13 'Stuur snelbus over de Lepelaarsingel' Ontembare Grand Old Lady tachtig jaar oud Werk aan A20 gaat nog door Rotterdams DagMad =^^ka5iS^iïÖRPëoTRAAr;174- BARENDRËCaT-TËUrisfcSliïflO Vlaardingen gaat opnieuw onderhandelen met RET Procedure rond slopen van flat 'verdient geen schoonheidsprijs' y0E Gekantelde vrachtwagen zorgt voor chaos op A 20 Geen geld van ondernemers voor herinrichting Groot-Vettenoord Politie tast in duister over poging ontvoering. Motordieven aangehouden Ongeluk na drankmisbruik umEmquk UI Waterweg Dmsdag9juli 1996 Vlaardingen Een snelbus tussen Holy en het centrum van Vlaardingen, waarover de gemeente onderhandelt met de RET, moet niet over de Holysingel maar over de Lepelaarsin gel gaan rijden. Met dit voorstel heeft K Blumenstock (W200Ö) de gehele raadscommissie voor verkeer, vervoer en groen achter zich gekregen. Deze route-aanpassing maakt de busverbinding, die wethouder T. W. van der Steen vooruitlopend op de TramPluslijn 14 wil hebben, voor meer bewoners van Holy be reikbaar. De Lepelaarsingel ligt centraler in de wijk en de Holysin gel wordt toch al bedient door de bussen 52 en 56, redeneert Blu menstock. „In mijn voorstel komt de snelbus naar het centrum ook op redelijke afstand voor mensen uit de Hoeven- en Drevenbuurt." Van der Steen praat al enige tijd met de RET over een sneldienst (lijn 55) van Begraafplaats Holy, via Albert Schweitzersmgel, Holy singel, Burgemeester Heusden- slaan, Burgemeester Pruissmgel en Van der Dnftstraat naar het Stadshart. In reactie op een kran- lenadverlentie van de Stadsregio Rotterdam om wensen met be trekking tot de dienstregeling 1997/1998 bekend te maken, heeft de wethouder zijn commissie ver keer, vervoer en groen voorge steld een brief te schrijven waarin die lijn 55 onder meer als duidelij ke wens wordt genoemd. Een doortrekking van bus 82 (uit Spijkenisse) van het centrum tot aan het bedrijvenpark Hoogstad en va\ bus 56 (de enige stadsbus) tijdens spits naar halte Vergulde Hand op de Maassluissedijk zijn de andere verzoeken Voorloper Van der Steen sputterde aanvan kelijk tegen toen Blumenstock zijn voorstel lanceerde. „Wij kun nen bij de RET uw verhaal met waar maken omdat de T14 straks ook over de Holysingel gaat en wij die snelbus als voorloper hiervan willen. Van de RET hoeven we geen douceurtjes te verwachten. Alles draait om de exploitatie." Blumenstock benadrukte dat zijn voorstel juist gunstig zal zijn voor de exploitatie. „Trouwens die tram komt straks ook niet by be graafplaats en Vaart." De verkeersdeskundige van W200Ü krygt steun van een grote meerderheid van de Vlaardingse politiek, waarna Van der Steen be loofde zijn verzoek aan te passen. Zijn ambtelijk adviseur vroeg zich af of dit gezien de gevorderde gesprekken met de RET nog wel van invloed kan zijn. Volgens hem was met de wens van Blu menstock om ook bewoners van Hoeven- en Drevenbuurt te bedie nen rekening gehouden door voor de sneldienst bussen te gebrui ken, die als lijn 56 arriveren bij de begraafplaats. „Mensen uit die buurten stappen op dat eindpunt van 56 niet uit omdat dezelfde bus dan 'omge- filmd' wordt als 55 voor de snel dienst naar het centrum," aldus de adviseur. Vlaardingen Een gekantelde vrachtwagen met aanhanger heeft gisteravond ter hoogte van Vlaardingen ruim zeven uur Rijksweg 20 geblokkeerd Het 48 ton zware gevaarte was geladen met groenten, fruit en planten en kwam net van de veiling m het Westland. De chauffeur liep door het ongeluk lichte verwondingen op. Volgens een politiewoordvoerder raakte de vrachtwagen even voor Vlaardingen van de weg. De chauffeur probeerde door bij te sturen zijn combinatie weer recht te trekken. De aanhangwagen be gon echter hevig te schudden en de chauffeur kon niet voorkomen dat het ding kantelde. Direct daarna klapte ook het voor ste gedeelte van de combinatie te gen het wegdek. Vervolgens gleed het gevaarte op de zijkant nog zo'n vijftig meter over de rijbaan door. Tijdens deze schuiver werd een lichtmast uit de grond gerukt. De vrachtwagen kwam uiteinde lijk tot stilstand tegen de midden berm. De chauffeur wist op eigen