11 Bewoners sloopflats verwijten politiek onbehoorlijk bestuur Oude Vlaardingse linde legt het loodje 'A 4 is geen oplossing voor files A13' Vakbonden plaatsen vraagtekens bij sluiting Maassluise fabriek Rotterdams Dagblad Bewonersverenigingen niet akkoord met advies Reijnhout over IOBS E Val van dak doortrap Bloemetje als beloning Schade door graffiti Getuige grijpt fietsendief' Oplichters in thuiswerk Met een slok op achter het stuur PvdA probeert vergeefs naam te zuiveren Met vuurwapen bedreigd om scooter Kieurkopieën tot M3 iLaser) 9 üóarijRe Tas Numansdorp 01 86 - 65 25 06 Grootformaat kopieën Ui Waterweg Vrijdag 12 juli 1996 Schiedam Door een grap van zijn vriendje is een 10-jange jon gen donderdagavond van een dak in de Diesel straat in Schiedam ge vallen. Daarbij viel iuj met zijn onderarm op een yzeren spyl en moest naar het Sint Fransiscus Ziekenhuis tn Rotterdam worden gebracht. Tijdens het voetballen was de bal op hel dak Ih echt gekomenToen het slachtoffer op het dak was ge klommen om de bal te pakken, zei één van zijn vriendjes voor de grap dat de politie eraan kwam. Het jongetje raakte in paniek en viel enkele meters naar beneden. Maassluis De politie in Maas sluis heeft twee oplettende inwo ners beloond met een bloemetje. Dankzij hun speurende oog en snelle reactie kon de politie afge lopen week vier verdachten van stralbare feiten aanhouden. Eén van de melders had 's nachts drie jongens zien rondlopen langs geparkeerde auto's op de Merel laan, Omdat hij gelijk naar de po litie had gebeld, konden de drie mindeijange verdachten worden opgepakt. Zij bekenden emble men van auto's te hebben gesto len. waarbij enkele auto's schade hadden opgelopen. De jongens kregen een proces-verbaal aan de broek. De andere Maasslui/cr had 's nachts een man in de achtertuin van een woning aan de Zee- mandreef gesignaleerd, die door een raam naar binnen gluurde. De politie kon de man aanhouden dankzij het telefoontje van de buurtbewoner. Maassluis Tijdens een onder zoek naar graffiti heeft de politie van Maassluis en Naaldwijk in middels 25 verdachten verhoord. Deze waren allen rond de zeven tien jaar en afkomstig uit Maas sluis. Maasland en Viaardingen. Gezamelijk hadden zij voor en kele duizenden guldens schade aangericht met hun graffiti. De meeste verdachten krijgen via Bureau Halteen alternatieve straf opgelegd. Ook moet de groep de schade vergoeden. Een klein deel moet zich voor de rechter verant woorden. Schiedam Een dappere getuige heeft gisteravond een fietsendief in z'n kraag gevat nadat de 27-jari- ge Schiedammer samen met een vriend een mountainbike had ge stolen uit het Jan Jacobus Smit pad. Na een achtervolging te voet volgde een worsteling, waarna de verdachte kon worden overgedra gen aan de politic. De tweede verdachte, een 26-jan- ge Schiedammer, is later door de politie in zijn woning aangehou den. De fiets werd in een stalling in het Hof van Spaland terugge vonden, waar de verdachte de tweewieler op slot had achtergela ten. Maassluis De Maassluise politie waarschuwt voor 'duistere adver tenties' waarin thuiswerk wordt aangeboden. Het gaat ont de ad vertenties waarin wordt gevraagd om enkele guldens over te maken 'onder het mom om op deze ma nier alleen serieuze gegadigden te krijgen. In werkelijkheid gaat het hier vol gens de politie om oplichting. In twyfel gevallen adviseert de poli tie contact op te nemen. ViaardingenEen 21-jarige Vlaar- dinger is vannacht opgepakt omdat hij met een slok teveel op achter het stuur zat. Rond half één reed de man met hoge snel heid door de wijk Holy. Op de Ko- penhagenlaan liet de politie de verdachte stoppen. Na een blaastest bleek dat de be stuurder onder invloed van alco hol was en kreeg hij meteen een boete van 350 gulden opgelegd. Door Menno Kaddeman Schiedam Met zo'n negentig mannen en vrouwen hebben de Schiedamse bewoners van de sloopflats in de J. C. van Mar kenstraat en Ch. Th. Storkstraat gisteravond in dienstencen trum de 4Molens de actietactieken besproken. 