131 'Nog nooit zo'n storm meegemaakt' 'Rooie schoolfrik Mr. Punch' beschrijft 'zes dwaze dagen' Vlaardingse politieman meldt zich na veertig dagen zeilen Waterpopjes Bijen in Beatrixpark Hiroshima-herdenking Kinderspeelweek nS^k. genda Abonnee Service Rotterdams Dagblad VrijdagS augustus 1996 m Ongeveer twintig jaar geleden borrelde, tijdens een verjaardags feestje bij mijn ouders, spontaan het idee op om een keer in Nor- mandie vissersplaatsen als Dieppe, Fecamp en Treport te bezoeken. Mijn vader en twee van zijn broers, alle drie toen inmiddels voorbij de zeventig, zouden ook meegaan. Als kind hadden we ze zo vaak horen praten over die Franse kustdor pen. Ze leken ze op hun duimpje te kennen en ze bewezen hun Fran se ervaringen door. zonder HBS of Mulo gevolgd te hebben, toch nog steeds, te imponeren met een vloeiende uitspraak van enkele Franse uitdrukkingen. Vanaf hun jeugd hadden ze gedurende de Kanaalvissery in herfst- en wintertijd, net als andere visserlui uit Nederland, in die plaatsen hun vrije zondagen doorgebracht. Ook waren ze deze Franse havens binnengevlucht met zeitlogger ot stoomliets als het weer eens spook- Je in de smalle verbinding tussen oceaan en Noordzee. Spannende verhalen konden ze verteilen over de risico's van die, over het alge meen, toch armoedige Kanaalvisserij met veel verlies aan nelten en schepen. Van een bezoek met die, toen al heel lang uit de visserij vertrokken, ouwe knarren aan de Normandische kustplaatsen is nooit wat terecht 'gekomen. Twee van de drie, onder wie mijn vader, waren al overle den toen ik samen met mijn vrouw een jaar of tien geleden er enkele dagen doorgebracht. We aten langs de haven van Treport in een van "de vele daar aanwezige visrestaurants 'fruits de mer'. Onlangs zijn we er weer geweest. Nu in gezelschap van zoon, schoon dochter en kleinkinderen. Het visrestaurant met het glazen plafond, waarin wij tien jaar eerder van Fransen afkeken welk onderdeel van •de batterij ons bij de 'zee-vruchten' geserveerde eetgereedsehappen '$e moesten hanteren, was er ook nog. Evenals het uit 1900 daterende -carousseï op het plein voorde vishal. 'IJet verschil met toen was, dat wij nu niet het restaurant met zijn spiegels en zijn tafels vol tangen en vorken zijn binnengegaan maar twel een vierrittenkaart voor het prachtige carousseï kochten, karnen, met kinderen of met kleinkinderen op vakantie. Het verschil t in je gedrag, ervaringen en beleving, oewel? Ooit beleéfden wij een vakantie, waarin bij onze jongste van drie de -waterpokken manifest werden. Stijf onder de pukkeltjes, ter verdro ging daarvan en tegen de jeuk als clowntje wit bespoten en gewreven ■met mentholpoeder, hou je zo'n kind bij de tent, Water, dus zwembad .of zee en douche zijn immers uit den boze. Bovendien wil je niet gaan .-strooien met besmetting. Ook al weet je, dat wie eenmaal geraakt is |ïoor deze onschuldige virus/kinderziekte, voor zyn verdere leven er van gevrijwaard blijft. Terug van vakantie ondervonden we destijds Spoedig in ons gezin dat de besmetting twee weken later merkbaar is. ipt jaar speelden wij als opa en oma met een bepukkelde en wit be sproeide kleindochter in Normandié bij de tent, tijdens het zwem- «fedbezoek van haar pa, ma en broertje. laatste vertelde, toen wij daar afscheid van hem namen voor onze