li Tommei houdt de boot af Rotterdams Dagblad 'De plafonds zijn van riet en als dat eenmaal tikt. fff- mot Fietser verdrinkt in Nieuwe Waterweg Wethouder Reijnhout stelt procedure sloop van flatwoningen ter discussie Man bekent verkrachting van partner Gokkast leeg na inbraak Veertien keer te snel gereden Fietsendief aangehouden Den Hoedt vindt WD-coIlega ook 'uiterst dom' Geen geld van staatssecretaris voor stadsvernieuwing Schiedam >$$0$ isa| Maassluis krijgt kinderdagverblijf WbS gaat zware jaren tegemoet KOMUNCNDIJK SÊmmm DORPSSTRAAT 174 - BARENDRECHT - TEL. 0180-611100 Éf (ÏSnu^duic -« Waterweg Dinsdag 16 juli 1996 Schiedam Een 24-jarige Schiedammer heeft bekend twee maanden lang zijn levenspartner zwaar te hebben mishandeld en meerdere keren te hebben ver kracht. De mishandeling vond plaats in de woning van het twee tal. De man is vandaag voorgeleid aan de officier van justitie. Hij heeft tegenover de politie te ken nen gegeven psychische proble men te hebben waarvoor hij pro fessionele hulp wil. Het slachtoffer (eveneens 26 jaar) deed op 1 juli aangifte bij de poli tie. De vrouw vertoon de toen tien tallen kneuzingen, bloeduitstor tingen en ook inwendig letsel. Schiedam Tn een café aan de Parkweg in Schiedam hebben on bekenden gisterochtend een gok kast opengebroken en daaruit en kele honderden guldens meege nomen. De daders zijn binnenge komen door een raam te forceren. Vlaardingen Bij een controle op de Mr. L. A. Kesperweg in Vlaar dingen heeft de politie gistermid dag veertien automobilisten be trapt op te hard rijden. Dc hoogst gemeten snelheid bedroeg 87 ki lometerper uur. Het verkeer in de richting van Schiedam werd ge controleerd door de radarappara- tuur. Op de kruising Billitonlaan/Mara- thonweg hield de politie gister middag een man aan die door het rode verkeerslicht reed. Verder bleek de Hagenaar, die in eerste instantie een valse naam opgaf, niet overeen rijbewijs te beschik ken en was de auto waarin hij reed, niet verzekerd. Do auto is door de politie gestald op het par keerterrein bij het bureau. Schiedam Een 30-jarige Rotter dammer is gisteravond in Schiedam aangehouden wegens het stelen van een fiets. Ter hoog te van het NS-station Nieuwland, tegenover het politiebureau, zag een getuige hoe de dief het slot met een baksteen openbrak. Van uit een telefooncel belde hij de po litie om het signalement door te geven. De toegesnelde agenten wisten de dief enkele tientallen meters verder, op het Nieuwland- plein, in de kraag te vatten. Vlaardingen Het Vlaardingse D66-raadslid L. den Hoedt heeft zyn WD-collega L. C. van Halteren een reactie ge stuurd op een stukje dat zij in het afdelingsblad van haarpar- tij heeft geschreven. Daarin noemde Van Halteren het standpunt van alle partijen in de Vlaardingse gemeenteraad met betrekking tot de aanleg van de rijksweg A 4 door Mid den-Delfland 'uiterst dom'. Be halve haar eigen WD, die als enige partij in Vlaardingen voor aanleg van de rijksweg is. Van Halteren vindt het 'uiterst dom' dat de Vlaardingse poli tiek zich nog inzet om de aan leg te voorkomen, omdat die weg er volgens haar toch komt. De partijen zouden zich beter kunnen inzetten om een zo mi lieu-vriendelijk mogelijke in passing van de weg te bewerk stelligen. Den Hoedt noemt het stukje van Van Halteren 'van een zéér laag niveau'. Hij vindt het 'ui terst dom'. „Het mag toch wel zo zijn," schrijft de D66'er, „dat anderen anders denken over de aanleg van de A 4? De WD in Vlaardingen is voor de aan leg van de2e weg en vindt het