11 Vlaardingen zal extra bezuiniging niet accepteren Kop-staart-botsing op A 20 Deelname rolstoelers aan avondvierdaagse in gevaar Sloten van Cananefaten boven de grond gemarkeerd in Abtwoudsebos Rotterdams Dagblad MlëU^b^LariaStraat deWlDEX SENSO M getwwappaart met cd geluidskwaliteit! Videofilm al wat rest van Maassluise havenpanden Fietser rijdt in de sloot Rook uit pan Beschonken bestuurders 'Wegsturen van jongeren uit zwembad werkt goed' j 'I I Waterweg Dinsdag 6 augustus 1996 Schiedam Een 51-jarige Schiedammer is gisteren rond middernacht met fiets cn al het water van het Bealnxpark ingere den De man was van het centrum op weg naar huis maar verkeerde zodanig onder invloed van alcohol dat hij zijn stuur met meer recht kon houden en te water raakte. Na de eerste schrik kon de fietser zelfstandig uit de sloot kruipen, maar moest tot zijn teleurstelling zijn weg vervolgen zonder zijn ge liefde blauwe spijkerpet Die is hu tijdens zijn onfortuinlijke val kwijtgeraakt m het donkere park Schiedam Doordat de 91-jarige bewoonster van een woning aan de Johan Wagenaarstraat in Schiedam haar pan op het vuur was vergeten, ontstond gister avond rond 21 00 uur een enorme rookontwikkeling in haar woning. De buren wilden haar redden en trapten de deur in. De vrouw kreeg toerïde deur tegen haar ge laat, waardoor zij een hoofdwond opliep. Zij is met de ambulance naar het Schieland Ziekenhuis gebracht. Vlaardingen Twee Vlaardingers zyn gisteravond door de politie aangehouden en bekeurd wegens rijden onder invloed Maandag avond rond 21.00 uur reed een 32- jange Vlaardmger met hoge snel heid over de Holysmgel in zijn woonplaats. Hu blies ruim 1,0 pro mille. Bovendien bleek zijn auto onverzekerd. Rond middernacht reed een 38-ja- nge Vlaardmger onder invloed over de Nieuwelaan. Hu blies ruim 0,7 promille De bestuurder kreeg een boete van 350 gulden Schiedam Het uitzettingsbe leid van zwembad Groenoord in de gelijknamige wijk van Schiedam werkt volgens ma nager R, Schouten 'uitste kend'. Tot nu toe zijn vijftien vervelende jongeren het bad uitgezet. Hen is te verstaan ge geven dat ze het komend half jaar niet meer mogen komen zwemmen. Schouten is niet bang datop deze manier straks niemand het bad meer mag be zoeken. „Het is vervelend," maar soms moet je strenge re gels stellen. Het is maar een kleine groep tieners die zich in het bad misdraagt." Begin juni dit jaar stelde de zwembaddirectie in samen werking met de politie het uit zettingsbeleid in. Verschillen de incidenten in het bad, dat 's zomers erg populair is by jon geren, noopte de directie tot het nemen van maatregelen. Jonge bezoekers, variërend in de leeftijd van 12 tot 19 jaar, die zich misdragen worden on middellijk het bad uitgezet. Als dat uitzetten tot problemen leidt wordt de politie ingescha keld om de jongeren de deur te wijzen. „Wij zijn tevreden over de ma nier waarop het nu gaat," 2egt Schouten. Volgens hem is het dè manier om de rotte appels er tussen uit te pikken, „Van de achthonderd tot duizend be zoekers die we soms met mooi weer binnen hebben, zijn er maar enkelen vervelend. Met een consequente uitvoering van de regels pakken we de raddraaiers direct aan." Het is volgens Schouten moei lijk om voor dit soort zaken preventieve maatregelen te nemen. Als die regels de kwaadwillende jongeren niet afschrikken om voor overlast te zorgen, houdt het volgens Schouten op, „De jongeren krijgen een brief mee, een ko pie gaataangetekend naar hun ouders. Daarin staat dat ze, het komende half jaar het zwem bad niet mogen bezoeken." Op drukke dagen loopt er ook een beveiligingsbeambte in het zwembad rond. „En af en toe agenten in burger, die kun nen ingrijpen wanneer dat no dig blijkt." Door Jan Rozondaal Vlaardingen Vlaardingen vindt het 'niet te accepteren' dat het rijk de gemeente nog dit jaar confronteert met een extra bezuinigingspost van ruim een half miljoen gulden. Op zo'n manier kan