thuisreis dn zijn zus al aan de beterende hand was, mij al dat zijn zus glooit meer maar hij ook nog wel 'waterpopjes' zou krijgen, lleze week kreeg die bijna driejarige gelijk. Tussen twee hangbuien ^jjbor kroop hij bij me op schoot om samen foto's van. onder meer het t4rou ssel van Treport te bekijken. We zaten allebei sty f onder. Hij onder de 'waterpopjes', ik onder het poederwit dat bij elke bewe* 'ging van zijn lijfje stoof. BEN VAN HAREN Op zondag 4 augustus houdt de afdeling Natuuront wikkeling in het Prinses Beatrixpark een excursie over bijen. Imker Cor Visser vertelt aan de hand van een bijenkast over het bijzondere leven van deze diertjes. Voor mensen die het bijenvolk van dichtbij willen bekijken neemt de imker handschoenen, een pijp en een hoofdkap mee. De excursie begint om 14.00 uur bij de ingang van de heemtuin Vlaardingen Het Vlaardings Vredesplatform houdt op dinsdag 6 augustus tussen 19.30 en 20.00 uur in het park van het Holy Ziekenhuis een Hiroshima-herdenking. Met witte bloemen wordt een kraanvogel gelegd en wie dat wil kan een korte tekst uitspreken of een ge dicht voordragen. De vredesbeweging gedenkt zo de slachtoffers van de atoombommen die op de Japanse steden Hiroshima en Nagasaki vielen, maarstaat ook stil bij slachtoffers van geweld in de/e tijd. In Vlaardingen zijn deze zomer in veel wijk- en buurtcentra tal van activiteiten voor de jeugd van 5 tot 12 jaar. In de week van 12 tot en met 15 augustus wordt in diverse wijkcentra een kinderspeehveek ge houden. In de Telder is het thema 'land van de toe komst', in 't Nieuwelant staat alles m teken van flip- pó's en m wijkcentrum Holy draait het allemaal om de Grote Vriendelijke Reus. Ook in de Pypelaar en de Haven zijn activiteiten. Op vrijdag is er een feeste lijke afsluiting van de week met een uitje naar Dutn- rcll. Kosten voor een hele week, inclusief het dagje uit, bedragen 25 gulden. Voor een tweeae kmd hoeft slechts 20 gulden te worden betaald. Kinderen zijn ook op losse dagen welkom. Van 5 tot en met 9 augus tus rijdt er door de Babberspotder een spelwagen. Redactie Waterweg: Jelle Gunneweg, Menno Haddeman, Ben van Haren, Danielle Hermans, Mariëtte Oisthoorn, Jan Rozen daal, Carel van derVelden Westhaven plaats 22 3131BT Vlaardingen Postbus 4008 3130 KA Vlaardingen Telefoon 2340055 Telefax 4349754 Sportredac tie: Sander Son- nemans Telefoon 2340055 4004310 De Vlaardingse politieman Alex Eckhardt (45) vertrok op 16 juni vanuit het Engelse Plymouth als één van de 56 deelnemers aan de 'single handed transatlantic race (E-star). Veertig dagen en nachten later kwam hij met de Taurus in Newport, ten noorden van New York, aan. Zesduizend kilometer alleen op een schip. Zesduizend kilometer tegen wind. Een (gefaxt) verslag van Eckhardt van de zwaarste zeil race ter wereld. Door Alex Eckhardt „De week voorafgaand aan de start was hectisch. Vee! dingen die op het laatste moment nog af gedaan moesten worden en veel party's. Het was dan ook gelukkig dat de start en de eeisle dagen daarna precies waren zoals de meeste deelnemers gewenst had den. Licht weer maakte het moge lijk om ingeslingerd te raken en te wennen aan het alleen zijn. Uitgezwaaid door een achttal col lega's die hiervoor waren overge komen naar Plymouth, vertok de Taurus als één van de eerste bo ten over de