9 Politiek reageert verbaasd op slooprapport Jongeren 'toppen' vakantie bij elkaar Drie weken zomerpret naderen einde mr Rotterdams Dagblad Raadslid Van den Akker-de Jager (D66): 'Ik hoop dat het niet waar is' Bolbliksem zet kantoor aan Lange Haven op stelten 'Het zegt me helemaal niks dat Schiedam nu groter is' Nieuwbouw Goudsesingel krijgt oude naam terug WgmBs&SÈmÊ Tuinbiiisjesdief aangehouden Kwekerij opgerold Schiedammer aangehouden Dief naar Halt Mr. Van Velzen overleden voor kantoor- verpakking- en decoratiemateriaal Tel.: (0186) i Waterweg Donderdag 25 juli 1996 Door Pieter Vermaas Schiedam Het vernietigende rapport over.de aanbesteding van en controle op sloopwerkzaamheden, waarin de gemeente Schiedam het verwijt krijgt oneerlijk en onverantwoordelijk te handelen, doet veel stof opwaaien in politiek Schiedam. De conclusies van de opstellers van het gisteren in het Rotter dams Dagblad onthulde concept-rapport, laten menigeen.,die nóg niet op vakantie is niet onberoerd. PvdA-raadsleden M.R. Reude- rink en M. Siljée en CDA'er Th.H.B. Schoenmakers vinden dat er zo veel mis is met de proce dure dat nu in uitvoering zijnde sloopwerken (als die van het voor malige politiebureau aan de Lan ge Nieuwstraat) met onmiddellij ke ingang moeten worden stilge legd. Volgens het drietal is vanaf de aanbesteding ('het is evident dat die in Schiedam onderlinge afspraken bevordert') tot en met de (milieu) controle op het gele verde werk veel fout. „Ik hoop dat het nietwaar is," rea geert raadslid G. H. van den Ak ker-de Jager (D66) op de harde conclusies van de drie rappor teurs over de Schiedamse sloop- procedures. „Maar ik begrijp dat de drie nog een gesprek zullen hebben met de Dienst Gemeente werken. Wie weet komt Gemeen tewerken alsnog met bevredigen de antwoorden. De raadsleden hebben in elk geval een aantal in teressante vragen gesteld." Daarmee verwijst het D66-raads- iid naar wagen in het rapport. De onderzoekers willen van Gemeen tewerken onder meer weten waar om Schiedam sloopwerkzaamhe den zonder uitzondering toewijst aan de aannemer die een sloopplan schrijft en waarom de gemeente geen volumes contro leert. 'Meer openheid' „We moeten ons maar eens goed op het hóófd krabbelen," meent raadslid A. van Loenen (Solidair '93/Gemeentebelangen). „Ik heb best vertrouwen in Siljée en ook die andere twee zijn toch niet de minste raadsleden. Als het zo is ais in het rapport staat, dan gaat het niet goed. En als de gemeente - en dat zijn we tenslotte alle maal- echt financiële schade lijdt, dan moet er iets gebeuren. Zoiets kun je niet over je kant la ten gaan." WD-raadslid M.M. de Mol-de Mooij is blij dat het rapport de Dienst Gemeentewerken oproept om meer de dialoog aan te gaan. „Let wel, ik ken het rapport alleen van hoe het in de krant is geko men, maar ik vind het prima wat die drie raadsleden hebben ge daan. Er moet meer openheid ko men vanuit de Dienst Gemeente werken, dat vindt Luub CWD- wethouder L. A. Hafkamp, die Ge meentewerken in zijn portefeuille heeft, red.) ook." Kritiek op drie opstellers van het rapport is er echter ook. Die be treft de solistische werkwijze van de drie. Van Loenen: „Waarom hebben.de drie niet in de raads commissie gevraagd of het hom of kuit is? En er was ook nog de mo gelijkheid geweest van een beslo ten commissievergadering." WD-raadsüd De Mol-de Mooij plaatst ook haar kanttekeningen. „Het rapport hoort eigenlijk thuis in de commissie, maar daar is het als zodanig nog niet aan de orde geweest. Ach, de drie zijn jonge raadsleden die er altijd wel op uit zijn om zich te profileren, om er gens naar te zoeken." D66 en WD zeggen het niet erg te- vinden dat coalitiepartner PvdA juist met oppositionele CDA sa menwerkte, en in samenwerking een vertrouwelijk bedoeld rapport schreef. „Ik stoor me daar niet aan," zegt Van den Akker-de