12 'Alle grond is al van projectontwikkelaars' Nieuwe wet zou in Nesselande alleen verdere speculatie aan banden leggen Janine Wegman nu ook 'v' in paspoort Tv-zenders 'verhuizen' op kabel Duitse magneettrein ook naar Rotterdam? g?ï! Heli-platform op dak van Zuiderziekenhuis Jean Plomp nog ruim drie jaar in Nederlandse cel Speciaal lesprogramma voor stormvloedkering Tweemaal stremming op de A 20 Rotterdams Dagblad Vrijdag 2 augustus 1996 t#S 1 i Rotterdam Het Zuiderziekenhuis wil op het dak van het behandelgebouw een helikopterplatform bouwen. De bouwaanvraag is door de Rijkslucht vaartdienst in behandeling genomen en voor een pe riode van vier weken ter visie gelegd. Een eigen helikopterhaven is een langgekoesterde wens van het Zuiderziekenhuis. In noodgevallen lan den helikopters met patiënten nu op het grasveld voor het ziekenhuis. In die gevallen moet dan wel door de politie de Groene Hilledijk worden afgeslo ten. Het 'Zuider', dat onder meer één van de drie na tionale brandwondencentra heeft, verwacht dat het transport van gewonden per helikopter de komende jaren zal toenemen. Geluidsbelasting Met de bouw van het platform, boven op de operatie kamers, is een bedrag van ongeveer anderhalf mil joen gulden gemoeid. Het ziekenhuis verwacht niet dat de ter visie legging van de bouwplannen proble men zal opleveren. „Er is door de Rijksluchtvaart dienst veel onderzoek gedaan," vertelt voorzitter drs. R. Ramaker van de raad van bestuur van het Zuider ziekenhuis. „Qua geluidsbelasting blijven we binnen alle geldende nonnen. De omgevingssituatie is er gunstig," vervolgt Rama ker. „We zitten vlakbij een park en in de directe om geving is geen hoogbouw. Sterker nog: het zieken huis is het hoogste punt. De helikopter hoeft dus niet laag over bestaande bebouwing te vliegen." Gelet op de onderzoeken die zijn gedaan rekent Ra maker er op dat toestemming voor de bouw van het heli-platform niet lang zal uitblijven. „Onze plannen zijn klaar, we kunnen direct met bouwen beginnen." Er hoeven geen bijzondere bouwkundige ingrepen aan het ziekenhuis te worden verricht. De dakcon structie kan de belasting van het heli-platform een voudig aan. Traumahelikopter Het Zuiderziekenhuis is nog steeds in de markt voor de stationering van de traumahelikopter, die vanaf begin volgend jaar in het Rijnmondgebied inzetbaar moet zijn. Behalve het Zuiderziekenhuis komen daarvoor ook het Spijkenisser Ruwaard van Putten- ziekenhuis, ziekenhuis Dijkzigt en de luchthaven Rotterdam in aanmerking. De trauma-heli is een ini- tiatief van het bedrij fsleven in het Europoort- en Bot- lekgebieden het Gemeentelijk Havenbedrijf Rotter dam. De ANWB zorgt voor de uitvoering van het pro ject. Daarvoor wordt nauw samengewerkt met de Rotterdamse ziekenvervoerder Bomkamp en artsen van Dijkzigt en Zuiderziekenhuis. RotterdamJustitie in Rotterdam vindt dat de 25-ja- rige Rotterdammer Jean Plomp nog ruim driejaar in de Nederlandse gevangenis moet blijven. Plomp, die in 1991 in Griekenland tot achttien jaar cel werd ver oordeeld wegens de smokkel van 43 kilo heroïne, kwam in mei terug naar Nederland. Plomp kreeg in juni van Griekenland toestemming om in Nederland zijn resterende celstraf uit te zitten. Hij verblijft in penitentiaire inrichting 'De Dordtse Poort'. De Rotterdamse rechtbank behandelde zijn zaak gisteren. Officier van justitie mr. J.H. Wesselink eiste tegen de drugskoerier tien jaarmetaftrek van de tijd dathij in Griekenland en Nederland in de cel heeft gezeten. Van die tien jaar kunnen Plomps vijf'Griekse' jaren worden afgetrokken. Van de resterende vijf jaar blijft door de vervroegde invrijheidsstelling slechts twee derde over. Dit komt