startlijn. Als je de kust langzaam achter je ziet verdwij nen, beleef je dat met gemengde gevoelens, waarbij de opluchting dat het dan eindelijk zover is toch overheerst. Goede wind afgewisseld met windstiltes brachten de Taurus in die eerste week al gauw voorbij Ierland, waarna^ de uitgestrekte oceaan meer ruimte bood en de kans op aanvaringen beduidend afnam. Na die eerste voorspoedi ge week veranderde het weer beeld echter volledig en kwamen ook de eerste stormen. Met name de Koplopers kregen het m de tweede week zwaar te verduren en kampten met windkracht tien pal tegen. Een tweetal reusachtige trima rans sloegen over de kop en de schippers konden naderhand maar ternauwernood van hun reddingsvlot in een kolkende zee worden gered. Maar ook de ach terhoede had het zwaar. Om streeks tien uur 's ochtends kwam via de kortegolfontvanger het be richt bmnen dat het noodhaken van de Galway Blazer of Darthmo- re was afgegaan. Genoemde boot is een ware legende in Engeland en gedurende het achtdaagse ver blijf in Plymouth lagen de Galway Blazer en de Taurus zij aan zij. Schipper Peter Crowther, zijn vrouw en zijn twee dochtertjes had ik derhalve goed leren ken nen en hooglijk Ieren waarderen in die periode. Je eerste reactie is dan ook om te trachten te hulp te schieten. Maar een spookachtige zee en het feit dat hij zich op zo'n 180 mijl noord oostelijk van de Taurus moest be vinden doet je beseffen dat je machteloos bent. Zo het al dan niet duidelijk was, dan dringt het op zo'n moment tot je door dat het begrip overleven van toepassing is op de E-star. Nadat de wind in de daarop vol gende nacht wat was afgenomen, zat ik in de kuip en gaf mij over aan allerlei sombere gedachten. Toen ik aan de horizon de lichten van een vrachtschip ontwaarde, besloot ik via de mobilofoon con tact op te nemen om een praatje te maken. Tenslotte kun je weken lang op de oceaan zitten en geen enkel schip ontmoeten. Het bleek de Atlantic Star te zijn op weg naar Halifax in Canada. Ik lichtte ze in over het feit dat ze op de rou- Alex Eckhardt aan het roer 'Ik deed me nig schietge bedje opdat alles heel zou blijven'. Archieffoto Roel Dijkstra te wel meer single-handed zeil jachten tegen konden komen. Tot myn stomme verbazing verklaar den ze daar alles van af te weten. Die middag hadden ze Peter opge pikt vanuit zyn reddingsvlot. Zijn boot was tijdens de storm zodanig beschadigd dat hij binnen twee minuten was gezonken. Dankzij het noodhaken en het reddings vlot had hy het er levend vanaf gebracht. Het ongelooflijke toeval wilde dat juist dit schip op die on metelijke oceaan mijn pad kruiste en dit goede nieuws kwam bren gen. Golven Door de krachtige westenwind vaak oplopend tot windkracht 8 werd het een zware beproeving. Hakkend tegen de huizenhoge golven in de potdichte mist en slagregens werd elke dag maar een minimale vordering gemaakt. In plaats van rechtstreeks op het doei in Newport af te kunnen ste venen, ging het meestal van noord naar zuid en omgekeerd. Daggemiddeiden van zo'n 50 mijl in de goede richting waren dan ook al gauw een hele prestatie, terwijl onder gunstige omstandig heden 150 mijl echt niet bijzonder zou zyn Desondanks kon ik me aan boord van de Taurus goed vermaken en beviel het alleen zijn mij verrassend goed. Tot na 22 dagen het noodlot toesloeg. Midden