'De gemeente heeft zich bediend van onbehoorlijk bestuur en dat zullen ze voelen ook', was de leidraad voor de discussie. Het eerste wa penfeit van de bewoners wordt over enkele dagen uitgevoerd. Dan leveren de 'bedonderde bewoners' met veel tam-tam - spandoeken, toeters en bellen - bezwaarschriften in bij de gemeente en Woningstichting Noordvest De in de haast belegde bijeen komst* verliep gisteravond by na geheel vlekkeloos. Eén van de weinige hobbels die avond is G. Klepke. gemeenteraadslid van de PvdA. Zijn partij heeft ingestemd met de sloop van de flats. Klepke bevindt zich dus m het hol van de leeuw. Zeker wanneer hij het be sluit van de raadscommissie om de flats tegen de vlakte te gooien probeert te bagatelliseren. „Men sen. het besluit is nog niet goed gekeurd door de gemeenteraad en wat dat betreft is er nog hoop," declameert hij. Schiedam Een 16-jange Schiedammer is donderdagmid dag bedreigd met een vuurwapen toen twee mannen zijn scooter wilde stelen. Het slachtoffer kwam thuis om geld te halen voor een ijsje en had zijn scooter even voor de deur laten staan in de Van 's-Gravesandestraat. Toen hij te rugkwam zag hij dat twee man nen zijn scooter probeerde te ste len, wat niet lukte omdat deze in het stuurslot zat. Een woorden wisseling volgde, waarbij één van de verdachten een vuistwapen te voorschijn haalde en deze tegen het hoofd van het slachtoffer drukte. Vervolgens rende het tweetal weg in de richting van de Boerhaavelaan. De identeit van de daders is nog onbekend. Wat Klepke zich niet realiseert is dat de boze bewoners zich niet meer met een kluitje in het riet wensen te laten sturen. Ze zijn het beu. De bewoners weten precies waar het op staat en dat is dat b en w en de raadscommissie het be sluit tot het slopen van de panden al hebben genomen. Het enige wat de gemeenteraad nog rest, is het beslissen over hoe de sloop moet worden uitgevoerd. Het zoethoudertje van Klepke gaat er bij de woedende bewoners met in. „Wil die meneer van die politieke partij zijn mond dicht houden," sneert actievoerder L. Boekee. In de pauze probeert Klepke op nieuw wat mensen duidelijk te maken hoe de stand van zaken er volgens hem uitziet. Als Boekee de PvdA'er nogmaals poogt dui delijk te maken dat het besluit al is genomen, schiet Klepke uit zijn slof. „Jij moetje mond dicht hou den. Je hebt er geen verstand van. Ik ben nier de politicus," krijgt Boekee te horen. Na de pauze neemt P. Keizer van de Socialisti sche Partij (SP> het'woord. De par tij is bereid de actie van de bewo ners tegen de gemeente Schiedam 'op de achtergrond' te ondersteunen en te coördineren. Keizer is van mening dat de ge meente met behulp van een advo caat onbehoorlijk bestuur kan worden verweten. Ook de directe noodzaak voor de sloop van één van de fiats is volgens hem niet aangetoond. Als eerste stap, zegt Keizer, moeten de bewoners een blok vormen tegen Woningstich ting Noordvest en de gemeente door bezwaarschriften tegen de geplande huurverhoging in te die nen. Als groep sta je volgens