13, 'Hoek van Holland moet mooi zijn' \W"£t 'Meneer Groeneveld' neemt na 37 jaar afscheid van de Hoogstraat Deelraadsvoorzitter Leen Vreugdenhil ziet nog veel uitdagingen Spreiding van kennis en macht Andere spreekuren sociaal raadslieden Uitverkoop Wereldwinkel Tieners spelen gospel Hulpdienst zoekt vrijwilligers Aanvraag koninklijke onderscheidingen Verkiezingen Bosnië ïwv&m H. Rotterdams Dagblad Vrijdag 19 juli 1996 i m Macht is een oud liedje dat nooit een evergreen zal "worden, Hoe het altijd gaat: er ontstaat een vereniging, zeg van verontruste bewoners. Ze kiezen een bestuur. Vanaf dat moment denken de meeste bewo ners: het bestuur knapt het wel voor ons op. En de nieuwe bestuur ders denken: wij hebben nu een grote verantwoordelijkheid, dus wij moeten beslissingen nemen. Knopen doorhakken. Op dit momentis de situatie nog niet verloren. Indien de bestuurders regelmatig terugkoppelen naar hun achterban, blijft iedereen netjes op de hoogte en kan de hele wijk bijsturen. Als de wijkbewoners gere geld langskomen bij het bestuur en bij andere vergaderingen, kun nen ze ook op eigen initiatief de gang van^aken in de hand houden. Dan bestaat de macht uit een goed evenwicht tussen bestuur en ach terban en kan een vereniging veel bereiken. Dat zijn twee noodzakelijke bewegingen: de bewoners die een bé- stuiir kiezen moeten zich blijven interesseren voor hun bestuur, en het bestuur behoort voor ?lle beleidsdaden goedkeuring te ver werven van de 'gewone' bewoners. Als ergens de democratie tot nieu we bloei kan komen, is het wel op wijk- en buurtniveau. Alleen, hoe vager.de vereniging, hoe minder kans op bekwame bestuurders en een bekwame achterban. Is het in'Nieuwland scheef gelopen? De ene actievoerder verwijt de wijk- en bewonersvereniging vriendjespolitiek met de gemeente, de andere actievoerder voelt zich door „onze eigen bewonersvereniging bedonderd". Inderdaad zijn flatbewoners niet geraadpleegd over een sloopplan dat niet aan alle eisen van het beheerplan Nieuwland vol deed, en öp hun beurt waren de bewoners niet aanwezig bij het pro- jectteam waar de gemeente in het openbaar en.middenin de wijk met 'de bewoners' overlegt. Dat zijn twee nalatigheden die duiden op stagnatie in twee richtingen, net als bij echte politiek. De afstand tus sen volk en volksvertegenwoordiging ziè je op alle niveaus, omdat men aan beide kanten vergeet kennis en macht te spreiden. Nu het misloopt, geeft het in Nieuwland zoveel rumoer dat de macht van de wijk verbrokkelt. Het oude liedje. Met weemoed denk ik terug aan Cees de Graaf*, woensdagochtend overleden. Toen hij in 1977 op de Lange Haven kwam wonen, ging hij kennismaken op een ledenvergadering van de bewonersvereniging Schiedam-Centrum en omdat hij daar een verstandige opmerking maakte, werd hij meteen voorzitter. Zijn kracht was dat Centrum veel openbaar vergaderde en met de wijkbewoners contact hield. Hoe beter dat lukt, hoe vaker je in het nieuws komt. Des te beter is het voor het klimaat in een wijk. Het bevorderen van tweerichtingverkeer tussen wijkbewoners en Isjhuh eigen bestuur: dat lijkt me een nobele taak voor roulette-politici lf als Maarten Reuderink. Het PvdA-raadslid. zou zich daarmee meer verdienstelijk maken dan met het verschuiven van twee van de meer dan achthonderd ambtenaren van de gemeente Schiedam, nota bene tweè die dicht bij de wijkbewoners (van Oost tot West) staan. ■■'Van autoriteiten blijft Reuderink af. Harm-Gustave de Block mocht eeuwenlang