in de nacht werd ik opge schrikt door een luide knai, ge volgd door het klapperen van het voorzeil. Bij onderzoek bleek dat de voorstag was gebroken. De nachtmerrie van elke zeiler en in de regel de oorzaak dat de mast overboord gaat. Na wat voorlopige maatregelen le hebben genomen om erger te voorkomen, ging ik in afwachting van het daglicht volkomen uitge put en ontgoocheld op bed iiggen. Dergelijke schade is voor een zeil boot in de regel fataal en leidt on herroepelijk tot opgave. Woede, angst en teleurstelling beheersen je op zo'n moment volledig en het kostte de nodige moeite om me zelf weer tot kalmte te brengen. Bij daglicht kon de schade beke ken worden terwijl de voorstag, de roldreefinstallaüe en het zeil half aan dek en half in zee lagen. Het bleek dat een terminal boven aan het stag een gietfoutje ver toonde cn daarop was afgebroken. Een euvel waarmee ik al eerder te kampen had gehad en waarop ik de importeur van Isomat masten geattendeerd had zonder dat daar door hem ook maar enige actie was ondernomen. Om 9.30 uur die dag had ik mijn gebruikelijke praatje met schip per Bertus Buys van de Sea Beiyl via de kortegolfontvanger. Bertus bevond zich op dat moment zo'n 600 kilometer verderop. Hans van de Wijchert van de Off Course, de derde Nederlandse deelnemer, was door de weersomstandighe den inmiddels al uitgeweken naar Madeira. Luchthaven Samen namen we de mogelijkhe den door om uiteindelijk tot de conclusie te komen dat die er nau welijks waren. De dichtsbijzijnde luchthaven was Avalon op het Ca nadese eiland Avalon. Een af stand van zo'n 600 kilometer, maar pal noord, dwars door een gebied van talloze ijsbergen en constante mist. Na verbreking van de verzegeling van de motor zou ik een heel eind kunnen ko men, maar de voorraad diesel was onvoldoende voor de hele afstand. Onder noodtuigage zou ik mini male snelheid maken en mogelijk nog wekenlang onderweg zijn. En wat het ergste was: ik zou op moeten geven en myn droom om een dergelijke race uit te zeilen zou als een zeepbel uit elkaar spatten. Wat ook de reden is, voor mijn gevoel had ik gefaald en voelde mij schuldig ten opzichte van mijn sponsors en myn directe omgeving die zo'n onbeperkt ver trouwen in mij hadden gehad. Communicatie met een kortegoif- zender met een elektriciteitska beltje als .^nne gaat heel ge brekkig ,n vaak moeten zinnen meerdere malen worden her haald, maar het lukte ons die dag om redelijk goed contact met elkaar te houden. En langzaam ontstond het plan om naar het topje van de vijftien meter hoge mast te klimmen en een noodre- paratie uit te voeren. Van de uit vinder ervan had ik een zoge noemde 'topclimber' gehad, waar mee je naar boven kan. In de ha ven onder gunstige omstandighe den is het een mogelijkheid. Op een slingerend en stampend schip midden op de oceaan is het een ander verhaal. Nadat ik Bertus mijn exacte posi tie had gegeven voor het geval dat, begon ik aan de klim om ver volgens geconfronteerd te worden met een heel ander probleem. Door de gebrekkige voeding en de minimale lichaamsbeweging ge durende de afgelopen drie weken was mijn lichaam na een korte krachtsinspanning kennelijk vol ledig opgebrand. Een ervaring die je meegemaakt moet hebben om te geloven. Met behulp van drui- vensuiker en na wat een eeuwig heid leek te duren, lukte