing met snorfiets Te zware tas boodschappen Bromfiets maakt te veel lawaai Beschonkenën aangehouden Protesten tegen tariefsverhoging Roze prijs :sran Waterweg Vrijdag 28 juni 1996 Schiedam De sociale recherche heeft twee Schiedammers betrapt op fraude. De 38-jarige man en 30* jarige vrouw hadden verzwegen dat zij samenwonen. Ook bleek dat de man gewoon een baan heeft terwijl beiden een uitkering krijgen. Tegen de twee is proces verbaal opgemaakt. Vlaardingen Door een lek in de brandstoftank van een vrachtwa gen zijn enkele honderden liters dieselolie terechtgekomen in een sloot langs de Broekpolderweg in Vlaardingen. De tank raakte dins dagmiddag lek op het parkeerter rein bij een tankstation langs rijksweg A 20. Het Hoogheem raadschap van Delfland heeft nog dezelfde avond schermen ge plaatst om verspreiding van de verontreiniging zoveel mogelijk te beperken. De volgende dag bleek echter dat de sloten langs de Broekpolderweg tussen de volkstuinvereniging Broekpolder en het viaduct over de rijksweg over een totale lengte van een ki lometer verontreinigd waren met dieselolie. Dit leverde veel geur klachten op van de volkstuinders. De afdeling Milieuzaken van de gemeente heeft de vereniging ge- adviseerd het slootwater niet te gebruiken om de tuinen te be sproeien. Om te voorkomen dat de olie zich verder verspreidt, is door de gemeente een gespeciali- seed bedrijf ingeschakeld. De ver oorzaker van de lekkage is nog niet bekend. De sanering duurt tot na het weekeinde. Maassluis Tijdens een inhaal- manoevre zijn een 16-jarige snor fietser en een 17-jarige fietser uit Maassluis donderdagavond met elkaar in botsing gekomen. De snorfietser vloog daarbij over de kop en' moest voor onderzoek naar het Holyziekenhuis worden gebracht. Daar bleek dat zij slechts enkele schaafwonden had opgelopen. Vlaardingen Een 22-jarige fiet ser uit Schiedam zal zich voortaan een tweede keer bedenken voor dat hij zijn boodschappentas aan het stuur hangt. Op het Hoeven- pad zag hij donderdagmiddag zijn tas tussen de spaken verdwijnen waardoor hij over de kop vloog en op de grond viel. Hij liep verwon dingen op aan zijn gezicht en is naar het Schieland Ziekenhuis gebracht. VlaardingenEen 17-jarige Vlaar- dinger is gisteren op de Agne- slaan in Vlaardingen van de weg gehaald omdat zijn bromfiets te veel geluid produceerde. Ook con stateerde de politie een uitlaat die niet aan de eisen voldoet. De bromfiets is in beslag genomen voor nader onderzoek. Tegen de bromfietser is proces-verbaal op- Schiedam/Vlaardfngen—De po litie heeft twee Vlaardingers betrapt die met een borïel te veel achter het stuur waren ge kropen, Een 47-jarige automo bilist werd op de Sweelinek- straat aangehouden en moest een boete van 350 gulden beta len. Op'de Oosthavenkade werd een beschonken 53-jarige Vlaardinger voor de tweede keer aangehouden en kreeg daarom een proces-verbaal aan zijn broek. In Schiedam is een 49-jarige automobilist achter het stuur vandaan gehaald omdat hij te veel had gedronken. Op de 's- Gravenlandseweg trok de man de aandacht vm de politie omdat hij op de verkeerde rij baan terecht kwam. Na een blaastest 'kreeg de verdachte een böete van 350 gulden. Hoek van Holland De eigenaren van de zomerhuisjes op recreatie oord Hoek van Holland overwe gen stappen to jndernemen tegen de deelgemeente. De kampeer ders vinden een tariefsverhoging van één gulden per vierkante me ter naar 3,95 voor de extra lap pen grond onacceptabel Deze 'stukjes hebben de eigenaren ooit van de deelgemeente toegewezen gekregen, om op onderhoudskos ten te besparen en meer ruimte te creëren tussen de huisjes. Zie ook pagina 15 Schiedam Wethouder A Reijn hout (stadsvernieuwing) heeft zich opgeworpen als bemiddelaar m het conflict binnen het Insti tuut Ondersteuning Bewoners in Stadsvernieuwingswij ken, De Schiedamse bestuurder stelt wel twee voorwaarden aan zijn be middeling: alle partijen moeten de tot nu toe ingenomen stand punten loslaten en zijn advies als bindend aanvaarden. Anders heeft mijn rol als inter