kracht Met vereende krachten worden tonnen tomaten en planten overgeladen uit degekantelde vracht wagen. Dat moest grotendeels met de hand gebeuren. Foto Dick siuyter/ANP zijn voertuig te verlaten. Hij is flink geschrokken en met wat kleine hoofdwondjes naar het Ho ly Ziekenhuis overgebracht. Politie en vrijwilligers waren na het ongeluk nog uren bezig met het opruimen van de choas op het wegdek. De lading van de vracht wagen moest worden overgehe veld in kleinere voertuigen. Daar na is de combinatie weer op zijn wielen gezeten weggesleept. Om streeks kwart over twee 's nachts werd de rijbaan vrijgegeven voor verkeer. Door Pieter Vermaas Schiedam Moet de gemeente Schiedam haar inwoners inlich ten dat hun flatgebouw mógelijk gesloopt gaat worden. Nog voor dat dus het definitieve 'besluit daarover is gevallen? Die vraag houdt diverse mensen bezig nadat bewoners van de J. C. van Markenstraat in de Schiedarnse wijk Nieuwland an derhalve week geleden plotseling het bericht kregen dat hun flat te gen de vlakte zal gaan. De menin gen zijn verdeeld, zo blijkt uit de reacties. Ja, vindt J. Poolman, raadslid van GroenLinks. Volgens hem moet altijd worden voorkomen dat mensen door dit soort besluiten van de gemeente voor voldongen feiten worden geplaatst „Wat nu is gebeurd, lijkt mij geen goede procedure en ik vraag me af waar om het zo moest gaan. Het is wel zo dat er by dit soort grote projec ten soms beslissingen worden ge nomen die de mensen onwelge vallig zijn, maar dan moet je die mensen er wel een klein beetje aan kunnen laten wennen." In het kamp van Poolman bevindt zich ook PvdA-raadslid M. Reude- rink, „De gevolgde procedure ver dient geen schoonheidsprijs. Te gelijk wil ik zeggen dat het in dit soort situaties altijd moeilijk is het moment te kiezen waarop je de bewoners informeert." Er zijn echter ook andere gelui den te horen. Zoals van CDA- raadslid Th. Schoenmakers. „Het is vervelend voor de bewoners, maar ik vind het wel verklaarbaar dat de gemeente zo heeft gehan deld. Informeer je voordat het be sluit is gevallen, dan maken de bewoners zich misschien node loos zorgen," Tot degenen die begrip hebben voor de gevolgde procedure be hoort ook Wijk- en bewonersver eniging *Wonen Leven Nieuw land', Voorzitter C. Putters noemt het 'verrot vervelend' voor de mensen in de te slopen flat. „Maar het alternatief is ook niet alles. Zoals voor de mensen in de Ch. Th. Storkstraat, die wel ai drie jaar weten dat hun flat mógelyk gesloopt wordt en dus drie jaar lang in onzekerheid hebben ge leefd." Ook de bewoners van de Storkstraat kregen pas onlangs het definitieve besluit van burge meester en wethouders onder ogen. Voor de bewoners van de Van Markenstraat 2-118 kwam het sloopbesluit echter als een don derslag bij heldere hemel. Hun flat stond tot voor kort nog niet op de ambtelijke lijst van mogelijk te slopen flats. Sommige bewoners hekelden het late tijdstip van de gemeentelijke informatie. Gemeente-ambtenaar L Boers verdedigde zich eerder in deze krant. Hij meende dat hp als ambtenaar 'zijn boekje te bui ten zou zijn gegaan' als hij met een sloopplan, waarover politiek nog onduidelijkheid bestond, al de wijk in was gegaan. Vlaardingen—De gemeente Vlaar dingen moet 241.000 gulden als 'onrendabele investering' af schrijven. Het gaat om geld dat enkele jaren geleden is geïnves teerd om het bedrijventerrein Groot-Vettenoord op te knappen. De gemeente was er van uit ge gaan dat de daar gevestigde be drijven zouden meebetalen in de vorm van zogeheten baatbelas ting. Maar hierop hebben burge meester en wethouders zich ver keken. Baatbelasting kan alleen worden geheven als 'er sprake is van baat voor degenen van wie de belas ting wordt geheven'. „Inmiddels is komen vast te staan dat dit niet het geval is, althans niet voldoen de om hier een baatbelasting op te baseren die wordt geheven van al le ondernemers in het betrokken gebied," aldus b en w. Andere mo gelijkheden om de kosten te ver halen zijn er ook niet. Met name Groenlinks heeft zich geërgerd aan de opstelling van de bedrijven op Groot-Vettenoord. In 1991 hebben gemeente, de