h Spui 'Richard heeft eindelijk z'n schaduw thuis gelaten' a e 'Deze titel is miljoenen waard' Daphne: Sex and 'Game, Match' Steffi Graf weet niet van ophouden IR 0 P Coach Rohan Goetzke nog beduusder dan Wimbledon-winnaar zelf Krajicek relaxed dankzij blote Engelse dame Geen record Navratilova f&mmmjl 5Si Rotterdams Dagblad 8juli 1996 Londen Nog meer beduusd dan Richard Krajicek zelf was gisteren Rohan Goetzke, de coach van de kersverse Wimble- don-kampioen. De bescheiden Australiër zat er na afloop een beetje verdwaasd bij. Bijna zes jaar hard werken was eindelijk beloond. „Ik heb altijd tegen hem dat hij het kon. Ik vond dat hij de laatste maanden al zijn beste ten nis ooit had laten zien. Hier op Wimbledon kwam het allemaal tot een hoogtepunt Prachtig. Deze ti tel kunnen ze je niet meer afne men, heb ik na afloop tegen hem gezegd. Richard verdient dit ge woon," aldus Goetzke. die Kraji cek in 1989 leerde kennen. Hij was toen part-time in dienst van de Nederlandse tennisbond en reisde met spelers van Jong Oran je naar het buitenland. „Na onze eerste gezamenlijke trip vroeg Richard al aan mij of ik zijn privé-coach wilde worden. Voor hem was dat toch een gok, want we kenden elkaar nauwelijks. Maar op een of andere manier klikte het meteen. Inmiddels zijn we goede vrienden en dat is de ba sis van onze samenwerking. Ri chard is eerlijk en fair en ik kan zeggen tegen hem wat ik wil. Dat accepteert hij. Sommige topspe-j- Iers zetten hun coach nog wel eens aan de kant, als ze kritiek krijgen. Zo is Richard niet" Naast Goetzke noemde Krajicek gisteren ook bondscoach Stanley Franker als degene die van grote invloed op zijn carrière is ge weest. Franker leerde Krajicek als twaalfjarige kennen en nam hem vier jaar later op m Jong Oranje. In die tyd ontstond er een specia le band tussen de twee. „Ik be moei me nu niet meer zo veel met hem. Hou me op de achtergrond, maar hij weet dat hij altijd op me kan rekenen." „In het begin," vervolgt Franker, „zag ik wel dat Richard aanleg had, maar ik heb toen nooit ge dacht dat hij de capaciteiten had om ooit een winnaar van een Grand Slam-toernooi te worden. Ik schatte hem in als een goede top-honderdspeler," „Het is ongelooflijk hoe hij hier in een paar dagen tijd tot een win- .1 naar is geworden. Tijdens zijn Richard Kra jicek toont Wimbledon en de wereld de .J beker onder de bekers. „Vooraf voelde ik al dat ik de wedstrijd zou gaan winnen." FotoJean-ijwip GauVeaiVEPA partij tegen Steven ben ik gefrus treerd weggegaan. Ik vond het veel te koud om naar dat gestun tel te kijken. Normaal ga ik na een wedstrijd altijd even naar hem toe. Maar toen heb ik dat niet ge daan, Toen ik hem later te genkwam heb ik hem eerst gefeli citeerd en toen mijn mening ge geven. Dat is niet voor herhaling vatbaar. Richard nam in die partij weer zijn schaduw mee. Tot nu toe stond hij altijd met z'n tweeën op de baan; eentje die niet wilde missen en eentje die miste. Vanaf het duel met Stich heeft hij zijn schaduw thuisgelaten." Wild-west Franker is benieuwd hoe Krajicek met zijn succes omgaat. „Het cir cuit wordt nu een wild-west voor hem. Iedereen wil natuurlijk van deWimbledon-kampioen winnen. Mentaal gezien wordt het zwaar, maar in dat opzicht is hij de laat ste maanden zeer snel volwassen geworden. Dat heeft hij j Wimbledon wel bewezen Franker 'moet' zich overigens kaal laten scheren. Zes jaar gele den had de directeur sportief van de nationale tennisbond beloofd zijn hoofd kaal te scheren als een Nederlandse speler een Grand Slam-toernooi zou winnen. Ri chard Krajicek zorgde er met zijn zege op Wimbledon voor dat