Jager (D66). „Daar moet je overheen kunnen stappen. Bovendien zijn de ver schillen in de politiek vaak niet eens zo groot" WD-raadslid De Mol-de Mooij ziet er ook geen kwaad in: „Die samenwerking tussen die jongens is toch best een uitdaging voor ons?" Door-Menno Haddeman Schiedam De medewerkers van een kantoor aan de Lange Haven in Schiedam schrokken zich dins dagochtend een ongeluk. Met ho ge snelheid zagen zij rond tien uur een vuurbol op zich afkomen. Op de bovenste verdieping doken de medewerkers van schrik onder de bureau's. Op de begane grond volgde Judith Sterenborgh koel bloedig de loop van' dit opmerke lijke natuurversehij nsel. Tijdens een flinke onweersbui slaat dinsdagochtend rond tien uur de bliksem in een woonhuis aan de Warande. De bliksem ver oorzaakt een klein brandje in het dak van de woning. Op dat zelfde moment staat Sterenborgh uit het raam van het kantoor van het Boumanhuis aan de Lange Haven të kijken. „Ik hoorde een luide knal toen de bliksem insloeg," vertelt ze. „Kort daarop zag ik plotseling een fel wit licht op me af komen. Ik schrok me kapot. Dat balvormig ding kwam recht naar mij toe." De medewerkers op de bovenver dieping zijn'al onder het bureau gekropen als Sterenborgh de bal tegen het hek rondom het pand tot stilstand ziet komen. „Het fel witte licht was in één klap uit," vertelt ze. „Ik denk dat de elektri sche lading via het hek de grond in is gegaan. Het was best' eng, maar ik heb er geen moment aan gedacht om me te verschansen. Toen de'bal via het hek was ver dwenen, begonnen, plotseling alle brandmelders in het kantoor loei en. Ook de telefoon en de compu ters hielden ermee op. Dat vond'jk allemaal nog het vreemdst," ver telt Sterenborgh. De brandweer van Schiedam is bekend met het fenomeen vuurballen. „Het komt vaker voor dat we een melding krijgen van zo'n. bal," vertelt plaatsvervangend-commandant J. Postma. Hij weet niet precies hoe de ballen ontstaan, maar het heeft volgens hem iets te maken met elektrische lading die op treedt bij onweer „De elektrische lading ontregelt aardig wat apparatuur zoals bij voorbeeld brandmelders," vertelt Postma. „Het komt regelmatig voor dat we tijdens een flink on weer vele keren moeten uitukken voor een loos alarm." De wetenschappelijke naam voor een vuurbol is een bolbliksem. Over de bolbliksem is weinig be kend, Ze zijn regelmatig waar te nemen maar wetenschappers zijn er nog niet in geslaagd de oorzaak van die soort bliksem vast te stell- len. Wel is bekend dat de bolblik- sems ontstaan nadat de 'gewone' bliksem is ingeslagen. Er bestaan'verhalen over bolblik- sems die woningen binnendrin gen via een schoorsteen, deur of raam. Bij het Koninklijk Neder- lands Meteorologisch Instituut (KNMI) in" De Bilt zijn verhalen bekend van bolbliksems die door een gesloten raam een woning zijn binnengekomen, zonder dat daarbij het glas was beschadigd. Volgens een woordvoerder van het KNMI is dat mogelijk als er van uit wordt gegaan dat de bol bliksem een elektronenwolk is. Toch is. ook deze theorie weer on deruit te halen omdat een elektro nenwolk niet seconden lang kan blijven bestaan. Vanwege het ge vaar van bolbliksems, de dingen kunnen een temperatuur berei ken van wel 30.009 graden Celsi us, zijn er weinig mogelijkheden het verschijnsel te onderzoeken. De bolbliksem heeft de brand weer in Schiedam in elk geval niet in de problemen gebracht. Postma: „Het vuur in het dak van het woonhuis aan de Warande waar de bliksem was ingeslagen hadden we vrij snel onder contro le. Het was alleen lastig om bij het vuur te komen. We hebben daar om een stuk van het dak moeten open zagen. De bolbliksem die na de inslag ontstond, heeft gelukkig niets geraakt en er is niemand ge wond geraakt" Door Ben van Haren Vlaardingen De straatnaamge- ving in het in aanbouw zijnde der de kwadrant van de