het om het topje van de mast te halen. Het lukte de eerste keer niet om het euvel te verhelpen. Halverwe ge de terugweg en nadat druiven- suiker niet meer hielp, begon mijn lichaam te schokken en moest ik lijdzaam toezien hoe ik door langdurig overgeven mijn ei gen boot van grote hoogte bevuil de. Medicijnkist Ten einde raad besloot ik mijn medicijnkist te raadplegen. Daar bij stuitte ik tot myn verbazing op een flesje Diclofenac Natrium: zetpillen tegen reuma en jicht. Na twee pillen, nogwatpijnstilleFsen een noodgedwongen rustpauze lukte het die dag om nog twee maal naar het topje van de mast te klimmen en het voorstag met be hulp van een terminal van een. bakstag te repareren. Al die tijd werd ik bijgestaan en aangemoedigd door Bertus. Hoe wel zo'n 600 kilometer van elkaar verwijderd bleek hij een onmisba re steun en ik betwijfel of het mij zonder hem en de mogelijkheid om myn gedachten te ventileren, was gelukt. Het duurde vervol gens nog ruim twee dagen voor dat de hele zaak geklaard was pn de Taurus weer kon zeilen. Ook duurde het een week voor ik mij weer enigszins kon bewegen en ademhalen door de talloze blauwe plekken die ik bij de klimpartij had opgelopen. Vanaf dat moment zeilde ik met een knoop in myn maag omdat het vertrouwen in een aantal on derdelen was verdwenen. Ik durf de niet meer voluit te zeilen en raakte steeds verder achterop bij de rest van het inmiddels aardig uitgedunde deelnemersveld. Na een redelijke zeildag, toen ik weer wat hoop kreeg nog voor de herfst in New York aan te komen, kreeg ik via de Navtex het bericht binnen dat orkaan Bertha van ge dachte was veranderd en nu een noordoostelijke baan had verko zen, recht op mijn koers af. Het bericht was heel duidelijk: alle schepen dienden zo snel mogelijk een veilige haven op te zoeken, omdat er sprake was van een le vensbedreigende situatie. Nood gedwongen moest ik naar het zuidoosten wegvluchten om zover mogelijk bij de kern vandaan te blijven, daarbij de zwaarbevoch ten mijlen weer prijsgevend. Gedurende vijftien uur lag de Taurus met zo min mogelijk zeil op en trok de orkaan voorbij. Omdag er geen windmeter aan boord is en ik niet voldoende erva ring heb met dergelijke stormen om de kracht in te schatten, blijft het voor mij een vraag hoe hard het waaide. Zo'n storm had ik nog nooït meegemaakt en ik deed me nig schietgebedje opdat alles heel zou blijven. Maar elke dag kwam Newport dichterbij, ondanks de stormen die ook na Bertha over de noorde lijke oceaan trokken. Zo'n 500 kilometer van Newport kreeg ik 's nachts contact met een vissersboot die begaan was met het feit dat ik al ruim een dag in zijn omgeving verkeerde en ken nelijk niet vooruit kwam door de tegenwind. "We hielden de daarop volgende dagen contact en toen hij weer naar zijn thuishaven Ne wport ging, bood hij me aan om de Taurus op sleeptouw te nemen. Hoe v^Ieidelijk is het dan niet om toe te geven en daarmee een eind aan de beproeving te maken. Hoewel ik van binnen aarzelde was ik resoluut naar buiten in mijn weigering. Ondanks dat hij daarvoor een aardig eind om moest varen, wilde hy toch even langs komen om persoonlijk ge dag te zeggen. Net voor het invallen van de duis ternis kwamen ze langszij en de poneerden een mand aan boord met twee reusachtige kreeften, kabeljauwfilet, koud bier en