13 Industrie Europoort kan z'n restwarmte aan kassen kwijt i Rotterdams Dagblad Ouderen langer thuis in nieuw woon- en zorgcomplex m Maasland heeft nieuwe gemeentesecretaris Vlaardingen klaagt bij minister over herrie Boeings Man bestraft wegens gevaarlijk inhalen Pijplijnverbinding spaart kosten en milieu Weer auto te water na stuurfout Bus blijft dicht, man overvallen Rotte eieren boven Westland Politie neemt hennep mee Oliespoor Opgevoerde bromfiets Fietsen gestolen Bus bekogeld Agent gewond door beet y motorcrosser Site f Schiedams geld voor bussen in Sarajevo Waterweg Woensdag 31 juli 1996 Schiedam—Een 17-jarige man uit Spijkenisse heef! gisteren aangif te gedaan van een poging tot bero ving die op zaterdagavond rond elf uur op het Stationsplein in Schiedam is gepleegd. Het slacht offer liep daarbij een gescheurde ellepijp en enkele kneuzingen op. Een onbekende man sprak het slachtoffer aan op het Sta tionsplein en vroeg hem om geld. Het slachtoffer zette het vervol gens op een lopen. Een buschauf feur vroeg hij om hulp maar die liet de deuren van de bus geslo ten. Het slachtoffer werd daarop voor de bus in elkaar geslagen door de dader. De buschauffeur greep niet in. Een toevallig passe rende scooterrijder schoot wel te hulp. Hij sloeg de overvaller van het slachtoffer af. Vervolgens is de dader, zonder buit, weggerend in de richting van de Professor Kamerlingh Onneslaan. Hoek van Holland De DCMR Mi lieudienst Rijnmond heeft gister middag in een half uur tijd der tien telefoontjes van inwoners van Hoek van Holland en Naald wijk ontvangen. Zij klaagden over een olie-achtige en naar rotte eie ren stinkende lucht. Onderzoek van de milieudienst wees uit dat de boosdoener op de Maasvlakte gevestigd .moet zijn. De inspec teur kon de dader evenwel niet achterhalen. Na een half uur was de stank verdwenen. Of het een illegale lozing betrof, kon niet worden vastgesteld. Er komt geen verder onderzoek naar de oorzaak van de stank, Vlaardingen Naar aanleiding van klachten over stankoverlast heeft de politie van Vlaardingen dinsdagochtend een schuurtje van een woning aan de Markgraaflaan doorzocht. Daar' troffen de agenten 56 hennep planten, lampen, ventilatoren en een verwarmingselement aan. De bewoners verklaarden de hennep te kweken voor eigen gebruik. In overleg met justitie heeft de poli tie dan ook besloten de planten in beslag te nemen zonder een pro ces-verbaal op te maken. Vlaardingen Op de kruising van de Marathonweg en de Deltaweg in Vlaardingen trof de politie gis teravond een oliespoor aan. Het spoor liep vanaf de Haringbuis- weg, G. Stephensonweg richting de Maassiuissedyk. De brand weer moest er aan te pas komen het goedje op te mimen. De dader is nog niet achterhaald. Maassluis Een 16-jarige brom fietser uit Ooltgensplaat reed gis teren op het fietspad naast de Del taweg toen hij de politie aan zag komen. Geschrokken maakte dc jongen zich uit de voeten en reed met zijn brommer door de bosjes en berm heen. De achtervolgende agenten konden de jongen aan houden toen hij vooreen gesloten spoorboom moest wachten, HU verklaarde hard te zijn weggere den omdat de brommer was opge voerd. VlaardingenVier mannen (28 en 33 jaar) uit Sint Petersburg zijn vanochtend op de Van Hogendor- plaan in Vlaardingen aangehou den nadat zijn voorde neuzen van de agenten drie fietsen probeer den te stelen. De mannen haalden 'de fietsen uit de stalling voor het NS-station Vlaardingen-Oost en wilde er over de spoorlijn mee vandoorgaan. Vlaardingen Een lijnbus van de RET is gisteravond rond 21.30 uur op de Van Hogendorplaan in Vlaardingen door onbekenden be kogeld met stenen. De ruiten in de bus verbrijzelde maar er raakte niemand gewond. De passagiers konden in een vervangende bus 'hun weg vervolgen. Door Kees Bos Vlaardingen Het