zogenaamde economisch be lang zwaarder wegen dan de schade aan het milieu. De an- dere fracties willen dat b en w zich tot het uiterste blijven ver zetten tegen de aanleg van de A 4. Mogen we alsjeblieft! Dat is toch niet dom?" Schiedam De gemeente Schiedam verwacht dat de tekorten voor stadsvernieuwing in de gemeente tot 2005 oplopen tot ongeveer een half miljard gulden. Staatssecretaris Tommei van Volkshuisvesting komt voorlopig niet met een oplossing voor deze financiële problemen. Schiedam vindt al enkele jaren dat het te weinig geld krijgt voor stadsvernieuwing. Onlangs stuur de het gemeentebestuur een re kensom naar de Tweede. Kamer waaruit bleek dat de tekorten voor de stadsvernieuwing in 2005 oplopen tot het bedrag van 570 miljoen gulden. Schiedam schreef de Kamer dat in 1998 de stadsvernieuwing al dreigt vast te lopen, omdat de rijkssubsidie voor dat jaar al te laag is. De Tweede Kamer vroeg de staatssecretaris te reageren op de alarmerende cijfers uit Schiedam. Tommei antwoordt nu dat er een onderzoek loopt naar de stadsver nieuwing in Nederland; daarbij komen ook de problemen van ge meenten zoals Schiedam aan de orde. Het onderzoek is pas in 1997 gereed en dan komt het kabinet ook met een nader standpunt over do stadsvernieuwing. Slechte woningen Het grote tekort van 570 miljoen in 2005 wordt veroorzaakt door het grote aantal slechte vooroor logse woningen in Schiedam. Het aandeel van die huizen op de tota le woningvoorraad bedraagt in Schiedam 44 procent, landelijk is dat slechts veertien procent. Ver der zou het rijk de kosten van op knapbeurten aan woningen te laag inschatten. Die kosten zou den, op basis van de huidige erva ring met stadsvemieuwingspro- jecten, ongeveer verdubbeld moe ten worden, meent de gemeente Schiedam. De gemeente vindt verder dat zij meer geld nodig heeft voor de mo numentenzorg (in het totaal 31 miljoen), voor de bodemsanering (in totaal 45,5 miljoen) en voor in vesteringen in de naoorlogse wij ken Nieuwland en Groenoord (in totaal 24 miljoen). De Schiedamse wethouder A. Reijnhout (stadsontwikkeling) vindt het jammer dat de staatsse cretaris niet met het benodigde geld over de brug komt. Toch had Reijnhout wel enigszins verwacht dat de gemeente het bedrag niet zou krijgen. „Ik ben in elk geval blij dat de overheid de problema tiek in Schiedam onderkent. Schiedam kampt met grootstede lijke problemen terwijl het in in wonersaantal natuurlijk niet een hele grote stad is.. De staatssecre taris ziet dat en dat vind ik een goede zaak." Blijven proberen Reijnhout geeft de moed dan ook niet op. „Wij blijven proberen een gedeelte van vijfhonderd miljoen gulden alsnog te krijgen. De ge meente heeft de komende jaren in elk geval een tiental miljoen gulden nodig. Daar blijven wij bij de overheid op aandringen." De brandweer van Vlaardingen deed gisteravond verwoede pogingen de te water geraakte fietser te reanimeren. Foto Dennes van der WeVRoel Dijkstra Vlaardingen-Een 50-jarige fietser uit Hapert (Noord-Brabant) is gis teravond rond half negen ver dronken in de Nieuwe Waterweg. De man fietste op het fietspad tus sen Vlaardingen en Schiedam toen hij ter hoogte van de Traw- lerweg een hartinfarct kreeg. Ge tuigen zagen de man eerst slinge ren en daarna het water induike- len. De snel ter plaatse gekomen brandweer kon de man met reani- VBupïi Een buurvrouw komt naar buiten snellen met haar parkiet die zij in paniek was vergeten mee te ne menFoto Roel Dijkstra Door Mariëtte Oisthoom Schiedam Ze wil net onder de douche gaan met haar 2-jarige dochtertje, wanneer er een paar keer achter elkaar indringend wordt gebeld. Maar vanuit de slaapkamer ziet zy het zelf al: aan de achterzijde van de woning- kruipen zware rookwolken langs het raam. Een knal, gevolgd door glasgerinkel. 