13 Proav stak al enkele miljoenen in vuilstort Lickebaert Kolpabad-terrein krijgt met nieuwbouw oude naam terug Kunstenaar verwijt museum leeftijdsdiscriminatie Rotterdams Dagblad p»SSS!i GS laten zich niet uit over toekomst Volksbos ïénmÊm Bewonersvereniging wist al lange tijd van mogelijke sloop Sehiedamse flat Trekpaarden rally door Maassluis en Maasland Slapende inbreker Vlam in pannetje Dievegge maakt amok "VELDHOEN "SHRÖMEIJN Uw regiomakelaar - Oud-Beijerland, tel. 0186-619.300 - Alblasserdam, tel. 078-691jZ;||6: Waterweg Woensdag 17 juli 1996 s? Vlaardingen Het Provinciaal Afvalverwijderingsbedrijf (Proav) heeft de afgelopen jaren al 'enkele miljoenen' gesto ken in de geplande vuilstort in de Lickebaert. Het gaat onder meer om kosten voor het maken van een milieu-effectrappor tage, de aankoop van grond om kantoren en de waterzuive ring op te bouwen, het inwinnen van juridisch advies en het verkrijgen van de benodigde vergunningen. „In totaal enkele miljoenen guldens." Dat antwoorden Gedeputeerde Staten op vragen van de Socialis tische Partij. De fractie in Provin ciale Staten van Zuid-Holland had begin april van dit jaar de vra gen ingediend. Dat gebeurde en kele dagen nadat gedeputeerde G. Brouwer bekend maakte dat de provincie de bestemmingsplan procedure voor de aanleg van een stortplaats tussen Vlaardingen en Maassluis, zou intrekken. Dit tot grote opluchting van de beide ge meentebesturen, die zich fel ver zetten tegen een stortplaats in de polder. Het provinciebestuur spreekt de suggestie van de SP dat een aan zienlijk deel van de kosten 'voor barig' was, tegen. „Veruit het grootste deel van de aanloopkos ten is gemaakt in een periode waarin aan de realisatie van Lick ebaert niet werd getwijfeld." Vol gens GS werd pas in de loop van 1995 'langzamerhand duidelijk dat het aanbod van te storten ma teriaal door allerlei oorzaken min der werd'. „Maar dat was op zich onvoldoende aanleiding om de voorbereidingen voor de stortlo- catie stop te zetten." Met name de Stichting Groeiend Verzet, later gesteund door de ge meentebesturen van Vlaardingen en Maassluis, bepleitte al jaren Maassluis ïn Brussel ging zaterdag de Trekparade Brus sel-Amsterdam 1996 van start. Gedurende twee weken trekt deze stoet authentieke wa gens, aangespannen met één of meerdere spannen trekpaar den, door België en Nederland om het trekpaard onder de aandacht te brengen. Op vrijdagmiddag 19 juli arri veert de trekparade in Maas sluis. Om ongeveer 16.00 uur stappen de deelnemers op de veerpont van Rozenburg naar Maassluis. Gestopt wordier bij café 'Oporto aan de haven, waarna de deelnemers richting Koningshoek gaan. Daar bren gen zij de nacht door. Van 19.00 tot 21.00 uur kunnen belangstellenden gratis het zo geheten paardendorp in om de trekpaarden, die op dat tijdstip worden verzorgd, te bekijken. Ook is er een paardeninfoshop. In de trekpaardenrally strijden twaalf wagens, met geselec teerde stamboektrekpaarden, om de Challenge Palm. Deze wordt uitgereikt" aan het team dat de keuringen en vaardig- heidsproeven het best doorst aat. Daarnaast zijn er de zoge noemde etappers, die slechts -bepaalde onderdelen van het parcours meedoen. De rally is georganiseerd door een Neder landse en twee Belgische trek- paardenverenigingen en door bierbrouwerij Palm. De wagens en paarden vertrek ken zaterdagochtend weer uit Maassluis. Om 10.00 uur rijden ze dan via Maasland naar Delft, waar om 13.30 uur een parade wordt gehouden op de Grote Markt. dat er gezien de afnemende afval stromen en de mogelijkheden op de Maasvlakte geen behoefte meer was aan een stortloeatie in de Lickebaert. Inmiddels is ook duidelijk geworden dat Zuid-Hol land veel langer vooruit kan met de