neer op drie jaar en vier maan den. Niet 'matsen' Volgens de verdragen en de wet die de tenuitvoerleg ging regelt mag Plomp in Nederland niet meer straf krijgen dan hij in Griekenland heeft gehad. Maar Ne derland mag Plomp ook niet 'matsen' door hem veel minder celstraf te geven dan hij zou hebben gehad als hij in Griekenland was gebleven. Volgens Grieks recht zou Plomp in Griekenland op 17 juli 2002 zijn vrijgelaten. Plomps advocate mevrouw mr. T.B. Trotman pleitte voor een lagere straf. Volgens de advocate had Plomp zijn straftegoed in Griekenland nog kunnen bekor ten door te werken in de cel. Zij benadrukte dat Plomp zich nooit eerder heeft schuldig gemaakt aan drugshandel en dat de omstandigheden in de Griekse gevangenissen slechter zijn dan in de Ne derlandse. Verder noemde ze het 'moeilijk te verte ren' dat Plomp tien jaar moet opknappen terwijl zijn Opdrachtgevers (die dankzij Plomps aanwijzingen gepakt werden) slechts driejaar achter de tralies ver dwenen. De rechtbank doet uitspraak op 15 augus tus. Rotterdam Het Arnhemse opleidingsinstituut Ko ninklijke PBNA heeft speciale lesprogramma's ont wikkeld voor de scholing van het personeel dat de stormvloedkering in de Nieuwe Waterweg moet gaan bedienen. Voor de bediening, onderhoud en controle van de ke ring worden 26 mensen opgeleid, die alleen worden opgeroepen als de kering moet worden gesloten. Als alles goed gaat hoeven zij dan niets te doen, omdat computers alle processen regelen en sturen. Alleen in noodgevallen moet het personeel de kering kun nen sluiten en openen. Volgens een woordvoerder van het Arnhemse oplei dingsinstituut is de scholing van het keringsperso- neel bijzonder. „We leiden de mensen op voor iets dat ze hopelijk nooit in de praktijk hoeven te brengen," zegt hij. Het niveau van de opleidingen loopt uiteen, van on derhoudsmonteur op mbo-niveau tot operatieleider op hbo/academisch niveau. Rotterdam De afslag Moordrecht op rijksweg A 20 (richting Rotterdam) zal begin september tweemaal 's nachts worden afgesloten. Ook de zuidelijke toerit naar de A 2D (richting Gouda/Utrecht) zal in die perio de worden gesloten. De stremming houdt verband met het plaatsen van nieuwe portalen over de rijks weg. De portalen zijn nodig voor de uitbreiding van dewegbeveiliging. De afsluiting duurt op maandag 2 en maandag 9 sep tember van acht uur 's avonds tot middernacht. Door Tom Tibboel Rotterdam Niemand weet er het fijne van. Maar de stel lige indruk van bewoners in Nesselande is dat de meeste grond waarop over tien jaar een woonwijk moet zijn ver rezen van vijf- tot zevendui zend huizen, in handen is van projectontwikkelaars. Die speculeren met de aan gekochte agrarische grond of proberen met de gemeente Rotterdam een deal te ma ken het 570 percelen tellende gebied mede te ontwikkeien tot woonwijk. Daarbij telt voor de gemeente zwaar dat de woningen betaalbaar blij ven. Door speculatie hoge grondprijzen komen daarbij heel slecht uit. Zo bezien is de nieuwe Wet Voor keursrecht Gemeenten, waarop Rotterdam per 26 juli als een van de eerste gemeenten in Neder land een beroep heeft gedaan, voor Nesselande alleen nog een middel om verdere grondspecula- tie te voorkomen. Het 'kwaad' is al geschied. Het voorstel over toe passing van de nieuwe wet moet op 5 september in de gemeente raad worden behandeld. Nesselande, voorheen Achtkamp genoemd, ligt tussen Nieuwer- kerk aan den IJssel, Zevenhuizen en de Rotterdamse wijk Zeven kamp. De uitgestrekte graslan den in de periferie van Rotterdam worden begrensd door rijksweg A 20 in het zuiden, de Ringvaart in het oosten, de wijk Zevenkamp en de Zevenhuizer Plas in het westen en de Middelweg in hef noorden. Het