14 Oproep vrijwillig ontslag docenten Rotterdam verkoopt Ahoy' Carrie krijgt 'vaderlijk standje' Hessing gaat, Hessing komt Bonden en Openbaar Onderwijs bereiken akkoord over oplossen van geldproblemen Ziekenvervoerder Global Air krijgt een nieuwe kans AVR wil na Roteb ook intègratie met VAM 'Scholleren inzetten voormilieu-enquêtes' Hinder door werk aan Van Rijckevorselweg Angela ziet uitdaging in boksschool van 'ome Jan' Klipper op beleefdheidsvisite Kabinet moet doorgaan met stadsprovincies Dronken ouders Vader vindt scooter zoon Fransman dood na botsing 'TramPIus is te snel voor ouderen' Rotterdams Dagblad Vrijdag 28 juni 1996 Rotterdam De Afvalverwerking Rijnmond (AVR) ziet de integratie met de Rotterdamse reinigings dienst Roteb als een opstapje naar een nauwe samen werking met de VAM m Drente, Dit bedrijf en de AVR/Eoteb-combinatie sluiten volgens AVR-direc- teur ir. D. den Ouden goed op elkaar aan. „Beide be drijven opereren vanuit eenzelfde toekomstvisie en vullen elkaar goed aan voor wat betreft activiteiten en marktgebieden," schrijft de topman in het jaar verslag over 1995 waarin de AVR meldt dat het in dat jaar 28,6 miljoen gulden winst heeft behaald. De gesprekken met de Roteb worden al sinds vorig jaar gevoerd en zijn er op last van het Rotterdamse gemeentebestuur gekomen. Rotterdam is ook de be langrijkste aandeelhouder van de AVR. Dit jaar moe ten er spijkers met koppen worden geslagen. De ver wachting is zonder meer dat er een grote regionale afvalcombinatie zal ontstaan. Maar volgens Den Ou den is er meer nodig om de internationale concurren tieslag op de afvalmarkt te overleven. Rotterdam Schoolkinderen moeten, in opdracht van bedrijven die op de Maasvlakte gevestigd zijn, buren interviewen over de milieu-overlast in de Rijn mond. EMO-directeur S. Lak denkt aan die mogelij ke aanpak om meer inzicht te krijgen in de hinder die Rijnmonder ondervinden van de industrie. Lak: „Het idee is om de leerlingen van de hoogste klas van de basisschool in te zetten om mensen met een klacht te gaan interviewen." EMO veroorzaakt vooral geluidsoverlast. Het bedrijf transporteert jaarlijks dertig miljoen ton kolen en ij zererts. Een ander probleem is het stof dat op- en wegwaait van de kolen. Lak kan op de nodige bezwa ren rekenen, getuige uitlatingen gisteravond tijdens de eerste bijeenkomst van het Regionale Platform Hinder Veiligheid. Een van de aanwezigen daar reageerde met: „Ik vind het al ludiek dat een bedrijf •als EMO überhaupt aan kinderen denkt. Ik vraag mij afiof het de meest verstandige weg is om via kinde ren de klager te bereiken," Het wantrouwen tussen het bedrijfsleven en de inwo ners van Rijnmond moet doorbroken worden, dat was de belangrijkste boodschap van die bijeenkomst. Er moet een sfeer van openheid ontstaan, bleek tij dens die eerste bijeenkomst, waarop ongeveer vijf tien bewoners, bestuurders en ondernemers uit het Rijnmondgebied waren om te zoeken naar een ant woord op de vraag hoe de communicatie tussen over heid, bedrijfsleven en burgers in het westelijk deel van de Rijnmond kan worden verbeterd. De komende twee jaar zal er regelmatig over deze vraag worden vergaderd, door ondernemers (J. Zwin- kels van Akzo Nobel en M. de Haas van Elf Atochem ontbraken wegens vakantie), bewoners (kunstnaars, raadsleden, actievoerders) en overheid (bestuurders en ambtenaren). Door vrijuit te spreken is het de be doeling dat de deelnemers komen tot creatieve sug gesties op hetgebied van milieuvraagstukken. Voorzitter van het platvorm is G. Brouwer, de PvdA-- gedeputeerde