12 Armoede groeit, bijstand daalt Olifanten kunnen niet tegen Van der Parre op Nog dit jaar geluiddempers op Turkse 'herrie-charters' Sociale dienst: aanvragen van minima komen simpelweg niet binnen Waar blijft het paspoort van Janine Wegman (v)? Ahoy' koopt tennisbeurs WD-fractie stoort zich aan wethouder Simons Alternatieve straf voor in scène zetten overval 'Geef Nederland 1,2 en 3 gratis door op kabel' Film over werklozen in Rotterdams 'werkhotel' Rotterdams Dagblad Vrijdag 19 juli 1996 Rotterdam—Ahoy' Rotterdam gaat de vakbeurs Ten nis Totaal voor tennisleraren, clubbestuurders en parkbeheerders kopen van Media Serv' uit Doe- tinehem. De vakbeurs wordt ondergebracht bij Splashure&RekreaTech, de toonaangevende vak beurs voor zwembaden, re'creatiebedrijven, fitness en bruiningscentra en in- en outdoor sportaccommo daties. Tennis Totaal werd vorig jaar oktober voor de vijfde keer gehouden in het KNVB Sportcentrum in Zeist. In totaal besloeg de beurs netto zo'n zestienhonderd vierkante meter vloeroppervlakte. Ahoy' verwacht deze omvang uit te breidelt. Tennis Totaal zal in com binatie met Splashure RekreaTech voor de eerste maal in Ahoy van 7 tot en met 9 januari worden ge houden. Rotterdam De WD-fractie stoort zich aan recente uitspraken van PvdA-wethouder Simons over de stadsprovincie Rotterdam. De wethouder mag zich de hele zomervakantie verheugen op een zeer geïrri teerde coalitiepartner, want in de eerstvolgende ver gadering van de commissie regiovorming zal WD- raadslid N. J. G; Janssens de wethouder aan de tand voelen. Volgens fractieleidster H. C. ter Kuile-van der Hoeven liggen de uitspraken van Simons niet in de lijn van v/at in de coalitie en in de gemeenteraad afgesproken is. Ter Kuiie had zich bij lezing van Simons' woorden in de Volkskrant al danig geërgerd. De wethouder vindt een nieuwe bestuursvorm niet noodzakelijk, indien meer macht wordt toegekend aan de Provinciale Sta ten van Zuid-Holiand. „Toen ik dat las, dacht ik: wat hebben we nou aan de fiets hangen?" zegt Ter Kuüe, In de WD-fractie is vervolgens afgesproken dat het Incident niet zomaar mag passeren. Het is een ernsti ge zaak, vindt Ter Kuiie, want de Rotterdamse ge meenteraad wil nog altijd afstevenen op een stads- provincie voor de Rijnmond, zij het zonder dat de deelgemeenten echte gemeenten worden. „Dat is de officiële lijn, dat is de wenselijke richting, en daar moet Simons nu niet raar in gaan doen," vindt Ter Kuiie. Zij kondigt aan bij de begrotingsbehandeling in het najaar te komen met een voorstel om in Rotterdam te experimenteren met zelfbestuur voor burgers, zoals burgemeester Peper in zijn nieuwjaarsrede begin dit jaar bepleitte. Rotterdam Wegen, het organiseren van een nep- overval op een vrachtwagen, waarbij voor 303.000 gulden aan sigaretten en drank werd verduisterd, heeft de rechtbank in Rotterdam vier mannen uit het Rijnmondgebied veroordeeld tot gevangenisstraffen tot negen maanden. De rechtbank zette in drie geval len de celstraf om in een alternatieve werkstraf. Op 3 mei van dit jaar ensceneerden.de viér mannen een gewelddadige overval, waarbij de aan Philip Morris Holland en Bosman Bonded Stores uit Schiedam toe behorende partij goederen werd gestolen. De 36-jarige Rotterdamse heler C. van de V. betaalde zijn drie mededaders 48.000'gulden voor de lading. De 35-jarige Spijkenisser vrachtwagenchauffeur J.B. deed valse aangifte van de gewapende overval en ontvoering "op een parkeerplaats in het Brabantse Rijnaart, nadat hij vastgebonden'langs de weg in Bel gië was aangetroffen. De 'overvallers' - de 27-jarige Schiedammer M. van den B. en de 35-jarige D.T; uit Spïjkenisse - huurden een loods in Oud-Beijèrland om de vrachtwagen te lossen; Ze maakten de tachograaf en kilometerteller onklaar om achtérhaling van de losplek te bemoeilij ken. De waar is voor 'slechts' 48.000 gulden doorver kocht Del. rechtbank veroordeelde het kwartet tot negen maanden celstraf, waarvan drie voorwaardelijk. Drie van de verdachten mogen van de rechter het onvoor waardelijk deel van hun straf vervangen door 240 uur alternatieve straf. Van de V., die niet tijdens de zit ting was verschenen, moet wel gewoon zijn straf uit zitten. 