plan voor een pijpleiding tussen de fabrie ken in Europoort en de Westlandse kassen lijkt haalbaar. De chemische fabrieken kunnen zo hun overtollige warmte en CO:aan de tuinders leveren. De eerste indicatie van een groep onderzoekers is dat bouw van zo'n pijplijn haalbaar is. De groep bedrijven, waaronder de Rabobank en het VEK-advies- bureau uit 1s-Gravenzande, is sinds februari aan het rekenen. Ze willen in december de definitieve conclusie trekken. De berekeningen gaan er van uit derd hectare. Door de levering dat de warmte wordt afgenomen door kassen langs de Nieuwe Wa terweg. met name in Maasland. Maasdijk, Naaldwijk, 's-Giaven- zande en Hoek van Holland. Dat komt neer op ongeveer vijfhon- van Europoort-warmte kunnen de tuinders enorm veel gas bespa ren. Een bezuiniging van zelfs tweehonderd miljoen kuub gas is al genoemd. Hoeveel geld dat de tuinders gaat schelen is nog niet bekend. De onderhandelingen over de prijzen die voor de 'indus- triewarmte' moet worden betaald lopen nog. Het gebruik van de overtollige warmte bespaart de Europoort-fabrieken een groot be drag aan milieu-heffingen. Onder de fabrieken aan de overzijde van Waterweg bevinden zich raffina derijen, maar ook de afvalver brander AVR. Zeven kilometer De pijplijn van de Europoort naar het Westland wordt ongeveer ze ven kilometer lang. De leiding zou de Waterweg oversteken ter hoogte van het dorp Maasdijk. Het warmte-project staat in de be langstelling van tuinders. „Als te lers gebruik kunnen maken van goedkopere energiebronnen, is dat een goede zaak," zegt H. Ba- rendse, woordvoerder van de groenteveiling Westland. „Ener gie is noga! duur, dus we moeten met zijn allen proberen om zo zui nig mogelijk ermee om te gaan. Dit project lijkt me alleen maar positief." Th, Duijvestijn, vice-voorzitter van detuindersbond WLTO-West- land, zegt nog te weinig feiten be schikbaar te hebben om zich een mening te vormen. Zie ook pagina 15: 'Fabrieken kunnen 500 hectare kassen ver warmen. Maasland Pas gistermiddag on derging W. J. (Wil) van Aken zijn medische keuring. Met goed ge volg. Enkele uren later, gister avond, zette ook de gemeenteraad van Maasland het licht op groen voor zijn intrede als de nieuwe ge meentesecretaris. De raad van Maasland had het niet moeilijk met de keuze van Van Aken. Hij was uit de 29 sollici tanten als enige kandidaat naar voren geschoven. Van Aken wordt de opvolger van P. (Piet) Schou ten, die per 1 september is be noemd tot secretaris van de ge meente Nederlek. De officiële in stallatie van Van Aken (48) vindt plaats in de raadsvergadering van 15 oktober. Op 27 augustus wordt op informele wijze afscheid geno men van Schouten, die gister avond eervol ontslag werd ver leend. Van Aken woont in Hillegom en werkt in de gemeente Uithoorn als hoofd van de afdeling alge meen bestuurlijke zaken. Van Aken startte zijn ambtelijke carri ère pas in 1987 als administratief ambtenaar in Haarlem, nadat hij daarvoor twintig jaar in de ge zondheidszorg werkzaam was ge weest. Zijn verwantschap met die branche onderhoudt hij nog steeds als docent 'laboratorium werk' van de Leidse Onderwijsin stellingen (LOI). In negen jaar tijd heeft Van Aken het van beginnend ambtenaar tot gemeentesecretaris gebracht. „Het is inderdaad heel snel ge gaan. Het werk als secretaris van Maasland lijkt me een enorme uitdaging." Als ambtenaar in Uithoorn en straks ook ais gemeentesecretaris van Maasland is Van Aken het omgaan en werken met de poli tiek overigens niet vreemd. Hij is namelijk zelf raadslid in zijn woonplaats Hillegom. Voor de fractie van de WD is hij bezig aan zijn tweede raadsperiode. Dochter Willeke (24) die hem gisteravond vergezelde, heeft eveneens poli tieke ambities. Zij is fractie-assis tente voor de WD in Leiden. Met het moment van verhuizen naar