flr^ 15, m Noordvest wil geld zien na sloop flat 'Dit gebouw moet eigenlijk in het spotlicht' Kroegbaas beperkt drankgebruik aan boord Woningstichting verbaasd over snelheid besluit Blauwwier duikt kop op in Krabbeplas rpenfc Koster blaast de Grote of St. Janskerk nieuw leven in Uit de kM m Spectaculaire stunts Rotterdams Dagblad ;v tij Zaterdag 13 juli 1996 Door Menno Haddeman Schiedam Voor de sloopfiat met de even nummers in de J. C. van Markenstraat in Schiedam worden geen nieuwe wo ningen in de plaats gezet. Doordat de eigenaar van de flat, Wo ningstichting Noordvest, hierdoor de huurinkomsten van 48 woningen kwijt raakt, heeft de stichting de gemeente ge vraagd aan het verlies mee te betalen. Hoe hoog het bedrag is dat de woningstichting van de gemeente wil hebben, kan een woordvoerder niet zeggen. Dit bedrag zal in elk geval enkele tonnen bedragen. De Schiedamse woningstichting had niet verwacht dat de gemeen te al zo snel zou besluiten tot het slopen van de Hat aan de Van Mar kenstraat en was daarom slecht voorbereid. Volgens een woord voerder wist de woningstichting wel dat de gemeente plannen had de flat met de grond gelijk te ma ken. „Wij wisten echter niet dat de gemeente de besluiten binnen zo'n kort tijdsbestek zouden ne men." Zeer verbaasd is de woningstich ting ook over de manier waarop de bewoners zijn ingelicht. ,AVij zijn er altijd vanuit gegaan dat de burgers op tijd zouden worden ge ïnformeerd over de sloop," zegt de woordvoerder. „Net als dat overi gens bij andere te slopen flats in Schiedam Nieuwland is ge beurd." Dure verbouwingen Volgens de woordvoerder had zo voorkomen kunnen worden dat bewoners allerlei dure verbouwin gen zijn gaan plegen. Ook was dan de mensen die recentelijk tn de flat zijn komen wonen door de woningstichting verteld dat de flat op de nominatie stond té wor den gesloopt. - Zo is er een gezin dat vijf dagen nadat ze in hun nieuwe woning trok, te horen kreeg dat de fiat wordt gesloopt. Deze mensen wa ren twee maanden bezig geweest met het opknappen van de wo ning, „De gehele besluitvorming is bui ten ons om gebeurd. Wij zijn daar uiteraard niet blij mee. De bewo ners nemen het de woningstich ting kwalijk en daar is wat voor te zeggen. Toch zijn niet wij, maar is de gemeente verantwoordelijk voor dit beleid." aldus de woor- voerder. Vlak nadat by de woningstichting bekend werd dat de flat eind vol gend jaar moet zijn verlaten door de bewoners zodat met sloop kan worden begonnen, heeft het be stuur van de stichting haar stand punten bepaald. Zij wil de huurin komsten, die zij door de sloop van de flat misloopt, volledig vei goed krijgen, -Hoe hoog dit bedrag is, wil de de corporatie met kwijt. Wel is duidelijk dat Noordvest jaariijkst drie ton aan huurinkom sten misloopt als de flat er niet meer staat. Verdwijnen De reden dat er voor de flat geen nieuwe woningen in de plaats ko men is dat de gemeente een kwa litatief goed stedenbouwkundig plan wil ontwikkelen. Voor de flats die moeten verdwijnen in het kader van de aanleg van de metro worden wel nieuwe huizen neer gezet. Om genoeg ruimte te cre- eren voor deze nieuwbouw sloopt de gemeente de flat met de even nummers aan de Van Marken straat. „De woningstichting is op zich blij met het Beheerplan Nieuw land," zegt de woordvoerder van Noordvest, „Tijdens de vorige sloopacties verliep de samenwer king tussen de gemeente en de woningstichting prima. In het ge val van de Van Markenstraat is dat iets minder gegaan. De ma nier waarop de gemeente te