Fran ker zijn belofte gestand moet doen, „Ik heb het er graag voor over", zei Franker. Het is detweede keer in zijn func tie als bondscoach dat Franker door een prestatie van een van de tennissers met een kaal hoofd door het leven moet. Voor het eerst gebeurde dat toen Jan Sie- merink in 1991 de kwartfinales haalde van het toernooi in Singa pore, dat hij zelfs zou winnen. Franker: „Toen al heb ik gezegd dat ik het pas weer zou doen als ie mand van ons een Grand Slam zou winnen. Eindelijk is die dag dan gekomen. Hier heb ik altijd van gedroomd." volgen Kraji cek en Wash ington de'ver richtingen van de strea- moest ervan blozen," 2ei de Amerikaan later. FotoAndy Hooper/Reuters Vervolg van voorpagina sport Om precies drie uur Nederlandse tyd stapte Richard Krajicek deze historische zondag aan de zijde van MaliVai Washington vastbe raden het centre-court op. „Vooraf voelde ik al dat ik de wedstrijd zou gaan winnen. Ik voelde dat ik in principe de betere speler ben," Maar in een Wimbledon-finale kunnen nog wel eens andere wet ten gelden. Krajiceks hart klopte dan ook in zijn keel. Gelukkig was daar die Engelse dame, die als ser veerster werkte op Wimbledon en die wel even de wedkantoren wat geld afhandig wilde maken. Voor af stond de notering voor een streaker op het centre-court vijf tegen één en vier over drie rende een naakte vrouw over het gras. „In feite nam dat bij mij de span ning weg," bekende Krajicek. „Ik moest er erg om lachen en was meteen relaxed." En Washington: „Ik dacht eerst dat het een fotograaf was. Toen zag ik haar ineens voorbij komen. Alles bewoog aan haar en ze lach te naar mij. Ze tilde haar schortje op en begon weer te lachen. Ik moest er van blozen. Toen ik weer bij zinnen was, had ik ineens, pats boem, in drie sets verloren." Washington, de eerste zwarte Amerikaan in een Wimbledon-fi nale sinds Arthur Ashe in 1975 verrassend Jimmy Connors ver sloeg, werd overrompeld en moest meteen zijn eerste servicebeurt inleveren. Een half uur later ging de eerste set naar de Nederlander. Bij 1-1 m het tweede part kwam de eerste regenbui. Nog twee keer moest het zeil worden uitgerold, maar net als tegen Sampras bleek Krajicek ongevoelig voor de on derbrekingen. Bij 5-4 kon Wash ington voor de tweede keer die dag zijn opslag niet behouden en daarmee kwam Krajicek op een 2- 0 voorsprong. Zijn familie en vrienden op de tribune haalden opgelucht adem. Nu kon het niet verkeerd lopen. Toen de twee matadoren na de derde gedwongen pauze terug keerden, leek hun wens in een ra zend tempo in vervulling te gaan. Krajicek, die een dag eerder zijn superioriteit had getoond tegen de Australiër Jason Steltenberg (7-5 6-2 6-1), speelde Washington vier games helemaal zoek en dacht de buit al binnen te hebben. Washington rechtte nog even de rug en weerstond voor het eerst de service van 'Kraai', Verder liet de favoriet het echter niet komen, „Ik hoop dat de mensen me hier voortaan als tennisser herinneren en niet als iemand met een grote mond," was het slotwoord van de nieuwe kampioen. LondenMoeder Krajicek was er dus wel, vader Petr daarentegen was géén getuige van de vervul ling van ongetwijfeld ook zijn droom. De ouders van de tennis ser zijn al enige tyd gescheiden en de relatie tussen vader en zoon is nog altijd niet om over naar huis te'schrijven, „Z(jn vader wil alleen maar geld zien," zegt moe der Ludmiila.Als Richard straks in zijn woning in Monaco komt, zal er wel weer een fax liggen." Het is een kleine schaduw over het prachtige succes van Neer- lands beste tennisser, die gisteren ruim één miljoen gulden verdien de. Een