mediair op voorhand geen enkeie kans van slagen," schrijft hij in een brief aan de bestuursleden van de commissie bewonerson dersteuning, De wethouder meldt dat hem 'van verschillende kan ten signalen bereiken dat het de verkeerde kant uit dreigt te gaan met de bewonersondersteunmg'. Hij doelt daarmee op de vertrou wensbreuk die is ontstaan tussen een meerderheid van de bewo nersverenigingen in Schiedam en het bestuur van het IOBS. na in voering van het roulatiesysteem voor dc opbouwwerkers. Vorige week eisten de bewoners- verenigingen het vertrek van de bestuursleden Reuderink (PvdA) en E. van Collenburg (WD). De beide gemeenteraadsleden wor den door de bewoners verant woordelijk worden gesteld voor deze verplichte ruil van werkplek van Frans Klijzen (Oost/Centrum) en Henk van der Velden (West/ Noord). Bemiddelaar Vanuit zijn verantwoordelijkheid als portefeuillehouder wil Reijn hout zich nu opwerpen als bemid delaar. Hij voorziet dat het voort bestaan van de bewonersonder steuning m het geding komt, als deze patstelling nog langer duurt. Ook vanwege de personele belan gen vindt hij dat er op korte ter mijn voor alle betrokkenen duide lijkheid moet komen. „De bemid deling mag geen slepende zaak worden." Maandag voor het eind van de middag wil de wethouder weten of de verschillende partijen de be middeling willen aanvaarden. Reijnhout heeft dinsdagavond in zijn agenda gereserveerd om alle partijen te horen. Zie ook pagina 15 Vlaardingen De gemeente Vlaardingen en de drie plaatselij ke woningcorporaties gaan zich sterk maken om het aantal uithuiszettingen te verminderen. In een convenant hebben de Woningstichting Samenwerking Vlaardingen, Patrimoniums Woningstichting, de Stichting Woningbedrijf Vlaardingen en de gemeente afspraken gemaakt over de inning van huur schulden en de voorwaarden voor herhuisvesting. De proce dure is bedoeld om uithuiszetting te voorkomen en 'wanbeta lers' een tweede kans te geven. Aanleiding tot de overeenkomst is een stijging van het aantal uit-' huiszettingen. In 1994 waren dat er nog veertig, vorig jaar vijftig; een aantal waar de gemeente zich zorgen over maakt. „De conse quentie is dat mensen zonder dak boven hun hoofd komen te zitten en een zwervend bestaan binnen dc gemeente gaan leiden. Dat is geen goede zaak," oordeelt wet houder A. Kool (woonruimteverdeling en sociale zaken). „Daarom moet er naast de bestaande voorzieningen méér gebeuren." Zo wordt het Bureau Schuldhulp verlening eerder ingeschakeld dan voorheen. Huurders met een betalingsachterstand van meer dan drie maanden wordt op deze manier de kans gegeven tijdig een regeling te treffen. Voordat de schulden verder oplopen en onbe heersbaar worden. Voorwaarden zijn wel dat het betalen van de huur meteen wordt hervat, de huurschuld volledig wordt inge lost en de huurder voldoende meewerkt. Aanmaningen Voor het zover is, heeft de betref fende huurder al meerdere aan maningen van de woningcorpora tie op de deurmat gevonden en zyn al pogingen ondernomen om een betalingsregeling te treffen. Schiedam De gemeente Schie dam heeft de kandidaatstelling voor de roze prijs opengesteld. De prijs is bedoeld voor personen, or ganisaties of instellingen in Schiedam die zich hebben inge spannen voor de emancipatie van homoseksuele mannen en lesbi sche vrouwen. De roze prijs be staat uit een kunstwerk van de Schiedamse kunstenaar Gerard van Soest. In 1995 werd de roze prijs uitgereikt aan D66-raadslid C, de la Rie. Zij werd daarmee be loond voor haar inspanningen voor het Ron Wigmanhuis, een opvanghuis voor aids-patienten in Rotterdam. Nominaties kunnen worden ingediend op telefoon nummer 2465672. Is dit alles niet gelukt, dan komt de deurwaarder in beeld. Volgen de stap is uie naar de kantonrech ter, die de huurovereenkomst kan ontbinden. In Vlaardingen komt het bij een kwart alsnog tot ont ruiming van de woning. De rest maakt gebruik van de zogenoem de 'twee voor twaalf-regeling' en treft op het laatste nippertje een betalingsregeling. Nieuw in de uitzettingsprocedure