11 Ondernemers laken winkelbeleid Rotterdams Dagblad Noodkreet De Meerpaal na vier sluitingen in Hoek van Holland Opknapbeurt van oude hangar nadert voltooiing Rechter wijst verbod schelpenmethode toe Stormvloedkering vordert gestaag 'Brandstichter was voor politieonderzoek al veroordeeld' E Vlaardinger terug na verblijf in Spaanse cel Autovelgen gestolen Chauffeur, overvallen Man man rijdt door na botsing Inbrekers gaan met drank aan de haal Vier kunstenaars genomineerd voor muurschildering in Udine Waterweg Q Vrijdag 9 augustus 1996 Vlaardingen Na een verblijf van drie maanden in een Spaanse gevangenis is de 22- jarige Vlaardinger Daan terug m Nederland. Zijn vriend Bas, met wie hij samen werd opge pakt in Códiz, zit nog steeds vast. Het tweetal reed een half jaar geleden in Zuid-Spanje met een hoeveelheid LSD- trips in de handen van de Spaanse politie. Terug in Nederland vertelt Daan hoe het er m de Spaanse gevangenissen aan toe gaat. Corrupte bewakers en elke dag vechtpartijen tussen gedeti neerden. Een keer ziet Daan hoe een gevangene met een balpen wordt doodgestoken door medegedetineerden. Het regime in Santa Maria is strak en de cellen zpn vies. Zie ook pagina 25: Na drie maanden zit de hel erop. Maassluis Opnieuw zijn in Maassluis deze week vyfspaaks autovelgen gestolen. Volgens een woorvoerder worden in de ge meente regelmatig auto's ont daan van dure velgen. Elke keer halen de dieven een aantal stenen uit de straat die ze onder de assen van de auto's schuiven. Daarna worden de bouten losgedraaid en de velgen meegenomen. De poli tie heeft nog geen aanwijzingen over wie de daders zijn. Maassluis Een 31-jarige taxi chauffeur uit Rotterdam is giste ren op de Merellaan m Maassluis beroofd van zijn portemonnee. De man pikte in Rotterdam drie klan ten op en bracht hen naar Maas sluis. Daar aangekomen trok een van de mannen een pistool en be dreigde het slachtoffer. Een ande re passagier zettenen mes tegen de keel van de chauffeur, die daarna zijn portemonnee af gaf, De daders verdwenen in de nacht Een voorbijganger zag de taxi chauffeur in zijn auto zitten en dacht dat de man onwel was ge worden. Hy alarmeerde de politie. Een signalement van de drie-da ders is niet bekend. Hoeveel geld de taxichauffeur moest afstaan is ook nog onduidelijk. Maassluis/Monster Een verwar de automobilist uit Halsteren heeft gisterochtend twee aanrij dingen veroorzaakt. Hij reed te gen een fietser op de Acaciastraat en een geparkeerde auto op de Zeestraat in Monster. Na beide aanrijdingen wilde de man vrolijk wegrijden. Even verderop werd hij echter achterhaald door de fietser. De verwarde man slak echter zijn middelvinger op en reed door. De politie kwam de automobilist op de Rijksweg 20 bij Maassluis op het spoor en zette de achtervol ging in. Ter hoogte van Rotter dam is hij tot stoppen gedwongen. Tijdens het politieverhoor maakte de man een zeer verwarde indruk. Op advies van een psychiater is de man voorlopig in een psychiatri sche instelling opgenomen. De ondernemers in de Prins Hendrikstraat in Hoek van Hol land vrezen dat als de deelgemeente het beleid niet aanpast, er'binnen een paar jaar geen etalages meer zijn om te kijken'. Foto Roel Dijkstra Hoek van Holland Ondernemersvereniging De Meerpaal in Hoek van Holland klaagt haar nood. Vier winkels sluiten hun demon. En uit gesprekken met winkeliers blijkt dat het daar waarschijnlijk niet bij blijft. Een aantal ondernemers hinkt op twee gedachten: doorgaan of stoppen. De juweherszaak van Ina van 't Hoog, Winkeler