fruit. Nu nog raak ik ontroerd als ik te rugdenk aan "dit gebaar van wild vreemde mensen op een moment dat je het moeilijk hebt. Officieel is hulp van buitenaf verboden, maar wie zou zoiets dergelijks weigeren na veertig dagen van hoofdzakelijk kaakjes eten. Aan alles komt een einde en zo ook aan deze overtocht. Na veer tig dagen op zee te zyn geweest, waarbij ik het sturen volledig aan de perfect werkende windvaan kon overlaten, passeerde ik op 26 juli om 03.30 uur 's nachts de fi nishlijn, opgewacht door een aan tal luid toeterende bootjes. En het is waar: het overschrijden van die lijn maakt alles goed en geeft je een onbeschrijflijk ge voel. I did it!" *1 Vrijdag 2 augustus ROITERDAM De Vlerk. The Planktons, 22.00u. Zaterdag 3 augustus SCHIEDAM Grote of Sint Janskerk. Pianoreci tal, 15.00u. De Erker. Swingavond, 20.30u. Podiumcafé. Threnody, 22.00. VLAARDINGEN Grote Kerk. Wandelconcert Rob Theissen, 15.00-l7.00u. HOEK VAN HOLLAND Fort aan den Hoek van Holland. Kustverdedigingsmuseum, 13.00- 16.00u. Strand. Beach Volleybal Toernooi. ROTTERDAM St.Laurenskerk. Jong talent, 15.00u. De Buurman. ODD no.7, 22.30u. ROTTERDAM Calypso 1: 'Stealing Beauty' (al) dag. 1.15-4-6.45-9,30. Calypso 2: 'Upclose&personal' (16) dag. 6.45- 9.30. Calypso 3: 'From dusk till da wn' (16) dag. 1.15-4-6.45-9.30. Calypso 2 Riksbioscoop: 'Filmpje' (12) dag. 12.45-3.30. Cinerama 1: 'Mission: Impossible' (12) dag. 1.15-4-6.45-9.30, Cinerama 2: 'Screamers* (16) dag. 1.15-4-6.45- 9.30. Cinerama 3: The Craft' (16) dag. 1.15-4-6,45-9.30. Cinerama 4: The Juror' (16) dag. 6.45-9.30. Cinerama 5: 'Down periscope' (al) dag. 1.15-4-6.45-9.30. Corso: 'Mission: impossible' (12) dag. 1.15-4-6.45-9.30. Imax Theater: 'Survival Island' (al) dag. 2-4. The Li ving Sea' (al) dag. 1-3. 'Mission: Im possible' (12) dag. 5.15-7.30-9.45. Lantaren 1: dag. 9.30 (16): "When mghtisfalling'do. 'Exotica'vr. 'Bfuem the face' za. 'Bryicream Boulevard' zo. 'El Patrutlero' ma. 'Sur Place' di. 'Lamerica'wo. Lantaren 2: 'DosCn- mmes' (16) dag. 10. Venster 1: 'Dead Man' (al) dag. 9.30. Venster 2: 'De Aanslag' (16) dag. 9.45. Ven ster 3: The Garden' (16) dag. 10.- Venster 4: 'JaJan Raya Pos/De Grote Postweg' dag. 9.30. Lumière 1: The Rock' (al) dag. 12.45-3.30-6.15- 9.15. Lumière 2: 'Ripper' (al) dag. I.15-4-6.45. Vampire in Brooklyn' dag. 9.30. Lumière 3: 'lt takes two' (al) dag. 1.15-4-6,45-9.30. lumiè re 4: 'Primal Fear' (16) dag. 6.45- 9.30. Pathé 1; The Rock* (16) dag. 12.45-3.40-6.35-9.30. Pathé 2: 'Ripper' (al) dag. 12.10-2.25. Pa thé 3: 'Never talk to strangers' (16) dag. 4,50-7.05-9,20. Pathé 4: 'City Hall' (16) dag. 6.20-9.10. Pathé 5: 'Rumble in the Bronx' (16) dag. II.35-1.40-3.45-5.50-7.55-10. Pathé 6: 'Kmgpm' (12) dag. 11.40- 2.10-4.40-7.10-9.40. Pathé 7: 'Sunchasef (12) dag. 4.15-6.55- 9.35. 'Spy Hard' 11.50-1.55-4- 6.05-8.10-10.15. Nachtvoorsteliingen: Lumière 1: 'Mission: Impassible' (16) vr.za, 00.15. Lumière 2: 'Eraser'za. 00.15. 'Vampire in Brooklyn' (16) vr. 00.15. Lumière3: 'Cntical Decision' (16) vr.za. 00.15, Lumière 4: 'Pri mal Fear' (16)vr.za. 00.15. Kindermatinees: Cinerama 4:'Ba be' (N) dag. 1.15-4. Lumière 4: 'A Goofy Movie' (N) dag. 1.15-4. Pa thé: ToyStory'(N)dag. 12.05-2.10. 