onbekommerd directeur van Gemeentewerken zijn; en Grada mevrouw Stoffelen nam sinds het ontstaan van tyd en ruimte de telefoon op voor alle burgemeesters die Schiedam voor en na de jaartelling en de oorlog heeft gekend. Heel bestuurlijk Nederland heeft het over het rouleren van Hoge Ambtenaren {„de trap van bo venaf schoonvegen"J,.;maar de macht van Reuderink reikt tot onge- wenst gefrunni.k aan het grondpersoneel van de wijken; Het draag vlak van de PvdA in Schiedam neemt af en dat spreekt-Maarten Doorstroom wil niet eens een achterban. V-V - KOREEGEL Redactie Waterweg: Jelle Gunneweg, Menr.o Haddeman, Ben van Haren, Danielle Hermans, Mariëtte Olsthoorn, Jan Rozendaai, Care! van der Velden Het Instituut Sociaal Raadslieden aan de Nieuwe Ha ven houdt tot en met eind augustus op woensdag geen spreekuur. Op dinsdag, donderdag err vrijdag wordt er gewoon van 9.00 tot 12.00 uur spreekuur ge draaid en op donderdag ook van 37.00 tot 19.00 uur. De Wereldwinkel Schiedam houdt tot half augustus uitverkoop. Een maand lang wordt er twintig tot veertig procent korting gegeven op een gedeelte van de sieraden, speelgoed, houtsnijwerk, tassen, aarde werk en rieten manden. Ook is de hele kledingvoor- raad met een kwart afgeprijsd. De Wereldwinkel is te vinden aan de Lange Achterweg 14. Vlaardingén De gospeltienerformatie The Young Continentals geeft op woensdag 24 juli een optreden in de Zuider- kerk aan het Achterom in Delft. Het programma dat zij ten gehore brengen onder de titel Chcose Life is bedoeld om tieners te laten zien dat keuzes maken in het leven iets positiefs is, aldus de organisatoren. On der de 35 jeugdige 2angers en zangeressen, die tij dens de zomertoernee concerten geven in heel Euro pa, bevindt zich Dineke Mast uit Vlaardingén. Het concert in Delft begint om 19.30 uur. De toegang is tien gulden voor volwassenen en vijf gulden voor kinderen. Westhaven plaats 22 3131BT Vlaardingén Postbus 4008 3130 KA Vlaardingén Telefoon 2340055 Telefax 4349754 Sportredac tie: Sander Son- nemans Telefoon 2340055 4004310 De SOS Telefonische Hulpdienst in Rotterdam is op zoek naaf mensen die willen meewerken als tele- foonvrijwilliger. Deze vrijwilligers helpen mensen van alle leeftijden en achtergronden die met ver schillende problemen opbellen. Voor het werk is geen bijzondere opleiding nodig. Wet moeten vrijwil ligers goed kunnen luisteren, evenwichtig zijn en over redelijk wat levenservaring beschikken. In sep tember start een training voor nieuwe aanmelders. Wie een inwoner van Maasssluis wil voordragen voor een koninklijke onderscheiding ter gelegenheid van Koninginnedag 1997 moet een voorstel daartoe voor 1 september indienen bij de burgemeester. Burgers die zich op een bijzondere wijze verdienstelijk heb ben gemaakt voor de samenleving kómen in aanmer king voor zo'n onderscheiding. Sinds het parlement het decoratiestelsel heeft veranderd, ligt de nadruk vooral op bijzondere, persoonlijke verdiensten of prestaties en niet meer zoals vroeger op de betaalde functie die iemand heeft uitgeoefend. Voor informa tie over de aanvraag-proeedure: T. van Hulst, tel. 5931901, of R. Veenhoven, tel. 5931733. In Nederland verblijvende Bosniërs die gebruik wil len maken van hun stemrecht kunnen zich voor 24 juli als kiesgerechtigde laten registreren. Formulie ren hiervoor zijn verkrijgbaar bij het informatiecen trum in de hal van het stadhuis. Deelraadsvoorzitter Leen Vreugdenhil: 'Hoek van Holland ïshet visitekaartje