14 X Asklepion overtuigt politiek 'Wij zijn door het oog van de naald gekropen' PvdA vraagt openheid over toeslagen Hessing Armoedebestrijding levert rijkdom aan ideeën op Meer koopzondagen: niet iedereen is blij Vragen over bezoekersaantallen, gebouw en parkeren Pauluskerk heeft al twaalf panden voor opvang junks Zwanger meisje (14) moet terug naar Ghana Minima boven Jan (Modaal)? Minima helpen bij isolatie van hun huis Rotterdams Dagblad Vrijdag 5 juli 1996 Door Donald Bax RotterdamEen onderzoek onder 215 bezoekers van de Pauluskerk, van wie ruim de helft behoort tot de oorspronkelijke bevolking van Perron Nul, leert dat het anderhalf jaar na de sluiting van deze opvang langzaam maar zeker de goede kant op gaat met de Rotterdamse dragsscene. „Meer dan ooit in de geschiedenis van de Pauluskerk is het ons gelukt de gewenste beheersbaarheid van de dragsscene te bereiken," constateert dominee Hans Visser naar aanleiding van de door de stichting Kerkelijke Sociale Arbeid (KSA) en Project Viadukt gehouden enquête. Het stemt hem tot tevredenheid dat zeventig procent van de gebruikers deelneemt aan programma's van hulpverleningsinstanties. Dat is meer dan een verdubbeling in vergelijking met twee jaar geleden. Visser acht het percentage dat niet van deze voorzie ningen gebruik maakt niettemin te hoog. De hulp verleners van de Pauluskerk willen hun werkzaam heden opvoeren en uitbouwen, maar verwachten van de gebruiker een tegenprestatie. Als voorbeeld noemt hij het grote aantal verslaafden dat zonder te betalen gebruik maakt van tram en metro. Visser sluit niet uit dat de toegang aan de gedoogzones in de kerk afhankelijk wordt gemaakt van het in het bezit zijn van een RET-abonnement. Visser gaat uit van het 'voor wat hoort wat' principe. Hem is gebleken dat sommige gebruikers bereid zïjrt op die basis hun gedrag aan te passen. Het pasjessysteem dit toegang verschaft tot de Pauluskerk gaat per 1 september op de helling. Aan het verkrijgen van roze pasjes -zeventig procent van het totaal aantal bezoekers - die toegang geven tot de gedoogzones worden strengere eisen gesteld. Tot 1 januari volgend jaar zullen alle bezoekers in persoonlijke gesprekken doordrongen worden van het nut van de extra eisen {deelnemen aan activitei ten, minder zwart rijden) om voor zo'n pasje in aan merking te komen. „Dat zal geen eenvoudige opera tie zijn," aldus Visser, „omdat de verslaving van som mige mensen diep en langdurig is. Vooral de base-co ke scene laat zich niet gemakkelijk regelen." Visser is niet te spreken over de samenwerking met het veldwerk van de hulpverleners Bouman en Sym- bion (voorheen Bulldog en Odyssee). Daar is naar zijn mening te weinig respeet voor de kerk. Ook de relatie met het Leger des ffeils is niet meer zo goed als in de jaren tachtig. Visser meent dat het Leger des Heils het idealisme heeft laten varen en heeft omge zet in 'zorgbusiness'. „En daar hebben we in de Pauluskerk een aversie te gen," zegt Visser. De contacten met de instellingen die de bezoekers van de Pauluskerk wél helpen, zijn volgens Visser goed. Hij noemt de samenwerking met de GDD als het meest bevredigend. De hulpverlening aan Franse gebruikers behoudt de aandacht van Visser. Met de inzet van de uit Frank rijk afkomstige dokter Marie "Kok denkt de dominee betere resultaten te kunnen boeken dan de in zijn ogen bureaucratische stichting Aide, Visser; „Bij dit soort projecten gaat heter om hoe wij zogoedkoopen zo snel