9 Schiedam loopt twee miljoen mis Rotterdams Dagblad Nog niet duidelijk hoe tegenvaller wordt gecompenseerd Agente gewond tijdens wilde achtervolging Bedrijf koopt straf voor milieudelicten af D66 liet Van Wijngaarden struikelen Afval op straat Foute collectant Verzameling keukengerei Kaartverkoop NS gaat door Slachtoffer overval dient klacht in over toekijkende buschauffeur Versnapering voor Schiedam Se ambtenaren Vlaardingen schroomt niet dwangsom op te leggen bij overtreden milieuwet Waterweg Donderdag 1 augustus 1996 Maassluis De politie van Maas sluis trof gistermiddag op de Piet Heinstraat een berg afval aan, waaronder stukken vloerbedek king De troep bleek alkomstig van een een horecagelegengheid uit dezelfde straat De eigenaar zei de gemeente te hebben inge licht over het afval De man had zich echter in plaats van onderne mer als particulier aangemeld. De gemeentereiniging heeft de spul len weggehaald en de rekening naar de horecabaas gestuurd Maassluis Twee bewoners van de A. Brouwerstraat in Maassluis hebben gisteren dc politie gebeld nadat 7ij waren benaderd door een man die zei te collecteren voor de stichting kansarme kin deren. De collectant had een legi- timatiekaart bij zich maar die bleek met te kloppen. De politie waarschuwt een ieder Jby twijfel over de juistheid van een collecte altijd contact op te nemen met het politiebureau. Schiedam De politie heeft giste ren in de Colijnstraat in Schiedam twee mannen aangehouden die met een flinke hoeveelheid goe deren m hun auto rond reden. Agenten troffen onder meer vijf tig koffiezetapparaten, vijftig kookplaten, waterkokers, keu kenmachines en föhns aan De po litie heeft nog met achterhaald waarde spullen vanoaan komen. Hoek van Holland De verkoop var» treinkaartjes aan het Station Haven in Hoek van Holland wordt met beëindigd. Dat heeft de direc tie van de Nederlandse Spoorwe gen laten weten. De NS hadden eerder meegedeeld dat de per soonlijke kaartverkoop zou wor den stopgezet en dat passagiers alleen via de automaten nog kaartjes zouden kopen. Maar de spoorwegen hebben nu laten we ten dat dit op een misverstand be rust. Alleen de verkoop van inter nationale vervoersbewijzen, met uitzondcnng van Duitsland en Belgie, wordt beëindigd. Door Pieter Vermaas Schiedam Door bezuinigingen van het rijk loopt Schiedam over 1996 vermoedelijk een bedrag van twee miljoen gulden mis. Omdat de gemeente nog geen zekerheid heeft over de korting, weet wethouder A. G. Wiegman (financiën) nog niet hoe de tegenvaller dit jaar moet worden opgevangen. De twee miljoen minder inkom sten wordt veroorzaakt door een besparing van het rijk op het Ge meentefonds Uit dit fonds ont vangen Nederlandse gemeenten een belangrijk deel van hun jaar lijkse inkomsten. De verdeling van de geldpot over de gemeenten heeft onder meer te maken met het aantal inwoners en woningen in een gemeente. Het rijk kort het Gemeentefonds nu met 351 mihoen over driejaar. Voor Schiedam betekent dit dat er twee miljoen wordt gekort op de 94,7 miljoen die de gemeente eer der aan Gemeentefonds-mkofh- sten had begroot. Stappen Wethouder Wiegman nuanceert die twee miljoen minder door niet alleen naar 1996 te kijken. Vol gens hem behoort Schiedam juist tot de gemeenten die in de ko mende jaren wat meer uit het Ge meentefonds krijgen toebedeeld. „Via een aantal jaarlijkse stappen krygt Schiedam de komende ja ren meer geld. Voor het jaar 2000 gaat het om een bedrag van onge veer zeven miljoen." Het wetsont werp dat deze nieuwe verdeling van de gelden over de gemeenten regelt, moet het parlement overi gens nog goedkeuren. Gunstig