gebied, in de zoge heten Vinex-nota aangewezen voor grootschalige woningbouw, viel eerst deels onder Nieuwer- kerk en Zevenhuizen, maar be hoort na grenscorrecties sinds ze ven maanden bij Rotterdam. Betaling Een vinger krijgen achter grond- speculatie is moeilijk. Gegevens over grondeigendommen bij het kadaster zijn weliswaar openbaar, maar worden slechts tegen beta ling verstrekt voor veertien gul den per perceel. De transacties spelen zich niet zelden bulten de openbaarheid af als het gaat om een toekomstige wijziging van het bestemmingsplan. Een pro jectontwikkelaar sluit een over eenkomst met een grondeigenaar en verzilvert die pas als er een woonbestemming op de grond komt. Om de grond vervolgens aan de gemeente te verkopen met een stevige bouwelaim. De nieuwe wet maakt het Rotter dam mogelijk daar iets tegen te doen. Met het oog op de woning bouw in Nesselande moeten eige naren hun grond bij verkoop eerst aan de gemeente aanbieden. Ge heime transacties tellen niet meer. Economische eigendom men moeten op zijn minst zijn ge registreerd bij het kadaster. Zo kunnen opdrijving van grondprij zen en opgelegde invloed op de Toekomstige woonwijk Nesselande Zuidplaspolder Eendra chts polder Zevenhuizer pias Nteuwerkerk a/d Usset Oud Verlaat Zevenkamp Rotterdam» Oagbtod De uitgestrekte graslanden van Nesselande in de periferie van Rotterdam, waar over tien jaar een woonwijk van zesduizend hulzen moet staan. Volgens het Ontwikkelingsbedrijf is het nogondufde- lijk in hoeverre er Is gespeculeerd met de grond. Archieffoto Rotterdams Dagblad/Jaap Rozema naren om ze te wijzen op de bepa lingen van de nieuwe wet wijster- op dat het met die speculatie wel losloopt," vertelt de woordvoer der. .Anders hadden we by wyze van spreken wel kunnen volstaan met drie brieven." Juridisch medewerkster mr.drs. C. Turkenburg van het OBR zegt dat de gemeente zelf nog maar sporadisch activiteiten heeft ont plooid om grond te verwerven in Nesselande. Dat komt doordat de hele procedure van het maken van een structuur- en bestem mingsplan nog in gang moet wor den gezet. Over de speculatie met de grond zegt ze: „We hebben niet de illusie daar een volledig beeld van te krijgen en kennen nog lang niet alle eigenaren. Hoewel, daar komt de laatste tijd verandering in, doordat grondeigenaren uit Nesselande hier met vragen ko men over de nieuwe wet. Soms blijkt dat ze al afspraken hebben over verkoop van hun grond of dat ze de transactie al hebben af- ruimtelijke inrichtingsplannen worden voorkomen. Een woordvoerder van het Ont wikkelingsbedrijf Rotterdam met de grondspeculatie op de 508 hectare grote Vinex-locatie ten noordoosten van Rotterdam. „Dat meer dan tweehonderd brieven (OBR) meent dat het wel meevalt zijn uitgegaan naar de grondeige- Waar het om gaat is dat de ge meente met de Wet Voorkeurs recht Gemeenten de regiefunctie krijgt op de ontwikkeling van Nesselande tot een hoogwaardig woonmilieu met bijpassende voorzieningen als straten, wegen en scholen. Met serieuze markt partijen valt altijd over samen werking te praten. We passen de wet passief toe, omdat wij niet kunnen afdwingen dat eigenaren hun percelen aan ons verkopen." Grondeigenaar H, F. J. van Deur zen aan de Onderweg in het te be bouwen Nesselande kreeg twee jaar geleden bezoek van een amb tenaar van het OBR. Die bood hem twaalf gulden per vierkante meter voor zijn grond. Van Deur zen wees hem de deur. „Nu nog weet ik niet wat Rotterdam op mijn grond wil bouwen," vertelt hij, „Ze zijn nog steeds niet ver der dan een globaal inrichtings plan. Stel nou dat ze vlakbij mijn' huis een flat willen neerzetten, Dan verkoop ik mijn grond echt niet. Ik word gewoon in