hem erg sterk. Een aantal bewoners twijfelt ech ter aan de woorden van Keizer. Niet aan de volgens hem meest geschikte actietactieken, maar aan de rol van de SP in het geheel. „Wij zijn a-politiek en willen dat zo houden," zegt een bewoner. „Het gaat om de zaak, het tegen houden van de sloop van de flats, niet om de politieke party. Ik vind dat jullie goed werk doen maar deze actie is van bewoners en niet van de SP." maakt de bewoner Keizer duidelijk. De SP'er pro beert vervolgens uit te leggen dat de partij niet bezig is met 'het win nen van zieltjes'. „We proberen jullie bij te staan door jullie te hel pen aan onder meer briefpapier en spandoeken. Nergens verbin den we onze naam aan." Tomaat De bewoner neemt daar echter geen genoegen mee. „Ik vind het best als jullie helpen maar dan op blanco briefpapier en niet op vel letjes waar jullie logo op staat. Er is dan wel niet 'SP' gedrukt, maar de rode tomaat en het even fel ge kleurde driehoekje prijken wel op het papier. Voor mij geldt heel duidelijk dat we zijn bedonderd door de politiek en dat we niet zit ten te wachten op een helpende politieke hand. Een rode roos of een tomaat, het is mij om het even." Een korte discussie over de in menging van de SP volgt. Uitein delijk besluiten de bewoners te stemmen over de hulp van de par tij. Uit een quasi-demoeratisch hand opsteken blijkt dat tien mensen tegen en zestien bewo ners voor stemmen. Besloten wordt de SP te accepteren als partner. Aan het eind van de avond neemt een groot gedeelte van de bewoners een bezwaar schrift mee. Deze moet binnen een paar dagen worden ingevuld zodat over met ai te lange tijd de confrontatie met de gemeente en de woningstichting kan worden aangegaan. Zie ook pagina 13 De gemeente liet gisteren om veiligheidsredenen een zestig jaar oude linde neerhalen die aan de BurgemeesterVerkadesingel in Viaardingen stond. Fotoeoei Dijkstra ViaardingenDe gemeente heeft gisteren een zestig jaar oude lin de op de Burgemeester Verka- desingel in Waardingen neerge haald. De boom vertoonde ernsti ge verrottingsverschijnselen. Om veiligheidsredenen is de lin de omgezaagd, aldus N. Booster van de Dienst Milieu. Een-en-ander kwam aan het licht toen vorige week aan dezelfde Burgemeester Verkadesingel door de harde wind een oude lin de omwaaide en in de dakgoot van een woning terechtkwam. De schade viel achteraf mee, maar het was voor de gemeente Viaar dingen aanleiding om de onge veer dertig linden aan de Burge meester Verkadesingel aan een onderzoek te onderwerpen. Daar bij is vast komen te staan dat in elk geval één boom gevaarlijk verrot was. Volgens Booster is dat van de buitenkant niet waar te nemer\. De verrotting, die in de boom op maaiveld-niveau en daaronder zit, wordt veroorzaakt door een zwam. Ook bjj de vorige week omgewaaide boom was dat de oorzaak. De verwachting is dat nog enkele exemplaren binnen afzienbare tijd moeten worden neergehaald. Volgens Booster staan er vijf 'twijfelgevallen' tussen. Om een beter inzicht in de toestand van de linden te krijgen schakelt de gemeente binnenkort een boom- chirurg in. Omwonenden hebben teleurge steld gereageerd en hopen dat het bij de twee linden blijft „Als je ziet wat voor enorm gat het weghalen van één zo'n boom ach terlaat. 