Scholleren bouwen school in 'een andere wereld' Opgeknapte Lindenhof voorbeeld van nieuw groenbeleid 'Als we straks wat kunnen betekenen voor die mensen is dat meegenomen' DrieMaas Stede start aaihondenproject Broeder Cadfael in De Lindenhof Vastenactie Wandelconcert in Grote Kerk Expositie in het Zonnehuis Milieucontroles Met de bus naar stormvloedkering genda Rotterdams Dagblad Vrijdag 5 juli 1990 Een wezenloos mooie tuin, op een onverwachtse plek, maar zeer pas send in de stenige omgeving, fk heb het over de stadstuin achter voormalig weeshuis De Lindenhof, enigszins verscholen voor het grote publiek, hetgeen bijdraagt tot het rustieke karakter middenin hartje stad. Moet u nagaan: dat idyllische Plein Eendragt is een woest pretpark vergeleken met de sfeer van stilstaande eeuwigheid achter De Lindenhof. liet doet denken aan de romantische cultuur- en krui dentuinen bij sommige historische kerken en abdijen, het is een uit gelezen plek voor de avonturen van broeder Cadfael. De bewoners van De lindenhof hebben dan ook hogelijke waardering voorde door ing. Cees van Oirschot ontworpen stadstuin, en wie nu nog niet nieuwsgierig is: zak zondag een stukje Lange Achterweg af, dan tweemaal rechtsom en beproef m dit paradijs een vredige zit op een meditatiebankje met uitzicht op de kastanjes. Geheel bekeerd in uw visie op Schiedam komt u weer thuis. Piet Bliek, hoofd van Groenvoorziening Natuur van Gemeentewer ken, is trots op de stadstuin. Een degelijk hekwerk in standaard- groen zorgt voor het soort afscherming dat bij zo'n oase hou*f 'mg. Bliek is blij dat hij er nog wat financiële ruimte voor overhtelu. vunt het maakt de stadstuin wel aD- De laatste tyd zijn er in Schiedam wel meer van die aardige, ouderwetse hekwerkjes gekomen langs plei nen en plantsoenen en het veraangenaamt overal het straatbeeld. Gedurende de waas van het postmodernisme is zulk straatmeubilair ietwat benauwd als kleinburgerlijk aangemerkt, hekken werden be schouwd als dwingelandij om poephondjes en voetbalkieuters uit grasperken te weren. Maar nu we die fase van cultuurverplatting zelfs in Schiedam doorstaan hebben, mogen hekken en bioemenmo- zaiek en geknipte buxussen weer. Maar ook is er zicht op wildgroei en doehetzelfnatuur (zoals m wegbermen en langs de Schie). De nieuwe orde bij de gemeente Schiedam koppelt romantische discipli nes aan ecologie. Daarom is het te hopen dat er veel meer stadstuinen zoals bij De Lindenhof komen, dus - ik vertaal het maar even voor de gemeenteraadsleden - is het te hopen dat Piet Bliek veel financiële ruimte krijgt voor velerlei samenstellen van variëteiten harmonie. Het Groenstructuurplan, dat woensdag in fraaie vorm het licht zag, belooft meer hofjes en stadstuinen en ook laanbeplantingen uitzicht punten en het lijkt me dat winkeliers- en bewonersverenigingen en natuur- en milieugroepen en kunstenaars met elkaar tot een impo sante inventarisatie van mogelijkheden kunnen komen, iedereen heeft wel een tip. Dat moet een uitdaging zijn bij de totstandkoming van het bestemmingsplan Groene Long, waarin later dit jaar een juri dische bescherming zal worden geboden voor de beleidsrichtingen in het Groenstructuurplan. Een groen elan. gelukkig. Na de stormen van kritiek op de houtkap in Volkspark en Swammerdamsingel, na de klachten over de sane ring van een stuk Plantage, na alle zorgen over de ruimtenood die verstedelijking en bedrijfsexpansies binnen Schiedam