'Omdat zij geen accijns, btw en invoerrechten heKien betaald, is het viertal aan de fiscus een be drag van honderdtachtigduizend gulden schuldig. De eigenaren van de genotsmiddelen claimen ook nog eens 163.000 gulden van de verdachten. Rotterdam Kabeltelevisie-expoitant ENECO staat afwijzend tegenover de door staatssecretaris Huis voorgestelde verplichting om .een basispakket met daarin elf tot dertien Nederlandse en buitenlandse televisiezenders door te geven. In plaats van dit verplichte pakket, dat de abonnee zo'n zeventien gulden per maand zou kosten, pleit Eneco voor gratis doorgifte van Nederland 1,2 en 3. De overige zenders die zij willen ontvangen zouden de abonnees, uiteraard tegen betaling, zelf moeten kunnen kiezen. ENECO, een van de grootste kabelexploitanten in Nederland met 467.000 aansluitingen, reageert met dit voorstel op de plannen die Nuis gisteren aan het parlement bekend heeft gemaakt. Nuis'wetsvoorstel voor liberalisering van de Mediawet zal in de Tweede Kamer tot veel discussie leiden, verwacht ENECO-di- recteur C. Martini: Hij meent dat kabelabonnees on nodig op kosten worden gejaagd als zij een dozijn of méér zenders moeten afnemen, terwijl ze lang niet al die zenders bekijken: Martini: „Er zijn veel mensen die geen belangstel ling heben voor Franse of Duitse programma's. Daar voor moeten ze volgens de plannen van de staatsse cretaris straks wel betalen. Maar uit een onderzoek van de vereniging van kabelexploitanten in Neder land (Vecai) blijkt dat de gemiddelde kabelabonnee niet niet meer dan zeven acht zenders wil ontvan gen. Ons idee is veel simpeler en versterkt boven dien de positie van de Nederlandse publieke om roep." igens een woordvoerder van ENECO is het binnen afzienbare tijd technisch een fluitje van een cent om iedere abonnee zijn eigen tv-pakket te bezorgen. Fil ters en decoders maken dat goed mogelijk. Onder die omstandigheden noemt de woordvoerder het "betut telend' dat de overheid wil uitmaken hoe het stan daardpakket voor alle kijkers eruit moet zien. Gratis doorgifte van de drie Nederlandse zenders ligt volgens ENECO voor de hand: daarvoor wordt im mers al de omroepbijdrage betaald. De rest van het pakket zouden de abonnees, afhankelijk van-hun in dividuele behoeften, zelf moeten kunnen samenstel len. Door Peter de Lange Rotterdam Ondanks de toenemende armoede in Rotterdam zit er geen groei in het gebruik van de Bijzondere Bijstand. Uit het jaarverslag over 1995 van de dienst Sociale Zaken en Werkgelegenheid (SoZaWe) blijkt dat dit fonds voor de mini ma vorig jaar zelfs ruim één miljoen gulden minder heeft uit gekeerd dan in 1994. De uitgaven aan Bijzondere Bij stand schommelen jaarlijks rond de twintig miljoen gulden'. Ook dit jaar lijkt dat bedrag nauwe lijks hoger te gaan uitvallen. In de eerste zes maanden van 1996 heeft SoZaWe iets minder dan elf miljoen gulden aan Bijzondere Bijstand uitbetaald. „Meer aan vragen komen er simpelweg niet binnen," zegt een medewerker van de sociale dienst. De gemeenteraad wil van de Bij zondere Bijstand het belangrijk ste wapen in de strijd tegen de ar moede maken. Maai- van de circa zestigduizend Rotterdamse huis houdens die van een uitkering moeten rondkomen - en waarvan er volgens onderzoeken tenmin ste tienduizend onder de armoe- degrens leven en nog eens tien duizend op het randje balance ren- maken er naar schatting slechts veertienduizend gebruik van het fonds. Veel gezinnen la ten de mogelijkheid op een extra financiële bijdrage, bijvoorbeeld om een nieuwe bril te bekostigen of de oude koelkast te vervangen, onbenut. Naar de redenen van deze 'onder- schrijding' is het gissen. In het toetsingsrapport van de bestuurs dienst, die het jaarverslag van So ZaWe tegen het licht