Over de nieuwe verdeelsleutel voor de bijdragen uit het Gemeen tefonds is de laatste maanden het nodige te doen geweest, aldus Wiegman. Volgens de PvdA-wet- houder waren de vooruitzichten voor Schiedam aanvankelijk zelfs nog gunstiger, maar werd dat beeld later met twee miljoen naar beneden bijgesteld. Wiegman spreekt daarom liever van twee miljoen 'minder meer'. Hoe de tegenvaller moet worden opgevangen, is nog niet bekend In de gemeentelijke begroting voor 1996 is er nog geen rekening mee gehouden, omdat het bedrag van twee miljoen nog niet defini tief is. Door Rob Heijnsdijk Schiedam De 17-jarige Spijke- msser die afgelopen weekeinde in Schiedam werd mishandeld, is boos. Hij vindt het 'te gek voor woorden' dat een RET-chauffeur toekeek, terwijl hy op het Sta tionsplein in Schiedam een flinke afranseling onderging. „Ik weet niet of de chauffeur bang was of- zo, maar het is wel zijn schuld dat ik vier weken gips om mijn arm heb," vertelt het slachtoffer be teuterd. ..De RET kan rekenen op een felle klacht." De bewuste chauffeur zegt niet te begrijpen waar de Spjjkemsser zich druk over maakt. „Ais ik enig idee had dat er echt een knokpar- Schiedam Een wilde achtervol ging liep vanochtend vroeg onge lukkig af voor twee politieagen ten. Met hun auto raakten zij op de Pieter Kamerlingh Onneslaan in Schiedan in de slip en botsten tegen een lantaarnpaal en een paaltje. De 2?*jarige bestuurster van de auto liep door de klap kneuzingen in het gezicht op. De agenten achtervolgden, rond twee uur een automobilist die op het Broersveld een stopteken ne geerde. De man had de auto gesto len en probeerde uit handen van de politie te blijven. De vluchten de bestuurder reed mei hoge snel heid via de FXO-laan de Stephen- sonstraat in. De agenten bleven de man achtervolgen, die via de Oosterstraat en de Singel weer de PKO-laan opreed. Vlak voor de kruising met de Boerhaavelaan slipte de politieau to en kwam tot stilstand tegen de palen. De autodief wist zich daar op uit de voeten te maken. Beide politieagenten zijn voor controle naar het ziekenhuis ver voerd. Daar bleken de verwondin gen mee te vallen, hoewel kneu zingen in het gelaat zeer pijnlijk kunnen zijn. De gestolen auto is later terug ge vonden in de Daltonstraat. De ei genaar van de auto is inmiddels ingelicht. De ingedeukte politie auto is met een takelwagen naar het bureau vervoerd. Daar onder zoekt de tecnische recherche het voertuig. De potitieau to botste bij de achtervol eenlantaarn paal en een paaltje. Foto Roel DijKstra MaassluisJustitie in Rotterdam gaat niet over tot de vervolging van Laura en Vereenigmg bv in Maassluis. De afvalinzamelaar die werd verdacht van milieudelic ten, heeft een strafzaak afgekocht door 450.000 gulden te betalen. Justitie verdacht het bedrijf on der meer van oplichting en vals heid in geschrifte. De onderne ming zou bij het schoonmaken van ondergrondse tanks voor huisbrandolie in tientallen ge meenten en op terreinen van het ministerie van Defensie hebben gesjoemeld. Enkele werknemers die hierbij waren betrokken, heb ben bedragen van 3500 tot 7500 gulden betaald om vervolging af te kopen. Volgens officier van justitie mr. ,H. Wesselink is het Openbaar Mi nisterie akkoord gegaan met een schikking omdat de meeste straf bare iriten zich lang geleden had den afgespeeld. Bovendien is het "bedrijf inmiddels in handen van een andere rechtspersoon overge gaan. Inval Op woensdag 9 juni 1993 viel het [milieubijstandsteam van het mi nisterie van VROM met de politie en marechaussee het bedrijf bin- Inen, Dat gebeurde tegelijkertijd bij de vestiging m Spankeren, bij