met zich mee brengen, 2ijn er tenminste ook beduidende verfraaiingen xe ver wachten. Het herstel van de Poldervaart is er één van. Ook een groen wijkbeheer kan ^onderen doen. Stadstuinen bij openbare gebouwen, op markante rustplekken en op het dak van parkeergarages: die laatste, mits met degelijk hekwerk, kunnen tegelijk mooie uitzichtpunten zyn. De groene aankleding van Schiedam valt dan zelfs op luchtfoto's op. KOR KEGEL Schiedam De elfde vastenactie van de Werkgroep Oecumeni sche Vastenaktie Schiedam Noord heeft 26.287.17 gulden opgeleverd. De opbrengst gaat naar het St. Vincentius Ziekenhuis in Paramaribo. De Vastenactie-werkgroep wekte begrip op voor de problemen van het ziekenhuis via kerkdiensten, pro jectmappen op scholen en een expositie in de biblio theek in De Blauwe Brug. Vooral zuster Laeiitia van de Geest, die een aantal ja ren in het ziekenhuis in Suriname werkte, wist dui delijk te maken hoe hoog de nood was. Van het ingezamelde geld wordt medische appara tuur en andere middelen aangeschaft. Vlaardingen In de Grote Kerk in Vlaardingen is morgen een wan delconcert. Het concert, waarbij fluit, saxofoon en or gel zijn te beluisteren, bevat onder meer werk van Telemann en Bach. Het optreden duurt van 15.00 tot 17.00 uur. In het Zonnehuis in Vlaardingen is deze week de ex positie 'De Goeree 24' geopend. Tot 10 augustus val len aquarellen, olieverfschilderijen en pastels te be zichtigen die zijn gemaakt door A. Hoogendijk. In zijn werk staat de natuur centraal: wolken, water, land en dieren. De openingstijden zijn: dinsdag tot en met donder dag van 10.00 tot 20.00 en zaterdag tot en met maan dag van 14.00 tot 20.00. Maassluis De gemeentelijke milieucontroleur in Maassluis heeft in juni weer verschitlende klachten over ver vuiling van de woonomgevingen behandeling geno men. Diverse personen die met opdejuiste wijze hun afval buiten hebben gezet, zijn bekeurd. Daarbij gaat het onder meer om mensen die afval op de galerijen in hun flats zetten. Dat is verboden. De controleur behandelde ook andere meldingen zo als stankoverlast, vissterfte door zuurstofarm water en illegaal gedumpt afval. De milieucontroleur doet het dringende verzoek om melding te doen van vervuiling van de woonomge ving. Wie iemand ziet vervuilen, wordt verzocht tele fonisch contact op te nemen met de afdeling milieu beheer m het stadhuis, telefoon 5931821. Hoek van Holland De belangstelling voor het Keringhuis, het nieuwe informatiecentrum van de stormvloedkering, is gro ter dan verwacht. Daarom rijdt vanaf 6 juli een bus naar de stormvloedkering. De bus vertrekt om het half uur vanaf het NS-station van Hoek van Holland en sluit aan op de stoptreinen vanuit Rotterdam. Van 6 juh tot en met 31 augustus rijdt de bus dagelijks, vanaf 31 augustus rijdt de bus alleen op zaterdagen en zondagen. De busverbinding is een experiment dat tot eind 1996 zal duren. Maan delijks brengen zo'n twaalfduizend mensen een be zoek aan de stormvloedkering. In de zomermaanden is het Kennghuis op een aantal woensdagavonden tot 21.00 uur geopend Dat i» op 10.17.24 en 31 juli en 7.14,21 en 28 augustus. Redactie Waterweg: Jetle Gunneweg, Menno Haddeman, Ben van Haren, Danielle Hermans, Mariëtte Olsthoorn, Jan Rozendaal, Carei van der Velden Westhaven plaats 22 3131BT Vlaardingen Postbus4008 3130 KA Vlaardingen Telefoon 2340055 Telefax 4349754 Sportredac tie: SanderSon- nemans Telefoon 2340055 4004310 Wim van den