werk is gegaan verdient zeker geen schoonheidsprijs. Door Carel van der Velden Schiedam Kerkdiensten, orgel concerten, lezingen, "rondleidin gen, zanguitvoeringen en ten toonstellingen maken van de Grote of St Janskerk één van de drukstbezochte gebouwen in Schiedam. Het gebouw straalt in haar volle glorie ais er veel men sen z|jn. Zonder vele helpende handen achter de schermen" zou echter geen mens van de kerk kunnen genieten. De belangrijk ste vrij williger is tevens de enige beroepskracht, koster F.J. Pie- tersma. Pietersma werd vijfjaar geleden koster van het belangrijkste on derkomen van de Nederlands- Hervormde gemeente in Schiedam. Bij zijn aantreden was hij direct getroffen door de char me van het gebouw. Naar zijn oordeel gebeurde er op dat mo ment echter vee! te weinig met de kerk. „Het was een beetje ingeslapen. Buiten de kerkdiensten op zon dag gebeurde er eigenlijk niks. Ik vind dat de kerk er niet alleen voor de hervormden, maar voor de hele stad is. De kerkvoogdij streefde ook naar een multifunc tioneel gebruik. Daarom voelde ik voqr de overstap van de Rotter damse Laurenskerk naar Schiedam." Een deel van de werkzaamheden van Pietersma (62) past in het beeld dat de buitenwacht van een koster heeft. Hij beheert de kerk, zorgt dathet gebouw wordt schoongemaakt, zet koffie, ver zorgt kleine reparaties en heet de kerkgangers welkom in het ge bouw. De Rotterdammer doet echter veel meer dan van de gemiddelde koster wordt verwacht. „Ik sta voor een normale werkweek op de loonlijst, maar het komt voor dat ik weken van zeventig uur maak. Dat kan alleen ais je werk ook je hobby is. Het kost veeltijd. Gelukkig weet ik mij omringd dooi: zestien vrijwilligers. Mijn vrouw hoort daar ook bij. Ook mijn twee zoons helpen zo nu en dan een handje." Die zeventig u© gebruikt Pieter sma om zijn kerk in het zonnetje te zetten. Van alles en nog wat hebben de koster en zijn team verzonnen om het gebruik van de kerk te verbeteren. „We zijn op zaterdagmiddag be- Bijna iedereen vindt het van zelfsprekend dat de kerk zon dagochtend op orde is voor de dienst, de burgemeester op tijd een jubilerend bruidspaar be zoekt en grote theatersterren prachtig uitgelicht op het po dium staan. Zonder hulp zouden de blikvangers echter niet ver komca Een serie over mensen die achter de schennen belang rijk werk verrichten. gonnen met inloopconcerten. Die worden druk bezocht. In 1975 is het orgel door het Flentrop in ou de stijl gerestaureerd. Het is bij zonder geschikt voor barok, waardoor het bij organisten een gewild orgel is. Het is hier net een concertzaal. Ook koren klin ken hier fantastisch." Op het muzikale vlak gebeurt er meer. Het gesprek wordt opge vrolijkt door een stukje Bach, ge speeld door een leerling van het Rotterdams conservatorium. „Maandag,, dinsdag en donder dag zijn hier orgellessen. Orga nisten maken hier ook cd-opna- mes. Verder zijn er examens van het conservatorium." Het meest spectaculaire initiatief ontwikkelde Pietersma met het Schiedams Toonkunstkoor, een vaste gast in de Grote Kerk. „Dit jaar is voor het eerst de Matthaus Passion in de volledige bezetting uitgevoerd, met een orkest van dertig mensen en solisten. Dat kost gigantisch veel geld. Eigen lijk is het niet te betalen, maar dankzij sponsors en de massale 'belangstelling zijn we er mooi uitgesprongen. Voor dit evene ment hebben we de Stichting MatthSus Passion Schiedam op gericht, De kerk is reeds bespro ken voor volgend jaar." Naast muziek is geschiedenis een andere passie van