van Rot terdam'. Foto Roel Dijkstra Hoek van HollandTwee maanden is hij nu officieeloorzitter van de deelgemeenteraad en Leen Vreugdenhil is tot de over tuiging gekomen dat hij in die positie genoeg uitdagingen aan kan om het in Hoek van Holland nog beter te maken. De 'bur gemeester', tevens ingenieur en eigenaar van een .boerderij, had tot eind april een dubbele portefeuille en leek, ook door zijn werkzaamheden op de boerderij, in constante tijdnood te zijn om zich waar te maken. Nu hij is gekozen tot voorzitter en iemand heeft ingehuurd om diverse werkzaamheden op de boerderij te verrichten, is de bestuurder ook een stuk beter aanspreekbaar. Vreugdenhil vindt.dat de zaken goed gaan: „Er is nu eigenlijk een unieke situatie ontstaan, nu het CDA, na tientallen jaren aan het bewind te zijn geweest, geen voor zitter meer levert in Hoek van Holland.". Vreugdenhil ziet de politieke toe komst van Hoek van Holland rooskleurig in/mits aan een paar voorwaarden wordt voldaan. Eén van de belangrijkste taken die hij aan de politiek stelt, is het betrek ken van de inwoners daarbij. „Dan voelen ook meer mensen zich geroepen om mee te doen. Het is net als in het verenigingsle ven: daar heb je ook altijd be stuursleden nodig. Hoek van Hol land is een klein dorp en we wil len graag een daadkrachtig be stuur, dus moetenwc mensen aantrekken om ook later een da gelijks bestuur te kunnen vormen." Breed Vreugdenhil wil die uitdaging de komende jaren handen en voeten geven. Het is een volgende uitda ging in de rij voor Vreugdenhil, mede-oprichter van Hoeks Wel zijn in 1986. De plaatselijke poli tieke vereniging waarvan hij voorzitter werd en sinds 1990 in de deelgemeenteraad plaats nam. omvervolgens in 1992 fractievoor zitter te worden. In 1994 nam Vreugdenhil plaats in het dage lijks bestuur om dit voorjaar als voorzitter te worden gekozen. „Binnen Hoeks Welzijn liep de politiek in een breed spectrum uiteen en was het een uitdaging om de zaak bij elkaar te houden en dat is gelukt. Nu sta ik voor de zelfde uitdaging om de WD, Par tij van de Arbeid en Hoeks Wel zijn binnen het dagelijks bestuur bij elkaar te houden." Met betrekking tot de diverse be leidsvormen is Vreugdenhil kort en krachtig: „De veiligheid is erg belangrijk voor ons in Hoek van Holland. Daarom zullen we ons voor wat betreft verdovende mid delen niet langer opstellen in de vormen van tolerantie en gedoog beleid zoals die in Rotterdan. ge woon zijn. Er moet bijvoorbeeld harder worden opgetreden tegen drugspanden." Vreugdenhil haalt daarbij de recente invallen in twee drugspanden in de Prins Hendrikstraat en ih de Harmonie- straat aan als voorbeeld. Ook de kwaliteit van de zoge noemde buitenruimte in de bad plaats staat bij de voorzitter hoog aangeschreven: „We moeten de buitenruimte, de straten en de woonomgeving opvijzelen. Men sen moeten medeverantwoorde lijk worden voor het gezicht van hun leefomgeving. Ze moeten het gevoel krijgen trots te zijn op hun straat én daar zullen wij alle me-, dewerking aan géven. Kijk maar naar de Brunelstraat, dat is één van de voorbeelden. Ook de bomen langs de HMmun ook. Het is toch zorgwekkend dat men in Nederland over steeds meer vrije tijd gaat beschikken en toch niet bereid is deze sociale ta ken in te vullen. We moeten op passen niet in een neerwaartse spiraal te komen." Werkgelegenheid Werkgelegenheid is ook ai één van de grote uitdagingen van de komende jaren. Nu zijn Sténa Li ne, DSM, Nederlandse Spoorwe gen en