Maasland moet Van Aken zijn raadslidmaatschap in Hille gom opzeggen. Hij denkt zich met zijn echtgenote en zoon Matthijs (18) over ongeveer een jaar in Maasland te kunnen vestigen. Tot die tijd moet hij dagelijks de zes tig kilometer op en neer pendelen tussen Hillegom en Maasland. Schiedam In een nieuw woon- en zorgcomlex aan de Marconi- weg in Sehiedam-Oost kunnen 55- plussers langer zelfstandig blij ven wonen én de verzorging krij gen die ze nodig hebben. Zelfs als dat het niveau van een verzor gingshuis evenaart. Het complex, dat in oktober klaar moet zijn, is een samenwerking tussen Woningstichting Noord- vest en Stichting Samenwer kingsverband Schiedamse Oude renzorg en is bedoeld voor senio ren uit de wijken Centrum en Oost, Bij een speciaal Steunpunt voor ouderen, waarbij Thuiszorg, Voor de tweede keer In één week Is gisteravond op de Albert Schweitzerdreef in Maassluis een auto de sloot in gereden. De auto mobilist verloor de macht over het stuur en belandde in het water. Hij wist zelf uitzijn voertuig te kllmiren en bleef ongedeerd. De brandweer heeft de auto uit het de sloot gevist. Vorige week donderdag verloor een automobilist op precies hetzelfde punt op de dreef de macht over het stuur. Volgens de politie is de weg niet gevaarlijk en is hij overzichtelijk genoeg. Een te hoge snelheid (meer dan tachtig kilometer per uur) is naar mening van de politie de oorzaak van belde ongelukken. De slachtoffers verklaren echter niet te hard te hebben gereden. Foto Dennes van der wei/Roei Dijkstra Schiedam Een agent van de Schiedamse politie is gister middag gewond geraakt toen hij inzijn vr\je tijd een aanhou ding wilde verrichten. Hy is met een flinke beetwond in de "ïoridërarm in het ziekenhuis behandeld, De agent hadzijn diensttijd ér-: op: zitten toen hij onderweg naar huis werd gepasseerd door: een crossmotorrijder; De bestuurder van de motor reed - zeer wild en gevaarlyk door de binnenstad. Toen de motorrijder, een 20-ja- rige Schiedammer, op de Mgr. Nolensiaan door een voorbij ganger werd aangesproken, stopte hij even. De agent zag kans om de verdachte aan zijn jasje te trekken om hem aan te houden. Demotorrijderverzet- te zich echter hevig en by de worsteling die toen ontstond beet de verdachte de agent in" de onderarm. Toegesnelde politieagenten konden de verdachte in de boeien slaan: De man zit nog steeds vast. Hem wordt roeke loos rijden, mishandeling van een politieagent, rijden zonder helm en kentekenplaat ten las te gelegd. Vlaardingen Burgemeester én wethouders van' Vlaardingen hebben minister Jorntsma van" Verkeer en Waterstaat een brief i 'gestuurd waarin wordt geklaagd, over dejgeluiaoverlast van vlieg- tuigerti, Uit een meegestuurdeopsom ming Blijkt dat het aantal klach ten bij de DCMR Milieudienst Rijnmonddeafgelopen weken meer dan is verdubbeld; De mi-:. nister wwdt :yèrzdcht; maatrege-, len te treffen zodat de lawaaiige toestellen jin;1 eik geval;,iif de avond en vroege ochtenduren niet meer worden toegestaan op de Rotteriiamse luchthaven,.;: Het overgrote deel van de klach ten betreft een Boeing 727 van; Top Air. Deze Turkse luchtvaart- maatschappij; voert in de .zomer-, maanden; charters uit- van Zes tienhoven naar Turkije. Hetrtoè- stel vlièk^ Vblgéns:'b -en w van Vlaardingen vooral bij-.het verla ten van de, luchthaven minder hoog dan andere vliegtuigen. Dit levert volgens het gemeentebe stuur extra geluidoverlastop. i „Bovendien," schrijft het collége bezorgd, „leeft, er bij de bevol- king van de gemeente een gevoel van. onveiligheid. Men heeft het; idee dat een vliegtuig dat zo laag vliegt iets mankeert, eh wellicht' x inproblemenisi" Gestegen ri';../ djkuri; Met.name de afgelopen vier we ken is het aantal klachten, enorm gestegen. .Normaalkrijgt de meldkamer van de: DCMR zo'n vijftig