mogelijk Fransen afvoeren richting Frank rijk. Met Marie Kok kunnen we meer onorthodoxe wegen bewandelen. Met haar gaan we ons in het na jaar in Parijs oriënteren om een anti-Chiraelobby tot ontwikkeling te brengen." Voor de kleinschalige opvang van gebruikers heeft de Pauluskerk thans de beschikking over twaalf pan den die geen overlast geven. De totale capaciteit van de kerk en de panden bedraagt ongeveer hon derdveertig. In enkele panden is gebruik alleen toe gestaan als mensen er wonen. De bewoners mogen geen dealers en bezoekers ontvangen. Dat zou tot scenevorming kunnen leiden. Slechts in één pand, dat niet onder de kerk valt, wordt gedeald. Dit wordt gerund dooreen kleine dealer buiten het criminele circuit. De medewerkers van de Pauluskerk gaan nog meer tijd stoppen in de opzet van activiteiten en werkpro jecten voor de bezoekers. Voor dit werk is een specia le kracht aangetrokken. De Pauluskerk heeft door een onoplosbaar conflict met de directeur de contac ten met Nieuwe Banen Rotterdam Werkt (NBRW)op een laag pitje gezet. Visser: „De willekeur ten aanzien van de behande ling van druggebruikers en zelfbedrog waar het gaat om de inzet van druggebruikers op plekken waar je de kat op het spek bindt, heeft er toe geleid dat we daar geen gebruik meer van willen maken. We schep pen onze eigen Melkertbanen buiten de bureaucratie om." Het is opvallend dat de bezoekers van de Pauluskerk verspreid over de hele stad wonen, „Boeiend," zegt Visser. „We moeten nu maar eens af van de mythe dat er alleen in Spangen druggebruikers wonen. On ze bezoekers komen uit Hillegersberg tot IJsselmon- de, uit Overschie tot Charlois en uit Oud-Kralingen totBospolder." Door John Bunte Rotterdam Opgeluchte gezichten gisteravond in het Rotter damse stadhuis bij diegenen die altijd in het Asklepion-pro- jeet waren blijven geloven. De terdege voorbereide presenta tie van het het recreatieve en educatieve medische pretpark sloeg aan bij de politiek. „Ik heb er alle vertrouwen in dat het nu echt van de grond komt," zei wethouder Simons na afloop. Lange tijd leek het erop dat As- teraadsvergadering kregen de le- kiepion, waarvoor de gemeente raad jaren geleden al 12 miljoen gulden reserveerde, een vurige wens van een aantal betrokkenen zou blijven. De financiering kwam maar niet rond en ook het vinden van een geschikte piek bleef problemen opleveren. Uit eindelijk werd die gevonden in het gebouw naast het Imax-thea- ter, dat ook best een injectie kon gebruiken. In de avondpauze van de geineen den van de commissie werkgele genheid, economische en sociale zaken (uitgebreid met nog een groot aantal andere geïnteres seerde gemeenteraadsleden) gis teren in besloten kring een pre sentatie van de uiteindelijke plan nen. Het zag er goed uit, was het oor deel na afloop. Er was een groot aantal vragen gesteld. Over de be zoekersprognose van 300.000 per jaar (en dan vooral kinderen) bij voorbeeld, dat door sommigen toch aan de 'zeer optimistische kant' wordt geschat. Temeer daar bezoekers het 'na één maal wei eens gezien zouden kunnen heb ben'. Volgens de initiatiefnemers kost het echter weinig moeite met regelmaat grote veranderingen in het aanbod door te voeren. Ook met de architectonische vorm was niet iedereen even ge lukkig. In het uiteindelijke model is er voor gekozen aan het Imax- gebouw(aan de kant van de pavil joens aan de Schiedamsedijk) een glazen stulp te bouwen, waarin het menselijk lichaam is te zien. 