Ede. Het bedrijf beschikte welis waar over een vergunning voor het inzamelen van chemische af valstoffen, maar bij controles door het ministerie was vast komen te staan dat de voorschriften die daar in stonden niet werden nage leefd. Zo leverde Laura en Ver eenigmg afvalstoffen aan andere bedrijven zonder een juiste om schrijving van de aard, eigen schappen en samenstelling daar van. Begin 1993 legde de minister het bedrijf een dwangsom op van 75.000 gulden. Die was bedoeld om het bedrijf te dwingen de ver gunning na te leven. Omdat uit controles bleek dat men zich daar niks van aantrok, werd een straf rechtelijk onderzoek ingesteld. Hoek van Holland Een motie van D66, die mede was ondertekend door Hoeks Welzijn en de PvdA, is er mogelijk de indirecte oorzaak van geweest dat D. van Wijngaar den zyn voorzitterschap voor de fractie van Hoeks Welzijn in de deelgemeenteraad heeft beëin digd. D66-deelraadslid A Langenberg doet deze veronderstelling in 'Te gen Stroom', het partijblad van de afdeling Rotterdam van D66. Lan genberg diende (mede) de motie in over de ingrijpende verande ringen op het kruispunt Har- wiehweg-De Cordesstraat. Veranderingen De motie behelsde een aantal ver anderingen in het plan. Het zag er naar uit dat de motie, die werd ge steund door de coalitiepartijen, het niet zou halen. Daardoor zou bet voorstel van het deelraadsbe- stuur alleen zijn aangenomen met de steun van oppositiepartij CDA Na een schorsing nam het dage lijks bestuur het voorstel terug, omdat men de steun van de eigen partijen dreigde te verhezen. De benodigde extra raadsvergade ring werd voorafgegaan door een besloten bijeenkomst van de co alitiepartijen en D66. „Ik zal de laatste zijn om inhoude- lijk iets uit deze besloten bijeen komst naar buiten te brengen, maar het werd wel snel duidelijk dat de fractievoorzitter en de deel raadsvoorzitter (beiden Hoeks Welzijn, red.) het niet met elkaar eens konden worden. De bijeen komst werd door de fractievoor zitter vroegtijdig verlaten," aldus Langenberg in het partijblad. Hij constateert dat, na het intrek ken van de motie, Van Wijngaar den met onmiddellijke ingang te rugtrad als fractievoorzitter. Hij heeft inmiddels bekendgemaakt wel als deelraadslid aan te blijven. A van Os en B, van Aalst zullen gezamenlijk als fractieleiders fungeren. Van Wijngaarden was niet bereik baar voor commentaar. tij gaande was, dan had ik onmid dellijk met de noodknop de politie gewaarschuwd," verklaart de chauffeur via een woordvoerder van de RET. Het is zaterdagavond elf uur. De Spijkenisser is op weg van de sta tionshal naar de bushaltes, buiten op het plein voor het NS-station Schiedam/Rotterdam-West. Op het moment dat hij naar buiten loopt, wordt de Spijkenisser aan gesproken door een man met zwart achterovergekamd haar. „Geef me je geld!" roept hij. Verschrikt rent de 17-jarige jon gen weg. Een stukje verderop ziet hij een bus staan. „Ik klopte tegen de deur. Laat me er in, ik word be roofd, riep ik. De chauffeur keek me aan alsof hij water zag bran den. Toen de aanvaller zag dat ik niet naar bmnen mocht, kwam hij op me af. Hij pakte me bij mijn rugzak, trok me op de grond en begon te schoppen. Ik voelde overal pijn. Vooral mijn benen de den zeer." „Als de chauffeur me binnen had gelaten was dat niet gebeurd. Ik vind het te gek voor woorden, een volwassen man die niets doet en zelfs niet de moeite neemt de poli tie te waarschuwen." Volgens de RET-woordvoerder ontkent de chauffeur dat de jon gen op de deur klopte. „Wel heb ik twee jongeren gezien die aan elkaar begonnen te trekken. Ik dacht dat ze vrienden