telefoóntjes; in de eerste jvier weken van de.maand juli 'wa ren dat er respectievelijk 217, 135,105 en 217; - V Burgemeester en wethouders in de brief: „Wij zijn op de hoogte' van het feit "dat vliegmaatschap pijen tot het jaar 2002 de tijd heb ben om aan dit soort type vlieg tuigen technische voorzieningen te treffen zodat ze minder herrie maken. Evenwel zijn wij vari me- hing dat de overlast die déze vliegtuigen thans nabij Zektieri- hoven gelegen gemeenten ver oorzaken -gezien: de reacties vanuit de bevolking - volstrekt onacceptabel is. Wij verzoeken dan ook .met klem zódanige maatregelen te treffen 'dat aan deze situatie een einde, wordt ge- maakt. Bijvoorbeeld door vlieg tuigen van dit type overdag te la ten opstijgen en landen of alleen nog andere - minder lawaaiige- type vliegtuigen toe te staan." Stiller Overigens verklaarde Top Air vo rige week in het Rotterdams Dag blad te. hopen dat de vluchten vanaf Rotterdam 'mogelijk al be gin september' met een gehuur de Boeing 757 worden uitge voerd. Dit toestel is veelstiller dan de omstreden Boeing 727, die zes keer per week Zestienhoven aandoet Verder is het de bedoeling, zei Top Air-woordvoerder ,M. Kar- aulu, dat vijftien jaar oude;727's aan het einde van het jaar wor den uitgerust met extra geluid dempers. Met die technische aanpassing, die in verband met drukte bij de vliegtuigbouwer niet eerder kan' worden uitgevoerd, hoopt Tóp Air ook voor volgend jaar weer een vergunning te krijgen voor de chartervluchten van Rotter dam naar Ankara, Istanbul, Izmir en Antalya. Dat de Turkse Boeings bij het op stijgen lager vliegen dan de meeste andere toestellen heeft te maken met een aanpassing van de start- en Mimpfocedure. Dat is gebeurd nadat met het mooie weer het aantal klachten begon:- toe te nemen. De tweede versnel ling op 300 meter hoogte wordt achterwege gelaten zodat tot dui zend meter met minder vermo gen -én dus minder herrie-- wordt opgestegen. Het duurt daardoor ook langer: voordat die hoogte is bereikt. Verder is het aantal passagiers dat wordt meegenomen met twintig teruggebracht tot hon derdvijftig. Deze mensen mogen ook ieder tien kilogram minder bagage (maximaal twintig) mee nemen. Top Air heeft in eerste instantie geprobeerd vanaf Schiphol te gaan vliegen; Maar in-Amster dam vertrekkenen landen dage lijks veertig Boeing 727's. Kar- aulu: „Dat vinden ze daar vol doende." V zorgcentrum Francois Haver- schmidt en de Stichting Ouderen werk, zijn betrokken, kunnen de bewoners de benodigde zorg in huren. Daarnaast verzorgt het steunpunt allerlei activiteiten, va riërend van een bridgemiddag tot aerobics. „Het complex is een combinatie van wonen, zorg en welzijn," zegt S. Meuwese van de Stichting Sa menwerkingsverband Schiedam se Ouderenzorg. „De woningen zijn aangepast aan de toekomsti ge bewoners, hebben brede deu ren, bijna geen drempels enzo voorts, Zorgmogelijkheden wor den aangeboden door Thuiszorg en zorgcentrum Francois Haver- sehmidt. Het dienstencentrum van het Ouderenwerk verzorgt ac tiviteiten en een wélzijnscoördi- nator zorgt dat mensen ook eens naar buiten gaan om te winkelen en wandelen of bezoek krijgen van vrijwilligers." Steeds meer ouderen verkiezen volgens Meuwese hun eigen huis boven een verzorgingshuis. Ande re oorzaken waardoor mensen steeds langer thuis blijven wonen hebben te maken met bezuinigin gen. „Het steunpunt biedt zorg en wel zijn voor zover daar behoefte aan is," verklaart Meuwese. „Geke ken wordt wat iemand nodig heeft. Dat kan voor iedereen an ders zijn. Het verschil met een verzorgingshuis zit 'ra in de basis zorg die daar voor iedereen het zelfde is. Mensen kunnen hier bij voorbeeld zelf kiezen of ze een alarm willen of niet." Het woon- en zorgcomplex in Schiedam-Oost bestaat uit zeven tig appartementen. De