's Avonds moet dat voor een fraai lichtspel zorgen. Voor deze aan passingen is architect Sjoerd Soe- ters ingeschakeld. Dat lichaam loopt over acht ver diepingen waarbij de bezoekers op allerlei manieren worden ge amuseerd met alle mogelijke computerspelen en andere attrac ties, waarbij zij ook nogeens iets leren over het menselijk lichaam. Het Imax-theater vertoont bijzon dere films en andersoortige ani maties. die evenzeer alles met het menselijk lichaam van doen heb ben. Buiten de openingstijden zal het theater 'gewone' films blijven draaien. Probleem Een probleem schuilt nog in de parkeervoorzieningen. Wellicht dat daarvoor parkeergarages bij de Erasmusbrug soelaas kunnen bieden. Ook op andere opties wordt nog gestudeerd. Volgens wethouder Simons gaat er nu worden gewerkt aan concre te voorstellen, die in september aan de betrokken raadscommis sies moeten worden voorgelegd. Rotterdam Niet alle partijen in de gemeenteraad staan te juichen bij het plan voor meer koopzonda gen. PvdA'er Aubert vindt het overdreven. „Het stadshart is ook een woongebied. Toerisme stimu leer je door iets bijzonders aan te bieden. Niet door V D te ope nen. Op de Goudsesingei is sinds de veemarkt niets meer te bele ven. Er zitten alleen een paar computergiganten, die zo lang mogelijk open willen zijn. Ais daar dan op zondag Capellenaren op af komen om een computer te kopen is dat toch niet het toeris me dat ik in gedachten heb." Wethouder Simons (economische zaken) voerde aan dat hem een aantal verzoeken had bereikt om voor de uitbreiding van de bepa ling in aanmerking te komen en is daarom tot een vergroting van het toeristisch Centrumgebied geko men. Hij zegde Aubert binnen af zienbare tijd een evaluatie toe. De tegenstanders (CDA, SGR, GroenLinks en Solidair'93) meen den dat de zondag als rustdag ge ëerbiedigd moest worden en spra ken de vrees uit dat met name kleine middenstanders in de pro blemen zullen komen. Van een fikse toename van het winkelbezoek kon volgens hen geen sprake zijn 'omdat geld maar één keer kan worden uitge geven'. Daarnaast zou rekening moeten worden gehouden met prijsverhogingen omdat midden standers extra kosten maken. Volgens Simons kunnen winke liers en klanten zelf bepalen of zij van de verruiming gebruik ma ken. Het gaat er volgens hem om dat de mogelijkheid wordt gebo den. De nieuwe winkeltijdenverorde ning kan al over enkele weken in werking treden. Dat gebeurt daags na plaatsing in het Ge meenteblad. Door Peter Louwerse Rotterdam „Wij zijn door het oog van de naald gekropen," zegt de bediende van de belwinkel Bel- home aan de 2e Middellandstraat waar de zwaar gewapende over valler zich gisteravond verschan ste. Toen de man, die even tevo ren een gewapende overval had gepleegd op juwelier Tai-Wing, binnenkwam waren er vijf men sen in de belwinkel. „Mijn broer, ik en drie klanten," zegt de be diende. Het personeel had aanvankelijk niets in de gaten toen de overval ler binnenkwam. „Het was een Kaapverdische jongen," vertelt de bediende. „Hij zei dat hij wilde bellen, en ik vroeg hem om het nummer te geven." Snel daarna verschenen twee politieagenten die de man sommeerden naar bui ten te komen. „Toen pakte hij vanonder zijn jas een machinege weer, en begon op de politie te schieten. Ik denk dat hij v/el acht af negen keer heeft geschoten." In de winkel brak paniek uit. De twee personeelsleden doken ach ter de toonbank, de klanten ver scholen zich in de telefooncellen. De schutter, inmiddels