waren. Ik had geen idee dat het om een knokpartij ging," heeft hij ver klaard. Pijn Een man op een scooter ziet die avond wei dat de 17-jarige jongen in nood verkeert. De scooterrijder stopt en spreekt de overvaller aan. „Hé, waar ben jij nou mee bezig," roept de 'redder' uit. „Dat doe je toch niet, mensen beroven." „Die vent schrok zo van de scoo terrijder dat hij het op een lopen zette," vertelt het slachtoffer. „Ik ben daarna, met pjjn in mijn be nen naar de buschauffeur ge strompeld om verhaal te halen. Zijn raampje stond open en ik vroeg hem waarom hij me niet ge holpen had. Hij keek ontzettend suf. 'Ik dacht dat het je vriend was', zei hij. Toen ik hem uitlegde dat een vriend mij toch niet op zo'n manier toetakelt, begon de chauffeur te lachen." Met een andere bus kwam de Spijkenisser thuis. Zijn vrienden brachten hem naar het zieken huis. Daar bleek dat zijn ellepijp was gescheurd. Zijn arm moest in het gips. „Dat betekent dat ik niet op vakantie kan. Ik ga een klacht indienen bij de RET." Een woordvoerder van de Sehiedamse politie heeft aange-. kondigd dat zij een gesprek met de buschauffeur gaat voeren. „Het is duidelijk dat er iets aan de hand was. Dat een chauffeur de deur niet open doet is te begrij pen, hij heeft geld in de bus. Maar hij moet zo'n voorval wel aan ons melden. Wat dat betreft is hij in gebreke gebleven." Al de hele week worden de ambtenaren in het Stadskantoor in Schiedam getracteerd op allerlei lekkernijen. Zij moeten daarvoor echter wel een flinke ontbering ondergaan. Het luchtkoelingssysteem staat stil. De koelinstallatie wordt schoongemaakt waardoor de ambtenaren nu zwetend ach ter het bureau zitten. Behalve 's middags tussen half drie en drie uur. Dan krijgen de zwoegers een heerlijke koele ver snapering van hun baas uitgedeeld. Maandag was het een glaasje frisdrank, dinsdag ijs en gisteren een glaasje jus d'orange. Wat de heren en dames vandaag en morgen te wachten staat is nog niet bekend. Volgende week wordt het koelsysteem weer gestart. Foto Roei Dijkstra In het najaar neemt de gemeenteraad de beslissing of Vlaardingen de verlening en handhaving van milieuvergunningen voortaan uit besteedt aan de DCMR Milieudienst Rijnmond. Over de financiële gevolgen en het eventueel ovememeb van het gemeentelijk perso neel door de regionale milieudienst wordt de komende maanden onderhandeld. De overdracht van taken komt op het moment dat Vlaardingen zojuist de milieuvergunningen voor de duizend be drijven die onder dc wetgeving vallen, heeft geactualiseerd. „Als de gemeenteraad besluit de taken over te dragen, hoeft de DCMR geen problemen meer op te lossen. We dragen onze zaakjes keurig over," aldus wethouder K. van der Windt, verantwoordelijk voor het milieubeleid in Vlaardingen. Wethouder K. van der windt: Zo n dwangsom moet vooral worden ge zien als een drukmiddel. Rotterdams □agbiaa/Jaap Rozema Door Jan Rozendaal Vlaardingen Wethouder K. van der Windt (milieu) heeft vlak voor de vakantie de zogenoemde Handhavingsnota Vlaardingen gepresenteerd Byna dertig pagi na's vol met regels, geboden, (wettelijke) taken en ga zo maar door. Een serieuze zaak, dat handha vingsbeleid. Dat blijkt ook wel - of misschien zelfs meer- uit het feit dat b en w het afgelopen jaar negen keer zijn overgegaan tot het opleggen van een dwangsom. Dat houdt in dat als het betreffen de bedrijf met binnen de gestelde, over het algemeen korte, termijn de overtreding ongedaan maakt, aan de gemeente een bepaald be drag moet worden overgemaakt. Meestal staat dat bedrag in ver houding tot de investering die no dig is om aan de voorwaarden