Wimbledon-zege is echter veel meer waard, weet ook zijn manager Micky Lawler. „Met de bonussen van zijn sponsors schat ik dat hij op het dubbele komt. Daarnaast komt er in commerci eel opzicht nu natuurlijk een hele boel op Richard af. Welk bedrijf of toernooi wil zich niet met een Wimbledon-kampioen profileren? Richard was al een veel gevraagd persoon, maar elk evenement in de wereld wil hem nu hebben." André Agassi, de kampioen van 1992, heeft ooit gezegd dat een Wimbledon-titel zo'n elf miljoen dollar waard is. Lawler, die in dienst is van het managements- bureau Advantage, denkt echter niet aan een dergelijk bedrag. Agassi is natuurlijk een apart verhaal. Ik kan nu moeilijk in schatten wat er met Richard ge beurd, Ten eerste weet ik niet waartoe hij allemaal bereid is. Hem kennende zal dat niet veel zijn." De eerste televisie-shows hebben in elk geval al aan de Rjn gehan gen voor de eerste Nederlandse Wimbledon-kampioen. Van Ivo Niehe tot Jos Brink, van MTV tot het Duitse Wetten Das. Richard Krajicek houdt echter voorlopig de boot af. Lawler: „Zijn antwoord op die verzoeken is nog steeds hetzelfde. 'Ik kan wel op een ver antwoorde manier over tennis praten, maar nietover de toestand in bijvoorbeeld het Midden-Oos- teri. Richard heeft daar wel een mening over, maar hij heeft 'geen zin die op tv te verkondigen. Het enige waar hij een zwak voor heeft, is kinderen. Voor hen is Ri chard altijd bereid iets te onder nemen." Na de finale sprak Krajicek ook de hoop uit dat door zijn succes nog meer kinderen in Nederland een tennisracket oppakken. „Als dat gebeurt, ben ik het meest te vreden." Becker Volgens voorzitter Ruurd de Boer van de KNLTB hoeft Krajicek niet bang le zijn dat dat niet zal gebeuren. „Ik verwacht natuur lijk een positieve werking. Het zal niet te vergelijken zijn met het geen na de eerste Wimbledon-ze ge van Becker in Duitsland ge beurde. Tennis was toen mets bij onze oosterburen en Becker stond er in één keer. In Nederland is de tennissport de laatste jaren gelei delijker gegroeid. Krajicek was al populair, maar hij zal nu nog po pulairder worden. Als tennnis- bond proberen wij daar natuurlijk efficient op in te springen. Al zul len we nooit claimen dat dit suc ces de .verdienste is van de KNLTB. Bestuurders moeten in de coulissen blijven. We moeten niet inspringen op het succes van Krajicek, maar op de gevolgen van dat succes." LondenDaphne Deckers weet nu wat het is op Wimbledon in het middelpunt van de belang stelling te staan. De 27-jarige blonde vriendin van Richard Krajicek. als model en televisie presentatrice toch gewend aan camera's, wist zich soms geen raad met de opdringerige horde fotografen, vooral van boule vardbladen, En de koppenma kers leefden zich weer uit. De Daily Star: 'Game, Sex and Match'. En: 'Ooh, aah, she's a Smashaah!' „Het duizelt me. Ik weet niet wat me overkomt," zei Daphne, tijdens de partijen steevast met haar lucky Wimbledonpet op het hoofd. Direct na de finale vloog ze in de armen van de moeder van Ri chard Krajicek, Ludmiila Beitl, die uit Den Haag was overgevlo gen om haar zoon te zien. „Ge beurt dit allemaal echt?" stamel de Deckers^ „Ik kan het niet ge loven." „Ja, het is waar," zei mevrouw Beitl met vochtige ogen. „Ik heb het jaren geleden al gezegd dat mijn zoon dit kon. Normaal heb ik het altijd te kwaad als ik naar zijn partijen kijk. Nu had ik dat alleen even in het begin. Staat hij daar echt? In de finale van Wimbledon? La ter was het wat beter tot mij doorgedrongen. Wat was hij blij na afloop. Het werd me even te veel." Thuis voor de buis had ze het wel een paar keer te kwaad