Burg: Onze reis is niet he- lemaalzonder gevaar. Foto Dennes van der wei/RoeiDijKstra Door Danielle Hermans Vlaardingen Laatst schoot hij even uit zijn slof omdat enkele leerlingen zich ge droegen alsof ze een paar da gen naar de Efteling gingen. „Ik heb ze het mes op de keel gezet en gezegd: 'jongens, het wordt heus gezellig, maar er is straks discipline nodig. Onze reis is niet helemaal zonder gevaar." Desondanks is ieraar Wsm van den Burg (44) van scholenge meenschap Groen van Prinsttrer uit Vlaardingen eind juni meteen gerust gevoel naar Afrika vertrok ken. De donkerbruin verbrande leider van een ontwikkelingspro ject in Mpeketoni, een plaats in het grensgebied van Kenia en So malië, heeft alles tot in de puntjes geregeld. Hij staat te trappelen om morgenavond een groep van 22 leerlingen en zeven leerkrach ten van 't Groen op het vliegveld in Nairobi te verwelkomen. De scholieren in de leeftijd van 16 tot 19 jaar gaan tijdens hun ver blijf van drie weken onder meer meewerken aan de bouw van een nieuwe school met vijf lokalen m de nederzetting Sesse. „De funde ring van de school ligt er al. Dege nen die handig zijn mogen de mu ren metselen terwijl de anderen water dragen, cement mengen, schilderen of koken op stenen," vertelt de energieke Van den Burg enkele dagen voor zijn ver trek. Hij deed inmiddels de nodige er- var ing op. In 1989 kwam hij voor de eerste keer in Kenia en raakte in contact met enkele mensen van een dorp. Naderhand stuurde hij- wat geld naar een persoon met suikerziekte. Een jaar later keer de hij terug met vijfduizend gul den op zak. Zp werd de basis ge legd voor een ontwikkelingspro- De scholierenen leerkrachten van'tGroen diede komende drie wekenflinkde handen uitde mouwen gaan steken in Mpeketoni. Foto Dennis van der Wel/Roe) Dijkstra ject in Mpeketoni dat vooral is ge richt op de verbetering, van het onderwijs. Vriendschapsband Op 't Groen werden het afgelopen jaar projecten opgezet om geld in te zamelen voor onder meer de bouw van de school, waterputten en sanitair en de aai schaf van medische voorzieningen. Er Schiedam Verpleeg- en reacti- veringscentrum .DrieMaasStede in Schiedam is van plan met een een aaihondenproject te starten. Het doel is om patiënten die vroeger zelf dieren hebben ge had, plezier te laten beleven aan het contact met de hond. „Als je ziek bent, wordt de moge lijkheid om een dier te hebben steeds kleiner," zegt Yvonne Scheper van het Bureau Wel- zijnsactiviteiten van de Drie MaasStede. „In een verpleeg huis kan het al helemaal niet. Omdat demente ouderen min der verbale contacten hebben, kan het aaien van een hond bij voorbeeld meehelpen om herin neringen op te halen," legt zij uit „Dat geeft de bewoners een prettig gevoel." De bedoeling is dat hondeneige- naren de verzorging van hun viervoeter met een patiënt wil len delen. En het dier samen met de patiënt uit willen laten. Daarvoor is het verpleeghuis nog op zoek naar vrijwilligers met een hond. De DrieMaasStede stelt wel en kele eisen aan deelname aan het project. Zo moet de vrijwilliger regelmatig bij de patient op be zoek kunnen en gemotiveerd zijn om een goed contact met de psyehogeriatische patiënt op te bouwen. De hond moet goed ver zorgd zijn, het fijn vinden om geaaid te worden, 4n kleine ruimten kunnen zjjn en goed op gevoed zijn. Hondenbezitters die mee willen doen met het aaihondenproject kunnen contact opnemen met Yvonne Scheper van het Bureau