Babberspol- der wordt op verzoek van kopers- vereniging Bresbok aangepast. Burgemeester- en wethouders hebben laten weten dat zij de naam Lusthofstraat willen schrappen voor de woningen aan de oorspronkelijke Goudsesingel. De eengezinshuizen worden van af eind dit jaar opgeleverd. For meel moet de gemeenteraad de wijziging nog goedkeuren. In het college is de zaak aan de or de gesteld nadat wethouder K van der Windt in april, tijdens de feestelijke bijeenkomst na het slaan van de eerste paal voor het project, van vele kanten werd aan gesproken over de straatnaamge- ving. Hij kreeg te horen dat veel kopt. waren verrast toen hen was gebleken dat bij de straat- naamgeving voor het buurtje, op de grens van Babberspolder en Vlaardinger-Ambacht, de huizen aan de zuidzijde van de oorspron kelijke Goudsesingel een andere straatnaam hadden gegekregen. Hun drie verdiepingen tellende 'herenhuizen' waren toegevoegd aan de Lusthofstraat, die van oudsher van het kruispunt in het midden van de Rotterdamseweg in noordelijke richting tot aan de Goudsesingel loopt. Om uiteenlopende redenen geven de nieuwe eigenaar/bewoners de voorkeur aan de naam, die de straat in 1941 kreeg toen in deze nieuwe wijk van 'noodwoningen' weggebombardeerde Rotterdam mers huisvesting vonden. De één vindt nu ook de van de bekende singel in de Maasstad afgeleide straatnaam passender; anderen van de overwegend jonge kopers zeggen niet gecharmeerd te zijn van de naam Lusthof. Van der Windt beloofde de kwes tie te onderzoeken en het bestuur van Bresbok stuurde na enige tijd een officiële brief naar het stad huis. Stadsarcheoloog J.P. ter Brugge, die sinds kort is beiast met de straatnaamgeving, meldt dat de wijziging in de Babberspol der thans alleen nog afhangt van een besluit van de gemeenteraad. Een busreis naar Spanje, of 'gewoon' twee weken kampe ren op Texel, het kost allemaal geld. Jongeren die op vakantie willen maar dat niet kunnen be kostigen van dat kleine beetje zakgeld dat ze van pa en ma krijgen, zijn hier druk in de weer. Op een veld in Hoek van Hol-, land vérdienen ze met het top pen van lelies hun vakantie bij elkaar. Het idee straks met hun kont op het war me zand te zit ten houdt de jongeren tussen de bloemen op de been. Foto Westlands Fotoburo Door Jan Rozendaal Vlaardingen Eindelijk, na ruim twintig jaar, heeft Schiedam Vlaardingen eronder. Eindelijk is Schiedam - uiteraard na Rotter dam- de Tweede Stad in de Rijnmond, en de eerste in het Waterweggebied. Vlaardingen, dat in de jaren vijf tig en zestig pochte uit te groeien tot een stad van 150.000 inwo ners; is voorbij gestreefd. Vlaar dingen,'waar bij voorbaat in het oude centrum al werd gesloopt om ruimte te creëren voor al cüe inwoners. Het oerlelijke Lies- yeldviadüct is er'een voorbeeld van, V Eh nu, vlak voor de eeuwwisse ling, passeert 'Schiedam (74.622 inwoners per 1 juli 1996) Vlaar dingen (74.300) alsnog. Een klein verschil;natuurlijk, dat mogelijk het komende jaar zelfs weer kan omslaan in 'winst' voor Vlaardin gen. Pas begin volgende eeuw neemt Schiedam echt afstand. Als Spaland is volgebouwd komt Schiedam uit op 78.000 ingezete nen. Vlaardingen blijft waar schijnlijk ergens op de 76.000 ste ken. Schiedams wethouder A.G. Wiegman zegt de inhaalmanoeu- vre 'helemaal niks'. „Ik ben gebo ren Schiedammer, dus als er ie mand een kick van zou moeten krijgen, dan ben ik dat. Maar het zegt mij niks. Het was me haast niet opgevallen." Wiegman ziet Vlaardingen er» Schiedam als gelijkwaardige ste den. „Wij hebben een aantal de zelfde problemen, waarvoor vve- gezamenlijk oplossingen probe- ren te zoeken. Dat de één dan honderd inwoners meer of min der heeft dan de ander, vind ik niet ter zaken doende. Met de be sturen overleggen we regelmatig en het is niet nu opeens zo dat wij daarin een andere rol krijgen of .eisen.';; Vroeger