Pietersma. Ook op dat vlak kan hij zich uitle ven, als rondleider van groepen dak. de hoge zuilen, het glas-in- Ido'ctde kerkborden en depraeft-1 tig uitgesneden preekstoel uit 1532 zijn ook in trek by groepen toeristen, die worden rondgeleid door een medewerker van het VW. „Ze beginnen hier na een kopje koffie hun stadswande ling." Kunstschilders exposeren in het gebouw en tie gemeente heeft de kerk ontdekt voor het houden ,van grote tentoonstellingen. Met grote inspanningen heeft Pieter sma zyn doel bereikt. Toch heeft hij nog een wens. „Dit gebouw moet eigenlijk in de spotlights. De molens zjjn 's avonds prach tig; maar de kerk staat in het don ker, terwyl het één van de oudste gebouwen van de stad is, Dat vind ik zonde." Door Menno Haddeman "Vlaardingen Binnen tien dagen van IJmuiden naar Lagos in Por tugal. Dat is het plan. Of het yiaardinger Dennis van der Valk en zijn negen vrienden lukt om "binnen die tijd met zijn zeilschip Marionette de afstand af te leg gen, zal snel blijken. Vandaag ko zen de zeebonken het ruime sop en zijn ze samen met 85 andere schepen begonnen aan de zeilrace IJmuiden-Lagos. De 28-jarige Vlaardingse kroeg baas was de laatste dagen voor de race nog druk bezig met de voor bereidingen van de tocht. „Vorige week pas wist ik zeker dat ik mee kon varen. Ik had het zo druk met mijn werk dat het lange tijd on duidelijk was of ik wel twee we ken vrij zou kunnen nemen. Mijn vrienden hadden in dat geval zon der mij de race moeten varen." Het grootste deel van de voorbe reidingen is 'gelukkig' achter de rug. Moeilijk was het inslaan van voedsel voor de tien opvarenden. „Het is lastig om voor zoveel men sen te berekenen hoeveel ze eten. We kunnen in elk geval aan boord zelf brood bakken. Ik ga proberen een visje aan de haak te slaan. Er wordt tonijn gevangen in de At lantische Oceaan. Drinkwater hebben we maar beperkt bij ons. De vaat en ons lichaam moeten we dus schoonmaken met zeewa ter." Wal De tien zeelieden zeilen de ko mende anderhalve week non stop. Tijdens de tocht wordt geen enkele keer voet aan wal gezet. De opvarenden zitten al die tijd op het 13,5 meter lange schip. Dennis verwacht niet dat er zich proble men gaan voordoen. „Wanneer ie mand even tabak heeft van het zeilen, kan hij zich terug trekken in de kajuit Daar zijn tevens acht kooien waar de bemanning kan slapen." De tocht verloopt over de Noord zee, door het Kanaal, langs de Golf van Biskaje en vervolgens Dennis van der Valk neemt met negen vrienden deel aan de zeiltocht IJmuiden-Lagos: 'Wanneer iemand even tabak heeft van het zeilen, kan hij zich terugtrekken in de kajuit.' Foto Dennis van der valk over de Atlantische Oceaan naar bet zuiden van Portugal. Dennis hoopt gedurende de race op een noord-oosten wind die het schip direct naar Lagos blaast. „In de Golf van Biskaje kunnen we te maken krijgen met moeilijkhe den. De Golf heeft een grillig ka rakter en door de wind en de stro ming kan het daar af en toe spo ken." Om te voorkomen dat iemand overboord slaat kan de beman ning zich tijdens zwaar weer zeke ren met een zogenoemde lifeline. Het touwtje is bevestigd aan het zwemvest en de reling van de boot. Wanneer één van de zeeva renden toch in het water terecht komt is er aan boord een red dingsvlot aanwezig. Een pijler, een soort grote dobber met een lampje erop, moet achter een te water geraakte opvarende worden gegooid om hem met uit het-oog te verliezen. „Vooralsnog gaan we er van uit dat we die spullen al leen voor de zekerheid bij ons