Mode. CombiFoto Ben Krijger en Arti/Chic sluiten hun deuren of hebben dat pas ge daan. Een - in de Hoekse verhou dingen - kleine leegloop voor wat betreft de non-food winkels. De ondernemersvereniging wijt deze leegloop aan het beleid van de deelgemeente. Of liever gezegd: het non-beleid met betrekking tot het winkelbestand in Hoek van Holland. Niet alleen het huidige deelraadsbestuur, maar ook vroegere politici hebben zich daaraan schuldig gemaakt, klaagt de middenstand. Het voornaamste verwijt is dat het deelraadsbestuur niet wil in vesteren. Stilstand betekent ach teruitgang, zeggen de onderne mers. De ondernemersvereniging meent dat Hoek van Holland ach ter de feiten aan loopt. Omliggen de gemeenten als Maassluis, Naaldwijk en 's-Gravenzande zien het nut van het verder ontwikke len van het winkelbestand wel in. Hoek van Holland heeft eigenlijk de slag al gemist. De midden stand is van mening dat het deel- gemeenteiijk beleid te kleinscha lig is. Alles gebeurt, maar met te kleine beetjes: woningbouw, aan passing dorpskern, recreatieve voorzieningen en ga zo maar door. De ondernemersvereniging pleit ervoor dat er een breder draag vlak komt voor de verschillende branches. De economische groei kan alleen komen als er meer hui zen worden gebouwd en de recre atieve voorzieningen op een ho ger peil worden gebracht. Zodat niet alleen bij temperaturen bo ven de 25 graden Celsius het kust dorp vol zit, maar de omzetten het gehele jaar door omhoog gaan. Dit kan ook nieuwe werkgelegenheid met zich meebrengen. De onder nemersvereniging denkt daarbij aan een bowling- en/of poolbiljart centrum. Ook een croissanterie en eetcafé horen daarbij. Brinkplein Het onlangs aangelegde Brink plein is voor de ondernemers een voorbeeld van hoe het niet moet. „Wij hebben daarbij totaal geen inspraak gehad. Het was ons idee dan ook niet. Onze zorg is de Prins Hendrikstraat. Wat is daar de laatste jaren gebeurd? Nadat er, ook door ons, verschrikkelijk veel energie in is gestokgn, is de straat uiteindelijk een'keertje schoongespoten. Toen het Brink- plein er eenmaal was, had men ook de geplande kiosken moeten bouwen. Er was belangstelling ge noeg voor die voorzieningen en het is belachelijk dat dat niet is doorgegaan. Dan was er gelijk een loop naar de Prins Hendrikstraat geweest. Nu trekt het Brinkplein, doordat alle activiteiten daar plaats moeten hebben, juist hele maal de loop uit de Prins Hen drikstraat weg," luidt de kritiek van de middenstand. Over het Masterplan heeft de on dernemersvereniging verrassend genoeg geen uitgesproken me ning. „We volgen het met de nodi ge interesse, maar onze gedach ten liggen in de Prins Hendrik straat." Wel hebben ze een me ning over de snelheid waarmee de uitvoering van het Masterplan verloopt: „Willie Doorn (voorma lig deelraadsvoorzitter, red.) zei in 1995 dat in 1996 de eerste paal zou worden geslagen voor de duizend woningen. Nu is het 1996 en wordt er weer gezegd dat dit in 1997 ge beurt. Dat is een typisch voor beeld van hoe Hoek van Holland zich ontwikkelt - te langzaam," „In 1981 had Hoek van Holland 8200 inwoners, nu zijn dat er ruim 9300. Willen we een beelje norma le plaats zijn, met een normaal on dernemersklimaat, dan moeten we toch naar 15.000 inwoners groeien. Het duurt minimaal nog vijf jaar voordat we van een echte groei kunnen spreken." En: „Je moet blijven ontwikkelen. Dat geldt niet alleen voor de parti culiere ondernemer, zeker ook voor de politiek. Het is niet erg als een aantal mensen hun bood schappen buiten Hoek van Hol land