laagbouw De appartementen, gezien vanaf de Ohmstraat, waar ou deren zelfstandig kunnen wo nen en gebruik kunnen maken van zorgvoorzieningen. Foto WoningsticntingNoorctvest aan de Ohmstraat en de Keppler- straat wordt met een overdekt binnenterrein verbonden met de hoogbouw aan de Marconiweg. Dit binnenterrein kan door de be woners en andere gebruikers van het steunpunt uit de wijk worden gebruikt als ontmoetingsruimte. Ongeveer twintig woningen zijn bestemd voor mensen met een WBO (Wet op Bejaarden Oorden)- indicatie, die anders in een ver zorgingshuis opgenomen zouden worden. Bewoners van Centrum en Oost die sinds vorig jaar al ver zorgende hulp aan huis kregen en slecht zijn gehuisvest, kunnen een woning krijgen in het nieuwe complex. Hoewel de inschrijving voor de appartementen aan de Marconi weg pas half juli van start is ge gaan, hebben tot nu toe al ruim 200 mensen gereageerd. Meuwe se: „In aanmerking komen mén sen die behoefte hebben aan acti viteiten en sociale contacten, slecht mobiel zijn, eigenlijk een combinatie van dingen. Voor mensen die wel een gelijkvloerse woning nodig hebben, maar waar psychisch niets mee aan de hand is, kunnen ook andere oplossin gen worden gevonden." Het streven is mensen zo lang mo gelijk in de thuissituatie te laten wonen. „Wanneer iemand het psychisch niet meer aankan om alleen te wonen, is opname in een verzorgingshuis beter." Den Haag—Domme pech of verre gaande roekeloosheid? Dat was gisteren de vraag voor de Haagse politierechter mevrouw mr. A, van Haeringen. Zij beoordeelde het ongeval in mei vorig jaar, waarbij een 24-jarige Maassluise automobilist het talud afreed en een 32-jarige fietsster raakte. Advocaat mr. J. Prinsen was dege ne die van domme pech sprak. Volgens hem doen Westlanders dagelijks wat zijn cliënt die dag deed: langzaam verkeer inhalen door even een kleine lus beneden aan de dijk te rijden om even ver derop weer de dijk op te gaan. Bij de Maassluizenaar ging het echter fout. Hij hield de geleende auto bij de manoeuvre niet onder controle, raakte in de slip en gleed van de dijk af. De man belandde op de ventweg, raakte de fietsster en kwam uiteindelijk tegen een dijkhuis tot stilstand. Het slacht offer had haar ribben en kuitbeen gebroken. Aan een gesprek met de automobilist heeft het slachtof fer geen behoefte. Of ze de 24-jari- ge aansprakelijk gaat stellen is nog niet duidelijk. Advocaat Prin sen hield daar in zijn pleidooi wel rekening mee. Hij verzette zich tegen de eis van officier van justi tie mx. J. de Moor. Die had de rechter gevraagd óm drie maan den voorwaardelijke celstraf, twaalf maanden rijontzegging en duizend gulden boete. Prinsen gaf aan dat intrekking van het rij bewijs betekent dat zijn cliënt zijn nieuwe baan bij het hoveniersbe drijf van zijn broer zal kwijtraken. „Daarmee verspeelt hij boven dien zijn kans om geld te sparen voor de schadeclaim die ongetwij feld nog zal volgen," aldus de raadsman, Politierechter Van Haeringen verklaarde gevoelig te zijn voor het pleidooi van Prinsen en vonniste een geheel voorwaar delijke rijontzegging van twaalf maanden en in plaats van drie maanden cel légde hij 140 uur dienstverlening op. De automobi list zei na afloop tegen die straf niet in hoger beroep te gaan. Schiedam Burgemeester en wethouders van Schiedam heb ben geld beschikbaar gesteld aan de Stichting Bussen voor Saraje vo. 'Het gaat om een bedrag vari duizend gulden. De stichting heeft alle gemeenten in Neder land benaderd met het verzoek om hun project te financieren. Met het geld worden in Nederland tweedehands autobussen ge kocht. De bussen worden vervol gens naar de door oorlogsgeweld getroffen stad in het voormalige Joegoslavië ge"bracht om daar dienst te doen.

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1996 | | pagina 1