van de vergunning te kunnen vol doen, „Zo'n dwangsom moet vooral wor den gezien als een drukmiddel. Het gaat ons niet om het geld," stelt Van der Windt nadrukkelijk. Hij meent dat de dwangsom pas goed werkt als deze niet hoeft te worden gemd. „Want dan is de overtreding waar het allemaal om is te doen, beëindigd. Als we de dwansom innen, dan is de milieu belastende situatie dus nog niet opgelost." Desondanks zegt de wethouder niet te schromen om de dwang som op te eisen. In twee van de negen gevallen van het afgelopen jaar kwam het zover. De produ cent van onder meer kattenbak vulling, Mostert Absorbants bv aan de Deltaweg, moest dertigdui zend gulden ophoesten omdat het bedrijf weigerde de milieuver gunning nateleven. Én een slager kreeg een dwang som van vijfhonderd gulden per dag opgelegd (tot een maximum van vijfduizend gulden) omdat hij zijn afvalwater in het riool loosde zonder eerst het vet af te schei den. Na vier dagen gebeurde dat wel. „Hoewel het ons dus juist niet om het geld is te doen, schromen we niet om de dwangsom te innen. Dat moet wel om de druk op de ketel te houden. Ook als het euvel wordt verholpen na het ingaan van de termijn, dan moet het geld worden betaald. Als dat niet ge beurt, dan verliest het middel zijn kracht voor de toekomst. Des noods, als bijvoorbeeld een be drijf tijdelijk in de financiële pro blemen zit, wordt er een beta lingsregeling overeengekomen." De afgelopen twee jaar is in Vlaar dingen hard gewerkt om het mi- lieuvergunningenbeleid te mo derniseren. Net als in veel andere gemeenten moesten veel vergun ningen worden aangepast en is het aantal vergunningplichtige bedrijven uitgebreid. Dat had te maken met de nieuwe Wet Milieu beheer die toen door de Tweede Kamer werd aangenomen. In Vlaardingen vallen daar nu duizend bedrijven onder: van de Gamma (opslag verf, terpentine en dergelijke) tot een garagebe drijf (vloeistofdichte- vloeren) tot een bakkerij (hygiene). Nu alle vergunningen aan de scherpere eisen voldoen, heeft de Dienst Mi lieu meer tijd om ze te controle ren. De verwachting is dat er dit jaar zo'n 400 bedrijven worden be zocht door de inspecteurs, R. van der Hoek, juridisch mede werker van de dienst milieu, legt uit dat de frequentie afhangt van de categorie waaronder het be treffende bedrijf valt. „De schoen makerij op de hoek is nauwelijks milieubelastend -categorie i- dus daar komen we één keer in de vyf jaar. Bedrijven die in catego rie 4 zitten (bijvoorbeeld een recy clingbedrijf van bouw- en sloopaf val, red) krijgen twee keer per jaar onze inspecteurs over de vloer." Daarnaast kent Vlaardingen een aantal categorie 5-bedrijven, zoals EBS en Hydro Agri, die onder de bestuurlijke verantwoordelijk heid van de provincie Zuid-Hol land valien. Daar komen de con troleurs van de DCMR Milieu dienst Rijnmond regelmatig. De handhavingsnota is afgestemd op het beleid zoals alle gemeenten in de Rijnmond dat voeren. Dat heeft niet alleen te maken met de mogelijke uitbesteding van de controletaken aan ,de DCMR, maar ook uit concurrentie-over- wegingen. „Het is de plicht van de overheid dat elke bedrijf dezelfde eisen krijgt opgelegd. Anders zou bijvoorbeeld de ene garage veel geld in een vloeistofdichte vloer moeten investeren, terwijl zijn concurrent dat niet hoeft te doen. Los van de milieu-eisen, zou dit niet eerlijk zijn." Van der Hoek zegt tot besluit dat het bedrijfsleven in Vlaardingen de afgelopen jaren 'zeker enkele miljoenen' heeft moeten investe ren om aan de strengere milieu- eisen te kunnen voldoen.

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1996 | | pagina 1