gewond, trok zich terug in het souterrain, achterin de zaak. „Om het geweer opnieuw te laden," zegtde belwin kel-man. „Toen vroeg mijn broer hem of we de winkel mochten ver laten. We hebben er immers niets mee te maken," De overvaller had daar geen bezwaar tegen. Hij bleef nog een uur in de winkel en gaf zich daarna over aan een tot de tanden toe bewapend arresta tieteam. De overvaller, die behal ve een machinegeweer ook een pi stool by zich had, werd met schot wonden in linker been en arm en in de borst vervoerd naar het zie kenhuis Dijkzigt. Bij de politie bleef iedereen ongedeerd. De enorme kogelgaten in de ruiten van de belwinkel werden afge plakt met tape. De straten werden direct afgezet om de technisch iechercheurs hun werk te laten doen. De trams konden urenlang niet rijden. De schietpartij zorgde voor grote con sternatie op straat. Even na de schietpartij wrijft een bejaarde Surinaamse meneer zich vertwijfeld over zijn hoofd en her haalt enkele keren vol ongeloof; „Op klaarlichte dag, op klaariich- De gewonde schutter wordt in de ambulancegeschoven om naar het Dijkzigt-ziekenhuis vervoerd te worden. Foto ingrid van Beek te dag. Die jongens zijn sterk, hoor." Daarna vervolgt hij: „Na zeven uur ga ik niet meer de straat op, zó bang ben ik. In de winter zelfs niet meer na vijf uur. Toen ik naar Nederland kwam, in 1975, was alles rustig. Ik-ben nu 68 en het bevalt me niks." Onder het massaal toegestroomde publiek heerst een opgewonden stemming. Enkele mensen ver dringen zich rondom een slagers- bediende die het van dichtbij heeft gezien. „Ik zag die goser de juwelierszaak uitrennen," zegt hij. „Hij had een petje op. Ik woon hier en ik' zerk hier. Ik blijf er vrij koel onder. Bang ben ik nog niet." Een man in trainingspak heeft weinig compassie met de dader. „Mijn vader was een echte mili tair," schalt het over de 2e Middel landstraat. „Weet jc wat die zei? Richt op zijn benen, maar schiet doorzyn kop." In een café een eindje verderop zit voorbijganger Henk bij te ko men van de schrik. „Ik woon aan het Mathenesserpleinzegt hij. „Dus ik ben wel wat gewend wat schietpartijen betreft." Henk voelt zich ondanks alles niet on veilig in Rotterdam-West. „Als je tégen misdadigers een verkeerd woord zegt, heb je bonje," is Henks ervaring. „Het ligt ook al lemaal een beetje aan je eigen houding." Dan buigt hij zich voor over jen fluistert: „Hier, in dit café, wordt gehandeld in wapens. Maar ik doe normaal en dan is er niets aan de hand." Rotterdam—Naast een j van ongeveer 215.000 gulden, ont vangt de in Parijs tot ambassade raad benoemde (ex-)hoofdcom- missaris R. H. Hessing een aantal toeslagen. Het is de PvdA-fraetie in de Tweede Kamer een doorn in het oog dat de verschillende mi nisteries zo geheimzinnig doen over de hoogte van die extraatjes. De maandelijkse toeslagen voor Hessing zouden tussen de 8000 en 16.000 gulden liggen. Ook Hes sing zelf wil geen commentaar ge ven. Kamerlid E. P. van Heemst heeft nu over het uitblijven van deze openheid schriftelijke vra gen gesteld aan de ministers van Binnen- en Buitenlandse Zaken. Van Heemst wil met betrekking tot de positie van Hessing op nog meer punten duidelijkheid. Het bevreemdt hem dat de voormalig korpschef van Rotterdam-Rijn mond in zijn nieuwe functie on der Binnenlandse Zaken valt, ter wijl politiemensen met een diplo matieke status gewoonlijk onder Buitenlandse Zaken ressorteren. Ook wil Van Heemst graag weten waarom het