'Brand!' hoort ze buiten iemand roepen. Ze aarzelt geen moment, pakt haar kind, roejDt de honden en daalt het trapgat af, dat op dat moment al is vergeven van de rook. De woning onder haar aan de Pro fessor Kamerlingh Onneslaan in Schiedam staat op dat moment in lichterlaaie. Het is maandagoch tend half elf. In het souterrain op de begane grond is een felle brand uitgebroken, waarvan de oorzaak tot op heden onbekend is. De brand slaat door naar omliggende en naastgelegen panden. Buren bellen '06-11. De brandweer slaat groot alarm. Een overbuurman komt, gealar meerd door de rook, in actie. Uit ervaring - 'Ik heb bij de vrijwilli ge brandweer gezeten' - weet hij hoe te handelen. Bij omliggende woningen drukt hij op de bel om de bewoners te waarschuwen. Die rennen in paniek naar buiten; met kinderen en huisdieren. Uit het huis van de bovenbuurvrouw redt hij de parkiet en de papagaai". Die hebben nu voorlopig onder dak bij een bevriende buurvrouw aan de overkant. Politie en brandweer zijn binnen enkele minuten ter plaatse. Een 69-jarige invalide bewoner van één van de omliggende panden wordt door de politie en enkele buren uit zijn woning gehaald. Met ademhalingsproblemen gaat hij naar het Schieland Ziekenhuis gebracht. Na behandeling mag hij het hospitaal verlaten. Verslagen Rotterdamse en Schiedamse brandweerlieden bestrijden ge2a- melijk het vuur. Drie wagens en zo'n dertig man zijn ingezet. Een groot gedeelte van'de PKO-laan wordt afgezet. In een mum van tijd is de hele buurt uitgelopen en slaat met verslagen gezichten de taferelen gade. De bewoners van de woning waar de brand is uitge broken, zijn op vakantie. Een broer van de bewoonster past met zijn vrouw, twee kinderen en een vriendin op het huis. Op het mo ment dat de brand uitbreekt, zijn zij in het pand, maar zij kunnen tijdig in veiligheid worden ge bracht. Buren van de twaalf omliggende woningen die worden ontruimd, staan in groepjes bij elkaar. Ge schrokken, emotioneel. „De schrik slaat pas echt toe als je een maal buiten staat." doet een buurman van rechtsboven zijn re laas. „Op het moment dat de brand uitbreekt, handel je. Ik deed het slaapkamerraam open, zag rookpluimen, heb meteen 06- 11 gebeld, m'n twee katten- en hond gepakt en ben naar beneden gegaan." De schrik zit er goed in bjj de Schiedammer. Het is pas een jaar geleden dat er schuin aan de over kant brand uitbrak en hy twee mensen zag 'creperen'. In tegen stelling tot de brand van gisteren waarbij geen slachtoffers vielen, vonden toen twee mensen de dood. „Ik heb niet voor niets rook melders in huis," zegt de man. „Je woont met drie gezinnen boven elkaar, het zijn oude huizen, de plafonds zijn van riet," somt hy vervolgens op. „Als dat eenmaal fikt! Wat dat betreft zijn het waar deloze woningen." Grijsbeslagen Na een uur is de brandweer de brand meester. Rook komt nog uit het zwartgeblakerde pand, dat vooral aan de achterkant flink is beschadigd. Open, zwarte gaten, gesprongen en grijsbeslagen ra men bieden de bewoners van de achterliggende Stationsstraat een troosteloze aanblik. De schade: drie woningen aan de PKO-laan totaal verwoest, drie zwaar be schadigd en eveneens onbewoon baar geworden. Andere woningen liepen rook- en waterschade op. Grote rookwolken ontsnappen uit