een gemeente geen betrouwbare begrotingen opsteilen. Dat schrijven burgemeester en wethouders van Vlaardingen m een gistermiddag geposte brief aan minister Dijkstal. De be windsman van Binnenlandse Za ken wordt verzocht het piobleem m het kabinet te bespreken Het probleem voor Vlaardingen (en andere gemeenten) is dat met ingang van 19.95 dc uitkeringen uit het Gemeentefonds zijn ge koppeld aan de rijksuitgaven. Als het rijk minder geld uitgeeft, /o luidt de nieuwe regel, ontvangen de gemeenten ook minder. Daar mee is die inkomstenpost -de grootste van gemeenten, voor Vlaardingen jaarlijks ruim tachtig miljoen gulden - afhankelijk ge maakt van de economische ont wikkelingen. De Vlaardingse ge meenteraad heeft eerder dit jaar een automatische reservering op genomen in de meerjarenbegro ting. Hierdoor wordt een buffer opgebouwd om risico's op te van gen. Waar wethouder H C J Roijers (financien) zich over opwindt is dat dc gemeenten nu worden ge confronteerd met lagere uitgaven door het rijk in het vorige jaar Bij het opmaken van de boeken over 1995 bleek dat de ministeries vele tientallen miljoenen minder heb ben uitgegeven dan was begroot. Dat geld wordt alsnog in minde ring gebracht op het Gemeente fonds Vlaardingen heeft zo in mei te horen gekregen dat dit jaar 563 000 gulden minder uit Den Haag wordt overgemaakt. Een be drag dat eerst 1,7 miljoen gulden was. maar als 'noodoplossing' over driejaar wordt uitgesmeerd Steekt „Wat me het meest steekt," zegt Roijers in een toelichting op de brief, „is dat wij gelet op on/.é fi nanciële problemen zo goed mo gelijk proberen te begroten en dat de rijksoverheid dan lopende het jaar nog dingen gaat veranderen. Voor 1997 en 1998 is het al moei lijk om de begroting aan te pas sen. laat staan voor dit jaar. Dat is mijn belangrijkste grief Grote bedragen' Verder stelt Roijers in de brief aan Dijkstal de effecten voor de nieu we Financiële Verhoudingswet aan de orde. De gevolgen daarvan worden steeds bijgesteld en varie ren van een nadeel van vijf tot tot een meevaller van 2,2 mihoen gul den. ,.In de Vlaardingse verhou dingen zijn dit zeer grote bedra gen" Tenslotte vraagt Roijers een com pensatie voor de decentralisatie van de nieuw Algemene Bijstand- wet Dit kost de gemeenten veel meer dan waarvoor ze door het rijk schadeloos zijn gesteld. De wethouder hoopt met deze ac tie ook andere gedupeerde ge meenten en de Vereniging voor Nederlandse Gemeenten te bewe gen tot actie. Vier auto's raakten gisterochtend betrokken bij een ongeval op de A 20 ter hoogte van Westerlee. Een ouder echtpaar uit Rotterdam raakte daarbij gewond. Zij zijn overgebracht naar het ziekenhuis. Het echtpaar was op weg naar het strand en stond, net als een flink aantal ande re automobilisten, te wachten voor een ver keerslichtEen Rotterdamse zag de rij wach tenden te laat en knalde boven op de auto van het echtpaar. Door de kettingreactie botste daarna ook twee voorstaande auto's op elkaar. In deze auto's raakte niemand ge wond. Foto Dennes wan der Wel/Roel Dijkstra Het is maar goed dat de Histo rische Vereni ging Maas sluis de vroegere situatie op de hoek van de Haven en Zure Vissteeg op video heeft vastge legd. Want mensen vergeten snel, ze ker als straks de nieuw bouw is verrezen op deze gesloop te plek In het hart van Maas sluis. De video is een schrale troost voor Maassluizers met histo risch besef. Menigeen had liever gezien dat de vier pan den behouden bfeven. Ook de Historische Vereni ging heeft zich verzet tegen de sloop. De afbraak konden ze niet tegenhouden, wel heeft de architect de plannen van de voorgevel zodanig aangepast dat de vereniging 'er vrede mee kon hebben ge zien de omstandigheden', al dus voorzitter M.van de Ree. „Ik geloof dat we ons hebben laten overtuigen dat het pak huis van rijwielhandelaar Lock niet behouden kon blij ven. Maar echt blij zijn we er natuurlijk niet mee. Het is nu een verschrikkelijk