doet. Dat is normaal. Maar het is ook normaal dat er mensen van buiten hun boodschappen in Hoek van Holland komen doen. En dat gebeurt niet. Als er niet heel snel iets gebeurt, heeft Hoek van Holland binnen een paar jaar geen etalages meer om te kijken en blijven er alleen een aantal food-zaken over. Hoek van Hol land is dan een eiland tussen de omliggende gemeenten," Schiedam De naderende vol tooiing van de grootscheepse re novatie van de Margriethal in Schiedam maakt het weer een stukje moeilijker om bevatten dat de sporthal van oorsprong een hangar is geweest. Dat was dertig jaar geleden, bij de officiële ope ning op 23 april 1966 nog anders. De Margnethal was toen simpel. Geïmporteerd uit Engeland waar ze er in de Tweede Wereldoorlog vliegtuigen in stalden. Als bouw pakket kwam de hal naar Schiedam. In mei 1977 werd de eerste uit breiding gerea iseerd. Zes jaar ge leden werd opnieuw met een gro te renovate begonnen, die vol gende n&and wordt afgerond. Het dak van ie hal werd voorzien van een mem /e laag. De beplating van de wande i werd vervangen. De verlichting en verwarming wer den aangïpast. Overal -van sporthal 'ot douches- kwam nieuw pla\ eisel op de vloeren. Vee' van t>ze maatregelen - de totale renovatie kost ruim een miljoen gulden - moeten helpen om kosten voor onderhoud én energierekening te laten dalen. De verlichting is 20 aangepast dat niet altijd alie lampen aan hoeven en dat al naar gelang wat voor ac tiviteit er is de sterkte kan worden aangepast: bij een badminton- toernooi wat meer licht dan bij een rommelmarkt. Voor de lucht verversingsinstallatie, die geheel is vernieuwd, geldt dat die nu per ruimte kan worden gebruikt. Volgens J. M. van Vugt, directeur van de Dienst Sport en Recreatie, ziet de Margriethal er bij het be gin van het nieuwe seizoen 'weer helemaal spie en span' uit. Momenteel wordt de laatste hand gelegd aan de opknapbeurt van de bovenzaal. De vloerbedekking, die er al dertig jaar lag, is vervan gen, er staan nieuwe kachels die afzonderlijk kunnen worden in gesteld en ook hier is de iuchtzui- veringsinstallatie vernieuwd. Maar het belangrijkste is wellicht dat de bovenzaal geluiddicht is gemaakt. Daardoor hebben de huurders van die ruimte - die on der meer wordt gebruikt voor re cepties, vergaderingen en kaart clubs - geen last meer van dege nen die beneden van een 2aal ge bruik maken (en andersom). „Eén grote verbetering," aldus Van Vugt, die zegt le hopen dat de belangstelling voor de bovenzaal daardoor weer zal aantrekken. De afgelopen jaren hebben enkele verenigingen de huur opgezegd in verband met de wat verwaar loosde indruk die de ruimte gaf. Ook de bingo-avonden verdwe nen, maar dat had te maken met een verbod van de gemeente Schiedam. Schiedam Onbekenden hebben gisternacht Ingebroken in een slijterij aan de Laan van Bol'es in Schiedam. De inbrekers, die zich de toegang verschafte door een stoeptegel door de ruit te gooien, namen een flinke hoeveelheid drank mee. De politie kon van morgen nog niet zeggen hoeveel drank er is weggehaald. Ook het schadebedrag aan de winkel is nog niet bekend. Den Haag/Schiedam -Device-pre sident van de Haagse rechtbank mr. J. Willems heeft beslist dat voorlopig alleen de in België woonachtige zakenman Joh. van der Endt en schelpenhandel Ostrea bv uit Yerseke kruipruim ten onder woningen mogen vul len met vochtwerende schelpen. De rechtbank wyst daarmee het verbod toe, dat de twee bedrijven in een kort geding tegen vijf be drijven hadden gevraagd. Gewone schelpen blijken een wondermiddel