van de provincie Zuid-Holland. Hij vindt dat er over en weer tussen bedrijven en burgers te veel en te snel in stereotypen wordt gedacht. Een aardige suggestie om de geluidsoverlast te ver aangenamen deed de kunstenaar D. Wiegman. Hij vond dat er juist ingesprongen moet worden op het overlastgevende geluid. De kunstenaar maakte zich st^rk voor het omzetten van negativisme in positivis me. „Je moet de geluidsoverlast omkeren en er een aangename compositie van maken. Laat er gerust een musicus en een computer op los Rotterdam Het verkeer dat gebruik maakt van de Abram van Rijckevorselweg in de richting van Rot terdam zal zeker tot half oktober hinder ondervinden door werkzaamheden. Het traject Kralingseplein tot aan de Burgemeester Oudlaan van deze weg wordt gedeeltelijk afgesloten om de rijbaan te asfalteren en om een busbaan en een fietspad aan te leggen. Bo vendien worden er verkeerslichten op het kruispunt Abram van Ryckevorsetweg/Kralingse Zoom ge plaatst. Tijdens de werkzaamheden wordt de ver keerssituatie een aantal malen gewijzigd. Van 1 juli tot 19 juli moeten de automobilisten gebruik maken van één rijstrook en de busbaan. Vervolgens wordt het autoverkeer tot 5 augustus omgeleid over de rij baan aan de andere kant van de berm. In het week einde van 7 en 8 september, en misschien ook in het weekeinde daarop, worden de op- en afritten naar de Kralingse Zoom afgesloten.*Fietsers, die over de Van Rijckevorselweg gaan, en reizigers, die gebruik ma ken van de streekbussen, zullen vrijwel geen hinder ondervinden van de werkzaamheden. Rotterdam—Angela Groothuizen gaat in haar televi sieprogramma De Uitdaging het gebouw van de boksvereniging Jan Schildkamp in Hoogvliet helpen opknappen. Schildkamp stond gisteren beduusd te kijken naar alle commotie voor zijn verenigingsge bouw op de hoek van de Aveling/Pareivissersstraat. Zes politie-medewerkers hadden buiten Schildkamp om de boksvereniging opgegeven bij de redactie van het televisie-programma. „Het kan gewoon nietwaar zijn!" reageerde 'ome Jan', „in drie dagen alles ver bouwen? Onmogelijk. Ik dacht ook al: wat doen ze al lemaal stiekem. En ik kende helemaal geen politie agente die Angela heette." De vereniging van Schildkamp is niet alleen een plek om te sporten, maar heeft vooral voor jongeren een belangrijke sociale functie in Hoogvliet. Volgens Eric Groeneboom, de wijkcoördinator bij de politie Hoogvliet, is een van de initatiefnemers en zegt dan ook. „We waren met z'n allen heel erg gecharmeerd van ome Jan. Wij vonden dat hij ongelofelijk veel goed werk doet voor de probleemjongeren in Hoog vliet. Hij staat overal en altijd voor iedereen klaar En het gebouw staat weliswaar niet op instorten, maar dat scheelt niet veel. Bovendien vonden we dat er weieens iets voor hem terug kon worden gedaan." „Het zou mooi zijn als het leslokaal er komt," zegt va der Schildkamp. „Want nu wordt er nog les gegeven in de kantine en dat gaat eigenlijk helemaal niet Het is daar veel te rumoerig. Als het lukt wordt één van mijn dromen verwezelijkt. Nee! Twee dromen, want de vereniging moet ook toegankelijk worden voor mensen in een rolstoel." De aflevering van 'De Uitdaging* over boksvereni ging Jan Schildkamp komt volgend jaar januari op de televisie. t Rotterdam Columniste Carrie zal niet worden vervolgd wegens schending van het auteursrecht Begin dit jaar werden in de kle ding- ®n sieradenwinkel van. Car rie twee T-shirts in beslaggeno men waarop het politie-embleem deels was vervangen door een wiet-blad. Het sepot door justitie is voorzien