Welzijnsactiviteiten, telefqpn 4278123. kwam ruim 85.000 gulden binnen plus een subsidie van 60.000 gul den van mimster Pronk. De scho lieren verdienden de reiskosten - 3200 gulden per persoon- zelf bijeen. „In het begin van het schooljaar dacht iedereen dat dit de leerlingen nooit zou lukken. Maar ze haalden gemiddeld vier duizend gulden binnen met spon soring. Fantastisch gewoon," ver telt Van den Burg enthousiast. Meer dan tachtig scholieren van 't Groen gaven zich op voor het bui tenlandse avontuur. Een strenge selectie volgde. „We hebben voor al gekeken naar hun motivatie en hun kwaliteiten. Een goede instel ling is nodig. Mijn ideaal is om een vriendschapsband te kweken tussen onze leerlingen en de Afri kaanse jongeren. In dit gebied is nog nooit zo'n grote groep blanke jongeren geweest. Ik ben be nieuwd naar de reacties," vertelt de docent verheugd. De gelukkigen die morgenoch tend op het vliegtuig stappen, zien de reis naar Mpeketoni als een unieke, éénmalige ervaring en niet te vergeten een groot avontuur. Bonne van der Meer (17) denkt dat hij een aardig beeld heeft van het land. „We zijn goed voorbereid, maar het za! toch an ders zijn dan ik me nu voorstel. Het is een andere wereld, een an dere cultuur." De werkreis ziet hij, net als het merendeel van de groep, met als voorbereiding op een eventuele loopbaan in het ontwikkelingswerk. ,Als we straks wat kunnen betekenen voor die mensen is dat meegeno men," aldus Bonne. In het gebied Mpeketoni, dat iets groter is dan hetWestland, is niet alleen een groot tekort aan goede schoolgebouwen, meubilair en lesmateriaal, maar ook aan sani taire voorzieningen, kleding en medicijnen. Er wonen circa 25.000 mensen verspreid over enkele woongemeenschappen. Bandieten De scholieren verblijven twee we ken in een missiehospitaai in het Lamu District.'Naast hard werken staan .er ook excursies in Nairobi, Fort Jesus en Malindi' op het pro gramma. Vooral de korte busreis van Mokowe tot Mpek op de vier de dag lijkt de jongens uit net ge zelschap wel 'gaaf. Dan wordt het gezelschap begeleid door gewa pende soldaten van het Keniaan- se leger. Zij moeten de beruchte shiftas (Somalische bandieten) op een afstand houden. Van den Burg: „Dit is het enige onderdeel van de reis dat me een beetje zorgen baart. We kur.nen deze weg alleen maar met een bus berijden. De overige afstanden in het binnenland leggen we alle maal met het vliegtuig af. Dat is het veiligst." Vrijkaart Niet zo veilig waren de zogenaam de 'vrijkaarten' die de GGD als aardigheidje aan de leerlingen verstrekte. De condooms waren 'over tijd', klapt Van den Burg uit debus. „Ze konden hun haren wel uit hun hoofd trekken. Maar de fout is inmiddels hersteld. Hoe wel we de leerlingen geen seks, drugs en rock 'n roll kunnen ver bieden, hebben we ze duidelijk op alle gevaren gewezen, ledereen heeft een verklaring getekend dat ze op eigen risico meegaan. De ou ders vertrouwen ons hun kroost toe. Een hele verantwoordelijk heid natuurlijk, maar ik ben niet bang dat er iets mis gaat De docent gaat twee keer per jaar naar Mpeketoni om de werkzaam heden te controleren en de priori teitenlijst bij te stellen. „Er wordt alleen steun verhend die van blij vende waarde is. De plaatselijke bevolking voert alle werkzaamhe den uit. Alles gebeurt buiten de autoriteiten om zodat niets aan de strijkstok blijft hangen," aldus Van den Burg. Dankzij het project zijn inmiddels onder meer drie scholen, acht waterputten. 