hield, wor den enkele mogelijkheden ge noemd, Veel mensen zijn niet op de hoogte van de mogelijkheden, de sociale dienst heeft te weinig het imago van een hulpverlenen de instantie, de instrumenten deugen niet, cliënten mijden de Bijzondere Bijstand omdat ze niet met hun armoede te koop willen lopen. Te weinig bekend lijkt ver der het feit dat het fonds ook is be doeld voor mensen met een laag inkomen; het recht er gebruik van te maken is niet voorbehouden aan uitkeringstrekkers. Uit het jaarverslag blijkt tevens dat van de Bijzondere Bijstand de laatste jaren veel geld is gebruikt voor het huisvesten-van asielzoe kers met een (tijdelijke) verblijfs vergunning. In 1993 ging het om een betrekkelijk klein bedrag: 534.000 gulden. In '94 en '95 steeg de post 'inrichtingskosten ver blijfsgerechtigden' razendsnel tot achtereenvolgens 4,7 en 5,4 mil joen gulden. In de eerste helft van dit jaar daalde het beroep van vluchtelingen op de Bijzondere Bijstand weer tot ongeveer één miljoen gulden. Volgens SoZaWe is dit het gevolg van het afne mend aantal asielzoekers in Ne derland. De sociale dienst werkt inmiddels aan maatregelen die de drempel naar de Bijzondere Bijs tand moe ten verlagen. Eén daarvan is de ontwikkeling van een 'vriende lijk' en bondig aanvraagformu lier. De woordvoerder: „We heb ben getracht de bitse formulerin gen uit de oude versie bij te scha ven en alleen die vragen te stellen die absoluut noodzakelijk zijn." Het nieuwe formulier, dat mede op aandrang van de FNV werd ontwikkeld, komt nog dit jaar in gebruik. Eerder al kondigde SoZaWe-di- reeteur H. Krosse aan dat er een soort Neckerman-catalogus wordt samengesteld waarin precies staat welke goederen en diensten uit de Bijzondere Rijstand kun nen worden betaald. Ze hadden er niet op gerekend in diergaarde Blijdorp, maar Ted van der Parre, odit 'sterkste man van de wereld', won het gisteren van twee olifanten. Hij tside wel een balk van hönderdvijftig kilogram boven het hoofd, waarde Birmese dikr huiden verstek liéten gaan. Blijdorp opende er de publiekstrekker ZOOlympics mee. Dat gebeurde op het veld bij het oüfantenverblijf Taman indah. Van der Parre ging de strijd aan met de twee nieuwste dikhuiden van de Rotterdamse dier gaarde: Khaing Phyo Phyo en Yu Yu Yin. Hij greep zelfverzekerd naar de hoof de rd vijftig kilogram wegende boomstam en tilde deze soepel tot boven zijn roodaangelopen hoofd. De twee Birmese olifanten stonden wat schuchter heen en weer te zwaaien met hun slurf, toen de concurrent uitdagend na zijn succesvolle poging naar hen omkeek. Yu Yu Yin moest een antwoord geven. Haar maatje Khaing Phyo Phyo volgde alles, alsof zij haar coach was. Het bleek een oneerlijke strijd. De boomstam van Yu.Yu Yin was duidelijk véél groter. De poging mislukte. Verzorger Martin van Wees wilde nog protesteren, maar da jury had al besloten. .-.■■■ Het personeel van Blijdorp had deze uitsla*, niet verwacht Dieren zijn, volg; m hen, mepsen in' alle opzichten de baas. „Ze lopen harder. Een struisvogel kan bijvoorbeeld wei zeventig kilometer per uur rennen. En een olifant kan wei dui zend kilogram tillen," zegt een medewerkei. :Van Wees had nog een goed excuus voor de dames: ze iÊjh zeer waarschijnlijk drachtig Foto pees Kuiper/Rotterdams DsgbJacf Door Peter de Lange en Joop Spanjersberg Rotterdam De twee Turkse chartermaatschappijen die sinds kort op Rotterdam Airport vliegen en een nieuwe golf van geluids overlast hebben veroorzaakt, zul len hun toestellen nog dit tjaar aanzienlijk verbeteren. Het gaat om drie Boeing 727-toestellen van Top Air en één Boeing 727 van Air Alfa, in allevier gevallen verou derde machines die worden inge zet voor chartervluchten. De ma chines worden voorzien van ge luiddempers, een investering van vele miljoenen dollars. Najaar Volgens een woordvoerder van de luchthaven Rotterdam zullen de dempers ('hüshkittén') dit najaar al zijn aangebracht. De twee Turkse maatschappijen mogen contractueel tot eind dit