Havendienst nog de grote werkgevers, maar Vreugdenhil ziet. dat graag uitgebreid. „We moeten zorgen dat we meer poten onder het lijf krijgen, zodat als er één mocht wegvallen, we toch blij ven bestaan én niet gelijk half Cordesstraat en op grasveld tegenover de Houtmanflat zijn voorbeel den van hoe een buitenruimte opgeknapt kan worden. Er is in de afgelopen jaren al veel gebeurd en er zal in de toekomst nog meer gebeuren om mensen het gevoel te geven dat het fijn is om in Hoek van Holland te wonen." Ook wat betreft het verenigingsle ven heeft de bestuurder zo zijn ideeën, maar ook zijn bezorgdhe den. „Ik begin er achter te komen dat het hele Hoekse verenigings leven eigenlijk maar door een paar schouders wordt gedragen en dan zijn het binnen verenigin gen nog vaak dezelfde mensen Hoek van Holland werkloos is." In verband met de werkgelegen heid ziet Vreugdenhil de oostelijk ontsluiting, doortrekking van de rijksweg A 20, als uitermate be langrijk: „Het is verrassend hoe veel werk er in het midden- en kleinbedrijf zit. Dat moeten we meer naar Hoek van Holland zien te krijgen, dan scheppen we veel werkgelegenheid." Als de oostelijke ontsluitingsweg een feit is, denkt Vreugdenhil dat het industrieterrein langs de Haak, dat nu nog opvallend leeg. is, snel vol raakt. De bouw van duizend woningen in de komende tien jaar ziet Vreugdenhil als een belangrijke impuls voor Hoek van Holland. Daarmee zal ook het winkelbestand van Hoek van Hol land worden opgevijzeld. Een doorn in het oog van Vreugd enhil is de camping: „Deze draait nog steeds met verlies. Dat kan natuurlijk niet. Wij betalen ge meenschapsgelden voor de toeris ten, dat is toch niet te verkopen. Ikzelf zie dat geld liever omgezet in voorzieningen voor de jeugd. De camping heeft tenslotte een regiofunctie en wij gaan niet voor de regio betalen. Men zal met geld over de brug moeten kómen. De camping moet binnen een paar jaar winstge vend zijn. Zo niet; dan dienen er maatregelen te worden geno men," luidt het harde oordeel mmmmmmmamm van Vreugd enhil, die wat betreft de financiële situatie ook uithaalt naar Rotter dam. „Hoek van Holland is het visite kaartje van Rotterdam. Het is het eerste wat mensen zien als ze de Nieuwe Waterweg opvaren, dus moet Hoek van Holland mooi zijn. Als Rotterdam besluit om miljoe nen extra uit te trekken omdat de Erasmüsbrug vooral mooi moet zijn, dan moeten ze ook niet knie zen als Hoek van Holland geld wil zien." Vrijdag 19 juli SCHIEDAM Margriethal. Jeugdland: feestpro gramma, 14.00u. VLAARDINGÉN WV-Kantoor. Stadswandeling, 19.15u. ROTTERDAM Zaal De Unie. NEsTWORK in de Unie. The Little Cave. Muziekcafé, 2Q,00u. Oude Haven, Overblaak. Waterstad Levensliederenfestival. Zaterdag 20 juli SCHIEDAM Oud-KatholiekeKerk. Summerfair, 11.00-15.00. Koemarktplein. Jeugdland: Ronell's circusspektakel, 14.30u. Podïumcafé. Coverband Loos,22.00u. VLAARDINGÉN Grote Kerk. Wandelconcert, 15.00- 17.00u. ROTTERDAM St.Laurenskerk. Orgelconcert, 15.00u. De Pelgrim. El Fuego, 22.00u. Oude Haven, Overblaak. Waterstad Levensliederenfestival. Delfshaven. Geurweekend; am bachten, expo, demo's, bloemen markt, proeverijen, geur/smaaktes ten. Gehele dag. Leuvehaven en Wijnhaven. Black Box. 11.00- 17.00U. ROTTERDAM Calypso 1: 'Fromdusktiildawrï (16) dag. 1.15-4-6.45-9.30. Calypso 2: 'Richard lil' (16) dag. 6.45-9.30. Ca lypso 3: The Birdcage' (al) dag. 1.15-4-6.45-9.30.Calypso 2 Riks- bioscoop: 'Father of the bride 2' (al) dag.12.45-3.30. Cinerama L-'Mis sion: Impossible' (12) dag. 1.15-4- 6,45-9.30. Cinerama 2: 'Down Pe riscope' (al) dag. 1.15-4-6.45-9.30. Cinerama 3: 'NickofTime' (12) djg. 5.45t9.30. Cinerama 4: The Juror' (16) dag. 1.15-4-6.45-9.30. Cine rama 5: 'Critical Decision' (16) dag. 1.15-4-6.45-9.30. Corso: 'Mis sion: impossible' (12) dag. 1.15-4» 6.45-9,30. Imax Theater: 'Survival Island' (al) dag. 2-4. The LivingSea' (al) dag. 1-3. The Rock' (16) dag. 7.15. 