jaarsalaris van Hes sing zcwel door de regiopolitie als door Binnenlandse Zaken wordt betaald, ofschoon de politie de ko mende twee jaren niet van zijn kwaliteiten profiteert. Rotterdam De zwangere Sarah King uit Rotterdam, gisteren 14 geworden, moet terug naar haar geboorteland Ghana. De recht bank in Haarlem heeft bepaald dat het meisje, dat vijf maanden in verwachting is, de beroepspro cedure tegen de afwijzing van het verzoek om een verblijfsvergun ning niet in Nederland mag af wachten. Ook haar 17-jarige broer moet het land uit. Sarahs moeder en twee jongere broertjes hebben eerder wel een verblijfsvergun ning gekregen. Sarah heeft zojuist met goede cij fers het brugjaar van de scholen gemeenschap Geerlandthof in de Rotterdamse wijk Vreewijk afge sloten. Ze is over naar het tweede leerjaar in de vbo-opleiding, Leer lingenbegeleider Roei van der Most van de school spreekt van 'een heel trieste zaak'. „Door de uitspraak ligt nu ook de hele hulp verlening voor Sarah op haar gat. Ik denk dat ze geen gevolg zal ge ven aan de oproep zich te melden. Nu de school voor zeven weken sluit voor de grote vakantie acht ik de kans groot dat ze gaat zwerven." Sarah reisde enkele jaren geleden samen met haar oudere broer naar haar moeder die al enige tijd met twee jongere broertjes in Ne derland verbleef. Binnenkort zcru het zwangere meisje naar een op vanghuis voor jeugdige moeders in Maastricht gaan om de beval ling af te wachten. Volgens Van der Most was het plan daarna een pleeggezin voor het kind te zoe ken om Sarah de gelegenheid te geven haar opleiding af te maken. Bij het ministerie van Justitie ligt al een bezwaarschrift tegen de weigering Sarah King en haar broer in het kader van de gezins hereniging een verblijfsvergun ning te verstrekken. De advocaat van Sarah, mr. P. G. M. Lodder, is van plan de komende week extra argumenten aan te dragen om het ministerie te bewegen Sarah te la ten blijven. Lodder verwacht dat het verkrijgen van een verblijfs vergunning voor Sarah 'heel moeilijk' zal zijn. Sarah zelf klinkt zeer timide over de telefoon. Ze wil alleen kwijt dat ze erg verdrietig is vanwege de si tuatie. Door John Bunte en Kor Kegel Rotterdam De gemeenteraad van Rotterdam wil dat staatsse cretaris Vermeend (Financiën) voortaan de belastinggegevens van AOWers ter beschikking stelt voor de armoedebestrijding. Veel ouderen krijgen geen aanslag in komstenbelasting, waardoor de gegevens bij de gemeente onbe kend blijven. Daardoor is het on mogelijk is om te zien of 65-pIus- sers in aanmerking komen voor korting of kwijtschelding van al- <-rIei tarieven. Op voorstel van de PvdA wordt daar nu iets aan ge daan. De PvdA wil uit oogpunt van rechtvaardigheid dat alle mi nima moeiteloos gebruik kunnen maken van alle regelingen ïr. het kader van de armoedebestrijding. Over het armoedebeleid debat teerde de gemeenteraad gisteren zeven uur, met als resultaat een scala aan ideeën. Rotterdam gaat er bij het kabinet en de Tweede Kamer op aandringen meer geld vrij te maken voor een vervolg- aanval op de armoede. De midde len die Rotterdam nu heeft zijn zwaar onvoldoende, zei CDA- raadslid W. van Deventer, die de laad aclitei zich kreeg met zijn verzoek om het Ryk aan te spre ken om een sociaal minimum van voorzieningen in stand te houden. De CDA'er noemde het een be langrijk middel in de strijd tegen sociale Isolering van kansarmen. RotterdamWethouder Van der Tak (financiën) heeft de ge meenteraad gisteren