'A Goofy Movie' (N) dag. 12.20- 2.20-4.20. informatie over bezorging van de krant: maandag t/m vrijdag van 18.00 tot 19.00 uur zaterdag van 14.00 tot 16.00 uur Telefoon: 010-4004444 Rotterdams Dagblad -;Door Ben van Haren Vlaardingen De beschrijving -van de belevenissen van het j,yiaardingse viertal dat in 1920 de Vstrandzesdaagse van Hoek van VHolland naar Den Helder liep en 'onderweg veel opzien baarde, is .^bewaard gebleven. Arie Pleysier, -toen onderwijzer te Vlaardingen secretaris van onder andere de ^-afdeling van de SDAP, maar later "Redacteur van de Voorwaarts, VA- RA-medewerker en kinderboe kenschrijver, publiceerde onder de naam Mr. Punch een reisver slag in rubriekvorm in het AJC- orgaan Het Jonge Volk. In 1927 _,yerscheen het als rijk geïllu streerd boek bij de Arbeiders- '.JJeugd-Centrale onder de titel 'Zes dwaze dagen'. Hij geeft in zijn 'lotgevallen, zowel te land als ter zee, van twee vroede en drie on vroede vaderen' alle deelne- - mers een pseudoniem. Initiatief- I, nemer voor de strandwandeling, Koos Vorrink. zijn vriend met wie Jhij de kosteloze kweekschool in Haarlem had gevolgd en die later j(naam verwierf als leider van AJC en PvdA, noemt hij bijvoorbeeld Kobus. Hy beschnjrt de dan als reserve-officier uit dienst geko- .jnen en pas getrouwde 29-jarige ais hoofdman-iadingmeester van de tocht, die zich in het dagelyks leven 'beweegt op eik gebied en in zijn vrije tijd onderwijzer is'. „Lijfspreuk: 'Stik', in dringende gevallen enigszins omschreven." Jan Panama (ingegeven door het vertrek naar Amerika van zijn schoonfamilie) heet de 36-jarige zwaarlijvige en veel spuitwater drinkende Jan Buis, die toen al negentien jaar voorzitter was .van de Kuipersgezellenvereniging 'Wij streven naar verbetering' en lid van de eerste SDAP-raadsfrac- tie. Vijftien jaar later werd hij de eerste rode wethouder van Vlaar dingen. Het andere raadslid, Jan Hoor weg, is met zijn 41 jaar de oudste van het gezelschap. Hij had een wassery ïn de Callen burgstraat en was altijd onberispelijk gekapt en gekleed. Hij kreeg de naam Jan Strijkijzer toebedeeld met als lijfspreuk 'Geld spielt keine Rol- le'. Pleysier zelf is dus Mr. Punch, die door Kobus (Vorrink) over de strandwandeling was aange schreven als 'de rooie schoolfrik van V. Hij beschrijft zichzelf als Jan (Panama) Buis schrikt als hij Koos (Kobus) Vorrink (links) en Arle (Mr. Punch) Pleysier na het ontwaken in hun wigwam op het strand van Zandvoort aanschouwt. TeKemngGeargevanRaemsdonck gedistingeerd, beschouwend en lurkend aan con pijp 'herenbaai' van het merk Taconis. Op 9 augustus 1920 begint de tocht in Hoek van Holland. Een wigwam wordt onderweg opgezet voor stops om broodmaaltijden i en thee te nuttigen en zich te ver kleden voor zwempartijen in 2ee. Overnachtingen worden gemaakt in Seheveningen, Katwijk, Zaad- voort, IJmuiden en Egmond; bij kennissen of in hotels, pensions of andere gelegenheden, die lo gies met ontbijt' aanbieden. In het drukke strandseizoen lukt dat moeizaam en soms helemaal niet. In Zandvoort bijvoorbeeld zyn de jongste twee (Vorrink en Pleysier) genoodzaakt de nacht in de ■wigwam op het strand door te brengen in het regelmatig weer kerende schijnsel van de IJmui- dens vuurtoren en met een hoe kig beladen ransel als hoofdkus sen en een regenjas als matras. De gevolgen daarvan zyn plas tisch beschreven. 