hebben," zegt de Vlaardingse zei ler, „Niemand van ons is van plan een nat pak te gaan halen." Koken Aan boord heeft ieder beman ningslid een taak. Kaartlezen, zei len reven en hijsen, navigeren en sturen. Het enige dat door de zei lers bij toerbeurt gebeurt is ko ken. „Er is geen kok benoemd. Ie dereen zal een keer een van te vo ren vastgesteld menu moeten klaar maken. Soep en pasta zijn de dagelijkse bestanddelen van het etensmaal." Na het avondeten mag een klein alcoholisch drankje worden ge nuttigd. Het is volgens de zeilen de kroegbaas echter niet de be doeling dat de bemanning lallend over het dek loopt en lazarus naar bed gaat. „Het is natuurlijk geen pleziertochtje. Er moet wel wor den gewerkt en drank moet zo veel mogelijk worden beperkt." Als het schip over tien dagen de haven 'van Lagos binnenloopt hebben zij goede kans om win naar van de race te zijn. „Ik heb het allemaal een beetje uitgere kend en ik denk dat we een goede kans maJmn om de rest van het deeiner, 'f te verslaan." De terug van de Marionette gebeurt met een deels nieuwe be manning. „Het schip, inclusief twee of drie ervaren bemannings leden, is te huur," vertelt Dennis. „De terugweg wordt gevaren door mensen die de boot hebben afge huurd, Ik zelf vlieg na de race di rect terug naar Nederland. Ik moet weer aan het werk." Vlaardingen—Als een jaarlyks ri- - tueel drijft deze week weer het 'beruchte' 'blauwwier op het wa ter van de Krabbeplas in Vlaar- dingen. In de voorgaande jaren stak het watervirus alleen de kop op bij warm weer. Nu laat het bij sommige mensen huidirritatie en jeuk veroorzakende wier zich al bij aanzienlijk lagere tempera turen zien. Hoe dat precies mo gelijk is, kan de deskundige van de provincie nogniet zeggen. Hij benadrukt echter dat de recrean ten rondom de Krabbeplas zich geen zorgen hoeven te maken over het planlje. De algen bevinden zich volgens deskundige J. Vente van de pro vincie Zuid-Holland altijd in het water. Meestal liggen ze op de bodem of dwarrelen ze in het wa ter. Wanneer de algen gaan drij ven en zich er blauwwier in vormt moeten sommige mensen wat voorzichtiger zijn. „Het wier is ongevaai'lijk. Het kan alleen wat jeuk en huidirritatie veroor zaken bij mensen met een gevoe lige huid zoals kinderen en oude- Volgens Vente is het Rijks Insti tuut voor Volksgezondheid en Milieu (RIVM) bezig met een on derzoek naar de in Nederland voorkomende soorten algen. „Misschien dat na het onderzoek duidelijk wordt hoe en wanneer bepaalde soorten alg de kop op steken. Vooralsnog weten wij niet hoe het blauwwier zich in het water van de Krabbeplas heeft kunnen verspreiden." Vente vindt het op dit moment nog niet nodig mensen te waar schuwen voor de algen. Als straks het zonnetje gaat schij nen, het water wat wanner wordt en mensen een frisse duik gaan nemen wordt het volgens Vente tijd de recreanten te informeren. Nu is het volgens hem nog te vroeg. Zaterdag 13 juli SCHIEDAM Oud-Katholieke Kerk. Summerfair, 11.00-15.00u. Hempapfein. Jeugdland: straattheater Arno Hui- bers, 14.30u.PrinsesBeatrixpark. Viswedstrijd, 14.00u. Grote of Sint Janskerk. Inloopconcert (blokfluit), 15.00u. VLAARDINGEN Grote kerk. Wandelconcert, 15.00- 17.00u. MAASSLUIS Groote Kerk. Jaap Kroonenburg, 20.15u. Zondag 14 juli SCHIEDAM Harreweg. Rondleiding voorbeeld tuinen, 13.30u. Dienstencentrum De 4Molens. Contactzondagmid dag, 13.30-16.30u. ROTTERDAM De Buurman. Jamsessie, 17u. On afhankelijk Toneel. Abels Eiland, 15u. Popular. De Huis tuin en Keu kenshow, 14u. Maandag 15 