onwe tendheid gelaten door de gemeen te. Schandalig is dat. Nu willen ze hier een hele woonwijk neerpo- ten. Toen ik hier destijds een wo ning wilde bouwen, moest ik he mel en aarde bewegen om toe stemming te krijgen." Gunnen Van Deurzen zegt zelf nog niet te zijn benaderd door projectontwik kelaars. „Maar ais ze komen, gun ik hun de grond nog eerder dan de gemeente Rotterdam. Of ze bij mijn buren zyn geweest, weet ik niet Over dat soort dingen praat je niet. Je vertelt toch ook niet hoeveel geld je verdient? Bewoners maken zich, sinds Nes selande deel uitmaakt van Rotter dam, drukker over de langere af stand die de ambulance bij spoed gevallen moet rijden, de slechte postbezorging en de fors hogere gemeentetarieven dan de op til zijnde ingrijpende verandering van hun woonomgeving. De bouw van de nieuwe woonwijk begint volgens een schatting van het OBR over minimaal vier jaar. Eigenaren van bedrijven hebben zich sinds de overgang naar Rot terdam verenigd om hun belan gen in de nieuwe woonwijk veilig te stellen. Zij hebben regelmatig informatief overleg met de deel gemeente Prins Alexander. Beri- zïnepomphouder C. van der Knaap aan de Groeneweg vraagt zich af of de locatie van zijn be drijf niet geïsoleerd raakt zodra de ontsluitingsweg voor de wijk Nesselande gereed is. „Maar 20- lang er geen bestemmingsplan is, moet ik afwachten." Niet op zondag Even verderop blijkt een bouw- en aannemingsbedrijf recent zes hectare gro te hebben verkocht in ruil voor bouwopdrachten in de nieuwbouw van Nesselande. Aan de Bermweg biedt een kaashan del zijn goederen te koop aan. Op de bordjes is de tekst 'niet op zon dag' toegevoegd. Toch al iemand die de nakende drukte wil ont vluchten? „Welnee," verschaft Marja Versteeg opheldering. „We gaan gewoon verhuizen. Naar Er- meio. Daar werkt m'n man tegen woordig." Rotterdam Het was gistermid dag in het stadhuis weer de grote Janine Wegman-show. Met een groepje journalisten in haar kiel zog liep de 'universeel artieste', zoals de 70-jarige Wegman zich zelf graag noemt, naar het loket van de burgerlijke stand. Einde lijk kreeg ze een paspoort met een 'v' als geslachtsaanduiding. Net als de andere wachtenden was Wegman niet gelijk aan de beurt. „Ja, het gaat weer reuze vlug," grapte ze, zittend op een van de plastic kuipstoeltjes voor hel loket. „Ik wacht pas een jaar." Ze vroeg haar nieuwe paspoort een jaar geleden aan. De ambte naren aan de Coolsingel weiger den mee te werken omdat de transseksuele Wegman bij de bur gerlijke stand nog als man gere gistreerd stond. Een man met de voornamen Jo hanna Maria, want Wegman heeft haar naam in 1978 laten verande ren. Vroeger heette ze Marinius Johannes. Ook toen werkte het stadhuis niet mee. De Rotterdam se artieste moest naar de rechter stappen om haar zin te krijgen. Net als deze keer. Wegman startte begin van dit jaar een juridisch0 procedure voor de Rotterdan rechtbank en haalde haar gelijk. De rechter gelastte de burgerlijke stand om de vermelding van het geslacht te veranderen. Lachend liet Wegman gisteren een brief van de burgerlijke stand zien waarin staat dat zij nu ook offici- Janine Wegman met het nieuwe en het oude paspoort. Eindelijk heeft de 70-jarige Rotterdamse een reisdocument met een V als geslachtsaanduiding, foto peter de Jong/corvos eei een vrouw is. Ooit probeerde kinderen. Ze leeft echter a! 36 jaar ze de mensen op het stadhuis op een andere manier te overtuigen. Ze ontblootte haar door een hor- moonkuur gegroeide borsten en riep: „Daar, nou zie je het zelf." Een foto van de vertoning haalde de krant Wegman nu: „Voor die fotograaf was dat de plaat van zijn leven." Janine Wegman is vader van twee als vrouw. „Ik