jaar vluchten uitvoeren tussen Rotter dam en de Turkse steden Ankara, Istanbul en Izmir. Voor volgend jaar loopt inmiddels een aanvraag. Air Alfa vliegt ook regelmatig met een moderne, ge luidsarm'' Airbus A 300 op Zes- tienhc tn; dit toestel geeft nau welijks aanleiding tot geluids klachten. De Boeing 727 van Air Aifa die gisterochtend vanaf Rotterdam Airport naar Izmir vertrok (vlucht LFA494), heeft negen telefoontjes over lawaai-overlast uit Rotter dam-Noord en Bergschenhoek opgeleverd. Steil klimmen De vlucht van dezelfde maat schappij op dinsdagavond leidde tot 43 telefonische klachten. Vol gens een woordvoerder van de luchthaven wordt het cockpitper- soneel van beide betrokken vlieg maatschappijen voor elk vertrek van Rotterdam Airport gewezen op de nieuwe, sinds twee weken geldende start- en klimprocedu- rés: na de start zo steil mogelijk klimmen om snel uit de geluids zone bij Rotterdam te geraken; De luchthavenwoordvoerder: „Tot twee weken geleden maak ten de Turkse toestellen op lage hoogte snelheid om daarna te klimmen. Nu is het andersom. Eerst klimmen en daarna snel heid maken. De reden waarom de vliegers in eerste instantie op lage hoogte snelheid maakten is ove rigens simpel. Het zijn jongens met een militaire achtergrond Ze waren vroeger gewend om op die wijze te vliegen." Volgens dé woordvoerder heeft de nieuwe start- en klimprocedure intussen geleid tot een beduiden de vermindering van het aantal geluidsklachten. De luchthaven- woordvoerder daarover: „Dé Turkse piloten weten dat ze herrie maken. Voor iedere vlucht nemen we met hén aan boord de nieuwe procedures door. En dat werkt. Maar zelfs met geluiddempers •zullen die Boeings nooit fluister- stil worden." NëpklaCutes Inmiddels is er geen leden om aan te nemen dat Rotterdam Air- port doehvit is van een campagne om het vliegveld in diskrediet .te brengen met 'nepklachten' over geluidhinder. De DCMR Milieu dienst Rijnmond noch de com missie Milieuhygiëne Luchtvaart terrein Rotterdam beschikken over gegevens die een dergelijke opzet aannemelijk maken. Het geval van vorige week zater- dag toen er klachten over lawaai binnenkwamen terwijl het betref fende vliegtuig nog niet was opge stegen, berust op een misver stand. Onderzoek van de DCMR wijst uit dat de klachten een an der toestel betroffen dan het vliegtuig dat volgens Teletext zo juist was vertrokken. Havenmeester M. Gerbarts ver klaarde gisteren dat een aantal klagers over lawaai lelijk door de mand was gevallen omdat zij ken nelijk waren' afgegaan op de (abusievelijke) melding van Te letekst dat het toestel al was opge stegen. Dat stond echter nog aan de grond, wachtend op één ont brekende passagier. Gerhart? :ei de indruk te hebben dat veel klagers al langer op die manier te werk gaan: zij hebben aan een. bericht op Teletekst ge noeg om de telefoon te pakken, ook als zij geen enkele overlast ondervinden. Rotterdam Airport kondigde als gevolg van het inci dent van zaterdag een onderzoek aan naar de betrouwbaarheid van klachten. Serieus Secretaris Brinckman van de commissie Milieuhygiëne Lucht vaartterrein Rotterdam gaat er zonder meer vanuit dat klachten over Rotterdam Airport in de re gel serieus zijn. „Wat wél gebeurt is dat mensen lawaai ondervinden van een vliegtuig maar wachten met hun klacht totdat Teletekst het opstijgen meldt, zodat ze bij hun klacht ook het vluchtnum mer kunnen noemen." Brinckman meent dat er bij valse meldingen niet per se sprake hoeft te zijn van opzet. „Soms stij gen er twee of drie toestellen kort na elkaar op. Dat kan verwarrend werken." Niets bijzonders Ook bij de DCMR Milieudienst Rijnmond zijn geen eerdere ge vallen van voortijdige lawaaimel- dingen bekend. Wel worden er soms klachten genoteerd op tijd stippen dat er geen vliegtuigen in de lucht zijn. Maar dat is volgens de DCMR-woordvoerder niets bij zonders. „Die mensen wachten gewoon een moment af dat ze tijd hebben om even te' bellen." Rotterdam Janine Wegman blijft weinig