het pand aan de PKO-laan. Foto Roel Dijkstra De getroffen bewoners zijn voor lopig ondergebracht in het school gebouw van De Paperclip. Daar zijn zij 's middags geïnformeerd over het hoe en wat van dc brand en spraken zij met de verzeke ringsmaatschappij. De meeste be woners hebben inmiddels onder dak gevonden bij familie of ken nissen. Enkelen zijn onderge bracht in het Novotel. Waarnemend-commandant J. Postma van de brandweer in Schiedam raamt de schade op driekwart miljoen. De bewoners van drie van de twaalf ontruimde woningen kunnen nog voor de avond hun huis weer in. matie niet meer tot leven wekken. De inwoner van het Brabantse dorpje kwam uit de richting van Maassluis naar Vlaardingen ge fietst. Vlak voor Vlaardingen za gen twee andere fietsers de man flinke slingerbewegingen over het asfalt maken. Zij dachten dat de hij teveel had gedronken en wilden de man daarop aanspre ken. Op datzelfde moment reed de fietser plotseling het dijkje af en viel voorover het water in. Een andere getuige belde direct 06-11. De twee fietsers hebben ge probeerd de man uit het water te halen. Dit lukte niet en omdat de brandweer snel ter plekke was, staakten ze hun pogingen. Het duikteam van de brandweer moest de man uit het water halen. Ook het GGD-personeel deed ver woede pogingen de man weer tot leven te wekken. Het mocht ech ter allemaal niet baten. Maasland Maastan&krijgtwaar- schijnlijk een kinderdagverblijf. I n februari volgend jaar moet kin dercentrum 'Dokus' van start gaan in de Doelstraat in Maas land. Alleen de Maaslandse gemeente raad moet het plan nog goedkeu ren en een startkapitaal van 120.006 gulden neerleggen. Initiatiefnemers zijn Mariëlle de Jong en Yvette van der Velden, die nu nog bij de stichtingKinder- opvang in Vlaardingen werken. Volgens hen is er grote behoefte aan een kinderdagverblijf in Maasland. „Vorig jaar hebben we al een en quête gehouden onder Maasland- se ouders zegt De Jong, Ze ver volgt: „Daaruit bleek dat we toen al hadden kunnen starten met zo'n vier groepen van achttièn kinderen. Natuurlijk vallen er al-"* tijd wel wat kinderen af, maar dan nog hadden we drie groepen kun nen formeren." Beide initiatiefnemers moeten nu een nieuwe enquête houden, en met de recente resultaten de ge meenteraad overtuigen. Vooral het startkapitaal is belangrijk voor het tweetal. „We hebben een pand in de Doel straat'op het oog," aldus Van der Velden. „Daar zat een oude druk kerij in. Het pand staat leeg. Het moet helemaal worden verbouwd' en ingericht Er moeten bijvoor beeld kleine wc'tjes in. Dat soort dingen." Beidén leggen er de nadruk op dat Dokus straks met professione le krachten van start gaat Van der Velden heeft de HBO-opieiding sociaal pedagogische hulp gedaan en De Jong heeft een manage mentopleiding achter de rug. Als de gemeenteraad het nut van Do kus in ziet, gaat het kindercen trum in februari 1997 open. Schiedam Met een reuzen sprong is het eigen vermogen van de Woningbouwvereniging Schiedam (WbS) naar 30,3 miljoen gestegen. Dat blijkt uit het jaar verslag 1995 van de sociale ver huurder. Met dat resultaat doet de WbS het beter dan Woningstichting Noord- vest, dat eerder de financiële cij fers bekend maakte. Toch gaat ook de WbS nog moeilijke jaren tegemoet. De veelbesproken 'bruteringsope- ratie' die het rijk heeft uitgevoerd, houdt in dat tussen het rij k en wo ningbouwverenigingen subsidies en leningen in één keer tegen elkaar worden weggestreept. Het leverde voor de WbS persaldo een ontvangst op van 17,7 miljoen in 