van voorwaarden: Carrie mag zich de komende twee jaar niet schuldig maken aan een strafbaar feit, mag zich niet misdragen en mag geen T- shirts meer maken met een nage bootst poütie-embleem. Doet zij dit wel, dan is ze alsnog de klos: behalve dat ze wordt vervolgd voor het nieuwe strafbare feit moet ze zich dan ook verantwoor den voor de schending van het auteursrecht. Parodie De T-shirts waren begin dit jaar een parodie op de rol van de poli tie in de ERT-affaire. Agenten ontdekten de shirts toen zij in de winkel van Carrie, Black Widow aan de Nieuwe Binnenweg, kwa men naar aanleiding van klach ten over geluidsoverlast. Carrie werd aangehouden op verden king van heling en bracht ruim een half uur door in een politie cel. Het politie logo is krachtens de Auteurswet beschermd. Een ju rist, verbonden aan de juridische faculteit van de Erasmus Univer siteit, wees er eerder dit jaar in deze krant al op dat het naboot sen van produkten is toegestaan als dit tot doel heeft de lachtlust op te wekken. Een politiewoordvoerder liet na de aanhouding al weten dat het gebruik van het logo de lachlust allerminst opriep. „Voorons is er hier in de eerste plaats sprake van een inbreuk op het auteurs recht," luidde de toelichting. „Er mag door anderen geen gebruik worden gemaakt van dit logo." In een reactie noemt Carrie de voorwaarden die justitie aan het sepot heeft verbonden, ben bizar verhaal'. „Het heeft iets van een standje, een soort vaderlijke ver maning en het gekke is dat ik er niet eens tegen in beroep kan." Ze zal, zo kondigt ze aan, Haar ad vocaat op korte termijn om een nader oordeel vragen. „Met name omdat ik weieens wil weten in welk opzicht ik me eigenlijk niet magmisdragen." Of ze het gewraakte T-shirt op nieuw in de etalage van haar win kel zal ophangen, heeft ze nog niet beslist. „In feitestelt ze tot slot vast, „is die hele zaak natuur lijk gezeur om niks. Ik ga nu eerst met vakantie; er zijn op z'n minst nog honderd andere, leuke dingen te doen." iHoofdcommissaris R. H. Hessing heeft gisteren af scheid genomen van het regio korps Rotterdam-Rijnmond, maar de naam Hessing zal niet verdwijnen in bestuurlijk Rot terdam. Robs jongere broer Ruud Hes sing is per 15 augustus benoemd tot hoofd van de afdeling open bare orde en veiligheid van de gemeente Rotterdam. Ruud Hessing volgt T. Peters op die aanblijft als hoofd van de afde ling Geïntegreerd Veiligheids beleid. Korpschef R.H. Hessing nam gisteren tijdens een receptie in de Burgerzaal in het stadhuis of ficieel afscheid van het Rotter damse korps. Hij is benoemd tot ambassade raad in de Nederlandse ambas sade in Parijs, waar hij zich gaat bezighouden met politiezaken. Burgemeester Peper, hoofdoffi cier De Wit, plaatsvervangend korpschef Ottevanger en verte genwoordigers van het perso neel namen met toespraken af scheid van Hessing. Onder het gehoor bevonden zich onder meer de korpschefs Nord- holt (Amsterdam) en Wiarda (Utrecht) en de procureur-gene raal R. Gonsalves uit Den Bosch. Door Annemiek Veelenturf 'Pride of Baltimore II' heet de enige replica van een 19de eeuwse 'topsail clipper' die gistermiddag in de Rotterdamse Veerhaven is afgemeerd. Het schip dat op 31 maart uit de thuishaven Baltimore vertrok en een goodwill-reis maakt langs achttien Europese havensteden, is morgen en zondag gratis te bezichtigen voor het publiek. De klipper, tijdens zijn tocht over de Nieuwe Waterweg begeleid door schepen van de Gemeentelijk Havenbedrijf, is gebouwd in 1988 en meet bijna vijftig meter. Rotterdam en Balitlmo- re Zijn