kale plek, ik rij er het liefst in een grote bocht omheen." Slopers leggen momenteel de laatste hand aan hun kar wei aan de havenpanden. Zij hebben de gebouwen zoveel mogelijk milieuvriendelijk 'gepeld'. Het meeste werk ge beurde handmatig, zodat de geluidsoverlast meeviel en de verschillende materialen ge scheiden konden worden af gevoerd. In latere instantie gaan ook het vroegere ha- ringpand, waarin de rijwiel handel en Haven Indah hun tijdelijke intrek hebben geno men, tegen de vlakte. Het tussenliggende voormalige redershuis aan De Haven en het aanpalende pand waarin een shoarmazaak is geves tigd, blijven wel behouden. Op de plek aan het water zijn twaalf appartementen en twee luxe penthouses ge pland. Daarachter komen, in vier lagen, zestien apparte menten met een terras op het zuiden. Onder de bebouwing is plek voor 35 parkeerplaat sen. De nieuwbouw is volgens de planning volgend jaar voor de bouwvakantie klaar. Ze ventig procent van de appar tementen is inmiddels ver kocht, Foto's Dennes van der Wel/Roel Dijkstra Hoek van Holland De rolstoel- avondvierdaagse in Hoek van Holland dreigt ten onder te gaan aan financiële problemen. Vijf jaar geleden namen de rolstoelers met hun begeleiders voor de eer ste keer deel aan de avondvier daagse. Toen waren het er een stuk of tien. Sindsdien is de groep eik jaar groter geworden en dit jaar zullen er naar schatting zo'n veertig rolstoelgebruikers aan de avondvierdaagse deelnemen De vierdaagse wordt in Hoek van Holland gehouden van 13 tot en met 16 augustus. Een ontwikkeling die het Wijk Aktiviteiten Overleg noopt tot na denken over de toekomst. „Het wordt langzamerhand een hele or ganisatie," zegt R Koomstra Als directeur van de Hoekse Herman Visser serviceflat en het Bertus Bliek verzorgingshuis is hij nauw betrokken bij het Wijk Activitei ten Overleg, van waaruit vijfjaar geleden het initiatief werd gebo ren om ook rolstoelers aan de avondvierdaagse te laten deelne men. Zij gaan over een speciaal uitge zet parcours van vijf kilometer en uiteraard heeft iedere rolstoeler ook een begeleider. „Tot onze ver rassing hebben we daar nauwe lijks problemen mee," constateert Koomstra. „Er zijn ook dit jaar weer voldoende aanmeldingen van begeleiders. Ook de verzor ging onderweg kan worden gere geld, Mensen van het fort verzor gen het vervoer van stoelen en an dere spullen van het ene rustpunt naar het andere." De moeilijkheden die dreigen te ontstaan, liggen vooral op het fi nanciële vlak. Koomstra: „Lang niet alle deelnemers zijn in het bezit van een eigen rolstoel. Er zijn veel mensen bij die nog wel een stukje kunnen lopen, maar die geen kans zien om vier avon den achter elkaar vyf kilometer te wandelen. Voor die mensen moe ten we dus rolstoelen huren. Tot nu toe kregen we die gratis van de firma Hartingbak. Maar dat be drijf is kort geleden afgebrand, dus we moeten nu een andere op lossing zoeken. Dat wordt dus ge woon rolstoelen huren. Daarnaast zijn er nog andere kosten. Ik denk toch dat we in totaal wel aan zo'n 2000 gulden komen." Tot nu toe konden de tekorten worden opgevangen uit de op brengst van de rommelmarkt die het Wijk Aküviteiten Overleg jaarlijks op Koninginnedag houdt Maar met het groter wor den van de groep deelnemers is de opbrengst al lang niet meer toereikend. Het idee is nu om een club op te richten van Vrienden van de rol stoel avondvierdaagse'. Wanneer een flink aantal mensen zich aan meldt als lid van die club tegen een jaarlijkse vergoeding, dan is men uit de problemen. „Je kunt niet lot in het oneindige een be roep blijven doen op winkels en bedrijven," weet Koomstra. „Ik denk dat er in Hoek van Holland voldoende sociaal voelende men sen zullen zyn die een bijdrage willen leveren. We denken aan een minimum van 5 gulden. Het maximum mag men uiteraard zelf betalen." Volgens de initiatiefnemers kan zo'n vriendenclub nog een ander positief effect hebben. Er wordt