ge had. „Tegen Steven kon ik het op een gegeven moment niet meer opbrengen om verder te kijken. Richard speelde alsof hij weer tien jaar oud was. Tegen Stich kon ik alleen nietwaar de tiebreak kijken. Daarna zag al les er bij hem heel positief uit." Deckers, die het komende sei-t zoen bij Veronica een program- ma over binnenhuisarchitectuur krijgt, moest' zaterdagochtend,.' wel even slikken toen 2ezichzelf hn uitdagende poses irreen beu- Mevsrdferantzag staan. Jk stond t ar-heel gek van te kijken. Ri- chard moest w wel eeribèetjc .pan lichemükJhbud helemaal niét van die poppenkast Ik ben hier voor -Richard, nergens an- ders voor. Er belde zelfs een fir ma die een fors bedrag bood als ik maar hun logo groot op mijn pet wilde zetten omdat die ken nelijk zo vaak in beeld is op de televisie. Daar heb ik feestelijk voor bedankt. Aan mijn lijf geen polonaise" Vanaf het duel in de derde ronde met de Nieuwzeelander Brett Steven heeft ze haar Richard op Wimbledon gevolgd. „Toen liep hij nog een beetje krom. Zoals hij thuis ook aJtyd doet. De pers denkt dan dat hij er maar een beetje met de pet naar gooit Maar die langzame tred hoort bij hem. Net als bij Clint Eastwood. Als er dan werd geschreven dat hij een loser was, kon hij enorm kwaad worden. Omdat hij van zichzelf wist dat hij toch zijn best had gedaan. Maar tegen Steven had hij het mentaal even moeilijk. Dat kon je aan alles zien. Gelukkig ging dat gauw weer over." Daphne Deckers merkte dat Krajicek gaande het toernooi een metamorfose onderging. „Hij is veel meer rechtop gaan lopen. Dat had Kafelnikov in Parijs ook in de kwartfinale te gen Richard. Daar was ik bij. Die straalde iets uit van: ik ben de haas. wat er ook gebeurt. Dat zelfde heeft Richard hier over zich gekregen. Wat hij nu heeft gedaan, heeft er al heel lang in gezeten. Ik denk dat het alles te maken heeft met zelfvertrou wen. Gevoed door het feit dat hij al een tijdje geen blessures meer heeft gehad. Daardoor is hij gaan groeien en heeft hij meer durf gekregen." Het paar werd in het hotel en door het kantoor van Wimble don bijkans bedolven onder de reacties uit Nederland en ande- re landen. Deckers: „Detelefoon stond niet stil. We hebben sta pels faxen en brieven gekregen. Het bjlriwelof dewereldopzijn - kop staat Maar we' hebben, ons dpar metdoor van de wijs late% hrengen. Elke ochtend lekkerop de' hotelkamer-een half uurtje tekenfilms kijken en zo au en dan pannenkoeken eten, Wim bledon of geen Wimbledon." Daphne Deckers straalt van oor tot oor als haarvriend het karwei heeft ge klaard. „Ge-, 1 beurt dit alle maal echt? Ik kan het niet geloven,4' Foto Kevin Lamttrtju»' Reutere Londen Martina Navratilova heeft het Wimbledon-record van twintig titels niet kunnen evena ren. De Amerikaanse verloor met Jonathan Stark in de kwartfinales van het gemengd dubbel met 7-6 7-6 van de Canadees Connell en de Amerikaanse Davenport Na vratilova heeft 19 Wimbledon-ti- tels. Billie Jean King 20. Peter Wessels heeft in het jeugd- toernooi van Wimbledon het voor beeld van Richard Krajicek niet kunnen volgen. Het 19-jarige ta lent uit Elburg verloor gisteren in de halve finales met 7-5 6-4 van de Kroaat Ljubicic. Wessels, tweede geplaatst, liet bij de stand 5-3 drie setpoints liggen. „Ik heb stom ge speeld. Er waren genoeg kansen, maar die heb ik niet gegrepen," zei Wessels, die een week eerder nog tijdens een jeugdtoernooi in Roehampton van dezelfde tegen stander had gewonnen. „Normaal heeft hij die jongen in zijn zak," aldus coach Ron Timmermans. „Ik denk dat de druk hier iets te groot voor hem was." Arantxa San chez-Vicario (l) mag