zustersteden. Foto Fred Emst/CorVcs Rotterdam De Amerikaanse zie kenvervoerder Global Ar Charter Inc. krijgt een nieuwe kans voor onderhandeling over vestiging op Rotterdam Airport. Op initiatief van CDA-raadslid drs. W. van De venter zal wethouder Van den Muijsenberg (bedrijven) de direc tie van Global Air de gelegenheid geven haar plannen nogmaals toe te lichten. Van den Muijsenberg zal in dat gesprek de poktieke commotie, die de afgelopen week is ontstaan over de mogelijke komst van het bedrijf, uitleggen. Van Deventer heeft dit gisteren afgesproken met de wethouders Van den Muijsenberg en Simons (werkgelegenheid). Het CDA- raadslid had eerder van het colle ge van burgemeester en wethou ders gevraagd tijdens de gister avond gehouden raadsvergade ring uitleg te geven. Dat bleek na het gesprek van gistermiddag niet meer nodig. Rotterdam In het voortgezet openbaar onderwijs in Rotterdam vallen minder ontslagen dan eerder was aangekondigd. Dat is het resultaat van het akkoord dat de vakcentrales in het on derwijs en het Bestuur Openbaar Onderwijs Rotterdam hebben bereikt. Beide partijen hopen het aantal gedwongen ontslagen nog verder te verminderen door oudere docenten op te roepen vrijwillig op wachtgeld te gaan. De overeenstemming houdt in dat per 31 juli van dit jaar met 25 tijdelijke banen worden ge schrapt maar twaalf. Daarnaast worden de ontslagaanzeggingen voor 33 plaatsen per 1 augustus 1997 verminderd tot 22. Van dat aantal zullen hooguit vijftien lera ren gedwongen weg moeten. De dienst Openbaar Onderwijs heeft zich tot doel gesteld voor de overige zeven te schrappen banen vrijwilligers te vinden diè bereid zijn in de wachtgeldregeling te gaan. Het gaat hier steeds om vol ledige banen. Omdat veel mensen in het onderwijs in deeltijd wer ken, is het aantal betrokken per sonen zeer waarschijnlijk groter. Het sociaal plan, waarvoor direc teur G. de Kleijn van de dienst Openbaar Onderwijs vijfhon derdduizend gulden beschikbaar wil stellen, voorziet in regelingen voor omscholing van de mensen die met gedwongen ontslag gaan. Ook is geld beschikbaar om be lemmeringen weg te nemen voor personeelsleden die vrijwillig wil len vertrekken. „We gokken sterk op vrijwilligers," zegt De Kleijn. „Dat is de mooiste manier om uit de problemen te komen." Volgens De Kleijn zal 'het over grote deel van de gedwongen ont slagen' terecht komen bij het Olympus College dat, vanwege de terugloop van het aantal leerlin gen, de voornaamste veroorzaker is van de geldproblemen in het voortgezet openbaar onderwijs. „Het is onbillijk om van scholen die het goed doen te vragen zwaar mee te delen in de problemen." Volgens F. J. Össeweijer van de onderwijscentrale NCO is het be drag van vijfhonderdduizend gul den voor het sociaal plan te wei nig. „We hebben de afspraak ge maakt in september, wanneer meer duidelijk is over het aantal mensen dat vrijwillig weg gaat en over de leerlingaantellen, verder te praten. Maar volgens mij kan het niet anders dat er meer geld moet komen." Össeweijer noemt het 'erg verve lend' dat het overleg over de fi nanciële problemen -de geza menlijke openbare middelbare scholen komen structureel 1,8 miljoen gulden te kort - zo laat op gang is gekomen. Beide partijen hebben afgesproken elkaar in de toekomst beter op de hoogte te houden. Global Air had de luehthaven Rot terdam uitgekozen voor de vesti ging van haar Noord-Europese uitvalsbasis. Het bedrijf, gespe- p cialiseerd in de repatriëring van zieken en gewonden, wilde voor een bedrag van zeseneenhalf mil joen gulden investeren in de