vuilstort in Dordrecht (Derde Merwedehaven) dan 2003. Toekomst Over de toekomst van het Licke- baert-gebied doen Gedeputeerde Staten geen uitspraak. „Het al dan niet in stand houden van het zogenaamde volksbos - de bevol-' king plantte eind 1992 ruim vijf tienduizend bomen op de voorbe stemde stortloeatie, red. - is ter beslissing aan het recreaetie- schap Midden-Delfland, dat ver antwoordelijk is voor het uitein delijke beheer van het betreffen de gebied." Een woordvoerder van Midden- Delfland liet vanmorgen weten dat er ook bij het recreatieschap nog concrete ideeën zijn met be trekking tot het invullen van de voormalige stortloeatie. Een pro bleem bij de uitvoering van de plannen is dat door het afblazen van de stortloeatie, het recreatie schap Midden-Delfland zestig miljoen gulden aan inkomsten misloopt van de Proav, Na aftrek van de kosten (onder meer inrich ting van het reconstructiegebied en de puinstort) zou het recreatie schap ruim dertig miljoen gulden overhouden. Dit batig saldo had kunnen worden gebruikt voor ex tra investeringen in recreatieve voorzieningen en onderhoud van het (natuur) gebied. Overigens maken GS duidelijk dat Midden-Delfland bij de pro vincie niet hoeft aan te kloppen voor compensatie. „Voor zover het mislopen van inkomsten een di rect gevolg is van het ontbinden van de overeenkomst tussen Proav en recreactiesehap wordt erop gewezen dat dat risico door het schap bij het aangaan van de huurovereenkomst is geaccep teerd." In die overeenkomst is ais ontbindende voorwaarde opgeno men dat de Proav de huurover eenkomst met onmiddellijke in gang kan opzeggen als blijkt dat de Lickebaert niet als vuilstort kan worden ingericht. Overigens beraadt de Proav zich nog steeds over mogelijke juridi sche stappen om (een deel van) het miljoenenverlies ergens te verhalen. Door Jan Rozendaal Vlaardingen d'Engelsche Boom gaert. Dat is de naam die de nieu we buurt krijgt die komt op het terrein van het huidige Kolpabad. d'Engelsche Boomgaert, omdat de boerderij aan de voormalige Broekweg in Vlaardingen -te genwoordig Westlandseweg- en het hierom gelegen land zo heet ten. Maar ook een naam die moet pas sen bij de buurt die zo rond de eeuwwisseling af moet zijn: een groene (als een boomgaard), au- toluwe wijk met een zékere allure - let maar op de 'sche' en 'ae'. d'Engelsche Boomgaert dus. De oudste vermeldingen van die plek gaan terug tot in de vijftiende eeuw. Op 22-oktober 1456 wordt een stuk land grenzend aan 'de Engeise Bogert' verkocht. De Vlaardingse ambachtsheren blij ken eigenaar van boerderij en bij behorende landerijen. Later zou de boerderij in niet-adelijke han den vallen. Linde En in de jaren vij ftig verdween de hele boerderij: het Kolpabad - destijds een van de modernste zwembaden van Nederland waar de olympische ploeg speciaal kwam trainen- werd gebouwd. Een oude linde, die eens voor de boerderij stond, is nu nog de eni ge zichtbare herinnering aan de Engelsche Boomgaert. Overigens, verklaart stadsareheo- De eeuwen oude boerde rij die in de ja ren vijftig moest wijken voor het Kol- .»y"\ pabad,dat volgend jaar weer plaats V? moet maken voor een nieuwbouw wijk met 120 woningen. Foto Stadsarchief/ Reproductie Roel Dijkstra loog J. ter Brugge, heeft de naam helemaal niks met Engeland te maken. Het boerderijcomplex werd genoemd naar de direct by de boerderijgebouwen gelegen (fruit)boombaard die in eigendom was van een zekere Engel. „Engel was in die dagen (vijftiende eeuw) een gebruikelijke voornaam en het gebeurde wel meer dat een huis of een straat naar de eigenaar werd vernoemd," aldus Ter Brug ge. Vlaardingen kent wat dat be treft bijvoorbeeld de Fransen- en Ridderstraat. Het Kolpabad-terrein wordt door Ter Brugge