'Mission: Impossible' (12) dag. 5-9.45. Lantaren l:dag. 9.30(16): 'Priscilla, queen of thedesert' do. 'Ja de' vr. 'Smoke' za'neVliegendeHol- lander' zo. 'Secre; Wedding' ma. 'Li ving in Oblivion' di. 'Chunking Ex press' wo. Lantaren 2:'Dos Crimi nes' (16) dag. 10. Venster 1; "Dead Man' (al) dag. 9.30. Venster 2: 'Pa- risTexas'(16)dag. 9.45. Lumlère The Rock' (16) dag. 12,45-3.30- 6:15-9.15. Lumlère 2: Tt takes two' (al) dag. 1.15-4-6.45-9.30. Lumiè- re 3: 'h'etrnonstervan LochNess' (al) dag. 1.15-4-6.45. (Spy Hard' (al), dag. 9,30. Lumière 4: 'Primal Fear' (16) dag. 6.45-9.30. Pathé 1: The Rock' (16) dag. 12.40-3.35-6.30- 9.25. Pathé 2: 'Never talk to stran gers' (16) dag. 12,05-2.30-4:55- 7.20-9.45. Pathé 3: Things todÖln Denver' (16) dag. 6.55-9.30. Pathé 4: 'City Hall' (16) dag. 12.50-3,50- 6.40-9.30. Pathé 5: 'Spy Hard' (ai) dag. 11.50-1.55-4-6.05-8.10- 10.15. Pathé 6: 'Up close and per sonal' (al) dag. 6.35-9.20. Pathé 7; 'Vampire in Brooklyn' (16) dag. 12.00-2.25-4.50-7.15-9.40. Rex: 'Smalltown Girls' 'Cattails' (18) dag. vanaf 12.00. Door Mariëtte Olsthoorn VlaardingénDie keer da: hij een brilletje moest maken voor ie mand zonder oren zal J. Remich nooit vergeten. Het was hartje zo mer, het zal in 1954 zijn geweest. Bij de fietsenmaker had hij een steVoorwarniers gehaald, waar hij vervolgens de bril, zonder de krulveren die toentertijd in de mode waren, aan monteerde. Als éeh sóórt koptelefoon. „Vindingrijk vond men dat toen," zegt de opticien niet zonder trots. Laat st vroeg iemand hem om een glasbrilletje te maken, die hij er- 'gens op een rommelmarkt op de kop had getikt. Zo'n brilletje zon der montuur. Werk waarmee hij in 1953 als leerling-opticien .was begonnen. 'Glasboren is er-nu niet meer bij, vertelt Reurich.^Hêt edele hand werk is vervangen door compu ters. Het glas komt geslepen bin-L hen. Je hoéft het alleen nog maar in het .montuur tè zétten" zegt 'meneer Groeneveld', zoals hij door velen wordt genoemd. De 59-jarigé opticien is ai jaren hét gezicht van Groeneveld Opti ciens in Vlaardingén. Heeft in de: 37 jaar dat hij op de Hoogstraat heeft gewerkt een vaste klanten kring opgebouwd. ;En: verlaat nu binnen enkele weken, - officieel op T december, maar hij heeft nog. vrije dagen - dé briilenbranche. Bijna zeventien jaar was Remich toen hij het vak inrolde. Hij ver- J. Reurich doet een oog meting: 'Vroeger had je met min tien jampot glazen in je bril, nu komt er iets heel anders uit de machina.'Foto Donnés van der Wel/Koe! Dijkstra Het de technische school om als leerling-opticien bij Van Roon aan de Westhavenkade in dienst te gaan. Zelfs in militaire dienst was hij korte tijd werkzaam als opticien. In zijn Broekhuizen-pe riode in Rotterdam begon hij zelf een showbriüetje te dragen. „Als je er zelf één draagt, verkoop je beter," luidt zijn commentaar. Engels Met bloedend hart verlaat hij nu het pand aan de Hoogstraat, waar Groeneveld m 19-80 de winkel van Engels overnam. De brillehzaak gaat voortaan verder aan het Liesveld. Weer een lege plek op de toch al zo