bouw van een hangar en kantoor ruimte. Vestiging in Rotterdam levert vijftig nieuwe arbeidsplaat sen op. Global Air verbrak vorige week de onderhandelingen met Rotterdam toen de gemeente de benodigde bouwvergunning zei te zullen weigeren om zo nacht vluchten van het bedrijf te voor komen. Global Air heeft de hoop op vesti ging op de luchthaven Rotterdam nog niet helemaal, opgegeven, maar onderhandelt wel met haar andere Europese partners over mogelijk Vestiging in Groot-Brit- tannië of Frankrijk, informatie over bezorging van de krant: maandagt/m vnjdag van 18.00 tot 19.00 uur zaterdag van ?j 14.00 tot 16.00 uur Telefoon: 010-4004 444 RotterdamRotterdam heeft het sport- en tentoonstellingscomplex Ahoy' verkocht aan de gelijkna mige naamloze vennootschap. De gemeenteraad gaf gisteravond groen licht voor de transactie. Vol gens directeur W. Schipper van Ahoy is met de verkoop van het gebouw het verzelfstandigings proces van Ahoy' nu tot een suc cesvol einde gebracht. Rotterdam heeft het complex dat in 1971 nog voor ruim zeventig miljoen gulden werd gebouwd voor twintig miljoen gulden ver kocht Meer is Ahoy' volgens de taxatierapporten niet waard. De rekening wordt echter niet in con tanten betaald, maar in aandelen. Zo kan de stad in de toekomst meedelen in de winst van Ahoy'. De nv Ahoy* sluit al weer enkele jaren de boeken met winsten van enkele miljoenen guldens af. Ahoy' kwam in 1987 gedeeltelijk op eigen benen te staan, nadat de gemeente sehotm genoeg had van alsmaar aanhoudende verliezen die toen jaar in. jaar uit aan de Zuiderparkweg werden geleden. De gemeenteraad heeft gister avond ook haar fiat gegeven aan de nieuwbouw- en renovatieplan nen van het complex. De bouw van een nieuwe hal - die vermoe delijk Scheldehal gaat heten-, een nieuwe hoofdentree en een verzonken parkeerplaats gaat zo'n 110 mihoen gulden kosten. De gemeente Rotterdam legt voor deze ingrijpende verbouwing en renovatie vijfendertig miljoen gulden op tafel, voor de resteren de 75 miljoen gulden zorgt Ahoy'. De financiering heeft volgens di recteur Schipper geen enkel pro bleem opgeleverd. De nieuwbouw waarmee de vloeroppervlakte van Ahoy' met tienduizend vierkante meter tot dertigduizend, vierkante meter wordt vergroot, moet in de zomer van 1998 zijn afgerond. Ahoy' krijgt in toekomst meerde re eigenaren. Nu nog is de ge meente Rotterdam met een totale aandelenkapitaal van 23 miljoen gulden de enige eigenaar. Maar de beursorganisator is inmiddels in gesprek met aan Ahoy* gelieer de bedrfiven die interesse hebben in participatie in de nv. Volgens Schipper gaat het om bedrijven die zakelijke banden met Ahoy' hebben en om collega-concurren ten. Het is een publiek geheim dat er met de RAI en het Rotterdamse Tentoonstellingsbureau (organisator van onder meer de Ferrima en Binnenhuis) al enige tijd gesprekken over nauwe sa menwerking plaats vinden. De gemeente Rotterdam zegt geen enkele moeite te hebben met een minderheidsaansdeel in Ahoy5. Met het verwerven van een zoge naamde prioriteitsaandeel heeft' de gemeente immers de zeker heid dat er zonder haar toestem ming geen andere bestemming aan het complex kan worden ge geven. Bij de uitbreiding van Ahoy' zal worden bevorderd dat bouwbe drijven langdurig werklozen uit Rotterdam-Zuid inschakelen. Op dat verzoek van PvdA-raadslid J. W. G. Peet werd gisteravond po sitief gereageerd door wethouder Simons (sociale zaken en werkge legenheid) die een plan aankon digde om dit principe van weder zijds profijt ook toe te passen bij andere grote projecten zoals de bouw van