't Is gewoon zielig om te zien. Maar het moet wei, want als we het niet doen is de kans groot dat de boom uit zichzelf omvalt en dan is de schade misschien niet te overzien," aldus Booster. Viaardingen Aanleg van een nieuwe snelweg tussen Vlaardin- gen/Schiedam en Delft, de ge plande rijksweg A 4 door Midden- Delfland, zal niet lelden tot min der files op de huidige rijksweg A13. Dat stelt de Commissie voor de Milieu-effectrapportage (mer) in haar eindadvies dat gisteren is uitgebracht aan de ministers Jor- ritsma en De Boer. De commissie vindt dat het kabi net nog eens goed uiteen moet zetten waarom de A 4 door groen gebied Midden-Delfland nodig is. Aanleg van dit gedeelte zal alleen voor minder congestie zorgen op de A 20 tussen Kethelplein en Kleinpoiderplein, maar niet op de A13 en ook niet op de A 20 tussen Kleinpoiderplein en Terbregse- ptein. Het mer-advies is opgesteld na diverse hoorzittingen die afge lopen voorjaar werden gehouden in onder meer Viaardingen en Schiedam, Dein Utrecht geves tigde onderzoekscommissie doet zelf geen aanbeveling over de vraag of de weg door Midden- Delfland er moet komen, en zo ja: hoe. De roer-commissie stelt wel dat de ministers moeten verdui delijken wal nu precies wordt be oogd met de aanleg. Ook wordt opheldering gevraagd 'over de beweerde lawaaivermin- dering als de weg wordt voorzien van het nieuwe 'dubbeliaags zoab' (zeer open asfaltbeton). Verder denkt de commissie dat de weg in Midden-Delfland voor meer lucht vervuiling zal 2orgen dan gesteld. Ook had éen zwaarder accent moeten worden gelegd op het feit dat de weg een 'vrijwel volledig gaaf en cultuur-historisch waar devol open slagenlandschap' zal doorsnijden. Door Rob Heijnsdijk Maassluis Esha Nederland bv, fabrikant van dakbedekkingspro ducten, wil per 1 januari 1997 de productievestiging in Maassluis sluiten. Daardoor komen alle 39 werknemers op straat te staan. Volgens Esha is er een structurele overcapaciteit op de markt voor dakbedekkingen. De vakbonden vinden het te vroeg om akkoord te gaan met de sluiting. 'Marktpositie versterken door concentratie van produkten', zo heet het. Het bedrijf dat asfalt-rol- len produceert in Hoogkerk (Gro ningen) en Maasluis, zal dat vanaf 1 januari, als het aan de directie ligt, alleen nog in Groningen doen. Bij Key Kramer aan de A. van Heelstraat in Maassluis staan dan de machines stil, „Ongeloof lijk bitter," noemt C. Verhappen van de FNV het. „Het bedrijf is er langzaam naar toe gehobbeld." De vakbondsbestuurder verwijt de directie van Esha het markt aandeel dat Key en Kramer had uit de handen te hebben laten glippen. Directeur J. Bos van Esha is het daar niet mee eens. „We zijn nog steeds marktleider in Nederland." Volgens hem ligt de oorzaak in 'een structurele ver andering in de markt'. De kwali teit van het dakbedekkingsmate riaal dat in de fabriek wordt ge maakt is zo gestegen dat er in plaats van dne, nog maar één laag op het dak hoeft. Bovendien gaat zo'n laag nu veel langer mee. Dat betekent dat de fabriek nu te veel asfaltrollen produceert. Omdat het grootste deel van het bedrij f in Groningen zit, moet de vestiging in Maassluis dicht. J. Mulder van het CNV: „Ik be- De vestiging van Esha Ne derland bv in Maassluis. Het personeel vandedakbe- dekkmgsfa bnkant wilde gistermiddag over de drei ge nde sluiting niets kwijt. 