ben tevreden," zei ze gisteren. „Eindelijk heb ik een paspoort dat bij mij past." Tegen een verslaggever van StadsTV: „Hoe laat wordt het uitgezonden? Ze wil de uitzending opnemen. De journalist met een knipoog naar zijn cameraman: „Om vijf uur vanmiddag. Dit is keihard nieuws." Rotterdam De laatste fase van de ombouw van het Rotterdamse kabelnet komt snel naderbij. Voor televisiekijkers betekent dat bin nenkort het nodige ongemak: ze zullen hun toestel en video op nieuw moeten instellen omdat al le zenders een andere plaats op de kabel krijgen. De voltoqiing van de grootscheepse ombouwopera tie van kabelexploitant ENECO start over anderhalve week, op maandag 12 augustus. Vanaf die datum tot eind november worden de Rotterdammers wijkgewijs aangesloten op de nieuwe, ge avanceerde glasvezelkabels die de tv-signalen zullen doorgeven. Abonnees worden enkele dagen voor aanvang van de werkzaam heden schriftelijk op de hoogte gebracht; het opnieuw inregelen van de tv, als gevolg van de alge- helewijziging van de huidige zen derindeling, is pas nodig als de werkzaamheden aan de verster- kerkasten in de wijk of buurt zijn afgesloten, In de week van 12 tot en met 16 augustus wordt met de nodige omzichtigheid begonnen met de aansluitingen op de glas vezelkabel. Per dag wordt één ver- sterkerkast onder handen geno men. In de daaropvolgende we ken wordt het tempo opgevoerd naar vier kasten per dag. Rotterdam De fractie van GroenLinks in de Tweede Kamer is kritisch over het voorstel voor de eventuele doortrekking van de magneettreinbaan tussen Ham burg en Berlijn naar Rotterdam. De kamerleden O. Singh Varma en P. Rosenmöller hebben minis ter Jorritsma (Verkeer en Water staat) gevraagd of zij met haar Duitse collega Wissman over deze mogelijkheid heeft gesproken. Het GroenLinks-duo reageert op een artikel in het Duitse opinie weekblad Focus, waarin de Duitse verkeersminister Wissman zegt met Jorritsma te hebben gespro ken over de magneettrein. Behal ve Rotterdam zouden ook Wenen en Praag moeten worden aange sloten. GroenLinks zet vraagtekens bij het plan dat voor het landschap grote gevolgen kan hebben. Ook is het de vraag of het voorstel op rendabele wijze kan worden uit gevoerd. GroenLinks wil nu van Jorritsma weten of de Nederland regering de zaak serieus wil on derzoeken en of het kabinet er op korte termijn een nut- en nood- zaakdebat over wil houden. In de Transrapid, zoals het super snelle gevaarte wordt genoemd, kunnen reizigers in een klein uur tje tijd van Hamburg naar Berlijn snellen. De magneettrein, overi gens niet te verwarren met een hogesnelheidstrein of TGV, kan een snelheid halen van zeker vier honderd kilometer per uur. De tien miljard kostende baan die on geveer driehonderd kilometer lang wordt, zou in 2005 klaar moe ten zijn. Het Duitse parlement gaf in 1994 het groene licht voor de aanleg van de monorail, waaraan grote concerns als Thyssen, Sie mens, en AEG een forse bijdrage leveren. GroenLinks vraagt Jorritsma of zij het optimisme van de Duitse regering deelt „over het te ver wachten aantal reizigers en het rendement. Wissmann verwacht dat er jaar lijks 14,5 miljoen passagiers van de magneettrein gebruik zullen maken. Investeringen Ook vragen de kamerleden wan neer een eventuele aansluiting klaar zou kunnc-n zijn en welke investeringen daarmee gemoeid zijn. Verder wordt Jorritsma gevraagd wat de betekenis van Transrapid is ten opzichte van andere (open baar) vervoerssystemen. Groen Links vil van het kabinet ook we ten hoe het met de belangstelling in andere Europese landen is ge steld voor aansluiting op de trein.

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1996 | | pagina 2