stonden Schiedammers en Vlaardingers tegenover elkaar, inde tijden van de Hoek se en Kabeljauwse twisten. Tot voor een aantal jaren geleden vertoonden de bestuurlijke ver houdingen af en toe nog we! eens wat rimpelingen. Maar dat be hoort tot het verieden. We trek ken nu samen op." Verhoudingen Ook dc Vlaardingsc wethouder K. van der Windt denkt dat de on derlinge verhoudingen niet zul len wijzigen. „Dat is helemaal niet belangrijk. Ook niet voor de beeldvorming. Veel mensen dachten altijd, al dat Schiedam groter was dan Vlaardingen, ter wijl dat niet zo was. Hetds belang rijker dat alletwee' de steden groeien. En of de één dan een paar honderd of paar duizend in- woners meer heeft dan de ander doet er niet toe." Het grote verschil is dat Schiedam een grote uitbreidings wijk heeft, concludeert ook de PvdA-wethouder„Wij moeten het grondgebied in Vlaardingen heel selectief invullen. Er zit wel enige groei in. maar niet met dui zenden woningen tegelijk." Bij coalitiepartner CDA in Vlaar dingen wordt op ledenvergade ringen nog steeds openlijk ge pleit voor het bebouwen van de Broekpolder. Want dan, houdt de partijtop de leden voor, hoeven de belastingen niet zo te. stijgen en kan bijvoorbeeld de Stadsge hoorzaal zonder al te veel subsi die blijven bestaan. Koren op de molen van de Vlaardingse wo ningcorporaties, die ook een groot voorstander zijn van het be bouwen van het recreatiegebied. Maar zolang de christen-demo craten niet tenminste de grootste partij in Vlaardingen rijn/blijft de Broekpolder groen. Daar zijn alle andere partyen het over eens. En met het bestemmings plan, dat vermoedelijk eind. dit jaar wordt aangenomen, staat dat ook vast. Van der Windt (stadsontwikke ling) kent wat dat betreft pok geen twijfels. „Natuurlijk heb ik;' er geen spijt van dat de Broekpol der groen blijft. Een stad kan nooit uit alleen maar huizen -be staan. De Broekpolder is als een groene long van onschatbare waarde voor .Vlaardingen. En trouwens ook voor Schiedam. Heel veel Schiedammers maken er gebruik van. Ook burgemees- ter Scheeres komt regelmatig vo gels kijken in de Broekpolder." Eén van de activiteiten tijdens het Schiedamse jeugdfestijn Jeugdland is bloemschikken. Hier is een aantal kinderen bezig een mooi boeket samen te stellen. Foto Roei Dijkstra Schiedam Met een slotdag vol exotische activiteiten voor de Schiedamse jeugd sluit bureau Jeugdland vrijdag een overvol ju bileumprogramma af. In het Bea- trixpark staat morgen het verre landenspel centraal. In het verre landenspel, waarvoor de kinderen zich tot 12.30 uur vrij dag kunnen opgeven, kan.worden gespeeld in de geest van andere landen. Kokosnoten plukken en het lama-spel waaien bijvoorbeeld over uit verre culturen. Zelfs een echte olifant heeft de organisatie ingehuurd. „Daarop kunnen de kinderen de rit van hun leven ma ken," verheugt Riet Immerzeei zich bij voorbaat op de afsluitende activiteit van het programma van het twintigjarige Jeugdland. Be halve het spel is er ook een po diumprogramma waarin Indiase en Thaise danseressen de hoofd act vormen. Verder kunnen de kinderen zich vermaken met on der meer een racemotor-simula- tor, een groot drakenkasteel en een kleurige Chinese draak. „Het is verbazingwekkend," blikt Riet op de afgelopen twee weken terug, „dat weer zoveel kinderen op de activiteiten zijn gekomen, ondanks het soms matige weef. Zo hebben we op de openingsdag ruim twaalfhonderd kinderen ge had, onder wie kinderen uit Rot terdam. Dat aantal hebben we kunnen berekenen op basis van het aantal suikerspinnen dat er die dag is uitgedeeld." Al jaren verzorgt het gemeentelij ke bureau Jeugdland een zomers activiteitenprogramma. In alle Schiedamse wijken worden kin deren vermaakt met gratis deel name aan sport, spel en theater. Omdat het een lustrumjaar be trof, pakte bureau Jeugdland