ook Venus Rose- water-schaal bewonderen. De hoofdprijs, voorde Spaanse, werd opnieuw een prooi voor Steffi Graf. Hoofdarbiter Alan Mills kijkt toe. FotO Reuters Door Eric de Bie Londen Opgewonden fietste Charlotte Cooper op een julidag in 1895 naar huis, zo meldt de officië le geschiedschrijving van Wim bledon. Ze had net de open kam pioenschappen van de All Eng land Lawn Tennis en Croquet Club gewonnen en wilde het nieuws aan haar ouders vertellen. Die reageerden echter nauwe lijks, want tennis stelde nog niet veel voor. Een eeuw later zitten vaders en moeders behangen met dure hor loges en sieraden m de box op het centre-court, wonen ze in een riant landhuis en verplaatsen ze zich in te dure automobielen. De Wimbledon-winnares weet zich verzekerd van mfijoenencontrac- ten en veel publiciteit. Vaak hin derlijke, want aan waardering heeft het vrouwentennis m feite weinig gewonnen sinds de tijd van Miss Cooper en daarom wor den randzaken vaak eerder be licht. Steffi Graf weet erover mee te praten. Ondanks haar fysieke en mentale problemen pakte ze za terdag haar zevende titel aan de Church Road en accentueerde daarmee onbedoeld dat de ont wikkeling van het spelpeil bij de vrouwen nog steeds te wensen overlaat. De namen van de Japan se Kimiko Date-en de Amerikaan se Meredith McGrath bij de laat ste vier te zien, was dan wel ver rassend, maar het feit dat op de s' itdag Arantxa Sanchez-Vicario (i)nieuw tegenover Graf stond, t .onde aan dat het vrouwentennis n 'g altijd het talent ontbeert dat Vv.or grote veranderingen kan zc *gen. Zolang Monica Seles niet in staat is haar oude fitheid en ge drevenheid op te roepen, zal de Spaanse slechts een beetje licht van de op Graf gerichte schijn werpers blijven opvangen. De Duitse blondine zegevierde in hun 36-ste ontmoeting met 6-3,7-5 en passeerde daarmee enkele nieuwe mijlpalen op weg naar haar onsterfelijkheid als tennis kampioene. Haar zevende Wim- bledon-kampioenschap beteken de haar twintigste Grand Slam-ze- ge en ze maakte de honderd vol wat betreft toeraooi-overwinnin- gen. Graf zei na afloop dat ze niet had stilgestaan bij die cijfers. Ze was te veel bezig geweest met ge meten, want haar zevende kroon is een zeer speciaie voor haar. „Vooraf had ik niet gedacht hier toe in staat te zijn. Ik had weinig getraind en niet het gevoel dat mijn lichaam het twee weken zou volhouden," bekende de 27-jarige speelster, die vanwege een knieb lessure het voorbereïdingstoer- nooi in Eastbourne moest laten schieten. „Ik heb even overwogen me af te melden voor Wimbledon, maar de laatste drie jaar heb ik steeds moeten kiezen; spelen of met spelen. Ik besloot altijd toch de baan op te gaan en het risico te nemen. Elke keer liep het goed af." Graf heeft nu de laatste vijf Grand Slam-toemooien waaraan ze deel nam gewonnen. Alleen in Melbourne ontbrak ze begin dit jaar vanwege een voetblessure. Het is een indrukwekkende reeks, die nog meer waardering verdient als men bedenkt tegen welke achtergrond Graf dit alles heeft gerealiseerd. Naast haar fy sieke problemen (voet, knie en chronische pijn in de rug) zit va der Peter nog steeds in de gevan genis op verdenking van belas tingontduiking en dreigt voor haarzelf ook vervolging. „Ik kan daarover niet meer zeg gen dan tot nu toe bekend is," ant woordde ze zaterdag op de beken de vragen. „Nee, mijn vader heb ik met gesproken en ik weet met wanneer ik hem zie." Haar privé- leven was weer belangrijker dan haar prestaties op de baan, waar ze voorlopig nog zal regeren als de terechte koningin.

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1996 | | pagina 4