24 la trines en vijf administratiegebou wen gebouwd. Hoewel de organisatie veel tijd en inspanning kost zegt Van den Burg er niet moe van te worden. Het geeft hem veel voldoening. „Als je succes hebt, gaan alle deu ren opeens voor je open. Toch pro beer ik met beide benen op de grond te blijven. Het is overdre ven te stellen dat het ontwikke lingswerk m'n leven beheerst. Ik vind het gewoon erg leuk om te doen Ik ben in die gemeenschap ingeburgerd en hoop dat de leer lingen ook snel aansluiting vin den Voor mij Is d't avontuur pas geslaagd ais ik ze uitzwaai op het vliegveld en ik weet dat ze het naar hun zin hebben gehad." Tijdens hun verblijf in Mpeketo ni doen enkele scholieren in het Rotterdams Dagblad wekelijks verslag van hun avonturen. Vrijdag 5 juli ROTTERDAM little Cave. Open Muztekpodium, 20.00u. de Vlerk. D.R.l. 22.00u. Onafhankelijk Toneel. Abels Ei land, 19.30u. Zaterdag 6 juli SCHIEDAM Oud-Katho!iekeKerk.Summerfair, 11.00-15.00. Grote of Sint Jans- kerk. Inloopconcert Hans van Kerck- hoven (viool), 15.00u. De Erker. Swingavond,20.00u. VLAARDINGEN Ontmoetingshuis De Weerklank. Lunch, 12.30u. Grote Kerk. Wan delconcert, 15.00-17.00u HOEK VAN HOLLAND Strand. Openlucht bioscoop CWaterworld'}, 22.30u. ROTTERDAM Grote-of St. Laurenskerk. Bach en Reger, een creatieve verbintenis, 15.00u. Feyenoord Stadion. Groot Nederlands Meezing Festival, lS.OOu. de Buurman. The Legend ary Infants, 22.30u. Onafhankelijk Toneel. Abels Eiland, 15.00u. ROTTERDAM Calypso 1: 'Fromdusktill dawn' (16) dag. 1.15-4-6.45-9.30. Calypso 2: 'A walk in the clouds' (al) dag. 6.45- 9.30. Calypso 3: The Birdcage' (a!) daft 4-6.45-9.30. Calypso 2 Riks- bioscoop: 'Free Wifly 2' (al) dag. 12.45-3.30. Cinerama 1: 'It takes two'(al) dag. 1.15-4-6.45-9.30. Ci nerama 2: 'Down Periscope' (al) dag. 1.15-4-6.45-9.30. Cinerama 3: 'Nick of Time' (12) dag. 1.15-4- 6.45-9.30. Cinerama 4: The Juror' (16) dag. 6.45-9.30. Cinerama 5: 'Critical Decision' (16) dag. 4-6.45- 9.30. Corso: The Rock' (16) dag. 12.45-3.30-6.15-9.15. Imax Theater: 'Suivival Island' (al) dag. 2- 4. The livmgSea' (al) dag. 3. za. t/m wo. ook 1. The Rock' (16) dag. 7- 9.30. Lantaren 1: "Carnngton'(16) do. 9.30. 'InterviewwiththeVampire' (16) vr. 3.30. The usual suspects' (16) za. 9.30. 'La Ceremonie' (16) zo. 9.30. 'Cinema Ibena; El Norte' (16) ma. 9.30. 'Postman" (16) dt. 9.30. 'Heavenly Creatures' (16) wo. 9.30. Lantaren 2: 'Celluloid Closet' (16) dag. 10. Venster 1: The Gar den' (al) dag. 10. Venster 2: 'Der Blauwe Engel' (16) do.vr. 9.45. Lola' (16) za.t/m wo. 9.45. Lumière 1: 'Spy Hard' (al) dag. 1.15-4-6.45- 9.30. Lumière 2: 'Het monster van Loch Ness' (al) dag. 1.15-4-6.45- 9.30. Lumière 3: 'Primal Fear' (16) dag. 6.45-9.30. Lumière 4: 'Heat' (16) dag. 8.30. Pathé 1: The Rock' (16) dag, 12.40-3.35-6.30-9.25. Pathé 2: 'Up Close Personal' (al) dag. 6.35-9.20. Pathé 3: 'Barb*Wi- re' '16) dag. 12.50-3.05-5.20- 7.35-9.50. Pathé 4: Things to dom Denver'Whenyou'redead. (16) dag. 6.55-9.30. Pathé 5: 'Spy Hard' (ai) dag. ll.50-l.5f-4-6.05-8.10- 10.15. Pathé 6: 'Richard III' (16) dag. 12.25-2.45-5.05-7.25-9.45. Pathé 7: Vampire in Brooklyn' (16) dag. 12.00-2.25-4.50-7.15-9,40. Rex: 'Naugthy to say no' (18) dag. vanaf 12.00. 