troosteloos uitziende winkelstraat.; Toen Reurich hier in 1959 kwam werken, was de Hoogstraat nog'een 'drukke, ge zellige winkelstraat'. „Verkeer reed er doorheen en er lageen trottoir aan beide kan ten," herinnert de opticien zich. Zonde vindt hij het van wat eens 'een leuke, warme straat was mèt links en rechts winkeltjes'. Hij zou het leuk -vinden als die ver scheidenheid aan winkels van toentertijd terug zou keren, maar Reurich kari zich levendig voor stellen dat jonge ondernemers zich wel twee keer bedenken voordat ze hier iets beginnen. Volgens de toekomstige vutter is de achteruitgang van de Hoogs traat begonnen met de invoer van het betaald parkerenen de afslui ting van Vlaardinger-Ambacht. „Veel Vlaardingers zijn dé andere kant op gestuurd en mjjderi de stad, ze kunnen hun auto niet meer kwijt zegt hy. „Gelukkig heeft hét Groenèveld-filiaal aan de Van Hogendorplaan de al ja ren dalende omzet tijdelijk op kunnen vangen. Maar dat geldt natuurlijk niet voor alle andere winkeliers op de Hoogstraat," voegt hij daaraan toe. Ook met de bouw van de Vlaar- dingse bloementrappen en de nieuwe C&A heeft de Hoogs traat volgens de geboren en geto gen Schiedammer een flinke duit in moeten leveren. Dat het vol gens wethouder Roijers op den duur vanzelf wel weer goedkomt met de Vlaardingse winkelstraat, daar denkt de opticien anders over. „De vraag is: hou je het vol als winkelier? De hoop dat ik on gelijk krijg, maar ik vrees dat mensen het rondje Hoogstraat blijven overslaan." Afscheid Sinds Reurich z'yn vertrek heeft aangekondigd, bellen mensen op om de opticien te bedanken voor zijn jarenlange diensten. Klanten lopen binnen om hem een goed pensioen toe te wensen. Van de meesten noteert hij dan het adres, om hen een uitnodiging toe te sturen voor zijn afscheids receptie op 15 augustus. Vooral de binding die hij met de klar.ten heeft en met de winkel aan de Hoogstraat, maken het naderen de afscheid moeilijk. Er is in de 43 jaar "dat hij als opti cien werkzaam was ontzettend veel veranderd, vertelt Reurich. Niet dat hij daardoor een hekel aan het vak heeft gekregen, het zijn meer de dingen er omheen waar hy moeite mee heeft. De winkelopenstelling bijvoorbeeld, 's Avonds, op de zondag. Een in breuk op het sociale leven van zelfstandige winkelondeme- mers, noemt hij 'L De passie'voor het vak is echter altijd gebleven. „Het produkt is mooier geworden," oordeelt de Schiedammer. „Vroeger had je met min tien jampotglazen in je bril, nu komt er iets heel anders uit de machine. Ook de brilmode is in de loop der tijd kleiner ge worden. Die grote, uilenbrillen waren gewoon lelijk" Brillen maken en met mensen omgaan, vindt hij nog steeds net leukste aan zijn vak Mensen kunnen overtuigen dat wat zij ko pen, goed is. Hij is nooit 'een prij- zenverkoper' geweest. Jarenlang was hij een klankbord vóór zijn klanten. Reurich: „Je hebt al snel een vertrouwensrelatie met men sen omdat je zo intensief met ze bezig bent." Sommige mensen laten de keuze van hun bril zelfs helemaal over aan 'meneer Groeneveld". Niet zelden is ook de eerste bril die hij pakt, de bril die wordt gekocht. Niets geeft hem meer voldoening om een Want 'gelukkig" de deur uit te zien gaan. Maar hij schroomt er ook niet voor om een klant de waarheid te zeggen. Als een bril niet staat, dan zegt hij dat. „Ze kunnen 'm krygen als ze willen, maar dan zeg ik wel dat ik hem niet mooi vind."

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1996 | | pagina 3