voor dit jaar extra feestelijk uit. Zo was er een groot lustrumfeest in de Margriethal. waarop meer dan vijfhonderd feestgangers af kwa men. Schiedam Met de aanhouding van een 25-jarige Schiedammer heeft de Schiedamse politie 25 in braken in tuinhuisjes opgelost. De man, die de inbraken heeft be kend, is gisteren in bewaring ge steld. De inbraken, twee op het complex Thurlede en 23 op Vijf sluizen, zijn tussen januari en juli van dit jaar gepleegd. De Schiedammer is afgelopen zondag in een huisje op het com plex Vijfsluizen aan de Schiedam- sedijk in Schiedam aangehouden toen hij lag te slapen. De voor naamste reden voor het plegen van de inbraken was dat hij op zoek was naar een slaapplaats en' iets te eten. Verder nam hij uit de huisjes diverse goederen mee, waaronder gereedschap, beeldjes, een spaarpot en een tv. De Schiedamse politie gaat na de zomervakantie een voorlichtings bijeenkomst houden voor de eige naren win de tuinhuisjes op Thur lede en Vyfsiuizen. Doel is te kij ken hoe deze in de toekomst kun nen worden voorkomen. Schiedam In de J. C. van (Mar kenstraat - is woensdagmiddag eenn hennepkwekerij ontman teld. De politie is de kwèkerij op het spoor gekomen nadat bewo ners lieten weten last te hebben van stank. Bij de ontruiming zijn in totaal 178 hennepplanten in be slag genomen. Ook 130 gram-ge droogde hennep, gereed voor gé bruik, en diverse lampen eri een sproei-installatie werden 'door de agenten meegenomen. Aanhou- dingen zijn nog niet verricht - Rotterdam In een lingeriezaak aan de Pleinweg in Rotterdam is een hennepkwekerij opgerold, waarbij een 24-jarige Schiedam mer is aangehouden. De kwekerij bevond zich in de kelder van de winkel en werd opgerold na klachten van buren over stank.' De Rotterdamse politie nam on- g ""'eenduizend planten en veertig lai, --en met bijbehorendeappara- tuu' in beslag. ENECO trof een zeer onprofesionele en zeer ge vaarlijke, illegale aftakking van de hoofdstroomleiding aan. De planten zijn onmiddellijk afge voerd door de Roteb. Vlaardingen Een 13-jarige jon gen uit Vlaardingen die gister middag uit een winkel aan de Vari derWerffstraat in zijn woonplaats enkele blikjes frisdrank heeft ge stolen is overgedragen aan. bu reau Halt De jonge dief werd be trapt door het personeel V SchiedamDe Schiedamse advo caat mr. A. F. A. (Dick) van Velzen is overleden. Van Velzen, die vaiK middag is begraven, is 89 jaar ge-" worden. Van Velzen is één van de grondleggers van het Rotterdam se advocatenkantoor Trenité Van Doome. Nadat hii jarenlang in Schiedam een advocatenpraktijk had gerund, werd dat later .het kantoor Van Velzen, Van Kinde ren en Van Moorse! Later (in. 1971) ging dit op in Nolst' Trenité, Hoogenraad en Van Velzen. Van dit Rotterdamse kantoor is Van Velzen zés jaar voorzitter van het bestuur geweest. In 1990 volgde een nieuwe fusie en ontstond Trenité Van Doome advocaten en notarissen. Dit kantoor; met vesti gingen in onder meer Rotterdam, Amsterdam, Brussel en Curasao, behoort tot de vijf grootste advo catenpraktijken van Nederland. Volgens een oud-collega kan Van Velzen worden beschouwd als één van de grondleggers van dit kan toor. Van Velzen stond bekend als een 'adviserende advocaat', voor zowel het (internationale) be drijfsleven als particulieren.. Hij was vooral verantwoordelijk voor de ontwikkeling van de commer ciële tak van Trenité Van Doome. Van Velzen stond bekend als een 'advocaat met brede interesse! Dat blijkt ook wel uit de vele com missariaten en adviseurschappen die de Schiedammer door de jaren heen heeft bekleed. Ook was hij jarenlang bestuurder van het Sta dion Feyenoord. Showroom: Buitendijks/ingang Oranjestraat-3274 BA HEINENOORD Openingstijden: Maandag van 9.00-21.OOuur: Dinsdag t/m Vrijdag van 9.00-17.00 uur1

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1996 | | pagina 1