het nieuwe Luxor. De CD-fraetie stemde gisteravond als -jpnige tegen de Ahoy'-plannen, vanwege de aantasting van het Zuiderpark, Den Haag De Tweede Kamer heeft de regering opgeroepen door te gaan met de vorming van nieuwe regionale besturen in ste delijke gebieden. PvdA. CDA en D66 verwierpen het kabinets standpunt om te stoppen met de instelling van stadsprovincies nu dat m Rotterdam is mislukt. De drie fracties vinden dat stede lijke agglomeraties in hun verde re ontwikkeling niet het slachtof fer mogen worden van de misluk king in Rotterdam. Daar heeft de bevolking zich vorig jaar tegen een stadsprovincie uitgesproken, omdat er van de havenstad niet veel meer zou overblijven, In Am sterdam is dat ook gebeurd. De regering zag daarna met veel heil meer in ontwikkeling van grootstedelijke besturen. RotterdamAan een 32-jarige va der en 27-jarige moeder is gister avond tijdelijk de zorg over hun twee kindertjes van 3 en bijna 1 jaar ontzegd. Samen met een 59- jarige oma vertoefden zij in zwaar beschonken toestand in een café aan de le Middellandstraat. Op verzoek van de café-eigenaar kwam de politie poolshoogte ne men. Na overleg met hulpverle ningsinstanties werd besloten de kinderen elders onder te brengen. Rotterdam—Twee jongens van 15 en 16 jaar die woensdagavond op de Prins Alexanderlaan een bromscooter hadden gestolen van een 26-jarige jongen, zijn gisteren aangehouden in Spangen. De va der van een van de slachtoffers was zelf op zoek gegaan naar de bromscooter en zag deze staan in de Justus van Effenstraat. Kenne lijk overtuigd van het succes van zijn aanpak, had hij een aanhang wagen aan zijn personenauto ge koppeld. Toen de man de bromscooter op de aanhanger zet te, kwam een van de verdachten naar buiten. De jongen koos eie ren voor zijn geld en is uit eigener beweging naar het politiebureau gegaan. Daardoor kon ook de tweede verdachte worden aange houden. Rotterdam Een 28-jarige Frans man is vannacht rond half om het leven gekomen op de oostbaan van rijksweg A16 (Dordrecht-Rot terdam). De man, die met hoge snelheid over de tweede rijstrook reed, botste achterop een vracht wagen. Hij had waarschijnlijk niet in de gaten dat ter plaatse tij delijk een maximum-snelheid van zeventig kilometer per uur gold. Tevens was de zogenoemde doelgroepenstrook afgezet. RotterdamDe TramPIus zou weieens een minder geschikt vervoermiddel voor ouderen kunnen zijn. Er zijn verhou dingsgewijs weinig haltes en de stops zijn bijzonder kort.-1 Zodoende kan het, net als voor bijvoorbeeld moeders met een kinderwagen, een probleem» worden om in- of uit te stap pen. Dat stelde PvdA-woordvoer- ster «T. Ellenkamp gisteravond, bij de evaluatie van het Ver voer op Maat en. de introductie -van het Kris-Krasvervoer, In een met partijgenoot P, 3. Au- bert ingediende motie, die unaniem door de raad werd ge steund, drong zij er bij de RET op aan volledige zorg te blijven dragen voor een openbaar ver-! voer dat geen enkdie gebruiker uitsluit In de filosofie van de PvdA moet het vervoersbe-' drijf, desnoods in samenwer king met andere bedrijven, drie varianten aanbieden. Het op maat gesneden aangepaste vervoer voor ouderen en ge handicapten, het reguliere ver voer en snelle Tius-concept'. Die drie systemen zouden goed op elkaar aan. moeten sluiten. Het college moet de RET nu verzoeken bij het be drijfsplan een aantal scena rio's te presenteren waarin wordt aangegeven hoe alle doelgroepen een, goed open baar vervoet zaiworden aange boden -

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1996 | | pagina 2