is het verzoek om een tweede kans. Iemand die z'n huis is uitge zet, kan zich vanaf 1 juli aanmel den bij het Vïaardingse noodop- vangcentrum, waar gekeken wordt of die persoon voor zo'n tweede kans in aanmerking komt. „Want vaak is er meer aan de hand dan huurschuld alleen," stelt de directeur van Stichting Woningbedrijf Vlaardingen A Theissen. „Zou je iemand op nieuw een woning aanbieden, dan gebeurt er weer hetzelfde. Het tweede kansbeleid moet mensen de mogelijkheid geven om uit de problemen te komen." Naast schulden bij de PTT. ENECO en postorderbedrijven is er niet zelden een drugs- of alco holverslaving in het spel. Andere oorzaken liggen in een toene mend aantal mensen met een psy chiatrisch verleden of een verbro ken relatie. „In zestig procent van de ontrui mingen gaat het om alleenstaan de mannen," vertelt Theissen. „Bovendien gaat het niet in alle gevallen om mensen met een mi nimuminkomen. Een vierde van de mensen die uit huis worden ge zet, geniet een inkomen tussen het minimum en modaal." Met de Stichting Noodopvangcen- trum Vlaardingen worden in een éénjarig contract afspraken ge maakt over het aflossen van de huurschuld of het veranderen van onaangepast woongedrag. Be langrijk is ook dat iemand z'n ei gen financiële administratie leert voeren. Het noodopvangcentrum huurt gedurende dat jaar een wo ning van één van de corporaties en stuurt daar wekelijks een woonbegeleider langs. Daarna wordt gekeken of de betreffende persoon weer een zelfstandig huurcontract krijgt aangeboden. Deze week Is onder grote publieke belangstelling het plaatsen van de zijwanden van de eerste Spaanse trap op het Liesveld in Vlaardingen begonnen. Wat opvalt is dat de kleu ren veel minder fel zijn dan op de tot nu toe gepresenteerde plaatjes (zoals er ook één aan de C A-kant van het viaduct hangt). De kenners zullen In het ontwerp van de Vlaar- dingse kunstenares Wilma Kuil de blauwe kleuren het meest bijblijven. Omdat deze kleur natuursteen zo duur is, is die nog nergens in Nederland toegepast. Deel voor deel worden de komende weken de zijwanden en treden uit de werkplaats van Tomaello aangevoerd. Medio augustus vindt de officiële opening van de Spaanse trap plaats. Foto Dennes van der wei/' Roel Dijkstra Maassluis Er komt mogelijk een alternatieve aan- en afvoer- route van het vuiltransport uit de Maassluise gifwijk Steendijkpol- der-Zuid. Na protesten van bewo ners uit de Shawdreef, die in eer ste instantie was aangewezen ais centrale route, hebben de ge meente en provincie Zuid-Hol land besloten dat het transport deels ook mogelijk is over een st'ook grond ten nooiden van de Asserdreef. De bewoners hadden bij de ge meente gevraagd om een alterna tieve route, omdat zij het onte recht vinden gedurende de gehele saneringsperiode (2,5 jaar) gecon fronteerd te moeten worden met door hun straat denderende vrachtwagens vol vervuild ha- venslib. Volgens hen kan bij de sanering van in elk geval de eer ste twee clusters (Dunant- en Ein- thovendreef) ook via andere we gen het vuiltranposx plaats vin den. De Asserdreef is één van die alternatieven. Tussen de achtertuinen van de woningen aan de Asserdreef en het noordelijk gelegen sportveld ligt nu een voetpad, een strook groen en een braakliggend stuk grond. Hier kan op eenvoudige wijze een tijdelijke weg worden aangelegd, die dan de Einthoven- dreef verbindt met de Burge meester van Reesstraat bij de christelijke mavo Van Egmond. Maassluis wil aan dit verzoek vol doen, mits er geen bezwaren zijn. De aanleg van de weg past niet in het bestemmingsplan, waardoor bij eventuele bezwaren het be stemmingsplan aangepast moet worden. Gezien de maandenlange vertraging die4de sanering hier door kan oplopen, ziet de gemeen te van een bestemmingsplanwij ziging af. Geen, bezwaar De bewoners van de Asserdreef, van wie de achtertuin grenst aan de eventueel nieuw aan te leggen weg, hebben tijdens een informa tiebijeenkomst reeds te kennen gegeven geen bezwaar te maken. Ook de directie van de Van Eg- mond mavo stemt in met het