juli SCHIEDAM MieriksveldJeugdland:creativiteit, lO.OOu. ook op het Wilhelmi- napfein, 14.00u. Dr. Wibautplein. Straattheater Ton Laros, 14.30u. SpelcircuitP10.15u.ookophetFraris Halsplein, 14.15u. Dienstencen trum De Woudhoek. Handwerken, 14.00-16.00u. Koster F, J. Pietersma heeft nog één wens: net als demolensmoetookde Grote of St. Janskerk'ln de spotlights'Foto Roel Dijkstra door het gebouw. Hij kan met smaak vertellenover" 'de oor: sprong van het gebouw. „Op ver zoek van vrouwe Aleida gaf de bisschop van Utrecht in 1290 toe stemming voor de bouw van een kerkje. Dat is afgebrand. Het oudste deel van de drie hailen stamt uit 1345, het jongste uit 1490.". De kroonluchters, het houten ROTTERDAM Calypso 1: 'From dusk till dawn' (16) dag. 1.15-4-6.45-9.30. Calypso 2; 'Heat' (16) dag. 8.30. Calypso 3: The Birdcage' (al) dag. 4-6.45-, 9.30. Calypso 2 Riksbioscoop: 'Casper' (al)dag. 12.45-3.30. Cine- rama 1: 'It takes two' (a!) dag. 1.15- 4-6.45-9.30. Cinerama 2: 'Down Periscope' (al) dag. 1.15-4-6.45- 9.30. Cinerama 3: 'Nick of Time' (12) dag. 1.15-4-6.45-9.30. Cine rama 4: The Juror* (16) dag, 6.45- 9.30. Cinerama 5: 'Critical Deci sion'(16) dag. 4-6.45-9.30. Corso: The Rock' (16) dag. 12.45-3.30- 6.15-9,15. Imax Theater: 'Survival Island' (al) dag. 2-4. The Living Sea' (al) dag. 3. za. t/m wo. ook 1. The Rock' (16) dag. 7-9.30. Lantaren Is dag. 9.30 (16): 'Zusje' do. 'Clues- less' sir. 'Seven' za. 'Land and Free dom' zo. 'Dos Cfimihes' ma. "Wallace AGroraitdeAardrnan collectie' di. 'La Ha i ne' woLantar en 2: The Garden' (a/) dag. 10. Venster t 'Dead Man' (al) dag. 9.30. Venster 2: 'E.T.' (16) dag. 9.45. Lumlèrel: 'SpyHard' (al) dag, 1.15-4-6.45-9.30.LumIère 2: 'Prima! Fear' (16) dag. 4-6.45-9.30, Lumière 3; 'Het monster van Loch Ness' (al) dag. 1.15-4-6,45-9.30. Lumière 4: 'Barb Wire' (16) dag. 6.45-9.30. Pathé 1: The Rock'(16) dag. 12.40-3.35-6.30-9.25. Pathé 2: 'Up Close Personal' (al) dag. 6.35-9.20. Pathé 3: Things to do in Denver' (16) dag. 6.55-9.30. Pathé 4:City Half (16) dag. 12.50-3.50- 6.40-9.30. Pathé 5: 'Spy Hard' (a!) dag. 11.50-1.55-4-6.05-8.10- 10.15. Pathé 6: 'Richard III* (16) dag. 12.25-2.45-5.05-7.25-9.45. Pathé 7: 'Vampire in Brooklyn' (16) dag. 12.00-2.25-4.50-7.15-9.40. Rex: 'Naisty nurses' 'Cry for Cindy' (18) dag. vanaf 12.00. Nachtvoorstellingen: Lumière 1: The Rock' (16) vr.za. 00.15. Lumiè re 2: 'Pnmal Fear' (16) vr.za. 00.15. Lumière 3: 'Spy Hard' (16) vr.za. 00.15. Lumière4; 'Barb* Wire' (16) vr.za. 00.15. Kindermatinees: Calypso 3: 'De Boefjes' (N) 1.15. Cinerama 4: 'Ba be' (N)dag. 1.15-4. Imax: ToyStoiy' (N) dag. 11.30-5.15. Lumière 2: Toy Story'(N) dag. 1.15. Lumière 4: 'A Goofy Movie' (N) dag. 1.15-4. Pa thé: ToyStory'(N) dag. 11,40-1.45- 3.50. 'A Goofy Movie' (N) dag. 12.20-2.25-4,30. Op de skate-baan in Holy Noord in Vlaardingen is het dezer dagen een drukte van belang. Skaters en boar ders maken uitge breid gebruik van het plein dat ze de afgelopen week zelf hebben aangelegd. Dat deden ze in het kader van Premie op Actie. De ge meente stelde geld beschikbaar op voorwaarde dat de jongeren zelf mee werkten aan de uit voeringvan het pro ject. Een week lang sjouwden de jonge ren met zand en stenen voor hun ei gen baan. Het plein, dat om de al bestaande half-pi- pe heen lag, is ver groot en verschil lende door de jon geren ontworpen drempels, muurtjes en een 'grind-balk' (foto) maken spect aculaire stunts mo gelijk. Foto Rbel Dijkstra

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1996 | | pagina 1