gestudeerd op de mogelijkheid om meerdere keren per jaar wan delingen met de rolstoelers te ma ken - ook als er geen avondvier daagse is dus Vlaardingen Over een jaar of twintig, ais de bomen in het Abtswoudsebos van groenge bied Midden-Delfland zijn volgroeid, is er een vreemd patroon te zien in de begroeiing. Het markeert een archeologische vindplaats in de Akker dij kse polder. Op voorspraak van ar cheologe Heieen van Londen is de beplanting van het bos zo gewijzigd dat er geen bomen staan op de vindplaats. Ook fietspaden en waterpartijen zijn ver plaatst en zo blijft wat er al 1700 jaar in de grond zit, bewaard voor het nageslacht. De open lijnen in de begroeiing markeren de slo ten die langs en door de nederzetting van de Cananefaten liepen. Voorwaar een mooi voorbeeld van integratie van een archeologische vindplaats in een he dendaags landschap, oordeelden onlangs de aanwezige deskundigen tijdens een studie dag over het behoud van archeologische vind plaatsen in Midden-Delfland Archeologen en planologen waren bijeen in Delft op uitnodi ging van de Reconstructiecommissie en de Universiteit van Amsterdam (UvA), die al ja ren onderzoek doet in de goed conserverende veengrond. Archeologen graven in het reconstructiege bied tussen Delft en Vlaardingen/Sehiedam vanaf 1981, ruim voor de echte werkzaamhe den in het veenweidegebied begonnen. Ze hoefden daardoor niet steeds op een holletje van vindplaats naar vindplaats te rennen, zo-, als meestal het geval Is. Mede daarom noem de prof, J. Bloemers van deXJvAMidden-Delf- land een 'pilot'. De belangrijkste vindplaat sen staan inmiddels op de ontwerpkaarten van Midden-Delfland en zyn daardoor hy wet beschermd. Archeologen weten in dit gebied waar ze moe- ten graven. Daarmee komt volgens Bloemers een einde aan de 'avontuurlijke Indiana Jo- nes-archeologie, waarin je iets ontdekt watje nog niet kenfArcheologen moeten meer an ticiperen, meedenken met planologen, rede neert hij. De lijnen in het bos in de Akker- dijkse polder zijn er een voorbeeld van. Driehoekjes Vraag is alleen: kunnen de meer dan honderd archeologische vindplaatsen allemaal worden behouden? Na 2001 loopt de Reconstructie wet af die Midden-Delfland nu nog be schermt. Wat gaat het recreatieschap, dan be heerder van de gronden die geen agrarische bestemming hebben, doen? En zullen ge meenten de grenzen van Midden-Delfland respecteren of er toch liever huizen bouwen? Hoe de archeologische vindplaatsen dan te beschermen? De driehoekjes op de kaart zul len niet afdoende zyn. Het woord 'reservaat', een vrijblijvende sug gestievan provinciaal archeoloog R. van Hee- ringen, deed nogal wat stof opwaaien. Een re servaat is in een 'complex metropolitaan ge bied' een illusie, vond Bloemers, Bovendien is het strijdig met het idee van een 'culturele evolutie': gebruikers geven door de tijdver schillende bestemmingen aan grond en dat moetje niet tegenhouden. Wijze les voor de archeologen in deze is.er vartaf het begin van de planvorming by te zyn. Dan kunnen de vindplaatsen in de be stemmingen worden opgenomen. Is dat voor elkaar, dan is het zaak een beheersplan voor de 'site' op te stellen, zegt archeologe Van Londen, Dat zou een extra garantie bieden voor het behoud van de vindplaatsen. Zij vond het wijzigen van de Akkerdijkse plan nen minstens zo leerzaam als haar opgravin gen. Van Heeringen, de provinciaal archeoloog, hoopt op „een organisatie of een persoon die de ontwikkelingen volgt en die alle verschil lende overheden bij elkaar brengt." Grond in eigendom biedt evenwel de allerbes te garantie voor behoud van de vindplaatsen, zei de Delftse stadsarcheoloog E. Bult. „Met wat schapen erop die nog wat geld opbren gen." Hij ziet dat tot zijn spijt niet zo snel ge beuren. Aankopen zijn de komende vier jaar niet aan de orde, zei hij. Er is geen geld voor gereserveerd.

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1996 | | pagina 1