plan, zij het onder bepaalde voorwaar den. Zo moeten er rieten matten tegen de hekken langs de weg worden geplaatst, zodat de leer lingen niet voortdurend worden afgeleid door het transport. Ook is gevraagd rekening te houden met de verkeersveiligheid, onder meer door de vrachtwagens stap voets te laten rijden, hekken aan beide zijden te plaatsen en de weg buiten werktijd af te sluiten. Aan al deze eisen wil 4e gemeente voldoen, maar dat is nog geen ga rantie dat de weg er ook komt. Ook anderen kunnen volgens de Wet op de Ruimtelijke Ordening bezwaar maken tegen een voor stel dat in strijd is met het be stemmingsplan. Mochten er pro testen komen, dan wordt alsnog de Shawdreef aangewezen als transportroute. Maar alleen de af voer vindt dan over deze weg plaats. De aanvoer gebeurt over de Emthovendreef. De andere al ternatieven, die de bewoners van de Shawdreef hebben aangedra gen, wijst de gemeente van de hand. De sanering van de met havensüb verontreinigde wijk start direct na de zomervakantie. Een aanne mer is al begonnen met de voorbe reidende werkzaamheden. Door Ben van Haren Vlaardingen De afsluitende in spraakronde over het bestem mingsplan Westwijk 2005 stond geheel in het teken van verzet te gen de geplande geluidswalwo- nrngen langs rijksweg A 20. De drie insprekers die zich hadden aangemeld, hielden burgemees ter L. Stam voor: „Wij willen hele maal geen geluidswal." In totaal hebben ongeveer 850 mensen afgelopen maand de ze ven inspraakavonden bezocht over de plannen voor woninguit breiding en wmkelconcentratie in de veertig jaar oude Vïaardingse Westwijk. Ruim tweehonderd for mulieren met op- of aanmerkin gen zijn ingeleverd, waaronder een aantal verzoeken voor een nieuw te bouwen woning. Verder zijn er vijf brieven op het stadhuis ontvangen. De gekozen opzet, gesprekken over de verschillende onderwer pen met ambtelijke specialisten aan afzonderlijke tafeltjes en een afsluitende discussie op de laatste avond in dienstencentrum West, wordt in het algemeen als succes vol beschouwd. De gemeente noemt de opkomst groot. Het ver zet valt mee, constateert project leider L. Heijboer. De bezwaren zijn vooral gericht tegen woningbouw in bestaand groen, dat het uitzicht aantast van bewoners. De plannetjes voor hui zen op het Spiritterrein en de aan sluitende rand groen langs de Vossiusstraat, in de Mr. Ver schuurstraat en de geluidswalwo ningen met watervilla's langs de Noordrand ondervinden de mees te kritiek. Daarnaast kijken de ei genaar/bewoners van de apparte menten aan de Van Baerlestraat met angst en beven naar de cen trumplannen. Wat komt er straks onder onze huizen als daar de winkels verdwijnen, vragen zij zich af. Stedenbouwkundige Teun Kool haas, gisteravond zelf aanwezig, meent dat de nu gevolgde proce dure de lucht tussen bewoners en gemeentebestuur in Vlaardingen aardig geklaard heeft. „Plannen voor vernieuwing van zo'n wijk leiden natuurlijk tot reacties. Wo ningbouw vinden de mensen best als het maar niet in hun achter tuin is. Waarom moet ik een stap opzij doen? Het zyn begrijpelijke reacties. Daarom is het nuttig dat wy de tijd hebben gekregen om de mensen duidelijk te maken wat er kan. In het PLN-gebied met de meest ingrijpende veran deringen is de trekker van het plan nu een populaire man." Projectleider L. Heijboer stelt: „Met de keuze om niet in de Broekpolder te bouwen, heeft de Vïaardingse bevolking de verant woording op zich genomen om el ders te verdichten. De Westwijk- plannen zijn daarvan een logisch afgeleide." Bewoners van het gebied langs de A 20 lieten gisteren weten het an ders te zien. „Wij willen ons groen en uitzicht bewaren. De rijksweg geeft niet de hinder, die wordt ge suggereerd. Jullie drijven gewoon je zin door," zei inspreker Maat. Zijn buurtbewoner Van de Bos voegde eraan toe: „Wij zijn ver ontrust over het verdwijnen van al het groen, dat hier tegen 4de luchtverontreiniging is aange bracht. Daarvoor moeten wij dgn ook nog meer OZB gaan betalen." Van Beek, tenslotte, verweet het gemeentebestuur de