als een belangrijke ar cheologische vindplaats gezien. Hij verwacht delen van een Ro meinse nederzetting aan te tref- Schiedam De 79-jarige Sehiedamse kunstenaar Herman Seij meent dat hij gediscrimi neerd wordt op leeftijd door het Stedelijk Museum in zijn woon plaats. Want waarom mag hij, on danks dat zijn werk internationa le erkenning krijgt, niet expose ren in dat museum? Seij heeft in middels het Anti Diskriminatie Buro ingeschakeld. L. van Halem, hoofd museale dienst, ontkent dat er sprake is van leeftijdsdiscriminatie. „Het museum richt zich de komende drie jaar weliswaar in eerste in stantie op jonge kunstenaars, maar dat wil niet zeggen dat ou deren geen kans maken. Mijn heer Seij is gewoon kwaad dat by is afgewezen." Seij benadrukt dat hij niet boos is vanwege de afwijzing, Maar de argumentatie voor de beslissing is hem in het verkeerde keelgat geschoten. Een expositie van zijn werk zou niet passen binnen het toekomstige tentoonstellingsbe- leid dat 'in eerste instantie ge richt is op jonge kunstenaars en de actualiteit van eigentijdse kunst'. Brutaliteit Seij vindt zelf dat hij eigentijdse kunst maakt. „Ze moeten niet denken dat een oude man niet kan schilderen." Maar het mu seum heeft volgens hem gewei gerd zijn meest recente werk te bekijken. De afwijzing voor een expositie berust helemaal niet op zijn werk, maar op zijn leeftijd. „En waar halen ze die brutaliteit vandaan?" Van Halem ontkent in alle toon aarden: „Zijn leeftijd heeft hier' niets mee te maken. Het werk dat we van mijnheer Seij kennen valt volgens onze opvatting niet bin nen het beeld van eigentijdse kunst. We kennen het werk van zijn laatste tentoonstelling en hebben foto's van zijn werk ge zien. We zijn niet uitgenodigd om ander werk te bekijken." Herman Se ij: Ze moe ten met den ken dat een oude man niet Kan schilderen rato Roei uijfcstra Desondanks neemt het Anti Dis kriminatie Buro(ADB) in Schiedam de klacht van Seij seri eus en richt zich in een brief tot de gemeenteraad voor een reac tie. Het ADB meent dat de raad „zich gezien de gewijzigde op stelling van de overheid en sa menleving aangaande leeftijds discriminatie, niet mag onttrek ken aan haar verantwoordelijk heid met betrekking tot het te gengaan van discriminatie." Een woordvoerder van de ge meente: „Er is geen officiële re gelgeving hierover, maai wij dis crimineren niet" Cultuur-wet- houder L. Hafkamp is wegens va kantie niet bereikbaar voor com- mentaar.'In januari heeft het col lege van b.en w aangegeven dat -•het stellen van leeftijdscriteria niet meer van deze tijd is'. Des tijds ging het om instellingen die in hun statuten leeftijdsgrenzen hanteerden voor het vervullen van een bestuursfunctie. L. Christ directeur van het Lan- deftjk Bureau Leeftijdsdiscrimi natie zegt in een reactie: „Leef tijdsdiscriminatie wordt niet ex pliciet genoemd in de. wet. Wél staat er dat discriminatie niet is toegestaan 'op welke grond dan ook'. Toch ligt dat moeilijk. Soms is leeftijdsonderscheid wel te rechtvaardigen. De Nederlandse wet kent ook leeftijdsgrenzen. Denk maar aan de 18 jaar-grens. Bij een museum kan je je afvra gen of een oriëntatie op leeftijd toelaatbaar is. Als het gaat om een thematische expositie waar bij jonge kunstenaars aan bod ko men is er geen probleem, Gaat het om een structurele uitslui ting van ouderen, dan is het een heel ander verhaal." Werk Van Halem van het Sehiedamse museum: „Het gaat niet om de leeftijd van de heer Seij, het gaat om zijn werk. Het is niet zo dat we een leeftijdsgrens aanbren gen. Wel richt het museum zich, in eerste instantie, op jonge kun stenaars en eigentijds werk. Dat - is de rode draad voor dit museum •en. zo is onze collectie opge bouwd, maar ik