bespaard. De eerder als man bij de burgerlijke stand genoteerde Rotterdamse mag dan onlangs door de rechter tot 'vrouw' zijn verklaard, van de ge neugten mocht zij nog niet profi teren. De afgifte van het noodza kelijke paspoort met de aandui ding 'v' wordt namelijk door aller lei formaliteiten opgehouden. Dat is vervelend, want, en nu komt het, de artieste wil op vakantie. En haar man Jan ook. De strfid voor de vrouwelijkheid - Janine ging volgens de burger lijke stand de eerste zeventig jaar van haar bestaan als man door het leven, alhoewel zij zich al tiental len jaren als vrouw gedroeg- is dus nog niet helemaal gestreden. Door de afdeling burgerzaken in het stadhuis mag namelijk geen nieuw paspoort worden afgege ven, voordat de rechterlijke be schikking de 'Cooisingel' heeft bereikt. Maar de aankomst van zo'n van de broodnodige stempels voor zien stukje papier hangt weer af van de inspanningen en de werk druk van de griffier van de recht bank. Bovendien, als het schrij ven eenmaal is verstuurd, moeten in het stadhuis ook weer een stuk of vier bureaus worden gepas seerd. Pas daarna kan Wegman het 'vrouw-paspoort' werkelijk op halen. Terwijl Griekenland wacht op Ja nine en Jan. „Kreta," droomt ze. „Waarom Kreta? Ik zoek de plek ken op waar de muziek is. Waar ik een beetje kan meespelen en mijn favoriete liedje kan zingen." Daarbij verwacht de 'universeel artieste' en 'hammond organiste' dat de boekingen voor haar in het verre Kreta voor het oprapen lig gen. Het zr: wat sneu zijn als zo iets simpc1 een paspoort haar dwars zou „Ik heb hier ja ren naartoe gewerkt!" Wegman: „TICwacht nu al ruim een jaar op een nieuw paspoort. Ik heb gehoord dat ze eerst de ge boorte-akte moeten veranderen. Is dat nu zo moeilijk? Het is toch alleen een kwestie van het in de kantlijn veranderen van het ge slacht." En haar oude paspoort volstaat ook niet voor een reisje Kreta. Janine is als de dood dat ze in het hotel eer. vrouwpersoon met een 'm' in het paspoort zullen wegsturen. Gelukkig komt het allemaal nog goed. Alleen zal Wegman het uitje naar Griekenland tot in de herfst van het hoogseizoen moeten uit stellen. Het ziet er namelijk naar uit, zo vertelt haar advocaat, dat de Rotterdamse ambtenarij pas ergens midden augustus het fel begeerde paspoort kan overhan- Rotterdam Zeven werklozen volgt de Amsterdamse televisiep roducent Today TV in het najaar in hun zoektocht naar werk. Ge durende honderd dagen verblij ven zij samen in een 'werkhotel' met een nog onbekende bestem ming. In maart volgend jaar brengt de RVU en de NPS hun da- 'gelykse belevenissen in acht afle veringen op de buis. „Rotterdam heeft de reputatie een werkstad te zijn, daarom leek het ons leuk de ze stad als locatie te nemen," zegt R. Robert van Today TV. „We zoe ken nog naar een geschikt pand." Producent en bedenker E. Latour: „In iedere aflevering ontvangen de werkzoekenden naar eigen keuze een gast. Dat kan.de auteur van 'Hoe word ik miljonair' zijn, maar ook iemand die vertelt dat het goed is dat ze werkloos zijn.Iri elk geval komt minister Melkert van Sociale Zaken op bezoek." Doel van de achtdelige serie is volgens Today TV te laten zien welke obstakels een werkloze tij dens zijn zoektocht tegenkomt; dat het moeilijk is een baan te vin den of een bedrijf op te starten. De selectie van de werklozen ge beurt onder meer door het Ar beidsbureau en de sociale dienst. Een gemêleerde club zov.kt Today TV. Er moet een hoger opgeleide bij zitten, een allochtoon en ook een oudere. De zeven 'totaal ver schillende' werklozen wil de pro ducent dagelijks filmen. Maar zonder enige vergoeding. De deel nemers worden wel door de socia le dienst en het Arbeidsbureau ge durende de opnamen vrijgesteld van de gebruikelijke verplichtin gen. „Een1 groot misverstand," noemt Robert van Today TV het. „Er wordt niet geacteerd, het zijn echte mensen die echt op zoek zijn naar werk

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1996 | | pagina 2