te zijn tegen op trekkend vocht in kruipruimten. Van der Endt heeft een half mil joen gulden betaald voor het oc trooi op deze vinding en wil niet lijdzaam toekijken hoe anderen er vandoor gaan met de winst. Ostrea is licentiehouder. De rechter heeft nu dus besloten dat de bedrijven Verex Miljd bv en Transportbedrijf P. van der Kooij uit Drachten (met een vestiging in Schiedam), de Firma Zwama uit Grypskerk en bouwadviesbureau Wildeboer uit Groningen de schel penmethode niet meer mogen ge bruiken. Als stok achter de deur is Van der Kooij en de andere Friese en Groningse bedrijven een dwangsom opgelegd van 5009gul den voor elke overtreding van het verbod. In een later dit jaar te houden ge tuigenverhoor mogen de Friese en Groningse bedrijven aantonen dat de schelpenmethode van Van der Endt niet nieuw is. Als de be drijven dat kunnen aantonen, wordt het verleende octrooi ver nietigd. In de jaren tachtig zijn al diverse kruipruirhten onder woningen ge vuld met schelpen, aldus de ge daagde bedrijven. Deze strategi sche informatie is afkomstig van Van der Endt zelf die het octrooi, dat eerst in bezit was van De Bruin, aanvankelijk heeft aange vochten. Van der Endt heeft het octrooi vorig jaar voor een half miljoen gulden van De Bruin ge kocht. Schiedam Tien Schiedamse beeldend kunstenaars hebben on langs een ontwerp ingezonden voor een muurschildering in het Italiaanse Udine. Hieruit heeft de Adviescommissie Beeldende Kunst vier ontwerpen geselec teerd, die samen met nog zo'n veertig ontwerpen binnenkort worden beoordeeld door een in ternationale jury van kunstken ners uit negen partnersteden van de Italiaanse stad. Udine wil op een muur van twee bij drie meter enkele schilderim gen van maximaal veertig bij zes tig centimeter gerealiseerd zien. Hiervoor heeft de stad al haar partnersteden uitgenodigd maxi maal vijf ontwerpen toe te sturen van plaatselijke beeldend kunste naars. Enige voorwaarden die vooraf zijn gesteld zijn de grootte en de eis dat de werken in acryl verf kunnen worden uitgevoerd. Omdat onduidelyk is waar de muurschildering komt en omdat er geen honorarium ter beschik king is gesteld voor de uitvoering, is J. Kleiman van de gemeente te vreden over het aantal kunste naars dat een ontwerp heeft inge zonden (tien). „De reiskosten wor den door de gemeente Schiedam betaald. En de kosten van het ver blijf daar neemt Udine voor haar rekening. Maar voor het ontwerp en de uitvoering is geen geld be schikbaar gesteld." De vier ontwerpen die nu naar Ita lië worden gezonden zijn afkom stig van Inge van Haastert, Esther Zitman, Meta Oosters en Jaques Tanghe. Kleiman rekent erop dat straks door de jury minimaal één Schiedamse kunstenaar wordt ge selecteerd voor uitvoering, hal verwege september. DoorMenno Haddeman Schiedam/Rotterdam Een korte maar felle brand zette drie maan den geleden het wooncomplex aan het Edisonplein in Schiedam op z'n kop. Woedend waren de be woners. Volgens hen was hun 35- jarige aan drugs verslaafde buurman de aanstichter van de brand, waarbij ovengens nie mand gewond raakte. „We heb ben al weken last van die vent en nu draait het op zoiets uit," zei de onderbuurvrouw toen getergd. Tijdens de rechtszitting tegen de 35-jarige Schiedammer, gisteren voor de Botterdame ïechlbank, maakt de man een rustige indruk. Hij ontkent de brand, die ont stond in de meterkast van de wo ning van zijn vriendin die naast hem woonde, te hebben aangesto ken. „Ik had wel wat woorden met mijn vriendin, maar heb niet ge probeerd haar woning in de brand te