provin cie Zuid-Holland en de Industri ële Kring Vlaardingen namens de ondernemers een convenant on dertekend om het beheerplan uit te voeren. Dat voorzag m het aan trekkelijker maken van het be drijventerrein én in een verdeling van de kosten over de drie partij en. GroenLinks betitelt de onder nemers nu als een 'onbetrouwba re partner'. Dit wordt betwist door wethouder H. C. J. Roijers (financiën en eco nomische zaken), Volgens Roijers waren de afspraken pas bindend geweest als die met alle 166 onder nemers op Groot-Vettenoord af zonderlijk waren gemaakt. De ju risten van de gemeente hebben uitgezocht dat een eventuele gang naar de rechter 'een doodlo pende weg'is. B. E. van der Velde (GroenLinks): „Het gaat mij niet om de jurispru dentie. Het gaat om de afspraken die zijn gemaakt. Ik moet vast stellen dat die blijkbaar met gel dig zijn." Ook de Socialistische Partij en PvdA hadden kritiek op de onder nemers in Groot-Vettenoord. De partijen vonden dat de onderne mers wei profiteren van de lusten (onder meer de aanleg van extra parkeerplaatsen en fatsoenlijk groen), maar niet willen opdraai en voor de lasten (een deel van de kosten). In het Maassluise museum is het moeilijk ontsnappen aan de Furie. Zowel binnen (op schaal) als buiten is de tachtig jaar oude stoomsleper tezien. Foto Roei Dijkstra Door Pieter Vermaas Maassluis Een museumstuk, ja. Maar geen dood ding. „De Fu rie heeft een ziel, leeft, ruikt." Dat zei M. van der Sterre, direc teur van de Federatie van Musea in Zuid-Holland, bij de opening van de tentoonstelling 'Furie 80 Jaar' in het Nationaal Sleep- vaartmuseum. Een expositie over de historie van de enige stoomzeesleepboot die nog in de vaart is. Het is m het Maassluise mu seum moeilijk ontsnappen aan de Furie. Wie even van de Fu riefoto's wegkijkt en door de ra men naar buiten tuurt, ziet op nieuw het museumschip op zijn netvlies. Direct naast het mu seum, in de haven van Maas sluis, ligt de Furie immers aan gemeerd op zijn vertrouwde plek. Als om te beamen dat van de tentoonstelling geen woord is gelogen. De tentoonstelling bevat mooie foto's over de levensloop van de Furie. Aardiger nog is een video film, die binnen dertig minuten het relaas vertelt van de stoom- zeesleper. Maar het meest in drukwekkend blijft toch een wandeling door de ingewanden van de Furie zelf. Kombuis, ma chinekamer en verbazingwek kend kleine slaapvertrekken voor de matrozen: alles ademt nog de sfeer van 1916. En is nog steeds functioneel. Het leeft. Het ruikt. H. de Haas, voorzitter van Stich ting Hollands Glorie toont zijn gasten de machinekamer van de Furie. „Deze ruimte is geheel open, dus je kunt precies zien wat er allemaal in gebeurt. Als de ketel op stoom is, dan is het hier een gepiep en gesis." Het is De Haas en 2ijn club heel wat waard om het museumschip in de vaart te houden, om de ou de dame zo lang mogelijk vitaal te houden. „Op die manier ho pen we ook de kennis van de techniek naar volgende genera ties door te geven. Het aantal mensen dat met dit soort machi nes kan omgaan, daalt tenslotte met de dag." Dat de Furie - 'razende vrouw' geeft het woordenboek als syno niem - nog vaart, is zeker geen toeval. Met man en maeht werkt de Stichting Hollands Glone er al jaren aan om het schip in de vaart te houden. Vele uren on derhoud, liefde en sponsorgeld worden dagelijks in de boot ge stoken. Afgelopen winter kreeg de Stichting Hollands Glorie een flinke tegenvaller voor de kie zen. Een vervanging van de vlam- en stoompijpen was ge pland, maar bij de verwijdering kwamen er scheurtjes in de pijpenplaat aan het licht, De ver vanging kostte veel tijd en geld. Uiteindelijk keurde het Stoom wezen de ketel goed. De oude dame leefde nog. Die dame was overigens al niet meer zo piep toen zij doorbrak bij het grote publiek. Als 60-jarige ambieerde de Furie plotseling een filmcar rière, waar zij overigens een tij delijke geslachtsverandering voor over had. Schipper Jan Wandelaar, alias acteur Hugo Metsers, navigeerde immers de 'Jan van Gent' door de golven in de AVRO-televisieserie 'Hol lands Glorie'. Vlaardingen De nachtelijke