'Goeie morge* „Waardoor ik ontwaakte, die mor gen, dat weet ik niet meer; doch hoe ik ontwaakte, dat herinner ik mij in alle pijnlijke bijzonderhe den. De werkelijkheid deed zich 't allereerst gevoelen door hevige kramp in mijn nekspieren, ver volgens door 'n gevoelloze rech terarm, die neerhing als een stuk zwaar-nat wasgoed, tenslotte door een verstopping in myn neusopeningen, die de communi catie van m'n innerlijke delen met de omgeving afsneed Toen ik me trachtte te bewegen gingen m'n ribben, in samenwerking met m'n heup- en dijbeenderen dadelijk tot de algemene werksta king over en tegen deze solidari teit was ik volslagen machteloos. Ik sloot m'n ogen en trachtte af scheid te nemen van het schame le zoodje botten en spieren, waar over ik in betere dagen enig ge zag had uitgeoefend. Naast me werd gesmoord en blijkbaar met half-ontwakende notie gevloekt. Ik wist m'n herse nen tot dwangarbeid te nopen en concludeerde als gevolg van deze overwinning moeizaam, dat het Kobus moest zijn. Een zeker ge voel van ijdelheid dreef me om hem te laten merken, dat ik óók wakker was -men heet nu een- maal wakker als men z'n mond opendoet - en dus gaf ik weispre kend uiting van mijn kijk op de situatie door een vreedzaam 'goeie morge',Ongetwijfeld was het opsnijderij, ik erken het gaar ne, doch men moet z'n medemen- senmietaltehoge eisen stellènop het gebied der zelfkennis en Ko bus reageerde op m'n betuiging met een naturalisme, dat even moordend was voor mijn nuch tere ziel als voor myn nuchtere maag. Hij somde alle. edele en niet-edele delen van zijn corpus op, waarinhij zich ellendig voelde en nagelde met veel overtuiging vast, dat je volslagen idioot moest zijn om in dergelijke omstandig heden aan een goede morgen te geloven." Wat straks? Aan het begin van de laatste dag, gaat by de maker van het reisver slag het naderen van het einde van de strandwandeling opspe len. Hij schrijft „Idioot toch; meende ik, om op te houden met iets moois te doen, zonder datje van de noodzakelijkheid over tuigd bent om op te houden. Wat gingen Kobus en ik straks doen? Schoolmeesteren, hij zowel als ik. Schoolmeesteren, hy met de diepste, onoverwinnelijkste te- genzijn, ik met ongeveer hetzelf de animo. Waarom deden we dat eigenlijk?" Vorrink, voorganger in de gehee lonthoudersbeweging, verruilde kort na 1920 het onderwijs voor de baan van bezoldigd bestuur der bij de AJC,'Pleysier werd journalist. De terugreis, op zondag, ging per trein. 'Kobus' en zijn broer Jan Vorrink, die zich in Egmond by het gezelschap had gevoegd en om zijn voortdurende gezang het pseudoniem Caruso kreeg, stap ten in Den Haag uit De andere drie wachtten twintig minuten in Schiedam voor een overstap naar Vlaardingen. Een weegschaal gaf aan, dat Jan Panama (Buis) vier pond was afgevallen tot 199. Op station Vlaardingen conclu deerden ze, dat ze met, hun baga ge dwars door hun stad moesten wandelen, aangegaapt door het vrome kerkpubliek. „Er was niets aan te doen. Ons provinciestadje heeft 's zondags geen statione rende bakjes of reddende taxiesf zelfs geen trams of autobussen" schreef Arie Pleysier driekwart eeuw geleden na thuiskomst van de strandzesdaagse van de rode top van Vlaardingen, Met dank aan Herman van der Lee, Ellen Wkart en Manon Bam- "ouuj. Tekeningen 'George van Raemsdonck,

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1996 | | pagina 3