'We gaan eerst op va kantie. Foto Roel Dijkstra grijp de problemen in de markt, maar of dan zomaar een heel be drijf moet sluiten, dat vraag ik me af. We waren net aan het kijken naar mogelijkheden voor een 36- urige werkweek en nu krijgen we twee dagen voor de vakantie dit op ons bord." Toevallig Het bedrijf noemt dat een samen loop van omstandigheden. Maar Verhappen vindt het allemaal we) erg toevallig. „Twee maanden ge leden gingen er al geruchten. Ik heb toen gevraagd of Maassluis op het spel stond. Dat zou niet het geval zyn. Ik ben diep teleurge steld." Bos ontkent dat er al eer der over sluiting is gesproken. „Het is nu pas duidelijk geworden dat het niet meer gaat. We wisten wel dat het niet zo goed ging. maar het ging veel harder achter uit dan we dachten. Na de winter hadden de we nog hoop, nu niet meer. Vandaar dit tijdstip." Zo hoorden de werknemers twee dagen voor hun vakantie dat ze werkloos zouden worden. Na de vakantie kunnen ze terugkomen, maar als het aan Vos ligt ver dwijnt het bedrijf op 1 januari uit Maassluis. Wethouder L.D. We- senhagen (economische zaken) van Maassluis noemt de sluiting 'een forse aderlating voor de ge meente'. „Het is zeer triest. Key en Kramer was vroeger een groot bedrijf. De geruchten van sluiting gingen al langer, maar we kunnen het moeilijk tegenhouden. Een sluiting is slecht voor de werkge legenheid in deze regio. Ik vraag me af of de werknemers ergens anders geplaatst kunnen worden. Ik heb niet de indruk dat het be drijf erg zijn best voor hen doet." De directie heeft aangekondigd een extern bureau in de arm te ne men voor die plaatsing, maar ook Verhappen heeft weinig hoop dat dat goed komt. „Het gaat hier om laaggeschoold werk en een groot deel van de werknemers is ai bo ven de vijftig. Iedereen kan dan wel nagaan wat voor een kans ze maken." De bonden leggen zich voorlopig niet bij de sluiting neer. Mulder: „We gaan er van uit dat er geen gedwongen ontslagen zullen vallen." Verhappen: „Op dit mo ment kunen we weinig doen. De medewerkers gaan op vakantie. Als ze terug zijn zullen we zien wat we gaan doen. Misschien vol gen er acties." De medewerkers van de dakbe dekkingsproducent, nog in over all en net uit de fabriek, wilden er gistermiddag niets over kwijt: „We zien het wel op ons afkomen, we zijn ook niet meer de jongste," zegt één van hen. Een ander: „We gaan eerst op vakantie, dan zien we wel verder." Een externe com missie in de arm genomen door de ondernemingsraad zal tijdens de vakantie onderzoeken of er geen alternatieven zijn voor sluiting. Wat betreft directeur Bos is het lot van de werknemers en van de fa briek in Maassluis bezegeld. Vol gens hem is sluiting het beste. „En ik kan me niet voorstellen dat externe adviseurs er meer ver standvan hebben dan wij." Door Pieter Vermaas Schiedam De bemiddelingspo ging van wethouder A. Reijnhout in het conflict over de IOBS-op- bouwwerkers in Schiedam kan als mislukt worden beschouwd. De bewonersverenigingen van de wijken West, Oost, Zuid en Cen trum zijn zeer slecht te spreken over het 'zwaarwegende' advies van Reijnhout, die meent dat de roulatie van twee opbouwwerkers als vaststaand feit moet worden beschouwd. De andere partij, de Commissie Bewonersondersteu ning, zegt juist blij te zijn met de duidelijkheid die het advies heeft gegeven. Laag pitje Reijnhout heeft de twee partijen in het conflict per brief geadvi seerd beter met elkaar te commu niceren. Volgens de wethouder van D66 moet de in gang gezette roulatie van de twee opbouwwer kers niet meer worden terugge draaid. De opbouwwerkers F. ÏGij- zen en H. van der Velden zouden in hun nieuwe wijk immers al aan de slag zijn gegaan. „Onzin," meent vertegenwoordi gervan Schiedam-West J. de Kie- vith. „Vanwege de onzekere af loop van het conflict heeft het werk van de opbouwwerkers juist op een heel laag pitje gestaan.'De nieuwe opbouwwerker is nog nau welijks in West geweest." De Kievith kraakt het