gewaar schuwd voor al te groot optimis me over de armoedebestrijding- De vele ideeën zullen bepaald niet allemaal uitvoerbaar zijn, want als alle wensen worden op gestapeld, zouden de minima er honderden guldens per maand op vooruitgaan - „maar hoe moet het dan met al die mensen die net iets boven het minimum niveau zitten?" vroeg Van der Tak hardop. Deze categorie zou voorbijgestreefd worden, omdat kwijtscheldings- en kortingsre gelingen niet pp deze groep van WD en D66 waren tegen omdat zij hun bewindslieden niet wens ten af te vallen. De raad wilde met de 'aanval op de armoede' beduidend verder gaan dan het college van burge meester en wethouders. Wethou der Simons (werkgelegenheid, economische- en sociale zaken) zag tegen zijn terughoudender adviezen in dat het stadsbestuur onvoorwaardelijk akkoord ging toepassing zijn. Van der Tak vreest dat daarmee een prikkel wegvalt voor mini ma om werk of andere sociale activiteiten te zoeken, maar ook yoor degenen die net iets meer verdienen vindt hij het eeri wrange situatie. „De gemeente raad zit in een prisoner's dilem ma," zegt Van der Tak. „We wil len veel maar het is niet duide lijk wat er kan en welke maatre gelen elkaar in de weg staan." Het college van b en w, met na me wethouder Simons, zal ko mend najaar rapporteren welke wensen van de gemeenteraad gehonoreerd kunneiiworden, met pleidooien vo< reen lommerd, een tandartsverzekering voor mi nima en een extra reservering voor het Woonlustenfonds. Op ini tiatief van raadslid M.A. van Grunsven, gelieerd aan üc Stads partij, komen er reparatiewerk- piaatsen voor huishoudelijke ap paraten. De werkplaatsen worden opgezet als seholings- en werkge legenheidsprojecten en moeten zeer betaalbaar zijn voor minima met defecte apparatuur. Het plan moet gecombineerd worden met kringloopwinkels en Retourettes. Scheidend PvdA-raadslid C. A. M. Damen zei dat het aanvalsplan van burgemeester en wethouders te veel voornemens bevat, maar nog te weinig daadkracht laat zien. Daarom richtte de PvdA- fractie zich op concrete actiepun ten. Ook andere fracties voelden zich door het college van b en w uitgedaagd om met heldere idee- en te komen, zodat het gisteren wemelde van de moties met vaak een uitgesproken partijpolitiek karakter. De PvdA bepleitte on der meer dat de RotterdamPas meer kortingen moet geven, liefst bij voorzieningen waarde gebrui kers zelf om vragen, zoals bij openbaar vervoer en het lidmaat schap van verenigingen. Groen Links pleitte voor gebruik van de RotterdamPas als dalurenkaart in het RET-vervoer. Ook wil de PvdA dat de vaste com ponent in de tarieven van de Ro- teb, Eneco en het waterleidings bedrijf kwijtgescholden kan wor den. Het gaat hierbij om een vast recht van totaal 600 gulden per huishoudendat ook by zuinig ge bruik van nutsvoorzieningen on ontkoombaar is. De PvdA zou liefst zien dat het vastrecht ver dwijnt en de tarieven meer gekop peld worden aan feitelijke afname van gas, water en elektriciteit. - Verenigingen Het CDA pleitte "voor een gratis lidmaatschap van verenigingen, bedoeld voor mmimumhuishou- dens met kinderen. Het gratis lid-' maatschap zou voor het eerste jaar kunnen gelden, daarna kan het verdiend worden door maat schappelijke activiteiten, zo stel de CDA-raadslid W. van Deventer het zich voor. Het verbreedt vol gens hem de betekenis van het verenigingsleven. „De brede club," noemde Van De venter het, in navolging van de Brede School waar meer gebeurt dan alleen