'Sulka's wedding' (18) dag. vanaf 12.00. Nachtvoorstellingen: Lumière 1: The Rock' (16) vr.za. 00.15. Lumiè re 2: 'Spy Hard' (16) vr.za. 00.15. Lumière 3: 'Heliraiser IV: Bloodline' (16) vr.za. 00.15. Lumière 4: 'Copy cat' (16) vr.za. 00.15. Kindermatinees: Calypso 3: 'De Boefjes' (al) 1.15. Cinerama 4: 'Ba be'NV(al) dag. 1.15-4. Cinerama5: 'Dunston checks in' NV (a!) dag. 1,15. Imax: Toy Story' NV (al)za.Vm wo. 11.30-5.15. Lumière 3: 'Toy Story'(ai) dag. 1.15-4. Lumière 4: 'A Goofy Movie' (al) dag. 1.15-4. Pa thé: Toy Story' NV (al) dag. 11.40- 1.45-3.50. 'AGoofy Movie' (al) dag. 12.20-2.25-4.30. Door Pieter Vermaas SchiedamDe gerenoveerde Lin denhof in Schiedam-Centrum is deze week officieel geopend. Waar omwonenden voorheen neerke ken op een onopvallend stukje gras, kunnen zij nu gewag maken van een heuse stadstuin. Het symmetrisch ontworpen hofje, ge legen nabij winkelcentrum Nieu we Passage, dient als sierlijke rustplek, ook voor funshoppende centrumbezoekers. Tenminste, voor wie er oog voor heeft De nieuwe Lindenhof is ontwor pen naar de ideeen van Kees van Oorschot. De ambtenaar van de hoofdafdeling Groenvoorziening en Natuur kreeg de taak een kwa liteitsimpuls te geven aan het lap je groene grond. Binnen een klas siek spijlenhek op een laag muur tje heeft hij er een intieme sfeer gecreeerd. „Binnen het hek hebben we ge probeerd een interessante turn te scheppen." wijst Van Oorschot op zijn creatie. „Het is de bedoeling dat er veel planten in bloeien, zo als de lavendel nu doet Je kunt er zitten, wandelen, en er zijn zelts wat speeltoestellen. Op de verhar de grindvlakken tussen de haag jes kunnen kunstwerken of pot ten met daarin bijzondere planten worden gezet." De keuze voor kwaliteit moet het verdwijnen van groen elders in de wijk goedmaken. Eerder hadden wijkbewoners geprotesteerd, toen de bouw van de Nieuwe Passage wat groen op het voormalige Tmeldaterrem verdreef. 'Kwaliteit boven kwantiteit' (van Schiedams groen) vormt, samen met een sfeervolle inpassing in het stede lijk gebied, een belangrijk uit gangspunt in het Groenstructuur plan Schiedam. Triffids Al in september 1995 stelde de ge meenteraad dit plan vast. De ope ning van de Lindenhof greep de gemeente echter aan voor promo tie van het Groenstructuurplan. P. Bliek van de gemeentelijke af deling Groenvoorziening en Na tuur bood verantwoordelijk wet houder L. Hafkamp en andere be langstellenden daarom een Iris vormgegeven uitgave aan. Het op vallende exemplaar met bijgeslo ten poster moet voorkomen dat het plan verpietert in stoffige ge meentelijke bureauladen Om het geheel een ludiek tintje te geven kreeg de wethouder ook een Groenstructuur Plant aange boden. Kunstenares Yvpn Koopman bad de ontluikende plant in elkaar ge- knut^e'd "U een stukje papier1'an het Gruenstructuurplan. De veel kleurige plant, die een plekje op het stadskantoor krijgt, deed een van de aanwezigen overigens sterk denken aan de film 'The day oftheTnfl'ids'. Hafknmr> vertelde ziin tockecr- dei s bij de ontvangst van het plan dat het dient als uitgangspunt voor de komende jai en. Naast al lerlei deelplannen krijgt het plan binnenkort een pianoiogisch-juri- disch vervolg Gemeenteamble- De nieuwe Lindenhofin Schiedam- Centrum: 'Je kunt er zitten, wandelen, en er zijn zelfs wat speeltoe stellen'. Foto Dennes van der Wel/Roel Dijkstra naren werken inmiddels inimeïb aan het bestemmingsplan 'Groe ne Long.' Dit bestemmingsplan moet een aantal groengebieden uit het Groenstruetuurplan be hoeden voot bijvoorbeeld toekom stige woningbouw.

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1996 | | pagina 3