denk niet dat we dan aan leeftijdsdiscriminatie doen. We richten ons ook op Ne derlandse kunstenaars. Is dat dan rassendiscriminatie?" Schiedam De bewonersvereni ging Wonen Leven Nieuwland (W&L) en de Woningstichting Noordvest in Schiedam hebben op 28 november vorig jaar het col lege van b en w geadviseerd de flat aan de J. C. van Markenstraat te slopen. Het projectteam Nieuwland, waar beide organisatie en de gemeente in zijn vertegenwoordigd, kwam .met dit advies als oplossing voor het ruimtegebrek dat ontstond door de komst van de metro. De geplande nieuwbouw in de wijk zou in gevaar komen en daarom moest volgens het team de flat met de even nummers in de Van Markenstraat verdwij nen. In hef Beheerplan Nieuwland - het totale nieuwbouwproject in Nieuwland - was in eerste instan tie geen rekening gehouden met de komst van de metro. Een on derzoek naar het aanleggen van de ondergrondse wees uit dat er voor de metro twee flats moesten worden gesloopt. De bewoners van deze flats zijn in 1993 ingelicht over de mógelijke afbraak van hun woningen. Vorig jaar bleek dat er na de sloop van deze twee flats nog niet genoeg ruimte was om het nieuwbouw project rondom de metro te ver wezenlijken. Het projectteam heeft toen na lang heen en weer praten besloten het college van b en w te advise ren ook de derde flat met de grond gelijk te maken. „Het is natuur lijk vervelend wanneer je moet beslissen woningen af te breken," vertelt M. van Dijk vari het Insti tuut Ondersleuning Bewoners in Stadsvemieuwingswijken (IOBS) die de bewonersvereniging W&L adviseert. Belang „Toch staat niet het individueel belang, maar het belang van de wijk centraal bij de bewonersver eniging, Het gehele nieuwbouw project, een aanwinst voor de wijk, dreigde in gevaar te komen als de derde flat niet zou worden gesloopt. Daarom heeft W L het college van b en w geadviseerd te slopen. Om het algemene belang van de wijk te dienen, moeten we wel eens in tegen de mening van sommige bewoners van de wijk," aldus Van Dijk. Dat de bewonersvereniging het advies vervolgens niet bekend heeft gemaakt aan de bewoners van de bewuste flat is omdat het college er nog over moest beslis sen. „Wij, de leden van het projec- team, hebben alleen een advies uitgebracht. Het zijn b en w die een besluit nemen. Om bewoners niet ongerust te maken hebben we ze niet ingelicht voordat het sloopbesluit door b en w was geno men. Het was namelijk goed mo gelijk geweest dat het college het advies van ons helemaal niet had overgenomen." Een zogenoemd woonwensenon- derzoek dat de bewonersvereni ging onder de bewoners van ande re te slopen flats in Nieuwland heeft gehouden, behoorde voor de flat aan de Van Markenstraat niet tot de mogelijkheid. „Van de an dere gesloopte flats in Nieuwland wisten we dat dit in het kader van het Beheerplan Nieuwland stond gepland. V/ij hadden toen de mo gelijkheid de bewoners te vragen naar hun mening over de sloop. Ook konden we informeren naar de voorkeuren die de bewoners hadden voor vervangende woon ruimte." De flat aan de Van Markenstraat is later aan het Beheerplan Nieuwland toegevoegd. De be sluitvorming over de sloop is pas vorige maand genomen en de be wonersvereniging heeft tot nu toe daarom geen tijd gehad een woon- wensenonderzoek te plegen. Actievoerder L. Boekee, die in de flat woont, is het absoluut niet eens met de werkwijze van 'zijn' bewonersvereniging. „Zij zijn er toch voor ons, de bewoners. Ik vind het onbegrijpelijk dat de W L informatie voor ons heeft ach tergehouden. Dat kan toch niet de bedoeling zijn van zo'n vereni ging. Het is wel duidelijk dat er tussen de gemeente en de bewo nersvereniging sprake is van vriendjespolitiek." Ook bewoonster C. van Leeu- wenstein