1995. Op langere termijn betekent het echter dat de resultaten in alle jaren tussen 1996 en 2002 negatief zullen zijn. Het leidt er onder meer toe dat het eigen vermogen in 2002 nog maar net een positieve score zal kennen. De meerjaren- prognose voorspelt voor dat jaar twee miljoen gulden positief. „Het is de komende jaren dus op letten geblazen, want we vinden het uit den boze om door de nul lijn heen te gaan," concludeert W. de Reuver. De manager bedrijfs economische zaken van de WbS wy st daarby vooral op het relatief 'hoge aantal DKPH-woningen dat de sociale verhuurder in het bezit heeft. Voor deze woningen, gebouwd tussen 1975 en 1986, geldt een fi nancieringsmethode waarbij ge bruik wordt gemaakt van zoge noemde 'dynamische kostprij zen'. Eenvoudig gezegd komt het erop neer dat woningbouwvereni gingen met relatief veel DKPH- woningen extra veel last hebben van de bruteringsoperatie. Na het omslagjaar 2902 moet het eigen vermogen de opwaardse trend weer te pakken hebben. De Reuver: „Pas dan kunnen we weer een beetje gaan verdienen aan de woningen. De huurop brengsten zullen jaarlijks stijgen, terwijl tweederde van de kosten - afschrijving en rente- naar ver wachting constant zal blijven. In 1995 heeft de WbS 112 wonin gen aan de voorraad woningen kunnen toevoegen. Daarmee kwam het totaal aantal woningen van de sociale verhuurder op 4884. Inclusief garages, winkels en kantoorruimten kent de WbS nu 5041 verhuureenheden. Een grote uitbreiding van het aantal woningen ligt volgens de WbS niet in het verschiet. Door gebrek aan geschikte locaties en de toenemende concurrentie van projectontwikkelaars en aanne mers zal de gewenste jaarlijkse productie van honderd woningen niet worden gehaald, schrijft de WbS in haar jaarverslag. 45,7 Pro cent van de woningen ligt in 1995 onder de vaak gehanteerde huur- grens van 600 gulden per maand. Woningen tot die 600 gulden wor den tot de goedkopere woningen gerekend. In 1994 was het pere- centage dat tot die categorie be hoorde nog 50,5 procent. Schiedam Wethouder A. Reijn hout (stadsontwikkeling) meent dat hij 'misschien de verkeerde keus heeft gemaakt' in de manier waarop de bewoners van de te slo pen flat aan de J. C. van Markens traat in Schiedam zijn ingelicht. De bewoners kregen tweeënhalve week geleden te horen dat hun flat moet wijken voor een nieuw bouwproject in de wijk Nieuw land. Reijnhout heeft aangekon digd de gevolgde procedure ter discussie te stellen. De wethouder had wel verwacht dat het sloupbesluil van de flat wat stof zou doen opwaaien. „Het slopen van huizen ligt altijd ge voelig bij de bevolking. Dat is na tuurlijk logisch. Het is niet niks als wordt besloten dat je huis wordt gesloopt," Gevoelig Omdat het zo gevoelig ligt, had de wethouder besloten de besluitvor ming rondom de sloop in alle rust te voeren. Hij vond het ongewenst om de bewoners in te lichten. De wethouder wilde dat de burgers zich niet nodeloos zorgen zouden Nu blijkt dat de bewoners erg boos zyn over de manier waarop Reijnhout de burgers heeft inge licht, wil hij de gevolgde procedu re ter discussie stellen. „Als blijkt dat er veèl weerstand is, wil ik in de raadscommisie de gang van za ken bespreken. De gevolgde pro cedure, de zogenoemde getrapte besluitvorming voeren we al vijf tienjaar." Morgen is in deze krant een open brief van wethouder Reijnhout te lezen. Hierin legt hij uit hoe de ge meente volgens hem in de sloop van de flat heeft opgetreden.

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1996 | | pagina 1