advies: „Ik begrijp van Reijnhout dat we in een open dialoog moeten gaan communiceren. Mooi hoor, maar over de ruil is juist geen open dia loog geweest. Het advies heeft weinig inhoud en bevat veel open deuren: natuurlijk moet je goed met elkaar praten. Nee, wij gaan hier niet mee akkoord en blijven aandringen op het terugdraaien van de ruil." De Kievith doet zijn uitspraken onder voorbehoud, omdat hij nog moet overleggen met zyn bestuur. M. Monté van Schiedam-Oost sluit zich aan by de kritiek. „Dit advies lost niets op, het signaleert slechts tekortkomingen. Reijn hout zegt impliciet dat het fout is dat de roulatie vooraf niet is be sproken, en dat de commissie dat in het vervolg wel moet doen. Gek, dat die gemaakte fouten dan nu niet terug wórden gedraaid. Wij moeten nu opdraaien voor de fouten, ómdat de Commissie Be wonersondersteuning geen ge zichtsverlies wil lijden. We gaan we niet akkoord met het advies. Dat heeft geen enkele zin." Bewonersvereniging Schiedam- Zuid betreurt het advies in een eerste reactie. A. van Berkeh „Binnen ons bestuur moeten we er nog over praten, maar ik vind het heel jammer dat de roulatie doorgaat, want ik denk dat de be wonersverenigingen ermee wor den geschaad. Rouleren geeft al leen maar problemen. Je hebt in de wijk juist iemancknodig die van de hoed en de rand weet. Wij zijn wel akkoord gegaan met een bindend advies, maar volgens mij wordt nu niets opgelost. Zelf heb ben we heel veel alternatieven aangedragen, maar daar zien we niks van terug. Er blijft nu een vreemde smaak hangen." 'Politiek advies' Bewonersvereniging Schiedam- Centrum deelt de kritiek. J. van Gestel: „Het is niet waar dat de nieuwe opbouwwerker bij ons al aan de slag is gegaan. Verder had den wij juist aangegeven te willen doorgaan met de vorige opbouw werker. Onze wyk heeft de laatste jaren al te veel verschillende op bouwwerkers gehad." Van Gestel heropent de aanval op de Commissie Bewonersonder steuning. „Wij zijn niet van plan nog in discussie te gaan met de politieke vertegenwoordigers in de commissie (PvdA-raadslid M. Reuderink en WD-raadslid Van Collenburg, red.). Die gedragen zich veel te paternalistisch." Van Gestel hekelt het advies van de D66-wethouder. ,,'t Is gewoon een politiek advies. Zodat D66, PvdA en WD over twee jaar na de ver kiezingen weer met elkaar verder kunnen. Daar zullen ze dan door de Schiedamse kiezers op worden afgerekend." Afhankelijk De Commissie Bewonersonder steuning kan wel leven met het advies. „Ik ben niet ontevreden," reageert E. van Collenburg-in 't Hout, „Dit advies biedt goede mo gelijkheden om verder te gaan met het instituut IOBS. De kritiek dat we meer structureel moeten communiceren moeten we ons aantrekken, maar ik ben blij dat het principe van het rouleren overeind is gebleven. In het verle den heb ik namelijk van dichtbij meegemaakt dat er in de wijken altijd de neiging ontstaat om te af hankelijk te worden van een on dersteuner." Volgens Van Collen burg is een goede werkrelatie met de bewonersverenigingen nog mogelijk, ondanks het feit dat de zelfde bewonersverenigingen eer der het vertrouwen in de Commis sie Bewonersondersteuning in een brief hadden opgezegd. On der druk van Reijnhout werd die brief later ingetrokken. Van Col lenburg: „Ik begrijp best dat we elkaar niet in de armen zullen val len, maar die brief is van tafel. Daar hoeven we niet meer over te praten en daar gaan we dan ook niemand mee achtervolgen."

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1996 | | pagina 1