deelt de mening van Boekee. „Er is in de hele affaire zoveel mis dat dit er ook nog wel bij kan. Het is allemaal niet te be vatten. We worden door zowel de politiek als onze eigen bewoners- vereniging bedonderd." fen. Dat gebeurde ook in het Van Heutszpark en op Hoogstad. Ter Brugge hoopt meer informatie over het oorspronkelijke kreken landschap onder de zonneweide tegen te komen. En nog verder te rug, zo verwacht de stadsarcheo- loog, gaan de vondsten die in de zuidelijke punt van de zonnewei de moeten liggen. Ter Brugge krijgt komend najaar of in voor jaar 1997 de tijd daar restanten uit de 'Vlaardingen cultuur' (onge veer 3000 jaar voor Christus) op te diepen. In de planning is reke ning gehouden met archeologisch onderzoek. Na de sloop van het zwembad (najaar 1997), wordt er twee maanden gewacht voordat de aannemer aan de slag gaat. Sloop Eind 1998 -na sloop, reiniging van de grond en ander voorberei dende werkzaamheden- wordt met de nieuwbouw begonnen. In totaal komen er op het zwembad terrein 120 woningen: 90 eenge zinswoningen en 30 gestapelde bouw. Bijzonder voor Vlaardingen is dat de gemeente een groot deel van de inrichting van het gebied heeft uitbesteed. De markt (projectont wikkelaar Bokx en stedenbouw kundig bureau Kuiper Compag nons)^ zorgt voor de uitvoering. „Maar," haast wethouder K. Van dèr Windt (stadsontwikkeling) te zeggen, „wel onder de voorwaar den die de gemeenteraad heeft gestekt-De raadscommissie wordt regelmatig door de betrok ken partijen op de hoogte gesteld van de ontwikkelingen en kan eventueel by sturen." d'Engelsche Boomgaert moet een groen, stedelijk en parkachtig ka rakter krijgen. „Een aantrekkelij ke looproute van hotel en meubel- boulevard naar het Stadshart," al dus Van der Windt.In steden bouwkundige termen:/'Een groe ne poort op weg naar het stads centrum'. Bovendien; -omringd door karakteristieken waafVlaar- dm gen zich zo |r aag mée' proti- leert: wonen (in dé Indische Buurt), werken (op Hoogstad) en historie (van de Moermanböerde- rij). Een andere voorwaarde die de ge meenteraad heeft gesteld is dat de nieuwe buurt autoluw moet wor den. Zestigtottachtigprocentvan de auto's komt niet voor de deur, maar bij de ontsluïtingswegën; en dan het liefst grotendeels onder gronds. Tien tot vijftien woningen krijgen een eigen garage. Schiedam Een 29-jarige inbre ker uit Rhoon is gisterochtend slapend uit een gestolen auto ge haald en aangehouden. De auto was met draaiende motor gepar keerd in de Van Marumstraat in Schiedam. Bewoners zagen in de auto de man liggen slapen. Tegen over de politie verklaarde de in breker de auto te hebben gestolen in Rotterdam-Zuid en vervolgens naar Schiedam te zijn gereden. Daar is hij achter het stuur in slaap gevallen, - Schiedam Doordat gistermid dag een pan te lang op het vuur heeft gestaan in een woning aan de Van Hogendorpstraat in Schiedam is een binnenbrand ontstaan. De bewoners vergaten het vuur onder de pan uit te zet ten toen ze de woning verlieten. De vlam sloeg erin en de brand weer moest er aan te pas komen om het binnenbrandje te blussen. Er vielen geen gewonden. Maasluis Een 47-jarige dieveg ge heeft gistermiddag rond twee uur in een winkel in het Maasslui- se winkelcentrum Koningshoek nogal wat amok gemaakt. Perso neel had de vrouw aangehouden omdat op het moment dat zij de winkel verliet het alarm afging. Toen personeelsleden de vrouw vroegen of ze haar tas open wilde maken, weigerde ze dat. Tijdens de worsteling die daarna ontstond liep een personeelslid- blauwe plekken op. De politie heeft de vrouw meege nomen naar het bureau. Daar bleek dat ze een busje haarlak had gestolen.

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1996 | | pagina 1