af sluiting van de dubbele rijbaan van Rijksweg A 20 in zuidelijke richting (van Maassluis naar Vlaardingen) is opgeheven. Het werk aan het wegdek is geklaard. De werkzaamheden aan de mid denberm gaan voorlopig nog wel even door. Rijkswaterstaat heeft de afgelo pen twee weken het oude wegdek tussen de afslag Maassluis en de afslag Vlaardingen-West verwij derd en daarvoor in de plaats een nieuwe laag zeer open asfaltbeton (zoab) aangelegd. De afsluiting nam een dag minder in beslag dan gepland. Vrijdagavond reed het verkeer al over het nieuwe wegdek, in plaats van zaterdag ochtend waarop oorspronkelijk was gerekend. Volgens een woordvoerder van Rijkswaterstaat heeft de afslui ting geen problemen veroorzaakt. Het verkeer volgde zonder noe menswaardige vertraging de om leidingen. Omwonenden in de Maassluise Oranjebuurt waren minder te spreken over de werk zaamheden. Zij kregen plotseling te maken met veel meer (wacht-) verkeer in de wijk. De werkzaamheden aan de mid denberm van de A 20 gaan nog een week door. Hier worden licht masten geplaatst en de enkele vangrail vervangen voor een dub bele. Vanwege het drukke ver keer van Hoek van Holland naar Gouda, gebeurt dit werk 's nachts. Het werk aan de rijbaan richting Hoek van Holland is vrijwel afge rond. Zaterdag worden de laatste handelingen verricht. De korte fi les aan deze zijde, zyn daarmee opgeheven. Na de bouwvakvakantie gaat het werk nog vier weken door. Dan worden de rode mijnstenen ver vangen door kbnkerbestrating. De nieuwe bestrating moet voor komen dat kruiden en andere ge wassen de kans krijgen zo door te groeien dat ze de reflectoren uit het zicht nemen. Ook dit wrerk ge beurt 's nachts. Omleidingen zyn daarvoor niet nodig. Schiedam De Schiedarnse poli tie heeft nog geen bruikbare tips ontvangen over de vrouw die drie weken geleden op de Koemarkt in Schiedam een jongetje van ander half jaar probeerde te ontvoeren. De rechercheurs hopen door een compositiefoto van de verdachte over politiebureau's in het gehele land te verspreiden, meer aanwij zingen te krijgen over de 'uiterst opmerkelijke' zaak. De 24-jange moeder wandelde twee weken geleden met haar zoontje in haar armen over de Koemarkt in Schiedam. Plotse ling draaide een voor de moeder lopende vrouw zich om en trok het kind uit de handen van de Schiedarnse. Koelbloedig rende de moeder vervolgens achter de ontvoerster aan en schopte haar tegen de knie. De kindnapsler kwam hierdoor ten val en de moe der kon haar kind terug pakken. In de paniek die daarna ontstond wist de overvalster te ontkomen. Volgens een woordvoerder van de Schiedarnse politie heeft de be schrijving van het signalement van de dader in de verschillende.' media nog niet de gouden tip op geleverd. „We nemen de zaak zeer hoog op. Ér is op dit moment een aantal re chercheurs met de zaak bezig. Het rondsturen van de composi tietekening van de verdachte naar politiebureau's in Nederland is een manier om aan meer infor matie te komen. Het is niet zo dat we het vermoeden hebben dat de vrouw deel uit maakt van een lan delijk opererende bende." Vlaardingen De politie van Maassluis heeft gisteravond een motorrijder en de inzittenden van een personenauto aangehouden. De 21-jarige motorrijder trok op de Laan 1940-1945 in Maassluis de aandacht van de politie omdat hij erg moeilijk de bocht door ging. Bij controle van het kenteken bleek dat de tweewieler eerder dit jaar was gestolen. De politie zette de achtervolging op de motorrijder in. Ook een ach ter de motor rijdende personen auto werd gevolgd. Het vermoe den bestond dat ook de twee inzit tenden van dat voertuig bij de diefstal van de motor waren be trokken. Zowel de motorrijder als de 26-ja- rige automobilist en zijn evenou- de passagier zijn voor verhoor in gesloten. Vlaardingen—Een 58-jarige Vlaar- dinger reed gisteravond rond ne gen uur op de Walnotendreef in Vlaardingen tegen een geparkeer de auto. De man bleek bij controle onder invloed van alcohol te ver keren. Tegen hem is proces-ver baal opgemaakt i'-ï.'v'ï'.l

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1996 | | pagina 1