onderwijs. Simons zeg de een onderzoek naar de moge lijkheden toe. De gemeenteraad deelde de be hoefte van de WD om haarscherp inzage te krijgen in de effecten van kwijtschelding van de onroe- rende-zaakbelasting. zowel voor de gemeentekas als voor de mini ma. Elk procentje verschil wil de WD onderzocht hebben. Alleen GroenLinks vond dat te bewerke lijk; de party pleitte voor honderd procent kwijtscheiding. Rotterdam Op verzoek van GroenLinks gaan burgemees ter en wethouders uitrekenen of de gemeente Rotterdam kan meebetalen, als minima hun huis willen isoleren. Veel men sen. met een mmimurninko- men. wonen in slecht geïsoleer de woningen en betalen daar om onevenredig veel aan ener giekosten. De zogenaamde E- teams geven wel gratis advies over isolatie, maar de materi alen zijn niet gratis en de prijs kan flink oplopen. GroenLinks wil ook uit milieu-oogpunt te hulp komen. De raad vroegb en w voorts om te rapporteren over automatische kwijtschelding van gemeentehef- fmgen. Veel minima weten de mo gelijkheden niet om in aanmer king te komen voor koudetoeslag, huursubsidie, bijzondere bijstand en het Woonlastenfonds. Daarom vindt de raad dat bepaalde groe pen er automatisch voor in aan merking moeten kunnen komen, „zonder hun hand op te houden, want er zijn veel trotse Rotter dammers die niet bedelen", zoals Solidair-raadslid J. van de Scheur zei over dit idee uit de koker van Van Grunsven. WD-raadslid S. E. Korthuïs vroeg zich af waarom het ene bijstands gezin wel rondkomt en het andere niet. Zij meent dat het ermee te maken heeft dat niet iedereen de weg kent. Korthuis wil dat de ge meente alle bureaucratische vaar digheden aanwendt om daar uit te komen. Maatwerk „De WD mist die integrale bena dering, waarbij gekeken wordt: heeft iemand wel de huursubsidie waarop hij recht heeft, is er kwijt schelding aangevraagd, enzo voorts. Dan kun je maatwerk leve ren en per geval de situatie beoor delen," aldus Korthuis. De raad was dat met haar eens. Wethouder Simons zal zich op verzoek van GroenLinks inspan nen om een platform op ie rich ten. waar belangenorganisaties van uitkeringsgerechtigden en de dienst Sociale Zaken en Werkge legenheid geregeld overleg heb ben over de positieverbetering van de minima. Het gebruik van gemeentelijke regelingen voor minima moet worden verbeterd, vindt GroenLinks, en daar kan periodiek overleg toe bijdragen. Ook de sociale-dienstverlening moet op die manier verbeterd worden. De Centrumdemocraten waren tegen. Bijstand De gemeenteraad wil extra bij stand voor drie risicogroepen on der de minima. Daartoe worden huishoudens gerekend met kin deren op het voortgezet onder wijs, ook huishoudens (met kin deren) die al langer dan vijfjaar in dé bijstand zitten, en ouderen en gehandicapten die naar een pas sende woning verhuizen. De PvdA wil dat met voorrang aan deze inkomensondersteunende maatregelen wordt gewerkt. Hei college staat sympathiek tegen over de motie, maar wil eerst ad vies inwinnen. Hetzelfde geldt voor een WD-ver- zoek om minima met schulden in staat te stellen binnen een redelij ke termijn met een schone lei te beginnen. Wethouder Simons vond 'schone lei' te veelbelovend, alle schulden saneren zal niet kunnen, maar hulp aan minima om een hernieuwde start te ma ken sprak hem aan. Inkomenspo sitie, schuldsanering en financië le zelfredzaamheid zullen bij het onderzoek worden betrokken.

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1996 | | pagina 2