geluidswal woningen uitsluitend neer te zet ten om er financieel wijzer van te worden door verderop in de West wijk te kunnen bouwen. Burgemeester Stam weersprak dat niet naar de insprekers ,zou worden geluisterd. Hij wees 4 voorts op de wettelijke verplich ting om verkeerslawaai uit woon- wijken te weren. „Het rijk heeft laten weten voorlopig geen geld te hebben om een scherm te plaat sen. Als wij het ais gemeente zelf- doen kost het vijf miljoen gulden. Met deze woningbouw kost het de gemeenschap niks" De reactie van Van Beek was nuchter: „Als rijk en provincie zelf geen geld wensen te geven aan de uitvoering van deze door hen verzonnen wetgeving, waar om moet de gemeente dan zo no dig komen met een afscherming die ons het uitzicht ontneemt." Door Jan Rozendaal Vlaardingen De oppositie in Vlaardingen wil inzage in de brie ven die wethouder A. Kool (perso neelszaken) eind vorig jaar heeft gestuurd aan de (toen) waar- nemend-directeur van de Dienst Milieu, mevrouw A C. Spindler. In die brieven heeft Kool haar toe zeggingen gedaan, waaruit zij kon opmaken dat ze feitelijk directeur was geworden. De oppositiepartijen, onder aan voering van SGP/RPF/GPV en W2000, vinden het onzorgvuldig van Kool dat hij daarvan de ge meenteraad, of op z'n minst de commissie personeel en organisa tie, niet op de hoogte heeft ge steld. Het is regel dat directeurs- benoemingen door de gemeente raad worden gedaan. Een en ander heeft tot gevolg dat mevrouw Spindler nu het recht heeft om mee te doen in de sollici tatieprocedure naar de directieze tel van de Dienst Stadsbeheer. Deze gemeentelijke dienst ont staat per 1 januari 1997 door een fusie van Stadswerk en Milieu. De race om de cüreeteurspost lijkt een gelopen koers, omdat de di recteur Stadswerk F. A M. Schreiner door burgemeester en wethouders de deur is uitgewerkt. Schreiner, die een afkoopsom van 585.000 gulden mee kreeg, werd niet geschikt geacht voor de lei ding van de driehonderd mede werkers tellende dienst. Kiezen De oppositiepartijen vinden het niet juist dat zij niet kunnen kie zen un meerdere kandidaten. B en w zeggen dat dit volgens de rechtspositieregeling van Spind ler niet mogelijk is. Pas als de ge meenteraad besluit dat zij met goed genoeg is voor de directeurs- post, kunnen volgens het college extern kandidaten worden uitge nodigd. L. F. M. ten Have spreekt dat tegen. Hij dreigt het college dat de oppo sitie tegen de benoeming van de directeur zal stemmen. „Vijftien stemmen tegen de benoeming van de kandidaat voor zo'n be langrijke post. Door dat uit te lok ken, bewijst het college niemand een goede dienst," vindt Ten Ha ve. Zowel Ten Have als De Jonge en J. van der Kolk (Groenlinks) be nadrukken dat zy met hun stand punt geen waardeoordeel over Spindler willen geven. „Het gaat ons vooral om de procedure. En een keuze uit één kandidaat is toch geen keuze. Dan wordt er naar iets toe gewerkt," aldus De Jonge. De reden dat Kool de status van Spindler verhoogde van'interim directeur -zy kwam vorig jaar op de plaats van J. Brinkman die doorschoof naar de positie van ge meentesecretaris- is niet alleen op cao-regeltjes gestaafd Vanuit de Dienst Milieu kwam de roep om Spindler een volwaardige rol te geven in het overleg met haar vier collega-directeuren in het managementoverleg. Dan zou zij de belangen van de dienst beter kunnen behartigen. Met name met het oog op de op handen zijn de fusie met Stadswerk, was de milieu-hoek bang het onderge schoven kindje te worden. Boze tongen rond het stadhuis be weren dat het een vooropgezet plan is van de Vïaardingse top om Spindler in deze positie te ma noeuvreren. De Jonge: „Dat kan allemaal best zo zijn, maar wat wij willen is mzicht m die brieven. Anders kunnen we toch geen goed oordeel geven over de hele procedure?" Wethouder Kool heeft het verzoek in beraad geno men, maar voelt er op voorhand niets voor om de brieven aan de oppositiepartijen te geven. WASSTRAAT (alleen Rotternani-Wcsit

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1996 | | pagina 1