steken. Ik lag te slapen op het moment dat het vuur uitbrak." De bewijslast die het Openbaar Ministerie tijdens de zitting aan voert tegen de Schiedammer is volgens zijn advocaat P. Bosch ui terst mager. „Vlak na de brand is mijn cliënt al beschuldigd door zijn buren. De politie en de brand weer zijn een onderzoek gestart met in het achterhoofd dat mijn cliënt de brand had aangesto ken." Volgens de advocaat was het on derzoek daardoor heel gebrekkig. Zo zou de mogelijkheid van kort sluiting in de meterkast met zijn bekeken. Bosch vindt dat zijn cli ënt moet worden vrijgesproken omdat er onvoldoende bewijs van schuld is. Officier van justitie mr. R. van der Hoeven is het niet met de advo caat eens. De Schiedammer - die direct na de brand werd opge pakt - heeft op het politiebureau verklaard de brand te hebben aan gestoken. Hij bekende een bran dende krant onder de deur van de woning van zijn vriendin te heb ben geschoven omdat zij ruzie hadden. Deze verklaringen komen vol gens de officier ereen met die van de mede. mere uit het complex. Volgen hen was de vrouw ai meerdere malen door haar vriend bedreigd. Het slacht offer zelf had daarvoor al een aan tal keer de politie gebeld. De Schiedammer zwakt naarmate de rechtszitting vordert zijn ont kenning steeds verder af. Heeft hij er eerst niets mee te maken, la ter zegt hij zich niets meer te kun nen herinneren van het voorval. Rechtbank-president mr. C. G. Nunnikhoven wil van de verdach te weten of hij tijdens de brand onder invloed van drugs verkeer de. De man is voor zijn speed-ge- bruik namelijk al eens opgeno men. Ook heeft hy enige tyd door gebracht in een psychiatrische kliniek. „Ik had een borreltje gedronken en een slaappil ingenomen," ver telt hij de rechter .Onder invloed van drugs verkeerde ik op dat mo ment met." In een psychiatrisch rapport dat van de Schiedammer is gemaakt staat dat hij door de drugs die hy gebruikt psychoses krijgt. Het toedienen van speed met een in jectiespuit levert volgens de psy chiater zeer heftige byverschyn- selen bij de verdachte op. Het kan zijn, schrijft de deskundige, dat de man een latente vorm van schi zofrenie bij zich draagt die naar buiten komt als de man de speed gebruikt. De beschrijvingen van de deskun dige zijn voor de officier reden de man voor een tijdje vast te zetten. Hij eist drie jaar gevangenisstraf waarvan een jaar voorwaardelijk. Daarnaast vindt de officier dat de man zich verplicht moet laten be handelen m een TBS-kliniek. De rechtbank doet over dertien dagen uitspraak. Het duurt nog ruim een jaar voordat de stormvloedkering in de Nieuwe Waterweg tussen Maassluis en Hoek van Holland In ge bruik wordt genomen. Voor het stormseizoen van 1997, dat in oktober begint, moet het 860 miljoen gulden kostende project af zijn. Maar al eerder, op precies te zijn tijdens de komende jaarwisseling, zal de Nieuwe Wa terweg voor het eerst worden afgesloten door de twee deuren, die elk driehonderd meter lang zijn en 22 meter hoog. Het gaat daarbij om een proef, op voorwaarde dat de werkzaamheden volgens plan verlopen. Maar na voltooiing van het werk zal dë storm vloedkering de meeste tijd in deze stand lig gen; afgezonken in het parkeerdok. De ke ring wordt pas gesloten als de voorspelde hoogwaterstand in Rotterdam NAP +3,20 meter of +3,00 meter in Dordrecht Is. Dat gebeurt naar verwachting één keer in de tien jaar. Daarnaast wordt er één keer per jaar een testsluiting Uitgevoerd. Luchtfoto Roel Dijkstra

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1996 | | pagina 1